Internationale demonstratie AMNESTY mnuuinm 3 biicnskunt t u natuurlijk voer oogmeting terecht Amnesty hoopt ook op steun van Waddinxveners Vprkipyinopn vnnr Riin tand «ZOTS SCUnjVSn raken ook Waddinxveners De Slingers en de Brugkerk Mr. Opticien J.Grit l^5k Boeken verkoop op weekmarkt Weer vragen over zoet- waterkanaal Drie maanden voor autodief Verboom Makelaardij BV 01828-2309 julianastraat 6, waddinxveen na 6 uur nm. 01828-2723 of01821-2268 Op 28 september weer naar de stembus Hoogste punt gemeentehuis Laatste oproep STIJLDANSEN 9 Hi Ml 'JTÜ? J BRIUnNN” ILL! elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. hebt U al aan de wintersportvakantie gedacht? had van hoUami waddinxveen: Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het We ^—2 blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of I koop-verkoop-huur verhuur-taxatie-hypotheek Contactlensspeciaiist ANVC - Optometrist OV Korte Tiendeweg 1 2, Gouda, tel. 01820- 13033 Kleiweg 108, Gouda, tel. 01820- 16033 Winkelcentrum Bloemendaal 41Gouda, tel. 01820 - 18492 Winkelcentrum de Passage 220. Waddinxveen, tel. 01828 - 4303 J. SLINGER, Hendr. Staetweg 559, Rotterdam 30/14. uai m vin gvvai gvLiaviit wmuv uv lauu- lies materiële hulp te verschaffen in de vnrm van biiv «chnnlapld vnnr dp kin- q Q r REIS- EN PASSAGEBURO'S Korte Tiendeweg 2-4. y Passage 222 S C01820)-21922* S (01828)^4488’ NIEUW REGLEMENT De enige oplossing was het Reglement van Rijnland drastisch te wijzigen, een betere regeling voor de verkiezing te maken dan te voren. Welnu dit is ge beurd en bovendien is daarbij het aan tal stemmers sterk vergroot. Niet alleen de eigenaren van de ’’grote” gebouwen WADD1NXVEEN/DEN HAAG Er zijn weer eens schriftelijke vragen ges teld over het aan te leggen zoetwater- kanaal Waddinxveen-Voorburg. Dit maal zijn ze van het Naaldwijkse K.VP- statenlid M. A. G. Zwinkels en hij heeft ze gericht aan het Zuidhollands provin ciaal bestuur. Dit zijn ze: 1. Heeft uw college kennis genomen van de publicatie van burgemeester en wethouders van Nootdorp in de pers, blijkens welke de keur van Delfland voor het gebied van het zoetwaterka- WADDINXVEEN/GOUDA Goed twee jaar geleden werd voor het eerst een verkiezing gehouden in het eeuwenoude hoogheemraadschap Rijnland. Het gebrek aan ervaring op dit terrein bleek al dadelijk: zowel door de provincie als door de Kroon werd beslist dat vele gekozenen niet werden toegelaten. Oorzaak hiervan was een onzorgvuldige voor bereiding van de verkiezing. Het gevolg was dat het algemeen bestuur van het hoogheemraadschap plotseling zo ongeveer verdubbeld werd. De fout die gemaakt was had niet overal gevolgen. Immers een deel van de gekozenen werd als hoofdingeland toegelaten tot de Verenigde Verga dering maar ook degenen die als hoof dingeland zitting hadden werden op nieuw benoemd. Het gevolg was een zwaar overbezette volledige verga dering. Van de bedoeling van de verkie zing, de eigenaren van het onroerend goed te laten bepalen wie hen mocht vertegenwoordigen, kwam weinig terecht. De gemeentelijke vertegen woordigers beheersten nog meer dan vroeger de vergadering. Men kon meemaken dat hoofdingelanden als burgemeesters” door wethouders wer den aangesproken, dat vaak gemeen telijke belangen veel meer aandacht kregen. naai van Waddinxveen naar Voorburg Op weg op 14 augustus jl. is verstreken? 2. Berust deze mededeling op waar heid? 3. Zo neen, bent u dan bereid te bevor deren, dat burgemeester en wethouders van Nootdorp een en ander publie kelijk rectificeren? 4. Bent u bereid te bevorderen, dat de aanleg van het kanaal ten spoedigste ter hand wordt genomen en kunt u me dedelen welke factoren een realisering van het besluit van Provinciale Staten c.q. van de Verenigde Vergadering van Delfland om tot de aanleg van het ka naal over te gaan, in de weg staan? WEEKBLAD VOOR WADDINXVEENWOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 en huizen mogen stemmen, ook die van de kleinere. Het gevolg hiervan is dat er ditmaal bijzonder veel stemmen kun nen worden uitgebracht. Met een belastbare opbrengst van ƒ125 per jaar van een gebouwd eigendom krijgt men één stem voor het kiezen van een hoofdingeland gebouwd. Wie een half tot één ha. grond bezit krijgt één stem voor het kiezen van een hoofdingeland ongebouwd. Die stemmen kunnen op 28 september tussen 08.00 uur ’s morgens en 19.00 uur ’s avonds uitgebracht worden. In tegenstelling tot de vorige verkiezing toen men op ieder stembureau kon worden geholpen kan mem nu alléén terecht op het stembureau dat op de uitnodiging is vermeld. In elk district is er één stembureau aangewezen voor de eigenaren die buiten het district wonen: in district IV, het zuidelijke district - is dat het lokaal in de Morgensterkerk in Zoetermeer. Bij het samenstellen van de kiezerslijsten is er overleg gepleegd door een grote groep van organisaties uit het bedrijfsleven met de Kamers van Koophandel. In die kringen vindt Als oud-Waddinxvener ben ik nog steeds geinteresseerd in het wel en wee van de Ned. Herv. Brugkerk en het is daarom dat ik met intense belangstel ling de artikelen lees, die in het Weekb lad voor Waddinxveen verschijnen. Aan de nieuwe generatie mag ik me wel even aan u voorstellen: Stammende uit het oude geslacht der Slingers - wier stammenreeks is op te voeren tot het jaar 1500 - is de Ned. Herv. Brugkerk steeds bediend geweest, of zo ge wilt, verzorgd als kosters door mijn grootva der en door mijn vader sedert de inge bruikname der kerk 1837. Als organist heb ik deze kerk mogen dienen vanaf 1918-1932 en het is met nostalgische gedachten, dat ik steeds weer terugdenk aan die tijd die voor mij onuitwisbare indrukken heeft nagelaten. Terugdenkend aan speelta fel en gemeente die ik mocht begelei den, komen steeds weer herinneringen in mij op, die bevestigen de regels van Psalm 102: Als een kleed zal ’t al verouden Niets kan hier zijn stand behouden; Wat uit stof is, neemt een end Door den tijd, die alles schendt. Doch niet alleen dit stoffelijke, maar ook de geestelijke zijde van het ”- kerkleven” is voorwerp van mijn belangstelling. In het artikel op geno men in uw blad van 24 maart 1977 kun nen we lezen dat Dominee Johan Adolf Wiedeman een verlicht patriot was, die als eerste hervormde dominee geconf ronteerd werd met de Zwijndrechtse Nieuwlichters. Wat was dat voor een stroming? voor een secte? Piet Niekerk geeft in de ”G- roene Amsterdammer” van 22 oktober 1966 een summiere opsomming van hun leerstellingen: lede Apostolische Broedervereniging - zoals deze Zwijndrechtse Nieuw lichters - werd in Waddinxveen in 1816 opgericht. Zij streefde naar gemeenschap van goederen volgens het voorbeeld der eerste Christen gemeenschap; 2e Zij wensten tevens gelijkheid van kleding en arbeid; 3e Zij wensten zich niet te storen ten aanzien van het huwelijk en de bur gerlijke stand, de loting voor de na tionale militie, aan ’s lands wetten. Zij sloten hun huwelijken voor de Broederschap, zonder rekening te houden met een ambtenaar van de burgerlijke stand. De geboorten hunner kinderen gaven zij niet aan, deels uit minachting voor de staat, deels in de hoop, dat hun zonen later aan een oproeping tot den krijgs dienst zouden ontkomen, want de liefdeleer van de Heiland verbood het zwaard te dragen; 5e Men nam het helemaal niet ernstig met de huwelijkstrouw. De onderschout en secretaris van Noord-Waddinxveen stond heel erg sympatiek tegenover de hier boven ver melde opvattingen, n.l. Dirk Valk. In middels had deze Dirk Valk contact ge kregen met Stoffel Mulder. Mulder verspeelde hiermee ook zijn bur gemeestersambt. De ontwikkeling nam zodanige vormen aan, dat de Ker- keraad van de Hervormde Gemeente van Waddinxveen rapporteert aan het Classikaal bestuur van Gouda: ”Dat zij, vertrekken bussen waarin nog vrije plaatsen zijn. De kosten bedragen on geveer 15,-. Van de Nederlandse zij de wordt deze demonstratie georgani seerd door het Landelijk Energie Co mité (LEK). U kunt zich opgeven en verdere informatie krijgen bij Han ter Halle, tel. 01820-26327. Vergeet niet uw paspoort mee te nemen. PSP WADDINXVEEN Mevrouw Kuipers- Rietbergplantsoen 71 Een Britse missionaris, sinds 1963 in Rhodesië werkzaam op middelbare scholen werd begin van dit jaar het land uitgezet. Hij vertelde dat in een rapport van de regering is aangetoond dat in de gevangenissen openlijk gediscrimi neerd wordt en de zwarten minder leef ruimte krijgen en slechter eten. En dat terwijl hijzelf met 400 anderen in een ruimte verbleef die voor 200 bestemd was. Hij zegt: publiciteit is erg belang rijk, arrestaties en verhoren geven wij zoveel mogelijk door aan Christian Ca re. Zij zorgen voor rechtsbijstand door een advocaat, die dan contact opneemt met de politieautoriteiten. Op deze ma nier zijn veel mensen vrijgekomen. Het heeft ook een remmend effect op de Special Branches van de politie; er wordt minder gauw geslagen en als het wel gebeurt, kunnen ze het aan hun ad vocaat vertellen. Het is een aantal keren gebeurd dat de politie een tele foontje kreeg van een advocaat over een bepaalde arrestant, men antwoord de dat deze al vrij gelaten was, wat dan pas daarna gebeurde 1 Alles met elkaar is dit voor Amnesty Waddinxveen reden om Christian Care te steunen en ze vraagt daarvoor ook uw steun, niet om hiermee een oordeel uit te spreken over een politiek systeem in een bepaald land maar om mensen en vooral kinderen te helpen die slach toffer zijn van deze systemen. Amnesty International Waddinxveen hoopt dat velen komende vrijdag een kijkje ko men nemen bij de boekenkraam, ook voor u of uw kinderen is er vast iets bij 1 Bij ons kunt u rechtstreeks terecht voor uw nieuwe bril of voor contactlenzen. Onze ervaren en volledig gediplomeerde opticiens zorgen voor een exacte oogmeting, met behulp van de allernieuwste optische meetinstrumenten. Hiermee wordt de glassterkte van de bril die u nodig heeft bepaald. Dit doen we trouwens al jaren, want de oogmeting is een belangrijk onderdeel van ons bedrijf. “In eigen huis” bepalen we de juiste brilsterkte én verzorgen wij de aanpassing van de nieuwe bril. Alles in één hand. Dat is gemakkefijk en gaat bovendien snel. WADD1NXVEEN/DEN HAAG - Een 20-jarige fabrieksarbeider uit Delft is in Den Haag veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, omdat hij de auto van een inwoner uit Waddinxveen had gestolen. De autodief was van dat vonnis in ho ger beroep gegaan bij het Haags gerechtshof. De procureur-generaal eiste echter bevestiging van het vonnis van de politierechter. De jongeman had zich ook te verantwoorden voor een aantal door hem gepleegde inbra ken en andere diefstallen. j naar huis had de gedupeerde Waddinxveense automobilist twee lif ters meegenomen, die langs de rijksweg Den Haag-Gouda stonden. Ter hoogte van de afslag naar Waddinxveen werd de motor te warm, zodat de bestuurder in de vluchtstrook stopte om bij een boerderij water te gaan halen voor de radiator. Toen hij terugkwam waren de twee lifters met zijn wagen verdwenen. De politie kan het dievenduo echter achterhalen. De veroordeelde verklaa rde door zijn vriend te zijn aangespoord om met de auto, die zij inmiddels had den gestart, er vandoor te gaan. Arrest op 29 september. Op zaterdag 24 september wordt er een grote manifestatie gehouden bij het bouwterrein van de snelle kweekreac tor in Kalkar (West Duitsland). Het Kalkar-project is een gezamenlijke onderneming van Duitsland, Neder land en België, en vanuit deze landen groeit het verzet tegen deze levensge vaarlijke reactor gestadig. Zaterdag aanstaande zal dit protest zich weer ui- ten d.m.v. een demonstratie, waarvoor tienduizende mensen verwacht wor den. Reden om te protesteren tegen het Kalkar-project zijn o.a.: - De Amerikaanse specialist op het ge bied van reactor ongevallen, Richard Webb, heeft een rapport opgesteld met de schrikbarende conclusie dat bij een ongeval de sterkte van de beschermen de reactorwand in het niet valt bij de kracht van de explosie. Afhankelijk van de windrichting zullen in dat geval gro te gebieden van Nederland of West Duitsland onleefbaar worden (tiendui zenden doden). - Niemand weet nog wat er met het le vensgevaarlijke afval moet gebeuren. -De besluitvormingsprocedures rond de kernenergie verlopen volkomen on democratisch. Angst en verzet van de bevolking en critische experts worden terzijde geschoven in belang van het grootkapitaal. Daarom is het belangrijk dat u ook uw steentje bijdraagt in het verzet tegen de opgedrongen kernenergie. U kunt hier mee beginnen door a.s. zaterdag 24 september mee te gaan naar Kalkar. Vanuit Gouda (en vele andere plaatsen) seperatisten, ter wering van vergaande ergernissen in de gemeente in de onaangename noodzakelijkheid is ge bracht, om enige leden in de Gemeen te, als opwerpers en aanhangers eener vreemde sekte te sensueren, met name: Dirk Valk, Helena van der Gijp en Arij Binnennkade. In mijn persoonlijk archief berust een foto-copie van een extract uit het ak- tenboek, wat ik hier volledigheidshalve in de oude nederlandse taal getrou welijk zal weergeven. N.784 a Bijlage B. Extract uit het Aktenboek des kerkeraads der Hervormde Gemeente van Waddingsveen en Bloemendaal. LittWPag 17 Daar men leest als volgd: 1816 7 April Kerkeraad gehouden Arij Binnenkade, lidmaat der Gereformeerde Gemeente alhier, voor deze vergadering geroepen en gevraagd zijnde of hij, aangaande het gene door den Predikant en ouder ling, in hunne ordinaire huisbezoeking, kragtens het Besluit van den Kerkeraad in dato den 23 maart 1.1. bij zijn apsentie aan zijne Huisvrouw, rakende zijne kerkelijke censure, wel onderrigt was waarop voornoemde Arij Binnen kade verklaarde daar van zeer wel on derrigt te zijn, maar dat hij voor deze vergadering van den Duivel, en dat deze vergadering bedoelt wierd, door de Apostel Johannes in zijnen derde brief, het negende en tiende vers, ”Ik heb aan de Gemeente geschreven; maar Diotrefes, die onder hen zoekt de eerste te zijn, neemt ons niet aan. Daa rom, indien ik kom, zo zal ik in gedach tenis brengen zijn werken, die hij doet, met boze woorden snaterende tegen ons; en hiermede niet vergenoegd zijn de, zo ontvangt hijzelf de broeders niet, en verhindert degenen, die het willen doen, en werpt ze uit de Gemeente,” met bijvoeging: al wat gij tot mij spreekt is uit den Duivel. En eindelijk bij zijn heengaan uit de vergadering sprak hij in het byzonder tot den predikant en zeide: ”Gij hebt tegen de Heilige Geest bezondigt”. Hierop is de vergadering gescheiden terwijl wij ondergetekenden al het bo venstaande getuigen naar waarheid te zijn. J. A. Wiedeman, V.D.M. Arij C. Zwart, ouderling David v.d. Hoeven, ouderling T. A. van Maas Jr., diaken Leendert Moraal, diaken Accordeert zoo veel het Geëxtraheer de aangaat met het Actenboek boven gemeld. Waddingsveen den 30 april 1816 C F (conform) was getekend J. A. Wiedeman V.D.M. Tien jaar na het overlijden van Stoffel Mulder is er aan de broederschap van Zwijndrechtse Nieuwlichters een einde gekomen. Ze was niet levensvatbaar meer en een deel van de overgeble venen is een prooi geworden van de propaganda der Mormonen. inlichtingen op woensdag 21 september aan de zaal - -j -o 22 en vrijdag 23 september Joh. Postlaan no. 81 i tel. 5541 na 19.00 uur. WADDINXVEEN Vorige week woensdagmiddag werd door de oudste werknemer en de jongste werknemer van de bouw van het nieuwe raadhuis de vlag gehesen wegens het bereiken van het hoogste punt. Deze officiële handeling werd verricht door de heren Sprong en Dam. Vooral' werd het woord gevoerd door de bedrijfsleider van Aan- nemingsmaatschappij J. P. van Ees- teren BV, die vooral zijn werknemers prees over de grote inzet waarmee de bouw tot stand komt. De eerste paal werd geslagen op 15 fe bruari 1977, de eerste steen gelegd op 6 juni 1977 en nu het hoogste punt. Dit alles is te danken aan de werknemers in overleg met directie, opdrachtgever en architectenbureau. Degene die de offi ciële handeling hadden verricht ontvin gen een fraai geschenk. Hierna voerde burgemeester mr. A. G. Smallenbroek het woord. Ook hij was zeer verheugd en bood uitvoerder van Buren een en veloppe aan met inhoud voor het per soneel. Gebruikelijk werd daarna het traditionele pannenbier gedronken. Tot op heden zijn 158 betonpalen ge heid en 30 houten palen, ongeveer 140 ton wapeningstaal, 1200 m3 betonmor- tel, 89000 stenen en 830 ton ge velelementen. Gestreefd wordt nu op 26 september de le en 2e verdieping glasdicht te hebben, op 24 oktober het souterrain en de begane grond glas dicht en dakdicht en op 15 februari 1978 zal het gebouw worden opgele verd, als zijnde gereed. De komende maanden moeten er nog bergen werk worden verzet, maar het ziet er naar uit dat het zal lukken, omdat de bouw tot op heden op de dag op het schema bij is. men deskundigen op allerlei gebied. De organisaties zijn van mening dat de wa- terschapspolitiek om vakmensen vraagt, dat het voor een lichaam met een zeer belangrijke technische taak geen zin heeft via de normale politieke partijen een verkiezingsstrijd te gaan voeren. Zo is er in samenwerking in het district IV door een groot aantal orga nisaties de voorkeur gegegven aan de kandidatuur van drs. B. W. Buenk als hoofdingeland, die thans ook reeds als zodanig zitting heeft in Rijnland. Hij is in het gebied bekend door de vele func ties die hij pp economisch, sociaal en onderwijsterrein vervult. De heer J. P. Jonkers als hoofdingeland-plaatsvervanger heeft ook nu reeds als zodanig zitting: hij is administrateur bij een Waddinxveense machinefabriek (J. van den Berg Zn), hij heeft een jarenlange ervaring in het gemeentelijk bestuur en is sinds een aantal jaren onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Gouda en Omstreken. Beiden hebben bij herha ling als hun mening uitgesproken dat er nog veel kan worden gedaan aan het verbeteren van de organisatie van het Hoogheemraadschap. Rijnland heeft taken die miljoenen kosten: die moeten door middel van heffingen worden ver kregen. Wil men de stijgingen in de hand houden dan is een kritisch beleid noodzakelijk. Dat heeft de ervaring geleerd. WADDINXVEEN Ter herinnering: vrijdag 23 september a.s. van 12-7 uur op de Wad dinxveense weekmarkt tweede hands boekenverkoop ten bate van Amnes ty International. Romans, kinder boeken, theologische en populair we tenschappelijke werken, school- en studieboeken; voor elk wat wils en tegen aantrekkelijke prijzen. Expositie van Amnesty Posters o.a. van de Nederlandse kunstenaars Lu- cebert, Engels en vele anderen tot 24 september bij Boekhandel Veldwijk in het winkelcentrum ”de Passage”. Een beperkt aantal van deze posters kan besteld worden; ze kosten 10,per stuk. WADDINXVEEN Hebben we in de voorgaande Weekbladen voor Wad dinxveen meer in het algemeen iets over het werk van Amnesty Internatio nal verteld, ditmaal wat meer over de huidige Rhodesië-actie in Wad dinxveen. Eén van de duizenden groe- tenkaarten die ook in december 1976 weer vanuit Waddinxveen naar politie ke gevangenen in vele landen gestuurd zijn, heeft een uitgebreide correspon dentie opgeleverd met een aantal Rho- desische gevangenen. Natuurlijk is de groep, na ontvangst van de eerste brieven zorgvuldig nage gaan of ze betrouwbare informatie be vatten. Al vrij gauw is toen contact tot stand gekomen met Christian Care, een kerkelijke hulpverleningsinstituut, aan wie het als enige organisatie in Rhode sië nog toegestaan is, politieke gevan genen en hun familie bij te staan. Mensen van deze organisatie mogen kampen en gevangenissen bezoeken. De directies ontdekten dat de gevan genen hierdoor rustiger werden. Ze za ten niet meer zo over hun gezin in om dat in elk geval getracht wordt de fami- f a:±1_ ii— irrJ vorm van bijv, schoolgeld voor de kin deren. Zo nodig wordt reisgeld betaald als de vrouwen hun mannen mogen be zoeken; de afstand bedraagt veelal honderden kilometers. Verreweg de meeste gevangenen zijn niet gestraft, ze worden ’’alleen maar” vastgehouden in het belang van de rust in het land en vele malen gebeurt het dat een gevangene die wel gestraft was, I op de dag van zijn vrijlating zonder vorm van proces weer wordt opgeslo ten. Wat dit betekent als je jarenlang naar die vrijlating hebt uitgekeken en I er naar toegeleefd hebt Gymnastiekvereniging TOOS start weer met haar cursus stijldansen op de woensdagavonden voor de jeugd en ouderen in het ver- jenigingsgebouw TOOSSOOS aan de Jan Willem Frisoweg, Wad- dinxveen. o Inschrijving en i o of op donderdag 22 .UdNBM]

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 5