de hefbrug Rondom Een mening Collecte Kees en Kees Gezegd Het weten waard Vrijwilligers (2) Carla Goedraad in jeep met Rob de Nijs Buschauffeur Per telefoon Vrijwilligers (1) Folkzanger Johnny Silvo zondag in De Bonkelaar w Samenstelling: Bert J. Woudenberg De Engelse folkzanger Johnny Silvo. Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 VW WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 125.000.000 keer gebeld. De volgende week is toebedeeld (zoals de Waddinxveners deze week aan de rondge brachte collectezakjes zullen hebben ge- dichters weliswaar vaak een eilandje in het moeras van onze wereld, maar even "Als Carter, met al zijn macht, vóór de besprekingen van Camp David bidt om vrede, dan bid ik met hem mee: maar nie mand zou mogen wegkruipen voor de vraag: waar sta ik eigenlijk zelf inzake oorlog of vrede?" (Patoor P. M. Olst- hoorn in Fictorientje, het weekblaadje voor de St. Victorparochie). "Stichting Prinses Beatrix Fonds". Dat Fonds, dat zorg draagt voor poliopa- tiênten, spastici en vele andere groepen van lichamelijk gehandicapten, klopt ook dit jaar bij de nederlandse bevolking aan om een bijdrage. Uw bijdrage, om haar taak t.o.v. de onder haar doelstelling vallende gehandicapten te kunnen uitvoeren en dat moet nog steeds. Ondanks de vele sociale voorzie ningen is er dat beetje extra hulp noodza kelijk voor velen, om ze beter te kunnen laten functioneren in onze maatschappij, om ze letterlijk op weg te helpen, om ze ook eens een vacantie te gunnen, om hun huis iets beter aan te passen en gaat u zo maar door, Vijf miljoen gulden per jaar is daar voor nodig! Laat uw kans niet voorbijgaan om onze gehandicapten te helpen. Geef royaal in de collectebus of op giro 969, Prinses Beatrix Fonds, 's-Gravenhage. ten gehouden. Het initiatief tot het houden van deze bijzonder dienst is afkomstig van de diaconie van de Centrale Hervormde Gemeente. Van Carla Goedraad's rit in de jeep met zanger Rob de Nijs maakte haar vader deze foto. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/N. Goedraad). op de ceramische afdeling van de Konin klijke Porceleyne Fles te Delft, waar zij enige jaren met elkaar samenwerkten. Zij studeerden aan de Academie voor beel dende kunsten in Den Haag en Pedagogi sche A cademie. Kees de Jong is verbonden als docent aan de HTS te Rotterdam. "Ik hoop dat wij u over uw drempelvrees heen kunnen helpen en zien u graag op 19 sep tember "De Bonkelaar" aldus Kees v.d. Molen. Volgende week dinsdagavond gaan de twee beeldende kunstenaars Kees de Jong en Kees van der Molen in het jeugd- en j - - van slart met hun nieuwe teken- en schildercursus. De Waddinxveense cursisten kunnen op die avonden kennis maken met het teke nen en schilderen van stillevens, portret ten. perspectieftekenen en het maken van aquarellen. Ook voor hen die nog nooit getekend hebben is het misschien een uit daging om eens langs te komen. "In voor gaande jaren zijn wij er in geslaagd onze cursisten te motiveren en enthousiast te krijgen voor deze fijne hobby" aldus Kees de Jong die al enige jaren aan De Bonke laar is verbonden en dus geen onbekende is in Waddinxveen. "Mijn samenwerking met Kees van der Molen is uitgegroeid tot een hechte vriendschap, wat ook voor de cursus van groot belang is. In de eerste plaats komen onze cursisten om wat te leren, maar tij dens onze cursusavonden speelt gezellig heid een belangrijke rol. Reden te meer nom eens geheel vrijblijvend te komen kij- van 't Ketelhuis aan de Busken Huetlaan ken Beide kunstenaars leerden elkaar kennen a.s. om 8 uur in De Bonkelaar, Beukenhof 5 in Waddinxveen te komen", aldus die NIVON-brief aan iedereen, die in deze streek vrijwilliger is bij het vormings- en Theo de Jong, Henk Kooyman, Inez Me- ontwikkelingswerk met volwassenen. ter, Sonja Meyer, Josche Roverts, Fem Rutke en Arjen Struik vullen verder ge noemde bundel, met wisselend succes, va riërend van wat ouderwetse regionale na tuurbeschrijvingen, mijmeringen, tot expressionistische filosofieën, liefde, ver- liefdheid'op de taal als taal: een ding om mee te spelen". De bundel Daglicht is via Theo den Boon te verkrijgen, in z 'n atelier aan de Dops- traat. Hij is daar 's middags van 2 tot 6 uur. Zondag 24 september wordt er 's mid dags om half drie in de hervormde Bethel- kerk aan de Bilderdijklaan een aangepa ste kerkdienst voor geestelijk ghandicap- ook Nederland. grote hits van Rob de Nijs, 2. In welk dorp woont Rob? en 3. Hoe heette de vroegere -- -j x van Rob? goed wist te beantwoorden. Carla Goedraad, de 15-jarige dochter van een aan de Peuleyen wonend hoofd van een lagere school in Zoetermeer, kan nog een mooie dag in augustus mocht ze op initiatief van "Autobuschauffeur bij Westnederland een beroep met inhoud". Een brochure met deze aansprekende tekst krijgt iede reen die bij NV Verenigd Streekvervoer Westnederland in Waddinxveen infor meert of solliciteert. De brochure is in een flinke oplage ook I uitgezet bij instanties als de Gewestelijke I Arbeidsbureaus, beroepskeuzebureaus, bij I Defensie enz. Achtergrond van de bro- I chure is de zorg die de personeelswerving I baart. Meer en gerichte informatie, zo is I de stellige overtuiging van Westnederland, I kan van nut zijn voor de werving. I De kleurrijke geïllustreerde brochure laat I op een lijnennetkaart zien waar Westne- I derland rijdt, geeft de nodige informatie I over het bedrijf, over de bussen waarmee I Westnederland rijdt, over het werk van I chauffeur en over de voorwaarden die aan I hem gesteld worden. Uiteraard staat er I ook in hoeveel verlof men krijgt en hoe I hoog het salaris is. I De brochure vertelt verder wat er alle- I maal komt kijken als men solliciteert: I over de rijtest en de medische en psycholo- I gische keuring. Ook hoe het loopt als de I sollicitant is aangenomen en in dienst I treedt. i Westnederland hoopt met de brochure I meer mensen te interesseren voor het vak I van buschauffeur. Het bedrijf hoopt ook I dat het percentage 'afvallerszal dalen nu I men sollicitanten op deze manier zo uitge- 1 breid informeert. haar jaarlijks inzamelingsactie te houden, cijfers uitgedrukt is de tijdmelding hier- tionaal Fonds voor de bestrijding van de voor een goed voorbeeld. Het afgelopen kinderverlamming. Later werd het Het Naeen zeer goede start van het seizoen en een groot aantal inschrijvingen voor groepen en cursussen zit men een beetje omhoog met de vrijwillige leiding voor verschillende activiteiten. Hel team van 't Ketelhuis is van mening dat de activiteiten zoveel mogelijk voor en door buurtbewo ners moeten gebeuren. Met name voor een aantal creativiteitsgroepen is er een te kort aan leiding. Het betreft hier vooral de creativiteitsgroepen voor de kinderen in de leeftijd van 4 tot 15 jaar. Vrijwilligers die steeds haar geluk niet op. Op e interesse hebben om leiding te geven aan dj j--L-j een van de creativiteitsgroepen kunnen het popweekblad "Hitkrant" in de jeep contact opnemen met de leiding van 't Ke- met zanger Rob de Nijs. Haar droomwens telhuis (tel. 6860). Voor deze nieuwe vrij- - de vijfde die het blad zou gaan vervullen - willigers worden ook een aantal avonden kon in vervulling gaan, omdat ze voor dit georganiseerd waarin mogelijkheden wor- doel de drie vragen 1. Noem minstens drie den aangereikt om deze creativiteitsgroe pen zo goed mogelijk te begeleiden. Te vens worden de vrijwilligers betrokken in begeleidingsgroep de besluitvorming van de organisatie. Voor nieuwe vrijwilligers, nieuwe ideeën en suggesties staan de medewerkers van 't Ketelhuis open. de kunst: Nescio'sBavinck werd er krank- stituut voor Volksontwikkeling en Natuur- jaar werd de tijdmelding namelijk Prinses Beatrix-Poliofonds en nog weer gj later, na uitbreiding van de doelstelling de f Fotot: Weekblad voor Waddinxveen/Ann Dex) WADDINXVEEN In het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar treedt zondagmiddag om half drie op de uit stekende Engelse folkzanger Johnny Silvo (toegangsprijs f 4,-, kinderen f 2,50). Het repertoire van de man met de fantastische stem is zeer gevarieerd van traditionele folk naar country, jazz, blues, soul, tot oude favoriete songs, zoals: ”1 wish I could shimmy like my sister Kate”. Maar hij is meer dan al leen maar een zanger en gitaar-speler, als je hem nummers als ”Kate” en ”My brudda sylvest”, hoort spelen, dan weet je dat hij een van de groten is. Johnny Silvo’s introductie in de mu ziekwereld was als zanger in oude jazz- groepen, hij werkte in die tijd samen met Terry Lightfoot, Kenny Ball en Dick Charlesworth. Toen dat een be etje afliep trok hij naar de folkclubs. In die tijd speelde hij ook veel op de Kanaal-eilanden voor de toeristen, die hij vermaakte met hits van Frank Ifield, Burl Ives en Harry Belafonte. Momenteel is zijn werk /ok verdeeld tussen folk-clubs, conserten en cabaret. Hierdoor reist Johnny Silvo niet alleen door heel Engeland, maar ook op het vaste land van Europa en andere delen van de wereld, zoals Cyprus, Gibraltar, Brits Honduras, Zweden en natuurlijk f voor het onderhouden van sociale en zake- vereniglng lijke contacten wordt gebruikt, maqr ook smijter liet Carla weten dat ze al heel lang J merkt) aan het Prinses Beatrix Fonds, om a u haar jaarlijks inzamelingsactie te houden, later te ontdekken dat dat niet kan. De andere en zwaardere eisen worden gesteld als bron voor informatie gaat dienen. In Het Fonds werd in 1956 opgericht als Na- menselijke onmacht, ook van de musisch dan vroeger”. begaafde mens, is een bekend gegeven in Zo begint een brief van het Nederlands In- zinnig van, Nijhojf en Vestdijk geraakten vriendenwerk (NIVON) aan ieder- ervan in diepe depressies, Van Gogh sneed een die als vrijwilliger betrokken is bij zich een oor af en pleegde zelfmoord, het plaatselijk vormings- en ontwikkeling- Vooral dit laatste werkt remmend om de swerk met volwassenen. Het NIVON en voortschrijding van de kuituur en het is een aantal andere organisaties en instel- daarom verstandig je kader te verkleinen lingen hebben namelijk iets gedaan om de als je je begeeft op het gladde ijs van de weerbaarheid van deze vrijwilligers te ver- musische uiting, vooral op het duistere ijs groten. van de taal. Doe je dat niet brand je je L-L‘---',!- vleugels ‘op weg naar het hoogste en je stort neer, omopgemerkt, onbegrepen en ongehoord. Maar ook als je je beperkt tot laten we zeggen de tijd en de ruimte om En met deze woorden kwam er een einde aan de werkelijkheid geworden droom wens van de Waddinxveense Carla Goedraad. In onze aankondiging van Theo den Boon's expositie "Waddinxveen in beeld" schreven we twee weken geleden over de bundel "Daglicht", die kortgeleden onder auspiciën van het kunstcentrum Burgvliet in Gouda is verschenen, mede dank zij de financiële medewerking van onder meer het Waddinxveense bedrijf De Waardt B V. In de 128 pagina 's tellende bundel be vindt zich ook werk van Theo den Boon. De Waddinxvener AKalkman (Peuleyen 17) gaf voor ons de volgende "mening" over Theo'sgedrukte werk: "De dichter Lucebert schreef eens van zins te zijn "de ruimte van het volledig le- ven tot uitdrukking te brengen", om even "We hebben een cursus samengesteld die we, heel gewoon, 'School voor Vrijwilli gers’ hebben genoemd. In 20 bijeenkom sten met duidelijk lesmateriaal willen we iedereen vetrouwd maken met onderwer- je heen, pen als: het maken van programma's en kom je tot de ontdekking dat je eigen tijd het peilen van behoeften: het omgaan met en ruimte bodemloos zijn, zonder plafond groepen deelnemers; het werven van zijn, en terugwijkende wanden hebben, nieuwe leden; subsidieregelingen en het Alle pogingen om je omgeving vast te pak- financieren van ken en worstelend te vertalen zullen, wat aspecten van verschillende organisatievor- je ook probeert, falen. De bundel "Daglicht" van werkgroep Burgvliet, geeft een beeld van zo’n worsteling met de taal. Morrelend aan l de handrem eraf te halen, hij ragde door een fan van Rob is en vroeger zelfs verliefd zijn vrouw Elly de foto's voor de hoes heejt de duinen alsof hij nooit anders gedaan op hem geweest. Zijn elpees kende ze gemaakt en dat hij erg gelukkig was dat had! Heuvel op, heuvel af, in duizeling- goed, maar over de "Rob de Nijs’, wilde ze zijn eigen nummer Seizoenen’ van z’n vo- 2i'.'.L.. wel wat meer weten. men Rob en Carla uiteindelijk weer op de "Ik heb vier nummers zelf geschreven", boulevard terecht. Nog een klein stukje vertelde Rob. Verder staan er onder an- van Randy New- zei hij hoopvol man en Michel Sardou op. Eén van de mooiste nummers vind ik zei 'Bang', een vertaling van het Beach Boys-nummer 'Tears in the morning'. Rob vertelde dat het weerbericht (003): in samenwer king met het KNMI ANP-nieuwsdienst (06222-333in sa menwerking met het ANP beurskoersendienst 020-211711): in samenwerking met de vereniging voor de effectenhandel geinlijn (020-211811): in samenwer- de duinen alsof hij nooit anders gedaan king met Max Tailleur L J' -j~. --f Weekeind Sportnieuws (020-214214): wekkende vaart. Met beurse billen kwa- in samenwerking met het ANP Hit van de dag (020-215161in sa menwerking met BUMA/STEMRA/in- stiekem over het strand, waar de badga- dere vertaalde nummers stituut de Nationale Hitparade. sten natuurlijk hun ogen uitkeken, en toen ger oppassen niet van de sokken te worden Het blijkt dat de telefoon niet meer alleen was het droomwens-tweetal weer bij het gepraat. Daarbij komt dat ook aan de ge- voor het onderhouden van sociale en zake- restaurant. Vanachter een kolossale uit- wone werkzaamheden van een i- op hem geweest. Zijn elpees kende ze gemaakt wel wat meer weten. rige elpee door een Duitse zangeres opge nomen gaat worden. ‘Misschien dat er nu ook een internationale doorbraak komt’, "U bent vrijwilliger slid van een vereniging, misschien als be- het vormings- en Links Kees van der Molen, rechts aktiviteitende juridische Kees de Jong. men: het ontwikkelen en onderhouden van de literaire relaties met andere organisaties en met de L 1 rvc-c-o riAii Mc-r irjiixtQ.it tit .rto-t Gemeente; het verzorgen van publiciteit vrijetijdscentrum De Bonkelaar en het maken van eigen pubhkaties. En de ruimte, de benen steeds hoog op- andere onderwerpen die een vrijwilliger trekkend, vinden de leden van deze groep tot een deskundig medespeler maken. Wij J' ---gaan de kursus op verschillende plaatsen in het land houden, waaronder ook bij u in vaak zakken ze weg in onherkenbare oj de buurt. Onze bedoeling is te beginnen oppervlakkige verwoordingen. met een informatieavond, waar we alles De Waddinxvener Theo den Boon is een over de inhoud en opzet van de kursus ver- geïnfecteerde door de taal, die als beel- tellen. We willen u daarom graag uitnodi- dend kunstenaar heeft leren kijken naar gen om op donderdagavond 28 september de dingen die hem omgeven en die omge ving inlijst, de woorden netjes op een rij en hermunt in gedichten die soms herken baar en ontroerend sterk zijn. "Carla Goedraad uit Waddinxveen moet maar een warm jack uitzoeken voor haar strandrit in een jeep met Rob de Nijs", schreef "Hitkrant"jubelend in de bekend making van de vijfde droomwens prijsvraag. Maar dat hoefde helemaal niet. Het was die dag stralend weer en dus: overvolle stranden en stralende hu- Vanaf 7 september bestaat de mogelijk- meuren. Geen wonder dat Carla en Rob, heid de hit van de dag via de telefoon te scheurend in hun jeep, heel wat bekijks beluisteren. Op die dag is namelijk de kregen. "hittelefoon", tot stand gekomen in sa- Voordat Rob de Nijs voor een optreden menwerking tussen PTT en BUMA- naar België zou gaan luisterde Carla ST EM RA via het instituut "de Nationale Goedraad ademloos naar haar idool. De Hitparade", in werking gesteld. Na het nacht ervoor had ze van deze ontmoeting kiezen van hun speciale hitvandedagnum- al slecht geslapen, zo staat er in Hit- mer: 020-214161 klinkt de hit van die dag krant" nr. 36 van deze week, waarin pa- door de telefoon. Iedere dag zal een an- ginagroot verslag wordt gedaan van Car- dere plaat uit de hitparade ten gehore lo s werkelijkheid geworden droomwens, worden gebracht. Deze nieuwe dienst is Ao weten we dat de kennismaking met overigens alleen te beluisteren gedurende R°b de Nijs plaats vond in restaurant de uren van het goedkope telefoontarief, Neptunus aan de boulevard van Bergen namelijk dagelijks van 18.00 tot 8.00 uur aan Zee. Een kopje koffie hielp om over en gedurende het gehele weekeinde. De de eerste verlegenheid heen te komen en hittelefoon betekent een verdere uitbrei- daarna stapten Rob en Carla in de jeep, ding van het dienstenpakket van PTT op De bedoeling was om lekker over het het gebied van de telefonische informatie- strand te gaan scheuren, maar daar had voorziening. De volgende informatiedien- de politie toch wel bezwaren tegen, omdat o oent vrijwilliger m het vormings- en sten zijn thans beschikbaarhet nou eenmaal ondoenlijk is om tussen ontwikkelingswerk. Misschien als bestuur- de tijd (002allerlei badgasten, strandstoelen en tenten door te razen zonder ongelukken te ma ken. En dat was de bedoeling niet. Maar Carla en Rob zagen een rit door de duinen óók wel zitten en zo ging het dus het mulle zand in. Rob was verrukt van de jeep. Al vergat hij dan in het begin ook om geleider van groepen en klubs, als lid van een werkgroep, misschien anders aktief. In ieder geval doet u het werk met enthou siasme en idealisme. Dat hopen we ten minste. Want, om eerlijk te zijn: vrijwilli ger zijn is tegenwoordig niet altijd even eenvoudig. Het werk wordt steeds inge wikkelder en je krijgt te maken met veel nieuwe zaken. Wie zit niet met vragen over welzijnsplanning, volwasseneneduka- de, samenwerkingsvragen, kansarme groepen enz. Beroepskrachten zitten daar vaak veel beter in en je moet als vrijwilli- •w-;

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 13