I To helpen Waddinxveners pas echt de vuilnisman Fotograaf zat vast Einde aan stukje Turkije in ons eigen Waddinxveen Containervuil Huisvuil Late school vakanties zomer 1978 Muziek onderwijs basisscholen Hoeveel mensen woningzoekend in Waddinxveen? DISTELVELDERS BEHOEDT VOOR GEZICHTSVERLIES Reinigingsdienst "kost” driekwart miljoen Grofvuil Makelaardij BV 01828-2309 julianastraat 6, waddinxveen na 6 uur nm. 01828-2723 of 01821-2268 Het is volop komkommertijd NKF-woonoord Anadolu wordt gesloten ’’Rapport over bedrijven naar Bredeweg zegt niet zoveel” 1 Verboom [lidNBMj a k iyil iim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin I I Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WADDINXVEEN De gemeentelijke vuilnisbelt aan de Middelburgseweg is ai een poos voor alle afval gesloten. Het Wad- dinxveense vuil gaat dan ook via Gouda naar de vuilverbranding in Rot terdam. Een schoner milieu kost nu eenmaal meer geld, maar met ieders medewerking zijn de kosten binnen de perken te houden. In de gemeen tenbegroting voor dit jaar heeft de reinigingsdienst voor het ophalen van huis-, grof- en bedrijfsvuil, afvoeren verbranding en onderhoud vuilnis belt f 758.620,98 uit te geven. Aan reinigingsrechten en opbrengst ver huur containers komt daarvan f 466.550,- weer terug. Dat betekent voor dit nieuwe jaar een dekkingspercentage van 61,5 procent (in 1976 66,1 procent). En dan zijn de kosten van vegen van straten en goten 66.238,62) nog buiten beschouwing gelaten. •7 HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! WADDINXVEEN Na alle publiciteit heeft de met het Wad dinxveense gemeentebestuur door een aantal Distelvelders bereik te oplossing nauwelijks de aandacht gekregen, maar het is goed om nog eens vast te stellen dat daar nu weer tevreden mensen wonen. Ze kun nen er tenminste zeker van zijn dat er voor hun huizen vooralsnog niets meer wordt gebouwd of aangelegd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir WADDINXVEEN Op dinsdag 5 oktober 1965 opende Zuidhollands commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, en de Turkse ambassadeur in ons land, Resat Erhan, op het terrein van de Nederlandse Kabelfa- ,riek (NKF) aan de Noordkade in Waddinxveen een nieuw woonoord voor 200 Turkse ’’gastarbeiders”. Dit stukje Turkije werd toen genoemd DIT ZIJN DE TIPS: de IN HART VAN HOLLAND Een stukje Turkije in het hart van Holland. Zo werd twaalf jaar geleden I schap geld besparen door dal vuil eerst 5 U"“J r I een 40-tal Italianen van de Staatsmij nen over en stelde hen in de vestiging Delft te werk. Later trok men nog eens 150 Italianen aan. Al deze werknemers werden in Delft in particuliere kosthui zen ondergebracht. Tengevolge van de voortdurende uit- bereiding van de NKF werd men in 1964 verplicht het aantal buitenlandse werknemers nog te vergroten. Gezien de niet zo gelukkige ervaring met de Italianen besloot men nu Turkse ar beidskrachten over te laten komen. In juni 1964 kwamen 96 Turken naar Ne derland. Dit aantal was te groot om bij particulieren te kunnen onderbrengen en men besloot ze te huisvesten in het woonoord Het Grote Weergors in Hel- levoetsluis. In 1962 betrok de NKF de gebouwen van Louis Dobbelman aan de Noordka- de. Aangezien men nog een aanzienlijk personeelstekort had besloot de direc tie in Waddinxveen een eigen woo noord te laten bouwen, omdat daar grote voordelen aan verbonden waren. Ten eerste had men op het bedrijfster rein aan de Noordkade voldoende ruimte en bovendien kon de reisduur van de Turken naar Delft tot op de helft worden teruggebracht. Het groot ste deel vjin de Turken werkte en werkt nog altijd in Delft. Met de bouw van het woonoord in Waddinxveen werd in januari 1965 be gonnen. In de zomer van dat jaar wer den er 92 Turken en gehuisvest en wat later nog eens 100. Binnen een paar maanden waren er rond 200 Turken in het NKF-woonoord gehuisvest. De houten barakken staan rond een gras veld. In het woonoord leven de Turken in groepen samen. Elke groep heeft een woonkamer, een aparte slaapzaal, was gelegenheid en een toilet. Verder zijn er nog algemene voorzieningen (zoals kantine, recreatieruimte en keuken), die zijn ondergebracht in een apart, reeds langer bestaande stenen gebouw in het verder geheel uit hout opgetrok ken complex. Aanwezig is ook een zo genaamde ’’moskee”, in feite een ge wone bidkamer. Bij de maandelijkse ophaalbeurt van grof vuil mag u officieel niet meer dan de actievoerende bewoners van het Distelveld een elegante mogelijkheid gegeven voor een terugtrekkende be weging. Op die manier lijdt niemand gezichtsverlies. De man die zulke za ken het best weet te regelen - tenslotte was wethouder P. F. J. van Schie (C- DA) ’’uitgepraat” met de Distelvelders - is natuurlijk burgemeester mr. A. G. Smallenbroek. Hij kreeg de Wad- dinxveers én de gemeenteraad aan zijn kant. Wie een container in huur heeft voor grote hoeveelheden vuil, wordt geacht alle vuil in de container te deponeren en geen los vuil ernaast te zetten. Het voordeel in één keer een container vol afval te kunnen laden gaat verloren wanneer eerst nog dat losse vuil moet worden verzameld. Wie eenmalig met een grote hoeveel heid afval zit. bijvoorbeeld puin van een verbouwing, kan bij particuliere bedrijven een grote container huren. Bel u voor nadere inlichtigen de Reini gingsdienst (tel. 2144). 1 Het zal duidelijk zijn dal de gemeen telijke dienst Openbare Werken en - Bedrijven met recht de Waddinxveners steeds vraagt het ophalen van vuil in onze gemeente soepeler te laten verlo pen en de milieuverontreiniging in de jaar geleden gingen in Waddinxveen de metalen vuilnisbakken "met pensioen" en hun taak werd overgenomen door de plastic huisvuilzak. De reinigings dienst is nog steeds dank verschuldigd aan vrijwel alle bewoners van de gemeente, die de omschakeling destijds hebben helpen slagen. In een klap kon den de medewerkers van de vuilophaal dienst met minder inspanning meer werk doen, werk dat tegelijkertijd schoner, gemakkelijker en menswaar diger was geworden. Maar nog altijd is het ideale nog niet bereikt. Straten en lanen krijgen op vuilophaaMagen een slordig aanzien PERIODE VAN INTERGRATIE [Voor de laatste bewoners van de nurkse woonoord Anadolu gaat het ko mend jaar eveneens een periode van in tegratie in de Nederlandse samenleving aanbreken. Het is de bedoeling dat de in Waddinxveen wonende en bij de NKF werkzaam zijnde buitenlandse werknemers elders woonruimte zoeken of krijgen aangeboden. Dat betekent dat een groot aantal Turken naar Delft verhuist, omdat zij daar nu al werken bij de moedervestiging van de NKF. Elke dag wordt met busjes op en neer gependeld. Destijds was het Turkse woonoord aan de Noordkade een landelijk voorbeeld van de wijze waarop buitenlandse werknemers door hun werkgevers kon den worden gehuisvest. Maar met het laten overkomen van de gezinnen, het verlangen naar een eigen huis en de ge voelde behoefte aan integratie wijzigde zich het beleid en kwam er een einde aan het stichten van woonoorden zoals Anadolu er nu nog één is. [WADDINXVEEN Hoewel we midden in de vakantietijd zitten zijn er [al weer mensen in de weer over de va kanties voor volgend jaar. Ingevolge de rijksregeling voor de vakantiespreiding 1978 is namelijk bepaald dat de scholen voor voortgezet onderwijs in Zuid- Holland zomervakantie houden van 8 juli tot en met 27 augustus en de kleuter- en basisscholen van 15 juli tot en met 27 augustus. Hoewel 15 juli voo ral voor het kleuter- en basisonderwijs laat valt en niet gelukkig uitkomt ten opzichte van het voortgezet onderwijs zal toch ook in Waddinxveen in 1978 aan de schoolvakantieregeling de hand worden gehouden. koop-verkoop-huur verhuur-taxatie-hypotheek rfVL WADDINXVEEN De gemeente Waddinxveen is op zoek naar menser die muziekonderwijs op de basisscho len willen geven. De voorkeur gaat uit naar hen die afkomstig zijn uit de on derwijswereld en bijvoorbeeld al op een pedagogische academie een muzie- kaantekening hebben behaald of bereid zijn te gaan studereen voor de acte Schoolmuziek. Al eerder had de raadscommissie voor de onderwijszaken de principe- uitspraak gedaan om voor het muzie konderwijs op de basisscholen te kie zen voor het consulentschap. Hierover is door wethouder A. H. van Gent (Progressieven) gesproken met de plaatselijke muziekschool, waarbij bleek dat deze wel betrokken wil zijn bij de muzikale vorming op de basis scholen, doch dat er nauwelijks sprake kan zijn van doceren vanuit deze school aangezien het docentenkorps hiervoor geen ruimte laat. paar de landstreek Anatoië (Anadolu), in de buurt van Ankara. In augus tus 1978 zal dit Turkse woonoord, waar nu nog 90 buitenlandse werk nemers verblijven, worden gesloten. Althans, zo blijkt uit plannen van de [sKF die voorlopig nog ter discussie ttaan in de ondernemingsraad van dit in Delft, Waddinxveen en Delfzijl ge vestigde bedrijf, dat verder nog bezig is piet een reorganisatieplan waardoor er aan de Noordkade 125 arbeidsplaatsen bij zouden kunnen komen door overp laatsing van een aantal nu nog in Delft gevestigde afdelingen naar Wad dinxveen. In Waddinxveen en in Delf zijl worden telecommunicatiekabels gemaakt en in Delft (waar het moeder bedrijf is gevestigd) energiekabels. Bij de NKF werken in totaal meer dan 2700 mensen. WADDINXVEEN/DEN HAAG Nu is het letterlijk ’’komkom mertijd". Het aanbod van kom kommers is op het ogenblik ruim en de prijs ligt al enige tijd onder het niveau van vorig jaar. Hetzelf de geldt ook voor tomaten, die eveneens in grote hoeveelheden worden geoogst. Komkommers en tomaten groeien in Nederland on der glas, in kassen waar een per fect klimaat voor deze subtropi sche producten geschapen kan worden. Wij zijn in Holland dus wel extra bevoorrecht, dat er in zo grote mate van geprofiteerd kan worden tegen redelijke prijzen. Juist nu, in de zomerse vakantie tijd is het ideaal om komkommers en tomaten iedere dag in voorraad te hebben. Bij zomers weer zijn het gezonde, verfrissende, dorst- lessende hapjes, die bovendien goed zijn voor de slanke lijn, waar men juist in de vakantietijd zo snel geneigd is tegen te zondigen. De toepassingsmogelijkheden zijn le gio! Zo uit het vuistje tijdens fiets en wandeltocht, aan zee en strand of bij het zeilen op de plassen, bij brood- en warme maaltijd, in de picnicmand of bij de barbeque, to maten en komkommers horen er bij. Daarom een gezond en fris idee: Naar bos, plas, hei of zee, neem altijd tomaten en komkom mers mee! We hebben ook nog een receptje voor u: Komkommercompóte. Daarvoor is nodig: 1 komkommer in blokjes gesneden, 100 g sui ker, 50 g gemberstukjes, citroen sap, zout. Kook een stroopje van suiker, gemberstukjes, wat cit roensap, iets zout en zdl water. Verwarm de gewassen, geschilde en in blokjes gesneden komkom mer in dit stroopje ongeveer 4 mi nuten. Laat het daarna afkoelen. Smaakt heerlijk bij rijsttafel of bij varkensvlees. - WADDINXVEEN De fotograaf van het Weekblad voor Waddinxveen, Sjaak Noteboom, gaat weëk-in-week-uit de gehele gemeente door voor het maken van de meest uiteenlopende plaatsjes. De ene keer moet hij zich in allerlei bochten wringen om een bepaalde foto te kunnen leveren, de andere keer gaat hij met de hefbrug naar boven om Waddinxveen 'uit de lucht te kunnen fotog raferen. Vorige week verzochten wij hem de Winterdijk in beeld te brengen en vooral ook de wandelroute onder de te verdubbelen rijksweg A 12 Den Haag-Utrecht). Sjaak Noteboom probeerde met zijn auto bij de autosnelweg zo dicht mogelijk te komen bij de door hem op de gevoelige plaat vast te leggen plekken. Dat lukte hem best, maar het wegkomen des te slechter. In het rulle zand van het kersverse dijklichaam groeven de achterwielen van zijn wagen zich steeds dieper weg. Graafwerk, het gebruik van de krik en di verse planken brachten daar geen verandering in. Na een krap uur hard werken in de hete zon ging hij maar naar de een kilometer verderop aan de Henegouwerweg gelegen boerderij van gemeenteraadslid D. Uitbeijerse. Zoon Hans zorgde er met de tractor ui teindelijk voor dat de Waddinxveense fotograaf weer verder kon. Zo is Sjaak Noteboom een middag bezig geweest voor een paar fo to's. Het zal hem en zijn auto, die een dag later in de garage zandvrij moest worden gemaakt, nog lang heugen. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/B. J. Woudenberg). Met de gemeenteraad is namelijk afgesproken dat zolang het bestem mingsplan Recreatieplan Gouwebos nog niet door het provinciaal bestuur is goedgekeurd er een erfdienstbaarheid geldt voor het gebied ten noorden van het Distelveld (16 tot en met 24). Dat is een privaat-rechtelijke oplossing voor die plek om er niet alleen het bouwen van huizen, maar bijvoorbeeld ook de aanleg van parkeerterreinen, kampeer terreinen, stortplaatsen, wegen en wat dies meer zij tegen te gaan. Dat er toch met de actievoerende Dis telvelders tot overeenstemming kon worden gekomen is in feite een direct gevolg van een bij de provincie gehou den hoorzitting, waar de Wad dinxveners hun bezwaren - propvol met een stuk wantrouwen jegens ons gemeentebestuur - mondeling kwamen toelichten. Maar na de vergeefse po ging om tot een minnelijke schikking te komen, volgde een nieuw gesprek, waarin B. en W. de bezwaarden positief tegemoet traden. En met succes. RECHTER Nu hadden de Distelveld-bewoners het niet alleen voorzien op het Gouwebos- bestemmingsplan, maar ook op de der de herziening van het bestemmingsplan Groenswaard 3. Dat laatste lag wat moeilijker want de in het betreffende gebied te bouwen 21 woningwetwonin gen (behorend tot een complex van in totaal 79 huizen van de woningbouw vereniging Waddinxveen) zou er door kunnen worden vertraagd. Als dat zou gebeuren zou de rechter er aan te pas zijn gekomen, zo hadden de gemeen teraadsleden gedreigd. Met de tussen de gemeente en de Dis telvelders (die na hun bezwaarschriften hebben ingetrokken) gesloten overeen komst is op een heel bijzondere manier een stuk wantrouwen ’’afgekocht”. Een minder fraaie constructie, doch gerechtvaardigd nu de sociale woning bouw ermee gebaat is, vindt men in het gemeentehuis. De gemeenteraad heeft wel het uitzonderlijke karakter van deze hele zaak benadrukt om in ieder geval van meer van deze ’’incidenten” verschoond te blijven. De kwestie is dan ook in twee gemeenteraadsverga deringen aan de orde gekomen. GEZICHTSVERLIES De vraag is natuurlijk wat Distelvelders met hun actie hebben bereikt. Op tafel ligt nu de voor een be perkte periode (tot de provinciale goedkeuring van het bestemmingsplan Gouwebos) geldende erfdienstbaar heid. Die regelt in feite alleen de bes ten alleen - aan de hand van niet ”- hard” gemaakte gegevens - dat daar binnen zekere tijd wel eens verandering in kon komen. Maar een bestemmingsplan is volgens de geldende democratische regels altijd te wijzigen. Dat blijft. Het Wad dinxveense gemeentebestuur heeft dus het Turkse woonoord aan de Noordka de gekenschetst. De NKF begon al in 1959 met het in dienst nemen van bui tenlandse werknemers vanwege de krappe arbeidsmarkt in het binnenland. Omdat de Staatsmijnen toen tengevol ge van produktiebeperking met een ”o- verschot” aan buitenlandse werk nemers - hoofdzakelijk Italianen - kwam te zitten, nam de kabelfabriek WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 13 JULI 1977 WADDINXVEEN Het rapport verschaft weinig duidelijkheid, zegt niet zoveel, is vrij mager en is weinig betrouwbaar. Dat is de mening van de raadscommissie voor de ruimtelijke or dening en de woningbouw over het werkstuk van het Economisch- Technologisch Instituut voor Zuid- Holland (ETI), dat op verzoek van het paddinxveense gemeentebestuur is I (smaakt om inzicht te krijgen in de belangstelling van de plaatselijke en aan Waddinxveen gebonden werkge vers voor een stuk bedrijfsterrein aan |oe Bredeweg. Het ETI heeft nagegaan dat er voor 15 bedrijven 30 hectare bedrijfsterrein no dig zou zijn, waarvan 7,5 hectare voor Uitbreiding van Waddinxveense bedrij- l'en en 22,5 hectare voor bedrijven die I verwant zijn aan'de veiling van de Coö peratieve Tuiniersvereniging voor IGouda en omstreken. Voor de PSP’er I”.- M. L. van Breemen is het de vraag l°f er wel bedrijfsterrein aangelegd I moet worden nu hieraan in ons land pen overschot is. Ir. W. Stuulen (CDA) I meent dat een halvering van de getallen lm het rapport de realiteit beter bena- Idert De gevolgde methode is weinig l^lrouwbaar, dar men over het al gemeen overvraagt. Het is een vrij Intager rapport, waarvan men niet veel I J'jzer wordt. I °!gens Burgemeester en Wethouders 115 het ETl-rapport slechts bedoeld om |ïan te tonen dat er zich veilingbedrij- I en hier willen vestiging en één inven- I ^nsatie geeft van de verlangens van de taande situatie. De Distelvelders dach- IPaatselijke industrie. In ieder geval J I raPPort wel duidelijkheid aan “at 5 hectare industrieterrein tot 1990, I ontwerp-streekplan Zuid- l\v°'anc' Oost het over heeft, voor addinxveen te weinig is. In de raads- Id mm,ssie v°or de ruimtelijke or- I ning en de woningbouw is door B. en I pA:.8ezegd dat de inventarisatie van het I I vraagt om een vervolg. WADDINXVEEN Hoeveel woningzoekenden telt Waddinxveen nu precies? Dat is een vraag waarop het gemeentebestuur na de vakanties een concreet antwoord tracht te geven. Hoewel er wel wat cijfers beschikbaar zijn is niet nauwkeurig bekend hoe groot de behoefte is. En het laat zich raden dat voor een doeltreffend wo ningbouwbeleid in Zuidkade 1 en in de toekomstige Zuidplaspolder duidelijk moet zijn wie in onze gemeente wat voor huis zoekt. Wethouder P. F. J. van Schie (CDA) heeft dit voorjaar (4 maart) bij de sleu- teluitreiking aan de eerste bewoners van premie-koopwoningen van de Stichting Bevordering Eigen Woning- bezit Groenswaard gezegd dat er in Waddinxveen 200 gegadigden zijn voor een premie-koopwoning, 150 voor een vrije sectorwoning en 600 voor een huurwoning. Deze cijfers zijn in de raadscommissie voor de ruimtelijke or dening en de woningbouw op zijn zachtst gezegd onbetrouwbaar genoemd door de heer H. van Ek (Progressieven). Volgens de gemeente zitten onder de 600 gegadigden voor een huurwoning veel ruilaanvragen. Misschien wel 500 van mensen, die nu in' een flat wonen en ook wel eens een huur- eengezinswoning willen hebben. In ie der geval is het in Waddinxveen wel zo dat iedereen die zich als woningzoe kende aanmeldt op de lijst wordt gep laatst, terwijl pas later de selectie plaatsvindt. Huisvuil of bedrijfsvuil wordt alleen aanvaard indien dat wordt aangeboden in ten hoogste vier onbeschadigde vuil niszakken, die op deugdelijke wijze zijn gesloten en per stuk niet zwaarder zijn dan vijftien kilogram". Aldus een arti kel uit de gemeentelijke vuilnisophaal- verordening. N.B. Gemiddeld worden in Wad dinxveen per keer niet meer dan twee zakken per perceel aangeboden: het gemiddeld gewicht per zak bedraagt 7,6 kg, zo is in de praktijk gebleken). Gebruik voor uw huisvuil alleen goedgekeurde huisvuilzakken. Dat zijn de plastic zakken met tweemaal het Komo-merk erop. Stop alle vuil in de zak en zet het er niet naast in een aparte doos. Uit geschreven vuilniszakken kan het Vuil de hele straat doorwaaien. De plas tic zakken scheuren door scherpe voor werpen (tegels bijvoorbeeld) en vooral ook door tuinvuil. Wikkel dergelijk vuil eerst in een krant en stop het dan in de zak. Open huisvuilzakken zijn ook straat- vervuilers. Doe de zakken niet te vol opdat u ze nog dicht kunt binden. Zet uw huisvuil zo kort mogelijk voor de aankomst van de huisvuilauto opde rand van het trottoir. In geen geval de avond tevoren buiten zetten door opengescheurde en verkeerde vuilniszakken (zonder Komo-Keur) en door losse dozen die op de straat wor den gezet. Bij een kortgeleden gehouden telling werden in één week tijd meer dan zevenhonderd losse dozen en eigen woonomgeving te beperken. Zeven zeshonderd verkeerde vuilniszakken -i_j -- aangetroffen. Het verzamelen van dat losse vuil kost de Reinigingsdienst meer tijd dan beschikbaar is. Nu inmid dels alle Waddinxveense vuil via Gou da naar de Rotterdamse vuilverbran ding gaat en het wegbrengen ervan ook tijd kost, zal het vuil ophalen zeil zo soepel mogelijk moeten kunnen gebeu ren om te voorkomen dat de kosten buitensporig zullen stijgen. Dat kan al leen maar wanneer huis- en bedrijfsvuil op de voorgeschreven wijze wordt aan geboden. drie bundels vuil buiten zetten, die elk niet groter mogen zijn dan 50 x 50 x 100 cm en niet zwaarder dan elk 25 kg. Vooral los hout en oude vloerbedek king voldoen vaak niet aan de maxi mum afmetingen. Dergelijk vuil kan soms niet eens in de auto en meot eerst worden stukgemaakt. Indien u der gelijk afval hebt, kunt u de gemeen- tot handzamer formaat terug te bren gen. U kunt de Reinigingsdienst helpen door grof vuil goed te bundelen of te i verpakken (maar niet in plastic huis- j vuilzakken). Zet met hel grof vuil nooit het gewo ne kleine huisvuil buiten. Grof vuil heeft op velen grote aant- L rekkingskracht. Overhoop gehaald grof vuil verspreidt zich gemakkelijk door y de straat. Zulke vervuiling kunt u te- A gengaan door het vuil pas op het aller- laatste ogenblik voor de komst van de auto buiten te zetten. Nu de vuilnisbelt gesloten is. kunt u zelf geen vuil meer wegbrengen. Afval dat u niet met de maandelijkse grofvuil ophaaldienst kunt meegeven (omdat het bijvoorbeeld groter is dan de toe- gestane afmetingen), wordt op verzoek bij u thuis afgehaald tegen vergoeding van de kosten. Bel 2144.

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 7