Ds. J. v. d. Heuvel Brugkerk gaat nu eind november dicht met emeritaat DE PROVINCIE EN DE WATERHUISHOUDING Dat provinciaal bestuur van ons Restauratie vergt 18 maanden, kosten 2,2 miljoen 7- ACTIE Hier feliciteert (met een cadeautje) wethouder H. Huizer ds. J. van den W j gezet: bij het ministerie van Sociale Za- uit 1837 stammende Godshuis. Kerkvoogdij-voorzitter G. van Ringelenstein. ten van onderhoud bij een eventuele restauratie een belangrijke rol in de en bij CRM. In dat verband stelde de Waddinxveense gemeenteraad in het delen van een antal kleinere polders tot eén grote. bedreigd door lozingen van fabrieken en Bij het bevorderen van die polderconcent- Langer kerken in dit gebouw had tot de tauratieplan, waarvoor in juni 1975 ook de hervormde lidmaten warm wilden lopen. Eensgezind kozen ze toch voor restauratie. TERUGGERESTAUREERD Het kerkgebouw zal worden ’’terug gerestaureerd” in zijn oorspronkelijke staat. Dus een kerk uit het jaar 1937, zij het dat er enkele concessies zuilen wor den gedaan. De galerij zal bijvoorbeeld niet worden afgebroken, maar met twee rijen worden verminderd. Daar mee wordt bereikt dat de Brugkerk in totaal maar 180 plaatsen zal moeten missen en dat er nog 900 zitplaatsen over zullen blijven. In de kerk zullen weer drie lichtkronen komen te han gen. De voorzitter van de kerkvoogdij van de Centrale Hervormde Gemeente, de heer G. van Ringelenstein, is er bijzon der mee ingenomen dat de zeer moei zame onderhandelingen van de laatste j- jaren nu meteen goed resultaat konden worden afgerond. Hij zei dat de ge- Hier feliciteert (met een cadeautje) wethouder H. Huizer ds. J. van den Heuvel en zijn echtgenote met hun 40-jarig ambts- en huwelijksjubileum, zoals dat vorige maand in De Hoeksteen met een receptie werd gevierd. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN/DEN HAAG Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft een brochure uitgege ven, getiteld ’De provincie Zuid- Holland, tussen rijk en gemeente". De 32 pagina’s tellende brochure geeft een beknopt overzicht van wat het bestuur van onze provincie is en wat het doet. Ter illustratie van de taken en werkzaamheden van de provincie is onder meer een serie kleurenfoto's opgenomen. De bro chure is gratis verkrijgbaar in het provinciehuis van Zuid-Holland aan de Koningskade 1 in Den Haag. In een serie publikaties in het Week blad voor Waddinxveen willen we proberen de lezers wat meer te in formeren over het bestuur van de provincie waarin wij wonen en leven. Vandaag: De provincie en de waterhuishouding. Volgende week: De provincie en de' streekplannen. 1946) vertrok hij naar Schoonhoven. Op 7 februari 1954 deed de nu Wad dinxveense predikant zijn intrede in het Gelderse Ede, welke gemeente hij ne gen jaar geleden verliet voor Wad dinxveen, waar zijn zoon ds. P. van den Heuvel hem bevestigde. TALRIJKE FUNCTIES Ds. Van den Heuvel heeft gedurende zijn leven talrijke kerkelijke functies bekleed. Zo was hij lid van classicale en synodale commissies, maar diende hij ook besturen van christelijke scholen en was hij bijvoorbeeld docent aan de zusterschool van het christelijk streek ziekenhuis in Bennekom toen hij in Ede ’’stond”. In het begin van de jaren zestig reisde ds. Van den Heuvel naar het Midden-Oosten, waar hij Syrië, Li banon, Jordanië en Israël bezocht. Naar aanleiding van deze reis schreef hij samen met ds. E. F. Vergunst het boek ”Het land dat ik U wijzen zal”. Ds. Van den Heuvel werkte ook mee aan diverse brochures. De te restaureren hervormde Brugkerk. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 WADDINXVEEN De zondagmiddag 16 oktober in de Brugkerk afscheid nemende ds. J. van den Heuvel gaat met emeritaat na een werkzaam leven. De predikant, die zaterdag 17 september nog in De Hoeksteen aan de Esdoornlaan recipieerde in verband met zijn 40-jarig ambts- en huwelijksjubileum, kennen we als een veelzijdig man. Ds. Van den Heuvel nam zondag 3 maart 1968 met de uit Openbaringen 2 7 gekozen tekst "Die oren heeft, die hore" in wijk West van de Centrale Hervormde Gemeente de plaats in van de toen met emeritaat gegane ds. J. R. Cuperus. De nu zelf om die reden vert rekkende predikant werd op 19 novem ber 1913 in Delft geboren. Hij ging in Rotterdam naar het Marnix- gymnasium en vandaar naar de Rijksu niversiteit in Leiden. Daar deed hij kandidaatsexamen theologie en ook het kerkelijk voorbereidend examen. In 1937 werd ds. Van den Heuvel door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland toegelaten tot de evan geliebediening in de Nederlands Her vormde Kerk. Zijn schoonvader, wijlen ds. P. Kuijlman, toen emeritus predikant in Hilversum, bevestigde de jonge predikant op 3 oktober van dat jaar in Poortvliet op het Zeeuwse ei land Tholen. Daar bleef hij tot 8 juni 1941. Toen ging ds. Van den Heuvel naar Gameren en vijf jaar later (20 juni taak. Tussen 1970 en 1976 zijn nieuwe waterschappen ontstaan. Waterschappen onderdedouche, de (afwasmachine z‘jn doelcorporaties, dat wil zeggen open bare lichamen, door provinciale staten op gericht en belast met éen of meer bepaal de taken. Hun reglementen worden vast- nog geen vierkante kilometer groot, deze zware taak niet aan kunnen. Daarom is men overgegaan tot zo genaamde "polderconcentratie", het bun- WADD1NXVEEN/DEN HAAG Om dat een groot deel van Zuid-Holland lager ligt dan de Noordzee, kunnen we in onze provincie leven bij de gratie van goed on derhouden en betrouwbare duinen, zee weringen en dijken. Als die er niet waren zou Zuid-Holland bij de eerste de beste vloed voor het grootste deel blank komen te staan. Al honderden jaren zijn we in het westen van ons land vertrouwd met de "s- trijd tegen het water", zoals dat zo mooi wordt genoemd. In de middeleeuwen al werden stukjes land, die telkens onderlie pen, omringd door dijken en zo ontston den de eerste polders. Die waren meestal heel klein, want pas na de uitvinding van de watermolen kon de techniek een handje helpen om een eventueel te veel aan water binnen zo’n polder (na zware regens bij voorbeeld) buiten de dijken te krijgen. Met het voortschrijden van de techniek konden de gebieden binnen de dijken gro ter worden en toen het stoomgemaal zijn intrede deed kon men onafhankelijk van de wind zorgen voor de bemaling van de polders. Tot in deze eeuw hielden de polderbestu ren zich voornamelijk bezig met de vraag hoe de voeten van de bewoners droog te houden of hoe ervoor te zorgen dat de wa terstand in hun gebied niet te laag werd. In de laatste tientallen jaren is daar echter een belangrijk werk bijgekomen. De wa terbeheerders moeten zorgen voor goed en schoon water en voor voldoende water. Terwijl de kwaliteit van het water wordt l L huizen (riolen), neemt de vraag naar goed rat ie heeft de provincie een belangrijke- water nog steeds toe. Iedereen wil graag op elk gewenst mo ment aanzetten, zijn tuin sproeien, zijn auto wassen en een keteltje theewater tappen. Recreanten vragen schoon water om te zwemmen, te hengelen of te varen. Al die gesteld door provinciale staten. zaken vragen water van goede kwaliteit. Enkele grote waterschappen zijn de Hoog- En de zorg daarvoor ligt ook bij de water- heemraadschappen Schieland, Delfland, beheerders. Het is te begrijpen dat de bes- Rijnland, Krimpenerwaard en Groot- turen van kleine poldertjes, sommige zijn Alblasserwaard en het Grootwaterschap van Woerden. Tot hun taak behoort onder meer de instandhouding van zeeweringen en duinen en de zorg voor een goede kwa liteit van het oppervlaktewater. WADDINXVEEN De sprekken steeds in een f hervormde Brugkerk aan de gehouden, hoewel er behoorlijk Kerkweg-Oost gaat niet op zondag getrokken moest 16 oktober dicht voor een i pende restauratie, maar eind no vember. Volgende week vrijdag 14 oktober houdt het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk de aanbesteding van dit omvangrijke werk, dat zeker 18 maanden zal duren en in totaal 2,2 miljoen gulden.zal vergen. Bij de vijf voorgeselecteerde aannemers van het karwei zit ook Re- horst Renovatie BV uit Waddinxveen. goede sfeer zijn ken (bestrijding van de werkloosheid) aan t worden om de kerk o in'giïb dit najaar inderdaad gesloten te krijgen voorjaar van 1973 15.ÖÖ0,-~beschïk- J voor de ingrijpende restauratiebeurt. baar voor het laten maken van een res- IU HU- j-iit._ i j i i onmogelijkheden gehoord. ENQUETE Drie jaar geleden werd begonnen met het betrekken van de Centrale Her vormde Gemeente bij de toekomst van de Brugkerk. Er werd toen een enquete In de laatste week van oktober gaat de hervormden de mening was toegedaan voor de jaarlijkse geldinzameling' 2_; 2- - ,_.i een nieuw kerkge- 2 bouw diende te worden overwogen. Kerkweg-Oost. Tientallen medewer- Met de resaturatie zal voor 1 december Hier speelde kennelijk de hogere kos- worden begonnen. In de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering zullen Bur gemeester en Wethouders de gemeen teraad voorstellen een krediet van 431.237,te verlenen wegens subsi diëring in de restauratie van de Brug kerk. Aan de kosten van de opknap beurt van c. _2 121. neoklassicistische kerk, die sinds 1961 op de Monumentenlijst staat, draagt het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk 50 procent bij, de provincie Zuid-Holland 10 pro cent, de gemeente Waddinxveen 30 procent en de Centrale Hervormde Gemeente 10 procent. Omdat hervormd Waddinxveen al ja renlang wordt geconfronteerd met de noodzaak van een op te knappen Brug kerk is er in de loop der tijd een bedrag van tussen de f 600.000,en f 700.000,bij elkaar ingezameld. gehouden, waarin bleek dat 2 van de 3 centrale Hervormde Gemeente op pad hervormden de mening was toegedaan voor de jaarlijkse geldinzameling voor dat de bouw van een nieuw kerkge- de restauratie van de Brugkerk aan de kers zullen in het kader van de A.A.C.- actie 1977 (A.A.C. staat voor Al- gemeen Activerings Comité) op vrij- oordeelsvorming. Niettemin werden de dagavond 21 oktober een brief met de restauratiemogelijkheden tot op de bo- welbekende enveloppe afgeven. De be- dem uitgediept. Het bleek namelijk dat doeling is dan dat de enveloppe-met- de sinds 1961 op de Monumentenlijst inhoud op dinsdagavond 25 oktober voorkomende Brugkerk hoge ogen zou weer wordt opgehaald. Op zondag 23 de uit 1847 stammende gaan gooien bij een eventuele restaura- oktober zal tijdens de morgendiensten tie en de in dat verband te verstrekken in de Brugkerk, De Hoeksteen en Bet- forse subsidies. Er werden zelfs ver- helkerk aandacht worden besteed aan schillende potjes op het subsidievuur de grootscheepse opknapbeurt van het -s V X i

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 20