Silly Wizard zondagmiddag in De Bonkelaar Lezers schrijven Zondagavond theater- optreden Jules Croiset “zinoL onzin? In De Bonkelaar om 20.15 uur Thriller Taxi driver in De Bonkelaar KLACHTEN BEZORGING Peuleyen 15, telefoon 2604 AMNESTY SCHRIJFT VOOR DE VELE POLITIEKE GEVANGENEN OEGANDA LIJDT ONZE POLITIE AAN OVERBEZETTING OPENBARE COMMISSIE VERGADERING WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1978 1. 2. 3. LEDEN Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. WADDINXVEEN Jules Croiset, komende zondag in het Wad- dinxveense jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar om kwart over acht aanwezig met een solo-voorstelling, brengt hier op de planken een monoloog uit ”De zangen van Maldoror” van De Lautréamont. Met twee andere monologen wordt deze bekende Nederlandse acteur een cyclus gevormd, welke de gevoelens personifieert van de mens rond de eeuwwisseling. De voorstelling is toegankelijk tegen betaling van negen <*WEO Jongerendag zaterdag 7oktobt-r.Groenooiillullen-Leiden niet o.a. Henk Binnendijken Festo Kivengere WADDINXVEEN De gebruikelijke schrijfdagen van de werkgroep Waddinxveen van Amnesty International staan in deze weken geheel in het teken van Oeganda-actie van deze organisatie, die zich inzet voor politieke gevangenen in de hele wereld. 0 V ook de kritiek dat deed, toen in 1869 de uit zes delen bestaande Chants de Mal- doror, nu onder het pseudonien Comte INLICHTINGEN Over het solotoneel van Jules Croiset zijn inlichtingen te verkrijgen op don derdag bij Adeline Wijnen-Vervlossen tussen 18.00-20.00 uur, telefoon 5935 en op vrijdag bij Wil Uiterwijk-Nelissen tussen 18.00-20.00 uur, telefoon.5140. De Schotse folkgroep Silly Wizard. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Pat Rush Agency). gulden per persoon. Houders van een CJP- of bejaardenpaspoort beta len 5,50. Comte de Lautréamont is de schuil naam van de Franse dichter Isidore Lu cien Ducasse. Wie was deze Isidore Lu cien Ducasse? Hij werd geboren op 4 april 1846 in Montevideo (Uruguay), waar zijn vader werkzaam was als thea- saurier bij de Franse ambassade. Op 14-jarige leeftijd stuurden zijn ouders hem naar Frankrijk, waar hij o.a. in Tarbes het gymnasium bezocht, in Pau een kostschool en de Polytechnische school in Parijs. In deze laatste stad vestigde hij zich in de Rue Notre Dame des Victoires, waar hij een appartement betrok en aan de eerste Zangen van Maldoror be gon, welke hij ’s nachts,.gezeten achter een piano, waarop hij zichzelf bege leidde, overluid deklameerde, daarmee de overige bewoners van het huis tot wanhoop drijvend, want zij konden na tuurlijk niet vermoeden, dat als zij mid den in de nacht wakker schrokken, een wonderbaarlijk kunstenaar en zeld zaam schepper van taal-symphonieën, terwijl hij de piano deed dreunen, op zoek was naar de rythmen van zijn taal muziek. Zij ergerden zich slechts, zoals WADDINXVEEN In het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar draait vrijdagavond 29 september om half ne gen de film Taxidriver van Martin Scorsese. Een thriller met in de hoof drollen Robert de Niro en Peter Boyle. Dit is het verhaal: Travis Bickie, in 1973 eervol ontslagen uit de U.S. Ma rine, lijdt aan slapeloosheid. Derhalve besluit hij dienst te nemen als taxi chauffeur in New York. Travis zit vol ongenoegen over het leven in het alge meen en over het schuim dat New York-bij-nacht bevolkt in het bijzon der. Een open riool noemt hij het, een plee die nodig doogespoeld moet wor den. Hij schaft zich een arsenaal wa pens aan, van een 44 magnum tot een ordinaire Colt, en neemt bovendien schietles. ‘Ik ga nu iets doen, waartoe ik eigenlijk altijd ben voorbestemd’. Half kaalgeschoren en er uitziend als een Indiaan doet Travis een mislukte poging om de presidentskandidaat om zeep te brengen. Vervolgens richt hij zijn gewelddadigheid op de souteneurs rondom het jonge hoertje Iris. Dit wordt een klef bleodbad, waaruit Tra vis echter gevierd tevoorschijn komt als maffiakiller en redder van de verdrukte onschuld. groep. Radiowerk voor de BBC en de onafhankelijke stations (op zowel lo kaal als nationaal niveau) alsmede in Frankrijk en Nederland (KRO’s ”12 tot 2”, AVRO’s ’’Trad”) heeft er ook toe bijgedragen om hun muziek voor een breder publiek te brengen, dat steeds meer waardering opbracht. En een nieuwe, zelfgeproduceerde LP staat op het programma om in mei van dit jaar te worden uitgebracht. Folk boogie is de naam, die ze aan hun muziek geven - een mengsel van tradi tionele balladen en formidabele instru mentale stukken waarmee ze het kun nen opnemen tegen de beste rockband en tegelijkertijd toch de meeste fer vente folk liefhebbers tevreden kunnen stellen. De leden zijn: Bob Thomas - gitaren, mandoline, dul cimer, banjo, zang - werd geboren in Glasgow en groeide op in de Shetland Eilanden. Hij was een van de medeo prichters van de groep, samen met Johnny en Gordon. Martin ("Mame”) Hadden - electrische bas, harmonium, zang - werd geboren in Aberdeen en groeide op in Blairgow rie, Perthshire, samen met Andy. Hij speelde in een grote verscheidenheid van rock-, country- en folkgroepen voordat hij zich bij Silly Wizard in sep tember 1976 aansloot. Andy Stewart - tenor banjo, mandoline, zang - is een van de weinige echte Schotse traditionele zangers, die leerde zingen in de traditionele stijl van z’n fa milie. Andy en Johnny zijn hoofdzake lijk verantwoordelijk voor de inbreng van veel van de Schotse liedjes, die de groep zingt, speciaal het werk van Burns. Johnny Cunningham - fiddle, mando line, bouzouki, zang - is ongetwijfeld één van de beste Britse fiddlespeler van vandaag. Voormalig lid van de Scottish National Youth Orchestra Johnny zoekt ook veel van de danswijs jes en liedjes van de groep. Phil Cunningham - accordeon, key boards, whistles, fluit en zang - wa Schots Junior Classical Accordior Champion gedurende drie opéénvol- gende jaren en is een van Schotlands beste jonge musici van dit moment. Al leerling van de beroemde fransman L Petomaine ontwikkelt Phil belangste ling in het gebruik van electrische ke\ boards in Folk. Gordon Jones - gitaren, bouzouk bodhran en zang - komt uit een Wels familie en heeft een Merseyside opvo< ding. Hij speelde drums in R&B gro< pen gedurende de ’’Merseyside boom (waarbij optredens in The Cavern maar begon in folkclubs te zingen ti dens zijn studie aan de kunstacademi- waardoor hij Bob en Johnny leerG kennen. - het feit dat het regime in Oeganda de ernstige verontrusting van de interna tionale publieke opinie en van interna tionale organisaties als de Verenigde Naties voortdurend negeert, waardoor de indruk wordt gewekt dat grove schendingen van mensenrechten straf feloos kunnen worden begaan. Bovenstaande aspecten van onder drukking in Oeganda worden in het rapport met talrijke voorbeelden toege licht. Het rapport behandelt vooral de gebeurtenissen in 1977 en de eerste helft van 1978. In deze dagen hoeft u er de krant maar op na te slaan of u vindt er wel een arti kel over arbeidstijdverkorting in; in het meestal trieste geval zelfs van ontsla gen. Tussen al deze sombere verhalen staat er af en toe een advertentie van de politie in. In deze advertentie doet men een beroep op jonge mannen die een baan met toekomst zoeken. De politie komt in bepaalde steden van ons land dus personeel te kort. Er zijn echter ook gemeenten waar men het vermoeden zou krijgen dat er sprake is van overbezetting. Een symptoom van overbezetting is het letten op futilitei ten. Zou het in dergelijke gevallen niet beter zijn deze mensen over te plaat sen? Zij zouden hun collega’s elders kunnen assisteren. Het bovenstaande zou msschien van toepassing kunnen zijn voor de Wad- dinxveense politie. Afgelopen donderdag avond (21 september) kreeg ik een wrang gevoel in m’n maag toen ik één van de futiliteiten van de politie mee maakte. In verband met de werkzaam heden aan de parkeerplaatsen van het Mevrouw Kuipers-Rietbergplantsoen kwamen vele flatbewoners en hun be zoekers in parkeermoeilijkheden. Velen zijn overdag weg met hun auto en benutten enkel en alleen ’s avonds en ’s nachts de parkeerplaatsen. Gezien het feit dat het ’s, avonds en ’s nachts in Waddinxveen zo rustig is dat je er een WADDINXVEEN Zondagmiddag 1 oktober treedt om half drie in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar op de Schotse folkgroep Silly Wizard. De toegangsprijs hiervoor bedraagt vijf gulden. Kinderen betalen 3,50. De Schotse groep Silly Wizard moet zo langzamerhand wel één van de meest bekende en populaire groepen op het folktoneel zijn, die met hun groot muzi kaal vakmanschap en presentatie van hun liedjes en wijsjes vol grollen en grappen de bewondering en het respect winnen van hun publiek overal in het land. Het is nu al meer dan 5 jaar geleden dat de groep werd gevormd en in die pe riode hebben ze vele samenstellingen en onfortuinlijke voorvallen overleefd om een reputatie op te bouwen en te behouden als één van de hardst wer kende en best ontwikkelde folkgroepen in de circuits van de Britse universitei- ten en clubs. Ze hebben opgetreden in alle uithoeken van Engeland, Schot land en Wales, zowel als Frankrijk en nederland, terwijl ze toch nog de tijd vonden om de muziek te schrijven en op te voeren voor twee producties in een theater in Liverpool in 1975. In mei 1976 kwam de eerste LP van de groep uit op het XTRA label van Tran satlantic, waarvan ondanks een slechte persing en een opvallende afwezigheid aan publiciteit, de eerste persing bin nen vier weken werd uitverkocht, zui ver tengevolge van de optredens van de kanon kunt afschieten, dachten enkele gedupeerden te gemakkelijk over de verkeersdrukte. Zij plaatsten hun auto langs het trottoir van de Johannes Post- laan. Hier geldt overigens wel een par keerverbod. Gezien de uitzonderlijke situatie als gevolg van de bestrating za gen zij hierin voor enkele avonden geen probleem. De politie dacht er anders over. Nog geen twee uur hadden de auto’s er ge staan of onze vrienden van de politie waren op de plaats des onrechts aanwe zig. Onverbiddelijk werd toen de wet gehanteerd. Dit betekende dat enkele bewoners, die de politie zagen arri veren, overhaast hun auto vele straten verder moesten parkeren. Niet iede reen had de onverwachte actie kunnen voorzien. Dit leverde voor hen een bon op. Mocht ik in de aanvang van dit schrij ven een foutieve conclusie getrokken hebben, dan heb ik nog een goede raad voor de politie. Wees wat soepeler in si tuaties als bovenstaande en let bijvoor beeld meer op fietsende en brommende mensen in de Passage. Ook het toene mende vandalisme vraagt om meer op lettendheid van de politie. M. WOUDSTRA, Mevrouw Kuipers-Rietbergplantsoen de Lautrémont, bij de Parijse uitgever Louis Genonceaux het levenslicht za gen. Ze noemden de Zangen het werk van een verdorven wezen en het product van een krankzinnige geest. Op de och tend van de 24ste november 1870 werd de jonge dichter dood op zijn kamers aangetroffen. Over de oorzaak van zijn dood tast men nog steeds in het duister. Was het de tuberculose, waaraan hij leed? Was het zelfmoord? Of duiden de woorden in het document dat zijn doodsoorzaak moest vaststellen ”sans autres renseignemenst” op het feit, dat hij van overheidswege uit de weg móést worden geruimd. Moord dus. Men weet het niet en men zal het wel nooit aan de weet komen. Laten wij ons dus daarom slechts beperken tot de conclu sie, dat de Zangen van Maldoror zeker niet het werk zijn van een krankzin nige, zoals de Franse literator Leon Vloy eens opmerkte, maar eerder een andere Franse literator geloven, Rémy de Gourmont, die Lautrémont éen ge niaal kunstenaar noemde, van wie het bijna niet te bevatten is, dat hij op 17- jarige leeftijd in staat is gebleken de wereld zo’n brok schoonheid te schenken. Jules Croiset in De Bonkelaar. WADDINXVEEN In het gemeente huis vergadert maandagavond 9 okto ber om acht uur de gemeentelijke com missie voor kunst, cultuur, recreatie en jeugd in het openbaar over deze agenda: Notulen vergadering d.d. 19 juni 1978. Mededelingen en ingekomen stuk ken. Eventuele aankoop beeld(en) t.b.v. gemeente. 4. Eventuele aankoop pentekening(en) heer T. P. den Boon t.b.v. gemeente. 5. Wat verder ter tafel komt. 6. Rondvraag. Dinsdag 10 oktober wordt er vanaf half acht geschreven in het AF-centrum en donderdagmiddag 12 oktober vanaf half twee bij Ineke Verheul, Peuleyen 174, tel. 5376. Op dit laatste adres kan op donderdagmiddag 9 november op nieuw worden geschreven voor de poli tieke gevangenen in Oeganda. In de pa storie van de rooms-katholieke St. Vic- torparochie aan de Zuidkade 176 kan alleen op dinsdagmiddag 14 november worden geschreven. Amnesty International is van mening dat er overtuigend bewijsmateriaal is om aan te tonen dat het militaire re gime in Oeganda al jaren verantwoor delijk is voor voortdurende en grove schendingen van de mensenrechten op grote schaal. Ook nadat president Amin in april van dit jaar de oprichting van een ’’Oegan- dese commissie voor de mensenrech ten” had aangekondigd en nadat Amin had verzekerd dat 1978 een jaar van verzoening en vrede zou worden is de situatie in Oeganda volgens Amnesty International niet verbeterd. De organisatie zegt dit in een vandaag gepubliceerd rapport. Amnesty schrijft daarin dat de situatie met betrekking tot de mensenrechten in Oeganda al zorgwekkend was voordat de president Amin in 1971 aan de macht kwam. Maar daarna zijn de schendingen van de mensenrechten ontstellend in om vang toegenomen, aldus het rapport. Amnesty International is met name verontrust door: - de omverwerping van het rechtssy steem; - de massale moordpartijen door leden van de veiligheidsdiensten van de rege ring; - de systematische martelingen; - de ontzegging van fundamentele men senrechten, zoals die in de Universele verklaring van de rechten van de mens worden gewaarborgd; gij

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 7