Schielandstraat is er niet meer Nog even en Eminentfabriek aan zuidkade i MAG ER ZIJN Rehorst bouwt volop Het Weekblad feliciteert Ex-waterpoloër Hans de Gruijl begint praktijk Onderminister: Hulde voor plan Zuidkade 1 hangt nauw samen met sloop van dit pand WOONWIJK Goedgekeurd r I w peperdure 81 i wils bij. voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). het Holland dan toch de aankoop van de kennelijk fi WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 dures doen ook nog een duit in het zakje. Daarnaast de wens om af te stap pen van het geëigende ontwikkeling sprogramma. Geen rijtjeswoningen meer, maar hofjes, architectuur die ru stgevend is, individualisering, geen mo derne aanblik, maar het verlangen naar identiteit van de twintigerjaren terug te vinden in de plannen van vandaag. Deze factoren, die met zich brengen dat de huur toch ondergeschikt wordt gemaakt aan planuitvoering, omgeving- sbeleving en identiteit van bewoner, plan, ontwikkelaar en architect, maken naast de rol van de provincie, dat de woningbouw naar mijn opvattingen stagneert”. WADDINXVEEN De (pre- miejkoopwoningen in Waddinxveen zijn en worden gebouwd door de Stich ting Bevordering Eigen Woningbezit Groenswaard. De eerste paal voor de sociale woningbouw in Zuidkade 1 door staatssecretaris mr. G.Ph. Brokx van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening betreffen dan ook 81 koop woningen, zijnde het vierde en vijfde project van de stichting, die de eerste drie projecten in Groenswaard 3 reali seerde De Stichting Bevordering Eigen Wo ningbezit Groenswaard, zo weten we van secretaris A.L.M. Boer, is op 17 september 1975 in het leven geroepen met als doel het bouwen en verkopen van premiekoopwoningen aan hiervoor in aanmerking komende gegadigden. Een afgeleid doel hiervan is het in gang zetten van de doorstroming vanuit de goedkopere huurwoningen en de be vordering hiervan. En dit zei gezegd: met goede resultaten. Burgemeester mr. A. G. Smallenbroek verwelkomt onderminister mr. G. a_ Ph. Brokx van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Foto: Weekblad tale aantal woningen. Er is voor elk wat WADDINXVEEN Dezer dagen WADDINXVEEN Aan de christe lijke scholengemeenschap voor MA- VO/LTO ’’Koningin Wilhelmina” slaagden voor het t>pc. \amer di- polma A: J. C. van Dorp te-Wad dinxveen en R. H. Bezoen te Zevenbtri- zen en voor diploma B; H A. Happt I e Waddinxveen er. N J. Karemake: Waddinxveen. Deze examens werdcr- georganiseerd door Instituut Pon Rotterdam. WADDINXVEEN Nog even en de A-fabriek van Eminent BV (electronische orgels) aan de Schie landstraat is - evenals de B-fabriek op de hoek van de Dorpstraat en de Kerkweg-west dit voorjaar - met de grond gelijk gemaakt. De aanbeste ding van de sloop heeft ruim twee weken geleden plaatsgevonden. Dat betekent dat het plan-Eminent, dat voorziet in het neerzetten van een nieuw bedrijfscomplex aan de Staringlaan, nu wordt uitgevoerd. Zoals bekend hangt het maken van Waddinxveens nieuwste woonwiik Zuidkade 1 hiermee nauw samen. WERK- EN STUURGROEP Voor de sociale woningbouw in Wad dinxveens nieuwste woonwijk is een werkgroep in het leven geroepen met als taak het formuleren van uitgang spunten voor het te voeren beleid, het voorbereiden van werkzaamheden en het maken van voorstellen. Een door wethouder Van Schie geleide stuur groep, die al 13 vergaderingen achter de rug heeft, vervolmaakt het werk van de werkgroep. Werkgroep en stuur- groep hebben veertien maanden ge- werkt voordat twee weken geleden de eerste paal voor de sociale woningbouw in Zuidkade 1 kon worden geslagen. Volgens alle betrokkenen ontstaat er straks een dichte woonwijk - in laag bouw - die er zijn mag. Zowel wat de stedebouwkundige en landschappelijke vormgeving als de verdeling van het to- Burgemeester mr. A.G. Smallenbroek bracht dat nog eens onder de aandacht toen staatssecretaris mr. G.Ph. Brokx van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening twee weken geleden op be zoek kwam om de eerste paal te slaan voor de bouw van zo’n 380 woningen in de sociale sector: 170 woningwetwonin gen en 210 koopwoningen. Voor de bouw van deze huizen is ook de grond nodig waarop nu nog de A-fabriek van Eminent staat. Met het hele plan Zuid kade 1 is zo’n 30 miljoen gulden ge moeid. De rijksbijdrage komt neer op 5,5 miljoen gulden. De woningbouw tussen de Kanaaldijk en de Zuidkade drijft voornamelijk op de kurk, ge vormd door peperdure vrije sectorwoningen. 200 ARBEIDSPLAATSEN Dat er met de Eminentfabrieken iets moest gebeuren was duidelijk: ze lagen beide dicht tegen de kern aan. Toevoe ging van dit gebied aan de kern door het wijzigen van de bestemming in woongebied zou het dorpscentrum ver sterken. Daarnaast zou Eminent een nieuwe fabriek kunnen bouwen met over een paar jaar 200 arbeidplaatsen, welke ontwikkeling ook weer meer werk in de sociale werkplaatsen inhoudt. Daar werken nu al 250 man voor Eminent. Straks 500. Burgemeester mr. Smallenbroek: ’’Eminent betekent een sterkere kern, geen fabrieken in de kern, meer arbeid splaatsen in de hout en metaal en een betere orderportefeuille voor de so ciale werkplaatsen met expansieve groei. Eminent heeft een nationale be tekenis. Een belangrijk stuk stadsver- WADDINXVEEN De koopwoningen van de Stichting Bevordering Eigen Woningbezit Groenswaard, waarvoor staatsse cretaris mr. G.Ph. Brokx van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening de eerste paal heeft ge slagen, worden gebouwd door het Waddinxveense bouwbedrijf Re- horst BV. De beheermaatschappij van dit aan de Noordkade geve stigde bedrijf omvat zes werk maatschappijen, waaronder Rewa Benelux NV. Rehorst bouwde in Zuidkade 1 al 22 landhuizen en heeft daar nog 17 herenhuizen (achter de Burge meester Trooststraat) in aan bouw. Andere bouwactiviteiten in deze omgeving zijn: 39 vrije sectorwoningen in Woerden, 56 woningwetwoningen en 61 koop woningen eveneens in Woerden, 30 premiekoopwoningen en 85 vrije sectorwoningen in Helle- voetsluis en 135 woningwetwo ningen in dezelfde gemeente. In Waddinxveens nieuwste woon wijk Zuidkade 1 gaat Rehorst BV ook nog de 63 woningwetwonin gen van de christelijke woning bouwvereniging Ons Begin bou wen. De start hiervan wordt in de cember van dit jaar verwacht. landelijk de staatssecretaris gaat het daarbij om een samenstel van oorzaken. Daarom Volkshuisvesting zijn er verschillende maatregelen nodig om daar wat aan te doen. Voor onze burgemeester staat vast dat de vertra ging komt door het tekort aan stadsver nieuwingsgebieden, de gezinsverdun- ';e aanwas van het begin der jaren zestig. Het verwijt dat met name de gemeen ten onvoldoende zouden reageren op de vraag naar betaalbare woningen veegde hij van de tafel. Wel zei hij dit: ’’Financiële problemen in gemeenten, die nog wel willen, rem men de woningbouw af. Lange proce- DEMOCRATISCH In het stichtingsbestuur zijn de woning bouwverenigingen Waddinxveen, St. Joseph en Ons Begin vertegenwoordigd met elk twee bestuursleden. Om een zo optimaal mogelijke samenwerking met het gemeentebestuur te krijgen maakt ook wethouder P.F.J. van Schie (CDA) van ruimtelijke ordening deel uit Van het bestuur. Ook vertegenwoofdigers van de kopers zitten in het bestuur van deze stichting. De opzet van het geheel garandeert een democratisch functio neren van dit orgaan, dat zich tot volle tevredenheid laat adviseren en bijstaan door de Nationale Woningraad, het overkoepelend orgaan van Neder landse woningbouwverenigingen Met de sociale woningbouw in Zuid kade 1 (170 woningwetwoningen en 210 koopwoningen) kunnen weer vele L Waddinxveense woningzoekenden, die al jaren met 2 of 3 kinderen in een flat wonen, geholpen worden. In de vrijko mende flats kunnen dan weer trouwlu stigen komen en 1- en 2-persoons hui shoudens. De koopwoningen hélpefi in ieder geval ook de wat meer kapitaal krachtigen aan een eigen huis. Door het vrijmaken van een relatief aantal goedkopere huurwoningen, bevorde ren deze kopers weer de doorstroming. Staatssecretaris mr. G. Ph. Brokx (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) was in Waddinxveen. Op de foto staan links directeur G. Rehorst van Rehorst BV, terwijl aan de rechterkant nog staan wethouder H. Huizer SGP/- Hervormde Kiesvereniging) en burgemeester mr. A. G. Smallenbroek. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). kendheid als sportmasseur. J_ Z''''1 1 Z'. 1 ring opgedaan bij Hans de Koning en hij hoopt in ons i kennis en ervaring toe te kunnen pas sen. nieuwing kan tot stand komen door de ’’Hulde. Waddinxveen is een hulp van het rijk, dat met 5,5 miljoen voorbeeld”, zei hij. gulden bijdroeg”. Het zal duidelijk zijn De onderminister van 1 -en Ruimtelijke Ordening was in Wad- Wad- dinxveen op een moment dat de kran- ten dagelijks melding maken over som- andere vernieuwingsprojecten waar- bere vooruitzichten voor wat betreft de voor i Brugcentrum Hans de Gruijl. WADDINXVEEN Volgende week maandag begint Hans de Gruijl een rnhardlaan 31Hans de Gruijl Waddinxveense stadsvernieuwingspro- dat het met de wpningnoodjn deze tijd nieuwbouw) een uitstekend voorbeeld Cretans wil bij alle betrokkenen hoe je gebruik kunt maken van l staand gebied voor woningbouw. ”En dan woningwetwoningen met aan vaardbare huren op loopafstand van F~* - werkzaam geweest bij Hans de Koning, meende hij, na duidelijk te hebben ge- ex-voetbalspeler van het Rotterdamse maakt dat door de rijkssubsidie de ver- Sparta. Hans de Koning kreeg veel be- wervingskosten en daardoor de grond- kosten tot een acceptabel niveau kon- Zowel mr. Brokx als burgemeester mr. Hans de Gruijl heeft veel praktijkerva- den worden teruggebracht. Mr. Brokx Smallenbroek hebben na het slaan van 7. en stak niet onder stoelen of banken erg de eerste paal voor de sociale woi7..p sportminnend dorp zijn ingenomen te zijn met daadkracht bouw in Zuidkade 1 breed uitgeweid nieuwingsplannen die dinxveen beschikken. *n de woningbouwproduktie. Volgens Dorpstraat heer Th. S. H. H. van Rooijen uit Am sterdam goedgekeurd. Met deze tran sactie, waarmee ƒ275.000,- was ge moeid, ging de Waddinxveense ge meenteraad al in maart van dit jaar ac- coord. De aangekochte panden vor men voor het gemeentebestuur de eer- ming- ste aanzet tot realisering van de ver- - -----U men aan het waarover gemeentebesturen als Wad- °ver de oorzaken van de vertragingen Raadhuisplein voor het gebied van de dl..-1 kennelijk beschikken. *n de woningbouwproduktie. Volgens Dorpstraat a"-'“nken is. stak niet onder stoelen of banken erg dat onze eerste burger de staatssecreta ris tijdens zijn bezoek aan r’ dinxveen ook geattendeerd heeft op rijkssteun onontbeerlijk is: het volkshuisvesting. De regering blijft ning en de gevolgen van de natuurlijk' 1 en het Dorpstraat- echter voor de komende jaren een wo- -j gebied. Overigens niet eerst dan nadat ningbouwproduktie van ruim 100.000 de onderminister te horen heeft gekre- nastreven, waarbij sprake is van een gen dat Waddinxveen wel met rente- verdere daling van de gesubsidieerde verliezen wordt opgescheept nu die 5,5 woningbouw en een lichte stijging van miljoen gulden rijkssteun maar mond- de bouw in de premiehuur en -verkoop, jesmaat op de gemeentelijke bankreke- Volgens mr. Brokx staat het vast dat er ning wordt bijgeschreven. eind 1979 in de Randstad tienduizen- ITrrc-rr’irrxTr» vn/u,,,,-,-,den huizen te weinig beschikbaar zijn. UITSTEKEND VOORBEELD Hij noemde het in de raadzaal van het Staatssecretaris mr. Brokx noemde het gemeentehuis een sprookje te denken 51 7 IJ!1 An -J 1 1 praktijk fysiotherapie aan de Prins Be- ject (versterking van de kern door rnhardlaan 31. Hans de Gruijl, ex- internationaal waterpolo en enkele ja ren vaste speler van de Robben 1 in Hilversum, speelt voor het tweede sei zoen bij De Gouwe. Na zijn opleiding is Hans de Gruijl niet zo’n vaart zou lopen. De staatsse- 1 een ---- be- mentaliteitsverandering in gang zetten heeft het provinciaal bestuur van Zuid- om onder de oplossing van de woning- Holland dan toch de aankoop van de nood de schouders te zetten. ’’Slechts panden Dorpstraat 62 en 64 van de tsamen kunnen we er in slagen aan de het voorname huis der gemeente”, huisvestingsnood van velen te -l:- j voldoen”. ex-voetbalspeler van het Rotterdamse maakt dat door de rijkssubsidie de ver- VERWIJT VAN TAFEL GEVEEGD kosten tot een acceptabel niveau kon- Zowel mr. Brokx als burgemeester mr. de eerste paal voor de sociale woi

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 3