I Sloop van oud- notarispand (2) Sloop van oud- notarispand (4) Sloop van oud- Lezers schrijven notarispand (1) Sloop van oud- notarispand (3) Vrouwenbond van NW Verbakel BV Slager Compeer aanwezig bij Streekcom- missie over nieuw kanaal I DE GROENE LIJN tussen stad en platteland a\i tt Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. LAAT DE PLANTENBAKKEN NIET LEEG STAAN :n. 4 maar enkele voorbeelden te noemen; tenminste aan dit college ligt. I :t Oud-Waddinxveen” rijk, wat een grote stap in de goede richting is. Misschien heeft het bestuur van deze stichting zich reeds met hetzelfde verzoek tot u gewend. Nu de muziekschool binnen afzienbare tijd weggaat uit het oude notaris-huis en elders in de gemeente ruimte wordt geboden, is de weg vrij. Niet voor afbraak, maar voor een be- toehoorder bijwonen en krijgen tijdens de rondvraag de gelegenheid het woord te voeren. Wim van Breemen Justus van Effenlaan 20 tel. 2747 Balkonbakken behoeven helemaal niet leeg en saai te zijn. Dat geldt ook voor S ff ff FAM. E.E. GOLDSTEIN, Turfmarkt 59, Gouda W. VERBOOM, Bernhardlaan 18, Haastrecht ;el- tel. WADDINXVEEN Slager J. Com peer van de Kanaalstraat heeft vorige week woensdagavond in het Gerefor meerd Verenigingsgebouw ”Het Tref punt’ een half varken uitgesneden. Hij deed dat voor de ogen van de afdeling Waddinxveen/Boskoop van de Vrou wenbond NVV. Klaart de heer Com peer zo’n karwei in zijn slagerij in drie minuten, nu deed hij er een uur over om iedereen in de gelegenheid te stel len te laten zien waar alles precies zit: haas, rib, halscarbonade. Ook de ham werd uitgebeend, maar voordat deze op de boterham kan gaat daar een week o- verheen. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 8 NOVEMBER 1978 ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I wat opgeknapt worden om de muziek school tijdelijk te huisvesten, maar na 5 tot 8 jaar zal ook dit gebouw moeten verdwijnen. De PSP in Waddinxveen vindt dit zeer kortzichtige politieke beslissingen. Be- De opmerking van de heer Barth (Rijn en Gouwe), slopen is jammer, herstel is duur, was zeer interessant, daar hebben we wat aan. Overigens, een juiste restauratie garandeert de houdbaarheid, meneer Barth. Alleen de heer Van Ek bekijkt de zaak verstandig; sinds het Europees notaris-hms zouden” kunnen worden kunnen gaan Ik hoop dat u dit schrijven, dat in feite een dringend verzoek is, niet naast u neer zult leggen en dat niet tevergeefs op u een beroep in deze zaak wordt ge daan. Het zou te betreuren zijn als het stijl volle oude pand, wat bovendien meer dan 100 jaar notarishuis met kantoor is geweest, zou worden afgebroken. Open brief aan de gemeenteraad van Waddinxveen: Uit kranteverslagen van de raadsverga dering van 24 oktober j.L, vernamen wij, dat de meerjarenbegroting van uw gemeente wellicht ons wordt toegezon den. Met belangstelling zien we die te gemoet. Ook wij hebben een meerja renplan gemaakt, zoals bijna ieder hui shouden dat moet doen, wil men ver wezenlijken wat men graag wil berei ken. Reagerend op de uitspraken van een aantal raadsleden, vermeld in de kranten, komen we tot het volgende: Dat het CDA het notarishuis van Waddinxveen al lang wilde slopen, is nooit met zoveel woorden officieel ge zegd. Het enige wat de Waddinxveners merkten, was de stelselmatige ontlui stering van het eens zo mooie pand uit 1859: De dakkapel slopen, zodat het gebouw aan architectonische waarde inboet, het gietijzeren balkonhek niet herstellen, de achtertuin ontnemen en een modern pand er bijna tegenaan bouwen, de zijvleugel er af rammen en daarna de zijgevel afschuwelijk met hout betimmeren, het advies van Tref fers en Polgar in de la leggen en er niets mee doen (voor dat geld had de buiten kant geschilderd kunnen worden), het fundamentenrapport met offerte voor renovatie in de la leggen inplaats van direct tot herstel over te gaan (kwalijke nalatigheid), nooit onderhoud plegen aan het verfwerk van de buitenkant, hoge aarden wal tegen de voorgevel storten, waardoor waarschijnlijk de on derkant van de gevel en het fundament ter plekke door vocht vergaat. Vreemd dat de kosten voor restauratie nu zo hoog zijn en dat men het pand nu zo le lijk vindt, dat het maar gesloopt moet worden. Wiens schuld is dat? WADDINXVEEN Intussen zijn ook in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken de gegevens ver werkt die te maken hebben met de overname van Verbakel BV door Ra ming Gouda BV. Bij Beheermaat schappij Verbakel BV, Waddinxveen, zijn uitgetreden de directeuren J. W. Verbakel te Waddinxveen en J. C. van der Hooft-Verbakel te Doorwerth en de commissarissen J. Booij te Boskoop en J. in ’t Hol te Waddinxveen. Tot, di recteur is benoemd de heer K. C H. A. Raming te Vlist. De heer Raming is nu ook directeur geworden van Verbakel interieurverzorging BV, Waddinxveen en Verbakel Mode en Textiel BV, Wad dinxveen. Bij beide laatste besloten vennootschappen, waarvan de directie tot voor kort werd gevoerd door Be heermaatschappij Verbakel BV, Wad dinxveen, is de heer F. A. Hoogerdijk uit Den Haag uitgetreden als commis saris. meer, leden van de raad). Afgezien van het feit, dat Waddinxveners en niet- Waddinxveners er zich niet wel bij vin den, dat alles van vroeger afgebroken is en wordt, is het behoud van het notaris huis van cultureel en educatief belang. Het CDA zou, gezien haar slagzin uit de verkiezingstijd ’’Niet bij brood al leen”, toch achter de uitspraak van de heer Van Ek moeten staan. In onze brief van 22 oktober 1978 is de sugge stie gedaan, een museum te huisvesten in het gebouw; in gerestaureerde staat is het pand op zich voor Waddinxveen een museumstuk. De combinatie zou Waddinxveen verrijken! Onze brief besluiten we met het ge meentebestuur er op te wijzen, dat het óók haar plicht is de culturele bezittin gen te behouden en te onderhouden. U zorg strekt zich óók uit over oud- Waddinxveen, zowel wat haar roerende als onroerende goederen betreft. En, de Waddinxveners die daarvan houden, laat u nu in de kou staan. Slager Compeer vertelde de Vrouwen bond NW alles over de slageropleiding en de controle die door de Warenwet wordt uitgeoefend. Vanuit de zaal kwa men hierover de nodige vragen. Na de pauze, waarin een heerlijk slaatje werd gegeten, vertelde de Waddinxveense slager het een en ander over de berei ding van de verschillende worstsoorten. Duidelijk werd gemaakt dat alle ge rookte worstsoorten het lekkerst zijn als ze gerookt zijn met eiken krullen. worden: opneming van Waddinxveen in de toeristische route ’a-historisch ge gemeentelijke meenten’. Een route voor de ’’fijnproe- i van elke verbeeldingskracht ontdane toe nog verborgen gebleven onderdeel architectuur. Nu reeds laat zich zonder van haar beleid: het systematisch ver wijderen van elk historisch pand uit deze gemeente. Met de aankondiging van de (nu nog slechts uitgestelde) sloop van het oude notarispand lijkt de g overheid toch wel zeer nadrukkelijk op ver” van rechtlijnige, stompzinnige, weg naar het uitvoeren van een tot nu Open brief aan de gemeenteraad van Waddinxveen. Ook ik wil, als oud-Waddinxvener, gaarne een lans breken voor het be houd van het oude notaris-huis aan de Kerkweg. Waddinxveen is arm aan dergelijke panden, het zou monument m.i., met bouwstijl uit de tweede helft van en er een waardige bestemming aan te geven. Ik denk daarbij in het bijzonder om tot museum in te richten. Het is daar heel goed geschikt voor en ik ben ervan (X*-* ..’11, 1 1 1 wijze delen. Het ligt zeer zentraal met ernaast voldoende parkeerruimte. Wat zou het aldus een aanwinst zijn We zijn al een Stichting ’’Museum LICHT VOOR KAMERPLANTEN Het korten van de dagen is voor vrijwel alle kamerplanten aanleiding om de groei drastisch af te remmen. Zonder voldoende licht is groei niet mogelijk en bij onvoldoende licht zal een langzaam maar zekere achteruitgang van planten te constateren zijn. Daarom is het in de donkere maanden absoluut nodig de ka merplanten zo licht mogelijk te zetten. Zon vormt van oktober tot februari voor geen enkele plant problemen, schermen is niet nodig. Krijgen planten minder en korter licht, dan zal een zekere mate van rust intreden. Giet de planten daarom met mate met verstand) en geef niet-bloeiers géén mest. Een zekere mate van afwisseling tussen de perioden van groei en rust is voor geen enkele plant een bezwaar. Sproeien zal in de droge huiskamer de luchtvochtigheid helpen verho gen; sproei echter niet op geopende bloemen, dat smet gemakkelijk. Planten, die wat verder de kamer in staan zijn niet gebaat met een aardig spotje. Dergelijke lampen geven vooral warmte, in mindere mate groei-licht. De plan ten zullen er vooral bij rekken. Iets anders is het aanlichten, dat staat leuk - het effect is voor de planten nihil. De enige echte lichtbron, die èn geschikt is voor de kamer èn werkelijk groeilicht geeft is de Philips-plantelamp in speciaal arma tuur. Geen enkele andere lamp is zinvol, ook al worden er ’’gouden bergen” be loofd. Elke electriciteitswinkel kan zo’n lamp (MLR 160 Watt) leveren, plus het armatuur (wit, bruin of aluminiumkleurig). De lamp wordt opgehangen en geeft dus een lichtbundel van boven-af. De gemeente Waddinxveen bezit in de eerste plaats al waardevolle voorwer pen van vroeger. Als dit aangevuld wordt met hetgeen vele particulieren - en bedrijven bezitten, die dit stellig wel mende generaties (u óan met wilden afstaan of lenen voor het goede doel, zou een grote wens in vervulling WADDINXVEEN/GOUDA Het te graven zoetwaterkanaal Waddinxveen- Voorburg is één van de agendapunten, waarover de streekcommissie Gouda en omgeving van de Provinciale raad voor de ruimtelijke ordening Zuid- Holland maandagavond 13 november gaat spreken. Dat gebeurt in het Goudse gebouw De Haven aan de Oo- sthaven 31 om acht uur. Iedereen is daar welkom. Het doel van de streekcommissie is het bevorderen van de mogelijkheden voor de bevolking om mee te doen aan in spraak op het provinciale ruimtelijke beleid. De streekcommissie houdt zich onder meer bezig met het signaleren van onderwerpen welke de aandacht van bevolking en/of provinciaal bestuur verdienen. Daarnaast het op eigen ini tiatief - of op verzoek van streekbewo- ners of overheid - organiseren van be- volkingsinspraak en het bevorderen van direkt kontakt tussen bevolking, provinciaal bestuur en ambtelijke dien sten. Huishoudelijke vergaderingen zijn vooral bedoeld voor leden van de streekcommissie. Hier worden onder werpen besproken die nodig zijn voor het functioneren van de commissie, zoals de organisatie van de inspraak of het programma van activiteiten. Be langstellenden zijn van harte welkom om de streekcommissie bij te staan bij het signaleren van problemen, knel punten en ontwikkelingen welke in hun streek leven. Daarbij gaat het om zaken van regionaal belang, zoals aanleg van wegen, grote recreatie-projekten, op- oaenbaar vervoerproblemen en vele an- de bak bij de voordeur of de bakken op het terras. Niets is treuriger dan bakken dere. Zij kunnen de vergaderingen als met een beetje dode rommel erin, ter herinnering aan de definitief voorbije zomer. Schitterend zijn de besheesters van bescheiden formaat (Pernettya), de niet-winterharde maar toch tamelijk duurzame heide (Erica gracilis) en de kleine groenblijvende heesters zoals Skimmia, maagdepalm, struikklimop. Ook een kerstroos is niet zo gek, want dan heb u in januari weken achter elkaar bloe men! Dit alles kan dan nog worden aangevuld met groepjes kleine bolgewassen zoals krokussen, Chionodoxa, sneeuwklokjes en donkerblauwe Scilla sibirica. Tegen vorst zijn bollen goed bestand, de hyacinten zijn nog het meest kwets baar, maar ook dat zal wel meevallen. arm aan dergelijke goed zijn dit huis, als de 19e eeuw, te sparen tere bestemming! -- iAls Boskoop en Hazerswoude reeds een museum bezitten, moet Wad- het dinxveen dan achterblijven? Het huis zou als museum met daarbij tentoonstellings-ruimte e.d. een zeer overtuigd,°dat vele anderen deze ziens- passende bestemming krijgen en niet t alleen in de gemeente, maar ook daar buiten belangstelling hebben. Dit punt mag u niet over het hoofd zien. Het is zinvol met het oog op kunst en cultuur Gedurende de avond kregen de aanwe zige vrouwen een hartig hapje verstrekt en na afloop een heerlijk belegd broodje. Na alles wat slager Compeer vertelde over wat er allemaal voor komt kijken alvorens het vlees in de vi trine ligt, en dat er veel meer komt kij ken dan alleen maar het afwegen van een pondje hamlappen, sloot de voor zitster deze bijeenkomst van de Vrouwenbond NVV. TUINACTIVITEITEN: NOVEMBER IS ER IDEAAL VOOR WADDINXVEEN In november verliezen de niet-bladhoudende bomen en heesters hun bladeren en dat betekent dat de rustperiode is ingetreden. Zolang het niet vriest kunnen ze worden verplant; de wortels willen daarbij wel graag een slokje water, want ze kunnen verdrogen. Rozen willen graag vooraf een na chtje met hun voeten in water staan en dat geldt ook voor kluithoudende plan ten die doorgaans een netje om hun wortels hebben. Dat moet in het plantgat wel worden losgeknoopt. Gewoon eronder laten liggen. Groenblijvende planten vragen meer vocht bij het planten, dat is begrijpelijk. Bollen kunnen nog tot december de grond in, liever niet later. Als vorst in eens een feit is, staat alles stil. En dat kan zelfs al begin november, zij het doorgaans niet langdurig. Karweitjes zoals de tuin veranderen kunnen nu ook worden gestart. Paden kun nen worden gelegd of opgehoogd, bij voorkeur in een flink zandbed van zo’n 15 cm. Gebruik eens grote en kleine verhardingsmaterialen door elkaar: 60 x 60 te gels kunnen heel goed worden gecombineerd met klinkers of betonnen, dan wel basaltkeitjes en ook boomschijven passen daarbij. Een afwisseling in de bestra ting doet de tuinruimte groter lijken en dat is doorgaans een welkom bijverschijnsel. er i dacht besteed aan oude gebouwen, mo- gen. numenten en leuke plekjes in Wad- Bijna niemand twijfelt eraan dat in de dinxveen, die reeds verdwenen zijn. Wanneer Burgemeester en Wethou ders van Waddinxveen hun zin krijgen, derdak voor allerlei activiteiten. Om zullen er binnen niet al te lange tijd maar enkele voorbeelden te noemen; weer twee karakteristieke panden in onderwijs voor volwassenen, activitei- het dorp gaan verdwijnen. ten voor vrouwen (V.O.S.-cursussen), Nog vóór de informatie-avond deze of Waddinxveens museum, hobbyclubs volgende maand over het brug- etc. centrum gehouden wordt, heeft het Veel van deze activiteiten, ook die van college besloten om het oude notari- de muziekschool, want ook daar is dan spand aan de Kerkweg-Oost, waarin nu weer nieuwe ruimte voor nodig, kun- nog de muziekschool gehuisvest is, te nen ondergebracht worden in deze slopen. panden. Gelukkig heeft de raad in de vergade- Een goede restauratie zal inderdaad ring van 24 oktober hierover nog geen veel geld kosten, maar het bouwen van definitieve beslissing genomen, maar nieuwe panden zal vele malen duurder net lijkt er wel op dat de stemmen al ge- zijn. Maar daar denken B. en W. waar- teldzijn. schijnlijk nog niet aan. Ook het oude raadhuis aan de Zuid- De PSP hoopt daarom dat in Wad- kade zal hetzelfde lot ondergaan als het dinxveen genoeg stemmen zullen op- tenminste aan dit college ligt. gaan om deze twee panden nog jaren- Voor een kleine 150.000,- mag er nog lang voor de inwoners te behouden. Namens de PSP afd. Waddinxveen In het Weekblad voor Waddinxveen ide panden bevinden zich in het gebied van 27 juli 1977 is onder de kop: ’’Vele dat tot de kern van het dorp behoort, sloten gedempt en op grote schaal ge- Naast winkels en woningen zullen in dit sloopt voor de woningbouw: Zo bleef gebied zoveel mogelijk gemeenschaps- -ƒ maar weinig over” uitvoerig aan- voorzieningen een plaats moeten krij gen. r> J toekomst, met steeds meer vrije tijd, een grote behoefte zal ontstaan aan on- veel problemen een tocht door Wad dinxveen vaststellen met als wansmake lijk hoogtepunt, vlak voor het verlaten van de bebouwde kom de Sniepweg, Wanneer de notariswoning verdwenen met Samenwerkingsschool, Sporthal en is zal hoogst waarschijnlijk de stopzet- in de zeer nabije toekomst ongetwijfeld ting van de restauratie van de Brugkerk de Tennishal. een volgende stap zijn, omdat dit pand Het is te hopen dat bovenstaande al- niet lang meer in overeenstemming zal leen maar satire zal blijven en dat se- zijn met de aan de overzijde tot stand te rieuze pogingen ondernomen zullen brengen bebouwing. Het zal echter niet worden om dat ontzettend weinige, hi- veel moeite kosten om een plaatselijke storisch waardevolle in deze gemeente architect te vinden die met veel verre om een veelheid van redenen te bewa- en rechtlijnig ontwerp zal weten te pro- ren. Het vraagt echter wel een andere duceren dat onder het mom van archi- houding dan tot nu toe kan worden va- tektonische verbeeldingskracht deze stgesteld. Veel tijd is er echter niet kerk aan het oog zal onttrekken. meer. Dan resteren niet veel historische waardevolle panden meer tot het mo- rKA.xx VUVh ment dat inderdaad het doel bereikt zal Akkerwinde 3 en de bekende slagzin ”Er moet ook een toekomst zijn voor ons verleden” geldt ook in deze. Ik weet dat dat er heel veel voorwerpen van vroeger zijn, die in het oude monumentenjaar ’M75, heeft de alge- ondergebracht, mene gedachte postgevat: ”Een toe- - komst voor ons verleden”. Het is één van de dingen die ons welzijn raken, het bewaren van vertrouwde beelden, het behoeden van ons erfgoed voor ko-

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 15