a Raadhuis: Vier werklagen rond een centrale kern Tegen huidige plek van raadhuis stemde Wim Kruijk als enige Foto’s: Sjaak Noteboom H t 3 E WADDINXVEEN Al vanaf 7 april (60e week na het slaan van de eer- ten aan de zonzijden van het gebouw. De hoofdingang van het nieuwe raadhuis. De raadzaal in het nieuwe raadhuis. De ingebruik zijnde en veelal te eens ƒ25.000,over de brug om de i kern. In deze kern bevinden zich de lift en het trappenhuis, de werkkasten voor UB Gemeentebode P. T. Rooks schenkt koffie in in de keuken in het nieuwe raadhuis. men. De dringend noodzakelijke huis vesting van het gemeentelijk apparaat en de financiële aspecten daarvan wa ren vanzelfsprekend zaken die burge meester mr. A. G. Smallenbroek op is de gemeente bereikbaar onder nr. 24085 GM WDV NL. Rond het gebouw WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 17 MEI 1978 en -bedrijven zetelt in een paar omge bouwde huizen aan de oostzijde van de Gouwe. In de wandeling heet die dienst dan ook ”de Overkant”. De gemeente ontvanger heeft zijn onderdak in een voormalige woning, nader aangeduid met: ’’naast de bakker”. meentehuis neer te zetten, in vier bou- vraag als winnaar uit de bus was geko- waarin, naast de huisvesting van het ge- tneentebestuur en al het ’’binnenperso- neel”, ruimte is gevonden voor een raadzaal, trouwzaal en voldoende ver gaderruimte. Het handhaven van het zijn tafel kreeg tijdens zijn installatie op huidige raadhuis als representatief ge- 16 maart 1976. deelte zou overigens niet hebben geleid Loco-burgemeester H. Huizer: ”De uitdrukking ”wij barsten uit ons jasje” is wat populair; de andere uitdrukking ”we zitten op elkaar schoot” klinkt wat té plezierig, maar wij worstelen met Nog geen drie maanden na de installa tie van burgemeester mr. Smallenbroek besloten de gemeenteraadsleden op 9 juni de stichtingskosten van het nieuwe gemeentehuis te bepalen op f 9.000.000,(later zou dat nog op lopen tot 10 miljoen). Uit de toen over legde voorlopige exploitatie-opzet bleek dat deze sluitend was en dat de nieuwbouw geen extra last op de ge meentebegroting zou leggen, indien f 625.000,zou worden gehaald uit het gemeentelijk reseve-potje ’’fonds stadsuitleg”, hetgeen geschiedde. Op 23 juni 1976 stemde de gemeenteraad in met de eerste herziening van het be stemmingsplan Brugcentrum om daar mee de bouw van het nieuwe gemeen tehuis ruimtelijk mogelijk te maken. Op een donderdag in september 1976 was het zover dat in een vergadering van de raadscommissie voor de open bare werken en -bedrijven, waarvoor alle raadsleden waren uitgenodigd, de schetsontwerpen van het nieuwe ge meentehuis met de nodige toelichting en informatie konden worden getoond. EERSTE PAAL De eerste paal werd geslagen op 15 fe bruari 1977, de eerste steen gelegd op 6 juni 1977. Het hoogste punt werd be reikt in september 1977. 90 mensen in het nieuwe raadhuis verenigd. Geen ’’overkanters” meer geen noodgebouwen meer alle ambtenaren werken nu in een gloednieuw gebouw met veel comfort. Architecten, bouwers en inrich ters hebben getracht om een goede werkruimte te creëren. Aan alle De ingebruik zijnde en veelal te klein gebleken) trouwzaal in het nieuwe gemeentehuis. Huwelijks- sluiter is hier wethouder H. Huizer. WADDINXVEEN Een goede huisvesting van raat is in Waddinxveen al sinds de Tweede Wereldoorlog een druk be sproken zaak. Iedereen was het er namelijk over eens dat de oorspron kelijke werkruimten van het gemeentebestuur - raadhuis, drie verbouwde woonhuizen en drie houten complexen - kwalitatief en kwantitatief be is in handen van mevrouw A. J. H. Jansen-Maes, die als nieuwe kracht hiervoor werd aangetrokken. Zij zal de bezoekers de weg wijzen, informatie verstrekken en daarnaast de 13 netlij nen bedienen van de telefoonautomaat INDELING GEBOUW Het gebouw bestaat uit vier werklagen, die zijn gegroepeerd rond een centrale WADDINXVEEN Al vanaf 7 april (60e week na het slaan van de eer- 2e verdieping: ste paal) is het gehele bestuurlijke en administratieve apparaat met bijna Noord: kamers 211 t/m 218 Directie op- enbare werken met bureau Bouwtoe zicht; West: kamers 219 t/m 220 Teken kamer; Zuid: kamers 225 en 226 Op zichters en de kantine; Oost: kamers 229 t/m 234 Boekhouding en adminis tratie openbare werken. Boven de tweede verdieping in de op bouw bevindt zich de machinerie voor de verwarming en luchtbehandeling. In het souterrain bevinden zich aan de we stzijde de huisdrukkerij en de rijwiel- archief en De kantine met een geschonken kleurentelevisie) in het nieuwe raadhuis. ’’bewoners” de taak om met elkaar het klimaat te scheppen, waarin prettig en productief kan worden gewerkt. Het nieuwe adres is zoals u weet: Raad huisplein 1, telefoon 4433. Het correspondentie-adres luidt postbus de huishoudelijke dienst en aan de ach- 400, 2740 AK Waddinxveen. Per telex terzijde: garderobe en toiletgroepen. Een werklaag bestaat uit vier vleugels: berging. Aan de zuidzijde w rechts van de ingang: de noordvleugel, opslagruimte. is ruime parkeergelegenheid aanwezig, aan de zijde van de Julianastraat de we- Een veilige parkeerplaats vinden de stvleugel - aan de achterzijde de zuid- ambtenaren aan de achterzijde van het vleugel en aan de Zuidkade-zijde de gebouw. Men heeft daar het minste ri- oostvleugel. sico om parkeerschade op te lopen door het komen en gaan van kort- parkeerders. De parkeerruimte vóór en naast het gebouw is er voor bezoekers. Bezoekers van het nieuwe raadhuis ko men via de hoofdingang binnen (lucht- sluis met warmte-gordijn). Een vriende- shoudelijke dienst lijke groet wacht daar van de 9 receptioniste-telefoniste, die u achter Burgerzaken met o.a. bevolking, bur- de balie aantreft. Deze nieuwe functie gerhjke stand, militaire zaken. Ie verdieping: een luchtbehandelingsinstallatie. Deze O..WUMV..J.VV w.vor vn v.voert continu verse lucht toe, welke ’s Oost: kamers 28 t/m 35 Algemene- en winters verwarmd en bevochtigd is en ’s zomers een koelende werking heeft, voor zover de buitenlucht lager in tem peratuur is dan de binnen temperatuur. De binnen komende lucht stroomt Noord’ karnêrs 111 t/m 114 Onderwijs langs een warmte-wisselaar, welke ’s en sportzaken; West: kamers 115 t/m winters gevoed wordt met warmwater. 118 Personeelszaken; kamers 119 t/m De temperatuur daarvan wordt 124 Financiën en gemeente-ontvanger; automatisch geregeld. Desgewenst kan Zuid: kamers 126 t/m 130 Ruimtelijke deze temperatuur individueel worden Ordening en juridische zaken en kada- bijgesteld door een radiatorkraan. Zon ster; Oost: kamers 131 t/m 138 Ge- wering is aangebracht in de werkruim- meentebestuur en secretaris. ten aan de zonzijden van het gebouw. slist niet meer voldeden aan de eisen, die daaraan gesteld mogen wor den in een gemeente met 21.000 inwoners nu en 25.000 in 1995. In het beleidsprogramma voor de hui- BESTEKSKLAAAR dige raadsperiode (1974-1978) is dan ook bepaald dat gestreefd zal worden naar een doelmatige huisvesting van de gemeentelijke diensten in een kanto rencomplex. Vandaar de naam ge- meentekantoor voor wat een gemeen tehuis zal dienen te zijn. Een vier ver diepingen tellend modern, maar sober pand dat een einde maakte aan het zeer nijpende ruimtegebrek. Het nieuwe gemeentehuis staat achter het huidige aan de Zuidkade, daar waar de Stationsstraat eindigt. Aanvankelijk wilden Burgemeester en Wethouders aan het huidige, in 1911 geopende ge- Blik op de receptie in het nieuwe raadhuis. het gemeentelijk appa- Petteplas (Esdoornlaan) en op de hoek jan Dorrekenskade Oost/Kanaaldijk, vielen om allerlei praktische en plano logische redenen af. Overigens werd al in november 1963 bij de vaststelling van het uitbreidingsplan Groenswaard in onderdelen rekening gehouden met het feit dat aan de Petteplas ooit nog eens een nieuw gemeentehuis zou worden neergezet. Maar intussen zijn vijftien Half januari 1975 kwam de gemeente- jaar verlopen en zijn andere maatsta- raad met een krediet van 50.000,ven medebepalend geworden voor het (anderhalf jaar later gevolgd met nog gemeentelijk beleid, eens f 25.000,over de brug om de zaak besteksklaar te kunnen maken, BOUWKOSTEN gaandeweg werd duidelijk dat de Op het moment dat werd besloten het njeuWe gemeentehuis in het Brugcen trum neer te zetten bestond nog geen den kunnen zijn aan het oude raadhuis tingskosten. Wel dat het pand een ont werp diende te zijn van het Wad- dinxveense architectenbureau Stuur man BV, dat al bij een in het begin van LUCHTBEHANDELING Enkele punten in het gebouw zijn be veiligd door middel van een automati- Begane grondsche alarm-melding. Middels de in de Noord: op half verlaagd niveau raad- gangen aanwezige brandmelders kan zaal en trouwzaal; West: kamers 16 t/m rechtstreeks de brandweer worden op- 23 Sociale Zaken; Zuid: kamers 24 t/m geroepeji.^Het raadhuis is voorzien^van 27 Interne Zaken (post, archief, hui- i-i ,„i en bodekamer); maar g koppeling met het huidige raadhuis een ongewenste zaak was. Het nieuwe ge meentehuis zou nooit efficiënt verbon- volledig inzicht in de bouw- en inrich- en dat zou natuurlijk niet zo’n best ef fect op de jaarlijke exploitatie geven. Bovendien waren de ruimte en de mo gelijkheden een compleet nieuw ge- de jaren zestig gehouden raadhuisprijs- meentehuis een nieuw stuk vastbou- wlagen met gedeeltelijk souterrain, wen, zodat de in het raadhuis aanwe- zige ruimten in de toekomst nog zou den kunnen dienst doen voor representatieve- en vergaderactivi- teiten. huidige raadhuis als representatief ge- tot een bouwlaag minder. Pas bijna drie jaar geleden - op 22 oktober 1975 - heeft de gemeenteraad, met de stem van de heer W. L. M. Kruijk (CDA) tegen, besloten dat het plaatsruimte. De werkkamers zijn over- nieuwe gemeentehuis in het Brugcen- vol, de wethouders zijn gewend, als de trum moest worden gebouwd. Andere burgemeester even weg is, prompt zijn plekken, zoals aan de westzijde van de kamer te gebruiken. Openbare werken

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 5