Achter winkels van de Dorpstraat 80 tot 100 gesubsidieerde huizen Vrijdag 3 maart Wereldgebedsdag WADDINXVEEN Zoals gewoonlijk dens de middag-pauzedienst de liturgie wordt ook dit jaar op de eerste vrijdag door de NCRV uitgezonden. In Wad- in maart weer de Wereldgebedsdag ge- dinxveen vindt de gebedsdienst plaats houden. Het aantal landen dat aan deze in de kapel naast de hervormde Imma- interkelijke gebedsdag meewerkt is, na nuëlkerk aan de Beatrixlaan, ’s avonds een allereerste begin in Amerika, uitge- om 20.00 uur. Het Katholiek Jongeren- Reparatie Kweken en eten van Bloemenbal Instuif-Inn D. Kool: "Een mooi geluid voor ons winkelcentrum DIPLOMA- ZWEMMEN Televisie groente en fruit zeer oud Boeiende lezing in AF-centrum If Radio en Afspeelapp. 9 ROTTERDAM j j muuyv. 7 JU- I f™ j «i aan alle merken laard en de heer A. J. Troost) dat het contactavond van het CDA blij te zijn van Dijk, Angela Slaman, Patrick Ba- en □d 11 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 1 MAART 1978 u :1e ip- alleen maar is leeggepompt”. Sprekend over de toekomst van de winkels daar kwam ook nog de mogelijk achter de SERVICE CENTRUM VOOR RADIO en T.V. WADDINXVEEN In het overdekt zwembad De Sniep werd voor diploma A van de KNZB gezwommen. 36 Kan- Dorpstraat 49, Waddinxveen tel. 5890 i.DUV tot z.duu vierkante meter) voor de dagelijkse levensbehoeften. Om een l jt krijgen zal ook gebouwd kunnen wor den tegenover de leplaan. Benadrukt werd nog door CDA-wethouder Van Schie (op vragen van mevrouw J. Wie- Het oude Dorp ontstond omstreeks 1340. Daar stond de parochie-kerk, toegewijd aan St. Petrus (het wapen van Wad- dinxveen heeft twee sleutels, doorsneden met een ijzer; men mag wellicht aannemen dat de sleutels van dit wapen als werkelijk aan de gang te gaan 'in de symbool stonden voor deze kerkpatroon) gelegen aan de Kerkstraat. De ingang, in dit nu nog bestaande straatje, was nenkomen een blik op het altaar in het oosten, aanduidende een opgang vanuit het aardse westen naar het goddelijke lorna: Micael den Ouden, Sandra Keijser, Liane Zijderhand, Linda van Rosse, Robert de Zeeuw, Edwin Severijn, de nieuwe woonwijk Zuidp- Irene Gilhuis, Robert Wessels, Sandra van Dijk, Angela Slaman, Patrick Ba- vanaf v*us’ Narco van Zeeland, Anja Groene- veld, Simone Lindhout, Natasja Klei weg, Angela de Knegt, Kees van den Berg, Sonja van Dam, Robert Hage man, Rieneke Groeneveld, Yvette Ern- ster, Gillian Koot, Dennis Verheul, Si mone Smit, Jeanette Broer, Tonny HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! schrijven van een (voorbereidings)- nota over 1„. 1 sproken kernenbeleid. ZWARE OPERATIE Het met woningen te versterken ’’buurtwinkelcentrum” Dorpstraat zal volgens burgemeester mr. A. G. Smal- lenbroek ”een zware en moeilijke ope ratie” worden. De gemeente moet na melijk nog heel wat grond aankopen en moet ook tot verplaatsing komen van Rehorst BV (materieel en renovatie en restauratie) aan de Kleikade 1 (5.000 vierkante meter). ’’Rehorst wil best weg”, zei de burgemeester. ’’Maar het probleem is dat de gemeente op dit mo ment geen snipper bedrijfsgrond meer heeft”. In de raadscommissie voor de financiën brak drs. W. C. Verbaan (Progressieven) een lans voor het spe len met woonvormen in het gebied ach ter de winkels van de Dorpstraat. Wel licht zullen raadsleden binnenkort eens 4. I !O WADDINXVEEN Achter de winkels aan de westkant van de Dorpstraat wil de gemeente wonin gen gaan bouwen. Gedacht hierbij wordt aan zo’n 80 tot 100 huizen in de gesubsidieerde sfeer, die in een vrij stedelijke opzet neergezet zul len moeten worden, omdat de aan te kopen grond prijzig zal blijken te zijn. Om zich toegang tot het toe komstige woningbouwgebiedje - dat ligt achter de Dorpstraat tussen de Kerkweg-West en de Kleikade en niet verder gaat dan het water van de Noordplaspolder - te ver schaffen gaat de gemeenteraad op woensdagavond 15 maart van de Amsterdamse eigenaar Th. S. H. H. van Rooyen de eerste ruim 2830 vierkante meter aankopen voor ƒ275.000,-. De woningbouwplannen achter de Dorpstraat, waar in feite al over wordt gesproken in het uit 1968 stammende bestemmingsplan Dorpstraat, zijn vorige week don derdagmiddag aan de orde geko men in de vergadering van de raad- scommissie voor de financiën, don derdagavond op de wijkcontacta- vond van het CDA in de Bomen- wijk en dinsdagmiddag in de raad scommissie voor de ruimtelijke or dening en de woningbouw. De hui zenbouw in het westen van ons dorp heeft alles te maken met de WADDINXVEEN Nu de Coöperatieve Tuiniersvereniging ’’Gouda en Omstreken” vorige week vrijdag haar 75-jarig be staan heeft gevierd en het veilen van groenten en fruit aan de Waddinxveense Bredeweg op een bijzondere manier in het zonnetje is gezet, is het aardig om vast te i stellen dat het kweken en eten van groenten en fruit zeer oud is. i Ook het verhandelen van deze produkten is niet van vandaag of gisteren. In het Paradijs groeiden al appels en langs de wegen en in boomgaarden plantte men vijge- bomen. Dit weten wij uit de Bij bel. Hoelang het geleden is, wan neer de handel ontstond in tuin- bouwprodukten, is moeilijk na te gaan. Reeds de Romeinen legden al wegen aan voor het vervoer van produkten vanuit hun rijk naar deze streken. Er ontstond een ruilhandel van gebruiksvoor werpen tegen produkten, die de legers als fourage nodig hadden. Of tot de benodigde produkten veel groenten behoorden, staat niet beschreven. Wel is bekend, dat de Egyptenaren, reeds uien en komkommers teelden. In de Mid deleeuwen specialiseerde men zich meer en pteer op de teelt van groenten. Vooral in Klooster tuinen kweekte men groenten en kruiden, waaraan men bepaalde geneeskundige werking toe schreef. Waarschijnlijk zullen het toen al de vitaminen geweest zijn, die de genezing van ziekten be vorderden. Het was tegen het einde van de 19e eeuw, dat de handel in tuinbouwprodukten van betekenis werd. MARKTEN Vooral in klimatologisch gunstige gebieden in de buurt van zich ont wikkelde steden, ontstonden markten waar de huisvrouwen naar toe gingen, om hun groenten te kopen. Er zijn altijd al oplet tende lieden geweest, die een graantje mee willen pikken als de mogelijkheden hiertoe aanwezig zijn. Die mogelijkheden ontston den naarmate de vraag naar f groenten groter werd en ook het 1 aanbod toenam. Zo ontstond de handel in groenten en fruit, de i kweker verkocht zijn produkten aan één man en kon zodoende weer sneller het werk op de tuin voortzetten. Toen de handel zich i nog niet bemoeide met de tran- f sactie tussen producent en consu 1 ment, stond de laatste soms tot laat in de middag op de markt, i om zijn produkt kwijt te raken. Rond de eeuwwisseling nam de i produktie (mede door de vraag van groenten uit de industriege- i bieden) zo’n grote vorm aan, dat men inzag, mede door toeneming i van het aantal kopers, dat de pro- I dukten geconcentreerd moesten worden aangeboden. Op het ge- f bied van de aankoop van mest- 1 stoffen en andere benodigdhe- f den, waren al coöperatieve vere- 1 nigingen opgericht. Ook voor f kredieten kon men reeds bij 1 coöperatieve banken, opgericht f na het voorbeeld van Raiffeisen, 1 terecht. Toch zou het nog tot 20 f februari 1903 duren voordat de 1 ’’Goudse veiling” zou worden op- I gericht. Dat was vorige week 75 jaar geleden. WADDINXVEEN Zaterdagavond 11 maart houdt de Waddinxveense danssociéteit Instuif-Inn ’77 ter afslui ting van het dansseizoen 1977/78 in de zaal van het Anne Frank-centrum een groots bloemenbal. Muzikale mede werking verleent het acht man sterke alom bekende dans- en showorkest ’’What’s New” uit Gouda. Een orkest dat eigenlijk al vele jaren om erkenning vroeg in het Nederlandse muziekwereldje en deze dan ook einde lijk verwierf door toedoen van zeer suc cesvolle optredens in het radiopro gramma Los Vast op de zaterdagmid dag. Sindsdien is hun ster snel gestegen en genieten zij een grote muzikale populariteit in binnen- en buitenland. Toegangsbewijzen voor die bloemenbal van Instuif-Inn '77 kunnen telefonisch besteld worden op woensdagavond 8 maart a.s. tussen 19.00 en 21.00 uur - te lefoon 5566. WADDINXVEEN Vorige week donderdagavond hield de heer G. v.d. Nadoort een boeiende lezing met dia’s over epilepsie in het Anne Frank- centrum voor alle bejaarden en gehan dicapten in Waddinxveen. In 1882 werd met de verpleging van epilepsie pa tiënten begonnen en dit was te danken aan particulier initiatief. Deze organi satie kreeg de naam ”de Macht van het Kleine” en is in de loop der jaren uitge groeid tot een stichting met vele dui zenden contribuanten. De ziekte is zo oud als de wereld - in de Bijbel en in Griekse slaven contracten werden reeds gevallen genoemd. Ie mand lijdt aan epilepsie als hij van tijd tot tijd een bepaald soort aanvallen heeft. Epilepsie werd (en wordt) wel vallende ziekte” genoemd, maar de ze benaming is onjuist omdat de aanval lang niet altijd met vallen gepaard gaat en ook omdat epilepsie geen ziekte is maar een ziekte verschijnsel. Het kan vele oorzaken hebben - het kan ontstaan door een hersenbeschadi ging, variërend van een moeilijke be valling tot een (verkeers) ongeval. Daar het algemeen is epilepsie goed met medicamenten te behandelen. In 'De Cuquius Hoeve” worden 540 mensen verpleegd, die voor een groot deel ook geestelijk gehandicapt zijn en in Meer en Bosch” 160 patiënten. Kinderen krijgen er schoolonderricht en volwassenen gaan naar sociale werk plaatsen. Deze patiënten zijn verzekerd krachtens de sociale wetgeving. ”De klacht van het KLeine” verzorgt hier bij alle extra’s als uitstapjes, festivitei ten, spelmateriaal evenals gedeeltelijk de omscholing na thuiskomst. NIET DOKTEREN maar REPAREREN is ons devies!! groeid tot een totaal van 180. Eik jaar koor zal aan deze dienst meewerken, wordt de liturgie door een ander land terwijl de heer C. v.d. Bosch de samen- verzorgd. Dit jaar door de ’’Women’s zang zal begeleiden. Hartelijk nodigt Interchurch Council of Canada” met het plaatselijk comité Wereldgebeds- als thema: ’’Gemeenschapszin in onze dag de Waddinxveners uit om bij deze dagen”. Donderdag 2 maart wordt tij- oecumenische dienst aanwezig te zijn. Zo tekende de Waddinxveense kunstschilder Theo den Boon het "oude Dorp". Rond de eeuwwisseling was de Dorp straat (met één s) nog een straat met veel bomen, met de herberg St. Joris en tientallen jaren eerder nog het recht- of raadhuis van Noord-Waddinxveen. Dat het leven van onze voorouders zich juist op de plek van de huidige Dorpstraat afspeelde mag verbazing wekken, omdat deze eerste en oudste dorpskern geheel terzijde van de Gouwe lag. Stellig was het de plaats waar vroeger de wegen van Leiden en Rotterdam naar Gouda zich verenigden. Dit zal geweest zijn gëmeënteÜjkëplannën om na alië in een tiJd toen de Gouwe ook wel Kromme Gouwe genoemd) nog niet gegraven was. aandacht voor het maken van nieuwe woonwijken nu eens daad- oude(re) kernen, zoals Brugcen- onder de toren. De kerk stond in de lijn oostwest, zoals omstreeks 1300 werd gebouwd. Daarbij had men bij het bin- trum, Kom bij de brug, Stationss- nenkomen een blik op het altaar in het oosten, aanduidende een opgang vanuit het aardse westen naar het goddelijke traat’ en Dorpstraat. Het college oosten, symbool van de levensweg. De oude gemeentelijke begraafplaats lag achter de kerk. Deze oude Nederlands van Ben W. is druk bezig met het Hervormde Dorpskerk, waarin twee rijen pilaren waren en waarvan de toren een uurwerk en klokken bevatte, werd in -IJL. 1838 wegens bouwvalligheid afgebroken. het intussen al veelbe- ^en nieuwe Ned. Hervormde kerk werd in 1837 gebouwd aan de Brug, dezelfde die er nu nog staat en zal worden ge restaureerd. De Brug was toen al langzamerhand maar zeker een der belangrijkste punten der woonplaats aan het worden. Eeuwen lang was het oude Dorp het middelpunt geweest, daar stond de kerk, de school, het Rechthuis en daar woonde ook de Schout. Er werd ook paardenmarkt gehouden tussen de rijen bomen in de Dorpstraat en er werd ook in volle glorie kermis gevierd. Voor het gebied bij de Dorpstraat is het Waddinxveense gemeentebestuur nu allerlei woning (plannen aan het ontwik kelen. Zeker is wel dat - aldus wethouder P. F. J. van Schie CDA- het front van dit winkelcentrum zal blijven ge handhaafd. Hooguit vindt er een face-lifting plaats. Waar het moet gaan gebeuren is de achterkant. op excursie naar Papendrecht gaan om te zien welke mogelijkheden er zoal zijn. De gemeente is blij tegenover de Kerk- weg-West een fundamentele grondaan koop te kunnen doen. ”Er waren meer kapers op de kust”, wist mr. Smallen- broek, die in de raadscommissie zei dat het gemeentebestuur kalm aan ope reert. Dat betoogde ook wethouder P. F. J. van Schie op de wijkcontactavond van het CDA in de Bomenwijk tot een gehoor van 25 man. ”Het is nu nog een zaak van vrijwilligheid en goed over- 1 leg”, legde de christen-democraat uit. politiek een onhaalbare zaak is woning- Hij zei dat de gemeente uiteraard zal bouw te plegen in de Noordplaspolder, proberen voor deze sanering en recons- hoewel hij dat planologisch goed verde- tructie geld bij het rijk los te peuteren, digbaar noemde. ”Wij hebben als uitgangspunt gekozen dat de Dorpstraat een functie heeft en houdt als er maar meer woningen en dus bewoners in dit gebied bijkomen. Dat is de impuls die daar nodig is. Maar er zal goed gerekend moeten worden voordat het zover is”. ’’MOOI GELUID’’ Middenstander D. Kool zei op de wijk contactavond van het CDA blij te zijn met het ’’beurtje voor de Dorpstraat”, didaten behaalden het diploma. ”Ik vind dat een mooi geluid voor ons De examens werden afgenomen door winkelcentrum, dat in de laatste jaren de chef-zweminstructeurs, de heren A. - J. Troost en W. van Minnen. Als toe zichthouder namens de KNZB was aanwezig de heer Rompes. De onder- Dorpstraat aan te leggen nieuwe weg, staande kandidaten behaalde het dip- die moet aansluiten op de Sniepweg en waarvoor het eerste stuk van de Klei kade en de Onderweg weg moet, ter sprake (op welke zaak wordt gestu deerd) en j ~’_f las 1 achter het sportpark ”de Sniep”. Daarover werd gezegd dat er v_. 1980 1.500 huizen voor 4.500 mensen gebouwd zullen worden. In deze woon wijk komen geen centrum-winkels, maar wel een aantal zaken (in totaal 1.500 tot 2.500 vierkante meter) verbinding met die nieuwe woonplek te Goudriaan, Matthijs Mourits, Peter van der Laan, Ramoon Ernst, Andre de Knoop, Gert Jan Oosterom, Andre Koot, Rieneke Pas, Niels Hort, Erik Hageman, Marcel Neven.

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 7