zoeken naar werk 123 Waddinxveners Weer groetenactie van Amnesty International 1 INTERNATIONAL Isa Serie over familierecht Oktober-cijfers van het Goudse GAB Om misverstanden te voorkomen: het plantsoen is de goot niet. Samenstelling oudercommissies mr. A. de Roos Unicef-wens kaarten bij heel vrijblijvend - voor: per uitgeleend het aantal uitleningen ■w-w braiiicbuck f i,-, per gesproken boek OVER TROUWEN EN HUWELIJKSVOORWAARDEN Subsidiëring blindenbibliotheek o f VACATUREBANK ken boeken over 1976 bedroeg 1562. Oo ooo3 Namens Amnesty Waddinxveen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 dus het Kinderfonds van de Verenigde Naties. Het fonds voorziet meer dan honderd landen van materiaal, instru menten, medicijnen, installaties voor zuivelfabrieken, voedsel, zoals gebruikelijk mee komt zijn in Waddinxveen weer verkrijgbaar bij me vrouw De Man, Weidezoom 74, tel. 4541. Velen hebben de naam Unicef gehoord, Toch is het ook voor velen nog niet Op 31 oktober waren in de Goudse va caturebank in totaal ruim 2600 vacatu res opgenomen. Zoals bekend zijn naast de vacatures uit het rayon Gouda ook opgenomen de vacatures van het gewestelijk arbeidsbureau Alphen aan Blindenbibliotheek heeft bij brief van oktober 1977 bij de gemeente een ver zoek ingediend om subsidie naar rato den geregistreerd, terwijl 34% langer dan 6 maanden zonder werk is. Vermel denswaard is dat van de thans 528 inge schreven werkloze vrouwen er 140 ge huwd en 388 ongehuwd zijn. De daling van de werkloosheid welke nu enkele maanden achtereen zicht baar is zou kunnen wijzen op een zich iets verbeterde situatie. Toch is het op timisme gematigd. Het grootste prob- iiii_rj zijn van vraag en aanbod op de arbeids markt. Punten als leeftijd, opleiding, ervaring, gezochte en beschikbare ar- 1 etc. vormen vaak onoverko- Niet alle huwelijken houden stand tot ”de dood ons scheidt”. In Nederland eindigt gemiddeld één op de vier hu welijken in een echtscheiding. Men doet er goed aan bij het huwelijk te be denken, dat men met een man of een vrouw trouwt. En niet met een vermo gen. Regelingen over het eigendom van bezittingen hebben dan ook niets met Uw kaart kunt sturen. lemaal naar gevangenen te versturen Het is Nasr Shammali - een achtender-’ als u er erg veel koopt. Heel goed kunt tigjarige voormalige hoofdredacteur van het in Damascus verschijnende dagblad Al Thawra. Na de overname van de macht door president Assad werd Shammali in 1972 gearresteerd omdat hij - als aanhanger van de afge zette president Salah Jadid - weigerde met de nieuwe machthebbers van Syrië mee te werken. Zonder proces zit hij nu al vijf jaar in Damascus gevangen en er is zelfs nog geen aanklacht tegen hem ITIPVmiIW I JP IvIfHl ƒ0,40. Het aantal uitgeleende gespro- -L M b-pr» hnpkpn nver 1 Q7A 1 SAO u de kaarten ook gebruiken voor een groet aan familie of vrienden en zo helpt u mee de gedachten en idealen van Amnesty International bekend te maken.” Vandaag: Over trouwen en hu welijksvoorwaarden. Volgende week: Minderjarigen. WADDINXVEEN ”ln december wordt door Amnesty International Waddinxveen weer de jaarlijkse groe- tenactie voor gewetensgevangenen georganiseerd. Juist in de maand waa rin wij intens de vreugde beleven van het in vrijheid omgaan met degenen die ons lief zijn, wil Amnesty ons oproepen om door het zenden van een groet te la ten blijken dat we hen, die gevangen zitten omwille van hun geloof of poli tieke overtuiging, niet vergeten. Deze internationale actie, die in vorige jaren steeds leidde tot het verzenden van duizenden kaarten, stelt het on recht van deze gevangenschap aan de orde en bemoedigt hen die de kaarten ontvangen. Zelfs al komen niet alle groeten op hun eigenlijke bestemming, het effect is er niet minder om. Wladi mir Boekowski vertelde na zijn vertrek uit de Sowjet Unie dat hij drie kaarten ontvangen had, terwijl er duizenden aan hem verstuurd werden. Maar die drie waren voor hem van grote bete kenis in zijn gevangenschap! En als ge volg van de actie van vorig jaar zijn er nauwe contacten ontstaan tussen een aantal Rhodesische gevangenen en de Aijmesty werkgroep van Waddinxveen. Regelmatig worden er kledingpakket- ten en geld naar Rhodesië gestuurd. Vooral dit jaar wil de Waddinxveense Amnesty-groep Uw aandacht vragen voor de groetenactie, omdat een door haar geadopteerde gevangene op de lijst met adressen voorkomt aan wie U 3 maanden staat geregistreerd, ander zijds dat 45% van de ingeschrevenen reeds langer dan een half jaar als werkloos staat geregistreerd. Daarbij moet dan wel vermeld worden dat van zuivelfabrieken, gezondheidscentra, de 1143 werkloze mannen (eind okto- voedsel, lesmateriaal, watervoor- ber 1977) er 221 ruim 19%) 50 jaar en ziening, en alle mogelijke andere goe- ouder waren. Bij de vrouwen staat 48% deren die voor hun permanente ont- van de werklozen korter dan 3 maan- wikkelingsprogramma’s nodig zijn. Unicef rekent er voor het nu begonnen nieuwe actiejaar op, dat de vrijwillige medewerk(st)ers daarvoor weer veel wenskaarten en andere zaken zullen verkopen. Kenners zeggen dat de nieu we serie de mooiste is van de laatste ja ren. Dat is dan prettig om waar voor uw geld te krijgen. Maar nog prettiger is het door het kopen van de kaarten mee te helpen het ontstellend leed te bestrij den, waaraan kinderen in de honger- en dorstgebieden zijn blootgesteld. Unicef helpt, overal ter wereld, waar honger normaal is, zonder enig onderscheid, met hulp in natura en mensen (artsen en verpleegsters), met voedsel en geneesmiddelen en de bouw van zie kenhuizen op fifty-fifty basis. Nu vraagt Unicef u niet direct voor f 25,- (bijvoorbeeld) aan wenskaarten te kopen. Ook de kleinste bestelling is welkom. Maar voor dat bedrag kan wel een kind een heel jaar lang kleding, on derkomen en geneeskundige verzor ging hebben in een hulpkamp. En f 50,- betekent een jaar lang genoeg ge zond voedsel voor dat kind. Er zijn verschillende soorten fraai uitgevoerde wenskaarten. De meest gevraagde kos ten een gulden. Er is nog meer: corres- pondentiemappen, de als kunstboek uitgevoerde bureauagenda l"”" bouwplaten, enz. WADDINXVEEN Na de series over onder meer het werk van de notaris en het functio neren van het provinciaal bestuur van Zuid Holland komt het Weekblad voor Waddinxveen nu mt een nieuwe informatieve serie over het familierecht. Iedereen krijgt namelijk meer dere malen in zijn of haar leven te maken met de wetten op het ge bied van het familierecht. Die wetten, hoe nuttig en waardevol ook, vormen een doolhof waar een niet deskundige gemakkelijk in verdwaalt. Het gevolg kan zijn, dat men een verkeerde beslissing neemt, een slechte regeling treft of een oveenkomst aangaat, waarvan men de juridische of fi nanciële consequenties niet volle dig kan overzien. De notarissen, verenigd in de Ko ninklijke Notariële Broeder schap, hebben het initiatief genomen meer voorlichting te ge ven over het moeilijke terrein van het familierecht. Samen met hen hebben we een serie samenges teld, waarin onderwerpen worden besproken als huwelijksvoorwa- rrden, de ouderlijke macht over minderjarige kinderen, het voog dijschap over de kinderen bij overlijden en echtscheiding, en het doen van schenkingen door ou ders aan hun kinderen om succes sierecht te besparen. Ook alle ha ken en ogen die vast kunnen zit ten aan het maken van een testa ment en het verdelen van een er fenis komen in deze serie uitge breid aan de orde. Tenslotte wordt een afzonderlijk hoofdstuk in deze serie gewijd aan de juridische en financiële re gelingen, die mensen kunnen tref fen (en zelfs moeten treffen als zij verstandig zijn), wanneer zij bui ten het huwelijksverband met el kaar samenwonen. Daarbij wordt gedacht aan bijvoorbeeld broer en zus, een man en vrouw die sa menwonen maar niet willen trou wen, en homofiele paren. Voor hen is het vastleggen van de za kelijke kanten van hun relatie var bijzonder belang. Voor adviezen op het gebied vn het familierecht kan men overi gens bij iedere notaris terecht. Hij is een onpartijdige, door de Ko ningin benoemde, raadgever en de deskundige bij uitstek op juri disch en financieel gebied van het zogenaamde ’’privaatrecht”. ingediend. Sinds november 1976 is de adoptiegroep van Amnesty Wad dinxveen op vele manieren bezig om bij de Syrische autoriteiten zijn zaak te bepleiten en om langs andere kanalen iets voor Shammali en zijn familie te doen. Shammali bevindt zich in dezelf de gevangenis als waaruit een eerder door de Waddinxveense groep geadop teerde gevangene werd vrijgelaten. Op veel Waddinxveense scholen te kenen de leerlingen hun eigen kaarten, die zij zelf kunnen versturen. Werk stukken en andere tekeningen zullen te zijner tijd bij Boekhandel Veldwijk in de Passage tentoongesteld worden. Bij Boekhandel Veldwijk en in de bibliot heek kunt u de kaarten kopen met de adressen van de gevangenen en verdere aanwijzingen. Op zaterdag 10 en zon dag 11 december (dag van de rechten .van de mens!) wordt in bijna alle ker ken de mogelijkheid geboden om kaar ten te verkrijgen. U hoeft ze niet al lemaal naar gevangenen te versturen WADDINXVEEN De trouwdag. Het is een van de belangrijkste gebeur tenissen in het leven van jongen en meisje, man en vrouw. Men gaat de meest persoonlijke, meest intieme band aan met een ander. In de verwachting dat die band het hele verdere leven zal blijven bestaan. Met het ja-woord van het echtpaar- vanaf-dat-ogenblik gebeurt er ook nog iets anders. Niet alleen delen ze voor taan hun leven samen en alle lief en leed, maar ook alles wat ze verder be zitten. Dat is het geval, wanneer de hu welijkspartners vóóraf geen speciale re geling hebben getroffen. Ze trouwen, zoals dat heet, ”in gemeenschap van goederen”. Gemeenschap van goederen wil zeg gen, dat volgens de wet alle bezittingen van de echtgenoten door hun huwelijk samenvloeien tot één, gemeenschap pelijk bezit. Ook weer volgens de wet zijn daarvan uitgezonderd een aantal zaken, die heel duidelijk aan de man of vrouw toebehoren. Bijvoorbeeld kle ding. Samenvloeiing van dit soort ’’lijf goederen” zou niet erg logisch en zelfs niet mogelijk zijn. Verder is alles gemeenschappelijk be zit: het inkomen dat tijdens het hu welijk wordt verdiend en ook de schul den die het echtpaar maakt, de auto, het gekochte huis, de wasmachine, de televisie, het meubilair enz. HUWELIJKSVOORWAARDEN Ieder aanstaand echtpaar doet er ver standig aan, voor zij naar het stadhuis gaan, goed te overwegen of deze zo genaamde ’’vermogensvermenging” voor hen geen nadelen heeft. Zij kun nen namelijk uit diverse mogelijkheden kiezen om hun bezit geheel of gedeel- 1978, telijk gescheiden te houden. Daartoe moet dan een notaris een akte van hu welijksvoorwaarden maken. Iedere no taris is bereid advies te geven over de in uw geval meest geschikte vorm. Huwelijksvoorwaarden hebben niets te maken met een gebrek aan liefde tus sen man en vrouw, of met een zakenhu welijk. Zij hebben wel alles te maken met het beperken van financiële risi co’s. Dat is vooral van belang als één van de echtgenoten een beroep of bed rijf uitoefent dat risico met zich mee kan brengen, zoals ten aanzien van wet telijke aansprakelijkheid. Dat geldt bij voorbeeld voor middenstanders, hui sartsen, schrijvers en accountants. Door het maken van huwelijksvoor waarden wordt dan bereikt, dat even tuele zakelijke schulden van de één niet kunnen worden verhaald op bezittin gen die eigendom van de andere echt genoot zijn. Dit spreekt het duidelijkst bij een fail lissement. Als de man failliet gaat en alle huisraad is eigendom van de vrouw dan blijven in ieder geval die goederen buiten het faillissement. Zo zijn er nog wel meer redenen (bv. fami lievermogen dat in de eigen familie moet blijven), die het door een notaris laten opstellen van een akte van hu welijksvoorwaarden tot een zeer zin volle zaak maken. Men kan in de akte ook vastleggen of het inkomen van man en vrouw ge scheiden blijft, dan wel dat zij hun in komsten samen delen. Huwelijksvoorwaarden kunnen ook worden gemaakt als men tenminste één jaar getrouwd is. Maar de' kosten zijn dan belangrijk hoger omdat dan toes temming van de rechtbank nodig is, wat inschakeling van een advocaat be tekent. De huwelijksvoorwaarden worden openbaar door inschrijving in het open- de persoonlijke relatie te maken, baar huwelijksgoederen-register. Dat laten inschrijven behoort tot de taak van de notaris, die de akte heeft op gemaakt. Door deze inschrijving kun nen anderen niet meer zeggen dat zij eenvoudiger, dan wanneer van de huwelijksvoorwaarden niet op gemeenschap de hoogte waren. rouwd. H. J. VAN DER STEEN, Peuleyen 110 Bij de echtscheiding van een echtpaar, dat op huwelijksvoorwaarden is get rouwd, is de verdeling van de bezittin gen tussen de echtgenoten meestal veel men in van goederen is get- WADDINXVEEN Sinds kort zijn de oudercommissies van de openbare mr. A. de Roosschool (kleuter- en basis school) aan de Wingerd als volgt same ngesteld: BASISSCHOOL Dë heer J. J. de Vries, voorzitter, (Wil- leem blijkt het niet op elkaar afgestemd genhorst 42), Mevrouw W. A. Gilijamse-Hogendoorn, secretaresse (Spireaweide 2), Mevrouw M. Huisman-Kole, penningmeester (Dis- beid elc.” vormen telveld 8), Mevrouw A. Bosgra-Okker, melijke drempels, afgevaardigde schoolraad (Peuleyen 204), Mevrouw L. van Kesteren-Panjer, lid (Wingerd 209), De heer G. J. Men ken, lid (Weidezoom 17), Mevrouw T. Leeflang-Wondergen, res. lid (Peu leyen 166). KLEUTERSCHOOL De heer J. Welleman, voorzitter afge vaardigde schoolraad (Distelveld 10), Mevrouw M. Franse-Beljon, secreta resse (Jan Luykenstraat 1), Mevrouw I. Verheul-de Wolff, penningmeester (Peuleyen 174), De heer H. Schenkels, lid (Lindegaarde 38), Mevrouw M. Nauta-Kouwenberg, lid (Wilgenhorst 90).- WADDINXVEEN/GOUDA In oktober waren er bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Gouda 123 Waddinxveners (75 mannen en 48 vrou wen) ingeschreven als werkzoekenden. Een maand eerder waren dat er 121 (79 mannen en 42 vrouwen). Eind oktober was het aantal werkloze mannen en vrouwen in het gebied van het Goudse GAB lager dan een maand tevoren (mannen 39, vrouwen 18). De daling van het aantal werklozen in schoolverlaters ingeschreven (tegeno- den Rijn (ruim 900), van het arbeidsbu- deze streek is terug te vinden in zeer ui- ver 256 eind september). In de verslag- reau Usselstein (ruim 250) en verder teenlopende beroepsgroepen. Het aan- maand werden door de afdeling jeugd van verschillende andere arbeidsbu- tal werkloze jeugdigen tot 19 jaar daal- van het GAB in Gouda (t/m 20 jaar) reaus (ruim 300). de bij de jongens met en bij de meisjes 120 jongeren ingeschreven, terwijl 149 met 20. De vraag naar personeel liet jeugdigen konden worden uitgeschre- een forse stijging zien. In de nu voorlig- ven, omdat zij werk hadden gevonden gende cijfers is het effekt zichtbaar van of om andere redenen niet meer de in september/oktober door het GAB werkloos waren (hervatten van studie j e.d.). Deze cijfers wijzen op een nog steeg met 186 en de vraag steeds grote doorstroming onder de met 35. Vermeldens- jeugdigen. BEROEPSGROEPEN aantal werklozen in de onderscheiden beroepsgroepen bleef gehouden vraag-acquisitie. De vraag naar mannen s naar vrouwen waard is dat 25% van de vraag naar mannen is gericht op jeugdigen tot 19 jaar; bij de vrouwen is dit percentage Het aantal werklozen in de WADDINXVEEN De erg mooie zelfs bijna 44! onderscheiden beroepsgroepen bleef serie wenskaarten, waar Unicef, irrnirrM nagenoeg gelijk. De grotere vraag naar het Kinderfonds der Verenigde Naties, JEUGDIGEN personeel is vooral terug te vinden in Van de 1143 werkloze mannen welke de metaal 39), de bouw 51), trans^ eind oktober bij het arbeidsbureau port 15), vrouwelijk winkelpersoneel stonden gerigistreerd behoorden er 293 (+14) en vrouwelijk sociaal en genees- tot de leeftijdskategorie 17 t/m 22 jaar kundig personeel (+11). bijna 26%); van de 528 werkloze Uit deze GAB-cijfers blijkt verder dat velen weten gelukkig wat Unicef is. vrouwen behoorden er 276 tot deze bij de mannen enerzijds bijna 40% van leeftijdskategorie (ruim 52%). Eind ok- de ingeschrevenen nog niet langer dan helemaal duidelijk. Welnu Unicef is tober stonden in totaal (jongens en 1 r 1 meisjes tot en met 22 jaar) nog 225 WADDINXVEEN De Christelijke Voormelde richtlijn loopt parellel met de subsidie, die de gemeenteraad bij besluit van 18 januari 1973 heeft toege kend aan de Nederlandse Blindenbib- van het aantal uitleningen van braille- liotheek. Beide instellingen behartigen en gesproken boeken ten behoeve van dezelfde belangen. B. en W. stellen de Waddinxveense gebruikers. Als raad dan ook voor aan de Chr. Blinden- subsidie-richtlijn stelt het bestuur - ge- bibliotheek m.i.v. 1978 naar rato van heel vrijblijvend - voor: per uitgeleend het aantal uitleningen aan Wad- brailleboek f 1,-, per gesproken boek dinxveense inwoners een subsidie te verlenen van 1,- per uitgeleend brail- leboek en 0,40 per gesproken boek.

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 14