1 Hart Toma-project klopt in paar witte gebouwtjes TOMA .JwADDINXVEEHj|^<. ’’Lili’s Children” in De Bonkelaar foto film sjaak noteboom REISVERSLAG Afscheid van Lucy Winterwerp WADDINXVEEN Door de kleu ters, ouders en leden van de oudercom- missie werd afscheid genomen van kleuterleidster Lucy Winterwerp van de openbare Mr. A. de Rooskleuter school (Wingerd). Lucy is enkele jaren verbonden geweest aan deze kleuter school, terwijl zij voordien in dienst van de gemeente Waddinxveen nog aan en kele andere kleuterscholen werkzaam is geweest. RPF gaat aan de weg timmeren Verboden voor gehandicapten Eén miljoen Nederlanders leven in een wereld vol obstakels: stoeptreden, draaideuren, opstapjes... U kunt er meer aan doen dan u denkt Philips Elektronenflitsers ipl fes PHILIPS flash 38 CTB 8 C J I r i BRENGEN LICHT IN DONKERE DAGEN WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 kinderen van Li-breck en Li-lian. In de band zit verder nog hun muzikale broer Lili’s Children”. Deze funk’rock- en drummer Misjel. Wie en wat ’’Lili’s Children” spelen vertellen ze zelf: ”We maken al weer WADDINXVEEN De band tussen Waddinxveen en het Bovenvoltaanse Torna in Afrika leeft. Dat blijkt wel uit de belangstelling die er bestaat voor de door de Kerngroep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen aan de dag gelegde ac tiviteiten. Maar dat wordt ook duidelijk uit de reacties die het Weekblad voor Waddinxveen steeds krijgt naar aanlei- Van de ouders en oudercommissie ont ving zij een plantenbak en van de kleu ters een wandkleed van door de kleu ters zelf vervaardigde lapjes en gebun deld door de hoofdleidster mej. Weg- stapel. De geschenken gingen gepaard met welgemeende en goede woorden. zullen worden ontplooid zijn bedoeld om te komen tot de oprichting van een plaatselijke kiesvereniging. Aan de heer K. Senneker (Onderweg plaF; het publiek weer swingen”. Pierre, die een cursus op het centrum heeft gelopen, is enthousiast als ik hem in Nederland misschien wel in één dag naar zijn ervaringen met de Neder landse best in staat is om zonder hulp de land bouwtechnieken in praktijk te brengen die hij op centrum heeft geleerd, vindt hij het toch fijn als vrijwilligers hem blijven bezoeken. Met Peter Groenen dijk ga ik vervolgens naar Piela, een klein dorpje ten noordwesten van de hoofdstad waar vrijwilliger Martin Lodder is ingezet voor de aanleg van waterbouwkundige kunstwerken;-’aar den dammen’. Martin Lodder is een bijzondere vrijwilliger. Hij is getrouwd met een Ivoriaanse en heeft een zoontje van twee jaar. Ze wonen heel eenvou dig en leiden een Afrikaans leven. Er wordt op hout gekookt, het water moet uit de put worden gehaald, gaslampen zoals in Torna waar ook geen electrici- teit is, hebben ze niet. Het werk dat Martin Lodder doet is niet eenvoudig. Door gebrek aan zware apparatuur (be tonmolens, waterdragers, bulldozers enzovoort) en een gebrek aan vol doende geschoolde krachten lijkt de Catholic Relief Services (Cathwel) waarvoor Lodder werkt, niet in staat dammen te fabriceren die aan mini male kwaliteitseisen voldoen. Dit heeft tot gevolg dat deze dammen in de re gentijd zeer sterk in kwaliteit achteruit gaan en daarom in de droge periode weer nieuw onderhoud vergen. Daar voor moet een beroep worden gedaan op de dorpsbevolking - het gaat om puur handwerk: het aandragen van ste nen bijvoorbeeld. Het blijkt soms moei lijk de plaatselijke bevolking hierbij te betrekken. Een belangrijke reden hier voor is dat heel wat Voltanen pas gelo ven dat een verandering zin heeft als ze er duidelijk het resultaat van zien. En bij veel nieuwe dingen is dat resultaat pas na een paar jaar merkbaar. Maar Martin Lodder rooit het. Uit zijn werk blijkt weer eens dat van de vrijwilligers veel geduld wordt ver eist. Ze moeten het vertrouwen van de bevolking winnen. Flash 23 BC Belichtingshoek 60° hor., 45° vert. Flitstijd 1/1000 sec. Intervaltijd ca. 10 sec. Aantal flitsen per set batterijen ca. 150. Afstandsbereik bij computer- instelling 0.7-5.5 meter. Diafragma- instelling bij automatische licht- dosering (filmgevoeligheid 21 DIN) f 4. Adviesprijs 125,- Combiprijs f 89,- 71, tel. 7045) vroegen we wat de Refor matorische Politieke Federatie is. De heer Senneker: "De RPF is ontstaan uit het samengaan van: 1. Nationaal Evangelisch Verband (NEV), 2. Refor matorisch Jongeren Contact (RPJC) en 3. Gespreksgroep van AR-gezinden. In de landelijke organisatie heeft iedere groepering enkele vertegenwoordigers in de Federatie. Grondslag van de RPF is het onfeilbaar Woord van God. Het is voor iedereen mogelijk lid te worden van de RPF, mits hij/zij zich achter deze grondslag kan opstellen. Dat de RPF levensvatbaarheid heeft blijkt wel uit het feit dat er in de twee jaar van het bestaan van de RPF ongeveer vijfdui zend leden en meer dan honderd kies verenigingen bij zijn gekomen. De le den komen overal vandaan, bv. uit ver ontruste CDA-kringen en uit de groep mensen die nog niet politiek aangeslo ten waren. Zij allen hebben bij de RPF een goed onderdak gevonden”, aldus het lid van de werkgroep Waddinxveen. Flash 38 CTB Belichtingshoek 55° hor., 50° vert. Flitstijd 1/1000 sec. tot 1/30.000 sec. Intervaltijd zonder computer ca 16 sec. met computer 0.5 tot 16 sec. Aantal flitsen per set batterijen zonder com puter ca. 60, met computer ca. 60 tot 1000. WADDINXVEEN de kersverse w( van de Reformatorische Politieke Fe deratie (RPF) een openbare bijeen komst houden. Wanneer dat precies zal zijn wordt nog nader bekend gemaakt, zitten stilletjes te luisteren. Nou gunnen De activiteiten die in de komende tijd wij iedereen z’n muzieksoort, hoor. Maar Lili’s Children stellen daar ge woon iets anders tegenover. Swingende - eigen - muziek. De zalen moeten weer U kunt helpen obstakels te voorkomen of uit de weg te ruimen voor mensen in rolstoelen of met krukken, voormensen die slecht zien of slecht horen. Laat uw invloed gelden in uw vereniging, op de school van uw kinderen, in uw werkkring, overal waar de bewegings vrijheid van één miljoen landgenoten wordt belemmerd. 2 jaar volledige garantie 2 jaar gratis verzekerd onbeperkte service Adviesprijs f 335,- Combiprijs f 228,- Flash 31 CTB” Belichtingshoek 55° hor., 50° vert. Flitstijd 1/1000 tot 1/30.000 sec. Intervaltijd zonder com puter ca. 17 sec. met computer 0,5 tot 17 sec. Aantal flitsen per set batterijen zonder com puter ca. 100; met computer ca. 100 tot 1.200. Adviesprijs f 275,- Combiprijs 184,- TWEE GULDEN De volgende morgen om zeven uur zijn er zo’n dertien Voltanen bij het huis van de vrijwilligers Joost de Lange, Freek van der Spek en Tom Waterdrin ker verzameld. Met Tom Waterdrinker gaan ze naar het dorpje Koro, een drie kwartier rijden van Bobo Dioulasso, waar een brug wordt gemaakt. Er zijn twee mensen te weinig en daarom rijdt Tom Waterdrinker met zijn Bachee- 404 (een Peugeot met een laadbak) eerst langs de textielfabriek, waar altijd wel mannen zitten te wachten tot ze misschien een karweitje kunnen op knappen. Het kost geen moeite het ver eiste aantal mensen in de laadbak te krijgen. Ik geloof dat ze circa twee gul den per dag verdienen. Als we bij de brug in de omgeving van Koro aanko- WADDINXVEEN/QUAGADOUGOU Zaterdagmorgen landt het vliegtuig om tien minuten over vijf in de ochtend op het kleine vliegveld van Quagadougou, de meer dan 100.000 inwoners tellende hoofdstad van Boven-Volta. Peter Groenendijk, veldvertegenwoordiger van de 45 vrijwilligers van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers in het hart van West-Afrika gelegen land, dat in Nederland enige bekendheid heeft ge kregen door de Sahel problematiek, wacht mij op. Na een eerste kennismaking met de omgeving op de dag van mijn aankomst maken Groenendijk en ik de volgende dag (zondag) een rondrit door Quaga dougou en omgeving. Wij gaan naar het terrein van het ziekenhuis in Quaga dougou, een van de vijf ziekenhuizen in heel Boven-Volta. Overal op het terrein zitten mensen. Zij koken hun potje op een houtvuurtje, doen de was of liggen zomaar wat onder de schaarse bomen. Het zijn familieleden van patiënten en zij moeten ervoor zorgen dat de zieken eten krijgen, verschoond worden enzo voort. De kenmerkende ziekenhuiss feer van de ziekenhuizen in Nederland ontbreekt geheel. SLECHTE WEGEN De volgende dag gaan wij naar Bobo- Dioulasso in het Zuidwesten van Boven-Volta. Van Quagadougou naar Bobo-Dioulasso (de tweede grote stad in Boven-Volta) is het zo’n zes uur rij den. Een heel groot deel van de weg verkeert in slechte toestand. Dat is ook logisch want het is net na de regentijd. De forse wegen zorgen ervoor dat er fikse gaten en geulen ontstaan en dat hele weggedeelten wegspoelen. Men is wel met wegreparaties bezig, maar dat gaat langzaam. Er zijn immers grote schuivers en vrachtwagens voor nodig, en die zijn hier niet. Bij de verbetering van 100 meter snelweg in Nederland be schikt men over meer materiaal dan voor 400 kilometer in Boven-Volta. De hele auto en alles wat er in zit, wordt langzamerhand doordrongen van de rode lateriestof. Onze kleren beginnen de kleur van baksteengruis te vertonen en het gesprek verloopt minder vlot omdat het stof op de keel slaat. Daar naast is het toch al moeilijk om boven het lawaai uit te komen, vooral op die gedeelten van de weg die het zoge naamde ’wasbordeffect” vertonen. Maar je went toch betrekkelijk snel. Als we in Bobo-DioulaSso eindelijk weer op asfalt komen, ben ik de onge makken van de reis alweer vergeten. Aan het zogenaamde Matourkou- project van de Verenigde Naties, dat tot doel heeft de sociale en economi sche ontwikkeling van de dorpen ron dom Bobo-Dioulasso te bevorderen, werken vijf Nederlanders mee. Het moet voor hen plezierig zijn dat dit dorpsontwikkelingsprogramma een succes begint te worden, wat onder meer geconcludeerd kan worden uit het feit dat het Matourkou-model zal worden geïmiteerd in het grote Fada Ngourma-project en tevens uitgan- spunt zal worden voor de Voltaanse re gionale ontwikkelings organisaties te hanteren dorpsontwikkelingsmodellen. Een van de belangrijkste zaken is ook hier de introductie van dierlijke trek kracht (ossentractie) in de landbouw. In tegenstelling tot de methode die tot nu toe in het Tomaproject wordt ge volgd, worden door Matourkou hele dorpen tegelijk in de de actie betrok ken door op krediet aan het merendeel van de boeren ossen te verstrekken. Die beesten worden in de dorpen door boeren op Matourkou-personeel teza men gedurende een maand getraind, want ze moeten leren voor een ploeg te lopen. Daarna worden de boeren ver der door landbouwvoorlichters van Matourkou begeleid. Het project werC houdt zich ook bezig met scholing van de dorpsbevolking, de aanleg van aller lei infrastructurele voorzieningen zoals i lo opzotten van economische organisatie vormen, voorlichting aan de vrouwen over kinderverzorging, voeding enzo voort. Naast deze afdelingen die zich met de dorpsontwikkeling bezighou den, bevat het Marourkouproject nog een groot landbouwcentrum en een zich uitbreidende school voor land bouwkundige middenkader en kader van de regionale ontwikkelingsdiensten van Boven-Volta. WADDINXVEEN Vrijdagavond 16 Els (zang, perkussie), Salmon (zang per december om half negen treden in het kussie) en Mary (zang, perkussie), de jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonke- 1 1 1 vrijwilligers vraag. Hoewel hij ]aar tegen een toegangsprijs van f 5, «tuut ie nm vnnHpr hnln dp land- Qp ”J ta^,q band wordt gevormd door Edwin (gi taar), Boetje (zang, perkussie), Bennie (gitaren), Roy (basgitaar), Bert (gitaar, drie jaar stevige swingende muziek, perkussie), Nontje (zang, perkussie), funky music. We traden al regelmatig op buiten onze woonplaats Breda, maar dat is tot nog toe steeds inciden teel geweest. Lilils Children willen met hun muziek hét omgekeerde van wat ze tegenwoordig zoveel in onze magen ge splitst krijgen: enorm uitgekiende, technische muziek, waar niets meer Binnenkort gaat fout kan gaan; maar waar ook vaak de erkgroep Waddinxveen spontaniteit de lol in het muziek ma- ken, het kontakt maken met het pu bliek, ver zoek is. Het publiek bij zulke concerten is er dan ook vaak naar: ze Dit zijn ’’Lili’s Children”, defunk-rockgroep die komende vrijdagavond in De Bonkelaar optreedt. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/ ding van de reeds talrijkepublikaties over Children) datgene wat er met onder meer met Wad- dinxveens geld in de Derde Wereld wordt gedaan. Het gaat bij ons ook om een stukje bewustwording en die blijkt stap voor stap te groeien. Vandaag publiceren we het reisverslag van de journalist Hans Amesz, die in Boven-Volta de vrijwilligers van de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers SN V) van nabij volgde. men, bedenk ik weer eens hoe gruwe- lijk moeilijk het is een land als Boven- Volta tot ontwikkeling te brengen. Zo’n betrekkelijk kleine brug zou men j 1- 1 t_ kunnen slaan, maar daar kost het we ken omdat letterlijk alles over grote af stand moet worden aangevoerd en een voudige hulpmiddelen als een cement- molen er gewoon niet zijn. TOMA-PROJECT Wij gaan naar het dorp Torna (5000 in woners). Niet zover hierbuiten ligt n.l. het Centre de Formation Rurale, een soort landbouwcentrum. Daar in een paar lage witte gebouwtjes, klopt het hart van het Toma-project (waaraan Novib en de SNV meedoen) dat zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld van landbouwproject tot geïntegreerd streekontwikkelingsproject. Dertien Nederlanders en twee Voltanen probe ren het landbouwniveau van de Samo- bevolking in de omgeving van Torna te verhogen en daarmee dus hun levens standaard. Ze worden begeleid door Dr. Jan Broekhuyse van h et Konin klijk Instituut voor de Tropen. Jonge boeren leren op het centrum, waar ze tijdens hun opleidingstijd ook wonen, eenvoudige landbouwtechnieken. Grote nadruk wordt gelegd op het ge bruik van ploegen, getrokken door os sen. Verder leren ze het op lijnen zaaien van gewassen en het gebruik van kunstmest en bestrijdingsmiddelen. Veel aandacht wordt ook besteed aan de tuinbouw, het spaar- en kredietwe zen en de medisch-sociale sector (zui gelingenzorg, voedsel voorlichting, ziektepreventie). Als de boeren, na het beëindigen van de cusus naar hun dor pen terugkeren, krijgen ze een span os sen en gereedschap op krediet mee. Ze worden daarna geregeld door een vrij williger van het centrum bezocht. Om dat de oudcursisten wel eens adviezen nodig hebben, maar vooral ook een be langrijke duw in de rug. Het komt voor dat de jonge boeren, eenmaal weer te rug in hun oude vertrouwde omgeving, toch weer terugvallen op landbouw methoden waarmee eeuwenlang hun voorvaderen ook de velden bewerkten. Zaterdagmorgen is er om acht uur op het centrum een vergadering gepland voor oudcursisten die verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken in hun re spectievelijk dorpen. Ze zijn er alle maal; sommige hebben zeker een uur moeten fietsen. Het aanvangstijdstip wordt alleen later: half tien. Projectleider Berry Wessels zit voor. Op het schrijfbord achter hem staat de agenda: ossenverzekering, supplemen tair krediet, verantwoordelijkheid bij diverse vragen. Wessels houdt zijn verhaal in het Frans. Iemand van de Voltaanse regionale ontwikke- r. lingsdienst vertaalt in de Samotaal, ter- wijl in een hoekje een boer alles aan zjjn c0]]ega ujtlegt in nog een andere taal. PASSAGE 47 WADDINXVEEN TEL. 01828-2477

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 21