Dia-lezing over SOS-kinderdorp 23 november in Immanuëlkerk Vergadering De Bonkelaar Goudse prijs kunstenaars Bijna 2 mille Anjerfonds ALGEMENE BESCHOUWINGEN VANPVDA/D’66/PPR Progressieven willen een aparte portefeuille voor welzijnsbeleid te heer Boere dit een groter sociaal prob- i nieuwe wijken de oude wijken in deze i M. Boere, fractievoorzitter van de Progressieven. WADDINXVEEN Het jeugdwerk van de hervormde Immnuëlkerk is, zoals het Weekblad voor Waddinxveen enkele weken geleden al kon aankondi- WADD1NXVEEN/G0UDA In Gouda is de gemeentelijke commissie aanmoedigingskunstprijs kunstenaars is momenteel bezig met de voorbereiding van de aanmedigingsprijs 1977. Deze prijs is bedoeld ter aanmoediging van kunstenaars, die aan het begin van hun kunstenaarsloopbaan staan (dit slaat niet op de leeftijd maar op het bezig zijn als kunstenaar) en woonachtig zijn in Gouda of een der gementen in de re gio Midden Holland, waaronder Wad dinxveen. Als onderwerp heeft de com missie gekozen SCULPTUUR, waaron der voor deze prijs wordt verstaan: ruimtelijke objecten in diverse materia len. De opbrengst zal gebruikt worden ter t van het ambachtsoplei- WADDINXVEEN Het algemeen bestuur van de stichting Jeugd- en Jon gerencentrum Waddinxveen belegt morgen (donderdag) om acht uur ’s avonds in De Bonkelaar een openbare vergadering. Op de agenda daarvan staan deze punten: 1. Opening, notulen, ingekomen stuk ken, mededelingen. 2. Verslag Ketelhuis/Bonkelaar. 3. Verslag D B.-vergadering. 4. Reclame als inkomsten. 5. Nota beleidsuitgangspunten. 6. Eerste bespreking van werkplan Ketelhuis/Bonkelaar. 7. Door staf in te brengen punten. 8. Rondvraag. 9. Rondvraag publieke tribune. 10. Sluiting. sala in India. Vanaf 27 oktober j.L, dus al drie weken, is men daarover bezig, en met een groeiende belangstelling. Niet alleen jeugdigen, maar ook ouderen zijn druk in de weer om deze ’’actie” tot een suc ces te maken. Ook mensen die op een donderdagavond niet in de gelegenheid zijn te komen, leveren hun waardevolle bijdrage door thuis hun activiteiten te verrichten. Punt is dat er eigenlijk nog weinig concreets bekend is over de si tuatie in het Indiase dorp Dharamsala. En in feite is zulke informatie nodig om te weten waarvoor gewerkt wordt in Waddinxveen. Om nu aan deze behoef te tegemoet te komen heeft de organi satie van dit SOS-kinderdorpenwerk nen en naar aanleiding daarvan zal hij het een en ander over zijn ervaringen in India vertellen. Dit alles zal gebeuren op woensdag 23 november a.s. in de Immanuëlkerk. Om half acht voor de jeugdigen (8-11 jaar) en om half negen voor anderen. Iedere belangstellende is hierbij van harte welkom. Voor aanmeldingsformulieren err in lichtingen kan men zich wenden tot de gemeentesecretarie, bureau culturele zaken, Markt 31 te Gouda, telefoon 31820-13800 toestel 138. Tot maandag 5 december kan men zich als deelnemer opgeven. Een gedeelte van de ingezon den werkstukken zal in de Agnietenka- pel worden tentoongesteld op 17, 19 en 20 december a.s. van 14.00-17.00 uur. Toegang tot deze tentoonstelling is ui teraard gratis. WADDINXVEEN Het bedrag van de totale opbrengst van de Anjerfonds collecte in Waddinxveen is 1873,68. Speciaal om de werving van collectan ten te vergemakkelen, heeft het Anjer- fondsbestuur besloten een geheel nieu we regeling in te voeren, waarbij 25% van de netto-opbrengst (dat gezien kan worden als voorkeurs-subsidie) van de in elke gemeente gehouden Anjer fondscollecte, ten goede kan komen aan de plaatsaelijke collecterende vereni gingen. De collecte werd gehouden door de speeltuinvereniging De Over kant, de streekmuziekschool Wad dinxveen, de muziekverenigingen Con cordia en Voorwaarts en de drumband De Cormula’s. Waddinxveen hierin. Onze fractie wil nadrukkelijk op deze plaats vaststellen dat zij groei om de groei afwijst en dat de toekomstige bebouwing vooralsnog voor de eigen bewoners dient plaats te vinden. Toekomstige ontwikkelingen kunnen aanleiding geven tot een her ziening op dit punt”. Verder merkte hij op: ’’Het is van belang te benadrukken dat voor onze fractie één van de belangrijkste uit gangspunten bij het vormgeven aan het gemeentelijk bestuur is, het terugdrin gen van verschillen in de verdeling van gemeentelijke aandacht over groepen en individuën. Verschillen zijn onmis kenbaar aanwezig. Ze uiten zich op verschillende terreinen. Daarbij treedt vaak een opeenhoping van achterstan den op. Mensen met een relatief min dere financiële positie, profiteren in de regel ook minder van sport en recrea tie, wonen onder relatief slechtere om standigheden, profiteren minder van vorming van onderwijs. Indien onze gemeenschap zich in de toekomst niet meer op de groei zal oriënteren en zich meer zal stabiliseren, dient zich sterker dan voorheen de vraag aan, hoe het be schikbare potentieel van middelen en mankracht moet worden verdeeld. Uit breiding en verzorging in de ruimste zin moet plaats gaan maken voor onder houd en verzorging in de ruimste zin. Het opnieuw leefbaar maken van ou dere wijken, het opnieuw vedelen van gemeentelijke aandacht in de besluit vorming en voorbereiding, een andere verdeling van de recreatieve en educa tieve mogelijkheden in deze gemeente, zijn steeds meer noodzakelijk”. ONDERWIJS Na deze inleidende zinnen sprak de heer Boere over het ondewijs. Hij was verheugd met de nieuwe gemeentelijke leerplancommissie (”Het lerplan zou den wij liever :een vormingsplan noemen”), maar had de nodige kantte keningen bij dé voortgang van de integ ratie van het kleuter- en het lager on derwijs. ”Er mag dan velerlei gesprek gaande zijn, waarvan wij amper kennis dragen, maar kan al gezegd worden in welke mate het onderwijs aan kleuter en lagere schoolkind in een vloeiende lijn verloopt?”, vroeg de heer Boere. ’’Integratie slaat meestal op het kleuter- en lager onderwijs, toch kan men een dergelijk befrip ook hanteren t.a.v. de ovegang lager onderwijs - voortgezet onderwijs. Nu er tussen de verschillende typen van onderwijs leer- stofafspraken gemaakt zijn, zou het zin vol zijn na te gaan hoe deze afspraken werken. We weten dat de overgang- sprocedure lager-voortgezet onderwijs velen tegen de borst stuit. Nu dit in een wat rustiger vaarwater gekomen lijkt te zijn, doemen misschien onweerswolken op”. ’’Prettig is het te vernemen dat u van plan bent een onderzoek in te stellen naar behoeften aan en mogelijkheden van onderwijs aan volwassenen. We totaal-indicering. Dit zijn wel nieuwsgierig geworden naar de me in de intra-murale sector nodig is - voor elke betreffende bejaarde wordt aangegeven, op welke wijze zo J mogelijk aan zijn hulpvraag kan den voldaan. Dit veronderstelt een an dere hulpverleningsketen. Daarbij moet niet alleen gedacht worden aan de uitbouw van de specifieke ”zorg”- instanties en maatschappelijke dienst verlening, maar ook aan uitbouw en ondersteuning van algemene welzijns bevordering voor bejaarden (recreatie, vormingswerk). Het spreekt vanzelf dat dergelijke projecten niet alleen vóór, maar wel degelijk ook dóór bejaarden, moeten worden opgezet. Onze fractie is van mening dat het de hoogste tijd wordt nu ernst te maken met deze vorm van bejaardenbeleid”. 'De reorganisatie van het welzijns beleid in de komende jaren zal ook bij zondere gevolgen voor het ondewijs- beleid hebben. Het onderwijs zal im mers steeds meer de functie van perma nente educatie moeten gaan vervullen. Daarbij gaat het om ’’open” educatieve voorzieningen, waarin een verschei denheid aan leerstof en vorming gebo den wordt, niet alleen aan jongeren maar vooral ook aan volwassenen. Het tweede kans” onderwijs zal een steeds Over de Eminent-zaak (verhuizing oelangnjker onderdeel van het onder wijs moeten gaan uitmaken. In het wel zijnsbeleid moet dit vorm gaan krijgen door middel van uitvoering van educa- fieve netwerken,” aldus de heer Boere. r 1 schouwingen, evenals anderen, met een terugblik: ”Een van de belangrijkste discussies in het afgelopen jaar was de discussie over het nieuwe Streekplan Zuid-Holiand-Oost en de plaats van dustrieterreinen hier (aan de Brede- spraatje. Hij zei: ”Op verkeersgebied is weg) en elders gereserveerd moeten worden. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 SPORT: PAS OP DE PLAATS De sport bracht hem tot de volgende opmerkingen: ’’Hoogtepunten waren hier de opening van de sporthal en de sportzaal in Groenswaard 111. Aanwin sten voor de binnensportbeoefening zo wel voor het noodzakelijk gymnastie konderwijs op de scholen als voor de verenigingen. De aanleg van eën nieuw tennisbanencomplex bij het Gouwebos heeft onze instemming, temeer omdat de tennisbanen in het Warnaarplant- soen nuttig kunnen worden gemaakt, ofwel vergroting van het plantsoen en vergroting van het sportpark van Be Fair, of wel gebruik door scholen of niet verenigingsgebonden tennissers. Die alternatieven zijn ieder op zich in teressant genoeg. Onze fractie vraagt zich t.a.v. het tennispark bij het Gpu- webos af of 6 banen voorlopig niet genoeg is. Vooral ontwikkelingen in de regio kunnen oorzaak zijn dat de ten nisbehoefte in Waddinxveen terugloopt in de toekomst. Onze fractie is van mening, dat het voorzieningenpakket voor de sport in het algemeen in Wad dinxveen zijn voltooiing nadert en dat voorlopig maar pas op de plaats gemaakt moet worden, al kan onze fractie zich voorstellen dat er in de toe komst weer nieuwe behoeften kunnen ontstaan”. Kijkend naar de financiën noopt dit volgens de heer Boere tot bezinning op een aantal fronten. ”De tijd van onge breidelde groeimogelijkheden lijkt steeds meer voorbij. Niet alleen de fi nanciële armslag mag daarbij een rol spelen. Vooral ook is van belang dat de overheidsactiviteiten geen ingesleten automatismen worden. Uit het meerja renperspectief blijkt duidelijk dat de bomen niet tot in de hemel groeien. Veranderde structuren vragen echter om een ander financieel beleid. Er zal wat dit betreft in de nieuwe raadsperio de het nodige moeten veranderen.” "Zonder uitputtend te zijn noemen we: de zorgelijke ontwikkeling in de dek kingspercentages, met als meest spre kende voorbeelden de reinigingsrechten en de zwembaden; de steeds meer ten laste van de gewone dienst komende onderhoudskosten van straten en plei nen; de toenemende tekorten in de sfeer van de sportvoorzieningen; terecht heeft uw college veel aandacht gegeven aan onderwijsvoorzieningen". "De stijging van het onderwijstekort is evenwel meer dan trendmatig. Sommi ge van deze terreinen hebben voor onze fractie hoge prioriteit. Er moet echter voorkomen worden dat indien in de toekomst het roer omgaat, de wille keur van het rode potlood een nieuw evenwicht tot stand moet gaan bren gen. Dit vraagt om anticiperend beleid, omdat wat we nu wenselijk achten, ook voor de toekomst te behouden. De meer inhoudelijke discussie hierover gaat onze fractie graag aan”, aldus tot slot de fractievoorzitter van de Progres sieven. plan Zuidkade en in het plan Dorps traat en daarmede de verplaatsing van de Eminent-fabrieken naar het indus trieterrein aan de Staringlaan betekent een belangrijke injectie voor de werk gelegenheid in ons dorp maar ook een beter betrekken van het plan Zuidkade I bij dorp: de woningbouw-uitbeiding naar het zuiden richting Victorwijk wordt tot een beter geheel aangesmeed met de bestaande bebouwing. Dat deze Eminent-zaak nog een aspect op woning-gebied in zich draagt, is wel on derkend (hier bedoelen wij een extra contingent woningen)”. Voor de Progressieven in de Wad- dinxveense gemeenteraad is ruimtelijke ordening vooruitzien voor nu en straks, een moeilijke en boeiende zaak die overigens niet ophoudt bij de gemeen tegrenzen van Waddinxveen, dat deel uitmaakt van het Groene Hart van Hol land. ”Op langere termijn, en dan gaat het hier om het structuurplan Wad dinxveen en het voor-ontwerp Streekp lan Zuid-Holland Oost, kan gesteld worden dat voor Waddinxveen geen taak is weggelegd voor het opvangen van de overloop uit de Randstad. Wij scharen ons achter de visie die naar vo ren komt uit de derde nota ruimtelijke ordening, waarin kort samengevat staat dat de overloop moet worden opgevan gen aan de rand van de grote steden en in de daartoe aangewezen opvangker- nen zoals Gouda, Alphen, Woerden enz. Met een noodzakelijke bijstelling van het contingent te bouwen wonin gen, wij signaleerden dat reeds bij de Eminent zaak, per jaar, hebben wij niet zo veel moeite, als het uitgangspunt blijft bouwen voor de eigen inwoners en voor de economisch gebondenen, waarbij wij ons wel afvragen of aan de ongebreidelde verkoop van eigen wo ningen nier een halt dient te worden toegeroepen. Dat kan op verschillende manieren gebeuren, maar wij erkennen dat het moeilijk zal zijn voor bestaande woningen maar voor woningen wel ke nog gebouwd moeten worden kan bij de verkoopvoorwaarden van de grond vastgelegd worden dat bij verkoop de woning eerst aan het gemeentebestuur te koop wordt aangeboden welke dan in staat is deze woningen aan Wad- dinxveners door te verkopen”. DORPSVERNIEUWING Deze woningbouw problematiek die niet in de eerste plaats gericht zijn bracht de heer Boere op de dorpsver- -L x ----- J 1 tt D i A denken o.a. aan cursussen Nederland- vooral een politiek antwoord moeten se Taal - gespreksgroepen jeugdige worden gegeven op een t werkelozen - werkgroepen natuurbe- 1. De keuze tussen sloop en renovatie; scherming. Kortom het gemeentebes- 2. Hoe hoog mogen de huren na ver- tuur dient voor te gaan in het bieden nieuwing zijn? Het is voor de fractie van mogelijkheden op het terrein van van ”de Progressieven” de welzijnsbeleving kend dat de bewoners van de diverse WERKLOOSHEID Z°We' corPoratief- als in par- Sprekende over de werkloosheid zei de stadium bij de gang van zaken worden dingswerk in het^SOS^dorp'te'^Dharam- heer Boere dit een groter sociaal prob- betrokken”, aldus de heer Boere, die P leem te vinden dan alleen de cijfers pleitte voor een totaalplan voor reno- doen vermoeden. Hij stelde de vraag of vatie en vernieuwing in Waddinxveen, het nog wel terecht is het verrichten waarbij ook de nieuwbouw moet wor- van traditionele vormen van arbeid als den betrokken. ”ln vrijheid in een land een hoge waarde te zien. Ondertussen leven kan nooit betekenen de vrijheid vinden ook de Progressieven dat het versterken van ook hier voorrang in het beleid moet blijven krijgen. Dat betekent dat er in- WADDINXVEEN De Progressieven kennen aan het gemeentelijk welzijnsbeleid, vooralsnog een gebrekkig, onsamenhangend terrein, een zeer hoge prioriteit toe. Voorzitter M. Boere van deze 5-mansfractie be toogde dat in zijn algemene beschouwingen over het gemeentelijk huis houdboekje 1978. Daarin stelde hij voor bij de volgende zittingsperiode van de gemeenteraad (1978-1982) zelfs een aparte portefeuille hiervoor in te richten. Uit het welzijnsverhaal van de heer Boere de volgende vier citaten: Het ziet er naar uit dat het welzijnsbeleid een steeds belangrijker taak voor de lagere overheid gaat wor den. Onze fractie juicht dat toe. Wij zijn sterk van mening dat welzijnsbeleid op het laagste bestuursniveau moet worden gestructureerd. In de algemene beschouwingen van 1974 is door ons reeds gesteld, dat de huidige welzijnsta ken onvoldoende vorm en structuur hebben, het is overal een beetje en te veel te hooi en te gras. Een proeve van een andere structuur is toen door ons reeds overhandigd. Het nu te ontwik kelen welzijnplan gaat ook in die rich ting. Het wil welzijnsbeleid herkenbaar maken. Het stelt de voorwaarde van coördinatie en integratie. Het is goed er op te wijzen dat welzijnsbeleid het karakter heeft van hoeksteenbeleid. Beleid op deelterreinen, bijvoorbeeld in de sfeer van het onderwijs en de be jaardenzorg zal daaruit afgeleid moeten worden. De nieuwe raad zal het bes tuurlijk kader daarvoor moeten geven. Volgens ons zal dit zelfs één van de hoofdtaken moeten worden. Een boeiende, maar ook gecompliceerde taak, die eisen zal stellen aan de nieuwe leden van de raad”. "Bij de opstelling van het welzijns- plan gaat men terecht uit van inspraa krondes. Het welzijnsplan moet immers geënt zijn op de noden en behoeften in onze samenleving. Het gaat volgens ons dan vooral ook om groepen en indivi- duelen die in een achterstandspositie Verkeren. Dit in kaart brengen is geen geringe opgave. Veel behoeften zijn im mers; slechts, latent aanwezig, hebben onvoldoende vorm of kunnen slechts worden verwoord. De inspraakrondes in de vorm van hearings en enquetes zullen vermoedelijk slechts de reeds [bekende behoeften opleveren. Ge- ■sprekken met eerste-lijnswerker, met 'mensen in de wijken,-of gewoon in de buurtwinkel zijn vaak net zo belangrijk. Vaak wordt een sociale behoefte pas zichtbaar als men het aanbod kent, bij voorbeeld Moedermavo’s. De feitelijke behoefte bestaat dan echter reeds veel langer.” ”Eén van de terreinen waarop het welzijnsbeleid meer gestalte moet gaan krijgen is het bejaardenbeleid. Er verandert nogal veel op dat terrein. In de eerste plaats verandert het bestuur lijk kader. Meer dan in het verleden wordt de formele verantwoordelijkheid op het gemeentelijk niveau gelegd. Vol gens ons terecht. In de tweede plaats de uitvoering van het bejaardenbeleid. Reeds eerder hebben wij gepleit voor meer aandacht voor extra-murale zorg in plaats van intra-murale zorg. De beleidsnota schiet ernstig tekort door de binnenkort in te stellen indicatiecom- missie te koppelen aan het opname- beleid. De bedoeling is nu juist om”- nieuwe wegen voor oude mensen” te vinden. De indicatiecommissie moet komen met een t houdt in dat - los van de vraag of opna mijn dat besprekingen werden gevoerd woonerfgedachte spreekt ons erg aan. De heer Boere begón'zijn'aïgernene'be- zodat tot aankoop van de bedrijfsge- - bouwen van Eminent kon worden be sloten, zij het dat een en ander slechts woonerfconstructies moeten worden mogelijk werd door een miljoenen- opgenomen; wij denken aan de Bo- injectie van de rijksoverheid. De aank- menwijk en wijzen hierbij op het sa- oop van de bedrijfsgebouwen in het neringsfonds.” iddeeën die u daaromtrent heeft. We zouden uw denken willen richten op een zo ruim mogelijk gebied - uiteraard goed dat onderwijs dat gericht is op het inha- wor- [en van hetgeen men mist - maar ook vormen van onderwijs en ontwikkeling op het verwerven van een diploma. We nieuwing. ’’Bij de dorpsvernieuwing zal aantal vragen, gen, in een nieuwe opzet van start ge- r *'“i gaan. In verschillende leeftijdgroepen scherming. Kortom het gemeentebes- 2. Hoe hoog mogen de huren na ver- js men creatief bezig om dingen te ma- IJ~‘ ken die verkocht kunnen worden, het- 1 vanzelfspre- geen gebeuren zal tijdens de Kerst-Inn kend dat de bewoners van de diverse en jn het voorjaar van het volgend jaar. ticulier bezit, zeer nadrukkelijk in elk ondersteuning mogelijkheden op het terrein betrokken”, aldus de heer Boere, die om woningzoekende te blijven in lengte de werkgelegenheid van dagen”. De fractievoorzitter van de Progress- sieven ging verder met een verkeer- onze fractie de mening toegedaan dat bij elke reconstructie, herstrating van j van wegen en pleinen, bezien moet worden de orgelfabriek van de dorpskern naar of de verkeersveiligheid gediend kan de Staringlaan in het noorden) zei de worden door o.a. aanleg van rijwielpa- fractievoorzitter van de Progressieven: den, voetgangersoversteekplaatsen en ”Het getuigt van inzicht op langere ter- snelheidsbeperkende maatregelen. De Wij zijn van mening dat evenals bij de iemand uitgenodigd die in Dharamsala is geweest. Het is de heer W. de Jong uit Leusden, die daar het kind, dat hij adopteert, ging opzoeken. Hij maakte daar een interessante dia-reportage, die hij in Waddinxveen zal komen verto- '•W '■«tg

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 11