Met kussens naar De Bonkelaar? Deur naar een nog groter Waddinxveen niet op slot Kanaalgraverij is een omstreden zaak geworden Beleids- Beleidsprogramma 1978-1982 I I I I programma in hoofd stakken Waddinxveen voerde nooit oppositie Lijndiensten Westnederland langs Victorwijk I q K VEELGEVRAAGD de. t, den. g) WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 4 OKTOBER 1978 <oop- louda iken. twin- In hoofdstuk 6 van het beleidspro gramma staan de volgende zaken zo geregeld: sterdam niet te spelen: ”Dat zou een af gang worden na je man”, zei hij tegen Verbeke’s vrouw. t het ?n \ge is 1, ur ineu Het kwartet van Harry Verbeke, dat volgende week zaterdagavond in De Bonkelaar optreedt en waarvan de VPRO-radio opnamen maakt. teigeningsprocedure konden worden verworven. Thans lopen er nog twee beroepen bij de Kroon, waarvan nie mand weet wanneer daarover een uit spraak wordt gedaan. Zijn de gronden eenmaal in bezit, dan kan het Hoogheemraadschap Delfland, verantwoordelijk voor het zuidweste lijk deel van de provincie, in principe beginnen met de aanleg. De kosten worden op basis van de verouderde ge gevens geschat op 130 mln, maar zullen thans zeker op f 200 mln of wel licht meer uitkomen. Het is niet vreemd dat deze muzikant met z’n uitstekende begeleiders veel gevraagd wordt voor allerlei jazzclubs, festivals en radio-omroepen. Enkele maanden geleden is met deze vaste for matie een L.P. uitgebracht voor Cat Jazz Haarlem: ’’You or no one”. De plaat werd met het nodige enthousia sme door de pers en de radio ontvan gen. De beoordelingen luidden positief, variërend van ”een schitterende l.p.” (Michiel de Ruyter) tot ”het beste dat ik ooit van Harry heb gehoord” (Aad Bos). Dit succes heeft er al toe geleid dat er een volgende plaat op stapel staat. Over de begeleiders het volgende: pia nist Irv Rochlin komt uit de Verenigde Staten, Ohio. Hij schrijft veel composi ties en arrangementen voor dit kwartet. Hij speelde met Anita O’Day, Stan Getz, Dexter Gordon en Ben Webster. Bassist Harry Emmery is een bassist die de jazzliefhebbers in de gaten moeten houden. Hij wordt de opvolger van bas sist Rob Langereis. Hij is een veelge vraagde musicus die van studio’s naar jazzgroepen rent. Over drummer Max Bolleman is niet veel meer te zeggen dan dat hij in Waddinxveen al erg be kend is. Als drummer zorgt hij ervoor dat de aandacht geen moment veslapt door de nodige spirit. Toegang voor dit concert: f 7, C.J.P./5,— dinxveen en Voorburg. Daarbij zullen tevens mogelijke alternatieven van de bestaande plannen onder de loupe wor den genomen. De huidige plannen omvatten de aan leg van een kanaal tussen Waddinxveen en Voorburg, teneinde een buffer van zoet water te vormen tegen de verzil- ting van het grondwater in grote delen van Zuid-Holland. Het tracé van het kanaal is gebaseerd op gegevens die stammen uit 1967. Nagegaan zal wor den of zich intussen wijzigingen hebben voorgedaan, die tot een ander tracé zouden kunnen leiden dan wel nieuwe technische mogelijkheden, waardoor een zoetwaterkanaal geheel overbodig zou kunnen zijn. De aanleg van het kanaal is nog steeds niet ter hand genomen, o.a. omdat met name in Nootdorp en Leidschendam veel verzet tegen het tracé is gevoerd en gevallen slechts via de tijdrovende on- met de SGP een meerderheid hebben. VOLKSHUISVESTING - Zolang een landelijke huisvestingswet ontbreekt wordt het plaatselijk toewij zingsbeleid erop gericht te bevorderen dat de huidige bevolking en de economisch en sociaal gebondenen voorrang genieten bij het verwerven van huisvesting. - Toewijzingen geschieden naar urgen tie. - Zolang de schaarste aan goedkope huurwoningen en koopwoningen voort duurt, worden toetsingsnormen vastge steld (o.a. t.a.v. het inkomen) waaraan de kandidaat-bewoners moeten vol doen. - Er worden doeltreffende maatregelen genomen om de woningwetwoningen voor lagere inkomensgroepen beschik baar te krijgen en te houden. - Woningwetwoningen worden niet ten verkoop aangeboden. - Het eigen woningbezit wordt bevor derd, met name in de sector premie- koopwoningen en beschutte sfeerwo ningen. - Bij toewijzing van beschutte sfeerwo- ningen worden de rijkstoetsingsnormen gehanteerd. - Premiekoopwoningen worden in prin cipe toegewezen aan: huurders bene den een bepaalde inkomensgrens; eige naren van te saneren woningen; eigena ren van flatwoningen in de goedkope sector. - Erkend wordt dat ook een grote be hoefte bestaat aan de bouw van koop woningen voor huurders met middenin komens die juist boven de voor premie koopwoningen gestelde grenzen vallen. Het beleid wordt er op gericht ook aan deze behoefte tegemoet te komen door bouw van woningen met gemeentega rantie ten laste van het vrije sector con tingent. - Periodiek worden overzichten gepu bliceerd van de geregistreerde vraag naar huisvesting. Deze gegevens wor den op hardheid getoetst. - De toewijzing van eengezinswoningen aan gezinnen met kinderen in flats heeft hoge prioriteit. WONINGBOUW - Woningbouw geschiedt bij voorkeur in laagbouw. - Incidenteel is bouw tot 5 lagen toe laatbaar, mits dit goed is ingepast. - Woningverbetering en buurtverbete- ring worden bevorderd, afbraak wordt zoveel mogelijk beperkt. - De te bouwen woningen zullen naar grootte gedifferentieerd worden. Ook kleine nieuwbouwwoningen worden gebouwd voor alleenstaanden, bejaar denjongeren en onvolledige gezinnen. - Bij gebleken belangstelling van gega digden zal aan de woningbouwvereni gingen het verzoek worden gedaan de mogelijkheden te onderzoeken tot het realiseren van bouwvormen, die gericht zijn op huisvesting van andere dan de traditionele samenlevingsvormen. - De stedebouwkundige planning en de exploitatie-opzet van nieuw te ontwik kelen woongebieden zal gebaseerd worden op de bouw van woningen in de navolgende verhoudingen: minstens 30% woningwetwoningen en beschutte sfeerwoningen; minstens 45% premie- woningen; maximaal 25% woningen zonder rijkssteun. Hierbij is uitgang spunt dat het huurprijsniveau van de te bouwen huurwoningen op aanvaard baar peil wordt gehandhaafd en dat te vens in voldoende mate wordt voldaan aan de zich aandienende behoefte in de diverse sectoren. KERNENBELEID De nota kernenbeleid is uitgangspunt voor de planologische herziening en de feitelijke realisering van het centrum en het gebied rond de Dorpstraat. TWIJFEL In kringen van de progressieve fracties in Provinciale staten is intussen twijfel gerezen aan het nut en de noodzaak van het zoetwaterkanaal. Het besluit tot een nieuwe studie is in GS dan ook genomen door de socialistische meer derheid (vier PvdA-gedeputeerden en de commissaris der Koningin). De gedeputeerden van CDA en WD voelen er niets voor en willen het be staande plan uitvoeren zodra dat moge lijk is. De droge zomers van 1975 en 1976 hebben volgens deskundigen de noodzaak ervan wel aangetoond. Of het voorstel in de Staten ook een meer derheid zal halen staat nog te bezien, de benodigde gronden in een aantal aangezien daar WD en CDA samen WADDINXVEEN De deur naar een groter Waddinxveen zit niet he lemaal stevig op slot. Dat blijkt uit hoofdstuk 6 van het beleidspro gramma voor de raadsperiode 1978-1982. Daar staat letterlijk: ’’Bereid heid bestaat om bij door rijks- en provinciale overheden aan te tonen noodzaak, het bouwen ten behoeve van de regionale huisvesting, met name in de sociale sector, te overwegen”. In dit hoofdstuk wordt niet al leen de ruimtelijke ordening in dit dorp behandeld, maar ook het ker nenbeleid, nieuwe woongebieden, grondverwerving, gronduitgifte, wo ningbouw, volkshuisvesting en verkeer, vervoer en woonomgeving. - Gronden voor premiebouw worden verkocht voor prijzen die woningbouw binnen de gestelde premiegrenzen mo gelijk gemaakt. - Gronden voor woningwetbouw (en beschutte sfeerwoningen) worden ver kocht voor prijzen die een acceptabel huur (c.q. lasten)-niveau mogelijk ma ken. - Bij verkoop van gronden t.b.v. wo ningbouw wordt ter voorkoming van speculatie een boetebeding gehanteerd. GRONDVERWERVING - Het beleid is er op gericht dat de ge meente de gronden benodigd voor wo ningbouw zelf verwerft. - Speculatie in maagdelijke en bouw rijpe gronden wordt met kracht bestreden. WADDINXVEEN Het tweede jazz concert van de werkgroep Jazz wordt - zoals bericht - zaterdagavond 14 okto ber in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar gegeven. Dat gebeurt in een ruimte die deze zomer zo sfeervol mogelijk is gemaakt. Om nog meer die sfeer tot uitdrukking te laten komen schuift men de stoelen aan de kant. Verder mag iedereen die dat wil een kussen meebrengen en op de grond gaan zitten. In ieder geval liggen er al een paar grote vloerkleden. Om negen uur 's avonds start het kwar tet van de in Waddinxveen en omstre ken bekende tenorsaxofonist Harry Verbeke. Het kwartet bestaat uit gere nommeerde jazzmusici: behalve Harry Verbeke op tenorsax, de Amerikaanse pianist Irv Rochlin, Harry Emmery op bas en Max Bolleman op drums. Het bijzondere van dit concert is ook dat de VPRO-radio naar De Bonkelaar komt om een opname te maken voor uitzen ding. Het is dan ook niet zonder reden dat Harry, die nu al meer dan 25 jaar in het muzikantenvak zit, in 1968 de Wes sel Ilckenprijs kreeg uitgereikt tijdens een tv-uitzending in Amsterdam. Hij speelt een stuk ijzersterke swing muziek met een krachtig geluid op te nor, wat voor veel jazzliefhebbers posi tief herkenbaar is. Hij is actief geweest in zeer uiteenlopende maar altijd sterke jazzgroepen, o.a. de legendarische Dia mond Five, The Millers en Boy Edgar. Ook internationaal kreeg Harry waar dering van Amerikaanse musici zoals Stan Getz, Thelonius Monk en Phil Woods. Stan Getz durfde zelfs na soli van Verbeke in de Sheherazade in Am- WADDINXVEEN Het door het CDA en de PvdA opgestelde en door de WD onvoorwaarde lijk onderschreven (bijgewerkte) beleidsprogramma voor de raad speriode 1978-1982, zeg maar het ’’politieke spoorboekje” van onze volksvertegenwoordigers, omvat zeven hoofdstukken en ruim 14 pagina’s. In het Weekblad voor Waddinxveen zullen wij onze le zers in deze weken duidelijk ma ken wat er zoal is overeengeko men. Dan weet u tenminste waar u aan toe bent. Vandaag hoofdstuk 6 met als on derwerpen: ruimtelijke ordening, kernenbeleid, nieuwe woongebieden, grondverwerving, gronduitgifte, woningbouw, volkshuisvesting en verkeer, vervoer en woonomgeving. luidshinder voor bestaande bebou wing. Schadelijke doorsnijding van het landelijk gebied dient beperkt te wor den. - Een verkeerscirculatieplan en een verkeersveiligheidsplan worden opge steld. Deze vormen de basis voor de vormgeving van de diverse wegen en straten en voor maatregelen ter verbe tering van de veiligheid van fietsers en voetgangers. - Gestreefd wordt naar vermindering van de hinder welke de hefbrug voor het plaatselijk verkeer veroorzaakt (be tere regeling openingstijden). - Het openbaar vervoer dient aan zo veel mogelijk wensen tegemoet te ko men, o.a. door spreiding van vertrektij den van trein en bus en een doelmatige busroute door de gemeente. - De totstandkoming van een rechts treekse spoorverbinding Alphen- Boskoop-Waddinxveen richting Rot terdam en idem naar Den Haag dient bevorderd te worden. - Parkeerexcessen worden tegengegaan d.m.v. een parkeerexcessenverorde-- ning. - Ervaring met de aanwezige wooner ven wordt geïnventariseerd. Overleg met bewoners van straten welke in principe voor woonerfaanleg in aan merking komen wordt op gang ge bracht. Er wordt een urgentielijst opge steld voor woonerfaanleg binnen het beschikbare budget. WADDINXVEEN Het is voor Waddinxveen bijzonder onplezierig dat er in de eerste plaats nog steeds geen zekerheid is dat het zoetwater kanaal Waddinxveen(Gouwe)-Voorburg(Vliet) zal worden gegraven en dat er in de tweede plaats - als dat zo is - nog altijd niet is uitgemaakt of het kanaal inderdaad vanaf de Gouwe tot voorbij de Piasweg onder gronds zal lopen. Het vastgestelde streekplan Zuid-Holland Oost laat die laatste mogelijkheid open, waardoor de realisatie van de nieuwe woonwijk Zuidplas achter het sportpark ”de Sniep” geen gevaar be hoeft te lopen. Je kunt gerust zeggen dat het te graven zoetwaterkanaal intussen een omstre den vaarweg is geworden. In Wad- dinxveen is overigens nooit zoveel drukte gemaakt over deze kanaalgra verij. In het gemeentehuis stond en staat men op het standpunt dat de pro vincie en het hoogheemraadschap dit kanaal nu eenmaal willen, zodat er pla nologisch geen strobreed in de weg is gelegd om het karwei te laten plaatsvin den. Er zijn in het verleden alleen wat kritische geluiden geuit door oud-PSP- raadslid W. L. M. van Breemen en le den van de toenmalige raadsfractie voor de Progressieven. STUDIE Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland staan - zoals bericht - op het punt de provinciale staten voorstellen te doen om een studie te laten verrich ten naar het nut en de noodzaak van een zoetwaterkanaal tussen Wad- NIEUWE WOONGEBIEDEN - De beslissing dat het te ontwikkelen woongebied van Waddinxveen zal lig gen in de Zuidplaspolder is uitgang spunt van het beleid. - Teneinde dit woongebied te integre ren bij het bestaande Waddinxveen die nen twee voorwaarden vervuld te wor den: het zoetwaterkanaal tussen Beijerinc- klaan en Piasweg moet ondergronds worden aangelegd; de groene velden ten zuidwesten van de Sniepweg dienen een functie te krij gen als verbindingsgebied tussen de wijk Zuidplas en het Centrum. - Het woonmilieu in de nieuwe wijk zal een kleinschalige herbergzame verka veling krijgen. Woningbouw in laag bouw verdient daarbij verre de voor keur. Het nieuwe woongebied zal een eigen bescheiden winkelcentrum voor dage lijkse levensbehoeften moeten bevat ten. De vestiging van niet-hinderlijke am bachtelijke bedrijfjes wordt mogelijk gemaakt. Aan geluidshinderwering wordt vol doende aandacht besteed. GRONDUITGIFTE - De nota grondbeleid en de daarbij aangenomen motie is uitgangspunt. - Gronden t.b.v. vrije sectorbouw wor den in principe tegen marktwaarde ver kocht. RUIMTELIJKE ORDENING - Groei van de gemeente zal qua doel stelling geschieden op basis van de in het Streekplan Zuid-Holland Oost toe gewezen taak. -In beginsel wordt vastgehouden aan het openhouden van het Groene Hart. Een hanteerbare definitie van het ’’Groene Hart” dient echter tot stand te worden gebracht. - Het ontwerp-structuurplan van de ge meente Waddinxveen en de bestem mingsplannen, worden tijdig bijgesteld op grond van adequate en recente on- derzoeksresultate n - Bereidheid bestaat om bij door rijks- en provinciale overheden aan te tonen noodzaak, het bouwen ten behoeve van de reginale huisvesting, met name in de sociale sector, te overwegen. - Waar mogelijk wordt in de bestem mingsplannen de mogelijkheid inge bouwd voor woninguitbreiding, woo- nerfinrichting, verkeersbeperking etc., e.e.a. afgestemd op de wensen van de bewoners en de veiligheid voor de zwakkere verkeersdeelnemers. WADDINXVEEN NV Verenigd Streekvervoer Westnederland is in principe bereid gebleken tot verlegging van de busroute Gouda-Leiden van Henegouwerweg naar Kanaaldijk zo- dra de Gouwebrug voor het lokaal ver- VERKEER, VERVOER, keer beschikbaar komt. Dat zal zijn in WOONOMGEVING 1980/1981. Dat de bus over een paar - De aanleg van rijksweg A3 wordt uit jaar langs de St. Victorwijk over een gemeentelijk oogpunt ongewenst opgeknapte Kanaaldijk komt staat in geacht. de aanbiedingsbrief bij de gemeentebe- - Als de verkeerstoename de aanleg van groting voor 1979. een rijksweg A3 noodzakelijk maakt, dient het tracé hiervoor, meer dan het huidige rekening te houden met ge- ite-

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 3