PSP HEEFT 8 KANDIDATEN b VEEL OUDE HUIZEN w ©jmlkel IN MIDDEN-HOLLAND BEZORGING Peuleyen 15 telefoon 2604 Principiële discussies komen steeds minder voor ’Juf Atty van Dam van Eben- Haëzerschool in huwelijksboot Politiek avondgebed over apartheid i v I I U komt er vlot en komfortabel. 4 9? 99 Zeist PASSAGEBURO’s WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 15 MAART 1978 ’’Vlieg er eens uit” da’s tegenwoordig steeds meer in. En U vliegt er nooit in als een vakbekwaam reisburo Uw vliegreis verzorgen mag. U ontdekt stralend nieuwe landen met de meest unieke afwisselingen. REIS-^jlEN PASSAGEBUI WADDINXVEEN/GOUDA In opdracht van het Intergemeentelijk overlegorgaan Midden-Holland is door de Nationale Woningraad een onderzoek uitgevoerd naar de omvang en de samenstelling van het ge meentelijke en regionale woningbestand in Midden-Holland. Deze inventarisatie is gebaseerd op de gegevens van de volks- en annex woningtelling van 1971 en op aanvullende gemeentelijke gegevens over de nieuwbouw gedurende de periode 1971-1975. WADDINXVEEN Dezer dagen heeft de PSP Waddinxveen de kan didatenlijst vastgesteld voor de op woensdag 31 mei te houden gemeen teraadsverkiezingen. Op de eerste plaats staat de 42-jarige Wim van Breemen. Hij maakt al sinds 1976 deel uit van de gemeenteraad, eerst als lid van de fractie van de Progressieven (PvdA/D’66/PPR/PSP) en sinds begin vorig jaar als afgesplitste eenmansfractie. Wim van Bree men, stafmedewerker personeelszaken bij de Rutgerstichting, is twee jaar geleden in de raad gekomen als opvolger van D’66-er mr. R. H. Holl. X :ek 1-15 6-7 oor 8-11 8-11 12-15 nie, hap- rum, 1, edag, rouw- nte- lis, jetbal. ngsken school. en entrurt uur )eze vor- iere aar. lité. Waddinxveen sprekende statenlid dui delijk. ëteit ken, ta- dan- n. imer Slotlaan 231 •S' 03404- 25824* I Doel van het onderzoek was het ver krijgen van een zo goed mogelijk in zicht in de samenstelling en de kwaliteit van het woningbestand in Midden- zoekenden. Het boete- en kettingbe- ding kan bewerkstelligen dat door ver huizing van de bewoners vrijkomende koopwoningen vooral ten goede kun nen komen aan eigen inwoners van de betrokken gemeenten, mits daartoe bodzijde” van de woningmarkt in beeld aanvullende bepalingen ^zijn opgeno- gebracht. Jaarlijks wordt dit beeld aan- t een enquête onder de 25 aan het overlegorgaan deelnemende kozen. (De Gedeputeerde Staten vor men het dagelijks bestuur van de pro vincie.) ”Men kan het werk niet meer aan”. Wanneer nu de SGP-fractie 5 of 6 leden zou gaan tellen, zou de kans op een gedeputeerde reëel aanwezig zijn. AFSTAND BURGER BESTUURDER De afstand tussen de burgers en de be stuurders is volgens de heer Vlasboom te groot geworden. Zeker op provin ciaal niveau. Maar ook op plaatselijk niveau dreigt dit te gebeuren. Daarom is hij niet zo gelukkig met allerlei ge meentelijke herindelingen. Hij vond het ook jammer dat hierbij zo weinig echte inspraak plaats vindt. ”Ik loop niet warm voor alle mogelijke en on mogelijke vormen van inspraak en me dezeggenschap, maar in gevallen waar het de burgers direct raakt, dienen zij gehoord te worden. Alleen, dan moet er wel echt naar hen geluisterd wor den”, zo was zijn klacht, die hij met voorbeelden verduidelijkte. De heer Vlasboom deelde ook nog mee dat de SGP zich heeft uitgesproken voor de aanleg van het zoetwaterkanaal Waddinxveen-Voorburg. De verzilting in het Westland moet volgens hem wor den tegengegaan. Met name boeren en tuinders ondervinden hiervan hinder. De SGP is niet van plan dit ingenomen ste Kamer. Zoals bekend wordt de Eer- standpunt te verlaten, zo maakte het in ste Kamer door de leden van de diverse provinciale staten gekozen. De enige kans voor de SGP om een Eerste Ka merzetel te verkrijgen en behouden loopt via de staten van Zuid-Holland. Eigenlijk moet men in deze staten dan 5 zetels hebben. ”Dus SGP’ers, er is werk aan de winkel!” (De huidige SGP Eerste Kamerzetel werd verkregen dank zij samenwerking met het GPV en - incidenteel - met de ARP.). Een tweede reden, waarom de SGP- statenfractie groter moet worden, is volgens de heer Vlasboom het belang van het verkrijgen van een gedepu teerde. ”De SGP is bereid een gedepu teerde te leveren. Wij willen construc tief meewerken aan het besturen van onze provincie.” De SGP-fractievoorzitter deelde mee dat er niet langer zes, maar voortaan acht gedeputeerden zullen worden ge- zich daarin hebben voorgedaan. Inzicht in deze factoren is onmisbaar voor het regionale en woningbouwbeleid. peling met de ’’vraagzijde” van de wo ningmarkt werd gelegd. Het inzicht in deze vraagzijde van de woningmarkt is op dit moment nog on voldoende. In de loop van 1976 is het aantal ingeschreven woningzoekenden bij de aan het overlegorgaan deelne mende gemeenten sterk gestegen, mede als gevolg van een scherpe terug val van de woningbouw in dat jaar. In WADDINXVEEN ’’Principiële levensbeschouwelijke discussies komen steeds minder voor. De klankbodem gaat ontbreken. Het werk vertechniseert”. Dat constateerde vorige week dinsdagavond in het wijkgebouw De Hoeksteen aan de Esdoornlaan de heer A. Vlasboom uit Delft. De voorzitter van de drie- mans SGP-fractie in de provinciale staten van Zuid-Holland en lijsttrekker van de staatkundig-gereformeerden in deze provincie voor de op woensdag 29 maart te houden verkiezingen voor de provinciale staten sprak op een verkiezings bijeenkomst van de SGP. De heer Vlasboom constateerde in zijn toespraak een afbraak van diverse chri stelijke waarden en normen in dit land: abortus, bede uit de troonrede, afschaf fing van de eed voor provinciale ambte naren en dergelijke. Daartegenover plaatste het SGP-statenlid wat Groen van Prinsterer zei over de roeping van de overheid: Gods gedachten weer denken en uitvoeren”. De heer Vlas boom: ”Het gaat niet om het opleggen van een SGP-juk, maar om het dienen van Koning Christus. Zijn dienst is een zalige dienst, die nooit berouwt maar groot loon geeft”. ’’Christelijke politiek voeren, is alleen mogelijk door hen die zelf christen zijn, die zelf door het Woord gegrepen zijn Volgens zondag 12 van de Catechismus houdt het christen zijn o.a. in dat men Zijn Naam belijdt: ieder op zijn plaats, dus ook de politicus”. De heer Vlas boom benadrukte in dit verband het aanlokkelijke van het christen-zijn: ’’Christus belooft Zijn kinderen rijke dingen voor dit én voor het toeko mende leven.” GROTERE FRACTIE De heer Vlasboom achtte het om meer dere redenen van groot belang, dat zijn fractie na de verkiezingen versterkt te rug komt. Allereerst met het oog op het behouden van de SGP-zetel in de Eer- helft van de regionale woningvoorraad vooruitlopend daarop zullen door het gemeentelijke stand van woningen nauwelijks voorge komen. Daaruit kan worden afgeleid, dat de nieuwbouw aan de vraag naar woningen heeft beantwoord. Hierbij moet worden opgemerkt, dat niet be kend is aan welke vraag deze nieuw bouw precies heeft beantwoord. De in druk bestaat evenwel, dat een belan grijk deel van de nieuwbouw is betrok ken door mensen van buiten Midden Holland die hun werk hebben in de grote steden rond het gebied en nu da gelijks op en neer ’’pendelen”. 4. De recente aandacht voor de huisve- Waddinxveen Gouda Den Haag Passage 222 KorteTiendewegj De La Reijweg Tl S 01828- 2-4 1 ®070- I 7522* 01820-21922* 469648* I CONCLUSIES I De belangrijkste conclusies welke uit I het onderzoek kunnen worden getrok- I ken zijn: I l. Een belangrijk deel van het woning- I bestand in Midden-Holland bestaat uit ij zeer oude woningen, gebouwd vóór li 1906 (ca. 15% of 8.500 woningen). In I totaal dateert ruim een derde van het I regionale woningbestand van vóór de I tweede wereldoorlog. Dit heeft mede gevolgen voor de kwaliteit van en de I voorzieningen in vooral dit deel van het woningbestand. Zo voldoet in een kwart van het regionale woningbestand j het toilet niet aan de huidige normen I en is in ca. 35% van de woningvoorraad j de badgelegenheid verouderd. 2. Ondanks dat is het gemiddelde regio- I nale beeld met betrekking tot de voor zieningen (badgelegenheid, toiletgele- genheid en keuken) in het woningbe- I stand niet ongunstiger dan gemiddeld geldt voor de gehele provincie Zuid- Holland. Dit wordt veroorzaakt door dat in Midden-Holland na I960 en I vooral na 1965 verhoudingsgewijze gevuld met meer nieuwbouw is tot standgekomen dan gemiddeld in de gehele provincie Zuid-Holland. De meer moderne voorzieningen in de i nieuwbouw beïnvloeden daardoor in Woensdag een week geleden was het feest voor de kinderen van de Hervormde Eben Haëzerschool aan de Jan Dorrekenskade. Want op die dag trouwde juffrouw Van Dam met de heer J. van der Wiel uit Gouda. En vooral de eigen klas van de 'juf heeft natuurlijk het meest in de vreugde gedeeld. Op deze foto van Sjaak NoteboomlWeek- blad voor Waddinxveen poseert het bruidspaar voor het gemeentehuis aan de Zuid- kade onder de door de kinderen gemaakte erebogen. De kerkelijk inzegening vond plaats in de Christelijk Gereformeerde Kerk aan de Gouwe te Gouda door ds. W. van Dijk. In "Party Home" aan de Waddinxveense Passage werd 's avonds een druk be zochte receptie gehouden. Het bruidspaar is gaan wonen in een van de flats in de Passage. gunstige zin het gemiddelde beeld voor de tweede helft van dit jaar zullen gege- Midden-Holland. vens beschikbaar komen over de ont- 3. Na 1960, maar vooral na 1965, zijn in wikkeling van de regionale en gemeen- Midden Holland verhoudingsgewijze telijke woningmarkt in het afgelopen Holland en in de ontwikkelingen welke vee| woningen gebouwd. Ongeveer de jaar. L hnkvLxan xf/SArrta/-ln o r» I r» Tl r» T» ll*<J 1— -1 dateert van na 1960! Daarbij is leeg- WADDINXVEEN In Wad dinxveen wordt vrijdagavond 17 maart om zeven uur in de Ont- moetingskerk aan de Groens- voorde op initiatief van ds. P. van den Berg (gereformeerd), ds. Th. H. G. Hulst (hervormde deelge meente Immanuëlkerk), A. Kalk man (Amnesty International), I pastoor P. Olsthoorn (RK) en, H. J. van der Steen (kandidaat theoloog) een politiek avondge bed gehouden over "Christelijk geloof en de apartheid in Zuid- Afrika”. Dit vijftal nodigt als "le den van de gemeente van Chri stus" alle Waddinxveners uit mee te doen aan het politiek avondge bed komende vrijdagavond. Leden van Amnesty International zullen in de Ontmoetingskerk on der andere een fragment op voeren uit het proces over de dood van de Zuidafrikaanse ne gerleider Steve Biko. Na afloop om kwart voor acht is er gelegen heid om na te praten en om geïn formeerd te worden over wat Ne derlanders kunnen doen voor de slachtoffers van de apartheid. Vraag: Kan een avondgebed ver bonden worden met het woord "apartheid"? Antwoord: Nee, als onder poli tiek verstaan wordt: het strijden voor of tegen een staat met alle mogelijke middelen waaronder alle vormen van macht, geweld, hele leugens en halve waarheden. Nee, als onder politiek verstaan wordt: het verdedigen van eigen I bevoorrechte positie met handha- I ving van bestaand onrecht, waar bij alle middelen door dat doel I geheiligd zijn. II Maar een avondgebed mag wel 1/ politiek" genoemd worden wan- neer dat woord weer de oorspron- 1/ kelijke betekenis van het Griekse politeia” krijgt. Dan wil "poli- I tiek" zeggen: de kunst van het sa- I menleven beoefenen; een geor- I dende samenleving opbouwen. I De gemeente van Christus heeft I weet van de ordeningen van het I Rijk", waar de bergen vrede zul- I len dragen"; "waar het recht als I water golft en gerechtigheid als I een immer vloeiende beek". Van- I uit de verwachting van dit Rijk I zal zij het niet kunnen laten om - I waar onrecht heerst - in bidden, I leven en werken blijk te geven I van de hoop die in haar is. overlegorgaan, mede ten behoeve van de deelnemende gemeenten, woning- behoefteberekeningen worden uitge werkt. Daarnaast zal in overleg met ge noemde gemeenten worden getracht een regionale afstemming tot stand te brengen van de inschrijvingsvoorwaar- den voor en de registratie van woning zoekenden. Het overlegorgaan streeft er naar middels deze activiteiten in sa menwerking met de gemeenten de ei gen bevolking meer kansen te bieden op de woningmarkt dan vroeger het ge val was. sting van kleine gezinnen en alleen- Drie activiteiten zijn daarvoor nog van staanden is in Midden Holland over het belang, te weten de ontwikkeling van algemeen slechts op bescheiden wijze een zgn. "boete- en kettingbeding” dat tot uitdrukking gekomen in de bouw regionaal toepassing zou kunnen vin- van kleinere woningen. Daarentegen den, een onderzoek naar de mogelijk- heeft de nieuwbouw geleid tot een ver- heden van toepassing van zgn. ’’bouws- sterking van het reeds bestaande ac- tromen" in de woningbouw en een on- cent op de woningbouw met 5 kamers, derzoek onder ingeschreven woning- d.w.z. woonkamer, 3 slaapkamers en keuken. ONVOLDOENDE INZICHT Met de afronding van dit onderzoek is een belangrijk deel van de zgn. ’’aan men in de verkoopakten. De toepassing van bouwstromen in de woningbouw zal kunnen leiden tot verhoudingsge- gemeenten, waarvan de 2e binnenkort wijze lagere huur- en koopprijzen, dan zal starten. Over de eerste enquête is in wel tot kwaliteitsverbetering van oktober 1977 het rapport "Woningbe- nieuwbouw. Een onderzoek onder in- hoefte en woningbouw in Midden Hol- geschreven woningzoekenden ten- land” verschenen, tezamen met de nota slotte, zal inzicht kunnen verschaffen in "Enkele aspecten van de ontwikkeling de woonwensen van een categorie wo- van de regionale woningmarkt op mid- ningbehoevenden waarvan een belan- dellange termijn” in welke nota de kop- grijk deel vermoedelijk als moeilijk aanbod komend op de woningmarkt moet worden beschouwd. De volgende zeven plaatsen op de kan- werkster openbare bibliotheek Gouda, didatenlijst van de PSP worden als Adres: Passage 76. volgt bezet: 5. Tony Sanner (24 jaar), werkeloos, 2. Evelyn de Roodt (30 jaar), lerares dienstsweigeraar. Adres: Passage 76. Duits en maatschappijleer, actief fe- 6. Ina Pors (54 jaar), huisvrouw. Adres: ministe. Adres: Mevrouw Kuipers- Mauritslaan 101. Rietbergplantsoen 717. Wim van Baarle (44 jaar), T.V.- 3. Hans van Borselen (31 jaar), alge- filmregisseur, lid gemeentelijke com- meen coördinator Maatschappelijk missie voor kunst, cultuur, recreatie en Advies en Informatiebureau Rotter- jeugdzaken. Adres: Peuleyen 118. dam. Adres: Mevrouw Kuipers- 8. Willem van Eyk (21 jaar), student po- Rietbergplantsoen 71. litieke wetenschappen. Adres: Swee 4. Alie Bruggeman (22 jaar), mede- linckhof!4. !i’

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 3