Gouwetunnel met 8 rijstroken e Tandartsenpaar uit Utrecht gaat 10 meter onder waterspiegel zich straks in Waddinxveen vestigen Binnen afzienbare tijd werken hier elf tandartsen Dorrekenskade- Oost gaat dicht voor auto’s Tandartsen willen weekeinde- dienst niet publiceren RWie UTRECHT l 'DEN HAAG tandarts in het Juliana Kinderzieken- a, la oon Hing ruk- taar «nd lags i i i i i i i i i i i i i i dartsen. De kans is groot dat de tandarts uit Utrecht, wiens komst door burgemee- DE SITUATIE BIJ DE GOUWE. RECHTS DE BRUG IN DE BESTAANDE VIERSTROOKSWEG, DAARNAAST DE TUtNEL IN DE NIEUWE ACHTSTROOKSWEG kunnen blijven maken van het krui spunt Jan Dorrekenskade- H. Kies- zonder r, is rum ge- kui- tpo- te rt te ter- ga- Jo- So- t hij e in rina de en :ent idei ;ave de met 1de. ving ngs- Ge- van het Regionaal Ziekenfonds Gouda en Omstreken, de heer A. de Graaff. Ook gemeenteraadsleden gingen zich met de kwestie bemoeien. Punt zou zijn dat mejuffrouw Tholen niet voldoende zou WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 26 JULI 1978 TE GEK” vorig jaar in Waddinxveen een veelbe- In vakbondskringen is deze zomer nog weer eens gezegd dat het ”te gek” is dat tandartsen in Nederand nie( alleer de vrijheid hebben zich te vestiger waar het fijn wonen is, ”of waar een be lofte van hoge inkomens ligt”, maar dal zij ook nog eens hun eigen patiënten kring kunnen kiezen en selecteren naai welstand. Vreemd wordt het gevonder dat in ons land wel elke ziekenfonds verzekerde premie moet betalen, maai dat vele ziekenfondsleden alleen in ui terste nood naar een tandarts kunner gaan. Bedacht hierbij moet worden dal 70 procent van de ziekenfondsverze kerden - bijna de helft van ons volk - niet is gesaneerd. De tandartsensituatie in Waddinxveen lijkt niet op die van de landelijke. De hier gevestigde tandartsen zijn behulp zaam en hartelijk. De problemen ont stonden vooral vorig jaar toen de heer D. J. Schutte zijn veel te grote tandart senpraktijk beëindigde. Duizenden pa tiënten uit Waddinxveen kwamen toen ineens op straat te staan, nota bene in een gebied waar toch al onvoldoende tandartsenhulp beschikbaar is. De Goudse tandartsen konden niet anders doen dan wat bijspringen, omdat hun Waddinxveense collega’s ook al met propvolle praktijken geconfronteerd worden. Maar intussen lijkt met elf tan dartsen in de toekomst de ontstane noodsituatie op het gebied van de tand heelkundige hulp definitief tot het einde te kunnen behoren. De Gouwe-tunnel is het grootste kunst werk dat bij de verbreding van de rijks weg wordt gemaakt. De bouw van deze tunnel is een moeilijk karwei, mede door de slechte bodemgesteldheid. Er ligt hier een ruim tien meter dikke zachte laag. Om verzakken van de om geving als gevolg van bemaling te voor komen, wordt een groot deel van het werk beneden de grondwaterspiegel uitgevoerd. Eerst werden damwanden aangebracht en daarbinnen werden de slappe lagen uitgebaggerd. Hierna vond het heien van palen en het storten van beton onder water plaats. De Gouwe wordt bij de tunnelbouw in twee fasen gepasseerd. De eerste tun- nelhelft wordt vanaf de oostelijke oever WADDINXVEEN De ontwikkeling van het bestemmingsplan Zuidkade 1 voorziet er straks in dat de Jan Dorrekenskade-Oost tussen de Kanaal- WADDINXVEEN Rond 1981 hoeft het verkeer op rijksweg 12 bij Waddinxveen niet meer de brug over de Gouwe te gebruiken. De brug blijft wel in gebruik voor het langzame en regionale verkeer, maar de beide rijbanen van de autosnelweg zullen samen door een tunnel gaan. Ten westen van de Gouwe sluiten de acht uit de tunnel komende rijstro ken aan op de wegen naar Den Haag en Rotterdam, die elk tweemaal twee rijstroken hebben. WADDINXVEEN Herhaalde lijk krijgt het Weekblad voor Wad dinxveen telefoontjes van lezers met het verzoek voortaan op pa gina 2 niet alleen de weekeinde dienst van artsen, apotheken en verloskundigen te vermelden, maar ook die van de tandartsen. Ook in Waddinxveen beschikken de zeven gevestigde tandartsen im mers over een waarnemingsrege- ling in de weekeinden. Het Weekblad voor Waddinxveen is het vanzelfsprekend eens met die mensen die van mening zijn dat er in de krant ruchtbaarheid gege ven dient te worden aan de be staande medische weekeindedien- sten. Gelukkig zien de artsen, apotheken en verloskundigen de noodzaak hiervan sinds jaar en dag al in. Met de tandartsen is dat anders. GESPREK Wij zijn geruime tijd langdurig en diepgaand in gesprek geweest met tandarts Sj. Alkema van de Sta tionsstraat, die als woordvoerder van de Waddinxveense tandartsen ons namens hen allemaal heeft me degedeeld dat ze er niets voor voe len - en dan ook helemaal niets - om er wekelijks in de krant mede deling van te doen wie in het ko mende weekeinde waarneemt. Het wordt voldoende geacht dat bij de ingang van de praktijkruim ten op zaterdag en zondag wordt aangegeven welke tandarts klaar staat voor noodgevallen. Belt men eerst de eigen tandarts, dan zal hij zeker naar zijn waarnemend col lega verwijzen. Een antwoordap paraat hebben de Waddinxveense tandartsen voor dit doel nog niet beschikbaar zodat er altijd een te lefoontje aan moet worden ge waagd (in de hoop dat de hoorn wordt opgepakt) of een ritje naar een tandarts nodig is om er achter te komen wie dienst doet in een bepaald weekeinde. GEEN KLACHTEN Een van de redenen om geen ruchtbaarheid aan de weekeinde- dienst voor tandartsen te geven is gelegen in het feit dat de be staande regeling goed functioneert en zelden reden tot klachten zou hebben gegeven. Bovendien is het zo dat het inroepen van tandheel kundige hulp in het weekeinde doorgaans geen kwestie is waarbij het verspelen van minuten van le vensbelang zou zijn. Toch vindt het Weekblad voor Waddinxveen het van een goede opvatting_van communicatie en een gezonde werkwijze ten behoeve van de gemeenschap getuigen in dien de Waddinxveense tandartsen - evenals vele van hun collega’s in ons land al gewoon zijn - over zou den gaan tot het publiceren van de weekeindedienst. Een goede voor lichting vooraf over de bereikbaar heid van de tandartsen op zaterdag en zondag draagt er zorg voor dat geen tandarts bang behoeft te zijn extra werk te zullen krijgen, indien wekelijks publiekelijk bekend zou worden gemaakt wie er waarneemt. ONKUNDIG De huidige bekendmaking van de regeling houdt echter veel mensen onkundig van het feit dat er een weekeindedienst voor tandartsen in onze gemeente bestaat, maakt het niet mogelijk dan via een om weg er achter te komen wie op een bepaalde zaterdag of zondag waar neemt, geeft onnodig overlast voor zowel de patiënten als de tandart sen zelf en past geenszins meer in de tegenwoordige opvattingen over hulpverlening. Het Weekblad voor Waddinxveen ziet er van af om uit eigen nieuws garing over te gaan tot het publice ren van de weekeindedienst voor tandartsen. De kans is dan groot dat u namen van tandartsen op pa gina 2 krijgt aangeboden, die aan vankelijk wel in een bepaald wee keinde zouden waarnemen, maar kort tevoren hebben geruild. Deze wijzigingen zouden misschien niet tijdig de krant bereiken. Omdat het publiek moet kunnen rekenen op betrouwbare informatie en de hartelijke medewerking van de tandartsen voorlopig nog niet is te kijgen zien we van het publiceren van de weekeindedienst voor tan dartsen af. ERNSTIG BERAAD We hopen wel dat deze publikatie, die tevens een verantwoording is VEEL BESPROKEN De tandartsennood, of liever het ont breken van voldoende tandheelkundige M, hulp in de eigen woonplaats, is dit en U 1L. I, schreven en veelbesproken zaak ge weest. De discussies laaiden vooral hoog op toen mejuffrouw M. T. Tholen zich aan de Kerkweg-Oost vestigde en er de meest wilde geruchten de ronde deden over de gekozen praktijkopzet en -omvang van deze nieuwe tandarts. Dat had ook alles te maken met het feit dat zij en haar toekomstige man volle dig verzuimden voldoende openheid ovan zaken te geven. In de openbare di- stè'r'rnr. Smallenbroek is aangekondigd, scussie mengde zich zelfs de directeur al op zeer korte termijn in Wad- dinxveen aan de slag gaat. Totdat zijn woning met praktijkruimten zal zijn ge- bouwdwil hij gebruik maken van de nu nog leegstaande praktijkruimte bij me juffrouw Tholen, omdat het nog wel verplicht verzekerden als patient even zal duren voordat haar verloofde hebben ingeschreven. F. N. K. R. van de Akker zich als tan- aan onze vragenstellende lezers, alsnog reden al zijn voor de zeven Waddinxveense tandartsen zich over hun houding - die overigens opvalt in tandheelkundig Neder land, zo weten we van hun ’’maat schappij” - ernstig zullen beraden. Tenslotte hebben ze tot nu toe niet alleen zich weinig gelegen laten lig gen aan verzoeken van Wad dinxveense ingezetenen en het Weekblad voor Waddinxveen, maar bleven ook pogingen van volksgezondheidwethouder Huizer (SGP/Hervormde vereniging) vooralsnog merkbaar resultaat. de westelijke oever blijven varen. Voor- kerkant. dat de westelijke tunnelhelft kan wor- Het rijdek komt in de tunnel ongeveer den gemaakt, moet - om de scheep- tien meter lager te liggen dan de water vaal! voldoende vaarruimte te laten spiegel in de Gouwe. Voor het verkeer houden - de andere oever in oostelijke uit westelijke richting is de daling zeven richting worden verlegd. Na de tunnel- meter, voor dat uit oostelijke richting bouw blijft het vaarwater deze grotere zelfs twaalf meter. De helling bedraagt breedte houden. Ook wanneer de tun- in beide gevallen 1:40. Over het open nel klaar is, blijft er een waterprobleem gedeelte van de tunnel komen drie via- bestaan, namelijk de opvang en afvoer ducten voor kruisende wegen. van het hemelwater. Daarom wordt on- der de tunnel een pompenkelder ge bouwd. Het is een soort regenput die buien kan verwerken welke volgens de statistieken maar eenmaal in de 250 jaar voorkomen. In de kelder komen grote pompen die zorgen voor de af voer van het water. Met inbegrip van de toe- en afritten wordt de tunnel zevenhonderd meter lang; het overdekte deel krijgt een lengte van 45 meter. De tunnel wordt 48 meter breed en zal bestaan uit twee dijk en de Rijnlandstraat zal worden af kokers van circa 22,50 meter. In elke gesloten voor doorgaand autoverkeer, koker krijgt de rijbaan vier rijstroken Alleen (brom)fietsers zullen gebruik van 3,50 meter, een vluchtstrook van 3,00 meter aan de rechterkant en een gemaakt. De schepen kunnen dan langs vluchtstrook van 2,50 meter aan de lin- Óost/Kanaaldijk. WADDINXVEEN Er gaat zich in Waddinxveen weer een nieuw tan dartsenpaar vestigen. Dit vertelde ons vorige week vrijdag burgemee ster mr. A. G. Smallenbroek. Het gaat hier om een toekomstig echtpaar uit Utrecht, waarvan de man al tandarts is en waarneemt en de vrouw er voor studeert. Hun woning met praktijkruimten komt in Zuidkade 1 of aan de Kerkweg-West (nabij de toegang tot het nieuwe woongebied op de plek van de voormalige B-fabriek van Eminent BV) te staan. In onze gemeente zijn al zeven tandart sen werkzaam: mevrouw M. Y. Boere- Oei (Jan Dorrekenskade-Oost, straks Zuidkade 1), Sj. Alkema en echtgenote (Stationsstraat, straks St. Huybertsge- regt), J. G. van den Arend (Zuidkade), L. B. Baas (Wagnerlaan), C. H. de Ha mer (Souburghlaan) en mejuffrouw M. T. Tholen (Kerkweg-Oost). De laatste is sinds begin dit jaar drie dagen in de week (maandag, donderdag en vrij dag) in Waddinxveen werkzaam. Vorig voorjaar was het de heer D. J. Schutte (Souburghlaan) die een punt zette ach ter zijn praktijk. VAN 7 NAAR 11 Op korte termijn zal er uitbreiding ge geven kunnen worden aan het aantal van zeven tandartsen, niet alleen omdat er een nieuw tandartsenpaar uit Utrecht op komst is, maar ook vanwege het feit dat de toekomstige echtgenoot van mejuffrouw Tholen voor tandarts studeert, evenals dat het geval is met de man van mevrouw Boere-Oei. Dat be tekent dat binnen afzienbare tijd Wad dinxveen huisvesting biedt aan elf tan- darts zal mogen vestigen. Mejuffrouw Dat de gemeenschap in al zijn geledin- Tholen, die begin dit jaar met stille gen recht heeft op tandheelkundige trom haar werkzaamheden in de voor- hulp mag als het intrappen van een malige woning van burgemeester A. open deur worden beschouwd. Zeker Warnaar Jzn. begon, is nu nog twee da- als men weet dat een afgestudeerde gen in de week werkzaam als kinder- tandarts de gemeenschap zo’n kwart tandarts in het Juliana Kinderzieken- miljoen gulden kost. Het is daarom een huis in Den Haag. Ze wil dit werk voor- te verwerpen gedrag indien hij van de lopig nog blijven doen. in ons land nog volop geboden kans ge bruik maakt zich te onttrekken aan de verplichtingen die hij ten opzichte van de gemeenschap heeft.

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 3