WERD AL IN 1943 GEHOORD ROEP OM NIEUW RAADHUIS w lil ill RAADHUIS OFFICIEEL OPEN IN 1911 DE PLEK NAAST HET WITTE HUIS TOEN I I I I <1 I I KLACHTEN BEZORGING Peuleyen 15, telefoon 2604 Huisvesting van gemeentebestuur in vroeger jaren ..ELhi F <tn| |iUW d'33S K l L-—BI— C. van Dort Kroon (1870-1887); hondenkarren elkaar nauwelijks kon-perikelen op te halen van de improvisa- I 1 J T T 1-1 J 1 O HZA 1 I r-v <-> o on r-n r-i om rl'lt xlunc oir or- tioc rl 1 a na i rn cr m APctfln Xl/ZAf gelegen aan een straatje, waar twee de gemeenten Broek door H. JENNÉ oud-gemeentesecretaris hopeloze van de situatie in, pakt de za- komst, staat er een nieuw gemeente huis, bestemd voor alle diensten! Afge zien van de Petteplas, waren er in het verleden betere plaatsen geweest om een raadhuis te bouwen. Daarover is mijn oordeel niet gevraagd. Het moge een troost zijn, dat dit prachtige ge bouw is gebleven bij de plaats, waar het oude zo’n 67 jaren heeft dienst gedaan. Iedereen zal blijven weten waar het ge meentehuis te vinden is. Het is een algemeen bekend feit, dat bestuurders en ambtenaren in het oude raadhuis met veel plezier en ambitie hebben gewerkt. Moge ook het nieuwe raadhuis daartoe de benodigde moge lijkheden bieden. N- Over het bereikte resultaat was een ie der tevreden en het was mogelijk zich ruim te bewegen. De gemeente secretarie was geheel gevestigd in de ruimte, die tot voor kort de afdeling m Regthuijs en daarachter gelegen de vestiging in de notulen van Noord- kerk en de algemene begraafplaats, ’t Waddinxveen over een raadhuis. Regthuijs is de zetel van het gemeente- De drie colleges van Noord- en Zuid- bestuur, maar ook alle hiervoor ge- v noemde colleges, alsmede de polderbe- op donderdag 11 sturen, hielden hier hun vergaderingen. In de beschrijving van Bakker van 1801 ÉÉN GEMEENTE Uiteraard houdt een en ander verband Beide gebouwen zijn nog aanwezig. De met de wet van 1 juni 1870 Stbl. 88, Bloemendalers, veel meer georiënteerd waarin wordt bepaald dat de drie am- op Gouda, hadden hun rechthuis in de bachten worden opgeheven en worden Waddinxveen. Ofschoon men in de ar chieven slechts spaarzaam de namen van schouten en schepenen tegen komt, zijn de namen van de bestuur ders vanaf 1 juni 1870 tot heden volle dig bekend. Het eerste lijstje ziet er als van Dort Kroon (1870-1887); wethouders: van den passeren en dat y een Proos Hoogendijk (1870-1879}, K. van Oranjelaan bestond niet; die werd pas Doordat de uitgestrekte veenpiassen werden drooggemalen, kwamen in de ONZALIG RAADSBESLUIT Maar in het begin van de dertiger jaren is het toch al weer wat krap en dan wordt in 1936 het onzalige besluit geno men aan de Henegouwerweg een per ceel grond te kopen naast de gasfa briek, daar te bouwen kantoren voor ontvanger en bedrijven met twee bo venwoningen, waarvan één bestemd is voor de gemeentebode en nog drie een gezinswoningen voor de verhuur. De gemeentelijke administratie gesplitst met de Gouwe er tussen Gedurende wereldoorlog II wordt het behelpen en op een in 1943 ontworpen bestemmingsplan wordt een nieuw raadhuis geprojecteerd voor alle dien sten gezamenlijk op de plaats van de Beukenhof. Een oplossing, waar practi- sch iedereen het wel eens is. Om alle Werve (1870-1887), G. van Lange (1870-1895); ontvanger: D. H. Bloe- mendaal (1870-1873). MET EEN X OP EEN G Het is merkwaardig, dat, hoewel de wet de schrijfwijze ’’Waddinxveen” met een x aangeeft, de gemeentebestuur- Dit is het bordje "secretarie" dat het pand aan de Nesse sierde, op de plek waar nu de meubelzaak van A. Brouwer staat. WXtKRLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 17 MEI 1978 WADDINXVEEN Vóór 1870 bestond Waddinxveen uit drie verschil lende ambachten t.w. 1. de ambachtsheerlijkheid van Zuid- Waddinxveen, eigendom van de erven van doctor Binke Lambregts, voorheen van raad en burgemeester der stad Delft, 2. de ambachtsheer lijkheid Noord-WaddinxVeen, met de vrije- en hoge Heerlijkheid St. Huybertsgerecht, eigendom van vrouwe Jacoba Catharina van Belle, weduwe van Mr. A. Reepmaker. (Beide ambachten staan onder toe zicht van de Baljuw en welgeboren mannen van Rijnland) en 3. zijn er TWEE RIANTE HERENHUIZEN Waar nu het pas leeggekomen raadhuis staat, het stenen gebouw, stonden met het witte huis er naast (thans bewoond door tandarts J. G. van den Arend) twee riante herenhuizen, in bezit van de heer K. van der Torren Kzn., overle den op 9 augustus 1910, die 28 jaren lid 'van de gemeenteraad en 27 jaren wet houder was geweest. Dit huis werd door de erven aan de gemeente aange boden, met twee ten noorden daarvan liggende huisjes voor een redelijke prijs. Het aanbod wordt aanvaard, het plan tot verbouwing bij raadsbesluit Nieuwe Baars, maar in de Napoleonti- samengevoegd tot één gemeente nl. Het is merkwaardig, dat, hoewel de wet van 9 december 1910 goedgekeurd. De sche tijd was het recht (raad)huis van Waddinxveen. Ofschoon men in de ar- de schrijfwijze ’’Waddinxveen’ met officiële opening van het nieuwe raad de patriotten in ”de Oude Baars” en chieven slechts spaarzaam de namen een x aangeeft, de gemeentebestuur- huis heeft plaats op 30 augustus 1911, van de Prins-gezinden in ”de Nieuwe van schouten en schepenen tegen ders en de ambtenaren de ingezetenen terwijl het verslag daarvan is te vinden Baars”. komt, zijn de namen van de bestuur- naar willekeur dan eens voor de ambte- in gemeenteblad no. 23 van 1911. rxr ders vanaf 1 juni 1870 tot heden volle- aaar van de burgerlijke stand in Wad- NAAR DE NESSE die bekend Het eerste liistie ziet er als dinxveen en een volgend jaar in Wad- Andere moeilijkheden tot onderbren- volgt uit: burgemeester: G^ W. C. van dingsveen laten verschijnen, ging van het bestuur waren de Gouwe Dort Kroon (1870-1887); wethouders: Terug naar het gemeentehuis. Het be en de vele brede en diepe weteringen in J. Jonkheid (1870-1872), K. van der stuursapparaat heeft een onderkomen, de gemeenten Broek c.a. Een gedeelte Torren Kzn (1870-1895); secretaris: G. rvaiijisnuiiiun invvi wviuvil, dat het ’’nieuwe” raadhuis aan het eind van de 19e eeuw, is overgegaan naar de Nesse, dorp, waar ook de kerkbuurt is,Is Zuid- ter plaatse in een woning waar nu de Waddinxveen. Hier is, op de hoek van meubelzaak van de fa. A. Brouwer de Kerkweg de herberg, St. Joris of ’t staat. Deze veronderstelling vindt be- Regthuijs en daarachter gelegen de Azn (1870-1903), P. Herfst Jr. (1870- 1875), K. Verweij (1870-1885), H. M. van der Haak (1870-1887), K. van der Zuidplaspolder en in de Oostpolder in Torren Jzn (1870-1874), J. A. van de Het nu pas verlaten gemeentehuis werd ojficieel geopend op 30 augustus 19il. De ambtenaren kwamen toen te wonen dan nog de ambachtsbezittingen Bloemendaal, Broek, Tuijl, ’t Weegje en Broekhuizen als ambachtsbezitting van de stad Gouda. De regering van elk der drie ambach- van haar bevolking richtte zich wel op t Waddinxveen in ontwikkeling (droogmakerijen) maar het gemeente huis van Broek c.a. lag op de Markt no. De regering van elk der drie ambach- van ten (gemeenten) bestaat uit een munici- het paliteit (gemeenteraad) van 5 leden, verder een schout en 7 schepenen, een secretaris en de ’’benodigde onderge- 2 te Gouda, schuin tegenover het stad- schikte collegien”. Deze hebben teza- huis. men gecombineerd het opzicht over Het tijdstip waarop het gemeentehuis alle ambachten, verder door 5 brand- (voormalig rechthuis) van de Kerkweg meesters, n.l. 2 uit Noord- naar de Gouwe is verhuisd en wel in de Waddinxveen, 2 üit Zuid-Waddinxveen Nesse is niet met juistheid aan te geven, en 1 uit Bloemendaal en tenslotte nog 3 Aangenomen moet worden, armmeesters, uit elk ambacht één. Het voornaamste gebied, het eigenlijke (i _i. j_ 1i_ix Waddinxveen. Hier is, op de hoek van 1 een nieuw raadhuis aan de westzijde van de - -J-!---- J, gemeente nogal verdeeld zijn) en er wordt onder drie plaatselijke architec ten een prijsvraag uitgeschreven dat ge bouw te ontwerpen. Met algemene stemmen wordt het project van het ingenieurs- en architectenbureau Stuurman gekozen, naar het ontwerp van de toen aanwezige project architect ir. H. A. Peters. Geld om de bouw uit te voeren, 1,3 Hid den voor een ander gebouw betrokken j°en> is er niet; de gemeente mag geen kan worden. nieuwe werken ter hand nemen, die extra op de begroting drukken. Maar er is ook een toestand van twijfel. Er rijst vrees, dat het plan niet voldoende ruimte zal bieden en zo ja wel, of het dan na verloop van enkele jaren niet te klein zal blijken te zijn. Vele gemeenten hebben inmiddels nieuwe raadhuizen gebouwd. Die moeten gezien worden en er worden diverse excursies in 1960 en 1961 georganiseerd o.a. naar Pijnac- ker, Zevenaar, Boxmeer, Etten-Leur, Alblasserdam, Reien en Cuyk. Van ieder bezoek zijn er rapporten met kritische beschouwingen, hoe het wel en hoe het niet moet. Niet alleen is er het financieringsprobleem, er is nog een punt van twijfel. Er wordt nog al stille oppositie gevoerd tegen de plaats van het nieuwe raadhuis en de vraag rijst of de gemeenteraad in meerder heid wel voor die plaats zal kiezen. De tijd schrijdt voort maar iedere poging om daadwerkelijk te beginnen schijnt bij voorbaat gedoemd te mislukken. NIEUWELING - Burgemeester mr. A. G. Smallenbroek, financiën gebruikte, de afdeling interne zjet ajs njeUweling in de gemeente, het zaken met kluis was het domein van de hopeloze van de situatie in, pakt de za- gemeente-ontvanger, met al spoedig de ken rigoreus aan en twee jaren na zijn distributie dienst i.v.m. wereldoorlog I. Er komen ook drie bedrijven bij nl. gas, water en electriciteit en in 1931 wordt het politiekorps verdubbeld. De chef- veldwachter en veldwachter krijgen er twee man bij met de titel ’’dienaren van politie”. Wat te maken heeft met open bare werken en bouw- en woningtoe zicht geschiedt bij de hoofden van dienst thuis. Schieland in de Achterof en de Putte, in de Voorof en in Bloemendaal uitges trekte cultuurgronden ter beschikking. (’’graan voor visch”), uitbreiding -7i- -- en tra_ smolens) snelle toeneming van de be- ties, die na de bevrijding moesten wor den toegepast, zou te ver voeren. De roep om een nieuw gemeentehuis, on danks de bijgebouwde barakken, blijft toenemen. PETTEPLAS Burgemeester C. A. van der Hooft pro jecteert in een bestemmingsplan iij_ Gevolg: vestiging van landbouwbedrij- Petteplas (waarover de meningen in de ven C‘_ van de industrie (koren-, hout- volking. Rond 1900 zijn er dan ook al weer huisvestingsproblemen, voor be stuur en administratie, die om een op lossing vragen. Na enkele jaren vol doen de aanwezige lokaliteiten o.m. niet aan de voorschriften bij de Kieswet gesteld. Het moet toch nog 1911 wor- Waddinxveen en Broek nl. vergaderen november 1869, waarin besloten wordt tot deels aan schaffing en deels tot huren van ka- lezen wij hierover: ”Van waereldlijke chels, stoelen en raamgordijnen. Een gebouwen valt hier zeer weinig te zeg- vloerkleed zal nog niet gekocht worden gen, dan alleen rakende het Rechthuis, maar de burgemeester zal wel voor een ofschoon maar een ordinaire herberg drie lampen heeft gekocht. Ook wordt zijnde, zo mag van het zelve gezegt worden, dat het een trotsch en schoon W. raadsleden: J. Jonkheid (1870-1874), J. van der Breggen Azn (1870-1874), L. staande op den hoek van de Kerkweg paar inktkokers zorgen, terwijl hij al der Torren°Kzn (1870-1895), G. Spruijt in 1928 aangelegd). ’vol” was als er paard en wagen langs ging. (De aandacht besteed aan het opbergen van de brandladders. Aan het huis wordt gebouw is genoeg te zien is, hebbende een bordje bevestigd. de agtervertrekken zeer schone uitzig- ten, zodat het voor ieder een bezoek overwaardig is”. VERVENINGEN Deze toestand bestond omstreeks 1340 a 1350. Niet lang na deze jaren begin nen in Waddinxveen de verveningen, door de grote behoefte aan turf, voor o.m. de bierbrouwerijen in Gouda. Het zuid-westen, westen en noorden van Waddinxveen wordt één waterplas, waarmede vooral in het zuiden de ar moede zijn intrede doet. Heeft dit iets met de raadhuisbouw te maken? In be langrijke mate wel. De bedrijvigheid verplaatst zich naar de Gouwe hier ko men kleine industriële vestigingen en de bestuurders gaan ook die richting uitzien. In 1756 besluiten de besturen van Noord- en Zuid-Waddinxveen tot ver breding van de Kerkweg, een gevolg van de uitbreiding van de vestigingen langs de Gouwe. Met enkele jaren te gelijk denkende zien wij aan de Bloe- mendaalse weg, rond 1800, op de hoek van de Brugweg twee cafés, genaamd de Oude Baars en de Nieuwe Baars. - -4^^ Waar nu het oude raadhuis staat stonden toen twee riante herenhuizen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 7