aiw: Zo bleef er maar weinig over ir 11» Vele sloten gedempt en op grote schaal gesloopt voor de won 1 IS II II Inventarisatie oude gebouwen, monumenten en zomaar leuke plekjes in Waddinxveen O SLAGER W □re *3 i H i - v - EEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 27 JULI 1977 Twee winkelpanden aan de Zuidkade. Links de slagerij van Wijnjeterp en rechts de stoffeerderij van Verbakel, het vroegere koffiehuis van Kwaak, aanlegplaats van de eertijds bekende maatschappij "De Volharding", die een boot- Ook dit woonhuis aan de Nesse kan karakteristiek worden genoemd. De rooms-katholieke kerk vaawie St. dienst onderhield tussen Gouda, Amsterdam en Leiden. "Een voorbeeld van herstel van een pand aan de Noordkade Dit is het in 1911 gebouwde en straks leegkomende gemeentehuis aan de Zuidkade rechts Daarnaast het pand van tandarts J. G. v.d. Arend. iz u Foto 's oud- Waddinxveen Sjaak Noteboom. GEEN HISTORISCHE PANDEN Het vermelden waard is, dat in 1656 na dat het kanaal tussen de Gouwe en de Amstel werd gegraven, er een directe verbinding Gouda-Amsterdam was ontstaan. Er moest toen een jaagpad worden aangelegd. Bij de Wad- dinxveense brug stonden toen huizen in de weg die - toen ook al - gesloopt wer den. Wie de kaart beziet van omstreeks 1700, bemerkt dat van het grootste deel Het winkelpand van levensmiddelenbedrijf Voshol. van Waddinxveen alleen de wegen met de daaraan gelegen erven en kleine lan derijen overgebleven waren. Door het turfsteken was het hele land ten zuiden van de Dorrekade verdwenen, in Noord Waddinxveen was de vervening in volle gang. Dit is misschien de reden waarom in Waddinxveen historische panden niet aanwezig zijn. Waddinxveen telde in 1632 403 huizen, in 1732 420 huizen, eigenlijk een stil stand in de groei. Omstreeks 1835 ston den in Waddinxveen 9 windmolens t.b.v. het droogmalen van een gedeelte van de Zuidplas. Ook stonden er ten minste 15 papiermolens langs de Gou we en naaste omgeving. Geen van deze molens hebben de sloopwoede uit het einde van de vorige eeuw en het begin van deze eeuw overleeft. In de jaren rond 1960 tot 1970 zijn vele sloten langs de Kerkweg en de Noord kade gedempt en werd op grote schaal gesloopt ten behoeve van de grote uit breiding van de woonkern waardoor veel rustieke plekjes, zoals bijvoor beeld de Nesse en het sluisje aan de Noordkade verdwenen zijn. Ondanks dat op deze pagina in het Weekblad voor Waddinxveen enkele historische panden die Waddinxveen nog bezit. Niet gefotografeerd hebben we de welbekende hervormde ”Brug- kerk", een van de twee officiële monu menten in Waddinxveen. De kerk is van 1838 en kostte toen f 49.392,-. De Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade van 1836 is het andere gebouw in Wad dinxveen dat op de Monumentenlijst voorkomt. 1W""'? 'L - zz' WADDINXVEEN De gemeentelijke commissie voor kunst, cultuur, recreatie en jeugd houdt zich bezig met een inventarisatie van monu menten, oude gebouwen en zomaar leuke plekjes in Waddinxveen. Om de gedachten te bepalen heeft commissielid F. J. M. Leenen van de Ja cob Catslaan 52 voorzitter A. H. van Gent een rapportje aangeboden, waarin in woord en beeld restanten van een oud, maar nog bestaand Waddinxveen, worden beschreven en getopnd. In een volgende verga dering van de gemeentelijke commissie voor kunst, cultuur, recreatie en jeugd zal het geschrift worden besproken. ’’Waddinxveen... behoudt het oude” is de titel die de heer Leenen aan zijn werkstuk heeft meegegeven. In de in leiding ervan zet hij nog eens uiteen dat er omstreeks het midden van de twaalf de eeuw langs de Gouwe een land bouwkolonie bestond, waarschijnlijk op de kleigronden in de kronkels van deze rivier. Het gebied behoorde toe aan de bisschop van Utrecht. Oms treeks 1200 bereikten de graven van Holland dit gebied toen genaamd Wad- dinxvene, waarschijnlijk afgeleid van Wadde, een toenmalige grote landei genaar, die op de veengronden zijn be zittingen had. Men kan met tamelijk grote zekerheid aannemen dat het dorp omstreeks 1340 ontstond, daar er in die tijd herbergen en uitspanningen verrezen, en er vestig den zich ambachtslieden en winkeliers. Rond 1514 waren er in het hele Wad- dinxveense gebied 79 gezinnen. In 1613 werd Diederik van Schagen, Heer van Huybertsgerecht en Noord Wad dinxveen. Waarschijnlijk is hij het ge weest die het huis ’’Souburgh” bouwde, het gebouw is helaas verdwenen. «II

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 5