Joh. Nobel moet Kleiner dakkapel voor van ’t Wout PSP fel tegen bio-industrie in Landelijk gebied West toch afwachten b v PASSAGEBURO’s 1 Bijdrage in kosten van turninterland Illegale paardenstal moet worden afgebroken Afdeling Waddinxveen stuurt bezwaarschrift VRIJDAG 23 DECEMBER: DIE GOUWE SANGHERS IN ONTMOETINGSKERK Alleen voor serieuze reisplanzoekers 1 I heeft ons reisburo de nieuwe program ma’s klaar liggen van de meest vooraanstaande reisorganisatoren vol uitgebreide gegevens.. REISAJjFEN PASSAGEBUf W. geweigerde WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 21 DECEMBER 1977 aanlegvergunning te geven. Zowel ir. Drost - die meende dat het college alvast aan de provincie de be treffende vergunning voor het scheuren van grasland had moeten vragen - als het niet best uit een oogpunt van recht sbescherming van de burger dat deze aanvraag nu al een jaar loopt. ’’Treu rig”, noemde de heer Kruijk (CDA) dat. ’’Niet fraai”, waren de woorden van burgemeester mr. A. G. Smallen- broek. Hij gaf echter aan dat het col lege er naar streeft de zaken snel af te ds ze li- ;e- o- tje tr. Waddinxveen Passage 222 01828- 7522’ /as te- 10- ide ast ch- len iss- rjl. :rd. irp- fe- iing uur ge' ■en- een het :ko- be- ver- be- Zeist Slotlaan 231 •S? 03404- 25824’ :fl- id- ap la; ri- la; 'O- >or :h- ig- k ts is. ie as a- e- )e in Voorts verlenen solistische medewer king Cees van Gemeren, bariton in ’’Cantique de Noël”, een prachtig ker stlied, samen met het mannenkoor ”Die Gouwe Sanghers” (waarvan di- Tevens staan op het programma liede ren als O Santissima” (Hoe heerlijk, hoe begeerlijk); ’’Stille Nacht”, drie Russische werken; "Eeuwen geleden”, de Deutsche Messe”, waarmee het koor zoveel succes had in de radio- opname van de NCRV en tot slot het de consument gediend is met de betaal bare prijzen van vlees en eieren. Het belang van de dieren is er op een aantal punten minder mee gediend; zij hebben ven normaal fris drinkwater voor de dieren, bewegingsvrijheid voor de dieren en meer dan eén derde van alle boeren doet eraan. Zo’n 150.000 mensen ver dienen er op de boerderij en in de aan verwante handel en brood mee. De economie van ons land is er ook bij gebaat dankzij de jaarlijkse voor al wat leeft” aan deze intensieve miljardenexport, terwijl het belang van veeteelt gesteld moeten worden zijn: Normale frisse lucht in de dierenver blijven, normaal daglicht in de dierenverblij- hun gezin de dieren verzorgen, niet het gevoel hebben aan het hoofd van een fabriek te staan. De bio-industrie is van den van varkens" pluimvee en mestkal- groot belang voor de agrarische sector: veren. De boeren spreken meestal over intensieve veehouderij en niet over ’’in dustrie”, omdat ze, als ze alleen of met lijke gedrag. BEZWAARSCHRIFT Namens de afdeling Waddinxveen van de Pacifistisch-socialistische T (PSP) is het de heer H. van Borselen van lantsoen 71 die een bezwaarschrift naar aanleiding van het bestemmingsplan Landelijk gebied West over de dier- veredeling naar de Waddinxveense ge meenteraad heeft gestuurd. Wat daarin staat is het volgende: j van splan ’’Landelijk Gebied West”, dat op 17 november 1977 ter visie is gelegd, agrarische bedrijven voor intensieve veeteelt of ook wel "dierveredelingsbe- drijven” genoemd, gevestigd kunnen worden. Dit houdt in het telen van slacht-, fok-, leg- of pelsdieren zonder of nagenoeg zonder weidegang. In de praktijk betekent dit dat deze dieren, vaak in afgesloten ruimten, zonder veel bewegingsmogelijkheden, gehouden kunnen worden zonder dat daaraan voorwaarden gesteld worden. De PSP maakt ernstig bezwaar tegen het toestaan van deze intensieve vee teelt zonder dat daaraan nadere voor waarden gesteld worden. In de agrari sche gebieden moeten agrarische be drijven gevestigd zijn, en geen bio- industrie vestigingen. De voorwaarden, industrie hun die volgens de PSP o.a. op basis van ad viezen van de belangengroep ’’Rechten WADDINXVEEN Ook van de Waddinxveense gemeenteraad moet de heer L. H. van ’t Wout van de Onderweg 1 een ander (kleiner) dakka pel op het achtergeveldak van zijn huis zetten. De raadsleden vonden dat B. en W. terecht geen bouwvergunning hadden verleend. Tegen dit besluit had de heer Van ’t Wout een bezwaarschrift bij de gemeenteraad ingediend. Tevergeefs, want onze volksvertegen woordigers waren het er unaniem over eens dat de gevraagde vorm van het bouwsel niet meer als een dakkapel was te bestempelen. In de gemeenteraad drongen ir. T. Drost (SGP/Hervormde Kiesvereniging) en W. M. L. van Bree- men (PSP) bij het college aan het inge stelde onderzoek naar de noodzaak van een omleidingsweg achter de Dorps traat (waarvoor een aantal huizen aan de Onderweg moet) snel af te ronden, om de bewoners in dit gebied niet nog langer in onzekerheid te laten. De heer Van ’t Wout, die zich vorige maand op de vergadering van de raad scommissie van advies voor de bezwaar- en de beroepschriften liet vergezellen door zijn buurman en broer H. van ’t Wout, had echter tegen het besluit van B. en W. nogal wat bezwa ren. Zo vond hij de eventuele aanleg van een nieuwe weg achter de Dorps traat hoogst bezwaarlijk, liet hij weten gehouden turninterland Nederland- Noorwegen. De kosten voor dit evene ment, welke voornamelijk bestaan uit reis- en verblijfskosten van de gasttur- ners, worden geraamd op f 10.180, De inkomsten zijn geraamd op ƒ1.000,- (entreegelden). De overige inkomsten zijn pro memorie geraamd. Bekend is dat het K.N.G.V. een bij drage zal leveren, doch over de grootte T. en W. zijn van mening dat een evenement van dit niveau een goede zaak is voor de gemeenschap en derhalve voor een gemeentelijke bijdrage in aanmerking komt. Oost oherroepelijk is goedgekeurd. De heer Nobel had in een bezwaar schrift aan de raad gevraagd hem toch die door B. en W. geweigerde WADDINXVEEN Bij de besprekingen over het ontwerp- bestemmingsplan Landelijk gebied West in de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw heeft het PSP- gemeenteraadslid W. M. L. van Breemen steeds zijn ethische bezwaren onder woorden gebracht tegen dierveredelingsbedrijven, die volgens hem uit het gebied van het in de afgelopen maand ter visie gelegen heb bende plan geweerd dienen te worden. Volgens wethouder P. F. J. van Schie (CDA) is in het ontwerp-bestemmingsplan de bestaande bio- industrie gelegaliseerd en mogen nieuwe bedrijven niet in de buurt van de bebouwing worden opgericht. Wat is bio-industrie? Het is de bena ming voor de moderne vorm van vee houderij, waarbij het gaat om het hou- In art. 6 van Hoofdstuk II, bestemmin gen en bestemmingsplan wordt aangegeven dat in bepaalde delen van dit gebied dat de bewoners van de Onderweg en de Kleikade niet zijn gekend in de ge volgen van het door de gemeenteraad genomen besluit dat er voor dit woon gebied een nieuw bestemmingsplan wordt voorbereid en beklaagde hij zich erover dat B. en W. met twee maten meten, gezien de dakkapellen die er al zijn. "Kijk maar naar de huizen aan de Onderweg 17 en 19”, aldus de heren Van ’t Wout. De heer van 't Wout wil een dakkapel op zijn huis, omdat zijn gezin straks uit 5 mensen bestaat. In de woning zijn thans twee slaapkamers, waarbij de ene slaapkamer slechts is te bereiken door de andere. Het huis heeft geen badka mer. Met het te bouwen dakkapel zou het huis er een slaapkamer en een bad kamer hebben bijgekregen. Punt is dat in het betreffende gebied de woningen maar beperkt (niet meer dan 10 pro cent) mogen worden vergroot. Het door de heer Van ’t Wout gewenste dakkapel leek echter eerder op een verdieping erbij. OVERLEG In overleg met de gemeente probeert de bewoner van de Onderweg nu zijn huis van een acceptabel (kleiner) dak kapel te voorzien, al zal de door de heer Van ’t Wout gewenste leefruimte natuurlijk geringer worden. bereid is de gemeente zijn woning verkoop aan te bieden, zal het volg hem toch nog wel even duren voordat een andere woning voor hem beschik baar komt. Daarom wil de Waddinxve- ner in die tussenliggende periode wo nen in een huis dat ruimer is gemaakt. Omdat de gemeente voor (J:_o nieuwe plannen uitwerkt is men aan de Gouda WADDINXVEEN De raadscom missie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw heeft het college van Burgemeester en Wethouders geadvi seerd een illegaal (dus zonder bouwver gunning) ten noorden van de Brugweg gebouwde particuliere paardenstal van 90 vierkante meter af te laten breken. Alleen de heer D. Uitbeijerse (SGP/- Hervormde Kiesvereniging) wilde de stal - die in strijd is met de geldende be stemmingsplanvoorschriften - planolo- "Naar aanleiding gisch inpassen. Dit zou dan moeten ge beuren bij de herziening van het plan Brugweg. Maar mevrouw L. M. WADDINXVEEN Hoewel ir. T. Drost van de SGP/Hervormde Kies vereniging moeite zei te hebben de zaak-Nobel in de ’’doofpot van de aanhouding te stoppen”, besloot de gemeenteraad toch unaniem het WADDINXVEEN Het algemeen mannenkoor ”Die Gouwe Sang hers” uit Boskoop geeft vrijdagavond 23 december om acht uur een ker stconcert in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde. Tijdens het ker stconcert onder leiding van Aad Vos is er ook gelegenheid tot samenzang. In de Ontmoetingskerk zullen de kerst- bovendien nog een prachtige solo zal liederen in vele talen weerklinken, spelen, nl. "Noëls”, van Louis Cl. waarmee het koor wil uitdrukken dat d’Aquin.” Kerstmis een wereldomvattend feest is. Er zal zowel Duits, Frans, Engels, Rus sisch, Latijns als Nederlands worden gezongen. "We geven dit concert bewust in Wad dinxveen”, zegt Boskoops/Wad- verse Waddinxveners lid zijn); en Jos dinxveens zingende bloemist Maap Weijers, bariton, die "Hark, the herald Groenendijk, 2e secretaris van het angels sing” van F. Mendelssohn” en koor, ’’omdat we van mening zijn dat "The Shepherds” van P. Cornelius ten vele mensen in die buurgemeente een gehore zal brengen, plaats in ons koor zouden kunnen inne- men. Bovendien werd het ons in het be gin van dit jaar door verschillende Waddinxveners verzocht. We willen graag waar maken en tot uitdrukking brengen dat we hard op weg zijn een echt streek-mannenkoor te worden, waarin alle zangliefhebbers uit omlig- schitterende, magistrale ”Ere zij God” gende gemeenten van harte welkom dat met samenzang van de aanwezigen zijn. We zijn overigens ook erg blij dat zal worden gezongen. Het concert Ben Kramer, die zowel in Boskoop als duurt ruim anderhalf uur en de toegang in Waddinxveen een geliefd en bekend bedraagt slechts 5,-. Kaarten zijn nu organist is, onmiddellijk bereid was al verkrijgbaar bij M. C. Toebak, mee te werken aan dit Kerstconcert en Chopinlaan 22, tel. 4509. weinig bewegingsvrijheid, moeten af en toe onaangename handelingen onder gaan eri^worden beperkt in hun natuur- stro of stroojse[ jn (je dierenverblijven. Deze voorwaarden zijn noodzakelijk, niet alleen uit ethisch en wetenshappe- i lijke overwegingen, maar ook vanwege Partij de miljeu aspecten. De belangrijkste voordelen van het stellen van deze het Mevrouw Kuipers Rietbergp- voorwaarden zijn: Het bevorderen van het welzijn van de dieren; geen dieren in een onnatuur lijk, ziekte en ongevallen bevorde rende, omgeving. Het tegemoetkomen aan de natuur lijke eet- en herkauwgewoonten van de het bestemming- dieren door middel van stro. Het tegengaan van stankoverlast. Het tegengaan van waters- en bo- brengt de PSP - afdeling Waddinxveen demvervuiling. Oosterbroek-Waagmeester (lib.) en de het volgende bezwaar naar voren. Energiebesparing. heren H. van Ek (Progressieven), W. In art. 6 van Hoofdstuk II, bestemmin- *Geen massieveloodsenineenagrari- M. L. van Breemen (PSP) en W. L. M. gen en gebruik van dit ontwerp- sch gebied.” Kruijk (CDA) voelden daar echter niets voor. Hooguit een kleine trekkas en een werkloodsje. De Goudse veehouder heeft de raad scommissie duidelijk gemaakt dat er - langs de Bloemendaalseweg vele stuk- n°? geen medede'in® ®edaan- B ken grond zijn waarop groente, bloe- men of Boskoopse cultures worden ge kweekt. Hij meent dat voor het kweken van Boskoopse cultures een halve hec tare al voldoende is om een redelijk be staan op te hebben. Mocht de vergun ning om het grasland te mogen scheuren niet van B. en W. afkomen, 'ij zou kunnen gaan doen. Al zijn hoop heeft hij op die 1 hectare gevestigd. Omdat zijn zoon, die op een boomkwekerij in Boskoop werkt, zulke goede ervarin gen heeft met Boskoopse cultures kwam bij de heer Nobel het idee op zijn eigen stukje grond aan de Bloemen daalseweg daarvoor te gebruiken. Zoonlief kan hem daarbij mooi helpen WADDINXVEEN Uit de gemeente kas is 1.500,- gehaald als bijdrage in de kosten, die de Wad dinxveense gymnastiekvereniging TOOS heeft moeten maken in verband met de op verzoek van het Koninklijk w mvoiwwv gvn.w.nv, Nederlands Gymnastiekverbond eind verzoek van de Gouwenaar Joh. Nobel van de Bloemendaalseweg 58 vorige maand in de sporthalj’de;Sniep_” om zijn weidebedrijf van 1 hectare te mogen omzetten in een sierteelt bedrijf aan te houden totdat het bestemmingsplan Landelijk gebied UITZONDERING De heer Nobel, die destijds wegens ge brek aan opvolgers - zijn zoons gingen studeren - niet elders heeft geprobeerd een nieuw melkveehouderijbedrijf op te zetten, woont nog op zijn onteigende boerderij. En dat mag hij, zolang hier geen gebruik van behoeft te worden ge maakt. Rond de boerderij is alleen nog een erf, waarop enkele vruchtbomen staan. De melkveehouderij oefent hij al en dat loont de moeite niet De "^er Nobel is allerminst te spreken „„rrv, over het advies dat de hoofdingemeur- rlJNGOED directeur voor de Landinrichting over De heer Nobel heeft 10 jaar geleden de zaak had uitgebracht."Dat is geen wel een redelijke vergoeding van advies te noemen”, aldus de Gouwe- Gouda gekregen, doch het levenson- naar, die van mening is dat hij in de pol- derhoud is zo duur geworden dat hij der Bloemendaal geen nieuw bedrijf van de rente over deze vergoeding bij wil stichten, omdat het volgens hem lange na niet kan leven, zodat hij op an- gaat om de omschakeling van een be- dere wijze in zijn dagelijks brood moet staand bedrijf. Hoewel er volgens de weten te voorzien. En omdat adminis- voorschriften in de polder Bloemen- tratief werk hem niet ligt wil hij op zijn daal geen nieuwe boomkwekerijen I hectare grasland een sierteeltbedrijf meer mogen komen, hoopt de heer No- beginnen. Daarop wil hij ’’fijn goed” bel dat hij een uitzondering op die regel gaan kweken zonder glasopstanden, zal mogen zijn. de Onderweg nu zijn entabel (kleiner) dak kapel te voorzien, al zal de door de 1. Hoewel hij ten verkoop aan "te bieden, zal het volgens een andere woning voor hem beschik- in die tussenliggende periode -gc J. ohet gehele (thans nog wegbestemde) woongebied nieuwe plannen uitwerkt is men aan de Zuidkade niet van plan goedkeuring te hechten aan ingrijpende bouwplannen, zeker niet als ze komen van bewoners (zoals de heren Van ’t Wout) die wonen op de plek waar de achter de Dorps traat gedachte omleidingsweg zou moe ten worden aangelegd. Anders zouden B. en W. zich bij eventuele aankoop van deze huizen in de vingers snijden. Zeker is wel dat de gemeente de huizen ten oosten van de mogelijk aan te leg gen weg zal aankopen. Het is alleen de vraag wanneer. treffende vergunning voor het scheuren de heer W. M. L. Kruijk (CDA) vonden het niet best uit een oogpunt van recht- burger dat deze aanvraag nu~al een jaar loopt. ”Treu- dat. ’’Niet fraai”, waren de woorden fiij gaf echter aan dat het coï- handelen, maar er kunnen motieven dan weet de heer Nobel niet wat hij zou zijn waardoor het allemaal wel eens langer kan duren dan gewenst. Pro bleem voor de heer Nobel is namelijk dat zijn weidebedrijf in het nieuwe be stemmingsplan ligt in beschermd agra risch gebied, zodat het veranderen van de bestemming van een stukje grond geen eenvoudige zaak is geworden. In de raadscommissie van advies voor de bezwaar- en de beroepschriften had en later het bedrijf overnemen, de heer Nobel eind vorige maand al verteld dat hij zo’n tien jaar geleden in Gouda een melkveehouderijbedrijf had met 14 hectare grasland, waarvan circa 6 hectare in pacht. Van deze opper vlakte is 13 hectare onteigend ten be hoeve van de woningbouw in Gouda, zodat hem slechts 1 hectare grasland aan de Bloemendaalseweg restte. En dat is te weinig voor een redelijk be staan als veehouder. Daarbij komt dat hij de nodige investeringen dient te staa.n- De melkveehouder! doen als hij koeien wil blijven houden vijfjaar lang met meer uit. J I nppr NIzaRé»! ic ollprmin Den Haag Korte Tiendeweg) De La Reijweg 11 2-4 •S‘070- •2'01820-21922’! 469648’

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 21