de hefbrug i, PSP-FOLDERS DOMINEE (3) COLLECTE A GEN DA EN NOG DIT NIEUWE ORANJEKALENDER DOMINEE (1) DOMINEE (2) WADDINXVEEN OP FILM VA N EEN ZAA NDIJKER PECH ONDER WEG ZONDAGS SCHOOL AFVALWATER F (Nederlands en/of viertalig) DE PRIJS IS F 5.95 L KOOP ÉÉN OF LIEFST MÉÉR delers en carburateurs aanwezig. Bij de vervoer opgeruimd. Daarna werden er al- nog erg goed sliep zodat dat duizelen no de langza- GEEF OE JEUGD EEN KANS GEEF DE JEUGD EEN TOEKOMST DANK ZIJ UW HULP: KOOP OE ORANJEKALENDER Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 equivalent van 3 (Schieland) f 105,-. Met met de rest van Nederland in de midden moot: 't kan goedkoper en 't kan duurder. rop u hen onthaald heeft. We willen hen daarin graag bijvallen. Daarna: een aan- rassende elementen naar voren. Allereerst kon worden vastgesteld, dat de Immanuël- van ambtsdragers beschikt. Dit is een verheu- Duizenden kinderen worden in hun ontwikkeling klemgezet. Vele kinderen en ook ouders kunnen geholpen worden. nodig, maar ook goede voorzieningen en deskundige mensen. De overheid betaalt lang niet alles en daarom hebben wij Uw hulp hard nodig. Pro Juventute helpen jaarlijks meer dan 12.000 kinderen die in minder prettige omstandigheden verkeren. Volgende week wordt in Waddinxveen weer de jaarlijkse collecte gehouden voor het geestelijk gehandicapte kind. De me dewerking en de sympathie voor dit doel zijn zo groot, dat een aanbeveling bijna overbodig is. Toch willen wij graag uw aandacht voor de geldinzameling vragen. POSTGIRO 51 7400 Ksienöeracne Pro Juventute Postbus 7101 - 1007 JC Amsterdam Telefoon (020) 79 09 49 Verzendkosten f 2,— extra is scheepsrecht is één uitspraak, alle goeie dingen gaan in drieën is een andere. En dan laten we de betekenis van het calvinis- deze cursus bedragen f 55,voor ANWB-leden en f 70,voor niet-leden. leert een gezin weer met elkaar praten; voelt een kind zich weer begrepen; hoeft een jongere misschien niet weg te lopen. De Centrale Hervormde Gemeente houdt op maandagavond 31 oktober een Hervormingsdienst. Aan deze dienst in de Brugkerk zal mee werken dr. W. A alders. De hervormde Vrouwenkring "Maria Martha houdt op woensdag 19 oktober een vekoping, waarvan de opbrengst is bestemd voor de restauratie van de Brug kerk. In het maandblad van de hervormde Immanuëlkerkgemeente vertelt ds. Th. H. G. Hulst wat zijn indrukken zijn na een maandje Waddinxveen: "Een plezierige ontvangst, een goede dienst op 11 septem ber, een gezellig kopje koffie na afloop. De aanwezigen uit Westzaan hadden al- rende de lessen worden o.a. de ontsteking, waarbij speciale aandacht wordt besteed aan het onder alle weersomstandigheden A De nieuwe predikant van Immanuëlkerkgemeente, ds. Th. H. G. Hulst, zei het al na zijn bevestiging en int rede in het kerkgebouw aan de Prinses Beatrixlaan op zondag 11 september: Ik heb niet het plan op huisbezoek te gaan om met de gemeenteleden te kunnen ken nismaken. Hij zou dan veel te lang bezig zijn eer hij de gemeente "rond" was. Daa rom houdt ds. Hulst voorlopig elke maan dagavond in de nieuwe kerkzaal van de Immanuëlkerk tussen acht en tien uur gastenavonden". "Wij ontvangen u - u ontvangt ons. We zijn bij elkaar te gast", zegt de uit de Zaanstreek afkomstige opvolger van de naar Schiedam-Kethel vertrokken ds. N. J. Flink. Door een praatje bij de koffie van koster B. P. van Tienhoven, door woord en wederwoord wil hij "zijn" mensen leren kennen. De lidmaten van de her vormde Immanuëlkerkgemeente komen wijksgewijs aan bod. De laatsten zijn in februari volgend jaar aan de beurt. "Beter laat dan nooit, zullen we maar zeggen", verontschuldigt ds. Hulst zich. Op de gastenavonden' bevindt hij zich in gezel schap van zijn vrouw en kerkeraadsleden. Besturen van Waddinxveense verenigingen, die een boeiende filmavond willen hebben doen er goed aan contact te zoeken met de heer P. J. Eijer, Bredenhofs- traat la in Zaandijk. Zijn telefoonnummer is 075-210299. De afdeling Waddinxveen van de PSP heeft maandagmorgen bij de beide NS- stations folders uitgedeeld onder het mot to "Openbaar vervoer is een sociaal recht". De pacifistisch-socialisten deden dat naar aanleiding van het feit dat de treinkaartjes per 1 oktober weer duurder zijn geworden In de PSP-folder, waarin iedereen wordt opgeroepen mee te werken voor een goed en gratis openbaar vervoer lezen we: "Va naf 1 oktober moet u opnieuw een hogere prijs voor uw spoorkaartje betalen. Dat is en sociale uitkeringen door de bezuini- gingsbijl getroffen. Zoals altijd blijven al leen de oorlogsuitgaven buiten schot. Maar het is toch te gek, dat de YF-16 wel met twee miljard volledig uit de staatskas betaald kan worden, terwijl onze spoorwe gen genoegen moeten nemen met een sub- sidiefooi van 300 fniljoen?" na. En uiteraard prijken koningin Juliana en prins Bernhard op enkele kleurenfo to's. De Oranjekalender 1978 is in Wad dinxveen niet alleen bij boekhandel Bur ger (Dorpstraat) en boekhandel Veldwijk (Passage) te bestellen, tegen betaling van f 5,95, maar ook bij Pro Juventute na tuurlijk, alleen komen er dan nog twee gulden verzendkosten bij. Onderstaande "advertentie" geeft de lezers van het Weekblad voor Waddinxveen alle infor matie over het kopen van deze kalender, waarvan de opbrengst ten bate is van het WADDINXVEEN De Waddinxveense hefbrug, de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost, de Gouwe, het bejaardentehuis Huize Souburgh aan de Prins Bernhardlaan en het Burgemeester Warnaarplantsoen staan op het ge voelige celluloid. En wel in de kleurenfilm "Het Polderland" die de heer P. J. Eijer uit Zaandijk heeft gemaakt. In de hondërd minuten durende rolprent, die begint met de muziek van Aufferderung zum Tanz (Carl. Maria von Weber), komen niet alleen beelden voor uit Waddinxveen en het ons omringende polder land, maar uit drie provincies: Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Via de film nemen we onder meer kennis van de Oudshoornsekerk te Alphen aan den Rijn, gebouwd door Daniël Stalpaert in 1670. Bij Gouwsluis staat de molen "De Eendracht uit het jaar 1863. In Boskoop bij het N.S.-station is een Rosarium met veel variateiten van rozen. Bij Aarlanderveen staat een molen viergang uit 1890. Rond de omgeving van het kasteel Duivenvoorde te Voor schoten is een reigerskolonie. Met de Zaanstreek wordt men geconfronteerd met de Zaanse Schans, een complex van molens en houten huizen. Westfrie- sland komt op de filmband met een meeuwenkolonie en met De Kleiput, en ko renmolen anno 1911 genaamd Stofmolen. En ga zo maar door. De Zaandijkers Piet Eijer en zijn vrouw zijn ras-cineasten, die al vele jaren lang Nederland doorkruisen met hun filmcamera’s. Naast "Het Polderland", maakten ze "Hollands Midden met zijn sprekende steden". "Zwerftochten langs de Hollandse kust""Leiden de Sleutelstad", "De stad Gouda""Wan deling door oud-Haarlem", "De Zaanstreek" en "Rond het Ijsselmeer en Veluwe". Deze week wordt in Waddinxveen huis- aan-huis de collecte voor Unie School en Evangelie gehouden. De opbrengst van deze collecte voor het christelijk onderwijs komt grotendeels ten goede aan buiten landse projecten, die steun nodig hebben. Afgelopen zondag was het voor de Cent rale Hervormde Gemeente jeugdzondag. Met ochtenddiensten, waarin werd gewe zen op het belang en de noodzaak van het jeugdwerk in het algemeen en van het cate chetisch onderwijs in het bijzonder, werd het startsein gegeven voor het winterwerk. Na de diensten in de Brugkerk, De Hoek steen en Bethelkerk volgden er preekbe sprekingen, waar niet alleen jongeren, maar ook ouderen aan deelnamen. De rooms-katholieke St. Victorparochie ovierde afgelopen zondag het feest van de werk voor jeugd en gezin. De Vereniging heilige Victor. Voor dat feest nodigde pas- toor P. M. Olsthoorn zijn parochianen zo uit: "De kerkdeuren staan open voor wie maar komen wil: u weet trouwens wel dat u elke zondag welkom bent, we hebben praktisch altijd wel een zitplaats voor u en er is geen entree-geld. Bijzonder zijn wel kom de oudere mensen, die vroeger altijd in de Victorkerk kerkten, en de parochia nen uit de nieuwe wijken die. misschien nog nooit de Victorkerk van binnen gezien hebben. Nu een goede gelegenheid. Oude mensén die niet zelf voor vervoer kunnen zorgen, kunnen de pastorie (laten) bellen, dan zorgen we van hier voor een auto. In dien gewenst zijn er ook makkelijke stoelen te versieren. Pater Doesburg houdt de feestpredikatie, het zangkoor heeft Wybertjes geslikt en goed geoefend, en na afloop van de mis is er voor wie dat wenst gelegenheid om in het wijkgebouw in de St. Victorstraat een kop koffie te ko pen en nog wat na te kaarten. Wellicht ziet u daar wat oude bekenden". We blijven nog even bij pastoor Olst hoorn en zijn Victorientje. In Victorientje, het parochieel weekblaadje, wijst hij er nog maar eens op dat komende zondag de mis niet om kwart voor twaalf in de Ont- moetingskerk begint, maar al om tien uur. De pastoor: "Voor een keer hebben we de kerktijd in de Ontmoetingskerk geruild met de Gereformeerden. De Gereformeer de kerkdienst begint dan om half twaalf aldaar. Helemaal geen ramp als u eens een keer terecht kwam in een Gereformeerde dienst - de hele dag draait om gezin en kerk - maar wees dan wel op tijd: voor half twaalf Het bijt heus niet. (Te gek dat ik het zeg)". De catechisaties en zondagscholen zijn weer begonnen. Over de zondagsschool van de Remonstrantse Gemeente ontvin gen we het volgende bericht: In de in 1833 gebouwde Remonstrantse kerk aan de Zuidkade 25 wordt al vanaf 1915 elke week zondagsschool gehouden voor jeugd van 5 tot 13 jaar. Ouderen onder de Wad- dinxveners, die zelf op deze school hebben gegaan en later hun kinderen en ook wel kleinkinderen, hebben nog fijne herin neringen aan de lessen, koorzang en prachtige kerstvieringen. Zij zullen deze zondagsschool nimmer vergeten en bij an deren aanbevelen. Zondag 9 oktober om half twaalf wordt de jeugd daar weer verwacht, de vakantie is achter de rug en men gaat weer beginnen om de liederen en het kerstspel in te stu deren. Voor de ouders een goede gelegen heid om de eerste keer met hun (kind(eren) mee te komen om kennis te maken met de leiding. Wat men misschien ook niet weet is, dat op al de drie openba re basisscholen door de Remonstrantse Gemeente, godsdienst- en vormingsonder wijs wordt gegeven, waaraan veel ouders j hun kinderen laten deelnemen. Het is niet helemaal "Onder de hefbrug", maar toch dichtbij. Wegens de grote belangstelling gedurende de afgelopen ja ren (meer dan 110.000 cursisten) heeft de ANWB besloten om ook dit seizoen weer een cursus Pech Onderweg te organiseren. In Gouda begint deze praktische cursus op 3 november en wordt gehouden in de Chr. Lagere Technische School "Nieuwe Vaart" aan de Kanaalstraat 31. Aanvang 19.30 uur. De cursus omvat vier lessen van ca. 2'/2 uur, die in vier achtereenvolgende weken steeds op dezelfde avond worden gegeven. Het accent ligt bij deze cursussen op het "zelf doen en de lessen zijn gericht op het feit dat de deelnemers leken zijn op autotechnisch gebied. De lessen hebben als voornaamste doel de automobilisten een zekere mate van handigheid bij te brengen in het opsporen en verhelpen van storingen die zich zowel thuis voor de deur Om kinderen goed te helpen is inzet als onderweg aan hun auto kunnen voor doen. In de jarenlange praktijkervaring van de Wegenwacht is gebleken dat een groot aantal storingen kunnen worden verholpen door niet-autotechnisch ge schoolde automobilisten die echter wel de cursus Pech onderweg hebben gevolgd. De instructeurs zijn ervaren wegenwach- Maar toch betaalt een Hollander bijvoor beeld meer "afvalwaterbelasting" dan een Zeeuw. Dat heeft te maken met de "hef fing verontreiniging oppervlaktéwateren" die de laatste jaren zo enorm is gestegen. Deze heffing berust op de Wet Verontrei niging Oppervlaktewateren uit 1970. Elke Nederlander gebruikt per dag ruim j 100 liter water: het meeste (90 liter) om afvalstoffen weg te spoelen. Via douche, bad, aanrecht, (af)wasmachine en toilet. Als het niet gezuiverd wordt (en dat was voor 1970 nauwelijks het geval) loopt al dat vuile water direkt via het riool de dichtstbijzijnde rivier, beek of kanaal in. Het zou allang een enorme smeerboel zijn geweest, als daar geen bakteriën in zou den leven die dat vuil afbreken (zeg maar: opruimen). Dat wordt het "zelfreinigend vermogen" van het water genoemd. Dat zelfreinigend vermogen is echter niet on beperkt. Alle Nederlandse oppervlaktewa teren te zamen kunnen maar 6 miljoen inwoner-equivalent vuil aan. Een inwoner-equivalent of i.e. is de hoeveel heid vuil die één inwoner per etmaal pro duceert. Met z'n 14 miljoenen produceren we dus dagelijks 14 miljoen i.e. vuil. In dustrie en Landbouw voegen daar nog eens eenzelfde hoeveelheid aan toe, zodat de totale "vervuilingslast" in Nederland afgezien van wat via de grote rivieren uit het buitenland binnenstroomt) 25 tot 30 miljoen i.e. bedraagt. Dat is veel meer dan 6 miljoen. "Geluk kig" wordt veel naar zee gespoeld, maar toch is de vervuiling vrijwel overal in Ne derland groter dan de natuur aan kan. Ge volg: stinkende smeerpijpen, oppervlakte wateren waarin men zonder gevaar voor de gezondheid niet meer kan zwemmen en waarin geen vis meer leeft. Het is dus zaak, de natuur een handje te nuëlkerk steeds vergezeld blijkt te worden door KVP-wethouder P. F. J. van Schie bij het afscheid van ds. N. J. Flink was hij er ook al), staat er in het maandblad van de hervormde Immanuëlkerkgemeente het volgende: "Bij de intrede-dienst van ds. Hulst kwa men, behalve het traditionele hoogtepunt Waar het aan ligt weten we niet, maar. Waddinxveense burgemeester mr. A. G. Smallenbroek komt er in het in het maandblad van de hervormde Tmmanuël- kerkgemeente opgenomen verslag over de bevestiging en intrede van ds. Th. H. G. Hulst niet best af. En dat terwijl onze eer ste burger gedurende zijn aanwezigheid in deze gemeente niet alleen ds. Hulst na mens de burgerlijke gemeente heeft mo gen toespreken, maar ook hervormd pre dikant ds. Joh. Verwelius en gereformeerd 'helpen. En dat is wat de Wet Verontreini- predikant ds. P. van den Berg. Driemaal ging Oppervlaktewateren beoogt. In vijf- L‘ tien jaar tijd van 1970 tot 1985wil men de vervuiling van het oppervlaktewater sterk terugdringen, door enerzijds overal tische getal 3 nog maar buiten beschou- lozingsverboden in te stellen en anderzijds wing. talloze zuiveringsinstallaties te bouwen. Hoe het ook zij. over onze belijdend gere- die het huishoudelijk en industrieel afval- formeerde burgemeester, die in de Imma- water van de meeste smurrie moeten ont- - - j doen, vóór het op het oppervlaktewater wordt geloosd. "De vervuiler betaalt daarvoor, leder - bevolking, industrie en landbouw - naar mate van vervuiling. Dat lijkt redelijk. Maar niet redelijk zijn de grote vérschil- len in heffingen, vindt de Consumenten- bond, die dan ook ten strijde is getrokken (het moment van bevestiging), enkele ver tegen deze ongelijkheid, welke voorna melijk veroorzaakt wordt door het uit een oogpunt van afvalwaterzuivering "dure" kerkgemeente over een grote schare of "goedkope"gebied waarin men woont. r>_. In Waddinxveen hebben we te maken met gend verschijnsel. Immers het vele de hoogheemraadschappen van Rijnland gemeentewerk kan alleen goed worden en Schieland. Blijkens een overzicht van verricht, wanneer een groot aantal de Consumentenbond is de afvalwaterhef- gemeenteleden bereid is, in georganiseerd ftng bij Rijnland met 19 procent gestegen (1976: f23,50, 1977: f28,50) en bij Schieland met maar liefst 35 procent (1976: f 26.-, van een inwoner-equivalent van 3,5 (Rijn- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 In het oktobernummer van de Consumentengids heeft de Consumenten- bond het over afvalwaterzuivering. De bond vindt de kwaliteit van het oppervlak- i |j M rl tewater in Nederland een nationale zaak K||||ll||||| {y die iedereen in gelijke mate aangaat. I llUlillUIII AVzizva* ki/itn/ilt /ïzim L/zi/Z/im/Zop J tal vergaderingen, zo hier en daar een per- starten van de auto. Voor het onderricht soonlijk contact. Een veelheid aan infor- zijn duidelijke tekeningen en een aantal In de crisis- en oorlogsjaren is er al een mat ie. een goed gevulde kaartenbak. Ga belangrijke onderdelen zoals st room ver- flink deel van de spoorlijnen en het streek- er maar aan staan! "Duizelt het u al?", delers en carburateurs aanwezig. Bij de vervoer opgeruimd. Daarna werden er al- vroeg een gemeentelid. Ik vertelde dat ik instructie wordt verder gebruik gemaakt leen nog autowegen aangelegd. Het open- nog erg goed sliep zodat dat duizelen no- van een auto, waaraan de deelnemers sto- baar vervoer werd een sluitpost. Het was gal meevalt. We zullen zien wat we kun- ringen moeten opsporen en verhelpen die nog slechts bestemd voor huisvrouwen, nen aanpakken. Tot nog toe vinden we van tevoren door de instrukteur zijn aan- kinderen, jongeren, bejaarden en d~ veel enthousiasme onder de gemeentele- gebracht. Bovendien ontvangt iedere cur- laagstbetaalden". den, en dat geeft ons het geruststellende sist een handig cursusboekje dat ook na "U herinnert zich wel dat de regering Den gevoel beslist niet alles alleen te moeten ajloop van de cursus goede diensten kan Uyl een paar jaar geleden het roer om wil doen. Moeilijk? Wellicht, maar onze erva- bewijzen. de gooien. Het autoverkeer was langza- ringen hier in Waddinxveen zijn erg posi- Na aanmelding ontvangen de cursisten merhand te omvangrijk, te kostbaar, en te tief!" een bericht van inschrijving waarin nadere onveilig geworden. Door een verbetering - gegevens over de lessen worden bekend- van het openbaar vervoer zou men het au- gemaakt. Belangstellenden kunnen zich toverkeer proberen te beperken. Dat was opgeven bij het ANWB-kantoor Den geen slecht idee. Maar wat doet de re- Haag, Wassenaarseweg 220, telefoon gering nu? De ondernemers hebben haar 070-264426 tst. 2128. De kosten voor gedwongen om te bezuinigen. Behalve het cursus bedragen f 55,voor openbaar vervoer, worden ook het onder wijs, welzijnsvoorzieningen, ziekenhuizen ten en technochefs van de ANWB. Gedu- ORANJEKALENDERS 1978 leen maar lof voor de verzorgde wijze wa- carburatie, koeling en smering behandeld, en gratis openbaar vervoer lezen we: "Va naf 1 oktober moet u opnieuw een hogere dan alwéér een verhoging door dit kabi net. Het is één van de vele maatregelen, waardoor de positie van het openbaar ver voer in ons land verder zal verslechteren. De nieuwe Oranjekalender van Pro Juventute is er weer. In deze kalender voor 1978 staan vooral sportieve foto’s van de hand van prins Claus. Zo kunnen we op tot zijn recht te laten komen, deden bij de Beatrix bewonderen op het achterdek fKlPPKtP nnnxAjp-ziae r\i laatste restant van spanning (hoe zal de lem Alexander, Johan Friso en Constan- nieuwe dominee zijn?verdwijnen en om- tijn zittend op de giek. Samen met de neef- slaan in hoopvolle verwachtingen voor de jes prins Maurits en prins Carlos kiekte prins Claus zijn zoontjes nog eens in een roeiboot, en daarnaast staan er in de ka lender heel leuke, ongedwongen portretjes van het gezin van "Drakensteijn". Van de hoffotografen Jan Sterk en Max Koot zijn er verder natuurlijk weer gezel lige foto’s van de complete gezinnen van de prinsessen Irene. Margriet en Christi- verband, met overtuiging extra werk te willen verrichten "Na de gebruikelijke toespraken, waarvan 1977: f35,-). Uitgaande de toespraak van de burgemeester van Waddinxveen wat formeel, wat obligaat land)~betëk^ overkwam en een vertegenwoordiger uit f 98,- of uitgaande van een inwoner- Westzaan, de Immanuëlkerkgemeente ei- equivalent van 3 (Schieland) f 105,-. Met genlijk feliciteerde met een traan in het deze bedragen zitten we in vergelijking oog. vroeg ds. Hulst nog even tijd voor een dankwoord. De toon waarop dit dank woord werd uitgesproken en de mogelijk heden die werden benut, om elke spreker de 31e kalender van Pro Juventute prinses tot zijn recht te laten komen, deden bij de Beatrix bewonderen op het achterdek van meeste aanwezige gemeenteleden, het de "Groene Draeck", en de prinsjes Wil- nieuwe dominee zijn?) verdwijnen de hervormde komende jaren.

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 8