Woningbouw in sportpark ’de Sniep’? Overheid moet zich kwetsbaar opstellen Tweegesprek burgemeester en J. Havenaar Waddinxveen-voetbal gaat in de toekomst verhuizen Extra subsidie muziekfeest van Voorwaarts 1 Dit hebben B. en W. besloten Informatie-avond voor ouders over het voortgezet onderwijs Praten over vergroting Albert Heijn 99 w WADDINXVEEN In de gemeenteraad is er laatst bij de algemene WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 21 DECEMBER 1977 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin V b n g o h b S ir d V n h d v ii d IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Burgemeester mr. A. G. Srnallenbroek. Havenaar (SGP/Hervormde Kiesvereniging r c I s f f c I 5 1 I I I i vormen bij het ontwikkelen van een nieuw woongebied achter het sport park "de Sniep". Op die plek - door ons Zuidplas 1 genoemd - zullen 1.250 hui zen worden gebouwd, zodra het be stemmingsplan Zuidkade 1 vol is. Op de vrijkomende voetbalvelden zou de gemeente betrekkelijk goedkope woningbouw kunnen plegen, omdat de grond daarvoor al in eigen bezit is en sinds kort de gemeente zich ook eige naar kan noemen van de opstallen van "Waddinxveen”. Met de overname van De man die het eerst over de taak van de overheid uitvoerig sprak was de heer Havenaar, de SGP’er binnen de SGP/- Hervormde Kiesvereniging. Hij zei het volgende: "Het uitgangspunt van ons politiek optre den in deze raad is de Bijbel en de drie formulieren van Enigheid, die op de Bijbel gegrond zijn. Al de voorstellen, die aan de raad worden gedaan, zullen we dus toet sen aan dit Woord van God. De Bijbel on derwijst ons aangaande de weg die wij hebben te gaan. In de Nederlandse Ge loofsbelijdenis wordt in Art. 36 het ambt der overheid nader uitgewerkt "’De Bijbel leert ons als het voornaamste in dit leven: "Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid en alle dingen zullen u toegeworpen worden". Dat is een bevel met een belofte. Een bevel dat ieder mens geldt, want een ieder is schepsel Gods. Niemand kan zich daaraan onttrek ken. De Heeren heeft de verkondiging van Zijn Woord toebetrouwd aan de kerk. Dat is niet de taak van de overheid. Wel is het haar taak de ware religie te beschermen en te bevorderen; "Hiermede zijn we gekomen tot de taak van de overheid. De taak van de overheid is het om het heil van haar onderdanen te zoeken, en de omstandigheden te schep pen dat haar onderdanen tot dit heil onbe lemmerd kunnen komen. Het hoogste heil van elke onderdaan ligt hierin, dat hij na dit leven in zal mogen gaan in dat Konin krijk van God om Hem dan tot in alle eeu wigheid te mogen verheerlijken. Het le ven. dat ligt tussen de wieg en het graf is dan ook een voorbereidingstijd op de eeu wigheid. Hoogst ernstig dus. In dit leven wordt onze eeuwige bestemming bepaald. Daarna is er geen terug meer mogelijk. En juist daarom is het dat wii er steeds op terug moeten komen. Het bloed van onze medeburgers zou terecht van onze hand geëist worden als we zwegen". reageerde daarop als volgt: "De heer Havenaar heeft op zijn wijze nog eens getuigenis afgelegd hoe hij de overheidstaak ziet. Niet voor de eerste keer. Wel ten principale en wat mij betreft wederom op indrukwekkende wijze. Zijn opvatting, welke naar mijn oordeel als oud-testamentisch is te beoordelen, gaat in feite uit van de theocratische staats vorm. Met name in de tijd van de Richte- ren is deze staatsvorm in praktijk ge bracht. De doelstelling van deze staats vorm i j De staat is er primair ten dienste van het Koninkrijk Gods. Sterker in zijn struc tuur. Er is geen onderscheid tussen staat en kerk. Deze organen liggen in eikaars WADDINXVEEN Er moet reke ning mee worden gehouden dat de voetbalvereniging "Waddinxveen” in de toekomst het sportpark "de Sniep” zal gaan verlaten. Dat is door burge meester mr. A. G. Srnallenbroek ge zegd inde gemeenteraad en door wet houder P. F. J. van Schie (CDA) in de raadscommissie voor de ruimtelijke or dening en de woningbouw. De bedoeling van deze verhuizing is om af te komen van de groenbarrière die de sportvelden aan de Sniepweg gaan WADDINXVEEN Door de brass band "Voorwaarts” is op 29 oktober jl. een muziekfestival georganiseerd Hieraan hebben diverse amateurkorp- sen deelgenomen. De kosten van dit fe stival bedroegen f 250,-. Entreeheffing heeft niet plaatsgevonden. Het bestuur van de band heeft tevoren bij de ge meente een verzoek ingediend boven staande kosten in de vorm van een extra subsidie te vergoeden. Gezien het feit dat dit festival ten goede is geko men van het culturele leven van de be volking besloot de raad dit ver zoek te honoreren en hiervoor een be drag 250,- beschikbaar te stellen. i WADDINXVEEN Het college van Burgemeester en Wethou- i ders heeft de volgende besluiten en mededelingen aan de open- i baarheid prijsgegeven: ONDERZOEK In principe is besloten deel te nemen aan een door het Interge meentelijk Overlegorgaan Midden-Holland in te stellen regionaal-economisch en regio- k naai distributie-planologisch f onderzoek. 1 RAADHUIS L Opdracht wordt verstrekt tot f het aanbrengen van sierglas in de I toekomstige raadzaal in het in f aanbouw zijnde gemeentehuis. Besloten wordt aan Aspa BV te Leiden opdracht te verstrekken tot levering van het meubilair ten be- hoeve van het in aanbouw zijnde gemeentehuis. f AMNESTY Een verzoek van Amnesty In- l ternational om voorlichtingsma- 1 teriaal te mogen ophangen in l sportzaal "Groenswaard” wordt ingewilligd. FORMIDO Op 13 januari 1978 wordt de uit- i spraak van de afdeling Recht spraak van de Raad van State ver wacht inzake Schwartz en Verzij- den (Formido). GYMLOKAAL Over de te treffen voorzienin gen in het gymnastieklokaal bij de openbare Jan Ligthartschool (Kerkstraat) heeft een gesprek plaatsgevonden met de inspec teur van het lager onderwijs. Ge- zocht wordt thans naar de moge lijkheid in ieder geval op zeer korte termijn de vloer te herstel len en de meest noodzakelijke verbeteringen uit te voeren. VERLOREN TIJD "In dit licht bezien is het voor ons niet mo gelijk om het als een taak van de overheid te zien om voor sportvoorzieningen zorg te dragen. De tijd die een mens aan sport be steedt is in net algemeen veloren tijd ten aanzien van zijn zieleheil. Dit omdat in de sport de mens centraal staat, de mens met zijn hoogste prestaties, met zijn kennen en kunnen. Daar is geen plaats voor God en Zijn Eer". "Door dus sportvoorzieningen te bevorde ren gaat de overheid in tegen haar roe ping. van God opgelegd, en is daarom niet ten wezenlijke nutte van haar onderdanen. U zult mij de vraag willen stellen: "Wat verlengde. De bijzondere vorm van de J van de sa- I."”d7 overheid heeft een menleving niet toe, omdat in feite nua de betoogde CDA-fractievoorzitter ing. C. van ’t Hoog. rover speelde zich echter vooral af tussen de heer J. Havenaar (SGP/Hervormde Kiesvereniging) en burgemeester mr. A. G. Srnallenbroek. Dit tweegesprek vormde één van de (weinige) hoogte punten van de dit najaar gehouden algemene beschouwingen. Daarom geven we beide soms lijnrecht tegenover elkaar staande standpun- door te wijzen op de rechtvaardigingdie ten uitvoerig weer. vanuit het Nieuwe Testament is ontstaan en door nadruk te leggen op het beginsel van de liefde, de gelijkwaardigheid van de mensen tot basis te aanvaarden voor de in richting van onze maatschappij. Gelijk waardigheid, welk begrip ook behoort tot de grondbeginselen van het liberalisme en het socialisme. Ook Calvijn heeft in zijn opvattingen deze stelling meer dan eens betrokken". WADDINXVEEN Vorige week hield de Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs een informatie avond over het voortgezet onderwijs. Voor deze avond waren uitgenodigd de ouders van de leerlingen uit de 6e klas van de vier onder haar resulterende ba sisscholen t.w. de Groen van Prinste- rerschool, Koningin Julianaschool, De Savornin Lohmanschool en Willem van Oranjeschool. De heer Zijleman van het Nederlands Instituut voor Studie- en Beroepskeuze Begeleiding gaf een algemeen techni- zet onderwijs, terwijl na de pauze verte genwoordigers van de volgende scho len aan bod kwamen om een praatje over hun eigen school te houden: Chr. school voor L.H.N.O. "De Rank". Waddinxveen; Chr. Scholengemeen- voor MAVO/LTO, Wad dinxveen; Chr. Scholengemeenschap (gymnasium-atheneum-havo), Gouda; Scholengemeenschap op reformatori sche grondslag "De Driestar”, Gouda; Samenwerkingsschool (havo- atheneum), Waddinxveen; School voor Algemeen Vormend Biologisch Tech nisch en Kreatief Onderwijs De Kring. Bleiswijk. De belangstelling voor deze avond was zeer groot. De ouders werden uitste kend geïnformeerd betreffende de mo- gelijkheden voor hun kind aangaande zeker door mij, niet onderschreven. Ik wil De heer w M. van greemen (psp) het voortgezet onderwijs, waarbij naast niet als tegenstelling, veeleer als opvatting zej jn raa(jscornrn jssje geen bezwa- onderwijskundige ook principiële ach- ren tegen de uitbreiding van Albert Heijn te hebben, mits de toegangen en het parkeren voor de sportvelden van WSE definitief geregeld wordt. De heer D. Uitbeijerse (SGP/Hervormde Kies vereniging) wees op het gevaar van overbewinkeling. Hij zou Albert Heijn niet meer willen laten uitbreiden dan met 200 vierkante meter, de helft dus van de gevraagde omvang. Mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (lib.) en de heer W. M. L. Kruijk (CDA) hebben nog geen definitief oordeel. Zij wach ten liever eerst het resultaat af van de gesprekken tussen B. en W. en Albert Heijn. dersom de overheid draagt het zwaard de verantwoordelijkheid niet tever geefs, zij bereid is zedelijke moed is daarvoor nodig, zich juist kwetsbaar op te stellen. Juist openheid te geven niet uit zwakte, maar uit de kracht, dat openheid, kritiek uit de bevolking, juist de kracht ge eft om de zaken van de gemeenschap te dienen. Kwetsbaar om vanuit de kracht van kennis de mensen in onze samenleving de gelegenheid te bieden hun inzichten met wellicht minder kennis op basis van gelijkwaardigheid te benaderen. Dat houdt in, dat dienen meer betekent dan het voordeel van de twijfel geven aan be langstellende toehoorders. Neen, het is betekenis hechten aan de minste opmer king van de betrokken geïnteresseerde. Veelmeer, hoe aanvaard ik, hoe bouw ik de mening hoe gebrekkig ook van mijn medeburgers in de besluitvorming in. Dat is serieus nemen opgrond van de ge lijkwaardigheid dat is liefde voor de medemens dat de mens in onze samen leving een verantwoord mens is. bekleed met verantwoordelijkheid voor onze sa menleving. Dan is geen object van over heidszorg een zinloze bezigheid. Omdat de bezigheid afhankelijk is van de gelijk waardigheid van de mens, die zich tot ont plooiing doet brengen in welke activiteit dan ook. Ontplooiing is in die zin een op dracht. De overheid moet zich daartoe richten. Dat is haar primaire taak. Daarom zijn sport, onderwijs, volkshuis- GEEN THEOCRATIE ^edé"^ He’ "Onze staatsvorm is dan ook geen theo- "Ik stelde, dat de overheid zich kwetsbaar cratie. Stellig niet. De invloeden van met moet opstellen. Niet om een goede oveheid name Rousseau en Hugo de Groot zijn te zijn. Niet om er eer mee in te leggen, duidelijk herkenbaar in onze grondwet. Niet om ambities waar te maken. De over- De door de heer Havenaar gepropageerde heid stelt zich kwetsbaar op om mensen in staatsopvatting vindt geen grond in onze de gelegenheid te stellen deel te nemen grondwet, waarop hij mede zijn eed heeft aan hun maatschappij, aan hun ontp- afgelegd. Het beginsel van de volkssou- looiing, niet alleen, maar tezamen. Niet vereiniteit is uitgangspunt van onze grond- om te heersen, maar om te dienen wet. Daarop is onze democratie gegrond- 'pVaat'dieallèeTu}^ komt vfsL zowel als uitvloeisel van het begrip de "De begrippen theocratie en democratie verhouden zich niet. Ze sluiten elkaar in deze kantine-accommodatie werd een er in het sportpark "de Sniep” zijn. Tot dreigende openbare verkoop voorko- een verplaatsing van het openlucht- en men. Als de gemeente er dan ook nog overdekte zwembad zal het niet kun- in slaagt het te graven zoetwaterkanaal nen komen, omdat de kosten daarvan achter het sportpark "de Sniep” onder- veel te hoog zullen zijn. Maar wat is gronds te krijgen - zoals dat eveneens mooier om straks een zwembad- het geval is in Zuidkade 1 - dan is een complex te hebben dat midden in een goede aansluiting van de spiksplinter- woongebied staat, zo is de redenering, nieuwe woonwijk met de Bomenwijk In de raadscommissie voor de ruimte- verzekerd. lijke ordening en de woningbouw heeft de heer H. van Ek (Progressieven) het Het zal duidelijk zijn dat de voetbalvel- verplaatsen van de voetbalvelden van den te allen tijde te verplaatsen zijn. ’’Waddinxveen” op korte termijn bez- Dat geldt ook voor de tennisbanen, die waarlijk genoemd. van ons college, aangeven hoe wij pogen onze overheidstaak te zien "Het zal u duidelijk zijn dat de overheid, wanneer ze haar doelstellingen formu leert, uiterst kwetsbaar is. Ik geef als voorbeeldde ruimtelijke ordening. Provin cie en gemeente geven als nieuwe ontwik kelingsgebieden aan Zuidplas 1 en Zuidp las 2. Een half jaar na de plenaire discus- ANTWOORD BURGEMEESTER sie zijn deze gronden in handen van be- Burgemeester mr. A. G. Srnallenbroek drijven, geïnteresseerd in de bouw. Dat is niet in het voordeel van de gemeente. De gemeente neemt een onderwijsnota aan en wil dat beleid uityoeren. Krachten daarte gen vinden wegen om die uitvoering te be lemmeren. De overheid, die het beleid in het openbaar formuleert, maakt zichzelf kwetsbaar. Het ware wellicht daarom be ter om die openbaarheid niet te zoeken, zodat de doelen eerder kunnen worden ge realiseerd. Toch huldig ik die opvatting niet". moet men dan en wat moet de jeugd met haar vrije tijd?" Wij spraken daarjuist over het zoeken van het Koninkrijk Gods. Zoeken drukt een bezigheid uit. Bezig zijn met iets dat men kwijt is. Waar God de ogen van een mens opent en hem dan aan zijn gemis ontdekt, daar wordt de rust op gezegd. Dan wordt elk vrij ogenblik benut om te onderzoeken en te doorzoeken wat God in Zijn Woord heeft geopenbaard waardoor een verloren mens weer met Hem in verzoende betrekking kan ko men". "Daar ligt onze plicht; het bevorderen, dat het volk weer naar haar God gaat vra gen. Hiervoor zullen wij in de Dag der Dagen ter verantwoording geroepen wor den "Waarom stellen wij dit standpunt wat van ons toch allang bekend is weer aan de orde? Omdat we er een behagen in stellen "zware praat" uit te spreken? Nee. want en en waar het hart buiten staat zal ons heft plus één als in het woord zelf mede schuldig stellen in de Dag des Oor deels. Waarom dan wel?" "Omdat de tekenen der tijden, het wereld- feite uit. Dat maakt onze discussie deels gebeuren om ons heen ons van alle kanten eenvoudig, deels moeilijk. Die discussie toeroept, dat Christus is komende op de willen we bij algemene beschouwingen wolken des Hemels om te oordelen de le- niet ontgaan. In de democratie wordt door venden en de doden. Al vaker heb ik in erkenning van de invloed van de kiezers in deze raad gezegd: Mijn ziel krimpt ineen feite aanvaard de betrokkenheid met het als ik denk aan die Dag. God ontmoeten hele gebeuren in de samenleving. Het gaat en niet te kunnen, dat zal vreselijk zijn, daarbij niet alleen om de zorg van onder- Dan zal er geen terug meer mogelijk zijn. wjjs of spOrt, ook om volkshuisvesting, Nu nog wel. We leven nog. Het is nog de welzijn of welke overheidstaak dan ook. genadetijd. Dat we ons dan mogen haa- p>e ingang van het begrip democratie vierkante meter op 1150 vierkante me- sten en spoeden om ons levenswil. maakt de poort naar elke overheidstaak ter te brengen. Dat is 400 vierkante me- open. Slechts de afweging in welke mate is Jêr extra. In de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woning bouw heeft wethouder P. F. J. van voor deze uitbreiding op die plek aanwezig schap ren is deze staatsvorm in praktijk is door hem duidelijk geformuleerd: HET ZWAARD "De wezenlijke wellicht geestelijke kracht van de overheid wordt getoond, in dien uitgaande van de gezindheid de overheid is er voor de burgers en niet an- beschouwingen over het gemeentelijk huishoudboekje voor 1978 diep- theocratie laat beïnvloeding gaand gesproken over de taak van de overheid. ”D“ menlevine niet toe. omdat in dienende taak”, r’rvA De discussie daarover speelde zich echter vooral theocratie de democratie wordt uitgeban nen". "In onze westerse samenleving is Petrus - Datheen daarvan de eerste vertaler; Groen van Prinsterer heeft in Ongeloof en Revolutie nadrukkelijk stelling betrokken WADDINXVEEN De gemeente Waddinxveen is met superkruidenier Albert Heijn in overleg om de winke loppervlakte van de vestiging bij het Koningin Wilhelminaplein van,. 750 sche inleiding betreffende het voortge- n ^lz n t1 1 X t A T*lz O F IW A z. J t - - .t 11 J M maakt de poort naar elke overheidstaak ter te brengen. Dat is 400 vierkante f J- f --- ter discussie". "Daarbij botsen onze opvattingen, liever onze taakstellingen. Uw opvatting heiligt Schie (CDA) gezegd dat de ruimte in feite de overheid. Mijn opvatting neu- jeze uitbreiding op die plek aam traliseert het begrip overheid. Uw opvat- js ting ex artikel 36 in uw visie neutraliseert het in feite ook. De aan de overheid gege- In het overleg met Albert Heijn komt ven zwaardmacht opent in feite dezelfde ook de te maken toegang tot het sport- poort. U aanvaardt echter niet de rechtsin- veldencomplex van de rooms- gang, wel de staatsmacht. Zulk een opvat- katholieke voetbalvereniging WSE ter ting leidt tot onbeperkte, niet gecontro- sprake. Gemeentelijke voorwaarden leerde machtsopvatting en wordt heden- zijn verder dat er niets meer in de open tendage gezien als dictatuur. In feite lucht mag worden opgeslagen, dat Al- schrijft uw opvatting deze staatsopvatting hert Heijn de resterende grond moet ook niet weg, sterker, uw opvatting vraagt aankopen en dat er meer parkeer- om die staatsuitoefening. Zij wordt op ruimte door de Zaanse grootgrutter grond van de hoofdzaak der wet door ons, moet worden aangelegd. De heer W. L. M. van Breemen (PSP) het Voortgezet onderwijs, waarbij naast tergronden van de betrokken scholen aan de orde kwamen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 20