Basil Paré, boer in Torna, komt naar Waddinxveen TONIA MDDINXVEEN LogopedistenZo help je kinderen van duimen af Symbool voor het gemeentelijk Derde Wereld-werk VIJF LEERLINGEN VAN JAN LIGTHARTSCHOOL WINNEN TROS TV-QUIZ landbouwproject - kind bij het slapen gaan aan. Dit zijn de vijf leerlingen van de Jan Ligthartschool, die namens hun school HERINNERINGSTEKEN VINGERPOPPETJES SOKPOP r r op touw heeft gèzet. Koin. 24-10-’77. n ’t Beste mensen, Met groot genoegen en veel enthousiasme meededen aande TROs-tv- scholieren-quiz Ren je rot. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom van het land. Het doel van de acties was tevens voor de Sahellanden de mo gelijkheden te scheppen het hoofd te bieden aan de gevolgen van onver hoopte volgende droogteperioden en de voorwaarden te creëren om door be- d rum (Centre Formation Rurale) in Tó, een dorp op ongeveer 7 kilometer van geworden van de actie die de Kern- Ontwikkelingssamenwerking -i voor een landbouw- Basil Pare is een 27-jarige boer uit Koin, ga ik vandaag beginnen met het beant- Ontwikkelingssamenwerking een dorp op enkele kilometers van rder. jz'.'.ic ',cz!:z b~:f dizikcplO J' - Torna in Boven-Volta. Het 2000 inwo- oktober ontving en die ons veel vreugde ners tellende dorp is opgenomen in de heeft geschonken. reeks van dorpen die worden ’beroerd’ In mijn land Boven- Volta is 95% van de Wilt u meer weten van de Kerngroep :.:„g wad- woorden van jullie leuke brief, die ik op 10 dinxveen en haar activieteiten, neem dan contact op met het secretariaat: tellende dorp is opgenomen in de heeft geschonken. Jan Campertlaan 24 te Waddinxveen, ---J; te|efoon 6267. Om het geheugen even op te frissen: een dorp op enkele kilometers van bevolking nog boer en is het leven nog slecht georganiseerd. Mijn land bevindt WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 WADDINXVEEN De vijf logopedisten van de logopedische dienst, kring Boskoop, waartoe ook Waddinxveen behoort, wijzen in het pas- verschenen jaarverslag 1976 van deze dienst uitvoerig op het belang om kinderen van het duimen (of vingerzuigen) af te helpen. De ontwik keling van het gebit en de mogelijke gevolgen voor de spraak is daarmee gebaat. Uit onderzoeken blijkt namelijk, dat het in de meeste gevallen goed mo gelijk is het duimen vanaf ongeveer zes jaar af te leren, zonder dat dit nadelige gevolgen heeft voor de psychische ge zondheid van het kind. Duimen leidt veelal tot afwijkingen in de tand- en/of kaakstand. Monda- demen en/of verslapping van de tong en mondspieren worden in stand ge houden door duimen. Bij het slikken WADDINXVEEN Basil Paré, de jonge boer uit Koin, een dorpje bij Torna, komt donderdag 1 en vrijdag 2 december naar Waddinxveen. Ba sil Paré is nauw betrokken bij het project Torna, een project dat Wad dinxveen heeft geadopteerd en mede financiert. De kerngroep Ontwik kelingssamenwerking Waddinxveen is verheugd dat de Nederlandse Or ganisatie voor Ontwikkelingssamenwerking (NOVIB) ook eens een ge- boer Basil Paré, voorzitter van de land- bouwgroep, een groep boeren die met hun leerlingen op het centrum zijn ge weest. Geen moeite is Basil teveel ge weest de leden op de hoogte te brengen van vergaderingen enz. Zijn verkiezing tot voorzitter was een logisch gevolg van het feit dat hij al langer werd gezien als de man die de landbouw in het dorp min of meer leidde. als het kind bijvoorbeeld enkele nach ten zonder te duimen heeft geslapen. Geef uw kind regelmatig een pluimpje als u merkt dat het werkelijk zijn/haar best doet om niet te duimen." HULPMIDDELEN Hulpmiddelen bij het afleren van dui men zijn: - Een ’’schatkist” maken. Dit is een doos met voorwerpen die het kind kan pakken als het overdag wil gaan duimen. De inhoud van de doos: bol letje klei, poppetjes, beertje, metalen schuifpuzzeltje. De doos moet telkens bij de hand zijn. - Herinneringstekens: deze tekeningen, stickers worden op plaatsen aange bracht waar het kind vaak komt. Bij voorbeeld op de schoolbank, de schooltas. - Voor de nacht kunt u samen (bijvoor beeld van een sok, want, washandje of een gebreide vinger) een hand- of duimpop maken. Deze pop doet het wens jullie veel moed en allerlei succes toe met jullie activiteiten als Kerngroep Ont wikkelingssamenwerking te Waddinxveen. en de ons via het Weekblad voor Wad dinxveen niet onbekend gebleven p„_Z 1PiJ •i j< V1B gehoor gegeven. Met hem komt activiteiten die door de Nederlandse tevens de directeur van het opleidings centrum in Tó mee, een plaatsje dicht bij Torna. wone, zij het vooruitstrevende boer uit een ontwikkelingsland heeft uit genodigd voor een bezoek naar Nederland. Elk jaar nodigt de NOVIB vertegen- door het werk van het Landbouwcent- woordigers uit van organisaties uit ont- i 'S wikkelingslanden, die gesteund worden J~~ z n '':l door de actie ’’Gast aan Tafel”. Dit Torna. Op dit centrum werken een aan- jaar was o.a. Boven-Volta aan de beurt, tal Nederlandse vrijwilligers die zich voornamelijk bezig houden met het Basil landbouwontwikkelingsproject Torna. Paré heeft aan de uitnodiging van NO- Koin staat ook het meest open voor de vrijwilligers worden ontwikkeld. Het leverde ook de meeste stagaires, boeren die negen maanden lang op het centrum vetrouwd worden gemaakt met nieuwe landbouwmethoden. Koin is het eerste dorp waar het leerlingen systeem werd ingevoerd en waar een gezamenlijke groententuin werd aan gelegd. Vrij veel mensen voelen zich in tensief bij deze ontwikkelingen betrok ken. Eén van hen is de vooruitstrevende WADDINXVEEN Wilma f 450,-, in de wacht te slepen. Naast Scheurwater, Jolanda Kruit, Esther van deze prijs, die besteed zal worden voor Tol, Erwin de Ruiter en Addy van Dijk, aanvulling van de schoolbibliotheek, de vijf zesde klasleerlingen van de krgen de deelnemers van presentator openbare Jan Ligthartschool (Kerks- Martin Brozius nog enkele persoonlijk traat), hebben tijdens de TROS-tv- cadeaus, zoals een draagbare radio en scholierenquiz "Ren je rot” - die zater- sportschoenen. Niet alleen het deel- dagmiddag via de televisie werd uitge- nemen, maar vooral ook het van nabij zonden - de overwinning behaald. Na bijwonen van de tv-opname (op dins- een spannende wedstrijd tegen een dag 1 november), was voor leerlingen school uit Winschoten wisten ze met en hun begeleiders een bijzonder in één punt verschil de hoofdprijs, groot teressante gebeurtenis. kind bespreekt of hij/zij het duimen af wil leren, gaat u enkele dagen na hoe vaak uw kind duimt. U noteert/turft op een blaadje het aantal keren dat het kind de duim in de mond heeft en u beschrijft kort de situatie (bijvoor beeld: tijdens TV-kijken, een spelletje doen, tijdens wandelen, als ze moe zijn.) Als u dit drie of vijf dagen heeft genoteerd, bespreekt u de bevindingen met uw kind. Ook geeft u aan wat de bijvoorbeeld perst de tong zich tegen of gevolgen voor het gebit kunnen zijn: tussen de tanden. Voor de spraak kan ”Je duim is eraan gewend om telkens duimen ook nadelig zijn. De tong kan naar je mond te gaan. Toen je nog klein er zo ”iui” van worden dat hij bij de uit- was deed je dit als je honger had. Voor spraak van de -s, -z, -t, en -d (eventueel je je fles kreeg, ging je dan maar alvast ook -1, -n en -r.) tussen de tanden op je duim of vingerzuigen.” schiet. ”Het is belangrijk om duidelijk aan uw kind te vragen of hij/zij wil proberen AANPAK het duimen af te leren. Als uw kind aan Over de aanpak melden de logopedis- de slag gaat, is uw positieve ondersteu- ten het volgende: ’’Alvorens u met het ning van groot belang. U kunt een klei ne beloning in het vooruitzicht stellen r boer uit Koin, dicht bij Torna, is in De Kerngroep Ontwikelingssamenwer- '1:“ h een paar jaar bezig is met de actje Torna in Waddinxveen, groep Ontwikkelingssamenwerking hTeJt r?e?s schr^tel|jk contact met Ba- JUI- project in het Bovenvoltaanse Toma brief naar Basil en kreeg het volgende op touw heeft gèzet. antwoord terug: Grote droogte in Opper-Volta WADDINXVEEN Boven-Volta is rastructurele maatregelen uitputting een Sahelland. Juist onlangs heeft de zoveel mogelijk te voorkomen. Alle minister van ontwikkelingssamenwer- inspanningen ten spijt, blijft de Sahara king, drs. J. P. Pronk besloten een vanuit het noorden opdringen; in het aantal maatregelen te nemen ten aan- zuiden heersen slaapziekte en rivierb- zien van de hulpverlening aan de Sa- lindheid. Het klimaat blijft rampzalig zich nog in een toestand van onderontwik- heilanden. In verband met de honger- voor een voldoende voedselproductie, snood, veroorzaakt door een nieuwe Het inkomen van de Sahellanden is on- periode van droogte in het Sahelge- voldoende om daar wat aan te doen, bied, is besloten 21.000 ton tarwe en I1I T maïs ter waarde van 8,5 miljoen gulden GEEN WATER IN DE PLT aan de getroffen landen beschikbaar te Maandag voor een week zond KRO- stellen. Deze hulp wordt gegeven in Brandpunt via de televisie een repor- nauw overleg met de Voedsel- en Land- tage uit over de door droogte en honger bouw organisatie van de Verenigde Na- geteisterde gebieden in onder andere ties (FAO) en het Wereld Voedselprog- Boven-Volta. Zo luidde de pastoor van ramma(WFP). Bam-Kongoussi in het noorden van De graanleveranties zijn bestemd voor Boven-Volta de noodklok. Er is geen Mauretanië, Senegal, Kaapverdië en water meer in de putten van zijn dorp. Togo, die momenteel met zeer ernstige De vrouwen van het dorp staan in een tekorten kampen. Aan Boven-Volta, lange rij bij de put, met de lege stenen Tsjaad, Niger en Gambia wordt op dit kruik op hun hoofd. Zij wachten gedul- moment als sorghum en rijst ter waarde dig hun beurt af om het spaarzame wa- van in totaal ruim 5,6 miljoen gulden ter dat uit de modder sijpelt te kunnen geleverd. Behalve het geven van nieu- opvangen en mee te nemen. Maar de we voedselhulp heeft de Minister voor meesten moeten met lege kruiken huis- Ontwikkelingssamenwerking ook be- waarst en opnieuw gaan zoeken. Waar sloten ruim 6,2 miljoen gulden uit tet- zal ik water vinden? Men ziet ze nu rekken voor nieuwe projecten, die over de smalle voetpaadjes door de meer zijn gericht op oplossing van de brousse zes of zeven kilometer verder structurele problemen in het Sahelge- weg gaan, heen en terug en de branden- bied op langere termijn. de zon, steeds de stenen kruik op het Het Sahelgebied omvat een aantal van hoofd, de minst-ontwikkelde en armste landen ter wereld: Mauretanië, Senegal, Mali, En in het nabije dorp is ook alleen maar Boven-Volta, Niger, Tsjaad, Kaapver- een diep gat dat de mensen gegraven dié, Somalië en Ethiopië. Nadat in 1968 hebben om de regen op te vangen, geen zich de eerste verschijnselen van de put die diep genoeg is om water te ge- droogte deden gevoelen brak in 1973 van. Vuil en besmet water moet zij mee een nieuwe periode van rampzalige terugnemen, terwijl zij en haar kin- droogte aan welke leidde tot de oproep deren reeds ondervoed zijn. Op de aan alle landen en internationale orga- markt in het dorp is het voedsel te duur nisaties ter wereld om de Sahellanden zo er ai voedsel is, en ze weet zich te steunen bij het bestrijden van de ge- geen raad. Hoe zal ze haar kinderen volgen van de droogte, in de vorm van voeden en drinken geven. De plaat- .V kindersterfte, ondervoeding, ziekte, selijke hulpverlening heeft velen van BASII PARE sterfte van het vee en totale uitputting deze armen geholpen door voedsel BASlLf AKt 6 voor hen te kopen in de dagen dat het er was en het hun te geven nu de oogst is mislukt. Ook vele putten zijn reeds gegraven. Maar nu is het droger dan in de laatste 46 jaar. Het grondwaterpeil is gezakt en de putten zijn ziet diep ter land- en veegebruik en andere inf- genoeg voor deze uiterste droogte. keling en heeft met vele problemen te kampen. Ons dorp Koin ligt in het noordwesten van de streek van de Zwarte Voltarivier op 8 kilometer afstand van Torna aan de weg naar Koudougou. Het dorp Koin is al enige eeuwen geleden gebouwd en heeft al heel wat moeilijkhe den doorstaan zoals hongersnood, oorlog en dwangarbeid ten tijde van het Kolo niaal bewind. Landbouw en veehouderij zijn momenteel de enige middelen van bestaan maar ze zijn nog niet veel verbe terd. Verschillende jongelui - een tiental per jaar - verlaten dan ook het dorp op zoek naar betaald werk in de naburige landen. Ze blijven daar dan meestal of ze komen terug als oude mensen die weinig meer kunnen doen en voor de gemeenschap wei nig nut meer hebben. Om deze problemen op te lossen en ook om te laten zien dat het werk van de boer een beroep is evenals de andere beroepen, - hebben wij besloten een landbouwgroep en vrijdag 2 december naar Wad- Op te richten, dank zij onze vorming op het (jentre de Formation Rurale. Wij willen vechten tegen deze uittocht die al sinds mensen in heel ons land. Misschien kun nen wij ook onze toestand van onderont wikkeling verbeteren, en zodoende een weg te vinden naar een goede ontwik keling van het dorp. Namens onze landbouwgroep breng ik jul- BRIEF Welnu, Basil Paré komt donderdag 1 t dinxveen. Over het programma van die dagen (er is bijvoorbeeld een informele avond in De Bonkelaar gepland) zal het heei iang jn zwang is bij heel veel jonge Weekblad voor Waddinxveen de vol- J Basil Paré, de jonge Afrikaanse gende week meer kunnen vermelden. Waddinxveen de verpersoonlijking Ling, die reeds r fmpt rip Qpftp T B 6

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 37