J Dagschool volwassenen en een kinderdagverblijf 47e Bejaardenreis wordt gehouden op 30 mei 1979 WADDINXVEEN De 47e bejaar- jaren twintig wel de belangrijkste denreis van Waddinxveen gaat gehou- 1 den worden op woensdag 30 mei 1979. Beleids- Reisdoel is de Veluwe en omgeving Seniorenkamp Klimopgroep programma in hoofd stukken Beleidsprogramma 1978-1982 Verom BV werd Adviesburo RPB I I BE GROENE LIJN tussen stad en platteland L l| Y VOEDINGSWAARDE VAN VLEESW AREN - De voorzieningen van gezondheids- 4- x. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 Waddinxveen vorige week tijdens een in Party Home aan de Passage ge houden vergadering besloten. Over het aan leiding voor een groep middenstanders om de ouderen van dagen eens een helft hiervan kwam binnen van de 276 deelnemers en -sters. De rest kwam op tafel dank zij giften van de midden- A1 met al een zeer geslaagd vakantie met mooi weer en gunstige wind. I u schap gaan thuisvoelen. Maatregelen hiertoe zijn zorg voor voldoende huisvesting; stimuleren van verenigingen en in stellingen op sociaal, cultureel en sportgebied om hun beleid ook op deze groep te richten; I" -• tieven terzake; bestuderen minderheden. - Voor de woonwagenbewoners dient een leefbaar nieuw centrum te worden gerealiseerd. - Desgewenst wordt financiële steun gegeven voor vervoer van niet- Nederlandstaligen naar een specifieke regionale school. JEUGDWELZIJN - Het gemeentelijk jeugdbeleid is ge richt op Jip.t hii mede- om een wezenlijke inbreng in het beleid - De gemeentelijke steun aan projecten zoals het landbouwontwikkelingspro- ject in Torna (Boven-Volta) wordt voortgezet. WADDINXVEEN De seniorleden van de Klimopgroep van Scouting Waddinxveen hebben varend op het binnenvaartschip ’’Boukje” twee we ken in de Biesbosch verkeerd. Dit kamp is een enorm succes geworden. Omdat de motor het liet afweten moest alles zeilend en roeiend gebeuren. Ver schillende speurtochten op het water, waaronder één met thema’s zoals: wa ter, vogels en planten, stonden op het gesubsidieerde instellingen in de wel zijnssector dienen de gelegenheid te openen voor opname in hun bestuur van een gemeentelijke vertegenwwor- diging (o.a. I' 1 en Bibliotheek). - De verantwoordelijkheid van de mens voor zijn naaste gebiedt in eerste in stantie dat de mensen elkaar in onder linge solidariteit helpen. - Omdat de mens primair in kleine ver banden leeft (gezin, buurt, wijk) moet bevorderd worden dat het welzijn d.m.v. deze verbanden wordt bevor derd. - Het particulier initiatief dat zich ten doel stelt in grotere verbanden het wel zijn te bevorderen verdient ruime kan sen en goede steun van de overheid. - Daarnaast draagt de overheid de verantwoordelijkheid om eigen welzijn sdiensten op te richten, wanneer de aard en omvang van de problemen de spankracht van het particulier initiatief te boven gaat, of wanneer het particu lier initiatief verstek laat gaan. - Het gemeentelijk welzijnsplan zal dui delijk aangeven een inventarisatie van aanwezige voorzieningen, een inventa- passingen worden aangebracht. MINDERHEIDSGROEPEN - Bij de opvang van buitenlandse vluch telingen is ook voor de gemeente een taak weggelegd, o.a. bij de huisvesting. vend in Nederland vestigen dient de ge meente voorwaarden te scheppen WADDINXVEEN Het door het CDA en de PvdA opgestelde en door de WD onvoorwaarde lijk onderschreven (bijgewerkte) beleidsprogramma voor de raad speriode 1978-1982, zeg maar het ’’politieke spoorboekje” van onze volksvertegenwoordigers, omvat zeven hoofdstukken en ruim 14 pagina’s. In het Weekblad voor Waddinxveen zullen wij onze le zers in deze weken duidelijk ma ken wat er zoal is overeengeko men. Dan weet u tenminste waar u aan toe bent. Vandaag hoofdstuk 2 met als on derwerpen: welzijn algemeen, be jaarden, gehandicapten, minder heidsgroepen, jeugdwelzijn, volk sgezondheid en sociale zorg, emancipatie en ontwikkelingssa menwerking. stand en het bedrijfsleven, terwijl de auto-scooterbaan - die geregeld staat opgesteld op het parkeerterrein bij het winkelcentrum Groensvoorde - ook een fors bedrag in het laadje bracht. Op die manier is het Comité Bejaardenreis Waddinxveen er nog steeds in geslaagd de financiële eindjes aan elkaar te knopen. Verwacht mag worden dat dit ook in 1979 weer zal lukken. Dit is motel-restaurant De Cantharel in Apeldoorn-Ugehelen, waar de deelnemers en -sters aan de bejaardenreis 1979 de lunch zullen gaan gebruiken. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/De Cantharel). gemaakt en de gemeentelijke steun aan de Derde Wereld wordt voortgezet. In hoofdstuk 2 van het beleidspro- -Onderzocht wordt de behoefte aan gramma staan de volgende zaken zo spreekuren door huisartsen in bejaar- geregeld: programma. In de tweede week maakte WELZIJN ALGEMEEN - Centrale doelstelling blijft de bevor dering van de volwaardige deelname door een ieder aan de samenleving met name door een hoge prioriteit te geven te zorgen voor bekwame leiding en bij goede programma’s bij het open jeugd- nieuwbouw gebouwd tussen de andere werk; woningen. steunverlening (zonodig financieel) -Bij reconstructie van de dorpskern aan de particuliere jeugdorganisaties, wordt extra aandacht aan bejaarden- - Gepoogd wordt oorzaken van ontspo- woningen gegeven. - Goede voorlichting over het Dienst- trouw plaats vindt in het parkrestaurant de bejaardenreis tot in lengte van jaren van Avifauna in Alphen aan den Rijn. Het Comité Bejaardenreis Wad dinxveen, waarvan lid zijn H. C. Kooy- man (voorzitter), T. Ververs jr., J. WADDINXVEEN De gemeente wil dat er een dagschool voor vol wassenen en een kinderdagverblijf komt. Dat staat in het tweede hoofd stuk van het beleidsprogramma voor de raadsperiode 1978-1982. In deze welzijnsparagraaf wordt ook aangekondigd dat er aan het Raadhuis plein een bureau welzijnszaken zal worden opgericht. Andere belangrij ke zaken zijn: er komt een commissie van advies en bijstand voor het be jaardenbeleid, de ’’bejaardenroutes” zullen worden voorzien van ban ken, terwijl de voetgangersoversteekplaatsen overzichtelijker worden financiële ondersteuning van initia- leningsmogelijkheden, dient beter be- reikbaar te worden, en juist hen, die er van de problemen der njet om durven vragen te bereiken. - De gemeente verleent organisatori- van het beleid. vo°r °e woonwagenbewoners aient sche bijstand om te komen tot bevol- - Na inventarisatie van de uitvoerbare een leefbaar nieuw centrum te worden kingsonderzoeken ter beteugeling van wensen en de bereikbare doelstellin- gerealiseerd. hart- en vaatziekten en bepaalde vor- gen, zal een prioriteitsstelling binnen Desgewenst wordt financiële steun men van kanker. de welzijnssfeer worden opgesteld en f^g,evtjn ,vo?.r vervoer van .J11®}' EMANCIPATIE naar behoefte worden bijgesteld. Deze Nederlandstahgen naar een specifieke tMANUrAUt prioriteitsstelling gaat vergezeld van regionale school. - Gestreefd wordt naar vormen van we- een financiële vertaling derkerend onderwijs, met name een - De coördinatie van het welzijnsbeleid in;rnwn7iix' dagschool voor volwassenen in Wad- zal worden bevorderd door het oprich- dinxveen. ten van een bureau welzijnszaken. -Het gemeentelijk jeugdbeleid is ge- -Gestreefd wordt naar de oprichting richt op van een kinderdagverblijf in eerste in- bejaaküein bieden van kansen aan de jeugd stantie bestemd voor opvang van kin- - Ouderen krijgen mede- om een wezenlijke inbreng in het beleid deren uit gezinnen, die door maat- verantwoordelijkheid voor de voorzie- te hebben; schappelijke omstandigheden hieraan ningen waarvan zij gebruik maken. te zorgen voor bekwame leiding en dringende behoefte hebben. - Bejaardenwoningen worden bij goede programma’s bij het open jeugd- - Doorbreking van het traditionele rol- patroon tussen jongens en meisjes op de scholen wordt bevorderd. - De subsidienormen voor studiekosten o.a. van volwassenen worden nader ge toetst en zonodig bijgesteld. ONTWIKKELINGS SAMENWERKING - Activiteiten gericht op het opwekken van een grotere bewustwording van onze mede-verantwoordelijkheid voor rechtvaardige verhoudingen over de gehele wereld verdienen blijvende steun. - Initiatieven tot ontwikkelingshulp waarbij de burgers een actieve rol spe len dienen dan ook op daadwerke- t alijke medewerking van de gemeente- ook als werking tussen instellingen van gezond- lijke overheid te kunnen rekenen. Dat heeft het Comité Bejaardenreis dagje uit te nemen. KOSTEN De kosten van een bejaardenreis zijn in reisdoel is nog niet meer bekend, dan deze tijd zo hoog opgelopen, dat de ge- dat er naar wordt gestreefd een route organiseerde middenstand er niet meer op en om de Veluwe uit te stippelen, in slaagde alleen het benodigde bedrag Wel is al bekend dat de lunch gebruikt op tafel te leggen. Daarom werd in zal gaan worden in het prachtige motel- 1974 op voorstel van het Weekblad restaurant De Cantharel in Apeldoorn- voor Waddinxveen een comité in het Ugchelen en dat het diner traditiege- leven geroepen dat zich tot taak stelde te organiseren en daarvoor de benodige financiële bronnen aan te boren. Gebleken is dat de dit jaar naar Hilver sum en de kuststreek gehouden reis af- Koelma (secretaris), P. van Helden gerond f 14.000,heeft gekost. De I (penningmeester), A. G. M. van Gin- I kei, B. J. Woudenberg en mevrouw H. J. van Drimmelen, heeft bepaald dat l opnieuw de eigen bijdrage voor de deelnemers aan de bejaardenreis i ƒ25,per persoon zal bedragen. De reis zal worden gemaakt in vijf of zes L touringcars en een aantal particuliere I auto’s. I Dat nu voor de 47e maal een bejaar denreis wordt georganiseerd heeft te I maken met het feit dat de organisato- j ren er nog altijd van overtuigd zijn dat I een dergelijke reis voorziet in de so- I ciale behoefte van onze oudere ingeze tenen. Dat de bejaarden tegenwoordig soms verre reizen maken heeft hiermee niets te maken, al was het noodged- i wongen aan huis gekluisterd zijn in de WADDINXVEEN/GOUDA Verom BV, Waddinxveen BV heeft blijkens een mededeling uit het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda en omstreken de naam gewijzigd in BV Adviesburo R.P.B. (Research en Programmering Bouw). Uittredend architect: J. M. WADDINXVEEN Vlees en vleeswaren worden door veel Nederlanders da- gelijks gegeten. De gemiddelde vleeswarenconsumptie is ongeveer 40 g per per soon per dag. Vleeswaren leveren verschillende voedingsstoffen. Zij vormen een goede eiwitbron. Eiwitten behoren tot de voornaamste bouwstoffen van ons li chaam, ze zorgen er o.a. voor dat kinderen kunnen groeien, maar ook volwasse- i nen hebben eiwit nodig, omdat het lichaam ze verbruikt. Deze eiwitten moeten weer aangevuld worden. Niet allle vleessoorten bevatten evenveel eiwit. In vet vlees komt meestal minder eiwit voor dan in mager vlees. Twee uitersten zijn b.v. ontbijtspek en rookvlees; een plakje ontbijtspek (15 g) levert */2 g eiwit, 1 I plakje rookvlees (10 g) 3 g eiwit. Ook de samenstelling van eiwit kan variëren. Zelfs de eetbare delen van één koe i kunnen uit een groot aantal verschillende eiwitten bestaan, dus ook vleeswaren e„„, die uit dit vlees zijn bereid. Eiwit is opgebouwd uit aminozuren. Er zijn ongeveer risatie van wensen en de doelstellingen 25 verschillende aminuzuren. Een groot aantal daarvan kan het lichaam zelf op bouwen. Er zijn echter 10 aminozuren die de mens niet zelf kan vormen en die beslist in de voeding voor moeten komen. Deze aminozuren worden essentiële aminozuren genoemd. Wanneer een eiwit er rijk aan is, spreekt men van een ei wit van hoge biologische waarde. In het algemeen zijn deze eiwitten afkomstig uit vlees, vis, eieren en melkprodukten. Naast eiwitten leveren vleeswaren ook ijzer, vitamine BI en vitamine B2. Per dag heeft een mens ongeveer 10.12 mg ij- zer nodig. Ijzer is een belangrijke bouwstof van het bloed. De hoeveelheid ijzer in verschillende vleeswaren kan variëren. Is bij de bereiding lever gebruikt, dan i bevat deze vleeswarensoort meer ijzer. Vitamine B1 speelt een rol bij de koolhy- draatstofwisseling. Per dag is ongeveer 1 mg nodig. Varkensvlees levert meer vi tamine BI dan rund- of kalfsvlees. Daar is uit af te leiden dat in vleeswaren die veel varkensvlees bevatten ook meer vitamine B1 voorkomt. Vitamine B2 is be trokken bij verschillende stofwisselingsprocessen. Per dag is ongeveer 1,4 mg nodig. STRAKS UIESAP TE KOOP? De kans bestaat dat er in de toekomst uiesap op de markt komt. Er wordt name- I jijk onderzoek verricht naar de mogelijkheid om de sappen van de ui in de fa briek te onttrekken aan de geurige bol, die zo lekker smaakt, maar de huisvrouw bij de bereiding vaak tot tranens toe bezighoudt. Moch het onderzoek succes opleveren, dan kunnen de uiesappen in flesjes de keuken bereiken en zonder tranen los te maken aan spijzen worden toegevoegd. (Tussen haakjes: de voor dit doel in de fabriek uitgeperste uien zullen een koek vormen, die uitstekend geschikt is voor veevoer). Er is in Nederland een stichting, die dergelijk onder zoek aanmoedigt: de Stichting Nederlandse Uienfederatie, toepasselijk afgekort als ’SNUiF”. Deze stichting, die thans veertig jaar bestaat, bundelt het hele be- dnjfsleven, dat in ons land met de ui te maken heeft. De ui is een belangrijk produkt in de vaderlandse land-en tuinbouw. Hij levert een kwart van de produktiewaarde van alle vollegrondsgroenten in ons land en er worden steeds meer uien geteeld: thans vijftienduizend hectaren, waarvan I d lZen<^- hectaren zilveruitjes. De uieteelt heeft in Nederland het hoogste pro- I ouktieniveau ter wereld. Dertig procent van de internationale handel in uien is m Nederlandse handen. Ons land is de grootste uienexporteur ter wereld: 85% van de produktie wordt in het buitenland verkocht. Het belangrijkste uienteelt- I *n het zu‘dwesten van ons land, in Zeeland en Zuid-Holland. vat lang niet iedereen schijnt te weten, is dat zilveruitjes, die we meestal op azyn in potten aanschaffen, ook gewone uien zijn. Ze krijgen echter de kans niet om groot te worden. Ze worden zo dicht opeen gezaaid, dat ze elkaar verdringen en daardoor het gewenste geringe formaat niet overschrijden. dencentra. - Aandacht voor sociaal-culturele mo gelijkheden voor gepensioneerden is vereist. GEHANDICAPTEN -Door nieuwbouw of woningaanpas- aan het wegnemen van achterstand- s*n8 moet het mogelijk zijn elke gehan- situaties. dicapte te laten wonen in een voor hem - De door de overheid opgerichte wel- passende woning. zijnsdiensten worden bestuurd op een Gestimuleerd dient te worden dat in democratische wijze waarbij de betrok- sociale werkplaatsen de werknemer kenen mede-verantwoordelijkheid dra- werk verricht, op een niveau waartoe gen hij of zij in staat is. -De door de gemeentelijke overheid - De gemeente stelt zich positief op ten --j- --=- j- aanzien van plaatsing van gehandicap ten in gemeentelijke functies. - Deelname aan onderwijs, sport en re- creatie kan worden bevorderd door BÖnkeïaar, MuzTe'kschool aangepaste voorzieningen en een op hen gericht (verenigings)beleid. - De gemeentelijke sportvoorzieningen worden beschikbaar gesteld voor ge- handicaptensport waarbij zonodig aan- ZOrg (o.a. huisartsen en tandartsen) die nen voldoende beschikbaar en goed be reikbaar te zijn. - Kwetsbare- en risicogroepen worden extra gesteund om een volwaardige plaats in de samenleving te verwerven. Erkend wordt dat stimulering van her- V°?r dx, minderheden welke zich blij- scholing, bijscholing en zorg voor zin- xt_ volle arbeid hiertoe een goed hulpmid- voorwaarden te scheppen dei ;s waardoor zij zich meer in °nze gemeen- Naast materiële nood vraagt ook im- materjële nood, zeker bij nazorg, veel aandacht. - De gemeente ziet er op toe dat de door de Algemene Bijstandswet gebo den ruimte tot individualisering opti maal benut wordt. - De voorlichting over sociale hulpver- de Klimopgroep een zwerftocht van drie dagen langs Werkendam, slot Loe- vestein in Woudrichem en een grote scheepswerf in Heusden. Tijdens deze dagen sliep men in de boten. Dit jaar hadden de Klimoppers ook een dag ge organiseerd voor ouders en belangstel lenden. Met een bus vertrok men vanaf het clubhuis in Waddinxveen naar -Drimmelen waar men werd afgehaald Peeters te Waddinxveen. Benoemd di- door m.s. Boukje Vervolgens een recteur A. K. Vissers te Den Haag. rondtocht door de Biesbosch, verschil lende waterspelen en admiraal-roeien BEMAVOBV Op het eind, wat eigenlijk zeilen had De heer A. K. Vissers uit Den Haag is moeten zijn. Maar de wind liet iede- tevens benoemd tot directeur van Be- reen in de steek. Met de spreuk: Goede mavo BV te Waddinxveen, aldus een vaart, gunstige wind werd vertrokken, mededeling uit het handelsregister van de Goudse Kamer. ring door jeugdigen op te sporen geboden hulp dient hierop aan te slui- verleningscentrum ’’Anne Frank” blijft ten; noodzakelijk. voorlichting (zonodig regionaal) over - Het plaatsen van banken, als rustpunt drugs, alcohol en nicotinegebruik bij winkelcentra en op bejaardenroutes wordt bevorderd; en het overzichtelijk maken van over- een open sfeer tussen jeugd en steekplaatsen is gewenst. politie-apparaat wordt nagestreefd. - De indicatiestelling is norm voor het VOLKSGEZONDHEID plaatsingsbeleid in bejaardenoorden. SOCIALE ZORG - Ingesteld wordt een commissie van advies en bijstand inzake bejaardenbe- - De gemeente bevordert, met mede- leid (platformcommissie). werking van op regionaal niveau wer- - Bevorderd wordt het bijelkaar blijven kende organisaties, een goede samen wonen van bejaarde echtparen een der partners lichamelijke of psychi- heidszorg, maatschappelijke dienstver- sche behandeling behoeft. lening en sociale hulpverlening, met als - Gestimuleerd wordt particuliere hulp- doel j’signalering” en ’’verbetering na- verlening en aanpassing van woningen, zorg”.

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 11