f 335.- foto Ook politie-ambtenaar is een normaal mens” tische diaprojector 3 Terug van vakantie Vol. Evang. gemeente LIESEGANG (A 33) Kinderclubs starten weer op dinsdag 6 september KOORLIEFHEBBERS NAAR VOLENDAMS OPERAKOOR LIESEGANG (A 30) 5 Wethouder P. F. J. van Schie over huizenverdeling: ’’Gemeente is niet uit op ambtenaren in hoekhuizen” uw dia’s geslaagd? 't Nu een prachtige volautoma- Huizer op jubileum ’’opper” S. van der Velde: OPENBARE COMMISSIE VERGADERING F 11 JS te I 1 - WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 Felicitaties en bloemen voor de echtgenote van de jubilerende opperwachtmeester S. van der Velde, die worden aan- „DE BONKELAAR” richting voor de verzorging, behandeling en begeleiding van 600 gees- t geboden door loco-burgemeester H. Huizer. Foto: Weekblad voor Waddinxveen!Sjaak Notebobm f - y I i zwart met volledig automatische scherpstelling WADD1NXVEEN/BOSK.OOP Koorliefhebbers zien al uit naar het Volendams Operakoor, dat - zoals bericht - vrijdagavond 9 september in de Boskoopse Beurshal een concert zal geven, waarvan de opbrengst is bestemd voor de ’’Hooge Burch” in Zwammerdam, een moderne in- in zwarte uitvoering j 24 Volt - 150 Watt Halogeenlamp, automaat met spaarschakeling slechtsƒ219.- telijk gehandicapte medemensen. 18 het *1 compleet met 2 jaar garantie L-11 - BOSKOOP Bethelkapel Burg. Colijn- straat, Boskoop. Zondags 10.00 uur. Dinsdags bijbelstudie 20.00 uur. kan worden voor anderen. ”De hand having van de spelregels is in niet gerin ge mate afhankelijk van de politie”, al dus de loco-burgemeester die eraan herinnerde dat de politietaak wordt omschreven als ”de daadwerkelijke handhaving van de rechtsorde en het verlenen van hulp aan hen die deze be hoeven” SGP/Hervormde Kiesvereniging-wet- houder H. Huizer. ”Er is een slagzin die zegt ”de politie is onze beste vriend”, doch dit betekent dateer dan een goede relatie behoort te bestaan tussen politie-apparaat en bur gerij. Een juiste instelling tegenover el kander kan veel onbegrip wegnemen. Men moet de politie niet zien als een ”- militair instituut”, evenmin als een Bromsnorfiguur”. Er is een relatie noodzakelijk waarin men begrip heeft voor elkanders situaties. Dit kan veel misverstand voorkomen. De burgerij SPELREGELS Maar voordat de heer Huizer aan het spreken van wat persoonlijke woorden toekwam sprak hij over ons democra tisch stelsel, waarin ook de vrijheid aan grenzen is gebpnden, juist als waarborg voor die vrijheid. Daarom zijn er spel regels, die onze individuele vrijheid daar beperken, waar die een gevaar DWANG? Stichtingsvoorzitter A. L. M. Boer heeft ook tegenover ons gerept over de principiële verschillen van mening die zijn gerezen tussen het college van Bur gemeester en Wethouders en het bes tuur van de Stichting Bevordering Ei gen Woningbezit Groenswaard over de verdeling van de premie- koopwoningen en de invloed van de gemeente daarop. Overigens maakt wethouder P. F. J. van Schie namens de en de politie hebben in een onderlinge wisselwerking te beseffen dat er slechts in een grote mate van gemeenschapszin en naastenliefde gewerkt kan worden. Dat behoeft' allerminst te leiden tot laakbare liefdoenerij. Maar men dient van elkaar te weten waar men moet staan. Juist de handhaving van de rechtsbeginselen dient een bescher ming te zijn van en met elkander”. gemeente deel uit van het stichtings bestuur. Volgens de heer Boer is het nogal hard toegegaan bj het bespreken van deze zaak. Er zou met portefeuilles zijn gerammeld, terwijl er ook getracht zou zijn dwang uit te oefenen door met dreigementen over de tafel te komen. Hoewel de betrokkenen zeggen dat dit incident als besloten kan worden be schouwd blijft natuurlijk de vraag hoe bij het in aanbouw nemen van nieuwe pretpie-koopwoningen (in Zuidkade 1) beide bij deze vorm van woningbouw betrokken instanties elkaar goed zullen kunnen vinden. Er is in ieder alles aan gelegen de indruk weg te nemen dat bij het toewijzen van woningen van be voordeling sprake zou kunnen zijn. Daarom wordt het hoog tijd dat lijsten met woningzoekenden aan de open baarheid worden prijsgegeven. Ie dereen heeft er recht op zelf te kunnen nagaan wat er met zijn plaats op de lijst aan de hand is. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat er rond de sa menstelling van deze lijsten te veel ver warring bestaat. haald op een echte Volendammer bot ter. Doordat foto’s hiervan de wereldpers haalden kwamen er uitnodigingen uit o.a. de Verenigde Staten en Denemar ken, waaraan het koor echter geen ge volg heeft kunnen geven daar men ui teindelijk maar een gedeelte van het koor wilde i.v.m. de hoge kosten. Maar toen was het motto al ’’Allemaal of niemand”. In de loop der jaren zijn er in Volendam vele concerten gegeven en bijna altijd met solisten van grote in ternationale faam zoals bijv. Antonio Salvarezza, Gaetano Bardini, die des tijds zong aan de Metropolitan Opera in New York, de bij een ieder bekende Nederlandse diva Cristina Deutekom en de vermaarde bariton van de Ro meinse Opera Guiseppe Forgione, als mede vele andere nederlandse en bui tenlandse artiesten verleenden hun me dewerking aan concerten met het koor. Buiten de concerten in Volendam ont vangt het koor wel zo’n 50 a 60 uitnodi gingen per jaar om elders concerten te verzorgen. Natuurlijk kan men als amateur niet op al deze uitnodigingen ingaan en neemt men er zo gemiddeld 10 aan per jaar, buiten optredens voor radio of TV. In de loop van de afgelo pen 26 jaar zijn er zo’n 400 concerten verzorgd en is het koor al reeds 15 maal opgetreden voor de televisie. Ook op de radio is het koor al diverse malen te beluisteren geweest, o.a. bij de NCRV en de TROS. In totaal heeft het koor al zijn medewerking verleend aan 15 el pees bij diverse maatschappijen. GESCHENKEN Uiteraard kreeg opperwachtmeester Van der Velde vrijdagmiddag diverse geschenken aangeboden. Zo zagen we dat loco-burgemeester H. Huizer met een oud-ansichtenboekje van Wad- dinxveen aan kwam dragen, Moerka- pelles burgemeester I. J. P. Keijzer met een kleine attentie en adjudant M. A. Ruissen met een tas. Natuurlijk waren er telkens bloemen voor de echtgenote van de jubilerende politieman, die ook nog werd toegesproken door een verte genwoordiger van de Christelijke Bond van Politie-ambtenaren en gemeentese cretaris J. Meuleman, namens de gemeentelijke personeelsvereniging(l). Tot slot sprak de heer Van der Velde een dankwoord. WADD1NXVEEN De kinderclubs van het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar gaan op dinsdag 6 septem ber weer van start. Wat wordt er zoal gedaan op zo’n club? Inger van Gessel en Jeannette van Egmond daarover: "We hebben geen uitgesproken hobby clubs, maar we combineren toneel en expressie met handenarbeid en daar naast doen we aan sport en spel. Bij voorbeeld bij een musical worden de cors en kleding door de kinderen zelf gemaakt. Zo is het ook met een pop penkastspel, het zelf maken van dia’s enz." ACTIVITEITEN Worden er ook nog grote activiteiten georganiseerd? "O ja, er zit genoeg inde pen. Zo wordt er een Sinterklaasfeest op touw gezet dat klinkt als een klok. Dit feest is al leen bestemd voor de kinderen van de clubs evenals het eindfeest dat in de maand mei zal plaatsvinden. Voor de Waddinxveense jeugd hebben we dan een Kerst- en een Paasinstuif waarop zij allemaal welkom zijn. De clubdagen en de tijden waarop de kinderclubs draaien zijn; uitgaande van opzet dat er twee clubs tegelijk draaien: Dinsdag 16.00-17.30 uur voor jongens en meisjes van 12-14 jaar. Woensdag 14.00-15.30 uur voor jon gens en meisjes van 4-5 jaar en een club voor jongens en meisjes van 6-8 jaar. Woensdag 16.00-17.30 uur een club WADD1NXVEEN ”De gemeente is er niet op uit om ambtenaren in hoek huizen te krijgen of in mooie tussenwo ningen. Het gaat ons om het gezin in het juiste huis”. Dat zei wethouder P. F. J. van Schie (CDA) vorige week dinsdagmiddag tijdens de rondvraag van de raadscommissie voor de ruim telijke ordening en de woningbouw op vragen van het Weekblad voor Wad- dinxveen over de verdeling van de nu in aanbouw zijnde 39 premie- koopwoningen aan de Groensvoorde bij het station Waddinxveen-Noord. Het Waddinxveense college van Bur gemeester en Wethouders en het bes tuur van dé Stichting Bevordering Ei gen Woningbezit Groenswaard hadden hierover in de afgelopen tijd een hoog lopend meningsverschil gekregen, dat zeer binnenkort definitief zal worden uitgepraat. De woorden van de wethouder werden met hevig geknik van commissie- secretaris P. J. Detmers (ruimtelijke or dening) onderstreept. De christen democraat Van Schie gaf ook toe dat verschil van mening was ontstaan over de toewijzing van de 39 premie- koopwoningen, omdat het gemeente bestuur een grote vinger in de pap hierin wil blijven houden. Deze tijd van woningschaarste en lange lijsten met woningzoekenden zouden dat vereisen. ZORG OVER HUIZENAANBOD "Premie-koopwoningen zijn aantrek kelijke huizen. Er bestaat zorg over het huizenaanbod in Waddinxveen en de absurde prijzen van de ten verkoop aangeboden woningen. Premie- koopwoningen zijn een economisch schaars goed. Vandaar dat we een eer lijke verdeling er op na willen houden. Misschien hadden we dat bij de oprich ting van de Stichting Bevordering Ei gen Woningbezit Groenswaard nauw keuriger moeten regelen. Bij een nieu we stichting zouden we dat zeker doen, gezien het stukje vermogen dat de gemeente uitdeelt. Boeteclausules hou den namelijk niet alles tegen als het gaat over de termijn om het premie- koophuis met winst van de hand te doen", zei wethouder Van Schie in de raadscommissie. Het is duidelijk dat het gemeentelijk toewijzingsbeleid niet alleen wil uit gaan van de plaats op de lijst van wo ningzoekenden die er voor verschillen de soorten huizen is aangelegd, maar ook van de - laten we maar zeggen - so ciale factoren van het in aanmerking komende gezin. Ja, en dan kan bijvoor beeld gezinssamenstelling en dergelijke het gewenster maken dat iemand juist in zo’n huis terecht komt, dan de plaats op de lijst of de loting zouden aange ven. Zo blijkt ook de verklaring gezien te moeten worden die wethouder Van Schie heeft afgelegd op de bijeenkomst waarop zo'n twee maanden geleden de 39 toekomstige huiseigenaren te weten kwamen in welk huis zij aan de G- roensvoorde kwamen te wonen. Overi gens zijn de betrokkenen tevreden over het aan hen toegewezen type huis en de plek ervan. In de raadscommissie voor de ruim telijke ordening en de woningbouw benadrukte de heer Van Schie nog in het ’’EEN DER BESTE” Uit "college” van de heer Huizer bleek nogal wat indruk te maken in de raad zaal van het gemeentehuis. Kolonel P. Paul, districtscommandant van de rijks politie, stak zijn bewondering voor deze toespraak van de gemeentebes tuurder niet onder stoelen of banken. "Ik ben blij dat er hier zo gewerkt kan worden”, sprak hij om zich vervolgens tot "Spper” Van der Velde te richten, die hij ”één der beste" noemde. Vol gens hem had de jubilerende poli tieman, die via Kaatsheuvel, Sprang Capelle en Moerkapelle twee jaar gele den aan de Wingerd in Waddinxveen ging wonen, vooral ook als plaatsver vangend commandant van de Mobiele Eenheid zijn sporen nagelaten. "Van der Velde is een man met persoonlijk overwicht, die er ook in slaagt de tucht - ik gebruik dat vervelende woord nu maar even - onder het personeel te handhaven”. Moerkapelles burgemeester 1. J. P. Keijzer meende dat het zilveren ambts jubileum van de oud-inwoner van onze buurgemeente was ingelijst met de pro motie naar Goedereede. "We zijn sa men zes jaar opgetrokken, waarvan vier jaar in Moerkapelle. Als u er niet was, dan was u er toch. Dat vond ik het opmerkelijke altijd”, liet de eerste bur ger weten. Ook adjudant M. A. Ruissen van de plaatselijke rijkspolitie, die uit voerig inging op de functie van rayon- commandant die ’’opper" Van der Vel de tot maandag bekleedde, had niets anders dan goede woorden over zijn huidige oud-medewerker. Maar de po litiechef had ook nog een levenswijs heid mee te geven: ’’Wees een poli tieman die met raad en daad hulp ver leent aan de maatschappij en de gemeenschap. Bedenk dat het beter is niet begrepen te worden, dan verkeerd verstaan te worden”. BIB siaak noteboom Passage 47 Tel. 2477 voor jongens van 9-11 jaar en een club voor meisjes 9-11 jaar. Donderdag 16.00-17.30 uur voor jon gens en meisjes van 4-5 jaar en een club van jongens en meisjes van 6-8 jaar. VRIJWILLIGERS Hebben jullie voldoende vrijwilligers voor al deze activiteiten? "We zullen dolgraag nog een paar nieu we vrijwilligers willen verwelkomen, vooral jongens voor het wat stoerdere werk, maar dat neemt niet weg dat de dames niet minder welkom zijn. We zien hun aanmeldingen graag tegemoet op de volgende tel.nrs. 4798 (Inger) en 7475 (Jeannette).” Wanneer en waar kunnen de kinderen zich opgeven? ’’Vanaf vandaag in De Bonkelaar (tel. 7272). Dit geldt ook voor de kinderen die vorig seizoen op club geweest zijn. Ook zij dienen zich opnieuw op te ge ven. De contributie moet in tegenstel ling tot vorig seizoen per halfjaar vol daan worden op bankrekeningnr. 66.68.6f.595 van de Ned. Midden- standsbank, gironr. van de bank 79925.” bijzonder dat de Stichting Bevordering Eigen Woningbezit Groenswaard - nu goed voor 115 premie-koopwoningen in Waddinxveens woonwijk-in- wording, terwijl de stichting ook aan de gang zou willen gaan in het bestem mingsplan Zuidkade 1 - geen samen werkingsorgaan van de woningbouw vereniging Waddinxveen, St. Joseph en Ons Begin is, al hebben wel mensen uit deze corporaties er hun schouders on der gezet. Bij het toewijzen van wonin- ;gen moet dat wel bedacht worden. WADDINXVEEN De raadscommissie voor de financiën ver gadert donderdagmiddag om half vijf in het openbaar over deze agenda: Verslagen van de vergaderingen van 24 en 27 mei 1977. Mededelingen en ingekomen stukken o.m.: a. begroting 1978 en rekening 1976 van het I.A.M.; b. financieel jaarverslag 1976 Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Zuidplas. Verkoop 16 m2 grond gelegen in het bestemmingsplan ’’Groenswaard III” aan het G.E.B. te Gouda voor een prijs van f 2.000,-. Verkoop 24 m2 grond aan de Noor- dkade aan de heer N. C. de Rooy, al hier, voor een prijs van f 4.200,-. Verkoop 24 m2 grond aan de Noord- kade aan de heer A. Vogelaar, alhier, voor een prijs van f 4.200,-. Verlenen van een krediet ad 222.000,- voor de reconstructie van de Esdoornlaan. Rekening 1974 en 1975 van de Sa menwerkingsschool voor Havo/At- heneum. Beschikbaar stellen van een krediet van f 100,- t.b.v. Scouting Nederland te Wassenaar. Verlenen van een krediet van 101.952,- t.b.v. karteringswerkzaam- heden. Recht van opstal t.b.v. Schutters vereniging "Waddinxveen” voor f 250,- per jaar. Verhoging bijdrage aan de Rijkspoli- tiekapel van 10,- tot 25,-. Jaarrekeningen 1.975 van de gemeen tebedrijven: 1. Dienst van Openbare Werken; 2. Grondbedrijf; 3. Gemeenschappelijk Antennesys- teembedrijf. Wijziging Algemene Subsidieveror dening. Verlenging huurcontract 2 noodloka- len aan de Sniepweg t.b.v. Havo/Atheneum-onderwijs. Begrotingswijzigingen. Rondvraag. WADDINXVEEN Loco- burgemeester H. Huizer heeft vrijdag middag het ambtsjubileum van opper wachtmeester S. van der Velde aangeg- rqpen om zijn respect uit te spreken voor de wijze waarop volgens hem veelal de politietaak wordt uitgeoe fend. In de raadzaal van het gemeente huis betoogde de vervanger van de met vakantie zijn burgemeester mr. A. G. Smallenbroek: ”Ik heb in verschillende periodes dat ik taak van burgemeester moest vervullen geleerd wat er van de manschappen en de leiding van de poli tie gevraagd wordt, vaak onder uiterst moeilijke omstandigheden, bij kritieke momenten, ook bij zeer droeve om standigheden. En dan te weten dat ook de politie-ambtenaar een normaal mens is, met zijn eigen hoedanigheden en mogelijkheden, met zijn eigen gren zen en instelling, dat betekent dat men vaak in dat licht zijn optreden mede dient te beoordelen”. "Loco” Huizer was de eerste spreker op de feestelijke bijeenkomst rond de man die afgelopen maandag is benoemd tot commandant van de groep Goedereede van de rijkspolitie. Vrijdagmorgen had de kersverse adju dant al kennisgemaakt met zijn nieuwe gemeente op Goeree-Overflakkee. ’s Middags stond de heer Van der Velde nog volop in de belangstelling als de Waddinxveense opperwachtmeester, die er 25 jaar in overheidsdienst had op zitten. En hij (en zijn vrouw, kinderen en familie) genoot daar zichtbaar van. I I I De ’’Hooge Burch” lijkt zo min mogelijk op wat ieder onwillekeurig denkt, als hij het woord ’’inrichting” hoort, maar is opgezet en gebouwd als een soort dorp, met als middelpunt een ruim dorpsplein met een kerk- /recreatiegebouw, sporthal en een ont wikkelingscentrum en daaromheen gegroepeerd de behuizingen voor de bewoners van dit dorp. Verder wordt er een aan moderne inzichten getoetst woon- en leefklimaat geboden, wat zo veel mogelijk kansen biedt voorde ont wikkeling van de bewoners naar eigen aard en mogelijkheden. ’’Voor het initiatief om de netto- revenuen van de opera-avond aan Hoo ge Burch af te staan zijn wij erg dank baar. Wij hopen daarmede weer iets te kunnen verwezenlijken van doelstellin gen, waarvoor wij langs de officiële ka nalen geen fondsen kunnen verkrijgen, maar waarvan onze bewoners zozeer profijt kunnen hebben,” aldus al gemeen directeur mr. N. J. Geleijnse. 26 JAAR OUD Het in Boskoop op te treden Volen dams Operakoor werd op 17 maart 1971 opgericht en bestaat dus 26 jaar. Het koor is samengesteld uit ongeveer 115 mannen, vrouwen en jongelui die het zingen tot hun grootste hobby heb ben gemaakt. De Volendammers kre gen voor ’t eerst landelijke bekendheid toen de wereldberoemde Italiaanse tenor Tito Schipa op het einde van de jaren ’50 zijn afscheidstournee begon in Volendam en door het koor werd inge- e

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 7