Buitenechtelijk samenwonen 11 I Waddinxveners sjouwden antiek naar AF-centrum w Causerie van M. van Hoogstraten groot succes Opknappen straten in Waddinxveen Tentoonstelling Gouds museum Serie over familierecht Groeten van patiënten in ziekenhuizen van Gouda ij I Illlllllllllllllllllllllll^ X s z 2 5 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 es. tot Museum Oud-Waddinxveen, dat een tekeningen, schilderijen, ouderwetse brillenkokers, maar ook De AF- Dit zijn enkele van de voorwerpen die belangstellende Waddinxveners naar het AF-centrum hadden meegenomen :rs, w” en mosterd. In het bestuur van de Stichting Mu seum Oud-Waddinxveen, dat wordt .leu- 3uk- por- tels; maandag 9 januari begonnen met het herstraten van de rijbaan van de Julia nastraat, waartoe deze straat voor de duur van drie weken of zoveel korter of langer als de uitvoering van het werk dit noodzakelijk maakt, voor het door- in. id- le- ■g- tst in :en iet en |6' ter ne 18- JS, 't sp in lot en omgeving. De expositie zal in de tweede en derde maand van het nieuwe De heer M. van Hoogstraten spreekt een geïnteresseerd publiek in het Anne Frank-centrum toe over wat is antiek, hoe ziet antiek er uit en waarom wordt iets antiek genoemd. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN De gemeente II|||IIIII||||IIII|||IIIII||||IIII|||IIIII|||IIII||||IIIIIO voor de duur van drie weken, afsluiting s 2 van de Rijnlandstraat plaats en vervol- schilderd doorC. Janssen, Gouda; recente aanwinsten en keuze uit eigen telefoontjes ’van buiten de stad’, van ners, dat bij overlijden van de een, de gemeenschappelijke goederen niet aan de ander gaan toebehoren. Ten aan zien van privégoederen kan men op soortgelijke wijze een overneming- sprijs afspreken. Men verleent elkaar dan het eerste recht om die goederen tegen een afgesproken prijs over te ne men. Of men verleent elkaar ’koopop tie’, dat wil zeggen: men legt vast op welke wijze na het overlijden de prijs van de privégoederen zal worden be paald. Om die prijs te kunnen betalen, bestaat de mogelijkheid voor beide partners Om een levensverzekering op het leven van de ander af te sluiten. En dan is er tenslotte nog het successie recht. Mensen die geen familierelatie hebben en van elkaar erven, betalen het hoogste percentage successierecht (minimaal 36%) en kunnen geen aan spraak maken op een van successie recht vrijgesteld bedrag. Het maken van een ’verblijvensbeding’ en een ’overnemingsbeding’ biedt daarvoor een oplossing. Maar ook daaraan zitten weer haken en ogen, bijvoorbeeld wat betreft de betaling van de premie voor de levensverzekering. Gebeurt dat niet op de voorgeschreven manier, dan loopt men het risico over de verzeke- ringsuitkering het hoogste percentage successierecht te moeten betalen. De conclusie uit dit alles moet zijn, dat het voor samenwonenden buiten huwe- lijksverband altijd verstandig is hun re latie - en dan met name de zakelijke kanten ervan - in een contract te rege len. De notaris zal daarbij de juiste juri dische en financiële adviezen kunnen geven. gens voor de duur van vier weken af sluiting van het gedeelte Stationsstraat gelegen tussen Kanaalstraat en Julianastraat. en in rwer- te ge mist, :en. WADDINXVEEN In deze serie zijn we begonnen met de huwelijksdag, en we hebben het steeds gehad over het regelen van zaken die voor een echt paar van belang zijn. In onze samenle ving zijn tenslotte de meeste mensen getrouwd. Bovendien is binnen het Ne derlandse recht het huwelijk de enige wettelijk erkende vorm van samenle ving tussen twee mensen. Maar juist omdat dit zo is, is er voor mensen die op een andere manier met elkaar onder één dak leven, eigenlijk nog veel meer reden om hun materiële relatie goed te regelen. We denken hier aan broer en zus, heterofiele en homofiele paren enz. In het maatschappelijk leven wordt steeds meer geaccepteerd, dat mensen hun leven inrichten op die wijze zoals zij dat zelf het beste vinden. Maar in juridisch opzicht gaat de wet gever nog steeds uit van het huwelijk srecht en worden andere samenlevings vormen niet geregeld. Toch behoeven ongehuwden die sa menleven beaald niet rechteloos te zijn. Zoals een echtpaar huwelijksvoorwaar den kan laten maken, zo kunnen twee mensen die van plan zijn langdurig sa men te leven, afspraken maken over de financiële gevolgen daarvan. Zij leggen hun relatie dan vast in een contract. Het verdient aanbeveling dit contract in de vorm van een notariële akte te la ten opmaken, omdat het een zeer inge wikkelde materie is, die goed en door dacht op papier moet worden gezet. Want in de praktijk zullen de eigen dommen van de partners gemeen schappelijk gebruikt worden en zal men ook beider inkomen gezamenlijk beheren en uitgeven. Zolang alles goed gaat, is er niets aan de hand. Maar men kan besluiten uit elkaar te gaan of één van de partners kan komen te overlijden. Wat gebeurt er in deze gevallen met de huisraad, met het huis, met een gemeenschappe lijke bankrekening enz.? Woont men in een huurhuis, dan kan met de verhuur- WADDINXVEEN De stichting Mu- dan iets uit 1900. De heer Van Hoogs- waardeloze oude potjes van Van Rijn’s seum Oud-Waddinxveen heeft 1977 af gesloten met een succesvolle en druk bezochte causerie in het Anne Frank- centrum over antiek. Antiek, zo heeft de heer M. van Hoogstraten in zijn cau serie gezegd, is in de mode. Voor velen van ons blijkt het ’’snuffelen” bij an tiekwinkels, op veilingen, beurzen en de huur betaalt, de andere partner huurder wordt. Gaan we uit van een ge kocht huis, dat op beider naam staat, dan is het verstandig in een contract op - te nemen tot welk bedrag ieder in de bliek duidelijk maakte geen handelaar meegebracht om ze door de heer Van tweede en derde maand van het nieuwe koopsom heeft bijgedragen en hoe men of antiquair te zijn, maar aangaf zeer Hoogstraten, in het dagelijks leven jaar gehouden kunnen worden in de de rente en aflossing van de hypotheek geïnteresseerd in antiek te zijn, ver- hoofd van de rijksdienst Kastelenbe- Bouwvoorlichting aan de Staringlaan. samen regelt. telde de Waddinxveners over het wat, heer, te laten bekijken. Het waren Geëxposeerd zullen dan worden etsen, Voor huisraad - in het algemeen: duur- hoe en waarom van antiek. Maar hij zei mooie olielampen, kostbare stukken litho’s, tekeningen, schilderijen, zame gebruiksgoederen - geldt, dat er ook nadrukkelijk bij dat iets uit 1600 oud speelgoed, stoere tinnen bekers en gouaches. men vastlegt wie welke gemeenschap- niet aantrekkelijker er uit hoeft te zien ouderwetse brillenkokers, maar ook pelijk te gebruiken goederen betaalt, en op welke wijze men een en ander wenst te verrekenen indien het samen leven wordt beëindigd door vertrek van een van de partners. Een soortgelijke overeenkomst is van belang ten aanzien van een gezamenlijk te gebruiken ban krekening, waarop ieder een deel van zijn inkomen stort en waaruit de kosten van de huishouding worden betaald. In deze serie hebben we het al gehad over het belang van een testament. Voor mensen die niet in huwelijksver- band samenwonen is een testament zelfs onmisbaar. Bij overlijden van een der partners, zou de familie terecht zijn of haar bezit kunnen opeisen. Door het wederzijds maken van een testament kan men er in ieder gavel voor zorgen, dat de overlevende partner niet onver zorgd achterblijft. Toch is het meestal niet mogelijk de naaste familie (even tuele kinderen en ouders) geheel te on terven. Er zijn hier vele juridische voe tangels en klemmen. De notaris zal u als juridisch deskundige op dit terrein het juiste advies kunnen geven. Naast het maken van een testament kunnen de partners ook een zg. ’verblijvensbe ding’ afspreken, bij voorkeur vast te leggen in een notariële akte, omdat daarmee de rechtskracht wordt ver hoogd. In het beding bepalen de part- Dit zijn enkele van de voorwerpen die belangstellende Waddinxveners naar het AF-centrum hadden meegenomen ter beoordeling van antiek-kenner M. Van Hoogstraten, lid van het bestuur van de Stichting Museum Oud- Waddinxveen en in het dagelijks leven hoofd van de rijksdienst Kastelenbeheer. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/ Sjaak Noteboom Waddinxveen laat in deze weken di verse straten opknappen. Op dit moment zijn herstraatwerkzaamheden in uit voering aan de Julianastraat, Rijnlands traat, Rijnlandsestraat en een gedeelte Stationsstraat. Onder voorbehoud dat de weersom- WADDINXVEEN/GOUDAToten standigheden dit mogelijk maken wordt met 15 januari wordt er in het Goudse museum ”Het Catharina Gasthuis” - welk museum Nieuwjaarsdag is geslo ten - het volgende tentoongesteld: miniatuurkermis gemaakt door J. A. de Bruin als vrije tijdsbesteding gedu rende 19 jaar en aan het museum ge- gaande rijverkeer zal worden gesloten, schonken door familie De Bruin, Aansluitend hieraan vindt eveneens Gouda; stadsgezichten van oud Gouda, ge- recente aanwinsten en keuze uit eigen bezit. WADDINXVEEN Na de series over onder meer het werk van de notaris en het functio neren van het provinciaal bestuur van Zuid Holland heeft het Weekblad voor Waddinxveen dit maal een informatieve serie over het familierecht. Iedereen krijgt namelijk meer dere malen in zijn of haar leven te maken met de wetten op het ge bied van het familierecht. Die wetten, hoe nuttig en waardevol ook, vormen een doolhof waar een niet deskundige gemakkelijk in verdwaalt. Het gevolg kan zijn, dat men een verkeerde beslissing neemt, een slechte regeling treft of een overeenkomst aangaat, waarvan men de juridische of fi nanciële consequenties niet volle dig kan overzien. Samen met de notarissen, verenigd in de Koninklijke Nota riële Broederschap, hebben we een serie samengesteld, waarin onderwerpen worden besproken als huwelijksvoorwaarden, de ou derlijke macht over minderjarige kinderen, het voogdijschap over de kinderen bij overlijden en echtscheiding, en het doen van schenkingen door ouders aan hun kinderen om successierecht te besparen. Ook alle haken en ogen die vast kunnen zitten aan het maken van een testament en het verdelen van een erfenis komen in deze serie uitgebreid aan de or de. Evenals aan de juridische en financiële regelingen, die mensen kunnen treffen (en zelfs moeten treffen als zij verstandig zijn), wanneer zij buiten het huwelijks- verband met elkaar samenwonen. Voor adviezen op het gebied van •het familierecht kan men overi gens bij iedere notaris terecht. Hij is een onpartijdige, door de Ko ningin benoemde, raadgever en de deskundige bij uitstek op juri disch en financieel gebied van het zogenaamde ’’privaatrecht”. Deze week: Buitenechtelijk samen wonen (slot). WADDINXVEEN/GOUDA Fami- ciaal telefoonnummer open: 01820- zonden. Het spreekt vanzelf dat vooral lieleden en bekenden van de patiënten 13744 (3 lijnen). in de Goudse ziekenhuizen (Bleuland- Man kan uitsluitend bellen op Nieuw- diegenen die op Nieuwjaarsdag niet in en het St. Jozefziekenhuis) kunnen op 1 jaarsdag en wel tussen 10.00 en 12.00 de gelegenheid zijn om op het bezoe- januari via de telefoon nieuwjaarsgroe- uur. De telefonische wensen en groeten kuur te komen, menige patient dé ver ten uitspreken. De AGRO- worden diezelfde ochtend via de hui- rassing van de dag kunnen bezorgen, ziekenomroep stelt hiervoor een spe- sradio van beide ziekenhuizen uitge- traten gaf ook het advies voordat men iets antieks koopt het eerst in de han den te houden en het te bevoelen. ’’Maar vraag wel eerst of het mag”, al- voorgezeten door de heer P. Noordam, t dus het bestuurslid van de Stichting is vastgesteld dat de lezing van de heer der schrifteiij’k worden geregeld dat bij Museum Oud-Waddinxveen, dat een Van Hoogstraten een groot succes kon vertrek of overlijden van de partner die ieder aanraadde nooit af te gaan op de worden genoemd. Intussen is men al verhalen van de antiquair als hij er zelf weer druk bezig met de voorbereiding rommelmarkten een favoriete vrijetijd- over begint. van de volgende tentoonstelling van sbesteding te zijn. De bezoekers van de causerie-avond kunstenaars uit Krimpen aan den IJsel De heer Van Hoogstraten, die zijn pu- hadden diverse antieke voorwerpen Hoogstraten, in het dagelijks leven jaar gehouden kunnen worden in de hoofd van de rijksdienst Kastelenbe- Bouwvoorlichting aan de Staringlaan. heer, te laten bekijken. Het waren C mooie olielampen, kostbare stukken litho’s, ’tl '->■> j. - z

Weekblad voor Waddinxveen | 1977 | | pagina 3