in nieuw seizoen veel cursussen J. de Beer 40 De Bonkelaar en ’t KetelhuisOok S3 jaar bij Baan Te grootste showroom van zonweringen vindt u in "Boskoop! Niet Verbaan maarVanBreemen voor de motie Voor activiteiten zijn nog veel vrijwilligers nodig Verboom Makdaaidij BV 01828-2309 julianastraat 6, waddinxveen na 6 uur nm. 01828-2723 of 01821-2268 Ten gunste van protestants-christelijk onderwijs Minder belangstelling voor het openbaar basisonderwijs is 40% van de 287 (1975: 275) leerlingen buiten Waddinxveen woonachtig, waarvan de helft in Zevenhuizen. De protestants-christelijke Mavo telt slechts 13% buiten-leerlingen op een totaal van 311 (1975: 303) scholieren. Het Havo/Atheneum telde in 1976 677 leerlingen (1975: 425) waarvan 32% el ders woonachtig is. De in 1976 gestarte protestants-christelijke Ito had een gemiddelde van 35 leerlingen (12 daar van komen van buiten Waddinxveen. De protestants-christelijke huishoud school De Rank telde in 1976 260 leer lingen en dat zijn er 6 meer dan het voorgaande jaar; 39% zijn ’’buiten” leerlingen. Het aantal schoolverlaters van het lager onderwijs dat doors troomt naar VWO/HAVO/MAVO is in middels opgelopen naar 78%; in 1975 bedroeg dit nog 71%. Van de 419 schoolverlaters ging 1% naar lavo/leao, 11% naar het lager beroepsonderwijs, 10% naar een huishoudschool, 32% naar een mavo, 8% naar brugklas ma- vo/havo en 37% naar havo/vwo. Vakantieregeling van de slagers Algemeen coördinator B.A. Schuurman Hess. (Foto: Weekblad deZjdijweringsspecialjsten n/ Buiten zonwering Binnen zonwering Deur- en raamhorren Vouwdeuren voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). op mensen dié het een en ander willen bijleren zodat zij hun kinderen die op de lagere en/of hogere scholen zitten kunnen bijstaan met het maken van hun huiswerk”. Bootstraat 7, Boskoop. (01727J-3890. meubelfabriek e 1 UI 1 „DE BONKELAAR te en 11e e i e i I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 23 JUNI 1977 VOORTGEZET ONDERWIJS De beide in Waddinxveen gevestige Mavo-scholen zagen hun leerlingen bestand in het afgelopen jaar nog toenemen. Ook voor het schooljaar 1977/1978 kan op grond van de leeftijd sopbouw nog een toename verwacht worden. Van de openbare Mavo-school 5 1. 1 „KETELHUIS” Busken Huetlaan 94a tel. 01828-6860 e n t. n g m es ij- m :n ;n rs ►e n n 'e LT e ;t 5t e n t- t. c. koop-verkoop-huur verhuur-taxatie-hypotheek (üdNBM) ti le :n n; <e n- ar st )e KOOKCURSUSSEN Aannemende dat al deze activiteiten op de verdieping in De Bonkelaar gaan plaatsvinden, wat gaat er beneden al lemaal gebeuren? ”Op de maandag en dinsdag, de gehele dag door, willen we proberen een aan tal kookcursussen te gaan geven. Het is ENQUETTE Je hebt onder de deelnemers aan de reeds eerder gehouden activiteiten een enquette gehouden, wat waren daar de reacties op? "Dat waren er nogal wat, ook werden zeer veel wensen geuit voor allerlei soorten cursussen. Momenteel zijn we druk bezig te proberen mensen te vin den die over voldoende ervaring en ca paciteiten beschikken om die cursussen te kunnen geven”. Wat voor cursussen zijn dat, en wat voor mensen zoek je? ’’Allereerst mensen die erg enthousiast zijn en iets voor een ander willen orga niseren. Zo blijkt uit de gehouden en quette dat er nogal wat belangstelling is voor een cursus algemene ontwik keling. Deze cursus moet gericht zijn 'echter zo dat er nog een grote wacht lijst is voor Indische keuken, maar dat we tot op heden nog niemand hebben gevonden die dit kan en wil gaan geven. Verder was er, volgens de gehouden en quette ook nogal belangstelling voor het leren kennen van de Bulgaarse, Griekse, Roemeense keuken. Ook de fijne keuken werd genoemd. En zij die leren etc. is ook weer van de partij. Yoga wordt komend seizoen gegeven in ’t Ketelhuis. Zoals het zich nu laat aan zien zal dat op de donderdagavond gaan gebeuren, maar als er veel animo voor is zou dat eventueel ook op maan dagmorgen of middag of dinsdagmor gen kunnen worden gerealiseerd. Op de dinsdagavond komt er weer een cur sus wandtapijten maken. In ’t Ketelhuis komt op de maandagmiddag een cursus eigen kleding maken". in het afgelopen seizoen de cursus Indi sche keuken hebben gevolgd zouden over het algemeen nog wel een vervolg cursus willen hebben. Als zich nu maar mensen komen opgeven die dit aan an dere mensen zouden willen leren dan kunnen we aan die verlangens ook te gemoet komen”. ’’Verder is er iedere dinsdagmorgen, vanaf begin september, weer huisvrou- wensoos en gebruiken we de gehele benedenverdieping voor het jongeren werk. In de weekends zullen er weer di verse uitvoeringen worden gegeven. Ook staat er weer een heel filmprog ramma op stapel: cabaret, toneel, jazz, koffieconcerten enzovoorts”. ”Nog even terug naar de bovenverdie ping. Natuurlijk hebben we daar ook weer de bekende kinderclubs vanaf 4 jaar tot ongeveer 14 jaar. Ook hiervoor zoeken wij nog mensen die ons willen helpen dit gedeelte van ons werk te hel pen realiseren. De tijdstippen waar dit werk op gebeurd vallen na de schooltij den op dinsdag, woensdag en donder dag. Naast vrouwelijke zoeken wij ook mannelijke vrijwilligers hiervoor. Zij die hieraan willen meehelpen kunnen zich ten alle tijde opgeven aan Sjaak Feyen. Meestal ’s middags te bereiken onder telefoonnummer 01828-7272 of per briefje aan Beukenhof 5 te Wad dinxveen. Ook de kinderclubs in ’t Ke telhuis kunnen nog vrijwilligers gebrui ken. Opgave hiervoor (na 10 juli) bij Cees Boots, telefoon 01828-6860 of per briefje aan Busken Huetlaan 94a te Waddinxveen”. Organiseren jullie het komende seizoen ook weer kinderkampen? ’’Jazeker. We willen zelf nog meer. Binnenkort gaan we terreinen be kijken. We willen ditmaal van 17 tot en met 21 oktober 1977 met kinderen in de leeftijd van 10 tot 14 jaar op herfst- kamp. Een paaskamp willen we pro beren te organiseren voor de leeftijd van 6 tot en met 10 jaar van 28 maart tot en met I april 1978. Geheel nieuw is het initiatief om een zomerkamp te gaan organiseren voor juist die gezin nen die heel moeilijk in de gelegenheid zijn om met hun kinderen er in de grote vakantie op uit te trekken. We denken hierbij b.v. aan onvolledige gezinnen. We willen met de ouders en hun kin deren in de week van 17 tot en met 24 juli 1978 (de bouwvakvakantie) een kamp gaan organiseren”. ’’Iedereen die denkt dat dit wel iets voor hem of haar zou kunnen zijn wordt nu al verzocht dit zo spoedig mo gelijk aan ons te laten weten. Het ver bindt noch tot niets, maar het verzekert hen wel om als eerste voor deze kam pen in aanmerking te kunnen komen. Al het andere nieuws, het complete jaarprogramma hopen wij in de eerste week van augustus 1977 huis aan huis te kunnen verspreiden. Woont u niet in Waddinxveen en wilt u zo’n program ma toch hebben. Laat het even weten". "Ook mensen die nog iets in het voor lopige programma missen en dit graag zouden willen doen of aan anderen wil len leren, zijn van harte welkom met hun suggesties”, aldus de teamleider van de stichting. KLEUTERONDERWIJS Het totaal aantal leerlingen van de kleuterscholen op de teldatum 16 ja nuari 1977 bedroeg 924 of wel 45 min der dan in het voorgaande jaar (we derom een daling met ruim 4%) die gro tendeels veroorzaakt wordt door vert- rekoverschot, anderzijds door ver laging van het leerlingenbestand. Van deze 924 kleuters gingen er 286 naar het openbaar onderwijs (1975: 301), naar het rooms-katholiek onderwijs 180 (1975: 209), naar christelijk nationale kleuterscholen 332 kleuters (1975: 395) en hervormd onderwijs 126 (1975: 100). Op grond van de cijfers van de leeftijd sopbouw mag verwacht worden dat het kleuteraantal in de komende twee jaren met 50 per jaar zal afnemen. Migratie kan dit cijfer nog verder beïnvloeden. WADDINXVEEN Het feit dat de Waddinxvener J. de Beer (J. van Lennepstraat 18) er een 40-jarig dienstverband op had zitten bij Baan’s Meubelen aan de Zuidkade heeft dit bedrijf niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Vrijdagmorgen haalden de directeuren P. Baan en H. de Rooij de jubilaris, zijn vrouw, hun kinderen en kleinkind naar de show room van het Waddinxveerise bedrijf om hen in aanwezigheid van het voltallige personeel en enkele gepensioneerden in het zonnetje te zet ten. Op die morgen gaf directeur Baan in het kort weer hoe de heer De Beer in 1937 bij Baan’s Meubelen in dienst is gekomen, hoe het bedrijf in die jaren is gegroeid en wat er zich allemaal heeft afgespeeld. In d.e eerste jaren stoffeer de het bedrijf voornamelijk voor parti culieren en meubelfabrieken zoals Matse, Riedeman en Klarenbeek, Kempkes, Van Schaik en Berghuis. Via dit laatste bedrijf kwamen opdrachten voor stoffering van het meubilair voor de Hoge Raad, het paleis op de Dam en de gerechtshoven Leeuwarden en Arn hem. Ook werd nog enige tijd in licen tie voor de Duitse meubelfabriek Straub gestoffeerd. In de jaren 1963-1964 begon Baan een eigen collectie op te bouwen: bankstel len en fauteuils van een tijdloos en klas siek genre. Er is in al die jaren van ei gen collectie-opbouw steeds volop werk geweest en ook nu is de orderpor tefeuille weer dik gevuld. "Het is vandaag niet alleen een feest dag voor je omdat je 40 jaar in dienst bent, maar je viert ook vandaag, dat het 35 jaar geleden is, dat je in het huwelijk trad”, aldus de directeur tot zijn jubi lerende medewerker. De heer Baan feliciteerde het echtpaar ook met dit heugelijke feit en overhandigde de heer De Beer een bedrag onder couvert en als blijvende herinnering een gouden balpen-potloodset en aan mevrouw De Beer een handboeket. Namens het personeel voerde de heer Kramp het woord. Hij stelde, dat het toch wel een lange tijd is om 40 jaar bij één en dezelfde baas in dienst te zijn. ”Als je zoiets tegen de jongere garde zegt, dan zeggen ze "hoe houd je het uit”. Ik hoef niet meer te vertellen, hoe die 40 jaar zijn verlopen, dat heeft je di recteur al gedaan, maar het personeel weet je te waarderen als een prettige collega en wij hopen nog vele jaren met je te werken. Namens het personeel wens ik je van harte geluk met je 40- jarig jubileum en je 35-jarige huwelijks dag. Ook je vrouw en kinderen van har te gefeliciteerd”, zei de personeels- woordvoerder. Aan de jubilaris werd overhandigd een toepasselijke humo ristische wenskaart met er in geplakt een bedrag aan geld. Mevrouw De Beer ontving een plant. De jubilaris dankte de beide directeu ren van Baan’s Meubelen en het perso neel voor de geschenken en de hem toegesproken woorden. Hij sprak de hoop uit, ondanks het feit dat zijn ge zondheid het laatste jaar wat te wensen overlaat, toch nog een aantal jaren mee te draaien. [n ieder geval is het nieuwe programma van De Bonkelaar en ’t Ketelhuis alle aanleiding voor een gesprek met al gemeen coördinator Ben Schuurman Hess. De gegevens daarvoor werden ons aangedragen door de Stichting Jeugd- en Jongerencentrum Wad dinxveen. Het interview begint over het grote aantal cursussen in het nieuwe seizoen. Ben Schuurman Hess zegt daarover: ”In het komende seizoen zal ook weer efin cursus Russisch voor beginners worden gegeven. Ondanks uitlatingen in de pers dat er nagenoeg geen aan dacht aan deze wereldtaal in Nederland wordt geschonken (aldus Russische persberichten) moet ik constateren dat wij al een heel jaar een cursus Elemen tair Russisch hebben gegeven. De belangstelling voor Russisch is de laat ste jaren sterk toegenomen. Onlangs kon men nog lezen dat op enkele scho len voor havo/atheneum een aantal kandidaten waren, die een facultatief examen in russische taal en letterkunde aflegden. Zeker is, dat het een van de meest gesproken wereldtalen is - mil joenen mensen in de Sovjet Unie en look daarbuiten spreken het - ook in ge schreven vorm is het Russisch een belangrijk en veelvuldig gebruikt com municatiemiddel geworden in het inter nationale commerciële en wetenschap pelijk verkeer. Belangwekkend is het gebruik van het 'eigen’ alphabet, het zgn. cyrillische schrift, dat is ontleend aan het Griekse alphabet uit de klassie ke oudheid. Het Russisch heeft de re putatie geen gemakkelijke taal te zijn, doch velen menen dit te moeten tegen spreken, ja, beweren zelfs dat het feemakkelijker is dan de engelse taal. Bedere beoefenaar van het russisch zal kchter zelf de conclusie moeten trek ken. In ieder geval is de studie ervan ui terst boeiend. Specifieke toelatingsei sen stellen wij niet, maar het zal dui delijk zijn dat een redelijk goed ontwik keld taalgevoel alsmede kennis van één bf meerdere moderne talen de studie ten goede zal doen komen. Maar genoeg hierover, mochten er mensen pijn - trouwens dat geldt voor alle an dere activiteiten waar we het straks over zullen hebben ook - die zin heb ben mee te doen, nagenoeg elke mid dag ben ik te bereiken onder telefoon nummer 01828-72722 of een briefje naar Beukenhof 5 te Waddinxveen. Nu el inschrijven kan ook!” Bij ons ziet u het, zoals het straks bij u thuis hangt. O.a. OROLSCHERMEN (in vele uitvoeringen) OMARKIEZEN (óók reparaties en vernieuwen) OJALOEZIEËN OROLGORDIJNEN De allergrootste keuze! Échte service en garantie. Alléén bij WADDINXVEEN De slagers in Waddinxveen zijn de volgende vacan- tieregeling overeengekomen. Van maandag 27 juni t/m zaterdag 16 juli zijn gesloten: Van Beest, Luifel- baan; Compeer, Kanaalstraat en Koot, Groensvoorde. Van maandag 18 juli t/m zaterdag 6 au gustus zijn gesloten: Kerver, Dorps traat en Wijnjeterp, Zuidkade. Van maandag 18 juli t/m maandag 8 au gustus is gesloten: Van Tilburg, Oranje- galerij. Volledigheidshalve wordt er op gewezen dat de slagers ’s woensdags na 12.30 uur gesloten zijn en ’s zaterdags na 16.00 uur. WADDINXVEEN Het seizoen 1976-1977 is nog maar net afgelopen of de Stichting Jeugd- en Jongerencentrum Waddinxveen komt al op de proppen met het activiteitenprogramma voor het komende seizoen zoals dat in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar aan het Beu kenhof en het wijkgebouw ’t Ketelhuis aan de Busken Huetlaan ge bracht gaat worden. In het seizoen, dat loopt van september 1977 tot en met april/mei 1978, zullen weer een groot aantal cursussen voor jóng en oud worden gehouden. Het laat zich raden dat voor die vele activiteiten nog veel vrijwilligers nodig zijn. WADDINXVEEN In het statistisch jaaroverzicht over 1976 van de gemeente Waddinxveen, waaruit wij vorige week ook al wat interessan te gegevens putte, wordt ook ditmaal weer uitvoerig ingegaan op het aanwezige en het op grond van de leeftijdsopbouw te verwachten leer lingenaantal van zowel de openbare als bijzondere scholen. Voorheen lag, althans bij het basisonderwijs het accent op de te verwachten groei. Nu de leerlingentop is gepasseerd zien de meeste scholen het leerlingen bestand inkrimpen. Dit geldt heel in het bijzonder in de oudere wijken met een geringe mobiliteit zoals de Bomenwijk en de Oranjewijk. De leeftijdsopbouw zorgde er tot dusverre voor dat de teruggang als ge volg van een vertrekoverschot in de jaargroepen die de lagere sqholen be volkte bij de aanvang van het nieuwe schooljaar werd gecompenseerd door een groter aantal eerste klassers dan schoolverlaters. Het blijkt dat de totale bevolkingsgroep van 6/11-jarigen de komende drie jaren vrij stabiel blijft, zodat geen vertrekoverschot meer kan worden opgevangen. Hierdoor zal in bepaalde wijken een leerlingenterug gang optreden. In 1976 daalde het aan tal 6/11 -jarigen met 55 of wel 2%. Dit ging vooral ten koste van leerlingen in de Oranjewijk 16); Vondelwijk 35), Groenswaard II 23) en Groenswaard I 1 l).'Oud-oost (+22) en oud-west (+6) waar het leerlingen bestand het laagste was, werden door de migratiewerking weer iets verste vigd. Het aantal lagere scholen werd uitge- vvtuiuvvi breid met de Gereformeerde school, belangstelling is beginnen Veel invloed op de bezetting van de bij- zondere scholen had dit niet. Het leer lingenbestand (64) komt voor het overgrote deel uit omliggende gemeen ten. In het belangstellingspercentage naar schoolrichting kan enige verschuiving worden geconstateerd. Opvallend ge geven is dat de gestadige groei van het openbaar onderwijs zoals dat de laatste jaren steeds kon worden gesignaleerd, in het afgelopen jaar abrupt omgezet is Denk je aan een soort Moeder-Mavo? ”Ja, dat zou best kunnen. Het ligt wel dicht in de buurt van de bedoeling van de vraagstellers. Het is echter groten deels een zaak van de nog te vinden do cente of docent en de cursusdeel nemers wat de inhoud van het totale pakket algemene ontwikkeling zal gaan worden. Wij van onze kant willen dit initiatief graag ondersteunen en onze ruimten hiervoor ter beschikking stel7 len. Zo zijn er ook al een aantal dames ko men vragen of wij misschien een V.O.S.-cursus zouden willen gaan ge ven. V.O.S. betekent Vrouwen Oriën teren zich in de Samenleving. Het grootste probleem hierbij echter is, dat de vragers wel op zo’n cursus willen, maar kennelijk verwachten dat wij dat dan even voor hen zullen gaan organi seren. Maar dat is duidelijk niet de be doeling, vrouwen die dit willen moeten - althans dat ben ik van mening - zelf hiertoe het initiatief nemen. Ook hier geldt dan voor dat wij dit best willen ondersteunen en onze rüimten hiervoor ter beschikking willen stellen”. Wat gaan jullie hiernaast nog meer orga niseren, of moet ik zeggen ondersteunen? ”Ja, ondersteunen en helpen mogelijk maken van initiatieven van uit de be volking, dat is juister geformuleerd. Nou in principe nagenoeg alles. Ook dit jaar komen er weer diverse ballet- en/of jazzballetgroepen. Echter verhuizen deze lessen van de maandag naar de dinsdag. Dat kon niet anders omdat onze vorige docente naar Parijs is ver huisd en de nieuwe docente alleen op dinsdag maar les kan geven. Ook de cursus tekenen/schilderen komt weer terug. Nu echter op woensdagavond. Waarschijnlijk hebben we weer een cursus keramische vormgeving. Nieuw is de cursus onderhoud van huiska- merplanten en aanverwanten, welke in januari 1978 van start gaat. Mevrouw A. Littooy-Faber komt ook weer de cursussen bloemschikken verzorgen. In september en oktober komen er voor lichtingsavonden over Trancedente Medidatie. De cursus Spaans gaat door met een vervolgcursus (als er eventueel voldoende l we met een nieuwe cursus voor"begin- ners). Een cursus creatief gebruik van leer en een cursus werken met metaal - sieraden - ruimtelijk vormen - email- WADDINXVEEN In onze verslaggeving van de raadsvergadering van vorige week woensdagavond zijn enkele onnauwkeurigheden geslopen. In de discussies over het voorontwerp streekplan Zuid-Holland Oost, waa raan ook raadslid W. M. L. van Breemen deelnam, hebben wij hem in een adem genoemd met de progressie ve fractie. Dat is natuurlijk onjuist want de heer Van Breemen maakt geen deel meer uit van deze fractie maar verte genwoordigt geheel zelfstandig de PSP in de Waddinxveense raad. Voorts maakten wij melding dat het progres sieve raadslid W. Verbaan voor de mo tie van de SGP/Hervormde kiesvereni ging zou hebben gestemd. Ook dat is niet juist, want naast de progressieve H. van Ek was dat de PSP’er W. M. L. van Breemen. De heer Verbaan stemde dus tegen. p ADDINXVEEN De agenda van ’t [Ketelhuis voor de periode 23 t/m 28 putti ziet er als volgt uit: Wonder dag 23 juni E0.30 uur Vergadering Werkgroep Kin kier Vakantie Werk. Maandag 27 juni fl.00 uur Werkgroep Uniek. Deze werkgroep, die een ontmoetingspunt r.1' zijn voor gescheiden ouders met funderen en alleenstaanden, gaat gedu rende de vakantie-periode gewoon ver der met haar wekelijkse bijeenkom- ften. Voelt u behoefte om ook eens n avond bij te wonen, stap dan ge- foon naar binnen. U bent van harte r'-'j-um b*J leden van de Werkgroep 10.00 uur Schuttersvereniging. pp dit ogenblijk wordt er door een groe fje vrijwilligers van Het Ketelhuis kei- F gewerkt aan het ontwikkelen van Kantie-activiteiten voor de Wad- finxveense kinderen. Binnenkort ver- Fh:Jnt er uitgebreide informatie over feze kinder vacantie activiteiten in de Pag- en weekbladen. Uw kinderen hebben 1,1 ^"°ol een formulier voor deelname an deze vacantie activiteiten meegekre- fen. De werkgroepleden verzoeken deze formulieren zo spoedig mogelijk in te le- Lren ..I een van de adressen die op het rrrnuher vermeld staan. Proëramrna van de Kinder Vakan- Activiteiten ziet er als volgt uit: Laandag 25 juli Dagtocht naar Avifau- trida/T^ 27 juli sP°rt‘ en spel- f adag; Vrijdag 29 juli Dierinstuif met L Jat, a8 30 juli Bromfietscross; j-ndag 1 augustus Vliegerwedstrijd; KchtnSva®? au8ustus Kinder talenten- ■ag t- vnjdag 5 augustus Theatermid- ■e°r°ran!idfre inlichtingen kunt u de fol- 174 uP egen die uw kinderen hebben in een daling van 1%. Deze teruggang kwam ten goede aan het protestants- christelijk onderwijs. De verschuiving is niet beperkt tot een bepaalde wijk. Vermeldenswaard is ook-het lage leer lingenpercentage rooms-katholieke kinderen in Groenswaard III in ver gelijking met de samenstelling van de bevolking naar levensbeschouwelijke richting. Het ontbreken van een rooms katholieke wijkschool zal hierop stellig van invloed zijn. Uitgesplitst naar de drie belangrijkste schoolzuilen in Waddinxveen, bezoch ten in 1976 gemiddeld 755 kinderen de openbare scholen; in 1975 was dit gemiddeld 812 leerlingen. De rooms katholieke scholen telden vorig jaar 491 kinderen, in 1975 510. De protestants-christelijke scholen werden in 1976 bevolkt door 819 leerlingen en een jaar daarvoor 854. De hervormde scholen namen vorig jaar 391 kinderen voor hun rekening en dat was een jaar eerder 412. De totaalcijfers van het christelijk onderwijs in 1976 waren 1274 kinderen en in 1975 was dit 1265.

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 9