De Bonkelaar Zo is-ie voor brieven. En zo voor dieven. Piet Noordijk 17 december in ’’Waddinxveners, laat vuur en vuurwerk vreugde niet bederven Kunst lenen kan in Gouda Brandweercommandant A. M. Zwamborn komt met nuttige wenken I 99 NIEUWE BRANDWEERAUTO KOST ROND DE TWEE TON I Hou ze in de gaten! Kinderen zijn kinderen. Waarschuwen is niet genoeg. L de n n 0 1, Piet Noordijk komende zaterdag in De BonkelaarFoto: Weekblad voor WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 1 1 I I I I I I I I I I I I I I met een totale waarde van: n f werd in 1932 in Rotterdam geboren. Eerst speelde hij een beginnende brand in de kiem smo ren. Laat het echter-niet zover komen. Vraag desnoods advies bij de gemeen- donderdag van 19.00-21.00 uur, vijdag telijke brandweer.m 4oOuKO% %ORIj9^ De politie adviseert... vallen dan brand of als tweede bluseen- heid (lage druk) gebruikt de uit 1975 daterende manschappen/materieel- wagen met lagedrukmotorspuit en poe- derblusser. Over de nieuwe aanschaf is advies inge wonnen van de adviescommissie van de Regionale Brandweer Midden- Holland, want de te kopen autospuit moet natuurlijk passen in de onderlinge hulpverlening in deze streek. Er wordt gelijk een deel van de bepakking ver nieuwd, hoewel een groot deel hiervan mee gaat naar de nieuwe autospuit. Vervangen worden echter vier tot de vaste uitrusting van het voertuig behor- dende persluchttoestellen, omdat ze zo sterk verouderd zijn dat er zelfs geen onderdelen meer voor te krijgen zijn. Mocht het u ondanks deze tips niet luk ken de vlam in de pan te bedwingen, schroom dan niet om uw gemeentelijke brandweer te alarmeren. Waar u zelf wel voor moet zorgen is dat u bij het bakken en braden altijd goed passende deksels binnen handbereik bij de pan nen gereed moet hebben. Mors niet met vet, houd de buitenkant van de pannen vetvrij en weer tijdens het bak ken kleine kinderen uit de keuken; WADDINXVEEN/GOUDA Boeken lenen, grammofoonplaten lenen, het zijn bekende zaken voor u. U stapt naar een bibliotheek, een discot heek en neemt mee, wat u hebben wilt. Kunst is voortaan ook te leen. Schil derijen, tekeningen, etsen, wandkle den, zelfs beelden, hele grote als u dat wilt, kunt u voor een luttel bedrag een tijdje in huis halen. Sinds 15 november 1977 heeft Gouda ook voor Waddinxveners namelijk een uitleenbureau voor beeldende kunst. Hoe werkt zoiets? Stel u voelt er wel voor nu ook een ’’echt” schilderij, een fraai wandkleed bij u thuis te hebben. Dat kan. U stapt naar de Prins Hend rikstraat 110, zoekt uit wat u bevalt en neemt het mee, nadat u het uitleenbed- rag betaald heeft. Dat is niet duur, be- I 1 - J - - - - niet, als u bedenkt dat een deel van het bedrag ook nog geldt als aanbetaling op een eventuele aankoop. Kopen kan na melijk ook. Het kan u tenslotte zo goed bevallen dat u "uw” schilderij, te kening of ets niet meer kwijt wilt, dan koopt u het zo eenvoudig is dat. Ook kantoren, kantines, werkplaatsen, ateliers, burelen en buro’s kunnen er wat huiselijker uit gaan zien. Kortom, het is geen kunst kunst aan de wand te hebben. De kunstuitleen Gouda helpt u er bij. Elke drie maanden kunt u andere kunstwerken uitzoeken. Alle werks-n die u huurt zijn verzekerd. Langer dan zes maanden mag u een werk niet hou den en als u dat toch wilt dan kunt u het kopen. Abonnementen met spaartegoed ma ken u dat gemakkelijk. Van de abon nementsprijs wordt namelijk 75% als kooptegoed voor u gereserveerd. Dit kooptegoed voor u gereserveerd. Dit kooptegoed kunt u op elk gewenst mo ment besteden voor alle werken uit de collectie. Wilt u alleen maar lenen, zonder kooptegoed, dan kunt u met een abonnement ”A” voor ƒ5,het kunstwerk van uw keuze in huis halen. smaatregelen toch nog iets mis, zorg er dan in ieder geval voor dat u de alarm nummers van de brandweer (2222), po litie (3000) en arts bij de hand heeft, zo dat in geval van nood geen kostbare tijd verloren gaat met zoeken. Denk ook telde waarde per halfjaar met een mi- vooraf aan uw blusmiddelen. Met een draagbaar blustoestel, een permanent groep waarmee Piet Noordijk in De zijnde jazz-musicus van toegekend. De laatste jaren speelt van: Rob Madna - piano, Noordijk nog hoogst zelden in een jazz- Evert Overweg combinatie. Vele jazz-liefhebbers kijken dan ook uit naar een optreden van hem en als zodanig kan het optre den van Piet Noordijk in de Bonkelaar enthousiaste terecht bijzonder genoemd worden. Van de begeleidingsgroep is Rom Mad na bij de oudere jazz-liefhebber een begrip; met recht beschouwt men hem als één van de belangrijkste jazz pianisten in Nederland. Jaques Schols is bij velen bekend als de bassist bij het Louis van Dijk trio. Het succes en de uitstekende sfeer van het vorige con cert met Bad Habit doet vermoeden dat het 17 december a.s. met Piet Noor dijk wederom een bijzonder avond zal VIOTtinnc ni wo worden. Iedereen die van de uitsteken- iKllUUb BLAZER de muziek van het piet Noordijk Kwar- Piet Noordijk werd in 1932 in tet wil genieten is van harte welkom. Rotterdam geboren. Eerst speelde hij Aanvang 21.00 uur. Toegang ƒ6, klarinet maar ging later over op saxo- cjp 4, ken. Hetzelfde geldt voor het klaar zet ten van de te gebruiken hulpmiddelen, zoals bijvoorbeeld flessen voor het plaatsen van vuurpijlen. Plaats de fles sen half in de grond of, indien deze be vroren is, vul ze met zand. De flessen moeten in ieder geval rechtop staan en niet kunnen omvallen. Kies de ontste- kingsplaatszorgvuldig uit in verband kijkt u de tarieven maar eens. Zeker i-1_- jai, j-u::-rje_ j a ten daken, open opslagplaatsen en an der brandbaar materiaal. Sluit ramen en deuren van uw woning tijdig voor het vuurwerk begint. Houd huisgeno ten en andere toeschouwers zo ver mo gelijk uit de buurt van uw ontstekingsp- laats. Na het nemen van deze voorzorgsmaa- steden aan het afsteken van het vuur werk. Gebruik hiervoor geen lucifers, maar een gloeiende sigaret of sigaar. Zodra de lont gloeit, ga dan een paar passen terug. Indien u een ’’weigeraar" heeft, d.w.z. de lont is opgebrand zon der het vuurwerk te doen afgaan, pro beer dan niet dit stuk op een andere wijze alsnog tot afgaan te dwingen. Ontsteek nooit vuurwerk in de hand, dan kunt u er ook niet mee (fout) gooien. Experimenteer niet met vuur werk en bundel het niet terwille van de effectverhoging, dat is levensgevaarlijk. Ontsteek ieder stuk apart en zorg er voor dat uw voorraadtrommel na het uitnemen van elk stuk gesloten is. Het voorafgaande heeft betrekking op het ontstaan en blussen van een kleine brand in uw woning. In deze december- Regelement uitleenwaarde particu- maand zult u ook echter uit logeren lieren: Bij een abonment prijs van: erop toe, dat nooduitgangen niet wor- 7, r 12"? 11??? den geblokkeerd. Ook indien u gasten b. 15,-p.m. 1200 2 werken 1000 c. jr20,-p.m. onbep. 3 werken 1200 d. ,/'25,-p.m. onbep. 3 werken 1500 Reglementen uitleenwaarden bedrij ven: De abonnementsprijs bedraagt één werk of: ter waarde van: a. 5,- p.m. f 1200 2 werken 1000 deze kunnen de aandacht van uw dak werkzaamheden afleiden! VUURWERK Naast de kerstboom en de oliebollen gaat bij iedere jaarwisseling traditiege trouw voor miljoenen guldens aan vuurwerk de lucht in. De mensen doen dit om uiting te geven aan de feestelijke stemming, maar wanneer dit zonder de nodige voorzorgsmaatregelen gebeurt, kan dit ernstige ongelukken (lichame lijk letsel of brand) tot gevolg hebben. Dit kan niet vaak genoeg onder ogen worden gebracht. Let er daarom op dat u alleen vuurwerk koopt dat is voorzien van een duidelijk leesbare in de Neder landse taal gestelde handleiding (wette lijk verplicht). De officiële detailhandel is herkenbaar aan een biljet waarop de volgende tekst voorkomt: Verkoop Vuurwerk, Roken en Open Vuur verboden. Deze zaken beschikken over een goedgekeurde op slagplaats voor vuurwerk. Zelf moet u uw vuurwerk bewaren in een metalen trommel op een veilige en droge plaats, zo mogelijk buitenshuis. Bij vuurwerk zit niet voor niets een handleiding. Lees deze ruim vóór het ber te 24.00 uur. Dan bent u te laat en WADDINXVEEN De gemeen teraad is door B. en W. gevraagd rond 200.000,(inclusief btw) beschik baar te stellen om een nieuwe brand weerwagen met uitrusting te kunnen kopen. Deze aanschaf betekent tien jaar lang een kapitaalslast van 36.000,De nieuwe gecombineer de hoge-/Lagedruk autospuit met toe- I behoren vervangt de DAF-autospuit uit 1962, waarvan de districts-inspectie van het brandweerwezen in het voor jaar van 1975 al zei dat deze aan ver vanging toe was. Dank zij goed onderhoud is het "oude beestje” altijd nog in redelijk goede staat en wordt hij bij brandalarm nog steeds als eeste uitrukeenheid gebruikt. Naast deze DAF-brandweerwagen I wordt als uitrukeenheid bij andere ge- lichtjes is geen kerstboom. Gebruikt u echter voor uw verlichting uitsluitend electrische kaarsjes en beslist geen echte, omdat deze een voortdurende en nauwlettende controle vereisten. Eén moment van onoplettendheid en uw boom is een fakkel. Heus, electrische verlichting is dan wel niet zo mooi, maar het geeft u tenminste een rustig gevoel, mits u er zeker van bent dat deze in orde is. De verlichting heeft im mers een jaar niet gebrand. Controleer daarom de bedrading van de kerst- boomverlichting op beschadigingen en laat de lampjes een half uur branden vóór plaatsing in de boom. Gebruik een gaaf en goed passend verlengsnoer en leg hgt zó neer, dat het voor u en uw huisgenoten geen struikelobject vormt. Wanneer u gaat slapen of de woning verlaat, doof dan kerstboomverlichting. BRANDENDE KAARSEN In de huidige wereld vol glas, staal en beton is een groeiende behoefte merk baar aan kaarslicht, omdat dit meer sfeer schept. Het verhoogt echter ook het brandgevaar. Plaats kaarsen daaróm in een stevig staande houder op ontstekingstijdstip en niet op 31 decem- een vlakke ondergrond. Houd de kaar- ber te 24.00 uur. Dan bent u te laat en sen verre van grodijnen of andere licht vergroot daardoor de kanso p ongeluk- brandbare stoffen, zoals papieren ver- l'"“ u-*—tj-- -♦ - sieringen enz., zomede buiten het bereik van kleine kinderen en de huisdieren. Gebruik geen kaarsenhouders die ver vaardigd zijn van plastic of andere ge makkelijk ontvlambare stoffen. Een extra probleem geven de kaarsen die in kerststukjes verwerkt zijn. Deze kaarsen mag u niet te ver laten opbran- den, omdat de meeste kerststukjes vaak met brandgevaar. Denk daarbij aan veel gemakkelijk ontvlambare onder- ------- delen bevatten. Plaats kerststukjes niet buiten uw gezichtsveld en vooral niet in de nabijheid van een warmtebron, zoals bijvoorbeeld boven een kachel op een schoorsteen. De kaarsen worden dan week en buigen om met alle gevolgen van dien. Laat kleine kinderen, hulpbehoeven- tregelen kunt u dan al uw aandacht be den en ook uw huisdieren nimmer al leen in een ruimte waarin kaarsen bran den! Ook niet voor enkele minuten. Het waarom zal u duidelijk zijn! OLIEBOLLEN BAKKEN Eten en drinken doen wij allemaal tij dens de feestdagen. Vlees, kip of kal koen, het moet allemaal gebakken of gebraden worden. In vet, net als de oliebollen, die ieder jaar weer de mee ste problemen geven. In de eerste plaats al vanwege de stank, die menig huisvrouw niet in haar woning wil heb ben. De schuur of een andere ruimte moet dan onderdak verlenen aan de oliebollenbakkers, die zich daar vaak met geïmproviseérde bakapparatuur moeten behelpen. Wanneer dit het ge val is en u moet gebruik maken van een gasstel (butaan of propaan) wees dan extra voorzichtig en controleer eerst of de gasslangen nog in orde zijn (b.v. geen scheurtjes). U moet gebruik ma ken van hogedruk slangen. Dit zijn rub berslangen, voorzien van een wape ning, die met goed passende slangen klemmen aan uw apparatuur bevestigd moeten worden. Stel de apparatuur ste vig op en verwijder alle gemakkelijk ontvlambare stoffen boven en in de omgeving van het fornuis of gasstel. Bij het bakken en braden van al uw lek kernijen kan altijd de ’’Vlam in de pan” schieten. Als u dit overkomt, loop dan niet weg, er is nog geen brand. Leg in plaats daarvan een goed passend deksel met een schuivende beweging van u af, op de pan. Draai gas of electriciteit uit en laat de olie zeker 15 minuten afkoe len. Leg een vochtige dweil op de dek sel, zodat deze vaster op de pan drukt. Het deksel niet oplichten en niet met de pan gaan lopen om hem buiten snel ler te laten afkoelen. Gebruik nooit wa ter om brandende olie te blussen: ook dit is levensgevaarlijk. Blijf daarom ru stig ter plaatse tot de olie weer vol- WADDINXVEEN Commandant A. M. Zwamborn van de vrijwillige steeds bijvult. Een dennenboom zonder brandweer in Waddinxveen heeft deze week in verband met de ko mende feestdagen (Kerstmis, Oud en Nieuw) ernstig gewaarschuwd voor brandgevaarlijke toestanden in onze huizen als kerstboomverlich ting, gebruik van vuurwerk, frituren en bakken en dergelijke. Hij is aan de hand van gegevens van de Stichting Nationale Brandpreventie Insti tuut in Den Haag tot een aantal wenken gekomen om deze gevaren ook in Waddinxveen zoveel mogelijk te beperken. Want ieder jaar weer blijkt opnieuw dat vuur, en juist brandende kaarsen en vuurwerk door onvoorzichtigheid de vreugde danig kunnen bederven. Ook comman dant Zwamborn zegt: ’’Voorkomen is nog altijd beter dan blussen”. De brandveiligheid rond de december- gelopen. Als u het heel goed wilt doen, dagen begint al bij het kopen van uw draai dan in het plafond een schroe- kerstboom. Er zijn bomen in alle soor- foog. Wind een stuk binddraad om de ten en maten, maar kiest u in ieder ge- stam van de boom op één vierde van de val een boom die qua grootte in uw ver- top, het andere einde bevestigt u aan trek past, zodat hij vrij van gordijnen en het schroefoog. Omvallen is dan uitge- andere licht ontvlambare bekleding- sloten. Indien u de boom in een water- smaterialen kan worden opgesteld, houdende klem plaatst, voorkomt dit Zorg ervoor dat de boom stevig staat, een vroegtijdig uitdrogen van de boom, zodanig dat hij niet omver kan worden tenminste als u het waterreservoir Na zijn conservatoriumsstudie ontwikkelde Piet Noordijk zich gedu- Nederlands sterkste blazer. De sterkste invloed onderging Noordijk van Char- kunnen gaan bij kennissen of in een ho tel. Stelt u zich dan altijd op de hoogte van de mogelijke vluchtwegen en zie erop toe, dat nooduitgangen niet wor- ontvangt, wijst hen dan op de be staande vluchtwegen en stel zo moge lijk een vluchtplan in. Absolute veiligheid is nimmer haal- baar Loopt er ondanks uw voorzorg- ïóo,~per7aar'en'geëfTrëcht'op huur Van een kunstwerk, ongeacht de waar de. Meerdere kunstwerken verhogen de abonnementsprijs met 15,- per kunstwerk per jaar. De huurprijs van een kunstwerk bedraagt 5% van de ges- nimum van 36,- per half jaar. De werken kunnen maximaal 6 maanden op een buitenkraan aangesloten water- gehouden worden. slang, een waterslang met waterdiefje, Inlichtingen: Kunstuitleen Gouda, een wollen kleed of plaid kunt u vaak postbus 118, Gouda. Tel. 01820-22746. De kollektie is te zien aan de Prins Hendrikstraat 110 te Gouda. Geopend: en zaterdag 10.00-17.00 uur. Waddinxveen/Raijmond Peter). WADDINXVEEN Waddinxveners foon. die er nooit toe gekomen zijn naar een jazz-concert te gaan moeten zaterdag rende vijftiger- en zestiger jaren tot 17 december de stap maar eens wagen. In het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar treedt dan niemand minder lie Parker, erkenning kreeg hij toen op dan Piet Noordijk. De begeleidings- hem in 1965 de Wessel Heken Prijs, als - - rv.. a:-._ A. het jaar, werd doende is afgekoeld. Bonkelaar komt liegt er ook niet om; wat denkt u t Jacques Schols - bas en 1 - drums! Deze groep bestaat zo onge veer uit de beste jazz-musici in Neder land. Dit alles volgens een werkgroep jazz, die met het optreden van Piet Noordijk alweer haar derde concert in dit seizoen organiseert, en inderdaad: Piet Noordijk is een uitste kende saxofonist die bij het grote pub liek vooral bekend en geliefd is om zijn elpees met luistermuziek voor de late avond. Velen weten echter niet dat Piet Noordijk door vriend en vijand als de jazzsaxofonist van Nederland be schouwd wordt. I

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 3