Halve eeuw Waddinxveen vrijwillige brandweer HET BEGON IN 1927 Feestweek in september JU! W <>-• Een Waddinxveense poederblusser in actie. gelegenheid zullen zijn kennis te maken 1 terrein, brandpreventie, kortom, de hulp aan iedereen die een beroep doet per minuut. De Magirus bleef in serve en i staat. In 1962 werd ter aanpassing en uitbrei ding de gecombineerde hoge- en 'S'W De brandweer is gehuisvest in het gara gecomplex aan de Noordkade, waar voor de eerste aanzet werd gegeven door commissaris der koningin mr. Klaasesz op 5 oktober 1965. De ope ning van het brandweergedeelte werd afgerond op 27 oktober 1969 door het lid van gedeputeerde staten N. v.d. Bruggen. De garage omvat stalling voor vier eenheden, magazijn, instruc- tielokaal, douches en toiletten, tele foon en verbindingspost. De alarme ring is per 1 januari 1976 volledig draadloos. De verbindingen zijn plaat selijk door middel van portofoons, in regioverband per mobilofoon. In 1971 besloot de gemeenteraad van Wad dinxveen als één van de eersten tot toe treding tot de brandweerregio Midden- Holland, waartoe Waddinxveen ook een der inititiefnemers was. moet door voortdurende paraatheid technische uitrusting en zowel techni sche als lichamelijk vorming in staat zijn onmiddellijk en doeltreffend hulp Er zijn nog veel meer voorbeelden var het werk van de brandweerman te ge ven. Hij helpt bijvoorbeeld ook met he verwijderen van verkeersobstakels als auto’s, autowrakken en omgewaaidi Waddinxveense spuitgasten bij burgemeester mr. A. G. Smallenbroek toen deze in 1976 als onze nieuwe eerste burger werd geïnstalleerd. WADDINXVEEN De schaduwen van het feest dat de vrijwillige brandweer van Waddinxveen in verband met de viering van het 5O-jarig bestaan gaat vieren in de eerste volle week van september werpen zich al vooruit. Vorige week namelijk verscheen in het Weekblad voor Wad dinxveen op de advertentiepagina’s een oproep van brandweercomman dant A. M. Zwamborn aan alle Waddinxveners. Hij deed daarin het ver zoek foto’s, dia’s of films met branden uit dit Gouwedorp of een stuk his torie van de plaatselijke spuitgasten af te staan voor een in de feest- week te houden tentoonstelling. Deze expositie wordt gehouden tijdens het ’’open huis” in de brandweergarage aan de Noordkade. Voor de viering van het 50-jarig bestaan heeft de Waddinxveense gemeenteraad dit voorjaar 15.000,- beschikbaar ge steld. Dat de feestweek wordt gehou den van maandag 4 tot en met zaterdag 9 september heeft te maken met het feit dat de nieuwe autospuit er niet eerder is en op zaterdag 9 september weer de traditionele jeugdbrandweer- wedstrijden zullen worden gehouden in het kader van de Nationale Brandweerdag. ’’PLICHTBRANDWEER” Overigens was het in 1977 écht een halve eeuw geleden dat de Wad- 1 tttil t - opgericht. Op 8 april 1927 werd |”i_ j_ itxz_ Brandweer van Waddinxveen” "vastge- op die ’helpende handen’ van de brand weer. Er wordt ook van de Waddinxveense brandweerman tegenwoordig heel wat Brand bij meubelfabriek Mulleman B V. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 toonstelling, ontvangst genodigden en afsluitbijeenkomst. ’’HELPENDE HANDEN” In de september-feestweek zal de Wad dinxveense bevolking geconfronteerd worden met de vele ’’helpende han den” van de brandweer. Het gaat dan zowel over hun voornaamste taak, de brandbestrijding, als - wat vaak mindei bekend is - over.de steeds belangrijker wordende neventaken, die de brand weer maken tot een technische hulp verleningsorganisatie. Vandaar die extra schijnwerper op de zaken die een steeds belangrijker rol gaan spelen dinxveense vrijwillige brandweer werd hulp bij ongevallen, advies op velerle i x o-tl imn-1 tarrotn krn nrinrpvpntip Hp lijlTde "Verordening voor de Vrijwillige L._..é steld, waarmee de toenmalige ’’plicht- brandweer” werd omgezet in een vrij willigerskorps. Dat dit feit pas in het najaar zal worden gevierd heeft alles te geëist. Dat spreekt haast voor zich. Hij maken met het gegeven dat de aan- J ‘J «j schaf van het nieuwe blusvoertuig tot dit jaar moest worden uitgesteld. Een commissie van brandweerlieden is al een poosje geleden om de tafel gaan te verlenen waar dat nodig is. Bij trein- zitten om met een programma voor de tram- of auto-ongelukken moet dt dag te komen, waardoor de Wad- brandweerman opgesloten of beknelde dinxveners in de feestweek begin sep- personen bevrijden door met de nodige tember dagelijks zoveel mogelijk in de gereedschappen een opening te force gelegenheid zullen zijn kennis te maken ren. met ”hun” brandweer. Voor velen zal Een andere keer kan het nodig zijn, dal dit overigens een hernieuwde kenni smaking zijn. In de eerste volle septemberweek zijn er i J brandweerwedstrijden op zaterdag 9 september, maar zijn er ook een film- wedstrijd en een puzzeltocht. Voor de Een beeld van de traditionele jeugdbrandweerwedstrijden. hij’zo vanuit z’n bed’-het water induikt smaking zijn. om inzittenden uit een auto te redden 2_lj_i Hij deinst er ook niet voor terug eer niet alleen de traditionele jeugd- ruimte in te gaan waar bijvoorbeeld eer. lekkende koelinstallatie (ammonia- dampen!) af te sluiten. Zonodig be- vrijdt hij mensen uit een lift of pompt filmwedstrijd worden gratis filmtoestel- een ondergelopen kelder leeg. len en filmpjes beschikbaar gesteld. Voorts zullen demonstraties worden ge geven - waarbij ook korpsen uit de re gio zullen meewerken - en een spuitbal- wedstrijd worden georganiseerd. In de brandweergarage aan de Noordkade bomen. In afwachting van een arts ver zal dan open huis zijn, waarbij zoveel leent hij eerste hulp aan gewonden. Hi mogelijk foto- en filmmateriaal en mo- kan een slagaderlijke bloeding afdruk derne brandweermaterialen aanwezig ken en een aderlijke bloeding stelpen zullen zijn. Bij schijndoden past hij mond-op mond-beademing toe of gebruikt h MUZIEKKORPSEN een beademingsapparaat. Hij weet wa Tevens is aan een oefening bij het Anne hem te doen staat als gevaarlijk uit he Frankcentrum aan het Jan van Bijnen- lood hangende topgevels, scheefge pad gedacht, waarbij de bejaarden be- zakte schoorstenen en andere delei trokken kunnen worden. Ter opluiste- van gebouwen moeten worden gesloop ring van het feest rond het 50-jarig be- of gestut; als losgeslagen dakgoter staan van de Waddinxveense vrijwillige moeten worden verwijderd of vastge brandweer zullen de drie Wad- zet. Na ontploffingen en instortinger dinxveense muziekkorpsen (Concor- hanteert hij schop, koevoet, pikhou dia, Voorwaarts en de Cormula’s) wor- weel of hijs- en takelwerktuigen en stel den gevraagd op maandag, donderdag alles in het werk om bedolven slachtof en zaterdag muzikale medewerking te fers te vinden en te bevrijden. Kortom verlenen. De 15.000,-uit de gemeen- de brandwacht wordt overal ingeze' tekas is bestemd voor demonstratieme- waar mensen of dieren in direct gevaai teriaal, oefeningen, prijzen voor puz- verkeren of dreigen te raken, waar eer zeltocht en filmwedstrijd, drukwerk, beroep op zijn ’helpende handen advertenties, geluidsinstallatie, ten- wordt gedaan. sindsdien als eerste uitrukvoertuig fun- staat uit dertig leden, alle met de verei- Dodge autospuit uit 1952 in hoofdzaak op rij-technische gronden afgekeurd. Maar de spuit werd op de been gehou- WADDINXVEENDe geschiedenis den door de onderhoudsmonteur. In- van de vrijwillige brandweer van Wad- middels werden adviezen ingewonnen dinxveen gaat terug tot het jaar 1927. voor vervanging. Dit jaar 51 jaar geleden. In 1927 werd Mede in verband met de steeds toene namelijk de toenmalige ’’plichtbrand- memde gevallen van hulpverlening, weer” omgezet in de Vrijwillige Brand- waarvoor assistentie van de brandweer weer Waddinxveen. Dat gebeurde na wordt gevraagd, werd besloten tot aan- de aankoop van de eerste eigen auto- schaf van een trekker-materiaalwagen spuit. Deze autospuit werd na 25 jaar met daarachter een motorspuit van vele en goede diensten in 1952 vervan- 1600 liter, met een poederblusser van gen door de Dodge lage druk autospuit 250 kg en een beperkte personeelsbe- met een vermogen van 2500 liter water zetting. In de wagen werden gereed- fli re- schappen voor hulpverlening e.d. mee verkeert nog steeds in goede gevoerd waarbij ook duikapparatuur. De oplevering van deze eenheid was op 6 december 1975. lage PERSONEEL druk DAF-autospuit aangekocht welke Het brandweerkorps Waddinxveen be geert. Vijf jaar geleden973) werd de ste opleiding. Vele spuitgasten hebben i-j i. meer jan (jat, zoais EHBO, duikdip- loma, hoofdbrandwacht en pompbedie- ner.

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 5