Feestweek van Be Fair WEEKBLAD - SPORT 25 Spelende leden waren toen 25 werkenden leden’ By G. Graafland M. van den Berg E.J.van Beek jr. C. Boonstoppel C. J. Pol 25-Jarig bestaan van christelijke sportvereniging wordt in augustus gevierd Be Fair wil tribune voor voetbal publiek als enig jubileumgeschenk I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 1 MAART 1978 is het tennissen geïntroduceerd. De na twaalf jaar voetbal voor het eerst op een ’’trainingsveld” geoefend worden. Voor het tweede elftal haalt dat niets uit, want het moet degraderen. Be Fair Fair is dan een einde gekomen. Be stuurlijk gaat men hard aan het werk om Groot Be Fair op te richten om de afdelingen voetbal, tennis en volleybal meer samenhang te geven. Groot Be Fair is intussen een feit. Gebleven is dit: De voetballers willen hun kantine opnieuw gaan uitbreiden. De heer G. Graafland, Be Fair’s eer ste voorzitter: ’’Natuurlijk waren de eerste jaren moeilijk, maar toch niet minder gezellig. Het zal vele grijzende of kale ouwe getrouwen nog eens goed doen even in onze gedachten naar die eerste jaren terug te gaan. Naar onze eerste middenvoor Wij nand van Kempen, die in vergelijking ging WSE en ging RCV (Verheul). Maar een voetbal vereniging oprichten zonder veld en zonder erkenning van de KNVB heeft De heer M. van den Berg, Be Fair’s eerste secretaris en huidige voorzit ter: ”De beginperiode van Be Fair heeft zich in velerlei opzichten doen kennen als de moeilijkste. Maar ge wend als wij in die jaren waren aan te genslag, miskenning, tegenwerking, hebben zij die toen lid waren van onze vereniging met niet aflatende wils kracht en met ontembaar doorzet tingsvermogen hun schouders gezet onder het eenmaal begonnen werk. Het heeft lang geduurd voordat alle weerstanden waren overwonnen en voordat alle tegenwerkingen waren weerlegd”. WADDINXVEEN Een kwart eeuw sport bedrijven temidden van een gemeenschap, zoals Be Fair dat op 1 augustus van dit jaar 25 jaar lang heeft gedaan, betekent ook voor veel Waddinxveners een reeks van herin neringen over die moeilijke begintijd. Wij hebben vijf van die herinneringen voor u opgezocht. Dit zijn ze: De heer E. J. van Beek jr., voorzitter van Groot Be Fair en de afdeling vol leybal: ’’Van die 25 jaar heeft de afde ling volleybal er nu ongeveer 20 mee gemaakt. In het begin als ”een blok aan het been”, want jaarlijks kostten die volleyballers maar geld en het had weinig gescheeld of wij waren gewipt, maar mensen als Van den Berg, Boonstoppel en de toenmalige pen ningmeester Graafland wisten dat te verhinderen. Wij zijn hen daarvoor nog dankbaar, want het destijds zo ’’lelijke eendje” is onherkenbaar veranderd. weet stand te houden. In mei 1972 wordt de degradatie een feit. In die maand wordt ook de eerste paal gesla gen voor de drastische uitbreiding van het clubaccommodatie. Kantinebaas W. van Triet slaat die eerste paal. Hal verwege de competitie 1972-1973 wordt het sterk vergrote clubgebouw in gebruik genomen. Er zijn tien kleedlo kalen en een enorme kantine met cen trale verwarming. Het zevende en vijfde elftal worden kampioen. Het tweede ook en keert dus weer terug naar de KNVB. Het eer ste behaalt net niet de titel. In het voor jaar van 1973 vraagt Be Fair-tennis alle aandacht voor de (gedwongen) verhui zing van het Burgemeester Warnaarp- lantsoen naar het sportpark de Sniep. Eind dat jaar kan ”De Buitenhof’ in gebruik genomen worden en neemt de tennisvereniging Waddinxveen bezit van de tennisbanen in het Burgemee ster Warnaarplantsoen. In 1974 gaat WSE naar de Vondelwijk. Aan de ver- de Waddinxveense sportvelden. Wad- bouwingen van het clubhuis van Be dinxveen verhuist van de Vondelwijk naar het sportpark de Sniep, WSE gaat naar de Vondelwijk en Be Fair krijgt het Burgemeester Warnaarplantsoen geheel tot haar beschikking. Het tweede elftal 'is inmiddels weer naar de reserve derde klasse KNVB gepromo veerd. waarin het echter maar twee jaar De Gouwe Rijders (autoclub) Bridgeclub Waddinxveen (bridgen) Damclub Excelsior (dammen) Gymnastiekvereniging TOOS (gymnastiek) Hockeyclub Waddinxveen (hoc keyen) Landelijke Rijvereniging De Gouwe Ruiters (ruitersport) Ijsclub Nooit Gedacht (schaatsen) Waddinxveense Schaakvereniging WSV (schaken) Schuttersvereniging Wad dinxveen (schieten) Tafeltennisclub Kwiek (tafeltenissen) Tennisvereniging Waddinxveen WADDINXVEEN Het 25-jarig jubileum gaat Be Fair vieren in de week van donderdag 24 augustus tot en met 1 september. Het pro gramma voor die acht dagen ziet er zo uit: Donderdag 24 augustus: Receptie in het clubhuis in het Burgemeester Warnaarplantsoen. Vrijdag 25 augustus: Sport- en spelavond voor de senioren van Be Fair-voetbal. Zaterdag 26 augustus: A- en B-junioren voetbaltournooi, waaraan mee wordt gedaan door De Jodan Boys, RCL (Leiderdorp) en Quick Boys. Maandag 28 augustus: Sport- en spelavond voor de oudere Be Fair-leden. Dinsdag 29 augustus Auto-rally. Woensdag 30 augustus: Jubileum-voetbalwedstrijd tussen Be Fair-Quick Boys. Donderdag 31 augustus: Be Fair 2 tegen een nog onbekende tegenstander. Vrijdag 1 september: Toneelavond door de leden van Be Fair in de veilinghal achter hotel- café-restaurant Florida in Boskoop. Bal na. In het voorlopige programma zal nog plaats worden gezocht voor een jilmmiddag voor de pupillen van Be Fair-voetbal, terwijl voor alle pupillen en C-junioren een lichtwedstrijd zal worden georganiseerd tegen Feijenoord of Ajax. met anderen zo snel was, dat je als voorzitter moeite had, om hem van de lijn af te volgen. Naar onze tweede middenvoor Han Breedijk, die zulke loeiers kon afvuren, dat men medelij den kreeg met de bal, waarop dan meestal extra moest worden afge schreven. Naar onze befaamde back Leen de Graaf, die, als hij werkelijk zijn borst uitzette, de halve goallijn bedekte. Of naar onze altijd stijlvolle goallie Chris Zalm, die zo goed was op hoge ballen”. De heer C. Boonstoppel, Be Fair’s eerste commissaris en ’’bouwer” door de jaren heen: ”In de notulen van de op 24 september 1955 gehouden tweede algemene ledenvergadering van Be Fair valt te lezen dat het be stuur adviseert over te gaan tot het plaatsen van een WC op het terrein aan de Sniepweg. Voorzitter G. Graafland zei dat het materialenhokje hiervoor zou worden bestemd. Zo krijg je wel enigszins een beeld van de situatie bijna 25 jaar geleden. Dat het plaatsen van een toilet moeilijkheden gaf wordt pas duidelijk als je hoort dat de penningmeester toen over een ba tig saldo beschikte van f 59,02. We vonden onze eerste ’’kantine” (’’keet” werd gezegd) een hele aan winst. We hadden die in 1954 van f 500,geleend geld gekocht. Maar er is intussen veel veranderd. Wij spreken niet meer over kantine, maar over recreatiezaal, het zijn geen kleedhokken meer, maar kleedloka len met douches”. (tennissen) Be Fair Organisatie, afdelingen voetbal, tennis, volleybal Hengelsportver- eniging Waddinxveen HSW (vissen) Rooms-Katholieke Sportvereniging Excelsior WSE (voetbal) Sportclub Antilope (atletiek) Voetbalvereniging Waddinxveen (voetbal) Postduivenvereniging De Sperwer (duivensportVereniging De Vogelvrienden (zangvogels) Zwem- en Poloclub De Gouwe (zwemmen, poloën)Basketbaivereniging TOOS (basketbal). De heer C. J. Pol, de penningmeester van Be Fair-voetbal van toen en nu: ”In die beginjaren waren recettes van 8 tot 10 gulden bij thuiswedstrijden van het eerste elftal een knap bedrag. Contributie kwam, vlot binnen en door velen werd dit vooruit betaald. En het voldoen van de contributie was dan eigenlijk nog maar het minste wat de leden deden. Regelmatig kom je in de boeken van toen boekingen tegen van ’’gift van X voor nieuwe bal”, ’’renteloze lening van X voor verbetering wasgelegenheid”, enz. Uit het eerste kasboek maak je echter op, een groter wil om te slagen. En uit verhalen van mensen van het eerste uur weetje dat 25 spelende leden ook 25 werkende leden waren”. WADDINXVEEN Een tribune voor het voetbalpubliek in het Bur gemeester Warnaarplantsoen. Dat is het jubileumgeschenk dat de op 1 augustus 1978 een kwart eeuw be staande christelijke sportvereniging Be Fair zichzelf heeft toebedacht. Het 25-jarig bestaan van deze club, met afdelingen voetbal, tennis en volleybal, wordt groots gevierd in de week van donderdag 24 augu stus tot en met vrijdag 1 september. Verwacht wordt dat de tribune, die plaats moet £aan bieden aan 350 man, er dan dank zij een aan de dag te leggen grote zelfwerkzaamheid van de voetballers zal staan. Intussen legt de jubileumcommissie, waarvan lid zijn de heren A. C. de Leeuw den Bouter (voorzitter), R. W. van den Brink (secretaris), G. van Ber gen, N. de Boom, O. M. Glasbeek en H. Vermeulen, de nodige financiële in spanningen aan de dag om niet alleen de tribune te kunnen betalen, maar ook de festiviteiten rond het 25-jarig be staan te kunnen bekostigen. Ingescha keld daarvoor zullen worden lotenver kopers, rad van avontuur en andere ge- Idopleverende evenementen. Het be drijfsleven krijgt een ’’bedelbrief’. In tussen is de Rabobank ’’Waddinxveen” al met f 1.000,over de brug geko men. Verwacht wordt in de komende maanden ƒ20.000,tot ƒ25.000, bijeen te kunnen garen. Daarvan is nu al in totaal 5000,binnen. GROOT BE FAIR De dit najaar een kwart eeuw be staande christelijke sportvereniging met in totaal zo’n 1.600 leden (afdeling voetbal 600, afdeling tennis 750, afde ling volleybal 250) heeft zich in de Waddinxveense samenleving een niet meer weg te denken plaats veroverd. De moeilijke beginjaren hebben naar nu blijkt gezorgd voor een hecht fundament van het ’’bedrijf’ dat Be Fair heet. Een gezellige, in sportief opzicht geregeld de aandacht trek kende sportvereniging (denk maar eens aan de voetbalprestaties tegen Spaken burg en IJsselmeervogels in de strijd om de KNVB-beker zaterdagvoetbal) die wordt geleid door de heer E. J. van Beek jr. Hij is voorzitter van het kort geleden opgerichte Groot Be Fair. De afdelingen worden voorgezeten door de heren J. Lodder (tennis), M. van den Berg (voetbal) en E. J. van Beek jr. (volleybal). De activiteiten concentre ren zich respectievelijk in het sportpark ’De Sniep”, in het Burgemeester War- naayplantsoen en in de sportzaal Groenswaard. De historie van Be Fair begint in het najaar van 1952. In die dagen wilde men graag een zaterdagvoetbalvereni- ging oprichten, ondanks dat destijds al ruim 30 jaar de de voetbal- en atletiek vereniging Waddinxveen bestond, zo’n _.o 5 jaar de rooms-katholieke sportvereni- kén wordt voldaan.Gaat het de volley- - Li. t na twee jaar stoppen wegens gebrek aan belangstelling. In 1958 krijgt Be Fair l._ maar weinig mogelijkheden. Een veld trainersprobleem (hij kan ’s zaterdag: WGrrlt q! rmiixiz oax/rxn/jon F»»» F>»f plot FlII J ^4*1 1 J wordt zelfs een buitengewone leden- J - vergadering gehouden. Er wordt een speeld. Op een in Waddinxveen afge- oplossing gevonden. In 1959 is het dan eindelijk zover dat na een lange slopende competitie de kroon op het werk wordt gezet door de belangrijke uitwedstrijd tegen WDS maar liefst met 5-0 te winnen. Zo doende is het perste elftal van Be Fair onbereikbaar geworden voor concurrent-plaatsgenoot Wad dinxveen. De promotiewedstrijden worden gewonnen en Be Fair wordt vierde klasser. Echter na een jaar moet men weer terug naar de afdeling Gou da. Weer een jaar later, na enorm harde en zware derbies tegen Wad dinxveen, is men niettemin opnieuw aanwezig in de vierde klasse van de elftal van Be Fair een enorme teleur stelling verwerken. Samen met Sport- lust zijn ze op de eerste plaats geëin digd. Het doelpuntgemiddelde van Sportlust is echter beter. De twee in Bodegraven gespeelde beslissingsweds trijden eindigden onbeslist, zodat Sportlust promoveert. NIEUWE VELDENVERDELING In juni 1969 wordt in het gemeentehuis besloten tot een nieuwe verdeling van Evert Jan van Beek (42), de geliefde en sportieve voorzitter van Be Fair- volleybal, is de eerste voorzitter van Groot Be Fair,.het overkoepelend or gaan van de dit jaar 25 jaar bestaande christelijke sportvereniging met die naam. Groot Be Fair kent drie afdelingen: voetbal (voorzitter M. van den Berg), tennis (voorzitter J. Lodder) en volleybal (voorzitter E. J. van Beek). (Foto: Archief Weekblad voor Waddinxveen). jaar zwoegen. Begonnen wordt met 23 serve derde klasse KNVB. In 1965 kan leden. Een jaar later waren dat er al 78. In 1954 staat de eerste competitie voor de deur. Er zijn 5 elftallen ingeschre ven: 3 senioren- en 2 juniorenelftallen. Het eerste voetbalveld van de ge- telt op dat moment 310 leden, meente wordt op 28 augustus 1954 offi- Op 6 augustus 1966 worden drie nieuwe cieel geopend door loco-burgemeester (opgeknapte) velden in gebruik geno- l, men. In 1967 wordt voor de eerste maal het traditionele Pinksterstreekvoetbal- tournooi gehouden. Bij Be Fair gaat een nieuwe trainer werken: Arend van Bommel uit Rotterdam. Er wordt door de voetballers al weer over uitbreiding van het clubhuis gesproken. Ook wordt er een supporterclub opgericht, maar die is snel ter ziele. Aan het eind van het seizoen 1968-1969 moet het eerste W. Buitelaar. Onder leiding van Nan Rupke, de trainer, behaalt het eerste elftal al direct het kampioenschap en promoveert naar de eerste klasse KNVB, afdeling Gouda. Er zijn nu al 120 leden. In het competitiejaar 1955- 1956 bezet het eerste elftal de tweede plaats en wordt het tweede kampioen, maar promoveert niet. SPORTSCHAKELS Het clubblad Sportschakels gaat in 1956 verschijnen. Ook wordt begonnen met het uitgeven van renteloze aande len. De penningmeester kon 22 jaar ge leden een possitief saldo van 141.91 melden. Voor Be Fair is 1958 geen ge makkelijk jaar. Er komen twee verzoe ken binnen om een fusie aan te gaan met de korfbalvereniging Unitas en met de volleybalvereniging Salvo (het hui dige Be Fair-volley). Aan beide verzoe- de bedrijfsvoetbalvereni- bailers goed, de afdeling korfbal moet jaar stoppen wegens gebrek ook een jeugdcommissie. Over het ..- - Js niet bij de wedstrijden aanwezig zijn) wordt al gauw gevonden bij het toen malige GDS uit Boskoop, waar overi gens maar vier wedstrijden worden ge huurd weiland is nooit gespeeld. FEEST De oprichting van de voetbalclub Door Vriendschap Sterk (DVS) lukt niet, want er was al een zaterdagclub. Een X--’ L1LZWUV1X/ XU 1XW succesvolle handtekeningenactie heeft onbereikbaar niet het gewenste effect. Een reis naar Den Haag is er de oorzaak van dat de christelijke sportvereniging Be Fair (de naam is bedacht door de heer M. van den Berg) kan worden ingeschreven bij de KNVB. In het huis van mede oprichter Arie Monster aan de Kerk- weg wordt groot feest gevierd. Direct na de erkenning stelt de ge meente in het huidige Burgemeester KNVB. Warnaarplantsoen een stuk land ter be- schikking, dat in de nazomer van 1953 NIEUW CLUBHUIS wordt omgetoverd in een redelijk be- Het is intussen 1961. In dat jaar wordt speelbaar voetbalveld. Voor competi- de eerste stoot gegeven tot het bouwen tievoetbal moet echter gewacht worden van een eigen clubhuis. Er worden al lot september 1954. Een houten ge- lerlei acties op touw gezet. Bij Be Fair houwtje wordt aangeschaft en omge- is het tennissen geintroduceerd. De bouwd tot kleedgelegenheid en ”kan- voorbereiding voor de bouw van de tine”. In de op 1 augustus 1953 uitge- nieuwe accommodatie verloopt voor schreven vergadering wordt het vol- spoedig, want op 24 oktober 1964 opent gende bestuur van Be Fair gekozen: G. burgemeester C. A. van der Hooft het Graafland (voorzitter), M. van den nieuwe verenigingsgebouw, dat samen Berg (secretaris), M. Alblas (penning- met WSE in het Burgemeester War meester), C. Boonstoppel (commissa- naarplantsoen is neergezet. In het sei- r>s) en J. Breedijk (commissaris). Een zoen 1964-1965 wordt het tweede elftal gedenkwaardig moment na een heel kampioen en promoveert naar de re-

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 9