Namaak-dieren op school Zijn de schoolkinderen hier maar matig gezond? Sportkeuringen door schoolarts Peuleyen 15, telefoon 2604 KLACHTEN BEZORGING Het Weekblad feliciteert waddinxveen voor het diploma stenografie in de Nederlandse laai’ uitgegeven door de Associatie n irT’ s'aa8den de dames E. Berloth (120 lgr./min.), 3. van Schaik, I. Bur- I ger, Y. Voorthuis en T. de Groot en de heer H. Charpentier. Onthullend jaarverslag 1976 schoolartsendienst ’’Judo heeft vele gunstige kanten” I I I I ver- klassers van de bassischool en 2de klas- Totaal 468 (100%) Alle kinderen die zaterdag in de Leon van Gelderschool aanwezig waren op de foto bij de door hen gemaakte I d IB Afwijkingen hart Andere afwijkingen Afwijkingen luchtweg Neuro-motorische afw. Enuresis (bedplassen) 132 (28,2%) 124 (26,5%) 43 (9,2%) 28 (6,0%) 27 (5,8%) 24 (5,1%) 17 (3,6%) onderzoek indien dit gewenst wordt te vens de sportbeoefening zal betrekken. Het kind ontvangt een kaartje of er al dan niet bezwaar bestaat tegen sport- 6 (1,3%) 2 (0,4%) zocht, 318 gedeeltelijk en werden er 164 naar de huisarts doorverwezen. gélmg met de logopedische dienst, Volledig werden in het kader van het II 1' J 1 1 1 1 1 de Iep- ste kleuters, eerste of tweede en 6e J klassers van de bassischool en 2de klas- ...- - t sers van de vervolgscholen onderzocht, rine afwijkingen alsmede alle kinderen voor wie de f - WADDINXVEEN De schoolartsen M. M. Dieleman uit Alphen aan J i en K. S. van Haaren-Tan uit Boskoop van de schoolartsen dienst, kring Boskoop waartoe ook Waddinxveen behoort, doen ook aan sportkeuringen. Hoe dat gaat en hoe deze gespecialiserde artsen denken over het door de schooljeugd beoefenen van sporten als judo, paard- en ponyrijden, zwemmen, volleybal, basketbal, turnen, roeien, ijshockey, waterpolo en wielrennen leest u hieronder. Tussen het medisch onderzoek van de schoolarts en dat van de sportkeurende arts bestaat voor wat betreft het licha melijk onderzoek geen wezenlijk ver schil. Bij de sportkeuring wordt wat meer aandacht besteed aan het hart, de longen en het bewegingsapparaat. Soms vindt het onderzoek door de schoolarts en de sportkeurende arts kort na elkaar plaats. Daarom is nu ge kozen voor een systeem waarbij de dieren. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen!Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN Zaterdagochtend werd in de gemeenschapsruimte van de openbare Leon van Gelderschool (Essengaarde) een tentoonstelling gehouden met als onderwerp ’’Dieren”. De opzet was dat de ouders samen met hun kinderen een werkstuk zouden maken, waarbij de materiaalkeuze en uitwerking geheel vrij waren. Meer dan 90 grote en kleine dieren van karton, stof, marsepein, klei, gebreid, gehaakt of geboetseerd waren een dag tevoren door twee le den van de ouder commissie, mevrouw W. Evers en mevrouw P. Wennekes in ontvangst genomen. Deze twee ouder- commissieleden hebben samen met de leerkrachten er een zeer overzichtelijk geheel van weten te maken. De belangs telling was zaterdagochten bijzonder groot en door de geweldige inzet van zeer veel ouders en kinderen werd deze ten toonstelling een éclatant succes. beoefening. Dat is alleen bedoeld voor recreatieve sport. Indien er beperkin gen zijn door afwijkingen aan bijvoor beeld ogen, oren, hart, bewegingsappa raat enz. dan wordt dat aangegeven op het kaartje in de vorm van bepaalde sportbeperkingen. Dit heeft een geldig heidsduur van 2-4 jaar. Het moet ge toond worden bij de sportverenigingen waar het kind sport gaat beoefenen. Ouders en kind blijven echter een eigen verantwoordelijkheid dragen. Ze moe ten vemelden dat sinds het afgeven van het kaartje het kind geen ziekte of on geval heeft gehad. Het beoefenen van sport blijft een zaak van eigen verant woordelijkheid voor het kind en de ou ders. De arts geeft alleen advies, betref fende het wenselijk zijn van een bepaal de vorm van sport. Totale zekerheid kan niet gegeven worden daar de sport beoefening altijd een ongeval-risico in houdt. De wenselijkheid van sportbeoefening geldt in principe voor elk individu, mits de belastbaarheid van hem of haar niet wordt overschreden. Als iemand ge zond is is er geen bezwaar tegen sport beoefening. Een eis hierbij is dat de ac commodaties voldoende zijn, de trai ning adequaat is en er een goede lei ding is. Vooral het jonge kind moet geleerd worden zich op juiste wijze te bewegen en in te spannen. Bij volwassenen wordt sportbeoefening in het algemeen gelimiteerd door de conditie van hart en vaatstelsel; bij kin deren echter is de reserve in dit opzicht groot. Niet elk kind kan zonder meer met sportbeoefening belast worden, ook hoeveelheid en hoedanigheid van de spiermassa en de kwaliteit van het bewegingssysteem spelen daarbij een rol. Wat betreft de verschillende tak ken van sport kan het volgende op gemerkt worden: Op de vele gunstige kanten van judo wordt door de schoolartsen vaak gewe zen. Daarbij kan nog wel de kantte kening gemaakt worden dat het weinig zin heeft om een wat bang en stuntelig kind tegen zijn zin lid van een judoclub je te laten worden, om zijn weerbaar heid te vergroten. Het effect is dan al tijd averechts; het kind voelt zich in nog sterkere mate inferieur en impopu lair en vertikt het weldra om de judo- mat te betreden. Hetzelfde geldt min of meer voor paard- resp. ponyrijden, een in licha melijk en psychisch opzicht meestal gunstige sport, maar die vooral voor angstige kinderen zekere risico’s in houdt. Bij paardrijden is deskundig on derricht, zeker het eerste jaar, zeer belangrijk, zowel voor de omgang met het dier als voor en juiste ”zit”. Dit laatste geldt te meer voor kinderen met een kromme of scheve rug; in zo’n ge val is het aan te raden het oordeel van de huisarts te vragen voor het kind met deze sport begint. Zwemmen heeft als meest specifieke kenmerk een zeer vlotte warmte afgifte (bij andere sporten is er vooral bij het dragen van kunstvezel kleding eerder gevaar voor warmte stuwing). Vooral bij magere kinderen is een watertem peratuur beneden 18° gevaarlijk. Een verwarmd bad is aan te raden, de tem peratuur daarvan komt overigens nooit boven 20°. Bij kinderen met rugklach ten is borst of rugcrawl eerder gewenst dan schoolslag die de lendenlordose doet toenemen en soms ook aanleiding kan geven tot knieklachten. Bij volleybal, basketbal en turnen kun nen in verband met het springen en de grote bewegingsexcursies nog al eens lichte gewrichtsbeschadigingen voor komen. Een bedenkeljke maar onver mijdelijke ontwikkeling is het steeds in tensiever en op jongere leeftijd laten trainen van kinderen. Als zware sporten gelden roeien, ijs hockey, waterpolo en wielrennen. Bij kinderen met oogafwijkingen, ook één zijdig die niet of weinig met een bril te corrigeren zijn, zijn sporten zoals ten nis, honkbal en hockey af te raden. Bij kort te voren doorgemaakte infectie ziekten, met name besmettelijke geel zucht, de ziekte van Pfeiffer en ernstige griep is het niet gewenst aan wedstrijds port te doen. Op de tentoonstelling stonden maar liefst 90 dieren van karton, stof, marsepein, klei, gebreid, gehaakt of geboet seerd. Hier een beeld van de "expositie”. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen!Sjaak Noteboom). Huidafwijkingen Afwijkingen genitaal Orthopedische afwijkingen 16 (3,4%) 15 (3,2%) 15 (3,2%) 12 (2,6%) I oor het praktijk-diploma typist(e) slaagden de dames E. van Helden en J. Itamerus en de heer H. Roozeboom. I *Je geslaagden werden opgeleid door Pteno-typ-school "ARRIBA” in Wad- I dinxveen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 WADDINXVEEN De kinderen op de scholen in Waddinxveen en naaste omgeving hebben een matige lichamelijke conditie en een matig gebit. De schoolartsen zien dan ook direct of het voor hen staande kind aan sport doet. Een jongen of een meisje met een gebit zonder vullingen of gaatjes is helemaal een uitzondering. ’’Ouders en opvoeders beseffen vaak te weinig, dat dit symptomen zijn van een minder goed functio neren van het lichaam van het kind”, aldus de schoolartsen, die nau welijks algemene opmerkingen over de gezondheidstoestand van de kin deren zeggen te kunnen maken. Ze schrijven dit in het pasverschenen Boskoop elk hun eigen scholen, jaarverslag 1976 van de schoolartsen- Vorig jaar onderzochten de schoolart- dienst, kring Boskoop, waartoe beho- sen in Waddinxveen en omgeving in to ren de gemeenten Benthuizen, Bos- taal 3110 leerlingen volledig en 1000 ge- koop, Hazerswoude, Moerkapelle, deeltelijk. De Waddinxveense cijfers Reeuwijk en Waddinxveen. Voor Wad- zijn deze: Van de 4998 leerlingen op 38 dinxveen maakt van het algemeen bes- scholen werden er 1049 geheel onder tuur van deze dienst (die binnenkort opgaat in één gemeenschappelijke re- kring Boskoop, welke diensten onder- priodiek geneeskundig onderzoek oud- gebracht zal worden in een aan laan te bouwen nieuw kantoor) deel uit wethouder A. H. van Gent (Progressie- ven) en schoolhoofd D. E. van der Wei- niet voorkomen. Niet alleen snoep maar ook biscuits en frisdranken vor- men een bedreiging voor ons gebit, die I uitsluitend door matiging op dit punt en door zorgvuldig poetsen beperkt kan worden. Voedsel waarop gekauwd moet worden, zoals fruit, tarwebrood en rauwkost is van het grootste belang, ook voor spijsvertering en lichaamsge- I wicht”. WRATTEN De schoolartsen treffen op een aanzienlijk aantal scholen kinderen aan die last hebben van wratten, speciaal I voetwratten, en voetschimmels. Wrat ten worden door een virus veroorzaakt. De besmetting heeft direct plaats van mens op mens of via voorwerpen (bv. de h gymvloer). Wratten aan handen en knieën ontstaan waarschijnlijk door di rect contact. Voetwratten komen vrij veel voor, de frequentie bij 10 tot 13- jarigen bleek 4% te zijn. De besmetting kan plaats hebben in zwembaden, gym- I nastiekzalen enz. De voordelen van gymnastiek beoe- 3 fenen op blote voeten zijn o.a. meer mogelijkheden voor voetbewegingen en minder transpiratie van de voeten 1 door betere verdamping via de lucht. I De nadelen van gymnastiek beoefenen I zonder schoeisel zijn behalve de kans I op overbrenging van voetwratten en schimmels ook dat de voet kwetsbaar- der is voor kleine letsels. Daarom het 1 volgende advies: 1. Kinderen met voetwratten dienen naar school- of hui- I sarts verwezen te worden; 2. Er-moet 1 een optimale hygiëne van gymnastiek- a zalen en kleed- en doucheruimte zijn; I 3. Het gebruik van gymschoenen is I sterk aan te raden. I HOOFDLUIS I Voor de 395 kinderen die onderzocht I zijn op hoofdluis, hadden 30 kinderen 1 deze besmetting. Het waren 15 jongens en 15 meisjes. De leeftijden van deze I kinderen variëren van 5 tot 14 jaar; 24 1 kinderen hadden kort haar en 6 kin- deren hadden lang of halflang haar. I Deze luizenplaag kwam zowel voor bij I kinderen met goede hygiëne als bij kin- deren met minder goede hygiëne. Ech- ter, bij goede hygiëne is hoofdluis mak- I kelijkerte bestrijden. I 100 SCHOLEN I De schoolartsendienst werkte in 1976 I in een gebied met 58.315 inwoners en I 13.523 leerlingen. Dat zijn weer 757 in- J H goners en 186 leerlingen meer dan in net jaar daarvoor. Het aantal scholen steeg vorig jaar van 97 tot 100, omdat B daar uit Waddinxveen de hervormde i kleuterschool Bethel, de Gereformeer- de School en de LTO-tak van de li Protestants-christelijke scholen- U gemeenschap Koningin Wilhelmina B zijn bijgekomen. In Waddinxveen heb- B ben de schoolartsen mevrouw M. M. Dieleman uit Alphen aan den Rijn en B mevrouw K. S. van Haaren Tan uit nodig achtten. Van de gedeeltelijk on derzochten werden de 4de klassers van de basisscholen gescreend op gezicht- scherpte. Van een deel werd ook het gehoor en de groei gecontroleerd. De fen controles op bloedarmoede, hou- Afwijkingen groei/vetzucht 7 (1,5%) schoolarts bij het periodiek lichamelijk \lpil nf nricr-ko of\l/ A 1 10/ Y A L- tnzlmri Z-I.f rra. I ra of x X/Z-.T- z4f f a ge onderzoek. Sport advisering, zo mo gelijk bevestigd door een verklaring van geen bezwaar om sport uit te oe fenen, werd gegeven aan de onderzoch te basis scholieren. In principe trokken de schoolartsen weer 15 minuten uit voor een scholier en 20 minuten voor een kleuter. De gegevens over de kin deren die van belang zijn voor het func tioneren op school, werden schriftelijk aan leerkrachten doorgegeven. VERWIJZING NAAR HUISARTS In totaal werden in Benthuizen, Boskoop, Hazerswoude, Moerkapelle, den Rijn Reeuwijk en Waddinxveen schriftelijk 468 leerlingen naar de huisarts verwe zen. Dit is 11% van de door de school artsen onderzochte kinderen. Voor de volgende afwijkingen werden ze wezen: Oorafwijkingen Oogafwijkingen i i_c. '1. Anemie (bloedarmoede) Vtllj Vil dvuuumvviu ly. van uvi tt aioinvuv anv ixmuvivn rvvi niv de (openbare Klaas de Vriesschool, schoolartsen een volledig onderzoek Praalys.®1? afwijkingen Herman Heijermanslaan). "Voor wat het slechte gebit betreft, raakt de stereotiepe opmerking ’Hij/zij gaat toch elk half jaar naar de tan darts”, nauwelijks kant of wal, de tan- - - -j darts kan de schade alleen beperken, °venge gerichte onderzoeken betrof- dingsafwijkingen, gezichtsscherpte, ge hoor, psychosociale moeilijkheden, enz. op verzoek van ouders of leer kracht of naar aanleiding van het vori-

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 35