Minister in Kamer: ’Zoetwaterkanaal Waddinxveen-Voorburg moet komen sr w. Graven van waterweg gaat gemoederen meer bezig houden Dammen met Excelsior B.l M I O M Oi Ov* O j de provin- GEEN HANGIJZER OP DE ZIEL sen Bodegraven en Maarssen. 32 Maar de Utrechtse staten weige ren vooralsnog hun eigen deel achteraan komt. Als je de eerste uitgaven hebt gedaan, moet je uiteindelijk de beurs tot de bo dem aanspreken. Daar komt bij, dat de vorige minister van verkeer en water staat heeft aangedrongen op het opstellen van een kosten-baten- analyse voor het kanaal Maars- sen-Bodegraven. Dit duidt op de vrees dat de investering veel te hoog is gegrepen. Duidelijke alternatieven zijn daarentegen nog niet aangedra gen. Dit verwijt maakt ook J. Noorland de PvdA:’”Zonder al ternatief is het zinloos om niet tot de aanleg te besluiten. Als er een voorstel komt, om het ka naal maar gemakshalve weg te poetsen, zal ik mij daartegen verzetten. En met mij de VVD- en CDA-fracties, voor zover ik de meningen ken. In de hele dis cussie vanuit de socialistische hoek heb ik alleen het argument "tegen” gehoord. Niemand zegt mij: zou het zó of zó ook kun nen? Zolang het slechts gaat om een ja of neen, ben ik vóór een zoutwaterkanaal.” je al die grote tomaten toch voor de koeien moet gooien?” Want: zelfs in de extreem dro ge zomer van ’76 zou het kanaal onvoldoende soelaas hebben ge boden als het er toen gelegen had. De tegenstanders menen dat zij met dit praktijkgeval een sterke troef in handen hebben. Ook zal het oosten van het land niet meer toestaan dat het zuid westen kostbaar water onttrekt HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! en zes zogenaamde groenplaatsen met vissteigers en picknicktafels. Duidelijk is dat met de verkiezingen voor de provinciale staten op komst de PvdA en de VVD (samen met het CDA voor de aanleg van het kanaal) van het De Zuidhollandse staten heb ben al lang hun fiat gegeven aan de bouw waarvan de kosten thans geraamd worden op 180 miljoen gulden. De PvdA-frac- tie daarentegen vindt een nieuw Daarenboven zal nabij Krim pen aan den IJssel een sluizen- complex moeten komen om in geval van grote droogte een bar rière te vormen tegen het zout vanuit de Noordzee. "Als ik zul ke dingen hoor van deskundi gen,” vervolgt de socialistische politicus, ”ga ik toch zeggen: dan moet het allemaal beslist niet gebeuren voordat je meer zekerheid hebt over een comple te nationale aanpak!” tekenen, omdat het op onaan vaardbare wijze natuurschoon en landschap aantast. Volgens Herman Koenen behoeft de WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 5 APRIL 1978 Omdat de aanleg van het ka naal op meer dan uitsluitend fi nanciële bezwaren stuit, meent gedeputeerde Noorland dat het traject Waddinxveen-Voorburg juist zo zelfstandig mogelijk zou moeten kunnen functioneren: "Het blijft een goede zaak." Dit laatste wordt door de Par tij van de Arbeid - zoals bekend - sterk in twijfel getrokken. Noorland: „Zoiets heb ik ook gehoord. Het Zuidhollandse ka naal alléén geeft inderdaad geen honderd procents zekerheid. Daarom staat ook in het beleids- program van Gedeputeerde Sta ten (waarmee in ’74 de rit werd gestart, -HS) dat er twéé kana len moeten komen. Als dat tweede kanaal er eenmaal is, ben je niet uitsluitend afhanke lijk van de aanvoer vanuit de Rijn, maar kun je ook goed wa ter betrekken van het Ijssel meer*. Herman Koenen: ”Ook wij willen het Westland van goed water blijven voorzien. Maar dan wil ik alleen weten of de nu uitgedokterde constructie de juiste is en of de prijs van 180 miljoen niet veel te hoog is. Bij deze afweging heb ik geen boodschap aan de mededeling dan de tuinbouw elk jaar twin tig miljoen méér moet opbren- steunen. Maar die overtuiging ëen; ^nt wat heb je er aan, als seffen dat het hele dikke lijf willen we eerst wel zwart op wit J' met twee enorme bulten er nog krijgen.” Lijstaanvoerder Jan Hoek van Dijke: ”Wij zijn niet bang voor stemmenverlies. In het West land is ons electoraat overigens niet bijster omvangrijk, maar daar gaat het nu niet om. Wij provincie zeggen niet keihard ’’neen” te gen het plan. Wij wensen een onderzoek. Als dat nu naar onze kant uit negatief uitvalt, zullen kameel om de hoek steken en wij loyaal de bestaande plannen trekt dat vooruit zonder te be- j een zoutprop te verdrijven en de tomamen te besproeien. „Alle instanties gaan uit van de meest ongunstige omstandig heden", meent Koenen. Hier door zal het kanaal een maxi male omvang moeten krijgen, het verwerken van 17,4 kubieke meter water per se conde. Zuidhollands gedepu- De dan ontstane situatie noemt het PvdA-statenlid nog veel onplezieriger. Je dient na melijk maatregelen te treffen om vanuit het Ijsselmeer water te winnen dat via een pijplei ding onder het brakke IJ door naar Maarssen wordt geloodst. En dan nog blijkt, dat je het wa ter weghaalt dat in feite andere delen van het land ook nauwe lijks kunnen missen. ”We moe- tegenargument ten een ander probleem aanpak ken,” aldus Koenen, ’’namelijk de totale waterhuishouding van Nederland.” i ling I lop aan de orde kan komen. I ZIN EN ONZIN I Wij willen onze lezers echter wel een I indruk geven hoe de politieke gemoe- a deren rond de aanleg van het zoetwa- terkanaal dwars door Zuid-Holland in Nu komt de adder toch werke lijk onder het gras vandaan ge kropen. zal Koenen zonder twij fel roepen. Het traject van Wad- dinxveen naar Voorburg kan Koenen is zich ervan bewust kennelijk niet zonder een ver- dat hij met het voorstel om wa- lenging die is geprojecteerd Uis ter te putten uit de rioolwater- installaties iedere _Westlandse tuinder gevoelig op de ziel trapt. („Moeten onze tomaatjes groeien dank zij het afvalwater? op de streekplankaarten in te Daar zijn ze toch te goed voor, hoor. En wat zal de Duitse con sument daarvan we nit zeg gen?”). Herman Koenen Volgens Koenen vergeet men aanleg dan ook niet voor de dat met moderne technieken eeuwwisseling te worden ver- zeer zuiver water kan worden gewonnen en dat bijvoorbeeld West-Berlijn door toepassing van een zelfde procédé al jaren achtereen het eigen rioolwater gereinigd en wel terugvindt in de kraan. ,„En dat is prima Wageningen (van hét Instituut spul”, voegt hij er aan toe. De tuinders vinden bij hun afgrijzen ook gedeputeerde Noorland als medestander: „De Duitse sensatiepers zou zich on middellijk op zo’n schandaal storten”, aldus de provinciale bestuurder. „Dan staan alle Ne- WADDINXVEEN In de va derlandse damwereld kennen wij het klassieke trio, te weten Roo- zenburg, Sijbrands en Wiersma. Men kan aannemen, dat men dit ontleent aan het feit dat ze alle drie de wereldtitel eens hebben bemachtigd en dat het buiten kijf staat, dat zij zelden of nooit ver liezen. Gezien zijn speelsterkte zal men zeker Rob Clerc als vierde man hierbij kunnen reke- nen. Dat het drietal echter niet onaan- I tastbaar is bleek wel tijdens de af gelopen competitie. Zij werden I alle drie door hun tegenstanders in verloren stellingen gemanoeu- I vreerd, waarbij Sijbrands en Roo- zenburg inderdaad werden ge- I klopt. Wiersma wist ternauwer nood een nederlaag te ontlopen. I Hoe dit in zijn werk ging ziet u in het le diagram. dat naar aanleiding van de in Het Vrije gemakkelijk weghalen bij bij voorbeeld de Haagse rioolwa terzuivering. ..Bovendien is tweederde van de watervoorraad nodig voor de peilbeheersing in het kanaal en slechts éénderde deel voor de handhaving van de kwaliteit. 1 met moderne technieken eeuwwisseling te worden wacht. DRUKMIDDEL Hij veronderstelt echter, dat GS van Zuid-Holland een snel graven van het eerste kanaal willen gebruiken als drukmid del tegenover de Utrecht en vreest daarbij voor een zogenaamd ’’kameelneus’’- effect: je ziet het neusje van de derlandse vrachtwagens met fruit en groenten prompt stil aan de grens. De gevolgen zijn in het verleden al onvoorstel baar geweest toen bekend werd dat de Nederlandse tuinbouw een bepaald gevaarlijk bestrij dingsmiddel gebruikte. De Westduitser is daar enorm ge voelig voor en in staat zijn pas gekochte krop sla terug te bren gen naar de winkel. Bovendien: de hoeveelheid water uit een Haagse zuiveringsinstallatie is niet voldoende. Het biedt geen wezenlijke oplossing.” In de partij G. Beerepoot Twen te’s Eerste)-H. Wiersma (DC Lent) speelde zwart 28. 18-23 en Beerepoot had toen verras send kunnen door: 29. 39-34 20-24 (ad.lib 1-7) 30. 43-39 1-7 (ad.lib 20-24) 31. 34-30 12-18 32. 38-33 29x33 33. 32x43 21x32 34. 37x28 23x32 35. 25-20 (niet 43-38 we gens 19-24 en 8-13) 14x34 36. 40x20 19-24 (gedw.) 37. 20x29. Hierna wint wit, daar hij op zwarts lange vleugel kan doorbre ken. Kennelijk zag Beerepoot dit niet en speelde vanuit de stand 40-34, waarna Wiersma een re mise uit de partij kon slepen. De cijferstand van de partij P. Roozenburg-J. Weerheym. Wit: 27, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 39,42 en 46. Zwart: 2, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 18, 19,21 en 26. De partij verliep als volgt: 1. 30- 24 19x30 2. 34x25 14-19 (de dam door 27-22 en 29-24 is remise) 3. 39-34 11-17 4. 34-30 19-23 529-24 9-14 6. 33-29 (daar 33-28 niet meer dan remise geeft dacht wit lang na voor deze zet) 6. 23x34 7. 30x39 14-19 8. 39-33 19x30 9. 25x34 13-19 10. 34-30 15- 20 11. 33-29 20-25 12. 29-24 25x34 13.24x11 16x7 14.27x16 34-39 15. 32-28 2-8 16. 28-22? en na deze blunder geeft wit op, daar zwart dam haalt op 50. Het tweede diagram is de opgave voor deze week. In deze stand doet wit een voor zwart nadelige lokzet. Oplossing volgende week. Oplossing probleem van de vorige week: 28-22 17x39), 38-33 (39x28) 32x12 (15x33) 12-7 (21-26). Nu de hoofdvariant van de overblij vende stand: 7-2 (13-18) 2-11 (33- 38A) 11-7 (18-22) 7-16 (26-31) 37x26 (38-42) 16-27 en 26x48. A. (26-31) 37x26 (33-38) 11-7-16-27 enz. Van het kanaal zal'in de ko mende weken geen heet politiek hangijzer worden gemaakt tij dens de strijd om stemmenwinst voor de Provinciale staten. Niet temin is gedeputeerde Noorland bereid zijn liberale achterban duidelijkheid te verschaffen als daar om wordt gevraagd: "Want indien een constructief tegen voorstel wordt gepresenteerd, moeten we dt onderzoeken. Na tuurlijk, daar speel ik geen kie keboe mee." De PvdA stond een half jaar JI geleden nog vierkant achter de kanaalaanleg. Hoe verkoopt de- r ze partij de zaak? I voor Cultuurtechniek en Water- I huishouding) is gevraagd een studie te verrichten. Met behulp I van hun eerste conclusie wil de PvdA tijdens de behandeling I van de streekplannen voor Zuid-Holland oost en west in Een ander wan Noorland luidt: de omweg die het water zou moeten maken om via Rijnland te worden inge laten, is te groot. Het water in het nieuwe kanaal kan direct uit de Hollandsche IJssel worden geput en ondervindt geen ver dere zoutbelasting meer. Ver moedelijk neemt deze zelfs on derweg af. Herman Koenen vindt het fijn, dat het Westland dank zij het betere water ook grotere to maten en komkommers zou kunnen kweken. Maar: een be ter produkt levert niet automa tisch meer geld op. Volgens hon derd procent zekerheid. Daarom staat ook in het beleidshet socia listisch statenlid is de markt be perkt en zal door de werking van het veiligheidsmechanisme de prijs eerder dalen en de door draai toenemen. Gedeputeerde Noorland be strijdt deze verwachting: „Het Westland kan in een uitzonder lijk droge zomer uitkomst bie den als het over goed water be schikt. Dat gebeurt op een mo ment dat nergens in Europa nog behoorlijke tomaten te krijgen zijn, aangezien alle produkten op het veld zijn verdroogd. De prijzen vliegen hiermee om hoog.” Maar, zoals gezegd, het zoet waterkanaal biedt juist geen complete oplossing bij het op rukken van de zouttong en het uitblijven van vers water. 1 daaruit het volgende: "Een sprong in het duister”, noemt het provinciale statenlid Herman Koenen I het plan voor een zoetwaterkanaal tus- x E sen Waddinxveen en Voorburg. Het ka- laatste gedeelte is tijdens de I naai moet vooral het Westland verze- 1 keren van een konstante aanvoer van I goed water. In droge tijden, als de wa- I terafgifte van C I het kanaal beschikken over een B enorme buffervoorraad waarmee bo- I vendien een vanuit zee oprukkende jaren ’70-’72 nodig H zouttong snel kan worden wegge- - - spoeld. Niet onaanzienlijke voordelen, I maar rond de noodzaak tot aanleg zijn I binnen de Partij van de Arbeid sterke I twijfels gerezen. afgelopen jaren overigens aan zienlijk verbeterd”, weet Koe nen uit cijfers van het hoog de Rijn te gering is, kan heemraadschap Delfland, beschikken over een Hij citeert: gemiddeld 150 mil joen kubieke meter was in de j voor verver sing in Delflands boezem. In de laatste drie jaren is dat evenwel gedaald tot niet meer dan twin tig miljoen. „Zie je ’t verschil? Het liegt er niet om! Maak mij nu niet wijs, dat zoiets niets uitmaakt. De aanzienlijke daling is veroor zaakt doordat de Gist- en Spiri tusfabriek in Delft het puur zoute water direct in een per- onderzoek noodzakelijk omdat sleiding op de Noordzee is gaan het kanaal voor de totale zoet- afvoeren. Deze vervuiling komt waterproblematiek in Zuidwest niet langer meer terecht in Delf- Nederland niet de gewenste op- lands oppervlaktewater." lossingen zou bieden. ..Maar zoiets schijn je niet te mogen zeggenaldus Herman Koenen. „Wie deze mening ver kondigt. heeft iets tegen West- landse tuinders. Het Westland, het groene front, heeft zó hard gevochten voor dat kanaal dat de bevolking zich er helemaal in heeft vastgebeten. Je kunt aller lei tegenargumenten naar voren brengen, maar je wordt dan te gelijk beschouwd als ketter. Want moet je kijken, wat het Westland aan welvaart op levert voor ons land. Er wordt een emotionele dis cussie gevoerd. Daar wil ik lie ver buiten blijven.” Voor een zakelijke aanpak heeft de Partij van de Arbeid gekozen: enkele deskundigen in a WADDINXVEEN/DEN HAAG Minister ir. D. S. Tuijnman van Verker en Waterstaat vindt dat het geplande zoetwaterkanaal Wad- dinxveen (Gouwe)-Voorburg (Vliet) in ieder geval moet worden aange- I legd. De bewindsman zei dat vorige week tijdens het begrotingsdebat a over het huishoudboekje voor 1978 van zijn ministerie in de Tweede Ka- mer. Het zoetwaterkanaal moet compensatie verlenen voor het verloren I gaan van inlaatpunten in het gebied van het hoogheemraadschap van Delfland. Dat gemis werd vooral in de droge zomer van 1976 gevoeld toen het chloorgehalte van Delflands wateren bedenkelijk hoog opliep. De minister sprak over het zoetwater- mei a.s. pleiten voor een her- I kanaal dat in Waddinxveen deels on- overweging van de plannen. I dergronds zal lopen, naar aanleiding a van een door de PvdA-fractie inge- I diende begrotingswijziging, waaruit bleek dat de socialisten de aanleg van I het kanaal op dit moment niet zien zit- 9 ten en daarom maar alvast met het ver- I lagen van de voorbereidingskosten een begin wilden maken. Het amendement B kreeg alleen de steun van de PvdA, 1 PSP, PPR en CPN. Overigens is bekend dat ook de linkse partijen in de provin- B ciale staten van Zuid-Holland twijfelen aan reservoirs, alleen maar om a aan het nut van het te graven J zoetwaterkanaal. GROENVOORZIENING I Intussen heeft Delfland bekend ge- I maakt voor een ’’harmonische inpas- sing in het landschap” het zoetwaterka- B naai te willen voorzien van 30 hectare J groenvoorziening. De kosten hiervoor goed voor zijn begroot op ruim twee miljoen gul- I den. Gedacht wordt aan bomenrijen, I struikbeplanting, verbrede. rietoevers teerde J. Noorland (VVD). belast met de zorg over de waterschap pen. verdedigt dit uitgangspunt met: „Als je iets maakt, moet je het ook meteen goed doen". Hierdoor geenszins uit het zoetwaterkanaal geen kwestie willen veld geslagen, maakt Koenen I maken, omdat de zaak bij de behande- een klein rekensommetje: reeds j van de ontwerp-streekplannen 8.5 kuub kan zonder te veel pro- Zuid-Holland West en -Oost in mei vo- blemen worden ingelaten via dé boezem van het hoogheemraad schap Rijnland. Er zijn cijfers vanuit de TH-Delft die er op wijzen dat de waterbehoefte in totaliteit eerder rond de 1Ö m3/sec. ligt. Die laatste ander- beweging zijn gekomen. En we doen half kun je, volgens Koenen, nog Volk van woensdag 15 maart versche nen reportage van Henk Schaaf over ”de zin en onzin van een kanaal door Zuid-Holland”. Wij citeren met dank

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 33