Hoe de Goudse veiling 75 jaar lang stormen heeft weerstaan 1903 1910 1974 1965 1918 1977 1953 1971 1959 Anonieme brieven in prullebak Vrijdag jubileumviering in gebouw aan de Bredeweg VEILINGOMZET NAAR DE 35 a 40 MILJOEN Gemeente koopt een volwassen kastanje Actie van PSP, PvdA, PPR en NIVON tegen Almelo-project Feestavond van het NKV VIJF NOTA’s 1928 WADDINXVEEN Vrijdag 24 februari bestaat de tuinbouwveiling van de Coöperatieve Tuiniersvereniging ’’Gouda en Omstreken” 75 jaar. Op deze dag zal in het veilinggebouw an de Waddinxveense Brede weg ’s middags een feestelijke receptie worden gehouden van 14.30 tot 16.30 uur. De terugblik op de afgelopen driekwart eeuw begint ko mende vrijdagmorgen om kwart voor negen met het hijsen van de vlag door veiling-voorzitter Jac. v.d. Berg. De onteigening door stadsuitbreiding geconcentreerde vesti- een droge boterham. Steunmaatregelen gadering van 28 februari 1960 dringt de Bij het 50-jarig bestaan in 1953 bestond haalde men uit de Goudse Breevaart. om tot een veiling te komen, met als ter' bezorgde de tuinbouw nauwelijks 1959 stemmen de veilingleden nieuw- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1978 gen voor deze uitbreidingen zijn reeds aangevraagd. Ondanks de fusies ron dom, ondanks de druk van de kant van het Centraal Bureau, ondanks de over- gang naar de teelt van bloemen en on- zorgen. Er wordt uitgezien naar vervan gende gronden. Op de klei en gronden worden goede resultaten be haald. Deze gronden komen voor in de Zuidplaspolder. De gemeente Wad- een nota inzake het bibliotheek wezen; een nota dekkingspercentages. De jaren 1974 en 1975 waren voor de tuinbouw niet best, toenemende con currentie en stijgende kosten noopten verschillende bedrijven af te haken. Toch ging de vestiging van moderne bedrijven nog door en kreeg het be stuur toestemming om 20 ha grond aan te kopen voor nieuwe tuinbouwvesti- ging. Ook kwam men met Boers overeen zich op veiling te vestigen. Deze vestiging is voor de verder ont wikkeling van grote betekenis. Het be doeld exportbedrijf heeft een grote om zet naar alle delen van Europa. In 1976 werd een omzet bereikt van 25 miljoen, ondanks de overgang naar bloemen teelt van een aantal leden. WADDINXVEEN B. en W. hebben het besluit genomen een volwassen ka stanjeboom aan te kopen bij de Bo- menbank BV in Sliedrecht, die gep laatst zal worden bij het nieuwe ge meentehuis aan het Raadhuisplein (de nieuwe naam van de verlengde Sta tionsstraat. In het kader van het 75-jarig bestaan van de veiling is dezer dagen natuurlijk gekeken in de archieven waar heel wat notulen en verslagen zijn te vinden van driekwart eeuw vooral Goudse veilinghistorie. Op 22 februari 1903 werd de nu 75- jarige veiling opgericht. Dat gebeurde in café ’’Tuythof” in de Groenendaal te Gouda door een aantal vooruitstre vende tuinders. In het bestuur kwamen te zitten H. A. Schipper (voorzitter), C. Stofberg (secretaris), D. Zwaan (pen ningmeester), H. Hagen (bestuurslid), K. Both (bestuurslid) en R. Hendriksen (bestuurslid). Als veilingmeester fun geerde A. Hendriksen. De veiling ging van start in een tijd waarin de sociaal zwakkeren het niet best hadden. In de tuinbouw lagen de lonen zeer laag. Ook in die tijd werd er echter al groente doorgedraaid. Het veilen van vooral gele en groene komkommers, princessebonen, sla en bloemkool gebeurde in de open lucht aan de Goudse Houtmansgracht, de plek waar nu het politiebureau staat. Een veilplicht kende men in die tijd nog niet. In die dagen moest een paraplu- drager de boeken van de penningmee ster tegen de regen beschermen. Een pond aardbeien bracht toen 8 a 10 cent op- WADDINXVEEN Zaterdagmiddag 4 maart wordt in Almelo een interna tionale demonstratie gehouden tegen de uitbreiding van de ultra-centrifuge fabriek. Op initiatief van de PSP- afdeling Waddinxveen zullen komende zaterdag in samenwerking met de PvdA, PPR en het NIVON, bij de di verse winkelcentra in Waddinxveen borden geplaatst worden om deze de monstratie te ondersteunen. Tevens zullen er folders uitgedeeld worden, waarin de bezwaren tegen het ultra- centrifuge project uiteengezet worden. In die folder staat onder meer: ”In Al melo staat een fabriek (UCN) waar ura nium wordt verrijkt. Dat uranium dient als brandstof voor atoomcentrales; ook voor de drie waarschijnlijk nog te bou wen atoomcentrales in Nederland. Met dezelfde techniek kunnen atoombom men gemaakt worden. Deze UC- fabriek is in samenwerking met Enge land en West-Duitsland gebouwd (het zg. Urenco). Onlangs is er een beslis sing gevallen over de uitbreiding van de UC-fabriek. Het verzet tegen de verrij king van uranium in Almelo is onder meer gebaseerd op de volgende redenen: ”De verrijking van uranium is nodig voor de opwekking van atoomenergie. Tegen het gebruik van atoomenergie zijn grote bezwaren aan te voeren. Atoomcentrales leveren grote gevaren op voor mens en milieu (stralings- en eksplosiegevaar). Daarnaast staat de techniek voor een aantal onoplosbare problemen (bv. verwerking en opslag van radio-aktief afval uit atoomcentra les). De zeer uitgebreide veiligheid smaatregelen (tegen o.a. sabotage) be dreigen de democratische verworven heden. Toch wordt het atoompro gramma doorgezet.” ”De atoomtechniek kan zowel vreed zaam als militair gebruikt worden. Via Urenco werkt Nederland mee aan de ontwikkeling van het gigantische West- duitse atoomprogramma. West- Duitsland groeit daarmee uit tot een belangrijke atoomstaat en kan zelf ge makkelijker atoomwapens gaan ma ken. Met name speelt de uitbreiding van de UC-fabriek een belangrijke rol in het enorme atoomcontract tussen West-Duitsland en Brazilië. Dit cont ract omvat de levering van een comp- ’---^ aan Brazilië. Hierdoor kan een dictatuur als die in Brazilië een atoombom maken.” plaats vinden van de nieuwe gebouwen. 1977 is nogmaals 27 ha tuingrond -aangekocht, waar ook weer 14 nieuwe bedrijven zich zullen vestigen. De ver wachting is mede door het toetreden van een aantal leden van andere veilin gen, dat de omzet naar een bedrag tus sen de 35 en 40 miljoen zal gaan. Ook nieuwe export en WADDINXVEEN Het Nederland; Katholiek Vakverbond (NKV) in Wac- dinxveen belegt vrijdagavond 24 ft - bruari in het Gereformeerd Vereniging - sgebouw een grote feestavond. Op deze avond zal de Goudse Komedie het t< - neelstuk ’’Contact met Kootje”, ee i blijspel in drie bedrijven van Hans va i Wijngaarden, op de planken brengei De feestavond begint om acht uur en s voor leden vrij toegankelijk en voc niet-leden tegen betaling van f 3,5C. Na het toneelstuk is er een gezellig sa menzijn met dans en muziek. WADDINXVEEN In het ge meentehuis wordt maar liefst aan vijf nota's gewerkt. Die werkstuk ken. waarin het gemeentelijk beleid stap voor stap wordt ontvouwd, zijn: een nota voor uitgifte van gron den: een voorbereidtngsnota kernen- beleid: een nota huisvestingsbeleid: 13 januari 1965 en geopend op 13 april 1965, door ir. Wellen, secretaris generaal van het Ministerie van Land bouw en Visserij. Sinds 1964 steeg de omzet van de veiling snel. In 1965 be droeg deze 7 miljoen, in 1967 8,2 mil joen. In 1968 moest er al uitbreiding L - -- o-- Er werd een loods gebouwd van 1100 m2. De oppervlakte bedroeg toen 4100 m2 totaal. De omzet steeg in 1968 9,5 miljoen. Steeds grotere kopers komen naar de veiling, ook het exportbedrijf het veilingbestuur uit K. Slappendel K. Olieman vestigde zich in dat jaar, - - jr> van nieuwe export en grossiersbednjven een hal. Inmiddels wordt de aanvoer gaan zich vestigem DeJjouwvergunnin- voor export gepalletiseerd en heftrucks aangeschaft. Aan het eind van 1969 wordt een besluit genomen een hal te bouwen voor het exportbedrijf K. Olie- vaste vestiging aangé” danks het verloren gaan van tuingrond door saneringen en onteigeningen, heeft de Coöp. Tuiniersvereniging ’’Gouda Omstreken”, zoals de vei ling officieel heet, de storm weerstaan en is zij een oude boom van 75 jaar, die kaarsrecht staat en veel jonge loten vertoond, thuishorend in het landschap van de Zuidhollandse polders. In 1918 stichtte de veiling aan de Goudse Houtmansgracht een gebouw. Burgemeester U. J. Mijs opende deze accommodatie, die toen f 18.000,- ko stte. De veiling had zich net een jaar eerder als één der eerste veilingen aan gesloten bij het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen. In deze tijd kwam de houten groentekist in zwang. Alleen voor de export werd overgepakt in manden. In deze tijd ontstond de teelt De jubilerende tuinbouwveiling aan de Bredeweg. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). wicht, lichter van gewicht en geen re- Het 25-jarig bestaan van de veiling werd in 1928 sober gevierd. Al een paar jaar werd uitgekeken naar een andere plaats. De crisisjaren kwamen er aan en die mondden uit in een teeltregeling. Het was een roemruchte tijd zonder uitbreidingen. De kunstmest begon de stalmest te verdringen. Er kwamen col lectieve arbeidsovereenkomsten. De tuinders groepeerden zich in hun stand- IN 1959 worden de eerste besprekingen sprek, dat resulteerde in een voorstel - - C~ - ---- -•- omzet heeft van 3 veilpunt Bleiswijk. De veiling Pijnacker WADDINXVEEN Het college van directeur haakte af en wenste zelfstandig te blij- Burgemeester en Wethouders heeft be sloten ingekomen brieven, die niet zijn lete atoomtechnologie kwamen op grote schaal tot stand. Over directeur aan opnieuw de plannen voor paratie meer). In 1975 legt de heer T. de verdeling van dit geld ontstond grote nieuwbouw te bezien. Er zijn inmiddels de Bruin wegens het bereiken van de 1 1 I «1 1 t A ontevredenheid. i Op28 juli 1910-het jaar waarin ook het statiegeldsysteem van kracht werd - werd de veiling een echte coöperatie met 38 leden. In de periode 1914-1918 was er een grote vraag naar groenten, zodat de tuinbouwbedrijven als padde stoelen uit de grond rezen. Voor men sen die in armoede hadden geleefd ont stond een ongekende weelde. Zelfs bloemkoolblad bracht 10 cent per kilo gram op. Er werden zelf maximum prijzen vastgesteld voor bepaalde groenten. Er zijn nog even twee veilingen ge weest, doordat een groep tuinders uit Waddinxveen zelf een veiling op richtte, maar door bemiddeling van de heer H. Remme zijn ze spoedig bij el kaar gekomen. In Waddinxveen en Gouda ontstond op die manier waar schijnlijk één van de eerste veilingfu- sies uit de geschiedenis. nieuwe leden uit Waddinxveen bijgeko- 65-jarige leeftijd de voorzittershamer men. neer. De heer Jac. v.d. Berg te Wad- Op 28 juni 1961 wordt een buitenge- dinxveen, een van de leden welke wa- wone algemene ledenvergadering ge- ren overgekomen van de veiling Bleis- houden, waarin wordt besloten tot wijk, nam de functie van voorzitter, nieuwbouw in de Zuidplaspolder. De veilingkosten worden geraamd op 5'/2%. FJet bestuur krijgt machtiging de grond a 2,- per m2 aan te kopen en de oude veiling te verkopen aan de heer W. Rutgers. In dit jaar werd de beno digde omzet (nl. 4 miljoen) om tot nieuwbouw te kunnen overgaan be reikt. Na het tuinbouwcentrum aan de Tuinbouwweg, wordt in 1965 het tuin bouwcentrum aan de Van Dort- Kroonweg gesticht, waar zich een 15- tal nieuwe tuinders vestigden. Het was een uittocht naar Waddinxveen. bouw in de Zuidplaspolder (Bredeweg) De vestiging in Bleiswijk ging door en af: 92 zijn tegen en 68 zijn voor. veiling Gouda kreeg onder haar rook De onteigening door stadsuitbreiding een grote veiling met een omzet van grijpt om zich heen en baart de veiling meer dan 100 miljoen. Op het oog voor bestuur en direktie een griezelige zaak, zand- Doch wie schetste de verbazing, dat er na een jaar een aantal leden met een omzet van 5 miljoen voor de deur stonden, die het met het beleid in Bleis- dinxveen ziet de tuinbouw gaarne ko- wijk niet eens waren. men. Op voorstel van burgemeester C. Het houten fust maakt in 1973 plaats A. van der Hooft, wordt een stichting voor het plastic, dit was schoorvoetend opgericht om geconcentreerde vesti- door de leden aanvaard, doch uiteinde- ging mogelijk te maken. In de jaarver- lijk een grote verbetering (gelijk ge werden in 1926 gewijzigd. De wettelijke veld (algemeen adjunct). In dat jubi- aansprakelijkheid werd omgezet in ge- 1 wijzigde aansprakelijkheid. In juni 1929 werd na lang vergaderen besloten om controle op het financieel beleid van het bestuur in te stellen. de veiling Utrecht, zodat dit In 1938 besloot men de veiling te verp laatsen. Er werden hieraan ellenlange vergaderingen besteed. Omdat een neerzetveiling geen haalbare kaart bleek verrees er aan de Goudse Bode- graafsestraatweg een doorrijveiling, die in maart 1939 door burgemeester mr. K. F. O. James van Gouda werd ge opend. Van het toenmalige bestuur is ’’erelid” G. Kraan nog in leven. Hij zal de festiviteiten rond het 75-jarig be staan van de veiling dan ook meema ken als 91-jarige. In 1940 brak de Tweede Wereldoorlog uit. In de bezet tingstijd was er een gedwongen export van 70 procent. In de laatste oorlogs winter werd er reeds op de tuin beslag op de produkten gelegd. De veilingge- bouwen werden in 1945 gevorderd. Van P7e gebrulk gen°men op de veilingactiviteiten was nauwelijks IOA< 12 sprake meer. Direct na de oorlog nam de omzet van de veiling een flinke sprong. In 1946 werd de 1,9 miljoen be reikt, terwijl die in 1945 1 miljoen was. Bijna een verdubbeling dus. Tot 1953 bleef de omzet rond dit bedrag schommelen. Wellen, sorganisaties LTB, CBTB en NTB. Te- gevoerd gen het einde van j stond de export op een laag pitje, miljoen gulden. Vooral Duitsland nam vc1, 1L.o.- - af De leuze’’liever kanonnen dan bo- uit 76 sollicitanten. Op 11 december ming over de fusie plaats, deze werd ondertekend, niet in behandeling te ter bezorgde de tuinbouw nauwelijks 1959 stemmen de veilingleden nieuw- met grotere meerderheid verworpen, nemen. haakte af en wenste zelfstandig te blij- over het verplaatsen van de de dertiger jaren veiling, die dan een io Nieuwe w weinig groenten wordt de heer L. Heling. Hij is gekozen ven. Om 25 februari 1973 had de stem- met grotere meerderheid verworpen. (voorzitter), C. Oudshoorn (secretaris- door het huren van een gedeelte van witlof op de gronden rond Gouda penningmeester), M. D. D. L. van en in de Krimpenerwaard. Leeuwen (tweede secretaris), G. Ver in de jaren rond 1924 werd het veilen kaik (tweede voorzitter), G. Kraan verplicht. De statuten van de veiling (tweede penningmeester) en J. H. Riet- leumjaar kwam en aantal spruitentelers man groot 2600 m2. Inmiddels had ook over van de veiling Utrecht, zodat dit Tensen een i produkt ook tot het assortiment van de vraagd. Tensen is ook een exportbedrijf veiling ging behoren. Daar de ruimte te van behoorlijke omvang. De omzet klein werd en er meer voor export werd maakt een sprong van maar liefst 2 mil- gekocht besloot men in 1954 een hal joen naar 11,6 miljoen. bij te bouwen. Het ’’Waarborginsti- tuut” zag in 1955 het levenslicht. Intus sen kennen we het ’’Borgstellingsfonds voor Land en Tuinbouw”. Naast het besluit tot het centraal sorterenn van ln 1971 hebben de eerste vergaderin- tomaten, wordt ook een centrale peen- gen plaats betreffende samenwerking wasserij opgericht. Het water hiervoor met de veilingen Rotterdam, Berkel en haalde men uit de Goudse Breevaart. Pijnacker. Van de geliquideerde veiling Ter Aar kwamen 22 aanvoerders naar de veiling Gouda. De samenwerking van de 3 veilingen Rotterdam, Berkel en Gouda mondde uit in een fusiege-

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 13