Eerste klok namen Duitsers mee Klok gegoten in 1949, weegt 1.007 kilogram, heeft doorsnede van 116 cm en uitklinktijd van 70 seconden Itn F WEE1 s nan Een blik van.bovenaf in het klokkehuis. FOTO’S: SJAAK NOTEBOOM - Zonder mankeren bereikt de klok de grond. WADDINXVEEN De zware klok van de in restauratie zijnde hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost is vorige week donderdag op de begane grond neergezet. Een kraanwagen van Kruisinga uit Gouda was voor dit karwei naar Waddinxveen gekomen. Op een betrekkelijk gemakkelijke manier werd de 1.007 kilogram zware klok met een klepel van 40 kilogram en een doorsnede van 116 centime ter uit het klokkenhuis getild. Wie de afgelopen dagen goed door het steigerwerk heeft heen- gekeken zal bemerkt hebben dat de Brugkerk niet alleen geen Daar komt hij naar beneden. Hier hangt de klok nog op zijn plaats. - klokkenhuis met luidklok, maar ook geen toren meer heeft. Dit gedeelte van het uit 1837 stam mende Godshuis bleek in zo’n slechte staat te verkeren dat het bijna tot de grond toe moest worden afgebroken. Over deze nieuwe tegenvaller gaat de kerk voogdij van de Centrale Her vormde Gemeente volgende week woensdag praten met de Rijks dienst van de Monumen tenzorg van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk CRM). De nu naar beneden gehaalde klok stamt uit 1949. In dat jaar tenminste werd het kunstwerk van de befaamde klokkegieterij NV Petit Fritsen uit Arle- Rixtel gekeurd. Het opschrift van deze klok herinnert aan de voorganger: ”1943 weggevoerd door 's vijands macht, 1949 ver nieuwd aangebracht”. De oude klok was namelijk halverwege de Tweede Wereldoorlog door de bezetters meegenomen om tot wapentuig te worden omge sloten. In die weggevoerde klok stond: ”Me fecit Ciprianus Crano Jansz., Amstelodame, Anno 1744” (Ciprianus Crans Jansz. heeft mij gemaakt te Amsterdam in het jaar 1744). De oude Wad- dinxveense klok was één van de 25 klokken die deze klokkegie- ter in zijn Amsterdamse periode 1734-1755heeft gemaakt. Zat deze klok eerst in de voormalige hervormde kerk aan de Kerkweg-West ter hoogte van de huidige begraafplaats, in 1838 werd deze op een platte boeren wagen overgebracht naar de toen pasgebouwde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost. De uit de toren gehaalde klok heeft, blijkens het keuringsrap port van 18 augustus 1949, een uitklinktijd van 70 seconden en een goede klank. Het zal nog tot de zomer van 1979 duren voor dat de klok, die al niet meer luidt sinds de restauratie werkzaamheden startten op 12 december 1977, weer gehoord kan worden. Maar dat dat staat te gebeuren mag worden aange nomen, omdat de opknapbeurt voorspoedig verloopt, al zijn er wel een paar tegenvallers van financiële aard. Echter, met lid maten die laatst op één avond ruim een ton bij elkaar brachten ten behoeve van de restauratie van hun Brugkerk valt ook daar wel weer over heen te komen. V <t '4\

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 28