eminent eminent I I Zo gaat de nieuwe fabriek van Eminent er van binnen uitzien Zo is het met Eminent BV begonnen t» V Verboden voor gehandicapten Eén miljoen Nederlanders leven in een wereld vol obstakels: stoeptreden, draaideuren, opstapjes... U kunt er meer aan doen dan u denkt A. Kempkes begon in 1906 met 5 medewerkers Uitslag 6e HSW winterwedstrijd wL- Fabriekshal 2 12. Montage 13. Expeditie 14. Voormontage 15. Magazijn 16. Opslag 17. Technische dienst 18. Metaal 19. Koelmotoren, Centrale Ver warming en Compressoren Algemeen 1. Kantoren of Showroom 2. Entree kantoren 3. Restaurant 4. Bedrijfsruimten (nader, in te delen) 5 Portierswoningen Fabriekshal 1 6. Droogkamer 7. Opslag van hout en fineer 8. Machinale 9. Bedrijfsleider/Bedrijfskantoor 10. Poetsafdeling 11Spuiterij Verder in deze hal: Lakkluis, sprinklerinstallatie, post kamer, spreekkamer, garderobe, vergaderruimte, wachtkamer bedrijfsarts, kamer bedrijfsarts en monsterkamer. i r ji de voormalige lager pitje zetten om met de 2 hele bedrijf naar de Staringlaan zou op 21 januari a.s. en dit keer zal in de Dordtse Kil gevist worden. Vertrek van net station om 06.30 ook het ontruimen van de B-fabriek aan de Kerkweg-West. Op die manier Alleen de schoorsteen staat nog overeind op de plek van B-fabriek van Eminent op de hoek Dorpstraat/Kerkweg-West. (Foto: Week blad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). SLUITSTUK Het met de grond gelijk maken van de oude fabrieksgebouwen en opslagruim ten aan de Kerkweg-Oost vormt in feite het sluitstuk van een in de jaren zestig in gang gezette sanering van krotten en vervallen bedrijfsgebouwen, die de gemeente aan beide kanten van de Kerkweg-West tot stand heeft ge bracht. Zullen er aan de Schielands traat, afhankelijk van het te kiezen ty pe, 130 tot 160 laagbouwwoningen kun nen worden gebouwd, op het terrein van de B-fabriek zouden wellicht 45 vrije-sectorwoningen kunnen komen, gezien het karakter van het gebied daar. In ieder geval kan het neerzetten van huizen aan de Kerkweg-West de Dorpstraat-kern versterken, waardoor de huidige relatieve overbewinkeling zal afnemen. De nieuwe huisvestingsplek van Emi nent BV aan de Staringlaan heeft de gemeente nog maar pas weer kunnen terugkopen. Het terrein ten noorden van deze laan heeft een oppervlakte die vergelijkbaar is met de oppervlakte van de A- en B-fabriek tezamen. Het bet reffende gebied voldoet qua afmeting aan de eisen die de fabriek van electro- nische orgels aan een nieuwe gecon centreerde vestiging in Waddinxveen stelt, en kwam dan ook direct in aan merking om als object van grondruil met Eminent BV te dienen. De nieuwe orgelproduktielijn kan er eveneens ko men. l' kunt helpen obstakels te voorkomen of uit de weg te ruimen voor mensen in rolstoelen of met krukken, voor mensen die slecht zien of slecht horen. Laat uw invloed gelden in uw vereniging, op de school van uw kinderen, in uw werkkring, overal waar de bewegings vrijheid van één miljoen landgenoten wordt belemmerd. jecteerd tegen het gehele bestemmings plan Zuidkade 1. Feit was verder dat een nog groter industriecomplex aan de Schielandstraat hinderlijk zou komen te liggen tussen een nieuw te bouwen woonwijk en het Brugcentrum. Op een gegeven moment zou het zelfs kunnen gaan lijken dat in een deel van Zuidka de 1 de woningen tussen de industrie zijn weggestopt, nog afgezien van het feit dat door de forse afmetingen van het Eminent-complex het er achter de bestaande huizen aan de Zuidkade en Jan Dorrekenskade-Oost toch al min der fraai uitziet. Omdat het vrachtver voer van en naar de Schielandstraat door smalle woonstraten moet, gelegen op niet ontveend gebied en niet op dit verkeer afgestemd, zou er natuurlijk van meer woongenot beslist geen spra ke meer zijn. WADDINXVEEN Terwijl van de Eminent-vestiging op de hoek Dorpstraat/Kerkweg-West niets meer over is dan de schoorsteen wordt er aan de Staringlaan hard gewerkt aan het nieuwe bedrijfspand van de fabriek van electronische orgels uit Bodegraven. Deze zomer zal ook de vestiging aan de Schielandstraat worden ontruimd. Op het stuk grond van 38.500 vierkante meter in Waddinxveen-Noord ver schijnt straks een zeer modern pand, dat voldoet aan de modernste eisen en dat Eminent BV mogelijk maakt op grote schaal uit te breiden en de pro- dukt.ieplaatsen tot twee te beperken; één in Bodegraven en één in Wad dinxveen. Op 31 augustus 1977 pas seerde bij notaris J. in ’t Hol de acte die de grondruil en - verkoop, financieel gesteund door een rijksbijdrage, vast legde. Om de grote fabriekshallen te camouf leren zijn over de gehele frontbreedte eminent procent woningwetwoningen, 45 pro cent premiekoopwoningen en 25 vrije sectorhuizen (dus minder woningwet- weg naar het toekomstig woongebied woningen) omvat, was het geen doen Zuidkade 1 wilde de gemeente van Eminent BV een strook grond kopen. In de onderhandelingen daarover zei het bedrijf aan deze weg bij de Schielandstraat inritten te willen heb- een sluitende exploitatie-opzet te maken voor de huizenbouw op de Eminent-plekken. Vandaar dat er een beroep moest worden gedaan op het reconstructie- en saneringsfonds van ben, opdat zware vrachtwagens bij de het rijk. Het bestemmingsplan Zuidkade 1, waa- rin de A-fabriek is gelegen, werd door de woonhuizen zag de gemeente de gemeenteraad vastgesteld op 18 de- ',J r'—--cember 1975 en door de provincie goedgekeurd op 5 januari 1977. Welke de toekomst van Eminent daar ook zou WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 11 JANUARI 1978 uit te breiden A-fabriek zouden kunnen komen. Dergelijk vrachtvervoer tus sen d niet zitten. Gelukkig wilde Eminent BV de uitbreidingsplannen voorlopig op een lager pitje zetten om met de gemeente te bekijken of wellicht het zijyi, een grondruil van beperkte om hels bedrijf naar de Staringlaan zou vang was onontbeerlijk. Echter, de or- kunnen verhuizen. Dat betekende dus gelmakers bleken een aantal plannen in ook het ontruimen van de B-fabriek petto te hebben: aanzienlijke nieuw bouw aan de Schielandstraat (vergro- -J t -1:1, een concentratie van produktie en op slag en de vestiging van een nieuwe or gelproduktielijn, mits er gebouwd en geconcentreerd zou kunnen worden. RIJKSBIJDRAGE Om een rijksbijdrage te kunnen lospeu teren werd de Eminent-operatie gepro- van meer dan 200 meter niet aan Eminent gebonden bedrijfsgebouwen ontworpen: a. Een kantorenflat van 3 lagen. b. Een centrale hal met een groot re staurant, met daarboven een kantoo- runit en in het verlengde daarvan be drijfsruimten weke zullen verhuurd, en naar behoefte kunnen worden in gedeeld als kantoor en werkruimten. c. Geheel recljts van deze bouw twee portierswoningen. Het totale terrein heeft een opper vlakte van 38.500 m2. Met de bouw van de eerste fase is een bedrag gemoeid van ca. 14 miljoen. Voor de bouw van de eerste fase is op het terrein 15.000 m3 zand gestort. Er zullen 4000 palen geheid worden met een totale lengte van 48 km. Het ligt in de bedoeling om de eerste twee fabriekshallen in 1978 te betrekken, de frontbouw (kantoren en bedrijfsruimten) zullen in 1979 gereed komen. Dit is het vooraanzicht van het nieuw te bouwen bedrijfspand van Eminent aan de Staringlaan. WADDINXVEEN De verhuizing van Eminent BV naar de Staringlaan begon zó: Voor het maken van een stuk WADDINXVEEN Het was de heer A. Kempkes die in 1906 in een pand achter een woning aan de Nesse, schuin tegenover het toenmalige gemeentehuis, een meubelfabriekje begon met 5 man personeel. Omstreeks 1930 brandde dit inmiddels tot een be hoorlijke meubelfabriek uitgeg roeide bedrijf af, waarbij zelfs de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost gevaar liep. Omdat herbouw op dezelfde plaats door het gemeentebestuur te gevaarlijk werd geacht, terwijl er geen mogelijkheden tot ver dere uitbreiding aanwezig waren, werd een stuk weiland achter de Zuidkade en de Jan Dorrekenskade-Oost aangekocht en daarop een nieuwe fabriek van ongeveer 2.000 vierkante meter gebouwd. De eerste aanzet van de huidige A-fabriek aan de Schielandstraat stond voor toen malige begrippen ver van de wo- ningen. Kempkes maakte aanbouwmeu- belen met als handelsmerk Multi- lux (1938) en Formule (1952). De fabriek en de kantoren werden regelmatig uitgebreid, tot een WADDINXVEEN De eerste weds trijd van de wintervissers van de hen- gelsportvereniging Waddinxveen in het nieuwe jaar bracht niet veel geluk. Er werd zeer weinig gevangen in de Wijde Aa, doch de exemplaren die gevangen werden waren van behoorlijk gewicht, zou er in het dorpscentrum in totaal 3,6 ting produktieruimten), zo mogelijk irvinltS was a's v°lgt: 1W. v.d. Wal hectare grond vrij komen voor de wo- i-i-*;- 1020 gr 2. N. Hoogerdijk 950 gr., 3. J. ningbouw. van Egdom 900 gr., 4. C. Broer 810 gr., 5 M. Hoogerdijk 630 gr. Al spoedig bleek hoeveel geld er mee De zevende wedstrijd wordt gehouden gemoeid was om Eminent BV op een °P 21 januari a.s. en dit keer zal in de andere plaats te krijgen. Hoewel op dit Dordtse Kil gevist worden. Vertrek van moment in Waddinxveen een woning- het station om 06.30 uur. verdeling wordt nagestreefd welke 30 22 21 2D 13 12 15 18 19 23 23 pervlakte in 1969 van 8120 vier kante meter bij een terreinopper- vlakte van 25.000 vierkante meter en een uitbreidingsmogelijkheid van ongeveer 5500 vierkante me ter aan bebouwing. De B-fabriek aan de Kerkweg- West werd als meubelfabriek Modderkolk en Dijs gebouwd en later door Kempkes overgeno men. Van de 11.905 vierkante me ter is daar 3710 vierkante meter bebouwd. MOEILIJKHEDEN Het totale personeelsbestand van Kempkes Meubelfabrieken groei de tot 270 werknemers. In 1969 beëindigde het bedrijf wegens moeilijkheden in de afzet abrupt haar produktie. De fabrieken en terreinen werden overgenomen door het Eminent-concern in Bo degraven, fabrikant en handels- maatschappij in electronische or gels, dat sinds 1923 opereert en in 1961 begon met een eigen orgel- produktie. De orgelproduktie bleef in Bodegraven, waar om vangrijke nieuwbouw werd gep leegd. Eminent ging in Waddinxveen aan de Schielandstraat orgel kasten maken, halffabrikaten op slaan en ruimten verhuren en aan de Kerkweg-Oost exportkisten maken, gereedprodukten op slaan, evenals standmateriaal en dergelijke en de expeditie doen. De totale personeelsbezetting van de electronische orgelfabriek in onze gemeente groeide naar 80 personen, die voornamelijk in de houtbewerkingsbranche werk zaam zijn. y

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 17