Overheid heeft toch een dienende taak? Waarom dat stuk over Concordia? Lezers schrijven Suggestie voor ’n andere kop 117 Werkloze Waddinxveners BEZORGING Peuleyen 15, telefoon 2604 Evangelisatie in kerstvakantie Havo/Atheneum Financiën Onderwijszaken OPENBARE COMMISSIE VERGADERING Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 21 DECEMBER 1977 kon plaatsen, heb ik met grote aan minder behoefte zich tegen het wel- voor ling van de vraag naar mannen komt naar voren in de sector landbouw, me taal, bouw en losse arbeiders en overige personeel. Bij de vrouwen daalde de vraag in vrijwel alle beroepsgroepen, maar toch wel opvallend in de catego rie sociaal en geneeskundig personeel. over het "irritante" geluid hiervan. Is de geluidswagen van Concordia aandacht aan minder mooi nieuws. In dit geval de onenigheid bij Concordia en een de afgewezen, op Naar aanleiding van i--- het "Weekblad voor Waddinxveen van 14 december 1977 het volgende: le Waarom wordt de woordenwisseling waarts en De Cormula's. die veel van hun in het bestuur van Concordia met Bijv. "Leerlingen op Havo/Atheneum uit de wekelijkse rubriek van Ton Elias in positieve belangstelling NRC Handelsblad. Een rubriek i I J slechts het logo "Cahier". Nu wil het geval dat deze onderwijsredac- teur over dezelfde zaak zelfs tweemaal heeft geschreven, kennelijk omdat het ook hem was opgevallen. Dat wij tenslotte toch voor de gebruikte kop hebben geko zen wordt mede veroorzaakt door het feit dat het Weekblad voor Waddinxveen in de krant van woensdag 23 november al een uitgebreid verslag van de betreffende con- f voor samenwerkingsscholen HAVO/Atheneum aan de (korte) Sniep- wees eerlijk en met schijnheilig, schat en laat niet de mensen hun avond opofferen voor iets wat toch geen nut heeft. Alles op een rij zetten en aan diverse jaren terug den kende, toen heus nog wel eens met de belangen en wensen van de burgers re kening gehouden werd, denk ik en zeer vele anderen met mij: Zaten wij nog maar bij de vleespotten van Egypte! W. BROER, te vinden in de categorie "losse arbei ders en overige personeel in algemene dienst" en in de niet vermelde ("overige”) beroepsgroepen. De da- lukkig gekozen boven plaatste. Ik van van mening dat zo geen recht is gedaan aan de heer Elias, de auteur van dit artikel. Laat ik een stukje uit zijn artikel aanha len, wat ook overgenomen is door het Weekblad voor Waddinxveen: "De le- 1 een katholieke school. Als daar een stel ven «r daarover. Sla de 33 jaargangen er maar op na. Natuurlijk zijn verslagen over muziekuit- concoursen en andere open bare optredens onder "mooi nieuws" te rangschikken. Maar een krant die voor De Commissie van Bestuur voor de Sa menwerkingsschool voor Havo/Athe neum te Waddinxveen, heeft afgelopen dinsdagavond vergadert over deze agenda: 1Opening 2. Gesprek met oudercommissie Sa menwerkingsschool 3. Vaststelling verslag van de vergade ring van 29 november 1977 4. Vaststelling verslag DB-vergadering 21 november 1977 5. Ingekomen en uitgegane stukken 6. Instelling en benoeming leden re glementencommissie 7. Gang van zaken op school 8. Rapportage werkgroepen 9. Rondvraag 10. Benoemingen 11Sluiting. paar jaar, maar dan verstaat zeker nie mand, niemand meer. Voorstel komt in gemeenteraad en wordt niettemin dusdanige manier van de tafel ge veegd dat een onzer beste bestuurders er zijn gezicht mee verliest en z’n bie zen moet gaan pakken. Maar niet ge treurd. Voor deze man (gezien zijn staat van dienst) vinden wij wel een ander baantje; en de macht heeft gezevierd. Hoelang is het geleden dat ik in ons Weekblad voor Waddinxveen een on zer bestuurderen de woorden hoorde uitspreken: "De overheid heeft een dienende taak”. Nu dat lezen we dan wel. Hoewel wij gewone mensen zijn zullen we wel niet goed het verschil we ten te onderscheiden tussen dienen en macht uitoefenen. Soms zijn wij Nederlanders wel eens een vreemd volkje, want wij wijzen volken zeggen. En maar er is geen hond die er zicfTwat van aantrekt. Ik zie dus niet zo veel ver schil, hoewel het natuurlijk wel leuk is als je je mening eens kan zeggen. Toch in het bestuur van Concordia met vrije tijd steken in de muziekbeoefening. grote vette letters op de voorpagina Zo lang het Weekblad voor Waddinxveen vermeld? In ieder verenigingsbe- bestaat en dat is sinds 1945 schrij- stuur zal wel eens "ruzie” zijn, maar dat wordt gelukkig geen voorpagina-nieuws. 2e Wat wordt bedoeld met de opzwe- voeringen. pende en ongemotiveerde publici teit rond de actie?” Worden hier wellicht de uitgebreide en positief zijn moeilijke taak wik staan schenkt ook geschreven verslagen en vertoonde foto's mee bedoeld? 3e Wat het gebruik van de geluidswa- aantal reacties die de inzamelingsactie gen tot negen uur 's avonds betreft, heeft losgemaakt. ben ik het met u eens. Maar zijn de PC. Hooft zei het al in 1640 met zijn door u vetgedrukte woorden: "vanuit de bevolking is met irritatie Over de geluidswagens hebben we. omdat er naar gevraagd wordt, geven we die weer, deze mening: In een tijd vol met mo gelijkheden om iets aan een ander ken baar te maken zouden geluidswagen die nen te worden afgeschaft. Ze bezorgen al tijd overlast en kunnen worden geken schetst als een agressieve vorm van meningsuiting op straat. Je kunt je er als burger niet tegen wapenen, ook al duurt het maar even. Maar dat geldt natuurlijk ook voor de (gratis) papier hoop die elke week ongevraagd in de brievenbus wordt gedaan. De kwestie van de geluidswagens die alleen in noodgevallen de straat op zouden mogen hebben wij al besproken met een gemeenteraadslid en zullen dat ook doen in één van de raadscommissies, waar het publiek het recht heeft vanaf de tribune opmerkingen te maken WADDINXVEEN Speciaal voor Waddinxveense kinderen van 6 tot en met 11 jaar worden er in de komende week bijbelse verhalen verteld. Er wor den ook leuke dingen gemaakt, gezon gen enz. Dit programma wordt de kin deren aangeboden door het kindere- vangelisatieteam van de Centrale Her vormde Gemeente in Waddinxveen. De kinderen zijn in de Mozartlaan wel kom op 27 en 28 december van 10.00- 12.00 uur en van 14.00-16.00 uur en pp 13.00 uur. Ook zij terecht m de hal van de Bet- helkerk (Bilderdijklaan) en wel op 28 en 29 december van 10.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur en op 30 december van 10.00-13.00 uur. Evenals in de vo rige vakanties hoopt men weer vele kinderen te ontmoeten. Na bestudering van N.R.C. Handels- geloven af te zetten. Zij blijken veel blad van 29-11-1977 bleek dan ook dat meer bereid naar anderen te luisteren”, het Weekblad voor Waddinxveen het Graag zou ik dan ook een suggestie wil- totale artikel van de heer Ton Elias had len doen voor een naar mijn idee betere overgenomen en er alleen deze onge- kop boven het artikel van de heer Elias. beidsbureau, gekomen op rond 2.6 ingeschreven. Van deze 237 mannen waren er 71 "schoolverlaters”; van de 211 vrouwen waren er 95 "schoolverla ter”. Het totaal aantal schoolverlaters (jongens en meisjes tezamen) is daar mee gedaald van 225 (eind oktober) tot 166 (eind november). WADD1NXVEEN/GOUDA Het aantal werkloze mannen en vrou wen in het gewest Gouda, dat staat ingeschreven bij het Gewestelijk Ar beidsbureau in onze buurgemeente, was eind november weer lager dan een maand tevoren. Het zijn nu 1080 (-63) mannen en 469 (-59) vrou wen. Voor Waddinxveen zijn deze werkloosheidscijfers: 67 mannen (was 75) en 40 vrouwen (was 48). In totaal dus 117 werkloze Waddinxveners in november. Een maand eerder waren dat er nog 123. Niet alleen het aantal werklozen wel niet uit het oog mag worden verlo- daalde, ook met de vraag naar perso neel was dat het geval. Er worden nu 1151 - het verslag over de (Naschrift redactie: Vooraf dit: Muziek- inzamelingsactie van "Concordia” in korpsen hebben in onze samenleving een u“* - onmisbare plaats. Onze waardering gaat uit naar de mensen van Concordia, Voor- We zien iets dergelijks altijd nog om ons heen Overigens was het verslag in het Week blad voor Waddinxveen van vorige week gebaseerd op een kort gesprek met ere- vele malen een geluidswagen voorbij voorzitter G. L. de Knegt en op een lang horen gaan, die luidruchtig actie onderhoud met voorzitter J. H. van Ho ven. Over het beschrevene dat de voor- Ik kan mij niet herinneren ooit pagina haalde omdat het nieuws pas dins- in uw weekblad gelezen te hebben dagavond openbaar werd hebben ech ter ook andere kranten geschreven, zoals oo... de Goudsche Courant van afgelopen za- minder gewild? Zelfs dinsdagavond tcrdag. tot tegen half acht in het Brugcen- trum. Moest dat niet tot 7 uur zijn? Het grootste deel van uw verslag lijkt mij een zeer tendentieuze berichtge ving met wellicht het gevolg, dat de "kater" van de beschermheer wordt doorgespeeld naar Concordia. Daar te genover staat echter, dat de totaalop- brengst van de collecte f 7.500,- aan geeft, dat een groot deel van de Wad dinxveense bevolking positief heeft ge reageerd. Hopelijk steund het bedrijf sleven deze actie ook. Ik hoop, dat in 1978 met mij, vele dorpsgenoten zullen kijken naar de muzikanten van Concor dia in hun nieuwe donkerblauwe pak met rode bies. C.M. VISSER, Mozartlaan 115 In het Weekblad voor Waddinxveen van 30 november j.l. trof mij de kop: "Stel katholieke leerlingen zegt op Ha- vo/At-hefleum: Er is geen leven na de dood". Deze kop stond boven een arti kel naar aanleiding van de conferentie georganiseerd door de Landelijke Ver eniging van Samenwerkingsscholen, raar die het vertelde gaf ook les aan Vooral daar ik zelf deelnam aan deze L_2._!l_’.._ 2 conferentie en een kreet als deze niet leerlingen zegt dat er geen hiernamaals kon plaatsen, heb ik met grote aan- is, uiten zij zich veel negatiever dan dacht dit artikel gelezen. De strekking hier, zei hij. Volgens deze docent tonen van het artikel kwam mij heel wat posi- degenen die niet in "iets” na de dood tiever over dan de daarboven prijkende geloven op de samenwerkingsschool kop. minder behoefte zich tegen het wel- woorden: "Oft goede ofte quaede nieuw- amaeren zyn, zy zyn my altyds welkoom, gereageerd en het zette nogal veel omdat zy leeren de wereldt kennen Uit kwaad bloed" niet wat overtrokken? vroeger tijd weten we ook dat brengers van Ik meen te weten, dat van enkele slecht nieuws van hun hoofd werden be- deuren de veelal jeugdige korpsle- roofd. dus zorgden ze den zijn weggescholden. Het ge zegde: "Concordia weet ons alleen te vinden als er geld nodig is”, kan in feite van de meeste collectes gezegd worden, maar gelukkig zijn de reac ties meestal anders. 4e Zolang wij hier wonen hebben wij 1 .1i..: ji. horen gaan, die luidruchtig actie voerde voor diverse verenigingen enz. I van hetgeen in een landelijk avondblad was geschreven kon ingaan op details. Maar de nadruk had even goed kunnen liggen op andere niet minder onware de tails. We vertrouwen echter op lezers die tonen meer positieve belangstelling NRC Handelsblad. Een rubriek waar voor het vak Kennis van het Geestelijk geen kop boven pleegt te staan, maar Leven”. NOORTJE C. L. MESKERS, Secretaresse bestuur van de Katholieke Vereniging voor Voortgezet Onderwijs in Samenwerkingsverband. Da Costaweg 13 (Naschrift redactie: We kregen van drs. A. A. de Bruin, de in Waddinxveen wonende vice-voorzitter van de Landelijke Vereni- ferentie in, de samenwerkingsschool ging t.b.v. fVSWS). een telefoontje met dezelfde in- weg had opgenomen en dus aan de hand, houd als bovenstaande brief. Men had het maken van koppen om boven een artikel te zetten nooit moeten uitvin den. zeggen wij wel eens. Toch menen we terecht de ook door briefschrijfster gew raakte kop te hebben gebruikt, omdat die de verhalen in het Weekblad voor Wad- sloeg op een toch wel kenmerkend detail dinxveen van de eerste hoofdletter tot de in het hele verhaal, dat wij zoals in de laatste punt lezen. En dat zijn er veel inleiding bericht hadden overgenomen meer dan menigeen wel eens denkt. Uit de GAB-cijfers blijkt dat bij de mannen 39% van de werklozen korter dan drie maanden bij het arbeidsbu reau als zodanig staat geregistreerd. Anderzijds is 30% langer dan een jaar als werkloos ingeschreven. Bij de vrou wen zijn deze cijfers resp. 46% en 21%. VOORUITZICHTEN Een verdere daling van de werkloos heid lijkt op dit moment niet te ver wachten, omdat nu de seizoensinvloe- den (vooral in de bouw) merkbaar wor den. Geconstateerd wordt dat de nu nog werkloze personen voor een belan grijk deel tot de categorie structuur- werklozen behoren. Alleen intensieve bemiddelingsactiviteiten (met behulp van alle beschikbare instrumenten) kan hier een oplossing naderbij brengen. ren dat de bemiddeling van de nu nog werklozen soms uitermate moeilijk is mannen (-144) en 197 vrouwen (- omdat vraag en aanbod zeer slecht op 46) gevraagd. Het werkloosheidsper- elkaar passen. centage is nu in het gewest Gouda, vol- Eind november stonden 237 mannen en gens gegevens van het Gewestelijk Ar- 211 vrouwen in de leeftijd t/m 22 jaar (mannen). JEUGDIGEN Er is geen sprake van een daling van de werkloosheid in een bepaalde beroeps groep of bedrijfstak. De daling deed zich in zeer uiteenlopende sectoren en categorieën voor met de aantekening dat de groep ongeschoolden en perso- De raadscommissie voor de financiën in eigen belang dat vergadert donderdagmiddag 22 decem- ze hoe ze het ook moesten wenden of ber om half vijf in het gemeentehuis keren goed nieuws te vertellen hadden, over deze agenda: 1. Verslag van de vergadering van 9 november 1977 (gecombineerde vergadering met de commissie voor algemeen bestuurlijke zaken), van 24 november 1977 en van 7 decem ber 1977. 2. Mededelingen en ingekomen stuk ken: a. begroting 1978 van de Stichting maatschappelijke dienstverlening "Zuidplas"; b. schrijven van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland inzake her ziening autotoelage burgemeester; c. rekeningen over de jaren 1972 tot en met 1975 van het recreatieschap "Bospark”; d. begroting 1978 Prot. Chr. Stich ting Bejaardentehuis "Souburgh”; e. begroting 1978 en rekening 1976 Recreatieschap Reeuwijkse Plassen e. o.; f. rekening 1976 centrale meldings- en alarmeringsdienst en regionale brandweer Midden Holland. 3. Krediet ontsluitingsweg tussen Kromme Esse en Henegouwerweg ad 360.000,—. 4. Aanvullend krediet ad 181.475, voor de verbouw van de 5-klassige kleuterschool "De Kleine Basis” tot een geïntegreerde kleuter- /lagere school. 5. Medewerking voor de aanschaffing van een klei-oven t.b.v. de Eben Haëzerschool (kosten f 1.363, 6. Medewerking voor de inrichting van de gemeenschapsruimte in de St. Jozefschool (kosten ƒ22.569,07). 7. Medewerking voor herstel werkzaamheden aan de Chr. Natio naal kleuterschool ”De Duiventil” aan de Staringlaan (kosten 7.000,—). 8. Begroting 1978 samenwerkings school voor Havo/Atheneum. 9. Goedkeuring begroting 1978 van de Stichting Chr. Openbare Uitleenbi- bliotheek. 10. Verkoop 50 m2 grond aan het Zu- ringveld voor de prijs van 7.500,aan mevrouw A. F. C.. Besemer-Muller. 11. Wijziging begroting samenwerking sschool voor Havo/Atheneum dien stjaar 1976 nrs. I en 2, dienstjaar 1977, nr. 1. 12. Rondvraag. WADDINXVEEN Vanavond (woensdag) komt de raadscommissie voor de onderwijszaken in het gemeen tehuis om half acht in openbare verga dering bijeen voor de afhandeling van deze agenda: 1Opening 2. Vaststelling van het verslag van de vergadering van 23 november 1977 3. Medewerking voor de aanschaffing van een klei-oven t.b.v. de Eben Haëerschool. 4. Medewerking voor de inrichting van de gemeenschapsruimte in de St. Jozefschool. 5. Medewerking voor herstelwerk zaamheden aan de Chr. Nationale kleuterschool "De Duiventil” aan de Staringlaan. 6. Rondvraag 7. Sluiting. t wll{._vllk,k,1_1 vi, BEROEPSGROEPEN neel in algemene dienst relatief gezien Het aantal werklozen per beroepsgroep 29 december van 10.00-13 een forse daling liet zien. bleef vrijwel gelijk. De daling van het kunnen zij terecht m de hal Het aantal jeugdigen onder de werklo- aantal werkloze mannen is vooral terug zen (t/m 18 jaar) nam verder af van 94 J~~ J‘ tot 70 jongens en van 120 tot 93 meisjes. Er kan gesproken worden van een be trekkelijk gunstige ontwikkeling, hoe- van de gemeente voor ruim één ton BTW. Ligt i maar dat veranderen wij wel even. In- graag met de vinger naar andere woner vraagt bouwvergunning voor waar de burger niets ma: bouw eigen huis op eigen grond, maar inderdaad: Wij mogen wel wal zeggen. van aantrekt. Ik zie dus niet zo veel ver- Gelezen in Weekblad voor Waddinx veen: Inwoner onzer gemeente wil dak kapel op zijn huis ter vergroting woon ruimte. Wordt voor 80% Misschien wordt zijn huis over vijf of tien jaar onteigend voor omleidingsweg en dan wordt het te duur voor de ge meente om te kopen. Dus hij moet maar zien dat hij het klaarspeelt met de ruimte voor die jaren. Het nieuwe ge meentehuis wordt weer duurder. Jam mer want we moeten bezuinigen. Maar ia, wij kunnen niet bezuinigen want wij nebben de ruimte hard nodig. Dus de belasting maar wat extra omhoog. Jan met de pet bezuinigt wel wat extra. Ook de man die van zijn eigen geld een dak kapel wil bouwen. Tandarts Alkema koopt enkele honderden meters grond gemeente voor ruim één ton Ligt wel in bestemmingsplan, vraagt bouwvergunning voor f 1 huis op eigen grond, maar wat jammer: ligt in bestemmingsplan. Daar kunnen wij niets aan doen, vraag is was deze grond van de gemeente ge weest en had ze enkele honderdduizen- den guldens op kunnen brengen. Was ZOUJ ft onze overheid toe willen voegen: er dan ook mets aan te doen geweest? Inspraakavond in Anne Frankcentrum inspraakavonden af over voorontwerp streekplan Zuid- Holland-Oost, waartegen enkele be stuurderen protest willen aantekenen. Een massale opkomst: 99% van de aan wezigen is het er over eens dat dit plan in grote lijnen juist is. Waddinxveen be hoeft niet als Zoetermeer te groeien. Ze zijn het er over eens: langzaam aan dan breekt het lijntje niet en blijft onze gemeente leefbaar. We kunnen er wel een Babylon van gaan maken in een Tuinbouwweg 15

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 7