Erfenissen bij ons kunt u natuurlijk voer oogmeting terecht Rijnlands Orkest zaterdag in de Ontmoetingskerk Mr. Opticien J.Grit |garier xssieven: Nieuwe wijk Zuidnlas I moet zó worden Concert begint precies om kwart over acht Ijl 8 Maanden cel geëist tegen Waddinxvener Inrichtingseisen zullen straks mede overwogen worden Opruimen van gifrestanten Gouwebrug kost gemeente f 160.000,— Serie over familierecht Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll in 1 1 temde beer). De beide boekdelen zijn De gehele behandeling van de nalaten schap kan doordat er veel administra tief werk gedaan moet worden en door dat vaak het bereiken van overeen stemming tussen de erfgenamen moei lijk is, veel tijd kosten. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 Contactlensspecialist ANVC - Optometrist OV Korte Tiendeweg 12, Gouda, tel. 01820- 13033 Kleiweg 108, Gouda, tel. 01820 - 16033 Winkelcentrum Bloemendaal 41, Gouda, tel.01820- 18492 Winkelcentrum de Passage 220, Waddinxveen, tel. 01828 - 4303 WADDINXVEEN - In het kader van het streven naar een permanente rege ling voor het opruimen van restanten bestrijdingsmiddelen zal in de komende maand januari een landelijke proefin- zamelingsaktie worden gehouden. In het kort houdt deze regeling in, dat boeren en tuinders hun restanten kun nen inleveren bij een 70-tal depots ver spreid over het land. Daarna zullen deze middelen worden afgevoerd naar de Afvalverwerking Rijnmond. De coördinatie van en begeleiding bij de uitvoering van deze aktie zal worden verzorgd door een hiertoe in te stellen stichting. Het Landbouwschap vindt opruiming van bestrijdingsmiddelenrestanten een goede zaak. Het voorkomt enerzijds de verontreiniging van het milieu en geeft anderzijds aan de land- en tuinbouwers een gelegenheid om zich op een ver antwoorde wijze te ontdoen van de restanten. WADDINXVEEN Zoals vorige week in deze serie beschreven zijn de erfgenamen van een getrouwde man of vrouw de huwelijkspartner en de kinde ren. Zijn de echtgenoot en de kinderen al eerder overleden, dan komen de kleinkinderen in hun plaats. Zo kunnen we verder gaan: gaat iemand dood die geen echtgenoot, kinderen of kleinkin deren heeft, dan erven zijn ouders, broers en zusters. Mochten deze over leden zijn, dan erven verdere familiele den, zoals de kinderen van broers en zusters. Zijn ook die overleden, dan ko men ooms en tantes, achterneven en - nichten aan de beurt. In de wet staat precies beschreven voor welk gedeelte al deze familieleden eventueel in de nalatenschap gerech tigd zijn. Daarnaast kan de overledene bij testament ook nog aan anderen ge deelten van zijn erfenis hebben ver maakt. Die krijgen dan een zoge naamde erfstelling of een legaat. Dat legaat kan een bedrag zijn, maar het kan ook goederen betreffen. Het is de taak van de notaris na te gaan wie de erfgenamen zijn. Heeft de over ledene een testament gemaakt, dan wordt dat door de notaris geopend. Is dat gebeurd, dan geeft de notaris een officiële verklaring van erfrecht aan de erfgenamen, of aan één van hen (bij voorbeeld de achtergebleven echtge noot). Met deze verklaring kan men de rechten van de overledene geldend ma ken en bijvoorbeeld over zijn bankre kening en/of girorekening beschikken. Verder gaat de notaris na hoe de nala tenschap is samengesteld, in goederen, geld, waardepapieren enz. Hij zoekt vaak uit of er nog rekeningen betaald moeten worden, of er vorderingen te innen zijn, of alle pensioen- en AOW- uitkeringen ontvangen zijn, of er nog belasting moet worden betaald e.d. Als dat allemaal gebeurd is, kunnen de beschikbare gelden onder de erfgena men worden verdeeld. Maar eerst moet dan nog worden onderzocht of over de nalatenschap successierecht moet wor den betaald. Dit is een belasting over de erfenis, die voor de meeste nalaten schappen overigens wel meevalt. Want er zijn behoorlijke bedragen vrij gesteld van successierecht voorzover het de echtgenoot, de kinderen, de ou ders en de kleinkinderen van de overle dene betreft. Alle overige familieleden en andere personen die in de erfenis meedelen moeten wel over het volle bedrag van hun erfdeel of legaat'suc cessierechten betalen. En dat kan tot een aanzienlijk percentage oplopen. Van iedere nalatenschap moet volgens de Successiewet binnen acht maanden aangifte worden gedaan. Die termijn is ruim gesteld, omdat met het verzame len van alle gegevens nogal veel tijd ge moeid kan zijn. Meestal belast de nota ris zich met het opstellen van de aan gifte. Nadat eventueel successierecht is be taald, kan tot de daadwerkelijke verde ling van de dan overgebleven nalaten schap worden overgegaan, leder krijgt zijn aandeel toegewezen, waarvan vaak een notariële akte wordt opge maakt. Toch kan ook die verdeling nog wel problemen opleveren. Want de erfge namen moeten het met elkaar eens zien te worden over de verdeling. Het is bij erfenissen niet zo dat de meeste stemmen gelden. Als twee erfgenamen bijvoorbeeld hun zinnen hebben gezet op hetzelfde stuk huisraad, zullen zij het samen eens moeten worden. Bij verschil van mening zal de notaris pro- WADDINXVEEN Komende zaterdag 17 december concerteert in de Waddinxveense Ontmoetingskerk de Rijnlandse Orkestvereniging weer. Het orkest uit Alphen aan den Rijn met zoveel Waddinxveense le den, speelt in Waddinxveen vanaf kwart over acht. De Rijnlandse Orke stvereniging wordt gedirigeerd door Bastiaan Blomhert met Domingo Belled aan de piano. De toegangsprijs bedraagt 5,Jeugd, cjp’ers en Pas-65/2,— Op het programma staat: Serenade, opus 44 Antonin Dvorak moderato, quasi marcia, minuetto, trio, andante con moto, allegro molto. Pianoconcert nr. 1 Felix Mendelssohn Bartholdy, molto allegro con fuoco, andante, pre sto. - Pauze. - Zes adagio’s Willem Pij per. Symphonic nr. 82 Joseph Haydn, vivace assai, allegretto, menuetto, trio, vivace assai. Over de vier genoemde componisten kunnen we nog het vol gende zeggen: Antonin Dvorak. De opkomst van blaa smuziek aan het einde van de 18e eeuw mag beslist spectaculair genoemd wor den. De vernieuwingen aan de instru menten hebben de muzikale mogelijk heden enorm uitgebreid’ en componi sten hebben daar ook direct op inge haakt. De basis van een blaasensemble is vrijwel altijd een octet (2 hobo’s, 2 clarinetten, 2 fagotten, 2 hoorns en contrabas). Dvorak heeft deze bezet ting iets uitgebreid voor een werk, dat geen nadere toelichting behoeft: de rijkdom aan Slavische melodieën is in vrijwel iedere maat voelbaar. Felix Mendelssohn. Hoewel Mendels sohn reeds op jeugdige leeftijd ook een voortreffelijk pianist was, bepaalde zijn werk als componist zijn roem. Dit con cert werd geschreven tijdens een ver blijf te Rome en direct daarna uitge voerd door de componist te München. Het werk is een briljant vertoon voor de solist en heeft slechts een beschei den orkestbegeleiding. De klassieke af wisseling snel-langzaam-snel is ook hier aangehouden, waarbij vermeld dient te worden, dat het laatste deel zich al mu zikaal in het coda van het eerste deel aankondigt. Willem Pijper. Een van de meest merk waardige scheppingen van de 20e eeuwse nederlandse toonkunst is zon der twijfel de Zes Adagio’s van Willem Pijper. Deze Adagio’s zijn geschreven als inwijdingsmuziek voor een vrijmet selaarsloge. Het eerste en laatste ada gio dienen het binnengaan en het verla ten van de tempel te begeleiden; Ada gio 2, 3 en 4 zijn een verbeelding van de symbolische beproevingen die de can- didaat ondergaat tijdens zijn inwijding, terwijl zijn opneming in de loge muzi kaal verbeeld wordt in het 5e adagio. Ofschoon niet bedoeld voor de con- een politie had zien staan, politieman niet had op- ”Een onwaarschijnijk ver haal” vond de officier, die er op wees dat de politieman lichtgevende kleding had gedragen en onder aan brandende lantaarn had gestaan. De vrouw van de verdachte, die ook in de auto had geze ten, zou nog hebben gevraagd of hij niet door een verkeerscontrole was gereden. De boomkweker voerde aan, dat hij die dag veel narigheid had on dervonden en daardoor van streek was geraakt. De tussen de Piasweg en de Tweede Bl- oksweg/Beijerincklaan/IJsermanweg te bouwen huizen moeten wat aantal en soort betreft afgestemd zijn op de wer kelijke woningbehoeften. Daarvoor is een grondig onderzoek nodig, dat B. en W. intussen hebben toegezegd. De Pro- gressieven willen vooral het huisvesten van de laagst betaalden veilig stellen. In de progressieve visie moet de Pias weg blijven zoals hij nu is: landschappe lijk van karakter. Dus geen uitvalsweg. Het verkeer moet de nieuwe woonwijk in en uit via de Sniepweg en de Beije- rincklaan, terwijl er een forse groens trook moet komen tussen de nieuwe huizen en de huidige woningen aan de WADDINXVEEN De fractie van de Progressieven (Pv- dA/D’66/PPR) is in de gemeenteraadsvergadering van vorige week woensdagavond al op de proppen gekomen met ’’voorwaarden van di verse aard”, waaraan de achter het sportpark ”de Sniep” uit de grond te stampen nieuwe Waddinxveense woonwijk zal moeten voldoen. In de raad is afgesproken dat de progressieve inrichtingseisen straks mede in beschouwing zullen worden genomen. Alleen de VVD wilde wat dit be treft de handen nog volledig vrijhouden, onder het motto nog nergens op te willen vooruitlopen. Piasweg. Wat de nieuwe woonwijk zelf betreft kennen de Progressieven aan groenvoorziening, leefbaarheid en dienstverlening belangrijk gewicht toe. Ook de veiligheid van voetgangers, spe lende kinderen en fietsers moet worden gewaarborgd. Toekomstige bewoners zullen bij de realisering van dit soort za ken moeten worden betrokken. Voor de Progresieven is het een uitge maakte zaak dat achter het sportpark "de Sniep” een gevarieerde woonwijk komt met spiksplinternieuwe woonvor men. Architectenbureaus die in Wad dinxveen niet of nauwelijks ”aan de bak” zijn gekomen moeten daarbij in geschakeld worden. Hun plannen zul- certzaal, zijn deze Zes Adagio’s van een dermate eenvoud en klankschoonheid, dat een openbare uitvoering zeker ge rechtvaardigd is. Joseph Haydn. Ondanks het isolement, waarin Haydn zijn werken schreef (hij maakte pas grote concertreizen toen hij al lang de vijftig was gepasseerd!) was zijn roem in Europa groot. De talloze uitgaves (vaak illegaal) van zijn werk en dat van anderen onder zijn naam getui gen hiervan. De z.g. Parijse Symfo nieën waren Haydn’s eerste grote op dracht naast het werk voor zijn brood heer, Prins Esterhazy, en geschreven voor ”La Loge Olympique", een con certorganisatie te Parijs. De symfo nieën hebben kennelijk tot de verbeel ding van het publiek gesproken, want niet minder dan drie kregen een franse bijnaam. De titel "L'ours" (de beer) slaat ongetwijfeld op de doedelzakach tige aanhef van de finale. (De doedel zak begeleidde de kunsten van een ge temde beer). De beide hoekdelen ziir geschreven in de z.g. sonatevorm; di middendelen zijn een thema met varia ties, resp. een menuet met "Landler"- achtig trio. len besproken dienen te worden in ruime kring. Hoe de gronden in de Zuidplaspolder zullen worden uitgege ven moet zijn geregeld voordat er daar een spa de grond in gaat. In ieder geval na behandeling van de erfpacht-nota, die B. en W. aan het schrijven zijn. Er moeten overigens ook maatregelen ko men om te voorkomen dat huizenbezit ters woekerwinsten zullen kunnen ma ken. Dat kan bijvoorbeeld om aan de gemeente bij verkoop van woningen een recht van eerste koop te geven. Bij het verdelen van de woningen in Waddinxveens nieuwste woonwijk - waar het zoetwaterkanaal beslist on dergronds moet worden aangelegd - gaat het voor de Progressieven ook om het (bij voorrang) huisvesten van men sen van buiten die ’’onvoldoende kan sen hebben gehad of zullen krijgen”. In de woonplek na het volbouwen van Zuidkade 1 moeten volgens de progres sieve raadsfractie ook huizen komen voor onvolledige gezinnen, terwijl ook door de nieuwe woonwijk heen aange paste woningen voor bejaarden en ge handicapten moeten worden gebouwd. WADDINXVEEN De gemeente Waddinxveen draagt f 160.000,bij in de kosten van de aanleg van de wes telijke oprit (vanaf de Kanaaldijk) naar de Gouwebrug. Dat is 40 procent van de f 400.000,die door de belang hebbende gemeenten en de provincie op tafel moeten worden gelegd als bijd rage in de kosten die in totaal f 1.600.000,bedragen. De Gouwebrug in rijksweg A 12 komt voor de (brom)fietsers en het regionale autoverkeer beschikbaar zodra de Gouwetunnel in gebruik genomen is. De brug zal daarom worden aangeslo ten op de Henegouwerweg in het oos ten en op de Kanaaldijk in het westen. Afgesproken is dat de provincie de westelijke oprit naar de Gouwebrug zal maken, maar ook beheren en onder houden. Van de totale kosten, die f 1.600.000,bedragen, moeten de belanghebbende gemeenten en de pro vincie f 400.000,(dat is 25 procent) op tafel leggen. Op prijspeil van 1974 werd de bijdrage van Waddinxveen be paald op f 160.000,(dat is 40 pro cent van f 400.000,Met een der gelijke verdeelsleutel stemde de Wad dinxveense gemeenteraad drie jaar geleden al in, maar op voorstel van de provincie wordt dat komende woens dagavond opnieuw gedaan. Als het bedrag in 1978 nog niet behoeft te wor den betaald is de gemeente wel van plan in dat jaar alvast te gaan reser veren. De lasten zullen 25 jaar lang f 13.600,bedragen. beren de betrokkenen tot een oplossing te brengen. Nog een slotopmerking over de verde ling van een erfenis. Als deze uitslui tend bestaat uit een inboedel, een bank- en/of girorekening en contant geld, dan is een notariële akte van de verdeling niet nodig. Dat is wel vereist, als bij de erfgenamen minderjarigen zijn, of personen die onder curatele zijn gesteld, of iemand die failliet is ver klaard. Ook voor de verdeling van dit soort eenvoudige en kleine erfenissen is het raadzaam advies aan een notaris te vra gen. Men moet toch naar hem toe voor het verkrijgen van een verklaring van erfrecht. Bij ons kunt u rechtstreeks terecht voor uw nieuwe bril of voor contactlenzen. Onze ervaren en volledig gediplomeerde opticiens zorgen voor een exacte oogmeting, met behulp van de allernieuwste optische meetinstrumenten. Hiermee wordt de glassterkte van de bril die u nodig heeft bepaald. Dit doen we trouwens al jaren, want de oogmeting is een belangrijk onderdeel van ons bedrijf. “In eigen huis” bepalen we de juiste brilsterkte én verzorgen wij de aanpassing van de nieuwe bril. Alles in één hand. Dat is gemakkelijk en gaat bovendien snel. WADDINXVEEN/DEN HAAG "Het zal je als politieman maar overko men dat iemand probeert je dood te rij den, terwijl je dienst doet. Omdat dit wel vaker gebeurt zal er streng moeten worden opgetreden”, zei de officier van justitie bij de Haagse rechtbank. Hij eiste acht maanden gevangenisstraf tegen een 30-jarige boomkweker uit Waddinxveen, die zich voor de actie te gen de politieman moest verantwoor den. Het was gebeurd tijdens een nach telijke controle van de rijkpolitie in Boskoop. Een wachtmeester gaf de boomkweker op de Zijde met een rode lamp het stopteken, toen deze uit de richting Hazerswoude naderde. De man negeerde echter dat teken Door snel opzij te springen kon de politieman een aanrijding voorkomen. Kort na het gebeurde werd de boomkweker in zijn woning aangehouden. Het bloedonder zoek toonde een promillage van 1.50 aan. Verdachte vertelde dat hij na thuis komst een halve liter jenever had ged ronken. Hij verklaarde, dat hij langs de weg wel maar de gemerkt. WADDINXVEEN Na de series over onder meer het werk van de notaris en het functio neren van het provinciaal bestuur van Zuid Holland heeft het Weekblad voor Waddinxveen dit maal een informatieve serie over het familierecht. Iedereen krijgt namelijk meer dere malen in zijn of haar leven te maken met de wetten op het ge bied van het familierecht. Die wetten, hoe nuttig en waardevol ook, vormen een doolhof waar een niet deskundige gemakkelijk in verdwaalt. Het gevolg kan zijn, dat men een verkeerde beslissing neemt, een slechte regeling treft of een overeenkomst aangaat, waarvan men de juridische of fi nanciële consequenties niet volle dig kan overzien. Samen met de notarissen, verenigd in de Koninklijke Nota riële Broederschap, hebben we een serie samengesteld, waarin onderwerpen worden besproken als huwelijksvoorwaarden, de ou derlijke macht over minderjarige kinderen, het voogdijschap over de kinderen bij overlijden en echtscheiding, en het doen van schenkingen door ouders aan hun kinderen om successierecht te besparen. Ook alle haken en ogen die vast kunnen zitten aan het maken van een testament en het verdelen van een erfenis komen in deze serie uitgebreid aan de or de. Evenals aan de juridische en financiële regelingen, die mensen kunnen treffen (en zelfs moeten treffen als zij verstandig zijn), wanneer zij buiten het huwelijks- verband met elkaar samenwonen. Voor adviezen op het gebied van het familierecht kan men overi gens bij iedere notaris terecht. Hij is een onpartijdige, door de Ko ningin benoemde, raadgever en de deskundige bij uitstek op juri disch en financieel gebied van het zogenaamde ’’privaatrecht”. Deze weekErfenissen. Volgende weekExecuteur testa mentair.

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 5