De provincie en diverse zaken Honden voortaan aan de lijn? Begroting in de raad Peuleyen 15, telefoon 2604 KLACHTEN BEZORGING Dat provinciaal bestuur van ons Accommodatie aan Wingerd kost bijna 2 miljoen Sportzaal Groenswaard maandag officieel open Agrarische zaken (ter bescherming van het vee), terwijl alle fracties zijn verdeeld over een aan- Het is overigens al zo dat honden niet t WADDINXVEEN Honden moeten voortaan aan de lijn in Waddinxveen. geen, of niet geheel toereikende studie beurzen verstrekt. ke het doen verontreinigen van trot toirs. Het streven van B. en W. om de hon den aangelijnd te krijgen wordt ges teund door adjudant M. A. Ruissen van de plaatselijke rijkspolitie en de Kyno- logenclub Gouda en omstreken. Het gebod betekent dat honden binnen de bebouwde kom aangelijnd moeten zijn en buiten de bebouwde kom onder toe zicht moeten lopen. In verband met de wens om binnen de bebouwde kom plaatsen aan te wijzen waar een aanlijn- gebod niet van kracht is overwegen B. en W. daarvoor aan te wijzen het stuk dijk langs de ringvaart van de Puttepol- der tussen de Van Mecklenburg Sch- werinlaan en de Nicolaas Beetslaan. eenzelfde sportaccommodatie in Bos koop te bouwen, maar daar kon geen WADDINXVEEN Volgende week worden in Waddinxveen de jaarlijkse begrotingsdebatten gehouden. In de raadzaal van het gemeentehuis zullen onze plaatselijke volksvertegenwoordi gers zich woensdag en donderdag gaan 1 met het gemeentelijk huishoudboekje voor 1978. Dat doet men na de gewone gemeenteraadsver gadering van dinsdagavond. Woens- sprake van zijn, omdat de Boskoopse deze week betekent dat de datum 16 keus viel op een andere accommoda ties. provincie geld krijgen, is te groot om op te noemen. Maar u kunt erop re kenen dat er bijna geen toneel-, muziek- of balletopvoeringen in Zuid- Holland plaatsvindt, waar niet een bed- gen en van een te weinig aan verpleeg- rag uit de provinciepot aan te pas is ge- tehuizen voor geestelijk gestoorde be jaarden. Het provinciaal bestuur ver leent garanties voor geldleningen, die de besturen van psychiatrische zieken huizen aangaan voor nieuwbouw en verbetering van de inrichtingen. Voor bepaalde activiteiten op het gebied van WADDINXVEEN Sportwethouder A. H. van Gent (Progressieven) ver richt volgende week mandagmiddag om half vijf de officiële opening van de sportzaal Groenswaard aan de Wingerd 2. De scholen en sportverenigingen hebben overigens deze week ai gebruik gemaakt van dé nieuwe sportaccom modatie. Met de bestaande gymnas tieklokalen en de op zaterdag 3 septem ber in gebruik genomen sporthal De Sniep beschikt Waddinxveen voorlopig over voldoende accommodaties voor schoolgymnastiek en zaalsporten. De eerste paal voor de sportzaal Groenswaard, waarvan de gemeen- Evenals de op 3 september geopende sporthal De Sniep beschikt ook de sportzaal Groenswaard over een "restaura tie". Deze plek om wat te eten en te drinken wordt in de sportzaal aan de Wingerd gerund door de heer J. J. van der Loo. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen!Sjaak Noteboom]. WADDINXVEEN/DEN HAAG In deze serie stippen we vandaag wat ui teenlopende onderwerpen aan waar mee het provinciaal bestuur van Zuid- Holland te maken heeft: bejaarden zorg, volksgezondheid, economische zaken, agrarische zaken en cultuur. Bejaardenzorg Het bejaardenbeleid is tegenwoordig vooral gericht op het bevorderen van ontplooiingskansen van bejaarden. Op grond van de Wet op de bejaardenoor den heeft de provincie een aantal be voegdheden. Er is een provinciale verordening op de bejaardenoorden, die het de provincie mogelijk maakt toezicht uit te oefenen op de vele tehui zen voor bejaarden. De provincie houdt ook toezicht op de verzorging- sprijzen in die tehuizen. Daarnaast worden allerlei zaken die te maken hebben met het wel en wee van onze bejaarde inwoners besproken in enkele provinciale commissies, die gedepu teerde staten van advies dienen over de gang zaken in de bejaardenoorden en over de planning van de voorzieningen voor bejaarden. Al met al wordt met in spraak van de bejaarden zelf al het mo gelijke gedaan om hun welzijn te bevor deren. Volksgezondheid Het zwaartepunt van de provinciale activiteiten op het terrein van de volks gezondheid ligt bij de planning. Het gaat bijvoorbeeld om de problemen van een teveel aan bedden in zieken huizen en in psychiatrische inrichtin- WADDINXVEEN/DEN HAAG Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft een brochure uitgege ven, getiteld 'De provincie Zuid- Ho Hand, tussen rijk en gemeente". De 32 pagina’s tellende brochure geeft een beknopt overzicht van wat het bestuur van onze provincie is en wat het doet. Ter illustratie van de taken en werkzaamheden van de provincie is onder meer een serie kleurenfoto's opgenomen. De bro chure is gratis verkrijgbaar in het provinciehuis van Zuid-Holland aan de Koningskade 1 in Den Haag. In een serie publikaties in het Week blad voor Waddinxveen willen we proberen de lezers wat meer te in formeren over het bestuur van de provincie waarin wij wonen en leven. Vandaag: De provincie en bejaar denzorg, volksgezondheid, econo mische zaken, agrarische zaken en cultuur. Volgende weekNog diverse provin ciale taken Islot). voor het herstel en behoud van oude kerken, historische gebouwen, woon huizen en molens stelt de provincie toch zo veel mogelijk geld beschikbaar. Ook het jeugd- en jongerenwerk krijgt financiële steun van de provincie. In de kosten van de bouw van sportaccomm- daties draagt Zuid-Holland soms ook bij. Studerenden in onze provincie ont- De eerste paal voor vangen studietoelagen uit het provin- Groenswaard, waarvan ciale studiefonds als zij opleidingen of teraad al in 1973 zei dat die er moest cursussen volgen, waarvoor het Rijk komen, nadat een gymnastieklokaal in - -j j- Groenswaard 1 en een sporthal was ge bouwd, werd zonder officieel vertoon geslagen op 15 maart dit jaar door de man die hem ook officieel opent: Anne van Gent. Een maand eerder, op woensdagavond 23 februari, besloot de gemeenteraad voor de bouw van de 22 4 IS gemene beschouwingen worden gehou den, terwijl donderdag zal worden ver der vergaderd. Om elf uur beginnen Burgemeester en Wethouders die dag met de beantwoording van de al gemene beschouwingen. Daarna is er een schorsing. Om vier uur ’s middags begint de raad aan de tweede termijn. Onderbroken door een schorsing met een broodje zal de begrotingsbehan deling om half acht worden voortgezet en afgerond. De punten waar het volgende week woensdag en donderdag om gaat zijn: Behandeling begroting dienstjaar 1978: a. begroting Wijkwerk Waddinxveen-Zuid; b. begroting Gemeenschappelijk Antennesysteem- bedrijf; c.^begroting Grondbedrijf; d. e o- komen. De provincie draagt ook bij in de kos ten van muziekscholen en bibliothe ken. De zorg voor onze monumenten en molens ligt de provincie na aan het hart. Helaas is er voorlopig veel meer te restaureren dan, gezien het perma- de volksgezondheid verleent de provin- nente geldgebrek, mogelijk is. Maar cie subsidies. Bijvoorbeeld voor revali- datie van gehandicapten, voor alcohol en drugbestrijding, voor het werk van de kruisverenigingen. Economische zaken Ook ’’economische zaken” is een terrein waarop de provincie allerlei raakvlakken heeft met de andere wet geving op dit gebied en in de toekomst steeds meer zal krijgen. Te denken valt aan de economische kanten van het vestigingsbeleid, de werkgelegenheid in Zuid-Holland, de energievoorziening, de organisatie van de drinkwatervoor ziening enz. Zo tegen het eind van de vorige eeuw gaf de provincie al geld uit aan subsi dies voor de landbouw, de tuinbouw en de veeteelt. Toen na 1945 van rijkswege steeds meer aandacht werd besteed aan allerlei onderzoekingen om met de bes te agrarische producten aan de markt te kunnen komen, werd het provinciale subsidiebeleid ook op het onderzoek afgestemd. Het komt er op neer, dat de provincie o.a. een bijdrage levert in de bezighouden kosten van enkele belangrijke proefsta- tions, die allerlei onderzoek verrichten dat van belang is voor de Zuidhollandse tuinders. In de toekomst zal de provin- dagavond zullen vanaf "half acht de’al- cie zich meer op bepaalde onderzoek- projecten richten, eventueel los van de proefstations en de andere vergelijkba re instituten. Voorts zijn aan de provin cie bepaalde taken toegedeeld bij ruil verkavelingen. Cultuur De provincie heeft zich tot taak gesteld de inwoners een zo aangenaam mo gelijk leefklimaat te bieden. Daarbij behoort natuurlijk ook grote aandacht voor kunst, sport en ontspanning, in de provinciale begroting heel plechtig ”- Volksontwikkeling en Opvoeding’ genoemd. Daaronder valt ook de re creatie, maar daar hebben we het al uit voerig over gehad. Allerlei vormen van kunst, zowel die om naar te kijken of te luisteren (passieve kunstbeoefening is _aD daar de zondagse naam voor), als die begroting Dienst Openbare Werken; waarmee de burgers zich zélf bezighou- gemeentebegroting, alsmede le bégrc den (actieve kunstbeoefening), vindt de tingswijziging en Voorstel tot wijziging provincie belangrijke genoeg om te van de gemeentebegroting 1978. subsidiëren, dat wil zeggen met geld te Voorstel tot het beschikbaarstellen helpen. Bovendien let de provincie van een ^subsidie voor het jaar 1978 steden van kunst kunnen genieten, maar ook de mensen in kleinere plaat sen. Het aantal verenigingen en instel lingen op cultureel gebied, die van de Dit is de deze week officieus in gebruik genomen sportzaal Groenswaard. De zaal, die 22 x 28 meter meet, is op te deelen in twee gymnastieklokalen. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen!Sjaak Noteboom]. x 28 meter metende sportzaal Groens- voorzien, beschikt over een afzonder- waard een krediet van f 1.935.906,lijke bergruimte, waarin de verrijdbare beschikbaar te stellen. Aanvankelijk is tribune-elementen kunnen worden nog geprobeerd de zaal gelijktijdig met geplaatst. De ingebruikname van de sportzaal oktober die begin dit jaar is genoemd kon worden gehaald. Deze dag was namelijk de peildatum om nog in aanmerking te komen voor een jaar- EXPLOITATIE-KOSTEN lijkse rijksbijdrage in de investerings- De sportzaal in Waddinxveen is kosten en exploitatiekosten over het neergezet door het aannemingsbedrijf kalenderjaar 1977. De exploitatie van A. J. van der Heijden ’’Sporton” BV uit de sportzaal Groenswaard gaat uit van Woerden, naar een ontwerp van het ar- een volledige bezetting voor het gym- chitectenbureau Stuurman BV. De nastiekonderwijs aan leerlingen van opdracht tot het ontwerpen van de lagere scholen gedurende 2 x 26 kloku- sportzaal Groenswaard kreeg het Wad- ren. Uitgaande van ƒ224.037,aan dinxveense architectenbureau al schrif- inkomsten (rijsbijdragen en vereni- telijk op 20 januari 1975. De sportzaal gingsgebruik) van de ƒ35,per uur heeft een grotere kantine gekregen dan kostende zaal en van 268.005,aan aanvankelijk het plan was. Het comp- uitgaven (kapitaalslasten) betekent dat lex aan de Wingerd, dat op het laatste een netto-tekort van 43.968,De moment nog warmte-isolatie is gemeente vangt dit jaarlijkse tekort op. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 19 OKTOBER 1977 worden geuit over agressieve honden los mogen lopen op agrarische gronden en de verkeersveiligheid kan door lo- (ter bescherming van het vee), terwijl Na discussies daarover vorig jaar en het slopende honden in gevaar worden ge- er ook verbodsbepalingen bestaan inza- jaar daarvoor hebben B. en W. de bracht”, schrijft het college aan de gemeenteraad gevraagd een en ander raadsleden, die er overigens geen een- in de algemene politieverordening te sluidende mening op nahouden. Bijna regelen. Loslopende honden veroorza- alle fracties zijn verdeeld over een aan ken toenemende overlast, zo is de op- 'lijngebod, al Schijnt er een meerderheid vatting. wel in te zitten om ook de hond op "Voetpaden, tuinen en speelplaatsen straat vast te koppelen aan zijn baas, worden bevuild, verscheidene klachten Het is overigens al zo dat honden niet o j om te subsidiëren, dat wil zeggen met geld te erop dat niet alleen de bewoners van de t.b.v. de Stichting ”Speel-o-theek Gou- - dae.o.” Voorstel tot vaststelling belasting- verordeningen. Rondvraag.

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 9