Kamers vinden NIET VERLOREN GAAN Geen kabeltv overkant Gouwe? DE WINTERDIJK MAG Br ede weg een gunstige plek Land verkocht door notaris Kloet BV schildert raadhuis S 'O IBs k Kb |Sh- wffc - SIR Mg alle aandacht van de plaat- r I de zandvlakte waar men bezig is met de verdubbeling van rijksweg A 12 (Den Haag-L'trechtDe foto laat zien dat Foto’s Winterdijk: Sjaak Noteboom de autosnelweg blijft doorgaan, In Gouda valt weer iets van de oorspron kelijke dijk te ontdekken van af de on derdoorgang onder de Burgemeester Jamessingel (de vroegere Parallelweg). Daar wordt de kronkelige weg weer vervolgd om de wandelaars tot in het WADDINXVEEN Notaris J. in ’t Hol te Waddinxveen heeft twee per celen land in het openbaar verkocht. Het perceel land achter Noordeinde 78, gelegen tussen de Derde en Vierde Tocht (groot 2.75.00 ha) en een ander perceel ter plaatse groot 4.79.20 ha werden gecombineerd gekocht door de heer M. Boer te Waddinxveen voor ƒ242.300,-. Honderden meters lang kan er op de Winterdijk naast gewandeld ook ge fietst worden. Maar het is en blijft een (unieke) wandelroute dwars door de (unieke) Bloemendaalse polder. de ontwikkeling van het Goudse woon gebied Bloemendaal en het industrie gebied Den Uitert. Verder is er dan nog de verdubbeling van rijksweg A 12 (Den Haag-Utrecht), die echter een nieuwe stimulans geeft aan de Winter- dijk als wandelroute omdat deze onder WADDINXVEEN Schilderwerken Kloet BV van de Waddinxveense Jan Dorrekenskade-Oost heeft opd racht gekregen het in aanbouw zijnde gemeentehuis van binnen en van buiten te schilderert en ook de wandafwerking voor zijn rekening te nemen. Dit is één van de weinige grote werken die een Wad dinxveense bedrijf ten deel is geval len ten behoeve van het door J. P. van Eesteren BV in Rotterdam neer te te zetten huis der gemeente. De bouw van het nieuwe gemeentehuis, waarvoor Zuidhollands commissaris der Koningin mr. M. Vro lijk vorige maand een paar stenen met selde, verloopt nagenoeg op schema. Van grote prijsoverschrijdingen voor meer- of minderwerk is geen sprake. Wel hebben de gemeenteraadsleden al te horen gekregen dat het neerzetten van het complex aan de (korte) Sta tionsstraat en het opknappen van de omgeving ervan meer gaat kosten dan het in de zomer van 1976 beschikbaar gestelde krediet van 9 miljoen gulden. Dit aangekondigde extra krediet houdt verband met het feit dat de BTW intus sen met 2 procent is gestegen (het kre diet is tenslotte beschikbaar gesteld op basis van oplevering per 1 augustus 1977) en er een grotere archiefruimte gebouwd moet worden dan voorzien was. Ook de inventaris van het nieuwe gemeentehuis kan een probleem vor men, omdat het hiervoor uitgetrokken bedrag van 350.000,- wel erg krap is, zodat overwogen moet worden of veel oud meubilair moet worden meegeno men of dat er een wijziging van het kre diet moet worden aangevraagd bij de gemeenteraad. rkBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 13 JULI 1977 die de Winterdijk uitlopen gaan de tunnel onder rijksweg A 12 in. - - doorgang die onder handen zal worden genomen zodra dat deel van de autosnelweg wordt opgeknapt. Op deze manier zorgt Rijkswaterstaat ervoor dat de wandelaars van de Winterdijk straks binnendoor in Gouda kunnen blijven komen, terwijl er te zijnertijd ook een verbinding komt met de Bloemendaalseweg. )IDA worn is het plezierig dat ook van terhand gestreefd wordt naar het be id van de Winterdijk, de oorspron- WADDINXVEEN Buiten het gebied dat in Waddinxveen is of wordt aangesloten op de Centrale Antenne- Inrichting (CAI) vallen voorlopig nog de oostkant van de Gouwe en een deel van de Noordkade. Om deze ’’onrenda bele” woonplekken toch de kans te ge ven 5 televisiezenders en 12 FM- radiozenders te kunnen ontvangen is de gemeente aan het enqueteren geslagen om enig inzicht in de te verwachten belangstelling te krijgen. Wie dacht dat men zou staan te trap pelen om aangesloten te worden op de kabeltv heeft het behoorlijk mis. De ge hele raadscommissie voor openbare werken en -bedrijven was het er over eens dat het onderzoek onder de bewo ners aan de oostkant van de Gouwe niet voldoende resultaat had opgele verd om nu ai te besluiten daar ook CAI-aansluitingen tot stand te bren gen., hoewel de gemeente er juist in was geslaagd door gebruikmaking van een niet meer gebruikte zinker de kabel onder de Gouwe door te krijgen. De gemeente is van plan de bewoners daar nog een keer te benaderen. Dat gebeurt niet met betrekking tot de Noordkade-bewoners, die eveneens met een gering aansluitpercentage uit de bus zijn gekomen, ,,’t Is te weinig”, oordeelden de heren F. H. de Ruijter (lib.) en W. L. M. Kruijk (CDA)-in de raadscommissie voor openbare werken en -bedrijven, hoewel toch het advies aan B. en W. is gedaan met een voor stel te komen om tot de aanvraag van het benodigde krediet over te gaan. RAKTERISTIEK ir Waddinxveen en zeer veel ddinxveners is de Winterdijk met de weerszijden daarvan gelegen sloten karakteristiek stukje landschap in raider Bloemendaal. ”Wij willen dit ig behouden”, schreven Bur- leester en Wethouders jaren gele- al aan de gemeenteraad. Hoewel college er begrip voor heeft dat de ders in dit gebied de wens hebben bedrijven zo economisch mogelijk rillen inrichten om mee te kunnen ren draaien, liggen aanvaardbare al- latieven niet voor het opgrijpen, gaat hier om kwekers van groente ramen die hun produkten nu op een zo florissante overschepingsplaats sten overladen op vrachtauto’s. Met aanvoeren van grond en mest is het ti dito. Bloemendaalse polder, waarin de iterdijk ligt, wordt door Wad- (veen - evenals ’t Weegje - gezien een landschappelijk gebied van bij- dere waarde. De bodem in dit pol- gebied bestaat grotendeels uit zeg- een en bosveen en vertoont alle merken van een zeer oude in gras lende veenpolder met vele brede en korte afstand van elkaar liggende en. De ruimte wordt als het ware toffeerd met plukken elzen- en wil- ibosjes. Bebouwing treft men aan gs de Gouwe (Henegouwerweg) en Brugweg en de landschappelijk zeer lie Bloemendaalseweg. Maar de inkijkjes” naar het poldergebied nen in aantal helaas eerder af dan Dat is een gevolg van de wettelijk gestane uitbreidingen die de aan de den van de Bloemendaalse polders Is jaar en dag gevestige bedrijven gen realiseren. kelijke wandelroute van Waddinxveen naar Gouda waar ook nu nog gewan deld én gefietst kan worden temidden van een unieke polder. De route, die de gemeente beter begaanbaar wil maken en die nog aansluitingen zal krijgen op de Kromme Esse en de Bloemendaalse weg, is al enige tijd onderbroken door Goudse Van Bergen IJzendoornpark te brengen. TUINBOUW De Kamers vragen in hun commentaar uiteraard ook aandacht voor de tuin bouw. Deze bedrijfstak vertoont een snelle ontwikkeling en heeft daarmee recht op goede vestigingsmogelijkhe- den, temeer daar deze bedrijfstak de werkgelegenheid in de agrarische sec tor in stand houdt. De Kamers hebben er bezwaar tegen dat nieuwe grote con centraties ontstaan zoals voorgesteld in het streekplan (300 ha. ten oosten van Zevenhuizen). Projectvestigingen ter grootte van 25-100 ha. zijn eerder ge wenst, gespreid in het gehele gebied van de gemeenten Zevenhuizen, Moer- kapelle, Waddinxveen en West Bos koop. Een dergelijke ontwikkeling kan beter in het landschap ingepast worden en biedt op langere termijn meer ont wikkelingsmogelijkheden voor de tuin bouw, vinden de gezamenlijk optreden de Kamers. De Zuidhollandse Kamers van Koop handel kunnen zich vinden in de doel stelling van het streekplan Zuid- Holland Oost om Gouda en Schoonho ven een belangrijke rol te laten spelen als opvangkernen - woningbouw, regio nale voorzieningen en werkgelegen- heidscentra. De gemeente Woerden wordt naar de mening van de Kamers in het streekplan sterk ondergewaar deerd - Ook deze plaats dient als op- vangkern te worden aangewezen. Te gelijkertijd vragen de Kamers zich af of de genoemde doelstellingen niet wat al te lichtvaardig op papier zijn gezet. Er doen zich in het gebied nogal wat prob lemen voor die het uitvoeren van deze plannen binnen de voorgenomen cent ra verre van eenvoudig maken. Zij wij zen in dit verband op de volgende pun ten: afgewacht moet maar worden of de gemeenten de provincie in haar doelstellingen willen volgen. De provincie kan immers wel plannen maken, maar is voor de rest sterker gericht op het berperken van mo gelijkheden dan op het mogelijkhe den bieden. Schoonhoven bijvoor beeld heeft getoond er geen behoef te aan te hebben om als opvangkern te fungeren, dat heeft het gemeente bestuur uitdrukkelijk meermalen medegedeeld. Een verdere uitgroei van Gouda is niet meer denkbaar zonder ingrij pende verkeersaanpassingen om te komen tot een goede verkeerscircu- latie rond de stad en een behoorlijke toegankelijkheid van de kern der Goudse binnenstad. Het is onwaar schijnlijk dat deze belangrijke en kostbare ingrepen op middellange termijn kunnen plaatsvinden: De provincie gaat er in haar voor stellen vanuit dat er tienduizend ar beidsplaatsen extra (dan bovenop de verwachte ontwikkeling) in Zuid- Holland Oost kunnen worden gerea liseerd. Voor de Goudse regio bete kent dat vijfduizend arbeidsplaatsen extra. Het voorontwerp noemt drie manieren om de groei van de werk gelegenheid te bevorderen: 1. verplaatsing van werkgelegenheid uit gebieden die een overschot ver tonen (’’Waar is dat her geval, vragen de Kamers zich af’). 2. het bevorderen van vestigingen van nieuwe bedrijven (’’Waar van daan”). 3. het bevorderen van de uitbreiding van de werkgelegenheid van bes taande bedrijven (”Hoe in deze re cessie”). Gezien het overal toenemend tekort aan arbeidsplaatsen in de komende tien Wij zijn ervan overtuigd dat talloze Waddinxveners deze plek nog nooit hebben bezocht. Het is de nieuwe wandelrou te die is gemaakt onder het nieuwe zandlichaam van de te verdubbelen rijksweg A 12. Verderop ligt nog de oude onder- e Winterdijk is een wandel- en ee‘s) een fietsroute. WADDINXVEEN/GOUDA Een gunstige plek. Dat zeggen de Zuidhollandse Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Delft, Dord recht, Gouda ’s-Gravenhage en Rijnland in hun commentaar op de voorontwerp-streekplannen Zuid-Holland-West en Zuid-Holland-Oost over het door Waddinxveen gedachte bedrijfsterrein aan de Bredeweg, rond de daar al staande Goudse tuinbouwveiling. De Kamers zien namelijk een extra jaar lijkt het er sterk op dat dit werk- industrieterrein in de Goudse Oostpol- gelegenheidsbeeld een wensdroom zal der van Schieland (ten westen van de blijken te zijn, aldus de Kamers. Goudse stadskern, in de richting Moordrecht) niet zitten: de bodemges teldheid is daar zeer slecht, terwijl in de onmiddellijke nabijheid nog het dag- recreatiegebied ’t Weegje ligt. ”Een goed alternatief vozor een extra industrieterrein lijkt het terrein te zijn in de zuidwesthoek van Waddinxveen: in de hoek tussen Bredeweg en rijks weg A12. Dit terrein ligt bijzonder gun stig voor het verkeer naar alle richtin gen. Het kan de transportfunctie van Zuid-Holland-Oost verstevigen, maar bovendien ook bijdragen aan het oplos sen van de werkelijke problemen in de kleine kernen en in de steden. Het ter rein biedt de mogelijkheden om goed ingepast te worden in het landschap”, aldus de Kamers, die uitdrukkelijk stel len dat een verantwoord toelatings beleid moet worden gevoerd voor dit terrein. De Kamers zijn van mening dat de pro vinciale methode voor het berekenen van de omvang van de behoefte aan bedrijfsterreinen te weinig aansluit op de verwachtingen ten aanzien van de ontwikkeling van de productiestruc- tuur. Er is ook niet gekeken naar de oorzaken die in het verleden de vraag naar bedrijfsterreinen hebben beïn vloed. Men zal dan ook beter rekening dienen te houden met nationaal econo mische en regionaal-economische fak- toren. Bovendien is er niet voldoende rekening gehouden met de ruimtebe hoefte die ontstaat doordat bedrijven om verschillende redenen niet meer in de bebouwde kom van een gemeente kunnen blijven. Dit is het voorlopige einde van de Winterdijk. Loopt men achter de rug van de fotograaf door dan komt men terecht op de zandvlakte waar men bezig is met de verdubbeling van rijksweg A i2 (Den Haai de Winterdijk hier mooi is en rijk begroeid. Van fietsen kan hier geen sprake meer zijn. DDINXVEEN De terdijk moet blijven. Deze oor- nkelijke wandelroute dwars rde Bloemendaalse polder, die kilometer ten oosten van de irug op de Brugweg begint en altijd in Gouda eindigt (al is er ’’over” de rijksweg A 12 een oorlijk stuk weg), mag van het Jdinxveense gemeentebestuur verloren gaan. Gelukkig maakt groeiend aantal Wad- nveners meestal wandelend, s ook fietsend, kennis met de ■ke Winterdijk in een unieke jer. Na ’t Weegje vraagt het ikblad voor Waddinxveen daa- nu alle aandacht van de plaat- |jke natuur- en stiltegenieters rde Winterdijk. Een plek die er jsen zal blijven. tVaddinxveense gemeenteraad stak het eerst een duidelijke reddende er naar de Winterdijk uit in de zo- van 1975 (30 juli). Er werd toen j een voorbereidingsbesluit geno- voor een gebiedje ter weerszijden deze dijk. Met zo’n (te verlengen) uit in de hand kunnen allerlei niet enste activiteiten en ontwikkelin- worden tegengegaan omdat een bereidingsbesluit aangeeft dat er bestemmingsplan in voorbereiding bijvoorbeeld het door de gemeen- ad vastgestelde en nu een maand op de gemeentesecretarie ter in liggende ’’Landelijk gebied-Oost”. gemeentelijk streven om de Win- ijk te laten zoals die is heeft zich in aatste jaren in het openbaar afge ld, omdat een aantal eigenaren van iersbedrijven, gelegen ten oosten de Winterdijk, met het plan waren jmen om de eveneens ten oosten de Winterdijk gelegen sloot over afstand van ongeveer 400 meter te ipen. Op die manier zouden ze hun iersbedrijven beter toegankelijk nen maken en zou er een einde nen komen aan het gesjouw in en ie boot en op en af de kruiwagen. De Bloemendaalse polder ter weerszijden van de Winterdijk, is een land schappelijk gebied van bijzondere waarde, een plek die als het ware wordt gestoffeerd met plukken elzen- en wilgenbosjes waar het voor hengelaars goed moet toeven zijn. “ff" i i. ”A,

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 5