VOOR ONS ALLEN EEN NIEUW HUIS WD wilde op feestweek brandweer bezuinigen Roaring Seven Jazzband in Zoetermeer 200 FIETSEN GEMEENTE ONTVING AT I E WERKERS AAN RAADHUIS A. C. Berkhout kan nieuw theehuis gaan bouwen K J r BE GROENE LIJN tussen stad en platteland baar te stellen. In het midden gemeentesecretaris J.Meuleman. Hij is in gesprek met I t t. i v WADDINXVEEN De fractie van de WD heeft in de gisteravond ge houden gemeenteraadsvergadering tevergeefs geprobeerd een start te maken met de bezuiniging, zoals het liberale raadslid Z. van der Hou wen dat uitdrukte. Slachtoffer daarvan zou moeten worden de feest week, die de Waddinxveense vrijwillige brandweer in de eerste volle week van september zou willen opzetten in verband met het 50-jarig be staan en waarvoor de raadsleden werden gevraagd 15.000,beschik- In het midden gemeentesecretaris J.Meuleman. Hij is in gesprek met mensen die betrokken zijn geweest bij de bouw van het nieuwe raadhuis. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Paul Bakker). Mr. A. G. SMALLENBROEK, Burgemeester van Waddinxveen. Burgemeester Mr.A. G. Smallenbroek Nif‘ - t in het zonnetje zetten van een korps (CDA), de heer W. L. M. van Breemen KAASMAKEN OP DE BOERDERIJ •l'. VEILIG EN LEKKER BARBECUEN Fongers dealer: ciëel mogelijk te maken een feestweek op poten te zetten. huishouw en lieten hun vrouwen zien waar hun werk toe had geleid. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Paul Bakker). ziet. Nu was hij in de gelegenheid het geheel te bekijken, wat ook het geval is met zoveel andere werkers, die tussen tijds vertrekken. Het was een bijzonder geanimeerde bijeenkomst, die door alle aanwezigen bijzonder op prijs is gesteld. WIELAARD VOOR DE FIETS Dorpstraat 26, tel. 2009 konijntjes en fietsers hebben vriendschap gesloten WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 17 MEI 197» Voor NATUURLIEFHEBBERS keus uit meer dan dienst, zwembad, sporthallen en het be heer van plantsoenen en straten en pleinen vragen heden tendage veel administratie, veel overleg, veel zorg om het goed uit te voeren, het goed te beheren. Daartoe is L I Boerenkaas wordt gemaakt op de boerderij. Dat gebeurt nog op ongeveer 1000 boerderij en in Zuid-Holland en het westen van Utrecht. Het kaasmaken is hoofdzakelijk een taak van de boerin. Zij begint vroeg in de morgen. Terstond na het melken wordt de kaastob- be gevuld met de melk die rechtstreeks van de koe komt en nog lauwwarm is. Soms ook begint de boerin met het op temperatuur brengen van melk van de vorige avond. Maar avondmelk of ochtendmclk, er is verder nog niets mee gebeurd, dus alle voedingsstof fen die de koe afleverde zitten er nog in. De boerin maakt niet het hele jaar door kaas. Her seizoen van de bocrenkaasproduktic loopt van mei tot oktober, de tijd waarin het vee in de wei is. Dan begint de wintcrmelk- tijd met levering aan de zuivelfabriek, ’s Winters betaalt de fabriek een hogere prijs per liter melk, omdat er in die periode minder melk wordt geproduceerd op de boerderijen. Kaas gemaakt van melk wordt geproduceerd als het vee op stal staat is minder gevraagd dan kaas uit de weidetijd. Wie eens een bezoek wil brengen aan een kaasboerderij hoeft slechts een briefkaart te sturen aan ”De boer op”, postbus 91430, 2509 EA ’s-Gravenhagc, met daarop de vermel ding: kaasboerderijen. Men krijgt dan een folder met adressen van boerderijen die kunnen worden bezocht gratis thuisgestuurd. Men krijgt dan ook gratis een kleurrijk stripverhaal over het kaasmaken op de boerderij. huis” in ’t Weegje, kan bij de ingang van dit dagrecreatiegebied in het zui den van Waddinxveen een nieuw thee- gunning daarvoor al binnen, de gistera- gemeente ^formeel eigenaar van het geen recht van erfpacht of van opstal zou zijn verleend. B. en W. betoogden in hun op het nip pertje gereed gekomen voorstel dat zij een recht van erfpacht zouden willen verlenen, daar de onderhandelingen over de verkoop van de grond in ’t Weegje met de provincie nog wel enige i de provincie en het recreatieschap Reeuwijkse Plassen en omgeving heb ben verklaard, dat de vestiging van WADDINXVEEN Er bestaat in ons land een enorm snel gegroeide belangstelling voor het zelf kweken van groenten en fruit. De tijd dat de tuinspecialisten en verzendbedrij- ven in bollen, zaden en planten zich vooral met tulpe-, narcissc- en hyacintebollen bezighielden is voorbij. Het lijkt erop, zeggen de leveranciers, alsof bijna iedereen in Nederland groene vingers krijgt. Zowat iedereen wil een eigen stukje grond, het aantal volkstuinders neemt snel toe en bijna letterlijk iedereen, ook in flats, doet iets met bloembakken. Het plezier van het zelf kweken van aardbeien of tomaten weegt voor velen zwaarder dan de op brengst aan groenten en vruchten. Een bestseller in ons land is witlofzaad en de wortelsoort Amsterdamse bak loopt als een trein. Het zelf kweken van asperges slaat nog niet zo aan, waarschijnlijk omdat er veel werk aan zit. Dankzij vernuftig kwekerswerk kunnen de consumenten steeds weer nieuwe produkten kopen in andere vormen, kleuren en smaken. Zo is er de duo-appel, die twee soorten appels aan dezelfde boom laat groeien en waarbij beide soorten elkaar bestuiven. Een an der nieuw produkt is de superaardbei Bordurella, die het ook in balkonbakken goed doet meer dan 200 forse aardbeien per plant. Mensen die er bloembakken op na houden kunnen uit één, 20 cm grote knol van de reu zenbegonia ’’Boeren Bertini” honderden dieprode bloemen tevoorschijn laten komen. Interessant is ook de mogelijkheid om binnenshuis zelf champignons te kweken. Een nieuwe delicatesse is de Crosne, waarvan de eetbare bolletjes in de grond groeien. Nieuw is ook de exclusieve kiwi: deze in onze tuinen nu nog onbekende vrucht groeit aan een 5 meter hoog en 8 meter breed wordende struik. Op een beschutte plek doet deze plant het in ons land ook, mits men althans een vrouwelijke en een mannelijke plant bij el kaar zet. WADDINXVEEN Op uitnodiging De heer F. de Greef van het architec- van burgemeester en wethouders wa- tenbureau Stuurman BV zette uiteen hoe de bouw was tot stand gekomen. Er zijn voor het Waddinxveense raadhuis nogal wat materialen verwerkt. Niet minder dan 158 betonpalen van 350 mm met een gemiddelde lengte van 12 van de moeilijk sluitbaar te maken ge meentebegroting voor 1979, maar hij slaagde er niet in de VVD-fractie van de wens tot bezuiniging af te brengen. Derhalve waren de vier liberalen de en de meerderheid van het CDA tot de voorstemmers behoorden. Alleen de fractie van de SGP/Hervormde Kies vereniging (inclusief wethouder H. Huizer) en de heer W. M. L. Kruijk (CDA) maakten zich hard voor het standpunt de heer Berkhout geen recht van erfpacht, maar van opstal te verle nen. Maar dit bleek een minderheids standpunt te zijn. WADDINXVEEN Begin april werd het oude gemeentehuis aan de Zuidkade verlaten. Voor sommigen van de ambtena ren was deze dag er één van weemoed. Ge durende vele jaren hebben zij in dit knusse gebouw gewerkt. Ze zijn zich eraan gaan hechten. Zo zal het ongetwijfeld ook vele van onze inwoners zijn vergaan, met name zij, die tot de ouderen mogen worden gerekend en reeds vele jaren in Waddinxveen wonen. Velen van hen zijn er getrouwd, hun kin deren zijn er bij geboorte aangegeven, ve len daarvan zijn er ook gehuwd. Een huis heeft z’n geschiedenis, een gemeentehuis zeker in relatie tot het familiegebeuren in een gemeente. Gelukkig kwamen we terecht in een nieuw, zeer goed geoutilleerd gebouw, waar een ieder meer ruimte heeft verkregen om het werk te doen, waarvoor we staan. Uit de reacties van de eerste periode is ons geble ken, dat niemand weer terug zou willen. We zijn dankbaar, dat dit nieuwe gemeen tehuis er is. Natuurlijk bouwen we geen gemeentehuis voor de dagelijke bewoners alleen. We bouwden het ook om de dienstvelening aan onze mede-inwoners beter te kunnen verzorgen. Want het huis is er niet voor de ambtenaren, het is er voor ons allen. We merken reeds nu, dat die dienstverlening in vele opzichten is verbeterd. U zult zeggen, dat met het beseikbare be drag de dienstverlening ook wel beter mocht worden. Zeker, ons nieuwe huis zierige samenwerking geleid tot op de laatste dag van de oplevering. WADDINXVEEN Zaterdagavond 20 mei treedt in de Jazzclub Zoeter meer de bijna tien jaar bestaande Roa ring Seven Jazzband op. De muziek van dit Amsterdamse orkest laat zich het beste omschrijven als ’’early big band style”, waarin zowel zwarte als blanke elementen zijn terug te vinden. De ne gen persoons formatie inclusief zange res Zenja Damm is sinds 1973 huisor kest van de Haarlemse Jazz Club en heeft voor Cat Jazz enige LP’s gemaakt die verkrijgbaar zijn tijdens het optre den. De Jazzclub Zoetermeer is open om 20.30 uur. Aanvang muziek 21.30 uur. Adres en parkeergelegenheid in de poort van Dorpsstraat 18c te Zoetermeer. het noodzakelijk over ruimtes te beschik ken, waar efficiënt kan worden gewerkt. Wij zijn verheugd, dat nu een raadzaal aanwezig is, waar de raadsvergaderingen kunnen worden bijgewoond door veel pu bliek. Het is de moeite waard om belang stelling te tonen voor het doen en laten van de raad. Uiteindelijk zijn zij het, die het hoogste orgaan vormen van de gemeente. De raad beslist over zeer veel, dat u direct aangaat. Het is wellicht goed nog eens te benadruk ken. dat nu binnenkort de gemeenteraad opnieuw gekozen wordt, onze plaatselijke democratie haar forum vindt in de raad zaal. Maar met die verkiezing bent u er niet af. Maar liejst 1JU man was zaterdagmorgen in de raadzaal aanwezig voor Juist onze democratie zal pas goed func- een ontvangst en rondleiding. Ze waren allen betrokken geweest bij de raad- De tijd om buiten lekker te barbecuen is weer aangebroken. Steeds meer Nederlanders ontdekken hoe heerlijk het is om vlees, dat op houtskool is geroosterd te eten en hoe ge zellig barbecuen is. Maar wat men ook behoort te weten is dat er veilig met de barbecue moet worden omge sprongen. Het Voorlichtingsbureau Vlees heeft daarom een folder gemaakt: ’’Veilig en lekker barbecuen”. Daar staan veiligheidstips in en heerlijke recepten. Wie een briefkaart stuurt aan Postbus 16000, Den Haag met daarop de vermelding ’’Barbecuefolder” krijgt hem gratis thuisgestuurd. gemeester en wethouders van Wad dinxveen zulk een grote waardering - v hebben voor alle medewerkers. Toch verJaaIen het gebouw daarna met meer kon de heer De Krijger niet nalaten nog even te memoreren dat Wad dinxveen streng was tegenover de di rectie en niet wilde afwijken van het enige tegenstemmers tegen het voorstel schema. Dit alles heeft tot een pie ren zaterdagmorgen de bouwers van het nieuwe raadhuis met hun dames in het raadhuis bijeen. Het betrof de bou wers van hoog tot laag dus van ijzer- vlechter tot betonstorter, heier en voe ger enz. Bij elkaar waren het 140 perso- meter zijn de grond in gegaan, alsmede nen met het voltallige college van B. en 30 houten palen eveneens met een W. Burgemeester mr. A. G. Smallen- lengte van 12 meter. De totale lengte broek heette allen hartelijk welkom, bedraagt 2,3 km. Er is 5000 m2 beki- Alhoewel dit gebeuren misschien in sting gestort en er is 144 ton wapening- den lande geen unicum is, is het voor staal verwerkt en in de grond is 1110 m3 Waddinxveen wel een unicum. Burge- beton in het werk gestort. Voor het op- meester en Wethouders wilden op deze trekken van het gebouw zijn 84 prefab manier hun dank betuigen aan de bou- gevelelementen verwerkt waarvan de wers omdat zij allen gezamenlijk zich zwaarste 13,5 ton woog. In het gebouw een grote inspanning getroost om de zitten 406000 metselstenen, waarvan bouw op tijd gereed te hebben. 100.000 boerengrauw, 133000 gele klin- Aan iedere bouwer en medewerker zal, kers en 173000 rode klinkers. Daar- J naast zijn er buiten nog 88000 stenen WADDINXVEEN De heer A C Het recht van erfpacht moest worden Berkhout, exploitant van "Het Praat- verleend, omdat de grond waarop de u \i,c„„ u.: - heer Berkhout zijn nieuwe theehuis wil gaan bouwen eigendom van de ge- v„vv_ meente is en blijft. Dit houdt in, dat, in huis gaan bouwen.' Had hij dë bou wver- dien de exploitant zou gaan bouwen de gunning daarvoor al binnen, de gistera- gemeente formeel eigenaar van het vond gehouden vergadering van de ge- nieuwe gebouw zou worden, indien er meenteraad nam het besluit een recht van erfpacht te geven op het betref fende stuk grond van 1.000 vierkante meter tegen een jaarlijkse ’’bijdrage” van f 2.000, Voor de verlening van een recht van erfpacht stemden de fracties van de Progressieven en de VVD, terwijl ook de heer W. M. L. van Breemen (PSP) tijd in beslag zullen nemen, te meer nu J Lof ra/>ranf tam n n Reeuwijkse Plassen en omgeving heb ben verklaard, dat de vestiging van recht van erfpacht geen invloed zal hebben op de waarde van de gronden bij de verkoop aan de provincie. Het erfpachtsrecht geldt voor onbepaalde tijd en zal elke vijf jaar worden aange past aan het verloop van het algemeen prijsniveau. raadhuis. De directeur van Van Eeste- ren BV, ir. C. de Krijger, dankte het ge meentebestuur voor dit spontane ge beuren. Bijzonder dankbaar was hij voor het feit dat de medewerkers bijeen gebouw rondgeleid waarna ^men nog waren, i leuke van deze bijeenkomst was dat bijv, de betonvlechter na het beëindi gen van zijn werkzaamheden het werk niet af. Maar liefst 150 man was zaterdagmorgen in de raadzaal aanwezig doneren, indien de raad weet, dat de inwo ners van onze gemeente meeleven met het gebeuren in de raad. Dat betekent, dat u actief kunt zijn in de wijk, in de vereni ging, in de politieke partij. Juist dan wordt t eens per vier jaar stemmen, neen, gedurig bezig zijn met onze, uw samenleving. Ons nieuwe gemeentehuis is er voor om juist uwactivi- o_. teiten beter tot z’n recht te laten komen. Niet alleen de burgerlijke stand, sociale Binnenkort - u leest daarover elders in dit i we u in grote getale te ont- zaken, die u direct raken als de vuilnis- vangen. Niet in ons huis, maar in uw eigen huis. Zo is het: een nieuw huis voor ons allen. heeft veel geld gekost, maar u zult wel we ten, dat op velerlei terrein er meer ge vraagd wordt, dan vroeger het geval is. zaken, ruimtelijke ordening, maar ook de blad - hopen zodra dit gereed is, een Waddinxveens naast zijn er buiten nog 88000 stenen (CDA) betoogden daarentegen het juist kwartetspel worden toegestuurd, als verwerkt en binnen 85000 stenen. De van belang te vinden dat de schijnwer- herinnering aan het Waddinxveense 450 m2 natuursteen is afkomstig uit per op de jubilerende vrijwillige brand- raadhuis. De directeur van Van Eeste- West-Duitsland. weer wordt gezet. Vooral omdat het in de bedoeling licht in de feestweek jong i en oud bij het brandweerwerk te be- l trekken en te confronteren met brand- ---- - preventie. waren, alvorens de officiële opening geruime tijd gezellig bijeen bleef. Het Burgemeester mr. A. G. Smallenbroek plaats vindt. Hieruit blijkt juist dat bur- '1“’“ l'"~'J“‘ De heer Van der Houwen betoogde dat kleintjes te letten en de buikriem aan te kon n°g vertellen dat de beschikbaar te er geen 15 mille, maar de helft voor dit halen vond hij het onontkoombaar dat stellen f 15.000,— niet ten laste komt doel uit de gemeentekas gehaald zou daar op gemeentelijk niveau het een en 1 mogen worden. Hoewel het voor hem ander van valt te merken, geen punt was dat het hier gaat om het v.DPI MP 1- --x’- - i VA1N dELANG - - r -» met vele verdiensten wees hij echter op Mevrouw H. J. Groenendijk-Bernard de financiële kant van de zaak. Als men (CDA), de heer W. L. M. van Breemen landelijk wordt opgeroepen op de (PSP) en de heer W. M. L. Kruijk om het de vrijwillige brandweer finan- Na de afwerking van het officiële ge- deelte werden de aanwezigen door het *j

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 20