I Combifoto... fotoenfüm- kwaliteit in_ veelvoud Waddinxveen krijgt er i mondjesmaat winkels bij Zuidkade 1 :Geen winkels,Zuidplas: Bescheiden centrum Wonen, winkelen, werken, ontmoeten Passage hoofdkern Eerste lustrum van Jazzclub Zoetermeer S. C. Hoos in bestuur van Havo/Atheneum WADDINXVEEN In de commissie van bestuur voor de samenwerking sschool voor HAVO/Atheneum gaat de heer S. C. Hoos (C. Huygenslaan 20) de plaats innemen van de heer G. de Man. De heer De Man treedt tussentijds af. Hij zat in het bestuur van de samenwer kingsschool als lid van de protestants- christelijke sectie van de Vereniging voor voortgezet onderwijs in samen werkingsverband. De benoeming van de heer Hoos, die 1 september ingaat, komt aan de orde in de vanavond (woensdag) te houden gemeenteraads vergadering. Zilveren ambts jubileum van J. H. den Boer WAT IS MELKSUIKER? Afscheidsreceptie oprichters Data-Doom KAMERPLANTEN SNOEIEN EN STEKKEN EDmhifOTQ DE GROENE LIJN tussen stad en platteland a, I I I I I I I I |k 4 2* L - Met de nieuwe winkelvestigingen nu en taal ander beleid gevoerd dan in vroe- 1 Jubilaris J. H. den Boer. [Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak c hl i 7< leidend tot 20.000 inwoners in 1975 en I Noteboom I I I I I I I I i> HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! I et in b- ;n- .31 Combifotospeciaalzaken vindt u o.a. in: Alphen a/d Rijn, Barendrecht, Bodegraven, Capelle a/d Ussel, Dordrecht, Gouda, s-Gravenzande. Den Haag, Hoek van Holland, Hoogvliet, Krimpen a/d Ussel, De Lier, Monster, Mijdrecht, Naaldwijk, Nieuwkoop, Ommoord, Papendrecht, Poeldijk, Pijnacker, Ridderkerk, Rotterdam, Rotterdam Zuid, Schiedam, Schoonhoven, Slikkerveer, Spijkenisse, Vlaar- dingen, Voorburg, Waddinxveen, Wateringen, Woerden,Zoetermeer. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 werd, tegemoetkomend aan de wensen WADDINXVEEN De Tiroler Week bouwd dan in de wijkwinkelcentra. van midden september wordt gehouden Om in de Waddinxveense kernen (Pas in het winkelcentrum de Passage, het gebied dat het Waddinxveense ge meentebestuur wil laten uitgroeien tot een echte hoofdkern. Tussen het Sta- i en de Kanaalstraat is name lijk alles aanwezig om dat voor elkaar WADDINXVEEN/ZOETERMEER Zaterdag 2 september zal de Jazzclub Zoetermeer op niet mis te verstane wijze het feit herdenken dat ruim vijf jaar geleden het eerste concert werd gegeven. De festiviteiten zullen zich af spelen in drie lokaliteiten tegelijk. Allereerst in het onderkomen van So ciëteit de instuif. Daar speelt de Reu nion Jazz Band, bestaande uit ex-leden van The Dutch Swing College Band. De Reunion Jazz Band zal worden af gewisseld door het huisorkest, The Sweetlake City Jazz Men. In het Paro chiehuis, gelegen vlak voor De Instuif, speelt een even befaamde combo: The Millers, o.l.v. Ab de Molenaar en met zang van Suzy Moller. In het Dorps- huis, eveneens aan de Dorpstraat speelt de geweldige Poolse formatie The Jazz Band Ball Orchestra. Alle concerten beginnen om 21.00 uur en eindigen om 01.00 uur. Parochiehuis en Dorpshuis sluiten daarna, maar in De Instuif zullen nog tot in de kleine uurtjes jam sessions worden gehouden, ’s Middags van 13.00 tot 16.00 uur zal op verschillende plaatsen in Zoeter meer een streetparade worden gehou den door de Haarlem Hot Peppers Jazz Band. Belangstellenden kunnen passepar touts kopen, die toegang geven tot alle concerten. Leden van Jazzclub Zoeter meer kunnen deze passepartouts be stellen (vóór 20 augustus) door overma king van een bedrag van f 5,- per lid, of f 10,- per introducé, op postreke ning 302 41 08 t.n.v. penningmeester Jazzclub Zoetermeer, onder vermel ding van ’’passepartouts lustrum”. De kaarten zullen, na ontvangst van de overschrijving, worden thuisgestuurd. Niet-leden kunnen vanaf 20 augustus a.s. voor f 10,- per stuk passepartouts kopen in de beide vestigingen van Adams foto-optiek in de Dorpstraat en in het koopcentrum Meerzicht. Voor zover nog voorradig kan men op 2 sep tember a.s. ’s avonds aan de ingang van de Instuif ook nog kaarten kopen. j grote winkeluitbreidingen. Zo zal het nieuwe bestemmingsplan Zuid- en zal de woonwijk Zuidplas slechts een k. I eigen bescheiden winkelcentrum voor dagelijkse levensbehoeften gaan k bevatten. Bij het opknappen van het Brugcentrum en het Dorpstraat- k gebied zal worden getracht het bestaande winkelbestand te handhaven. Een eenvoudig zwart/wit rolletje of de meest geavanceerde geluidscamera, dokatoebehoren, instant-cameras, diaprojec toren. Alles, maar dan ook alles wat u als foto/film-enthousiast nodig hebt, koopt u bjj een van de 200 Combifoto-zaken. Eersteklas. Vraag de Combifoto- folder met alle vestigingen/ adressen. Gratis. Postbus 142 - Nijkerk. En maak daarna uw keus bjj deCombifotozaak in uw buurt. Unieke combffoto-$ervice-2 Jaar garantie 2 Jaar all-risk verzekering met wereldaekklng tegen nleuwwaarde UIJ opnameapparatuur laren te maken deel van de Kerkweg. Inmid- d dels had echter, tegen de adviezen in, WADDINXVEEN De heer J. H. den Boer, technisch hoofdambtenaar eerste klas bij de gemeentelijke dienst Openbare Werken en -Bedrijven vierde vorige week woensdagmorgen zijn 25- jarig jubileum in de kantine van het raadhuis. Wegens afwezigheid van burgemeester mr. A. G. Smallenbroek werd de bij eenkomst geleid door wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereni ging). De heer De Boer, die vanaf no vember 1954 in Waddinxveen werk zaam is en hier dan bijna 24 jaar heeft doorgebracht, na bij de provinciale wa terstaat te zijn begonnen, werd toege sproken door de heer Huizer, die hem prees om zijn grote verdienste. Ook voor de bewoners van de Brugweg be tekent hij erg veel. Van hen heeft hij de bijnaam ”De Baron van de Brugweg” ontvangen. De heer De Boer vertelde nog een aan tal kleine gebeurtenissen uit de afge lopen 25 jaar. Na een dankwoord van wethouder Huizer volgde nog een re ceptie waarin men De Boer kon felici teren. Melk is niet zonder meer goed voor elke aardbewoner. Mensen in andere delen van de wereld kunnen niet zomaar evenveel melk drinken als ze willen en wor den soms ziek van dit zuivelprodukt. Dat hangt samen met de lactose in de melk (de z.g. melksuiker) en met de wer king van de lactase (een enzym) in de darmen. Lactose of melksuiker is een koolhydraat dat voorkomt in de moedermelk van alle zoogdieren. Dus uiteraard ook in onze consumptiemelk. Om in het bloed te kunnen worden opgenomen, moet lactose - een zogenaamd dubbelsuiker - eerst worden gesplitst in twee enkelvoudige suikers, namelijk glucose en galactose. Deze splitsing speelt zich ai in de dunne darm, met behulp van het enzym lac tase. (Enzymen zijn organische stoffen die noodzakelijk zijn voor bepaalde che mische reacties). De enzym lactase doet z’n werk over het algemeen het best bij zuigelingen en J°nge kinderen. Alleen bij de Westeuropese bevolkingsgroepen blijft die iactase-activiteit ook opmerkelijk hoog op latere leeftijd. En juist bij deze Eu ropese volken heeft men door de eeuwen heen een traditie van veeteelt, zuivel bereiding en melkdrinken gekend. °ij de meeste andere aardbewoners - vrijwel de hele bevolking van de z.g. derde wereld”, maar ook tal van inwoners van Italië, Spanje of Griekenland - neemt de Iactase-activiteit met het stijgen van de leeftijd sterk af. Slechts bij en kele volken in het midden van Afrika die vee fokken én melk drinken, wordt de lactose ook bij volwassenen gesplitst "zoals het hoort. Het spreekt vanzelf, datje degenen die de melksuiker niet goed kunnen verwer ken, ook niet teveel melk zou moeten laten drinken. Uit betrouwbare onderzoe- kingen is echter wel gebleken, dat normaal gesproken een kwart tot een derde liter melk per dag voor vrijwel iedereen te verdragen is. WADDINXVEEN/DOORN Op vrijdag 1 september zullen de heer J. H. Mol en zijn vrouw, mevrouw E. H. Mol-van der Horst, oprichters van het erkende reclame en public-relations adviesbureau Data Doorn B.V., dit be drijf verlaten. Op die datum wordt van 16.00 tot 18.30 uur voor relaties een af scheidsreceptie gehouden in het ge bouw aan de Woestduinlaan 34 in Doorn. Men kan tegelijk kennis maken met de nieuwe directie, die bestaat uit de heren C. van der Bas (algemeen direc teur, directeur public relations), P. Be- erkens (directeur reclame) en J. Win kel. De heer J. H. Mol, oud-VVD-raadslid in Waddinxveen en sinds kort eigenaar van een hotel in Zwitserland, richtte het reclame-adviesbureau op in 1963 te Waddinxveen, destijds onder de naam Mol Publicity. In 1971 verhuisde dit bu reau naar Doorn, waar het de huidige naam Data Doorn kreeg. Mevrouw E. H. Mol-van der Horst is sinds de oprichting van het bedrijf ver antwoordelijk geweest voor de boek houding en administratie. Haar taak zal worden overgenomen door de heer J. Dijkstra. Data Doorn telt 18 medewerkers. In 1977 bedroeg de gefactureerde omzet 7 miljoen gulden. WADDINXVEEN Insnoeien en stekken van kamerplanten kan heel goed in I de nazomer gebeuren. Stekken wortelen voorspoedig als de temperatuur vol- I doende hoog is, evenals de luchtvochtigheid. Dat wordt het beste bereikt in een I vensterbankkastje, waarvan het doorzichtige plastic kapje af en toe even wordt I verwijderd om frisse lucht toe te laten. Anders is de kans op schimmel weer te I groot. In stekken mogen geen bloemknoppen aanwezig zijn, die kunnen de wor- L telvorming belemmeren. Eventueel kan groeistofpoeder worden gebruikt, daar mee wordt wortelvorming bespoedigd. Kamerplanten die nog volop groeien en bloeien kunnen regelmatig worden ge mest. Ook verpotten kan nog steeds, vooral bij planten die groeien en veel wor tels onder uit het potgat hebben hangen. Zodra de nachten kouder worden (10° C en minder) moeten veel kamerplanten I vanuit de tuin naar binnen. Laat ze langzaam acclimatiseren. Niettemin zullen I ze door de overgang veel blad verliezen, daaraan is weinig te doen. Aan het eind van de zomer worden sommige kamerplanten minder mooi. In zulke gevallen kan het zijn dat zo’n plant tijdelijk afsterft, maar dat de onder grondse knollen of wortelstokjes kunnen worden bewaard en in het voorjaar op nieuw kunnen uitlopen. Dat is bijvoorbeeld het geval met Achimenes (roze of blauwe bloemen), Caladium, een fraaie bladplant, pijpje lak, Sinningia of gloxinia voor zover ze een knol maken en ook Hippeastrum of amaryllis als u net blad hebt laten doorgroeien. Bewaren in de potgrond, bij ongeveer 15° C (koele kamer, zolder o.i.d.). Doorgaans geven de planten zelf aan wanneer de hergroei begint, ze moeten dan verse potgrond hebben. hetgeen overeenkomt met de huidige verwachtingen. Afgesproken werd toen al dat, tenzij nieuwe inzichten tot an- De omvang van het winkelcentrum dere conclusies zouden leiden, geen Passage, aanvankelijk begeleid door medewerking van gemeentewege meer een visie dat Waddinxveen wel eens tot zou worden gegeven aan winkeluitbrei- 40.000 inwoners zou kunnen uit- ding van enige omvang elders in de ge meente en dat verplaatsing van be staande vestigingen naar de Passage zou worden bevorderd. geld. Vandaar dat er een nieuw bestem mingsplan werd gemaakt met een I hoofdwinkelcentrum aan het autovrij schalig en omvat een winkelapparaat pier moet worden gezet. Vooral de mid- met een nadruk op de non-food sector, denstand vraagt om en weloverwogen zodat het assortiment er dieper is opge- beleid, waarop de hoge investeringen kunnen worden gebaseerd. Daarbij komt dat men het er in Waddinxveen over eens is hoe groot het dorp moet worden (25.000 Waddinxveners in de jaren negentig) en waar er - behalve in de kernen - nog meer moet worden ge bouwd (Zuidplaspolder). De nieuwe hoofdkern van straks, be grensd door het Stationsplein, Passage, Kanaalstraat en Burgemeester War- naarplantsoen, ligt in het gebied waar in de jaren dertig de spoorlijn Gouda- Alphen aan den Rijn werd aangelegd met een station halverwege het Brug centrum en het Dorpstraat-gebied. Het station werkte stimulerend in oostelijke richting. De dorpsuitbreiding in de ja ren vijftig en zestig in de Stationsstraat en in de Oranje- en Vondelwijk bespoe digde een snellere sanering. De winkel galerij aan de Kerkweg werd al snel ge bouwd en groeide in de jaren 1974/1975 uit tot de huidige Passage met 4.000 vierkante meter winkeloppervlak en 98 flatwoningen, die ook qua sky-line een centrum accentueerden. ruimtelijk ordenings- en bouwbeleid voor de komende 15 jaar goed op pa denstand vraagt om en weloverwogen WADDINXVEEN Er zullen in Waddinxveen maar mondjesmaat N winkels bijkomen. Uit alles valt op te maken dat het is gedaan met de k. gruiv W111NV1U1LU1 uiumguii, k kade 1 niet één winkel krijgen k In de toekomst zullen er alleen in de Passage - aangewezen als Wad- dinxveens hoofdwinkelcentrum - winkels bij kunnen komen. vrij grote winkelvestiging in de tot ongeveer 4.000 meter. Een en ander vooral het KW-plein tot een sub- aanwezigheid van Albert Heijn. PASSAGE De omvang De middenstandsvereniging toonde echter in 1970 aan dat zo’n ontwikke ling desastreuze gevolgen zou hebben voor de bestaande winkelvestigingen. De gemeenteraad was het hiermee eens en verwierp het grootse Passage-plan. Uiteindelijk werd in 1974 toch besloten tot de bouw van de huidige Passage, met als nieuw element de opname van 98 flats, waarbij het bedrijfsvloeropper- vlak aan nieuwe winkels werd beperkt Met de nieuwe winkelvestigingen nu en een ---- straks wordt in onze gemeente een to- woonwijken plaatsgevonden, waarbij werd gebaseerd op een bevolkingsgroei '..'..'.2 - 2_ 2vooral het KW-plein tot een sub- 1„C„.C 2C.CCC 11.. 1?" ger tijd het geval was. In de jaren zestig centrum dreigde uit te groeien door de oplopend tot 25.000 inwoners in 1995, van de nieuwe polderbewoners, op drie plaatsen in totaal ongeveer 5.000 vier kante meter winkelruimte gerealiseerd. Oranjegalerij, Luifelbaan en Groens- voorde waren meer dan een buurtwin- een visie dat Waddinxveen wel eens tot kelcentrum alleen, terwijl zich boven- 40.000 inwoners zou kunnen uit- I dien aan het Koningin Wilhelminaplein groeien, werd voorlopig gepland op on- I nog een Albert Heijn vestigde met 800 geveer 9.500 vierkante meter, waarvan vierkante meter. Op dit moment staat 1.800 vierkante meter aanwezig was. J AH al een poosje te trappelen om nog I groter te groeien. ZUIDKANT KERKWEG I In 1964, toen gerekend werd met I 25.000 Waddinxveners in 1980, werd I gedacht aan de zuidkant van de Kerkweg-Oost tussen de Passage en het Brugcentrum een hoofdwinkelcentrum met annex sociaal-culturele voorzienin gen te stichten. Op dat moment was er I nog geen tweede winkelgalerij aan het KW-plein, Albert Heijn, Luifelbaan en Groensvoorde. Ook de Provinciale Pla- I nologische Commissie (PPC) meende 1 dat het Waddinxveense winkelhart eve- I neens ten oosten van de Kanaalstraat in het winkelcentrum de Passage, het sage, Brugcentrum en Dorpstraatge- zou moeten komen. gebied dat het Waddinxveense ge- bied) te komen tot wonen, winkelen, Maar het is er niet van gekomen, mede meentebestuur wil laten uitgroeien tot werken en ontmoeten is de gemeente I vanwege het feit dat de Passagegalerij- een echte hoofdkern. Tussen het Sta- een kernenbeleid aan het ontwikkelen, I winkeliers erop rekenden dat tegeno- tionsplein en de Kanaalstraat is name- waarvan de eerste aanzetten deze I ver hun winkels ook winkels zouden lijk alles aanwezig om dat voor elkaar zomer breed zijn besproken in de ge worden gebouwd. De gemeenteraad te krijgen. De Passage ligt centraal, is meenteraad. Iedereen is het er name- had dat al in 1959 planologisch zo gere- goed bereikbaar, heeft een station in de lijk over eens dat het gemeentelijk ,j j- buurt, beschikt over voldoende par- 1 keerplaatsen, kent een plein, is klein met een nadruk op de non-food sector.

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 13