Tijme Bouwers wil zijn dorp niet laten opdelen Burgemeester van alle Puttershoekers recht het ambt hier te mogen uitoe fenen. Ik realiseer mij dat veel van de eigenschappen van mijn voorgangster, aan wie door uw raad terecht zoveel lof is toegezwaaid, bij mij in mindere mate aanwezig zullen zijn. Ik zal het dus op mijn eigen manier moeten doen.” Ik hoop hierbij haar inzet en toewijding voor dit mooie dorp als voorbeeld te nemen.” ”Het besturen van een gemeente wordt gekenmerkt door het feit, dat men zich als bestuurder dient bezig te houden 99 99 Dat provinciaal bestuur van ons Verboom [udNeMJ Makelaardij BV 01828-2309 julianastraat 6, waddinxveen na 6 uur nm. 01828-2723 of01821-2268 WillllllllllllllllllllllM De Schaapskooi is weer open Oud-WaddinxvenerFerwerderadiel: Net heal mar hiel Leen Vleggeert: ’’Mijnpolitieke overtuiging parkeer ik niet” Wat hebben de ambtenaren bij de provincie nu te doen? DEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 wij hebben de nieuwe vakantiegidsen voor <1 klaarliggen w Alkell I Hotis wm waddinxveen: «o. FINANCIEEL MOTIEF WADDINXVEEN/FERWERDE- RADEEL De voormalige frac tievoorzitter van het CDA in de Waddinxveense gemeenteraad, drs. Tijme J. Bouwers, blijkt als bur gemeester van het Friese Ferwer deradeel behoorlijk de handen uit de mouwen te moeten steken om te trachten zijn gemeente, waarvan hij per 1 september 1976 eerste burger is, voor de naar het lijkt onont koombare herindeling te behoe den. Geen provincie heeft zich na melijk zo op de gemeentelijke herindeling gestort als Friesland. Gedeputeerde staten hebben na genoeg de hele provincie in hun voorstellen betrokken met als doel: streven naar gemeenten die zoveel mogelijk de plaatselijke taken zelf aankunnen. waddinxveen/puttershoek g. I. k •2 (01820)-21922‘ g- Driesum* St Annaparochie •Kollum Buitenpost le Bergum Franeker Harbr n- Mantgum vinciale wegen en kanalen. Aan het t I i. die staat L. Vleggeert. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom e s- „DE BONKELAAR Beukenhof 5 tel. 01828-7272 k le il ,n k ik sr rs n- id id :n ig id is i- :n ik a- •d Dokkum REIS EN PASSAGEBUROS Korte Tiendeweg 2-4, v Passage 222 S (01820)-21922‘ (01828)-4488’ Witmaraum *1 voorgestelde wijziging (door arcering aangegeven) Het financiële motief waarop een studiecommssie destijds haar keus van 10.000 inwoners baseerde vindt deze oud-inspecteur voor de rijksfinanciën erg zwak. Volgens deze commissie na men de bestuurskosten per inwoner toe naarmate de gemeenten van kleinere gestelde herindeling. In westerse situa ties zijn dorpen als Hallum (2400 inwo ners) zelfstandige gemeenten. LEEUWARDEN Niet die doelstelling ondervindt de meeste kritiek, maar de wijze waarop de provinciale herindelingsvoorstellen tot stand zijn gekomen. In het laatste nummer van ”De Nederlandse Gemeente”, het weekblad van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, wordt daarover onder meer ge sproken met drs. Bouwers. Hij is bur gemeester van een gemeente van 8.400 inwoners, een aantal dat beneden de norm van 10.000 inwoners per kern mét omgeving ligt. Deze norm zou kunnen leiden tot 28 nieuwe gemeenten in plaats van de huidige 44. Wat het gebruik van die 10.000 inwoners-norm betreft staat bur gemeester drs. Bouwers lijnrecht te genover het provinciaal bestuur van Friesland. Ferwerderadeel wordt overi gens niet verdeeld over meer gemeen ten, zoals het eerste voorstel luidde, maar als geheel samengevoegd met ties komen en de burgers toch de voor- Leeuwarderadeel. Maar ook daarmee is men in Ferwerderadeel nog niet te vreden. De heer Bouwers wil pas in de laatste plaats een getalscriterium han teren, maar dan nog niet als boven- of ondergrens. Hij kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de grens van 10.000 inwoners een willekeurige keus is geweest, gebaseerd op verhoudingen in het westen en zuiden van het land waar per hectare veel meer mensen wo nen. De gebiedsomvang van de Friese gemeenten is in het algemeen ook veel groter en wordt nog groter na de voor- MEER MOGELIJKHEDEN Gedeputeerde R. Renkema (eerst verantwoordelijke voor de bestuurlijke reorganisatie in het Friese college van GS) geeft toe dat GS niet hard hebben gemaakt dat een gemeente met meer dan 10.000 inwoners in alle gevallen haar taken beter vervult. ”Ik heb ook nooit gezegd dat een kleine gemeente alles fout doet en een grote gemeente alles goed. Dat hangt af van de perso nen die er zitten. Maar een gemeente van meer dan 10.000 inwoners heeft po tentieel meer mogelijkheden. Ook een agrarische gemeente, die verder niet meer doet dan de normale taken ver vullen moet vandaag toch ten minste 10.000 inwoners tellen om er iets van te maken en een apparaat op te bouwen. Ze hebben immers ook te maken met welzijnstaken. AROB, renovatie, de leefbaarheidsproblemen van de dor pen, enz.” Gemeentebesturen die hem wijzen op het bestaan van f - -- gen van hem te horen dat sociale sa menhangen nooit zo sterk zijn, dat er niet iets bij of af kan. ”Het nadeel van deze verhalen is datje ze vaak hoort uit de mond van bestuurders, maar niet van de bevolking. WADDINXVEEN/DEN HAAG Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft een brochure uitgege ven, getiteld De provincie Zuid- Holland, tussen rijk en gemeente”. De 32 pagina’s tellende brochure geeft een beknopt overzicht van wat het bestuur van onze provincie is en wat het doet. Ter illustratie van de taken en werkzaamheden van de provincie is onder meer een serie kleurenfoto's opgenomen. De bro chure is gratis verkrijgbaar in het provinciehuis van Zuid-Holland aan de Koningskade 1 in Den Haag. In een serie publikaties in het Week blad voor Waddinxveen willen we proberen de lezers wat meer te in formeren over het bestuur van de provincie waarin wij wonen en leven. Vandaag: Wat hebben de ambtena ren bij de provincie nu te doen? Volgende week: Wat zijn de taken van de provincie? ”Met grote klem wil ik er op wijzen dat ik nadrukkelijk burgemeester wil zijn van alle Puttershoekers van welke politieke of andere overtuiging dan ook”. Met deze woorden heeft de Waddinxvener Leen Vleggeert (46) zich gistermiddag als burgemeester verbon den aan het ongeveer 5.500 inwoners tellende dorp in de Hoeksche Waard, dat vroeger de Ambachtsheerlijkheid Pietershoek werd genoemd. De instal latie van de nieuywe eerste burger, die zijn benoeming al zag ingaan op 16 au gustus, werd gehouden tijdens een bui tengewone openbare gemeenteraads vergadering in het Verenigingsgebouw De Drie Lelies. Nadat loco-burgemeester W. Lub- belinkhof hem als opvolger van de op 16 februari van dit jaar naar het Gel derse Brummen vertrokken mevrouw G. J. van den Bosch-Brethouwer de ambtsketen had omgehangen sprak de ex-commercieel medewerker van Mul ders Rollend Materieel NV in Bos koop: ”Ik ben mij ervan bewust, dat in een gemeente als Puttershoek de bereid heid van de burgemeester in teamver band te werken zeer belangrijk is, waarbij ik niet onder stoelen of banken zal steken dat ik dit mede zal doen als lid van een politieke partij. Ik geloof Gemeenten moeten ook in zijn visie te genspel kunnen bieden aan andere overheden. De oplossing daarvoor zoekt hij niet in schaalvergroting en uit breiding van het aantal ambtenaren, maar in de verbetering van de kwaliteit van de ambtenaren. Ambtenaren in klei ne gemeenten mogen niet lager worden gesalarieerd dan hun collega’s in grotere gemeenten. Oudere ambtenaren kan men bijscholen. Van kleine gemeenten be hoeft men niet te verwachten dat ze ook nog reageren op de stroom van regerings nota’s. Nieuwe gemeenten met een kern en omgeving zullen de bestaande situatie nauwelijks veranderen voor de burgers, meent hij. In de buitendorpen zullen niet meer voorzieningen verrijzen ”ze zullen eerder minder aandacht krij gen” tewijl het voorzieningenpeil in de stad misschien iets vooruit zal gaan. Een getalsgrens noemt de heer Bou wers niet. Hij wil niemand het recht ontnemen dat wèl te doen. Men zal dan echter wel moeten bewijzen waarom gemeenten beneden die grens hun ta ken niet aankunnen. De bedreigde gemeenten zullen hun bestaansrecht ook moeten bewijzen. ”Het kan best zijn dat er niets verloren gaat als van de 524 gemeenten met minder dan 10.000 inwoners 30 a 40% wordt opgeheven, maar dan blijft er wel nog 60 a 70% van bestaan”. .-AT s T Drachten De gemeentelijke indeling van Friesland, zoals deze er in het noorden uitzag na de 'J 'J van provinciale staten. Gedepu teerde staten hebben deze voorstellen overgenomen. Dat betekent dat Ferwerderadeel Ferwerd) zal niet worden verdeeld over meer gemeenten, maar als één geheel worden samengevoegd met Leeuwarderadeel (Stiens). niet, dat een burgemeester zijn politieke overtuiging na zijn installatie maar zou moeten parkeren”. HERINDELING Burgemeester Vleggeert, sinds 1963 lid van de Partij van de Arbeid, herinnerde er in zijn toespraak aan dat hij op 18 juli het bericht mocht ontvangen dat ko ningin Juliana ’’heeft goedgevonden mij te benoemen in deze vacature”. Hij sprak dan ook zijn dank uit aan ie dereen (koningin, minister, commissa ris der Koningin), die hem waardig had den gevonden het ambt van burgemee ster van Puttershoek te bekleden. ”De taak die mij wacht zal geen gemak kelijke zijn”, sprak hij. ”Ook al omdat dit dorp binnen afzien bare tijd zal moeten opgaan in een gro ter geheel. Het zou wel eens kunnen zijn, dat daarom mijn periode als bur gemeester van Puttershoek een kortere zal zijn dan die van de eerste bur gemeester, Arie van Driel, die ten tijde van de Republiek der Verenigde Ne derlanden het ambt 50 jaren achtereen heeft bekleed. Ik voel mij echter gesteund door de hartelijke en vooral positieve wijze waarop men mij in en buiten Putters hoek is tegemoet getreden, en ik be schouw het dan ook als een groot voor hoofd van de provinciale waterstaat staat de directeur-hoofdingenieur. De jongste loot aan de dienstenstam is de provinciale planologische dienst (af gekort P.P.D.). Planologie (ruimtelijke ordening) is een betrekkelijk nieuwe wetenschap die zich bezighoudt met de indeling van de ruimte in ons land, de manier waarop steden en dorpen, spoorlijnen, kanalen, wegen, recreatie- en industrieterreinen over ons land zijn verdeeld en hoe dat in de toekomst zal moeten gebeuren. Bij de Zuidholland- se P.P.D. werken 150 ambtenaren onder leiding van een directeur. gemeenteraad het hoogste orgaan is in de gemeente, ”hoe belangrijk het ambt van burgemeester ook is”, betoogde Leen Vleggeert het niet passend te vin den op dit moment met een prioritei tenlijst te komen met de dingen die in Puttershoek hoog nodig moeten gebeu ren. Bovendien zijn die prioriteiten door de raad al aangegeven. Dat bracht hem tot de opmerking: ”Ik zal ernaar streven de continuïteit van een goed bestuur, binnen de eigen en soms grote, maar in vele gevallen ook begrensde 1 van de bur gemeester te waarborgen, enerzijds als voorzitter van de raad en anderzijds als burgemeester binnen het college.” IaDDINXVEEN Vanuit het jeugd ig vrijetijdscentrum De Bonkelaar een Lntal mededelingen. Voor inlichtingen Lof inschrijvingen voor cursussen en Ijiderclubs kunt u elke maandag t/m I dag terecht tussen 10.00 uur en 1’00 uur in De Bonkelaar, Beukenhof L Nog makkelijker: draai even tele- lonnummer 01828-7272 en vraag even laar Irene de Feyter. Belaas bereikte De Bonkelaar deze Lek het bericht dat de cursusdocente Lerbewerken, Mevrouw I. Moors, let meer in staat is deze cursus te ge in, daar zij een vaste betrekking in het Lderwijs heeft gekregen. Mocht het Lken op korte termijn een andere do- lnte(e) hiervoor aan te trekken, dan Lrneemt u hierover meer nieuws. Lis docente voor de cursus Keramiek is Ingetrokken Mevrouw Van Reek. Zij L naast het boetseren met de hand seer bedreven in het werken met de itaaischijf, zodat de cursisten ook op jit moeilijke onderdeel de nodige erva ring kunnen opdoen. ILEDINGBEURS Op vrijdag 9 en zaterdag 10 september »ordt voor de derde maal de kinderkle- Jingbeurs in De Bonkelaar georgani seerd. Meer nieuws hierover volgt. Op 17 september zal de Werkgroep Jazz het nieuwe seizoen starten met een pndioze jazz-avond. HERHAALDE OPROEP De Bonkelaar kan nog steeds enkele inthousiaste mensen gebruiken voor het draaien van een kinderclub. Voor inlichingen en/of aanmelding: Sjaak Feijen, telefoon 7272. omvang waren. Burgemeester Bouwers meent juist dat met alleen gemeenten met meer dan 10.000 inwoners het be slag van de gemeenten op de nationale middelen zal toenemen. Kleinere gemeenten werken goedkoper, verde digt hij. De levensvatbaatheid van een gemeen te moet men naar zijn mening afmeten aan de kwalieit van het bestuur, de kwaliteit van het ambtelijk apparaat en de kwaliteit van het particulier initia tief, alsmede de sociale samenhang en de taakstelling. Het agrarische Ferwer deradeel (840Ó inwoners) is waard ge handhaafd te blijven, als men deze as pecten afweegt, oordeelt hij. ’Amb tenaren zijn de belangrijkste schakel, maar ambtenaren, bestuurders en par ticulier initiatief kunnen door onderlin ge samenwerking tot maximale presta- zieningen geven waarom ze vragen’. Hij kan zich heel goed voorstellen dat ook een gemeente van veel minder dan 10.000 inwoners de beperkte taakstel ling waarvoor ze staat met de beperkte deskundigheid die daarvoor nodig is goed kan vervullen. Er zijn anderzijds ook taken voorstelbaar die een draag vlak vragen van veel meer dan 10.000 inwoners. Wat hij per se niet wil is dat de relatie burger-bestuurder wordt ge slachtofferd aan technocratische en doelmatigheidseisen. Die richting dreigde het in Friesland op te gaan. ’Men mag geen identiteit van de kaart vegen, als men niet zeker weet dat er iets goeds voor in de plaats komt’. Zijn nog geringe ervaring in het open baar bestuur heeft men niet blind gemaakt voor bepaalde problemen. Er zal volgens hem op het gebied van de gemeentelijke herindeling eerder iets moeten gebeuren in het westen en zui den van het land dan in Friesland met zijn gemiddeld grootste gemeenten van het land. koop-verkoop-huur verhuur-taxatie-hypotheek wijze tot een optimale belangenafwe ging bij te kunnen dragen. Naast een goed functionerende gemeenteraad is voor een gemeentebestuur een goed werkend gemeentelijk apparaat van groot belang.” GEEN PRIORITEITEN Na er op te hebben gewezen dat de ’’Ervaringen als burgemeester breng ik niet mee. Zoals u weet kom ik uit het bedrijfsleven. Ik zal mij dus moeten in werken. Met behulp van u allen zal, 5v, wu Paar hooP’ d’e inwerkperiode van voorbeeld te kunnen geven en op deze korte duur zijn. Ik ga aan het werk in- - dachtig de plechtige belofte, dat ik de belangen van de gemeente Puttershoek met al mijn vermogen zal voorstaan en bevorderen. Als u uw bijdrage levert dan lever ik de mijne, en dan zal het naar mijn oprechte overtuiging wel luk ken”, aldus tot slot de nieuwe bur gemeester van Puttershoek, Leen Vleg geert. PROCEDURE Met de behandeling van de herindelingsvoorstellen door provincia le staten van Friesland deze zomer is in feite de discussie over de hoofdlijnen van deze voorstellen afgesloten, althans op provinciaal niveau. De eerste fase van de wettelijke procedure eindigt for- De provinciale waterstaat heeft in to- meel op 1 oktober, de datum waarop taal 1000 medewerkers, die echter niet GS hun herindelingsadvies ingeleverd allemaal in het Provinciehuis werk- moeten hebben bij de minister. Het zal zaam zijn. Verspreid over de provincie volgens een schatting nog circa 3 a 5 treft u hen aan in de districtskantoren, jaar duren voordat de herindeling haar bij bruggen en sluizen en langs de pro beslag zal vinden. vinciale wegen en kanalen. Aan het Waddinxveen De koffiebar De Schaapskooi” van de Centrale Hervormde Gemeente aan de Nesse (naast de Brugkerk aan de Kerkweg- Oost) is weer aan een nieuw seizoen be gonnen. Afgelopen vrijdag was de eer- 'te avond. De koffiebar is elke vrij dagavond geopend voor jongelui. Het *etk dat er gedaan wordt maakt deel “!l van het evangelisatiewerk en is in a,e zin dan ook een onderdeel van de ?enieente-opbouw. Een groep Wiebar-medewerkers probeert met ae aanwezigen in gesprek te komen »ver het geloof in Jezus Christus, vaak naar aanleiding van wat door een spre- er. film of zanggroep naar voren is ge dacht. Tussendoor is er koffie en frisd rank om de moegeprate en -gezongen kelen te smeren. met alle facetten van het maatschap- verantwoordelijkheid pelijk leven van de gemeente en van zijn bewoners”, aldus Puttershoek nieuwe burgemeester. ”Dit vereist een grote mate van objectiviteit in het benaderen en afwegen van belangen, die soms wel eens lijnrecht tegenover elkaar kunnen.liggen. Om dit goed te kunnen doen, dient het bestuur dicht bij de burgers te staan. Ik hoop als eer ste burger van deze gemeente een goed „KETELHUIS” Busken Huetlaan 94a tel. 01828-6860 De agenda van ’t Ketelhuis ziet er als volgt uit: Woensdag 24 augustus: 20.30 uur Vrijwilligersvergadering. Va navond de eerste vergadering voor het komende seizoen. Maandag 29 augustus: 15.45-17.00 uur Meisjesclub 8 t/m 11 jaar. Inschrijven 1,-. Contributie ƒ0,90. 21.00-23.30 uur Uniek. Bijeenkomst voor alleenstaanden en onvolledige ge zinnen. Dinsdag 30 augustus 15.45-17.00 uur Jongensclub 8 t/m 11 aar. Inschrijven ƒ1,-. Contributie ƒ0,90. Volgende week 6 september start de Schuttersvereniging Waddinxveen haar seizoen 1977-1978. Elke dinsdagavond van 20.00 tot 23.30 uur komen de leden bij elkaar. Geïnteresseerden kunnen in formatie over deze vereniging verkrij gen bij de heer Duyvenstein, Beetho venlaan 9, tel. 01828-4247. 18.15-19.30 uur Meisjesclub 12 t/m 15 jaar. Inschrijven !,-• Contributie ƒ0,90. Woensdag 31 augustus: 14.00-17.00 uur Instuif voor 4 t/m 15 ja rigen. Contributie 0,50. Vanmiddag de eerste instuif. De kinderen kunnen komen en gaan wanneer ze willen, ze boeven hiervoor niet lid te zijn. Echter zal het aantal kinderen dat binnen kan komen beperkt zijn, daar er te weinig leiding beschikbaar is. Ouders, scho lieren of degenen die zich voor club werk met begeleiding interesseren, kunnen zich opgeven bij ’t Ketelhuis en aldaar ook informatie verkrijgen. 20.00-22.00 uur Volksdansen. Hedena vond start het seizoen voor de al reeds lang wachtende volksdansliefhebbers. Er zijn nog een paar plaatsen open voor nieuwe cursisten. Voor inschrijvingen cn informatie kan men terecht bij ’t Ke telhuis. OPROEP Voor de verschillende activiteiten bestaat een chronisch tekort aan vrij willigers, met name bij de kinderactivi- teiten. Gaarna is ’t Ketelhuis bereid om een ieder die zich wil inzetten voor een lijn stuk werk, of die eerst wat meer wil weten over hoe wij werken, alle infor- tnaties te geven. Kom gerust even langs ''oor een babbeltje hierover.'t Ketel huis is elke werkdag te bereiken van 13.00 tot 17.30 uur aan de Busken Huetlaan 94a, tel. 6860. Waddinxveen/Den Haag Het provinciaal bestuur wordt ter zijde gestaan door ambtenaren die de te nemen beslissingen voorbereiden en met de administratieve of technische uitvoering van die beslissingen zijn belast. Wat er in de vergaderingen van provinciale staten gebeurt is natuurlijk maar het topje van een administratieve ijsberg. Alvorens een voordracht van gedepu teerde staten een besluit van provincia le staten is geworden, hebben vele ambtenaren eraan gewerkt. Specialis ten op het terrein waar de voordracht over gaat, deskundigen, die eerst heb ben uitgeplozen of die voordracht wel klopt (of er geen ander besluit is of een wet die zou botsen met het te nemen besluit), iemand die thuis is in het spe ciale taalgebruik van zo’n voordracht, een typiste die de eerste versie heeft uitgetikt, een ambtenaar die er fotoko pieën van heeft gemaakt, iemand in de postkamer die de stukken heeft verzon den. Wanneer het besluit eenmaal is genomen, gaat er opnieuw een amb telijke molen m.alen en écht niet zo langzaam als het in de volksmond heet. Het komt in het Provinciaal Blad van Zuid-Holland en wordt daarmee offi cieel. En pas dan wordt het besluit uit gevoerd, kan een subsidie worden over gemaakt aan een organisatie, kunnen er bomen worden geplant voor een recreatie-terrein, of kan de aanleg van een weg worden aanbesteed. DRIE DIENSTEN Het ambtelijk apparaat van de provin cie bestaat uit drie diensten, te weten: de provinciale griffie, de provinciale waterstaat en de provinciale planologische dienst. Voorts is er de Centrale Afdeling perso neelszaken, die de drie diensten advi seert bij het personeelsbeleid. Boven dien beschikt de provincie over een bu reau organisatie in algemene dienst, over een bureau voorlichting in al gemene dienst en een bureau bibliot- heek en documentatie. Tenslotte heeft sociale samenhang krij- de provincie een provinciaal inspecteur i :„i voor de archieven in dienst, die met en kele medewerkers toezicht houdt op de archieven van de provincie, gemeenten en waterschappen. Samen tellen deze centrale afdelingen en bureau’s zo’n 70 medewerkers. De provinciale griffie heeft zeven af delingen, elk weer onderverdeeld in een aantal bureau’s die zich allemaal met een speciaal onderdeel van de ad ministratieve kant van het provinciaal beleid bezighouden. Er werken onge veer 500 ambtenaren. De griffier heeft de supervisie. de wettelijke procedure eindigt for- De provinciale waterstaat heeft in allemaal in het Provinciehuis werk zaam zijn. Verspreid over de provincie treft u hen aan in de districtskantoren,

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 5