Waddinxveens oudste kern The Old Classic Elf dansavonden Oud-WD-raadslid begint in Zwitserland een hotel Dorpstraat heeft toekomst J. H. Mol neemt Aux Mille Etoiles Versterking van woonfunctie is wel gewenst KLACHTEN Peuleyen 15, telefoon 2604 Oorspronkelijk centrum voor turfstekers over Huizen aan Onderweg en Kleikade blijven DE GROENE LIJN tussen stad en platteland £T\| I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1978 GA EENS DEBOER OP WADDINXVEEN Het Waddinxveense oud-gemeenteraadslid voor de VVD, J. H. Mol (48), gaat in Zwitserland een hotel beginnen. Deze week heeft hij zich met zijn gezin (vrouw en 2 van zijn 3 kinderen) geve stigd in Les Marécottes, een karakteristiek zomer- en wintervakantiege- bied in het Zwitserse kanton Wallis, waar hij het hotel ”Aux Mille Etoi les” heeft overgenomen. lentemiss I J 1 welke plaats een knooppunt vormt in récotteste bereiken via Genève. WADDINXVEENElf dansavonden, den van nevenactiviteiten, zoals op za- pad. ’’Gezien de groei levisie. Maar er is dan ook een huiska mer met bibliotheek en een discotheek. Hugo Verschoor uit Gouda voorzit- ter/secretaris is mevrouw C. Spoor- Vogelaar uit Waddinxveen penning- Na de Eerste Wereldoorlog ontstond bebouwing langs de Onderweg en Klei- kade en werd de huidige openbare Jan Ligthartschool aan de Kerkstraat ge bouwd. De snelle groei van Wad dinxveen sinds de jaren zestig ging aan de E Door het vestigen van winkelcentra in de woonwijken zelf, vormde de groei van de gemeente slechts incidenteel een stimulans tot vernieuwing van het winkel- en bedrijfsapparaat rond de Dorpstraat. Integendeel, een deel van de winkeliers trok naar de nieuwe buurtcentra. VERSTERKING WOONFUNCTIE In de besprekingen over de gemeente lijke ’’Nota Kernenbeleid” heeft de ge meenteraad vastgelegd dat niet alleen in het Brugcentrum, maar ook in het gebied Dorpstraat een versterking van de woonfunctie gewenst is. Gedacht wordt dan aan de bouw van kleinscha lige eengezinswoningen, gecombineerd met kleine woningen. Maar om dit alle- altijd de dan over een paar dagen be ginnende lente. Hoofdredacteur B. J. The Old Classic. Woudenberg en zijn vrouw zijn ge- Zo’n belichting door de media van de achtergronden van het boerinnenbestaan zou ook in ons land nuttig zijn. Zodat men niet meer de behoefte voelt om vast te stellen dat een boerin ook een gewone vrouw is. Gaat u maar eens kijken op een akkerbouw- of veehouderijbedrijf of bij een tuinder. Het kost u niets, u bent heerlijk buiten en steekt er nog wat van op ook. Een voorwaarde slechts: u moet de betrokken boer of tuinder even opbellen om een afspraak te maken, want anders loopt hij bij voorbeeld onder het melken of terwijl hij op de maaidorser bezig is de kans dat er tientallen bezoekers tegelijk op zijn erf komen en dat is zelfs voor het meest gastvrije boerengezin teveel van het goede. Dit is het Zwitserse hotel ”Aux Mille Etoiles", waarvan de oud- Waddinxvener J. H. Mol (48) de nieuwe eigenaar is geworden. Het staat óp het hoog boven het zijdal Val du Trient tronende Les Ma- récottes temidden van een imposant en schitterend alpenlandschap. "Aux Mille Etoiles" ligt op 1100 meter hoogte, terwijl de bergen in dit wintersportoord tot 3.000 meter reiken. Volgens de heer Mol. die als hotelier in zijn leven voor de derde maal iets nieuws begint, is Les Ma- récottes een vier seizoenen vakantie oord. Dat is elders in Europa niet anders. Een Zweedse boerin maakte zich onlangs dan ook geducht boos, toen naar aanleiding van de vaststelling van de land bouwprijzen in een deel van de massamedia werd beweerd, dat de levensstan daard van de boeren te hoog zou zijn. In een vergadering van een boerenorgani satie bracht zij haar mening in de openbaarheid: het inkomen van de boer is het resultaat van het werk van twee mensen. Haar betoog culmineerde in de vast stelling, dat een boer nooit teveel vlijtige echtgenotes kon hebben. Derhalve stelde zij voor dat de wetgever polygamie voor boeren zou toelaten. Zo zou de boer een stoet onbezoldigde, maar gemotiveerde en nijvere arbeidskrachten kunnen aantrekken, die een aangenaam inkomen zouden opleveren. Uiteraard bedoelde de Zweedse boerin dit niet serieus. Maar haar boosheid was wel echt. En haar optreden leidde er in elk geval toe, dat de situatie van de Zweedse boerin in kranten, tijdschriften, voor de radio en op de televisie nader werd bekeken. WA DD1NXVEEN Op veel boerderijen heerst nu topdrukte, maar dat neemt niet weg dat honderden boeren, boerinnen en tuinders in het hele land van harte bereid zijn om gedurende een paar uurtjes niet-agrarische landgenoten te laten rondneuzen. Zij doen dat vooral, omdat vele stedelingen er geen idee van heb ben wat er vandaag de dag zoal moet worden gepresteerd op de boerderij om goed en betaalbaar voedsel te produceren. BOERIN OOK GEWONE VROUW Het wordt zo vaak gezegd in kranten en tijdschriften, voor de radio of televisie of zomaar in het algemeen: ”Zij ziet er niet uit als een boerin”. Er wordt nooit bijverteld, hoe men zich die boerin dan wel had voorgesteld. Vermoedelijk als een verkommerd sloofje, in de schaduw van haar echtgenoot zwoegend in huis, op het erf, in de stal en op het land. Zulke boerinnen heb je. Maar wie op de Ne derlandse boerderijen rondkijkt, ziet dat ze gelukkig zeldzaam zijn. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat de gemiddelde Nederlandse boerin haar man niet bijstaat. Integendeel. De Nederlandse land- en tuinbouwondernemingen worden niet voor niets gekarakteriseerd als gezinsbedrijven. In het inkomen dat het bedrijf oplevert, moet vaak een flinke hoeveelheid werk van de boerin worden verdi sconteerd. Dit bureau, dat in de loop der jaren een grootse natuur en zuivere lucht, vinden grote groei doormaakte, is in eigendom overgegaan van enkele medewerkers. Eén van hen is de in Waddinxveen wo nende oud-PvdA-voorzitter C. J. M. R. van der Bas, óók oud-redacteur van het Weekblad voor Waddinxveen. De heer Als de gemeente het heeft over de kern Dorpstraat dan wordt het gebied be doeld dat wordt omsloten door het be stemmingsplan Landelijk gebied West, het bestemmingsplan Groenswaard, de begraafplaats aan de Kerkweg-West, Esdoornlaan, leplaan. Piasweg en het te graven zoetwaterkanaal Geen "der bedrijven bezitnog^aan- Waddinxveen-Voorburg. Op stapel Cl'L’..staat niet alleen een verbeteringsstudie winkelappa- voor de bestaande bebouwing, maar ook een nieuwbouwstudie voor de ver- winkelcentrum kan hebben, vindt de sterking van deze kern.. Op dit ogenblik ondergaat het voor meente. De tot deze week in Lienden wandelaars en skiërs bijzonder mooi wonende oud-plaatsgenoot was acht 1964~richtte hij het reclame- en public relationsbureau Mol Publicity op, waar van na de verhuizing naar Doorn in 1971 de naam werd gewijzigd in Data- Doorn en waarvan de kersverse hote- Vakantiegangers, die op zoek zijn naar lier tot dit jaar algemeen directeur was. rust, sportieve genoegens, tradities, een L dat alles voor de deur van het rond 15 december van dit jaar geheel gereno veerde hotel. CHALETSTIJL Er zijn dan plezierige en comfortabele Van der Bas heeft de heer Mol als alge- kamers, allen met bad of douche, eigen meen directeur van Data-Doorn toilet, telefoon, radio en desgewenst te- opgevolgd. MARTIGNY Het in chaletstijl gebouwde ”Aux Mille Het Zwitserse Les Marécottes ligt op Etoiles” ligt in het hart van Les Ma- slechts 10 kilometer van Martigny, récottes op slechts 30 meter van het be- welke plaats een knooppunt vormt in gin van de cabinebaan naar de skipistes de grote internationale wegverbindin- van La Creusaz en onmiddellijk voor het hotel beginnen wandelroutes naar alle richtingen. De heer Mol, in de jaren zestig redac- verbindt Les Marécottes met de ”bui- teur van het Weekblad voor dinxveen, woonde tot 1971 in onze ge- WADDINXVEEN Het staat zo vast als een huis: de woningen aan de Onderweg en de Kleikade, daterend van de jaren 1920, zul len niet met de grond gelijk wor den gemaakt, zoals dat nog staat in het huidige bestemmingsplan Dorpstraat uit 1971. Er had vol gens de verouderde opvattingen van toen een groengebied op die plek voor in de plaats moeten ko men. De ontwikkelingen in deze jaren zeventig, inhoudend een particu liere verwerving van de panden door de bewoners, hebben hier echter een renovatieproces op gang gebracht, waaraan het mo tief zal moeten worden ontleend om deze gebieden voor het groot ste deel weer de bestemming wo ningbouw te geven. De gemeente is hier dan ook al mee bezig. Het dichtst bij de Dorpstraat gelegen deel van de Onderweg en de Klei kade zal (na afbraak) meegeno men moeten worden in een nieuwbouwplan. JAN DORREKENSKADE- WEST In het gebied van de kern Dorps traat bevindt zich ook nog de be bouwing langs de Jan Dorrekenskade-West.-De oude, opgeknapte huizen hier zijn nog in handen van enkele particuliere eigenaren. Een goede ontwikke ling van dit gebied vereist, zo wordt aan het Raadhuisplein ge zegd, dat door de gemeente deze eigendommen worden aange kocht. Verplaatsing van de eige naren naar een premiekoopwo- ning behoort tot de mogelijkhe den. WADDINXVEEN Elf dansavonden, vond ook gezellige avonden te maken, waarvan zes avonden verzorgd worden Dat gebeurt onder meer door het hou- door een band. Dat omvat het nieuwe den van nevenactiviteiten, zoals op za- jaarprogramma van de Waddinxveense terdag 17 maart het Lentebal. Er wordt dansvereniging The Old Classic. Al dan voor de vijfde maal een Miss voor het vijfde seizoen komt deze stijl- Lente-verkiezing gehouden. Evenals in dansclub met maandelijkse dansavon- voorgaande jaren kijkt de jury dan al- den in de theaterzaal van het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnen- - a j van - en van ons ledenbestand mogen wij plas Melodeans uit Aalsmeer, is zoals WADDINXVEEN De Dorpstraat, vrijdag 25 en zaterdag 26 augustus Jt een grandioos braderiefeest, is de oud ste kern van Waddinxveen, die ontstond temidden van de uitgestrekte Wad- tenwereld'L Per vliegtmg is Les Ma- laagveengebieden. Het was het centrum waar de turfstekers zich vestig- schiereiland totdat de inpoldering in de achttiende en negentiende eeuw plaatsvond. Daardoor werd de Dorpstraat een centrum voor het uitges trekte achterliggende agrarische gebied. gemeente, mits eromheen voldoende nieuwe woongelegenheid wordt ge schapen. De gedachte om Onderweg en Kleikade volledig weg te saneren, zoals het huidige bestemmingsplan Dorpstraat aangeeft, is ongewenst ge bleken en financieel niet te verwezen lijken. Een zekere renovatie treedt daar al op door het feit dat vele woningen thans eigendom van de bewoners zijn geworden. De aanwezige bebouwing in het plan Dorpstraat is voor een groot deel waard om gerenoveerd te worden of door zachte sanering voor verbete ring vatbaar. Dorpstraat grotendeels voorbij. VERKEERSPROBLEMEN Rondom de Dorpstraat zijn diverse braakliggende terreinen aanwezig die geschikt zijn voor woonbebouwing in de bestaande schaal en dichtheid. De Dorpstraat zelf kent verkeersproble men, terwijl de thans aan de rand van het bestemmingsplan Landelijk gebied West geprojecteerde omleidingsweg ter discussie staat. De vraag naar woon ruimte in de kern Dorpstraat neemt toe. Alles bij elkaar, aldus ons gemeen tebestuur, voldoende redenen om deze oudste kern van Waddinxveen in de sfeer van de dorpsvernieuwing bij het gemeentelijk kernenbeleid te betrek ken. Een aanpak in het kader van de financiële bijdrage welke de rijksover- heid beschikbaar stelt, behoort tot de maal te kunnen realiseren dient de ge- mogelijkheden. A 1 z, ^4^ A A O 1/O rn meente nog een aantal eigendommen te verwerven. Bekend is dat de Wad dinxveense kernen (Passage, Brugcen trum, Dorpstraat) een fors aantal be drijfsvestigingen bevatten. Bijna alle aanwezige bedrijven dateren van vóór de groei van Waddinxveen en zijn gele gen op historisch verklaarbare plaat sen. C grenzende uitbreidingsmogelijkheden. De Dorpstraat heeft een i raat dat duidelijk de functie van buurt- gen van noord- en west-Europa via de Grote St. Bernhard naar Noord-Italië. 1 Het bergspoortje Martigny-Chamonix volop de aandacht trekkend met het centrum waar de turfstekers zich vestig den. Door vervening ontstonden grote plassen. De Dorpstraat werd centrum voor het uitges- Op dit ogenblik ondergaat het gelegen (berg- en sport-)hotel een rigo- jaar gemeenteraadslid voor de VVD. In reuze verbouwing. ”Aux Mille Etoiles” wordt namelijk uitgebreid met een overdekt zwembad, een sauna, een sportzaal, een kinderspeelkamer, con ferentiezalen en nieuwe restaurants. leen naar creativiteit en originaliteit van de deelneemsters. Het thema van de opkomst deze avond, met muziek van The West- concluderen dat wij met onze formule aan de wensen van velen voldoen”, al dus het bestuur van T'.__ I'C R1_. Het lidmaatschap voor het komend sei- vraagd deel uit te maken van de jury zoen van deze Waddinxveense dans- voor de Miss Lente-verkiezing, zoals vereniging bedraagt 17,50. Voor het die door The Old Classic (waarvan bezoeken van een dansavond betalen de leden 3,50 per avond en niet- leden/6,5O. Het programma voor het seizoen 1978- meesteresse) op touw wordt gezet. 1979 ziet er in het kort zo uit: zaterdag 9 september: De Aviola’s, zaterdag 30 september: Eigen discotheek, zaterdag 21 oktober: Eigen disc-jockey, zaterdag 18 november: De Flamingo’s, zaterdag 2 december: St: Nicolaasbal, zaterdag 23 december: The Westplas Melo deans, zaterdag 13 januari: Nightbrea- TATtrr /"VÏA kers, zaterdag 10 februari: Bingo- KW/( 1 fc I x I I x dansant, zaterdag 17 maart: Lentebal, *^*-^*-^ vVAVVJAi zaterdag 21 april: Eigen discotheek, za terdag 5 mei: Bevrijdingsbal met trio Toi-Toi, vrijdag 25 mei: Afsluitingsa- vond voor leden met jaarvergadering. Opnieuw streeft het bestuur van de Waddinxveense dansvereniging The Old Classic ernaar van de stijldansa- -ï,-' fj -IjW

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 5