In Waddinxveen Waddinxveenveilig dorp 215 misdrijven ’Vaak onredelijke kritiek bemoeilijkt politiewerk’ Politie in cijfers Honderd man in de cel Zes voetgangers bij ongeval betrokken WENS Teleac filmt bij Van Ginkel Nieuwbouw politie- Adjudant M. A. Ruissen in jaaroverzicht: bureau dit jaar 430 ’’VREEMDELINGEN” UIT ZO’N 35 LANDEN Hou ze in de gaten! llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil 1977 215 en en 129 68 33 23 2501 178 250 19 92 318 3240 100 78 45 2 90 50 16 28 (3265) 98) 55) 69) 3) 33) 37) 17) 18) 32 13 17 13 19 8 7 9 8 3 6 4 1 3 2 2 2 1 1 1 1 2 2 2 6 2 1 4 1 2 2 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllül Kinderen zijn kinderen. Waarschuwen is niet genoeg. Wj u 1 w gen, welke gepaard dient te gaan met personeel verwacht, dat zij een grote pv i du 11 vv i vvi wavnt, kjclu zaj vvii givic fe*'**» v> verantwoordelijkheid aan de dag leg- de nodige tact en interesse”. 332) r zinloos S, t, van ia, WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 11 JANUARI 1978 WADDINXVEÉN Dit jaar zal de Rijksgebouwendienst op de hoek Beethovenlaan/Mozartlaan een hieuw rijkspolitiebureau gaan neerzetten. De schetsplannen voor dit nieuwe onderkomen van de nu nog aan de Kerkweg-Oost zittende Hermandad zijn al klaar. Men is thans bezig met het gereed maken van het bestek en tekeningen. WADDINXVEEN Waddinxveen is een veilig dorp. Uit de pas bekendge maakte cijfers van de plaatselijke rijk spolitie over het aantal verkeersonge vallen in 1977 kan geen andere conclu sie worden getrokken dan dat er - met name in de woonwijken - sprake moet zijn van een goed samenspel tussen spe- gericht te houden op de jeugd en in dit verband ook op de jeugdcriminaliteit. Hij dient zowel corrigerend, als verbali serend op te treden. In 1977 werd 15 keer proces-verbaal opgemaakt tegen een strafrechtelijk minderjarige. In de tot het groepsbureau behorend arrestantenlokaal (2 cellen) zijn in het afgelopen jaar 100 personen ingesloten. In totaal is 169 dagen van die cellen ge bruik gemaakt. De voeding van deze arrestanten wordt verzorgd door café- restaurant "De Unie”. Vorig jaar zijn 178 arrestatiebevelen op last van de ju stitie ten uitvoer gelegd. Er werden in totaal 250 gerechtelijke stukken uitge reikt. Naar aanleiding van andere politie-instanties ontvangen verzoeken werden in totaal 244 processen-verbaal opgemaakt. (1976) 197) Indonesische Portugese Italiaanse Amerikaanse Joegoslaafse Chinese Belgische Canadese Pakistaanse Franse Zonder Japanse Oostenrijkse Spaanse Zweedse Australische Koreaanse Bengalese Thailandse Guyanese Poolse Venezolaanse Noorse Libische Chileense Mauritaanse Israëlische Irakese Deense Surinaamse Columbiaanse (1611) 613) 70) 631) (2841) 95) 226) 29) 96) 301) OORZAKEN De ongevallen ontstonden vorig jaar in onze gemeente voornamelijk als gevolg van verkeerd afslaan (53), het rijden te gen een (andere) auto (52), het geen voorrang verlenen (39), het slippen (28) en het inhalen (19), terwijl er 21 geval len werd weg- of doorgereden na een aanrijding. Het aantal voetgangers dat in 1977 bij een verkeersongeval was be trokken bedroeg 6. Dieren op de weg zorgden voor 5 ongevallen. WADDINXVEEN De rijkspolitie heeft in 1977 maar één buitenlander over de grens behoeven te zetten, om dat hij zonder de vereiste papieren hier verbleef. Blijkens het jaaroverzicht van groepscommandant M. A. Ruissen zijn in het werkgebied van de groep (Wad dinxveen en Moerkapelle) 430 ’’vreem delingen” uit zo’n 35 landen woonach tig. Gespecificeerd naar het land herkomst: Turkse Marokkaanse Duitse Britse WADDINXVEEN Ter kennis van de Waddinxveense rijkspolitie zijn in 1977 in totaal 215 misdrijven gekomen: 78 inbraken (in 1976 55), 45 diefstallen (69), 2 zedenmisdrijven (3) en 90 overige misdrijven (70). Bij de opsporing en het onderzoek werd in praktisch alle gevallen de eigen groepsrechercheur ingezet, zonodig werd daarbij assistentie verleend door personeel, ingedeeld bij de technische- en taktische recherche van het district der rijkspolitie ’s-Gravenhage. Vorig jaar werden 92 personen aangehouden wegens een strafbaar feit. Van dit aan tal werden er 19 opgesloten, terwijl 9 verdachten voorgeleid werden. WIJKAGENT In Waddinxveen werkt één wijkagent. Van hem wordt verwacht, dat hij con tacten tot stand brengt en onderhoudt met het publiek, in de ruimste zin van het woord, om op die wijze informaties te verstrekken en voorlichting te geven. Bij dit alles dient hij ook zijn aandacht WADDINXVEEN Het is de duide lijke opvatting van adjudant M. A. Ruissen van de Waddinxveense rijk spolitie dat hij en zijn mensen de op dracht hebben om de rechtsorde te handhaven. Adjudant Ruissen: ’’Door de omstandigheden waaronder wij leven, is het noodzakelijk, dat er grote aandacht wordt besteed aan de bestrijding van misdrijven en ordever storingen. Voortdurend wordt gezocht naar middelen om op die taak bere kend te zijn, waardoor een bevredigend peil van orde en rust in onze samenle ving wordt bereikt”. ”Hèt optreden van de politie eist, dat zij dicht bij het maatschappelijk ge beuren staat en kennis draagt van ont wikkelingen en andere achtergronden, waaruit deze voortkomen, om daar op passende wijze te kunnen reageren. Dit alles zal tot gevolg hebben, dat de bur gers de politie eerder accepteren, waar door de politieman, zonder overbodig machtsvertoon, een mogelijk onheil weet te voorkomen, dan wel deze op doeltreffende wijze kan bestrijden.” ”Het is bekend, dat de arbeidsverhou dingen van de politie voor een groot deel worden geschapen door de hou ding, die bevolking tegenover de politie aanneemt. Wanneer de bevolking meer begrip toont voor de taak van de poli tie, zal er ook een einde komen aan de vaak onredelijke kritiek, die het werk van de politie onnodig en zinloos bemoeilijkt”. ”Een waar contact tussen burgerij en politie is van grote betekenis. Door middel van de pers, alsmede door het verstrekken van mondelinge adviezen wordt zoveel mogelijk voorlichting ge geven aan het publiek. Ook door het verstrekken van lectuur, stickers enz. wordt getracht een goede verhouding met het publiek te doen ontstaan”. Adjudant M. A. Ruissen noemt het een gelukkig verschijnsel, dat het publiek de weg naar het politiebureau aan de Kerkweg-Oost weet te vinden en dat daarvan ook gebruik wordt gemaakt. De Waddinxveense groepscomman dant: De belangrijkste taak van de po litie is en blijft de handhaving van het recht, alsmede veiligheid voor perso nen en goederen, daarbij wordt van het 1 WADDINXVEEN Omdat in Waddinxveen diverse mensen van 1 1 Teleac wonen zal het duidelijk zijn dat er nog al eens gefilmd wordt in deze gemeente. Als mede- f l inwoners weten ze hier diverse lo- katies te vinden, die in het Hilver- sumse niet gemakkelijk te vinden zijn of al te vaak ”in beeld” zijn ge komen. In de loop der jaren zijn 1 hier opnamen gemaakt voor een Nederlandse taalcursus voor bui- 1 tenlandse werknemers en voor een programma over ontwikkelingssa menwerking. Morgen (donderdag) zal een Te- leacfilmploeg opnamen maken bij 1 reis- en passagebureau Van Ginkel BV in het winkelcentrum ”de Pas- 1 sage”. De opnamen worden ge maakt in het kader van de Teleac- i cursus Maten en Gewichten (In tern. Systeem van Éénheden), die vanaf september 1978 op de Ne derlandse televisie te zien zal zijn. 1 Het moderne hoofdkantoor van f reisbureau Van Ginkel BV werd 1 door Teleac uitgekozen, omdat de f inrichting zich uitstekend leent 1 voor de opnamen. In het betref- f fende filmfragment zullen prijzen 1 en gewichten c.q. hoeveelheden f van benzine in Engeland worden 1 behandeld. f Adjudant M. A. Ruissen van de Wad dinxveense rijkspolitie heeft zijn mensen bij de jaarwisseling weer het allerbeste toegewenst. Hij liet die beste wensen ver gezeld gaan met deze woorden: ELKE DAG NIEUW ZIJN 1 NIEUW BEN JE als je elke morgen verwonderd kunt zijn en dankbaar voor het licht van de dag, als je juicht omdat je ogen zien, je benen lopen, als je zingt omdat je hart klopt! NIEUW BEN JE als je weet dat je leeft als je beseft, dat vandaag de eerste dag begint van de rest van je leven! NIEUW BEN JE als je een verse kijk hebt op mensen en dingen, als je nog lachen kunt en genieten van de kleinste en de gewoonste bloemen op je levensweg! lende kinderen, voetgangers (brom)fietsers aan de ene kant automobilisten aan de andere kant. Natuurlijk zeggen cijfers niet alles. Uit een koele verkeersongevallenstatistiek blijkt nu eenmaal niet hoeveel bijna- ongelukken er zijn gebeurd, hoe vaak (te) hard rijdende automobilisten in hun eigen dorp mede-inwoners de stui pen op het lijf jagen en hoe piepende remmen voor een brok angst in een buurt kunnen zorgdragen. Vorig jaar werden ter kennis van de po litie 298 verkeersongevallen gebracht, waarvan 257 met alleen materiële schade en 38 met lichamelijk letsel. De drie doden die er vorig op Wad dinxveense grondgebied waren te be treuren vielen op rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht), het werkgebied van de Algemene Verkeersdienst der Rijkspo litie in Driebergen. DOORGAANDE WEGEN In de woonwijken - met verkeersluwe en -arme gebieden (Groenswaard 1 en 2, Oranjewijk, Vondelwijk) en wooner ven (Zeeheldenbuurt, Groenswaard 3) - blijken de verkeersongevallen met lou ter materiële schade bijna alijd op de vingers van één hand te tellen. Als het gaat om ongelukken op de weg met li chamelijk letsel, dan gaat het gedu rende een heel jaar om één of twee van dit soort aanrijdingen per aantal stra ten. Waar het in de woonwijken mis gaat zijn de ’’uitritten”: winkelcentrum Groensvoorde en bij de flats aan de Wilgenhorst. Het laat raden dat het op de door gaande wegen en op de in- en utvalswe- gen wat vaker misgaat. Zo gebeurden er in 1977 op de Brugweg 12 ongevallen zonder lichamelijk letsel, op de Kerk- weg 12 waarvan 1 met letsel, op de Noordkade 11 waarvan I met letsel, op Dorpstraat 6 zonder letsel en op de Zuidkade 8 waarvan 2 met letsel. ’’Uit schieters” zijn in Waddinxveen de He- negouwerweg met 27 ongevallen waar van 6 met letsel, het kruispunt bij de hefbrug over de Gouwe met 12 onge vallen waarvan 1 met letsel en de Noordkade met 11 ongevallen waarvan 1 met letsel. Adjudant M. A. Ruissen (58) van de Waddinxveense rijkspolitie staat er in november van dit jaar bij stil dat hij dan 40 jaar in politiedienst is. Hij maakt sinds mei 1970 deel uit van de plaatselijke rijkspolitie. Deze politieman woonde echter eerder van 1921-1925) in Waddinxveen. In die jaren werkte zijn vader als landarbeider bij zijn grootvader en bewoonde toen met zijn gezin een huis aan de Zesde Tochtweg. In 1925 vertrok het gezin Ruissen naar Rotterdam. De Waddinxveense politiechef zat aanvan kelijk in het kleermakersvak. Dat was tot in 1938. Toen werd hij ingelijfd bij het 15e regiment Infanterie in Nijmegen. De voormobilisatie en de mobilisatie maakte hij mee in de Peel. Eind 1939 ging de heer Ruissen als korporaal over naar het Korps Mi litaire Politie. Gedurende de oorlogsjaren heeft hij gewerkt in dienst van de Konin klijke) Marechaussee en de Staatspolitie, waar hij opklom tot wachtmeester. Bij de marechaussee heeft de heer Ruissen nog als mitrailleurschutter deel uitgemaakt van het cordon dat koningin Wilhelmina naar Engeland moest loodsen. De Waddinxvener ging in 1946 over naar het pasopgerichte Korps der Rijkspolitie. Hij werkte toen in IJ- zendijke, na in de oorlog opgekomen te zijn in Apeldoorn en in Puttershoek politie werk gedaan te hebben. Van 1949 tot 1959 gaf de heer Ruissen van zijn aanwezigheid blijk in Melissant, in welke Zuidhollandsg gemeente hij in februari 1953 de water snood meemaakte. Daar was hij postcommandant. In dezelfde functie was hij van 1959 tot 1965 in Zuidland werkzaam. Voordat hij in mei 1970 naar Waddinxveen kwam als plaatsvervangend groepscommandant was hij nog in eenzelfde functie werk zaam in Bunschoten-Spakenburg. In 1973 werd de heer Ruissen bevorderd tot adju dant, in welke functie hij de met functioneel leeftijdsontslag gaande heer J. Koelma opvolgde. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). 1335 272 104 623 ƒ7165,- (ƒ6980,-) 224 WADDINXVEEN Het werk van de groep Waddinxveen (Waddinxveen en Moerkapelle) van de rijkspolitie in 1977 is in deze cijfers samen te vatten: MISDRIJVEN Behandelde misdrijven waarvan: Inbraken Diefstallen Zedenmisdrijven Overige misdrijven Verkeersmisdrijven waarvan doorrijden borrel-op VERKEERSOVERTREDINGEN Aantal verkeersovertredingen: waarvan overtredingen max. snelheid Aantal overtredingen van bijzondere wetten Uitgereikte transacties zijnde een bedrag groot Totaal aantal processen verbaal van verhoor Totaal aantal opgemaakte processen-verbaal en rapporten in 1977: Aantal tenuitvoergelegde arrestatiebevelen: Aantal uitgereikte gerechtelijke schrijven: Aantal inverzekeringgestelden: Aantal aangehouden personen: Aantal aanrijdingen: waarvan 4 doden 40 met lichamelijk letsel 279 uitsluitend mat. schade. Binnengekomen meldingen (ass.-verleningen): Aantal ingesloten personen:

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 3