Lezers schrijven Kerk en PSP SI IN ?E Ml Humanistisch Verbond: ’’Stemt op een niet-confessionde partij, hoewel in W’veen (2) Lezers schrijven PONSIOEN ZORGT VOOR SENSATIE Vliegers in de prijzen W S'-M t S3 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin maar ook tot de katholieken en die pro- sties, die door de werkgroep aan de school voor lager beroepsonderwijs ge- derhalve van het autoritaire geweten mens. Anderzijds hebben deze lijsttrek- varenzóne”. Hoewel haar gedrag ron dom de kwestie LBO een hoopvol te- kritiek, indien deze leuzen niet uitge drukt worden in concrete beleidsvoor- zend tegen over ons verzoek stelling te nemen. Het CDA meent (o.i. ten on rechte) dat er geen sprake is van ach- De WD/Waddinxveen vermeldt in haar gemeenteraadsprogramma wèl fraaie beginselen, maar deze worden niet door de antwoorden van de lij staanvoerder, en noch minder door het dat reeds niet deden, dan wel deze te steunen. Willen wij (in onze democratie) vast houden aan bestaande discriminatie? i i i l I I betekenis. WERKGROEP WADDINXVEEN VAN HET HUMANISTISCH VERBOND, GEMEENSCHAP GOUDA, p/a Jan Campertlaan 24, Waddinxveen. Bert 6, 101, en hij schrijft: Dat er (-) weer terug wordt gekomen op de ge dachte dat de kerk naar de mensen ge bracht zou moeten worden”. Ik weet niet of de heer van Ringelenstein ook aan planologische aspekten van kerk bouw en andere centrale voorzieningen de zelfstandige mens, Uitg. Bijleveld U- trecht). Gelooven, die jurylid was en CDA zich (in hun brieven aan ons) ver- bazen over het feit (jat de werkgroep een stemadvies zal geven, dan is dat deels terecht. Humanisten bepleiten de eigen verantwoordelijkheid van de Zelfs onder de tunnel op de oranje stre- resonantie van het klokgelui tussen de lijsttrekker PSP p/a Peuleyen 118 splan regeringsbeleid. De standpunten van de lijstaanvoerder waren hiermee niet in strijd. van allen aan de enige onderscheiden Waarheid. Bij de PvdA, de PSP en D’66 is er sprake van duidelijke visie, van beleids voornemens. E. E 2. stie van de discriminatie van buitenker kelijken, katholieken en niet- orthodoxe protestanten, niet alleen in de afgelopen raadsperiode in de LBO- kwestie (samen met de VVD) tot het laatst verzet geboden. Zij heeft dit ver zet aangepast aan de nieuwe omstan digheden door beleidsvoornemens. De PvdA heeft duidelijke plannen ont vouwd. Met de PSP stelde de PvdA scherpe vragen over discriminatie van buitenkerkelijken in het Goudse zie kenhuis Bleuland. D’66 dat in de afge- J8» WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 24 MEI 1978 lijke partij in de gemeenteraad verte genwoordigd was, geeft eveneens een visie die vertrouwen wekt. Aangezien het plaatselijk program nog niet be schikbaar was is de mening van de lijst trekker vergeleken met het karakter van het beginselprogram en het Beleid- en Menno en Tollenslaan 107. Hans Barth bedankte de deelnemers en de jurymen deed het voorstel aan ^Is de lijsttrekker van de WD en het tevens voorzitter van het sportweek- comité, om de traditie van vliegerwed strijden voort te zetten, maar dan in het kader van de Waddinxveense Sport week. ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel teiten gesteld, die voor Waddinxveners werd tegen Littooy al meteen in de ver- van grote betekenis zijn. In het Weekblad voor Waddinxveen van volgende week is de werkgroep van plan informatie te geven over de volgens haar onjuiste en partijdige informatie van het ziekenhuisbestuur van het Bleulandzie- kenhuis aan de gemeenteraad van Wad dinxveen over de achterstelling van de bui tenkerkelijken en humanisten. Ook zal het daarbij gevoerde beleid van B. en W. ter sprake komen. Interessant kan daarbij zijn een staaltje van bestuurlijke onacht zaamheid van wethouder H. Huizer t.o.v. het Humanistisch Verbond. Het geheel zal vergezeld gaan van een algemene be schouwing over de achterstelling van bui tenkerkelijken. voorzien van enige actuele jn groep C deelden Torenbeek gegevens van landelijke en plaatselijke hammen eveneens het punt. Ponsioen zorgde voor de grootste sensatie van de avond. De ongeslagen lijstaanvoerder Van Haaren, werd maar eventjes een nul bezorgt. Een knappe prestatie van de nog maar kort schakende Ponsioen. Van Randwijk en Venema tenslotte be haalden de volle winst op Kleiweg en Verhuist. Beste Huib van der Steen, flats van de Busken Huetlaan, de Tes- Je schrijft in je brief (Weekblad voor selschadelaan en de Vondellaan zon- Waddinxyeen 17 mei jl.) over het feit dags om half negen. dat tal van christenen zich aangespro- Overigens heeft Prof. Dr. I. A. Diepen- ken voelen en voelden door de PSP. horst, een onversneden lid van de ARP, in een studie over de houding tussen Kerk en Staat (1949), die o.a. uit mondde in zijn voorstel tot een nieuwe wet op de kerkgenootschappen, de vol gende tekst aan het papier toever trouwd (blz 280, 281): ”Het klokkenge lui tot viering van kerkelijke plechtig heden of om ingezetenen tot de gods dienstoefeningen op te roepen, kan iri De deelnemers aan de politieke vliegerwedstrijd van D '66 samen op de foto met de links achter staande juryleden B. J. van der Sluis, J. Baas, Th. den Boon en H. van Gelooven. Geheel links D’66-lijsttrekker H. P. Barth. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen). WADDINVEEN - Vorige week vrijdagavond heeft D’66 in het sportpark "De Sniep” een (politieke) vliegerwedstrijd gehouden. Voor dit nostalgisch gebeuren bestond een redelijke belangstelling. De vliegers die een prijs hebben gewonnen zijn tot en met komende zaterdag tentoongesteld in de galerie van Theo den Boon aan de Dorpstraat. De uitslag is als volgt: Prijs voor de meest artistieke vlieger: Menno v.d. Bijl, Minervalaan 7. Deze vlieger heeft niet alleen propellers, maar langs het touw werd een vernuf tig apparaat opgelaten (een eigen uit vinding van Menno!) die een parachute lanceerde. Prijs voor de grootste vlieger: De jury kende de prijs toe aan D’66, maar deze deed mee buiten mede dinging. Het CDA, dat gezegd had met de grootste vlieger te zullen komen, heeft het op het laatste moment op t laten afweten. Daarom ging de prijs naar Pieter Geerts, Mozartlaan 101. Prijs voor de kleinste vlieger: De kleinste vlieger, gemaakt door Marcel Verbakel, Souburghlaan 6, was een vliegertje van 15 cm! Omdat alle andere vliegers groter waren was het duidelijk dat Marcel die prijs kreeg. Prijs voor de meest politieke vlieger kers in hun verwijt onvoldoende oog enig licht voordeel tegen J een torenoffer, zijn goede kans prijsgeven. Er bleef niets anders over dan remise. Joosten profï- meningsvorming gestimuleerd worden, teerde handig van deze draw, door Niet alleen onder de buitenkerkelijken, Hamming regelmatig naar een neder- maar ook onder de christenen. De laat- laag te manouvreren. Smitskamp sten moeten zichzelf vragen stellen als: schoot weer eens uit zijn slof door Wim van Oort met enige onverwachte zetten tot veel bedenktijd te verleiden. Toen Gaan wij de niet-christenen nu einde- Van Oort daarna ook nog een stuk lijk als gelijkwaardige mensen aanvaar- moest verliezen was het voor Smits- den; als mensen, die wij niet allereerst kamp een koud kunstje de partij in zijn zien als het doelwit van bekering? voordeel te beslissen. Dat de werkgroep zich heeft beperkt tot vijf vragen, betekent niet, dat zij In groep B behaalde Kardol na vele in- geen belangstelling heeft voor vraag- teressante verwikkelingen, tegen De stukken als werkgelegenheid, milieu, Roodt een mooie overwinning. Broer is ontwikkelingshulp door Waddinxveen zijn inzinking weer helemaal te boven, etc. De vele activiteiten van het Huma- In een goed gespeelde partij won hij al nistisch Verbond in Nederland leren gauw een stuk, waarop Ellers niets an- wel anders. De werkgroep heeft priori- ders overbleef dan opgeven. Versluis dediging gedrukt. Na knap manouvre ren met zijn paarden wist Versluis zich echter aan de verdrukking te ontwor stelen. Een kostbaar pionnetje werd ook meegepikt. Littooy kreeg hierna zo’n heftige tegenaabval te verduren waarop hij Versluis de hand reikte en opgaf. Van der Starre komt ook steeds meer op dreef. Tegen Burger maakte hij geen fout. Met vaste hand won hij een uitgekiende wedstrijd. Piet v.d. Hoek leverde een huzarenstukje door Henk van Gils een kostbaar halfje af te snoepen. Na de militaire loopbaan van Piet was dit de eerste ontmoeting weer tussen deze twee jeugdige spelers. en Ver- Door humanisten wordt de zelfstandigheid van de mens bijzonder hoog aangeslagen. Het hu manistisch geweten onderscheidt zich heeft gedacht. Maar dat zou best kun nen, omdat hij bijvoorbeeld heel goed WADDINXVEEN Het wordt bijna eentonig in de kampioenscompetitie voor de omvang van de achterstelling van de Waddinxveense Schaakvereni- van de buitenkerkelijken èn dat juist ging WSV. Iedere week vergaart Joo- door de verzuiling van onze samenle- sten meer punten dan zijn naaste tegen- ving de verantwoordlijkheid en de ei- standers. Ook nu weer moest Van genheid van de buitenkerkelijke mens Vuuren, na c.2o 1 veel te vaak geen kans krijgt. Er wordt Van Alphen, door zonder hem over hem beslist! Om hier aan een einde te maken, moet de Pinksteren, Minervalaan 15, Koorengevel, Potgieterstraat Richard Hoop, Tollenslaan technische (of politieke?) gronden Arthur van Pinksteren, Minervalaan 15 eB Hans Woudenberg, als de dag van de nacht (zie: E. Fromm, geïnformeerd is over de talrijke komp- Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van fo7matïe”'de achtersïehTng m hetTlêu- het recht °P Privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie- landziekenhuis ’’nader te bezien” wordon niet gelezen Brieven onder pseudoniem worden wel Maar: In het gemeenteraadsprogram geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. vindt men geen alternatief plan voor onderwijs- en welzijnsvoorzieningen. Dit zou men daar wèl mogen verwach ten, omdat de VVD/Waddinxveen de bestaande voorzieningen niet wil om bouwen. Wel is de lijstrekker bereid ”bij gebleken behoefte” een nieuwe (openbare) bibliotheekvoorziening te bevorderen. Het is de werkgroep opgevallen dat de gegeven antwoorden van de VVD/Wad dinxveen naar de geest afwijken wat door liberale voormannen verwoord is in ’’Liberalisme in de jaren tachtig”, vooral als men leest wat de heer Riet kerk, de fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, schrijft. De PvdA, de PSP en D’66 zijn bereid initiatieven te ontplooien, voorzover zij Dat is inderdaad zo. dat reeds niet deden, dan wel deze te Je bent nogal geschrokken van ons De jury besloot deze prijs toe te kennen s eunen- voorstel om een eventueel te bouwen aan een vierkante, met franje versierde, ITT tDn,, kerk in de Zuidplas 1 te plaatsen aan de vlieger met de tekst ’’Kies D’66”. Deze IIL WAAROM STEMADVIESrand. Een paar opmerkingen hierover; vlieger werd gemaakt en opgelaten Het humanistisch Verbond is niet ge- allereerst deze: Misschien heb je in het door Pierre en Jaqueline Verbakel, bonden aan een politieke partij. Wel weekblad d.d. 10 mei 1978 het vraagge- Souburghlaan 6. Troostprijzen: De troostprijzen werden, evenals de nabije toekomst te veel de bestaande si- enz. een einde moet komen. Door niet recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie- -j op een confessionele partij te stemmen ven E,ff. - kunnen zij hierin een bezinningsproces qepiaafSt mits de redactie de schrijver van naam kent. bevorderen. Als christenen, die gewend a zijn op een confessionele partij te stem men èn die het in principe met de werk groep eens zijn wéér overwegen op een confessionele partij te stemmen, dan lijkt dit alléén zinvol als zij daarna aan likaties rond de Bethelkerk in de Von- delwijk. Deze kerk, te elfder ure tussen de flats geplaatst, op een plekje dat als speelplaats voor de kerkgangers moe ten worden geparkeerd op alle moge lijke en ónmogelijke plaatsen. Niet al leen langs het trottoir maar ook erop. pen staan auto’s. En wat denk je van de WIM VAN BREEMEN, fundamentele gelijkwaardig- de slag gaan om de achterstelling te de protestantse nijveheidsschool niio ir» -z.'m rlnpn nnhpffpn m ei sies ”D e R a n k t e h el ne n onh i beleidsplannen voor de onderwijs- en welzijnsvoorzieningen daar weinig of niets van blijkt. Zelfs laat het vele kat holieken in de de kou staan die in spraak of medezeggenschap zouden kunnen verlangen in de orthodox- protestantse school voor lager beroep- sondewijs en de nijverheidsschool voor meisjes ”De Rank”. De werkgroep meent dat het SGP op gespannen voet staat met essentiële kenmerken van het Nederlandse staatsrecht, de basis van onze democratie. In hun ideale samen- III. WAAROM STEMADVIES? opgelaten Het humanistisch Verbond is niet ge- proberen de leden, individueel of geor- sprek gelezen met de heer G. van Rin- zen werden toegekend aan: Marco van volgende week). Door humanisten niet of de heer van Ringelenstein ook doeleinden heeft géén plaats dan, met n.„i.ic o6 vergunning der plaatsehjke politie Je opmerking over Marx’ visie op gods dienst kan ik niet plaatsen. Noch in het programma van Marx, noch in dat van de PSP is dit terug te vinden. Wat Marx hier over geschreven heeft, heeft een geheel andere functie dan dus jij daar aan toekent. Ik hoop met dit antwoord jouw ’’wan trouwen” en wellicht die van je vrien den uit de kring van de PPR enigszins te hebben weggenomen. De werkgroep van het Humanistisch Verbond adviseert de Waddinxveense kiezers om niet te stemmen op het CDA of SGP. De VVD Waddinxveen De werkgroep richt zich niet alleen tot zit, volgens de humanisten, in een ”ge- de buitenkerkelijken in Waddinxveen, t'estanten, die vinden, dat aan achter- Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week ten was, lijkt deze partij-afdeling in de stelling op grond van levensovertuiging blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van i i i— - tuaties van discriminatie in en rond Waddinxveen onaangetast te willen la ten. Bovenden heeft de WD geen con crete alternatieve beleidsplannen op het terrein van de onderwijs- en wel- r zijnsvoorzieningen. groep eens zijn wéér overwegen op een christelijk verzorgingstehuis Souburgh, Het CDA draagt tekenen van een twee- confessionele partij te stemmen, dan de orthodox-protestants-christelijke siachtigheid. Enerzijds zegt het te plei- lijkt dit alléén zinvol als zij daarna aan school voor lager beroepsonderwijs en ten voor ’’fundamentele gelijkwaardig- de slag gaan om de achterstelling te de protestantse nijveheidsschool voor heid van alle mensen”, terwijl in zijn doen opheffen. meisjes ”De Rank” te helpen opheffen. Bovendien heeft de werkgroep zijn II. OVERWEGINGEN oordeel laten beinvloeden door het feit De werkgroep vergeleek de mening dat het CDA de achterstelling van kat- van de lijsttrekker met hetgeen in de holieke ouders en leerlingen in de eer- politieke programma’s staat, daaraan is der genoemde scholen stilzwijgend ac- de lijsttrekker gebonden. Desgewenst cepteert. werd het beginselprogramma van de Het SGP stond in alle opzichten afwij- bewuste partijen geraadpleegd. Indien J - er sprake was van een tegenspraak tus sen het gegeven oordeel van de lijst trekker en het politieke programma is terstelüng in het Bleulandziekenhuis en dit gesignaleerd. Eveneens is nagegaan het Waddinxveense verzorgingstehuis of de politieke programma’s omschre- Souburgh. Het acht de discussie over leving is sprake van ondergeschiktheid ven plannen bevatten over de vijf kwe- de orthpdox-protestants christelijke J - JJ- -7 '‘i r -'■j-*-7 J-f 2* orde zijn gesteld. Immers, program- sloten en geeft geen oordeel over de ma’s, die wel bol staan van leuzen als Rank. Bovendien heeft het geen alter- ’’vrijheid van de individuele mens” natieve beleidsplannen om in de voor- De PSP heeft in de kwe- (VVD), ’’fundamentele gelijkwaardig- komende gevallen onderwijs- en wel- heid van alle mensen” en ’’Samen zijnsvoorzieningen te treffen, die voor verantwoordelijk” (CDA) verdienen de gehele Waddinxveense bevolking, ongeacht de levensbeschouwing, aan vaardbaar zijn. In de afgelopen raad- nemens, of in strijd zijn met uitspraken speriode heeft een grote meerderheid van de lijsttrekkers. De kiezer behoort van het CDA zich gekeerd tegen plan- te weten waar zij aan toe is! nen om te komen tot een samenwer- De antwoorden van de lijsttrekkers kingsschool voor lager beroepsonder zijn, evenals de programmapunten, wijs, door de omvang niet volledig in het r'* - -u. Weekblad weer te geven. Voor geïnte resseerden zijn ze wel afgedrukt en ver krijgbaar op het secretariaat van de lopen zittingsperiode niet als afzonder- werkgroep (Jacob Campertlaan 24). ’■■i J -J Bepalend voor het stemadvies is ge- politieke programma concreet uitge weest of en in hoeverre de lijsttrekkers werkt. De door ons gesignaleerde ach- (eventueel geschraagd door hun pro- terstelling in het Bleulandziekenhuis gram) bereid bleken initiatieven te ont- wordt, zonder zelfstandig onderzoek, plooien om de bestaande achterstelling ’’overdreven” genoemd. Tot recons- van buitenkerkelijken in het Gouds tructies van de genoemde onderwijs- en Bleulandziekenhuis, het protestants- welsijnsvoorzieningen weigert de VV D/Waddinxveen het initiatief te nemen. Eén van de argumenten is dat enkele van deze voorzieningen al lange tijd be staan. Alsof daaruit een bestaansrecht zou kunnen worden afgeleid. Over ’’Souburgh” schrijft de lijsttrekker, dat de betrokkenen ”in het verleden een taak op zich hebben genomen, die de overheid niet kon of wilde nemen”. Bij dit anwoord wordt geen rekening ge houden met het feit dat de Wad dinxveense bevolking thans wel wat pluriformer is samengesteld dan dat vroege het geval was. De lijsttrekker merkt terecht op dat de VVD tot het laatste verzet heeft geboden tegen de komst van de orthodoxe school voor LBO. Ook is men bereid ”bij juiste in bezien”. ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 11