PSPB. en W. falen vaak als het om werkelijke inspraak gaat CAI voor 22 huizen Zuidkade I een publicatie van de Gemeente Waddinxveen Gemeentelijke bekendmaking Algemene beschouwingen van de heer W. M. L. van Breemen u J-- cratisering, het politieke radicalisme en hoe WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 die bij veranderingen betrokken is of betrokken wil worden, een grotere ge- bewoners te bereiken. Van deze opzet niet zo heel veel terecht is gekomen. meer en zoveel problemen tussen bestuur en fractie dat er van een politieke opstel- ringen in de socialistische richting.” RUIMTELIJKE ORDENING ’’Reeds bij de behandeling van de Eminent-zaak is uitvoerig gewezen op ben dan vooral de taak voorwaarde- scheppend te werken, zodanig dat bo- JEUGD- EN JONGERENWERK ’’Bij de vormgeving aan een jeugd- en jongerenbeleid moet uitgegaan worden van de wensen en behoeften van de di- vaker voor dat een onderzoek ingesteld wordt om te ondersteunen dat, wat men reeds in zijn hoofd heeft. Gezien is niet belangrijk. In uw paragraaf huis vesting noemt u een aantal redenen op voor uitbreiding naar 200 nieuwbouw woningen per jaar. Een deel van deze redenen heeft een éénmalig karakter (eventuele opheffing van het Turkse woonoord, personeel Eminent), zodat er geen bezwaar is, mede i.v.m. een snelle bouw in Zuidkade 1, om alleen voor deze jaren een contingent van 200 aan te houden. W. M. L. van Breemen (Progressieven). laats na de Zuidkade in aanmerking komt. De politieke burocratie van de Minister van Verkeer en Waterstaat heeft dit onmogelijk gemaakt. Een ding- is zeker; er mogen geen industrievesti gingen aan de Bredeweg plaatsvinden. De vraag die nu nog overblijft is: Wan neer wordt gestart? In 1982, wanneer het aantal nieuw te bouwen woningen 130 per jaar blijft, of in 1981, wanneer uit de algemene beschouwingen van de heer Van Breemen willen wij uitvoerig citeren. Van Breemen: ’’Uitgaande van de be- COMMISSIE VERGADERINGEN VERGADERING COMMISSIE VAN BESTUUR VOOR DE SAMENWERKINGSSCHOOL VOOR HAVO/ATHE- NEUM: dinsdag 20 december a.s., aanvang 20.00 uur in de Samenwerkingsschool. VERGADERING COMMISSIE ONDERWIJSZAKEN VERGADERING COMMISSIE ONDERWIJSZAKEN: woensdag 21 december a.s., aanvang 19.30 uur in het ge meentehuis. SPREEKUUR BURGEMEESTER SPREEKUUR BURGEMEESTER: vrijdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur. vengenoemd uitgangspunt gerealiseerd kan worden. Voor het jeugd- en jonge rencentrum de Bonkelaar zal het ge meentebestuur er naar moeten streven om de bovengemoemde uitgangspun ten concrete vorm te geven in de be stuurlijke structuur. Een belangrijk ge deelte van he jeugdwerk in Wad dinxveen gebeurt op dit ogenblik door het kerkelijk jeugdwerk. Een vorm van overleg tussen dit jeugdwerk en de Bonkelaar is gewenst”. ”Een hoge post, nl. 4,7 miljoen bij op enbare werken is de geplande nieuwe weg langs de Kanaaldijk. Ik ben er nog steeds niet van overtuigd dat de nu gewerkt worden aan de overgang van voorgestelde oplossing, ook gezien de lager- onderwijs naar voortgezet onder- van de Jan Campertldan. Maar waarom nu de vier banen in het Warnaarplant- soen handhaven? Behalve georgani seerde sport is recreatie voor niet geor- ganiseerden belangrijk. Op de huidige sportcomplexen of in de sportzalen is hiervoor nauwelijks gelegenheid. Rea lisering van het Gouwebos is niet spoe dig te verwachten. Daarom stelt de PSP voor om het Warnaarplantsoen te vergroten met het terrein waar nu de tennisvelden zijn. Op deze wijze wordt niet alleen het plantsoen groter, maar is er een goede gelegenheid om van het huidige dierenparkje een kinderboere- rij te maken, waaraan ouders en kinde ren kunnen deelnemen. Ook de samen werking scholen-kinderboerderij is van groot belang. Nu reeds zou veel meer de gelegenheid moeten zijn voor kinde ren om bij de dieren te komen. Ook het gen kan geven om wezenlijke verande ringen door te voeren.” INSPRAAKMOGELIJKHEDEN ”Men kan op verschillende manieren het optreden van een bestuurscollege den. Het onderzoek dat de projektont- grijkste beoordelingspunten is de wijze Brederode) moet gaan verrichten komt Wat zijn de consequenties van het feit WADDINXVEEN Het PSP-gemeenteraadslid W. M. L. van Bree men heeft in zijn algemene beschouwingen naar aanleiding van de ge meentebegroting voor 1978 natuurlijk teruggekeken op de breuk die hij begin dit jaar veroorzaakte bij de raadsfractie van de Progressieven (Pv- dA/D’66/PPR), van welke tot de gemeenteraadsverkiezingen van vol gend jaar bestaande politieke groepering hij zich toen losmaakte. Ook PERSONEELSBELEID ’Na de opmerkingen van uw college bij de behandeling van de begroting van 1977 over de mogelijkheden van perso neelsvermindering wordt nu voorge steld om het personeel in een aantal ge vallen uit te breiden. Wanneer ik het vele werk bekijk dat, mede onder druk zowel van uw college als van de raad, gedaan moet worden, kan ik me dit goed voorstellen. Maar toch blijft deze gang van zaken voor mij onbevredi- gend. Voor een goede beoordeling is de reeds lang toegezegde personeelsnota onmisbaar. Mogen we deze nu spoedig verwachten? Kunnen er een aantal werkzaamheden die nu uitbesteed wor den (bijv, onderzoek) niet door mede werkers in T.A.P.-verband gedaan wor den? Ook is langzamerhand de inwer kingstelling van de medezeggenschap scommissie niet meer uit te stellen. Bij voorbeeld bij een punt als personeel suitbreiding of -inkrimping is een der gelijke commissie onmisbaar. Wat is de reden dat deze commissie er nog steeds niet is?” ten gestalte kunnen geven aan hun ei- wensen en behoeften van de jongeren moet zo veel mogelijk in direct overleg met de jtgaven noodzakelijk. Een nadere be- jongeren gebeuren, waarbij deze een J---beslissende invloed kunnen uitoefenen 2.;..O...J op het te voeren beleid. Bestuur, be- noodzakelijk. Naast alle aandacht die roepskrachten, vrijwilligers enz. heb- de samenwerking tussen kleuter- en ba sisonderwijs krijgt, moet er ook hard het oude raadhuis. Ik vraag me hierbij -1 goede discussie te voeren wanneer er niet tevens gedacht wordt over de be- j van het huidige pand. In de commissie kunst, cultuur, jeugd en re creatie is door de wethouder gezegd het nieuwe gemeentehuis. In dit dat hierover nog niet gedacht is. Dit is niet een slecht beleid, maar helemaal BUITENLANDERS ”Na de beantwoording van mijn vragen over de eventuele opheffing van het Turkse woonoord Anadolu had ik ver wacht dat uw college in de begroting- msnota aandacht zou hebben besteed aan volgt, komt hij vast tot de conclusie dat ander aspecten dan alleen huisvesting voor hier gevestigde buitenlandse werknemers. Tot nog toe is aan deze zaak geen enkele aandacht besteed. Ik denk hierbij o.a. aan: onderwijs zowel voor kinderen als voor volwassenen; aanpassen van culturele en recreative voorzieningen (bibliotheek, de Bonke laar, sportverenigingen etc.); speciali- 3 met betrekking tot hufp aan buitenlan ders; gemeentelijke voorlichting even tueel via de pers in hun eigen taal. Mo gen wij spoedig hierover een nota van u verwachten?” lager-onderwijs naar voortgezet onder- daaraan verbonden kosten, de beste wijs.” oplossing is. Er is nl. ook goed open baar vervoer tussen Waddinxveen en ’’Evenals onderwijs zullen^ sport, cul- Gouda. Een opnieuw bekijken van an- (jere gOe<jj;Opere mogelijkheden moet open blijven. Een eerste suggestie: De huidige Kanaaldijk opknappen en al leen bestemmen voor autovervoer en Van Breemen: ’’Uitgaande van de be- van de reacties op het voor-ontwerp ginselen van het socialisme, de demo- Streekplan Zuid-Holland Oost?” Bij cratisering, het politieke radicalisme en het bespreken van de begroting 1978 het pacifisties socialisme zijn de plaat- zal de PSP het in een zo vroeg mogelijk selijke afdelingen van de Partij van de Arbeid, Democraten ’66, de Politieke Partij Radikalen en de Pacifistisch So cialistische Partij voor de gemeente raadsverkiezingen 1974 in WADDINXVEEN Voor de uitbrei ding van het net van de centrale antenne-inrichting in het plan Zuid kade I ten behoeve van de in aanbouw zijnde 22 woningen op de hoek Jan aanschafbeleid zou hierop afgestemd Dorrekenskade-Kanaaldijk (plan Zuid- moeten worden. Geen zeldzame kade I) is een bedrag nodig van dieren, maar dieren waar kinderen mee f 22.000,zo blijkt uit de stukken kunnen omgaan. Ik vraag me in dit ver- aan band ook af wat de consequenties zijn rende gemeenteraad. In verband van het vrij maken van mankracht uit de sector plantsoenen voor het onder houd groene velden. Ook al is de eerste poging voor het vestigen van volk stuinen mislukt, ik ben van mening dat hieraan, gezien de belangstelling, op nieuw aandacht besteed moet worden”. tuur en recreatie een steeds zwaarder beroep op de financiën van de ge meente gaan doen. Je kunt hierover een uitgebreide discussie houden maar in wezen gaat het om de vraag: Wat heb- de Zuidkade afsluiten voor doorgaand ben we er voor over om onze samenle- autovervoer. Fietsers naar Gouda langs ving leefbaar te maken? Hoe ingewik- de Zuidkade leiden, met een aanslui- kelder de maatschappij wordt, hoe ting op de Gouwebrug. Ook vraag ik minder ruimte er om ons heen is, hoe me af of het herstraten van het parkeer- meer vrije tijd we krijgen, des te groter terrein sportpark de Sniep nu zo nódd- wordt het beroep op de gemeenschap zakelijk is. Deze herstrating maakt om middelen ter beschikking te stellen 25% 125.000,— van de geplande voor sport, cultuur en recreatie. Mid- herstraatwerkzaamheden 1978 uit. In delen die uit overheidsuitgaven beko- jeder geVal is de PSP van mening dat na stigd moeten worden. En iedere verho- een vastgestelde herstrating er kontakt ging van de overheidsuitgaven gaat nu met de bewoners opgenomen moet eenmaal en koste van de particuliere worden om de mogelijkheden te be- uitgaven. Hierbij wil ik graag terugko- spreken van het aanleggen van verkeer- men op wat reeds opgemerkt is bij de sremmende maatregelen. Hieraan zijn discussie over de subsidieregeling. De onzes inziens in het algemeen geen subsidieregeling was een financieel- hoge kosten verbonden’. technisch stuk. Wat ontbrak, en waaro ver in deze raad nu wel een discussie p gevoerd moet worden, is het opstellen van prioriteiten. De afweging van de subsidieuitgaven van de gemeente tege nover de andere uitgaven. Zijn er ob jectieve kriteria? Welke taken moeten verricht worden? Wat zijn de grenzen van het particulier initiatief? Wanneer moet de overheid taken zelf ter hand nemen? Deze en nog veel meer vragen moeten onderdeel uitmaken van een welzijnsplan. Een plan dat niet door een onderzoekje tot stand kan komen, maar dat alleen maar zinnig is, wanneer het in voortdurend overleg met betrok kenen, zowel georganiseerd als niet ge organiseerd gemaakt wordt. Al deze za ken maken het langzamerhand noodza kelijk dat er in deze gemeente doelbe wust gezocht gaat worden naar het be trekken van de bewoners bij het opstel len van het beleid. Het aanstellen van een opbouwwerker hierbij zal geen overbodige luxe zijn. Over het alge meen blinkt de nota van het college, speciaal wat betreft het welzijnsbeleid, niet uit door duidelijkheid. Er worden veel vrome wensen genoemd, zonder motivatie, veel begrippen opgevoerd zonder te zeggen wat er mee bedoeld wordt. Ook het aangeven van de instru menten om het uit te voeren ontbreekt dikwijls.” "Wanneer een buitenstaander de di scussies in de raad en de commissies waarop het college, bij het opstellen dan ook in een veel te vroeg stadium, van (beleidsjplannen, de inwoners van Nog veel meer vraagtekens k'innen ge- de gemeente en speciaal de betrokke- steld worden achter de maatschappij nen in een vroeg stadium niet alleen in- die dit onderzoek volgens het college formeert, maar ook wezenlijk inspraak moet gaan doen.” verleent. De wijze waarop het college ’’Door uw college is inderdaad al vaak deze inspraakmogelijkheden organi- gesproken over de noodzakelijkheid seert, stimuleert en et; zo goed mogelijk van kantoren in het centrum. Een di- gebruik van maakt is een van de belan- scussie hierover heeft nog niet plaats- grijkste toetsstenen voor de beoorde- gevonden. Maar het komt inderdaad ling van het beleid. Ik moet helaas zeg- vaker voor dat een onderzoek ingesteld gen dat uw college hierbij vaak gefaald heeft. Bij veel belangrijke zaken die onze raad in het laatste jaar voorgelegd de voorbereidingen staat ons binnen zijn, bleek van een goed overleg met de kort ook het voorstel te wachten dat de betrokkenen, ja zelfs met de raadsle- streekmuziekschool gevestigd wordt in den, nauwelijks sprake te zijn. Ik denk 1 hierbij speciaal aan de reacties op het wel af hoe het mogelijk is hierover een structuurplan Gouda en het voor ontwerp Streekplan Zuid-Holland Oost, het tot stand komen van de subsi- stemming dienota en de informatie over de stand van zaken met betrekking tot de bouw van 1 kader één vraag waarop ik het ant woord nog steeds niet vernomen heb, geen beleid.” maar dat misschien nu gegeven kan Het gaat er naar uitzien dat, tegen de worden: "Waarom hebben de leden wens van de bevolking van Wad- van het college in de nacht van 15 op 16 dinxveen in, niet tussen de Kanaaldijk juni jl. met hun portefeuilles gez- en spoordijk maar de grond ten zuiden waaid bij de voorgestelde amendering van de sporvelden als eerste bouwp- 1) is een bedrag nodig de vanavond (woensdag) vergade- 1 rnet deze nieuwe aansluitingen is het eve neens noodzakelijk de eenmalige bij drage voor aansluiting van woningen in het plan Zuidkade I, vast te stellen. B. en W. beraden zich nog op de wijze, waarop in nieuwe woonwijken de bij dragen voor aansluiting op het CAI-net in de toekomst moet worden verre kend, waarbij tevens wordt overwogen deze in de grondkosten mee te nemen. Vooruitlopend op deze standpuntbepa ling is de raad gevraagd ten laste van het gemeenschappelijk antennesy- steembedrijf een bedrag van 22.000,— beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van het CAI-net ten be hoeve van 22 in aanbouw zijnde wonin gen in het plan Zuidkade 1 en de een malige bijdrage voor aansluiting van deze woningen op het CAI-net te bepa len op 250,exclusief BTW per wo ning onder handhaving van het uni forme systeem van de tarifering voor de maandelijkse vergoeding. de tennissport een achtergebleven ge bied is in Waddinxveen. Niets is minder waar. Waarschijnlijk zal iedere prog nose voor een sport toename van het aantal leden voorspellen. De nadruk die nu aan tennis gegeven wordt, komt dan wel wat vreemd over. Akkoord dat voor de tennisvereniging Waddinxveen - - - zés banen gepland worden ten noorden satie maatschappelijke dienstverlening r-u..n. u..Hi ders; gemeentelijke voorlichting gen wij spoedig hierover een nota van u stadium inspraak geven aan betrokke nen steeds een belangrijk punt laten zijn. Daarnaast zal aan de hand van de voorstellen van uw college zoveel mo- raadsverkiezingen 1974 in Wad- gelijk nagegaan worden waar aanzetten dinxveen een samenwerkingsverband gegeven kunnen worden voor verande- aangegaan. Een samenwerkingsver- 1 band, dat niet alleen gestalte zou krij gen in een gezamenlijke fractie in de gemeenteraad, maar dat ook zou pro beren, door het werken aan de basis, d.w.z. met iedereen in Waddinxveen vele consequenties aan deze beslissing die bij veranderingen betrokken is of verbonden en die op da moment nog betrokken wil worden, een grotere ge- niet te overzien waren. Gezien het be- lijkheid van kansen op welzijn voor alle lang van de zaak is toen positief beslist. i i.__ 1 Maar nu zal spoedig een begin gemaakt moeten worden met de discussie over De PvdA heeft reeds in een zeer vroeg wat de verdere gevolgen hiervan kun- stadium besloten om in 1978 zelfstandig nen zijn. Terecht wordt door uw col- de gemeenteraadsverkiezingen in te lege hierbij op het ’’kernenbeleid” ge gaan, van D’66 en de PPR horen we in wezen. De raad wordt nu gevraagd ad de gemeentelijke politiek nauwelijks hoe beslissingen te nemen over stukken de PvdA heeft op dit moment grond, die toevallig te koop of te ruil -'K'- zijn in het gebied tussen Kerkweg-Oost het contingent bijgesteld wordt tot 200 en Jan Dorrekenskade-Oost. Ook is be- woningen per jaar. Een discussie over ling nauwelijks meer sprake is. De PSP kend dat bewoners van panden in dit de aantallen woningen in deze 2 a 3 jaar betreurt deze ontwikkelingen en blijft gebied door burgemeester en wethou- :n' -- van mening dat in een kleine gemeente ders en anderen benaderd worden om als Waddinxveen een gezamenlijk op- hun zaak te verkopen. De vraag voor treden, gevoed door de hiervoor ge- wie werkgelegenheid in de kern moet noemde beginselen, de beste waarbor- worden gecreëerd is niet de belangrijk ste. De kern van het dorp vervult een sociale functie. Een open overleg op zeer korte termijn met de bewoners van dit gebied en andere betrokkenen is wel het minste dat gedaan moet wor- beoordelen, maar één van de belan- wikkelingsmaatschappij Empeo (lees Veel belangrijker zijn de vragen: dat de gebieden in de Zuidplaspolder in het bezit zijn van speculanten? - Voor wie gaan we bouwen? - Hoe wordt de gronduitgifte in erf pacht gerealiseerd? en - Hoe wordt het beuwtempo in het ge bied achter de Sniep?” SOCIALE ZAKEN ’’Volgens het college ligt bij de sociale dienst het accent van de hulpverlening op de materiële aspecten. Uit onder zoek blijkt echter dat veel materiële hulpvragen een verbloeming zijn van de vraag naar immateriële hulp. Een concentratie van de aandacht op de so ciale dienst voor de materiële hulp vraag kan de mogelijkheid geven dat cliënten in de kou blijven staan, dit moet vermeden worden. Terecht merkt uw college op dat waakzaamheid aan wezig dient te blijven als verwezen wordt naar het particulier initiatief. Kan het college aangeven welke mid delen hij hiervoor heeft en hoe de sa menwerking tussen gemeente en parti culiere instellingen bevorderd kan wor den? Over de nieuwe bepalingen over de huursubsidie voor bijstandontvan- gers, merkt uw college op dat bijstan- dontvangers, die te duur wonen, naar een goedkopere woning moeten uit zien. Op hoeveel Waddinxveense be woners heeft dit betrekking en kan uw college nu reeds aangeven welke moge lijkheden daarvoor aanwezig zijn. In ieder geval zal een zeer soepele overgangs periode noodzakelijk zijn. Ge zien uw notitie over een gecoördineerd welzijnsbeleid voor bejaarden, waar wij het volledig mee eens zijn, zijn wij bij zonder benieuwd welke mogelijkheden uw college ziet om dit te realiseren, speciaal wat betreft het zo lang moge lijk zelfstandig blijven wonen van be jaarden Terecht neemt u een bedrag op voor de kosten van de indicatiecom- missie inzake opneming in bejaardente huizen. Ik neem aan dat de taakom schrijving van deze commissie spoedig aan de orde z al komen. Mogen wij hierbij tevens uw aandacht vragen voor een ontwerp Algemene Maatregel van Bestuur, die u in uw nota niet noemt, nl. over de inspraak van bewoners van bejaardenoorden. In Waddinxveen, zoals bekend, geen overbodige zaak.” ONDERWIJS ”Wij hebben geen bezwaar tegen uw reet betrokkenen, de jongeren, zodat voorstellen voor verhoging van de on- zij zelf in ontmoeting met leeftijdsgeno- derwijsuitgaven. Integendeel, mede I i.v.m. de realisering van de onderwij- gen leven. Dit uitgaan van de snota, samenhangend met een verla ging van de klassegrootte zijn de extra Uj‘_ J—<--> -I. r-- zinning op de scholen met meer of min der dan 6 klassen is eveneens dringend

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 19