De geschiedenis van het oude notarishuis en zijn bewoners I Reparatie Soweto-gezin getuigt in Schouwburg van Gouda Directeur Leyland verdwenen Snackdemon- stratie voor NKV-dames Televisie Radio Afspeelapp. Pand werd in 1859 gebouwd door notaris A. N. Molenaar 9 II «I 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 8 NOVEMBER 1978 aan alle merken van Soweto. e vévertrek was, werd bestemd voor het deur, waar vroeger het personeel ver- rd daar ook zijn werkzaamheden. Het d; sindsdien snel uitgebreid, mede ook 1 - J x J X Meer dan lOlTjaar werd het huis door RHODODENDRONS Notaris Vos heeft 27 jaar in het huis ge- huis 20 jaar. In 1874 was hij 25 jaar no taris in Waddinxveen. Van de bevol king ontving hij toen als jubileum- den slot, waarop gegraveerd stond: Waddinxveen op 19 augustus 1879. SERVICE CENTRUM VOOR RADIO en T.V. f NIET DOKTEREN maar REPAREREN is ons devies!! Dorpstraat 49, Waddinxveen tel. 5890 g; e; WADDINXVEEN De afdeling Waddinxveen van de Vrouwenbewe ging van het NKV houdt woensdaga vond 22 november in het Gerefor meerd Verenigingsgebouw ”Het Tref punt” een avond met een dia- en snack- 22 T ver zorgd door het bedrijfschap Slagersbe- drijf uit Den Haag. Snacks en borrel hapjes zullen er deze avond worden klaargemaakt en kan er ook worden ge proefd. De avond begint om kwart voor acht. DUITSE WEHRMACHT In de jaren van de Tweede Wereldoor- diensten, werkte er als kandidaat in de jaren van notaris mr. Molenaar. In die tijd wer den alle acten met de hand geschreven de toen nog smalle Kerk- met fraaie letters en cijfers. weg niet uitblijven. Het ijzeren hek Toen deed men nog aan’’schoonschrij ven”. Nu zou er geen tijd meer voor het fraaie hek voor het notarishuis ver- zijn. De toernee in ond land wordt georgani seerd door de Stichting ’’Kruistoch ten”, (Postbus 47, Ermelo), het door evangelist Anne van der Bijl gestichte zendingsgenootschap, dat eerder dit jaar het congres ’’Love Africa” in Ma lawi hield. Ds. Dubé behoorde tot een groeiende beweging van Zuidafri- kaanse christenen die verzoening van blank en zwart met God én met elkaar voorstaat. Hij sprak daarover in kerk- evangelisatiebijeenkomsten log werd het notarishuis gevorderd en openluchtmeetings op de straten door de Duitse Wehrmacht. Notaris van der Most en zijn vrouw moesten nadat het eerst gedeeltelijk was gevor- met hoge rhododendrons. Als die in het voorjaar in bloei stonden, was dat een mooi gezicht. Maar op den duur wer- In het daarna kleiner geworden notaris- den deze bomen te zwaar en te oud. Hij huis bleven echter i mers over. Sinds de bouwtijd waren in de benedenverdieping aan de wegzijde links en rechts van de deur in totaal 2 kantoren. Daar achter was een hal met de tuinkamer, een kleine zit- of eetkamer, de keuken en de provisieka mer. Boven waren de salons met de -slaapkamers en de badkamer. RONDOM WATER Notaris Vos gaf het huis een andere naam: ’’Ameborch” (rondom water). Dat was toen juist, want aan de achter zijde liep een sloot, die uitkwam op de De tegenwoordige notaris J. in ’t Hol Petteplas. Daar bevindt zich nu Aan de Goudse samenkomst wordt ook meegewerkt door Anne van der Bijl óf Jan Pit (directeur Kruistochten in het Afrika) óf Johan Companjen (voorma- en mede- con gres. De door Anne van der Bijl ge stichte en geleide organisatie houdt zich al 23 jaar bezig met hulpverlening aan gediscrimmineerde christenen in Oost-Europa. De laatste jaren is men het werk steeds meer ook op andere delen van de wereld gaan richten, waar het christelijk geloof in conflict komt met revolutionaire krachten. Volgens ’’Kruistochten” heeft inmiddels ook Afrika een lijdende kerk. een boodschap van liefde en pleiten voor een geweldloze, multi-raciale ch ristelijke broederschap. Tegen de (zwarte) moordenaars van haar echtge noot zei mevrouw Dubé tijdens de rechtzitting o.a.: ”We vergeven het jul lie en bidden dat jullie Jezus en Zijn vergeving leren kennen”. Dubé had ook in zijn eigen stam moeite met het prediken van geweldloosheid, x,_ x.-x.-u.- x- tionaire filosofie paste. ”Er is maar één antwoord voor problemen van de mens heid en voor de problemen van Zuid- Afrika en dat is Jezus”, zei hij. Zijn zoon Bonani was er bij toen ds. Dubé met messteken om het leven werd ge- 1 1 -VT 1 1 C 1 J 1 een lied, getiteld: ’’Vader vergeef het Het zal tijdens de samenkomst door mevrouw Dubé en haar kinderen wor den gezongen. arbeidsrecht. srecht aan de Leidse Universiteit, eerst als privaat-docent en na 1951 als ge woon hoogleraar. Hij overleed op 23 november 1958. verleed. De destijds bekende prof. mr. Ant. N. Molenaar te Wassenaar was een zoon bouw vernieuwd. De dakkapel, welke vroeger aan de voorzijde was opgetrok ken, werd toen weggelaten. Het is jammer dat het nu in zo’n deso- t en helaas op de omdat die boodschap niet in de revolu- nominatie staat om gesloopt te worden. De muziekschool welke er nu nog in huist, zal het - zoals bekend is - binnen kort verlaten. Op de foto ziet u links nog de molen ”de Hoop” aan de Zuid- kade. Deze vroegere papiermolen werd van hem. Deze zoon werd op 20 april 1888 te Waddinxveen in het notaris- huis geboren. In 1910 vestigde zich G. Vos als notaris heeft nog 8 jaren van de grote groei van x ij utij:- en er door het verlijden van vele acten aan die groei meegewerkt. Bij zijn ver trek in 1966 werd hij tot ereburger van Waddinxveen benoemd. Hij en zijn vrouw wonen thans in Waalwijk. Vóór zijn vertrek verkocht hij het nota rishuis aan de gemeente Waddinxveen. x._- de Sta- heeft, als opvolger van notaris Van der tionssttaat. Westelijk van het huis liep Most, ook nog tijdelijk met zijn gezin in een smalle sloot als grens met het vroe- het oude notarishuis gewoond en begon gere herenhuis ’’Beukenhof’, dat in i van het ding in de kantoren van het oude nota- Hij doceerde arbeid- rishuis gehad. Veel namen zouden kun nen worden opgesomd, maar dit valt buiten het bestek van deze beschrij ving. Eén ervan mag wel genoemd wor den en dat is de vroeger zeer bekende Rond 1930 werd de sloot, die vanaf de notaris Fikkert (de samensteller van de dam met het hek (zie foto) geheel langs Jaarboeken voor het Notariaat). Hij het huis liep en nog verder ging tot aan het Postkantoor, gedempt. Door het toen al toenemende verkeer kon ver- van in 1859 door G. en A. Spruijt verkocht bracht. Nog dezelfde avond schreef hij aan Van Erk, die de molen inrichtte tot koren- en pelmolen. Veertig jaar later hun, want zij weten niet wat zij doen”, brandde deze molen af. Zo heeft elk gebouw zijn geschiedenis, maar het oude notarishuis wel in het WADDINXVEEN/GOUDA De di recteur van British Leyland in de Be nelux, drs. J. P. J. de Kleermaeker, heeft definitief het veld moeten rui men. Op verzoek van de directie in En geland is hij afgetreden. Enkele weken geleden was De Kleermaeker al ge schorst als directeur en werd zijn naam in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken geschrapt. Het concern zegt nu dat de gerezen ge schillen tussen De Kleermaeker en het Britse moederbedrijf te diepgaand zijn om een effectieve relatie voort te zet ten. De verschillen gingen over het toe- demonstratie. Deze avond wordt komstig te voeren verkoopbeleid in de Benelux. Britisch Leyland wil een nieuwe Nederlandse directeur aanstel len. Voorlopig neemt de directeur van Leyland-Italië ook de post in de Be nelux waar. Na zijn gewelddadige dood zette zijn derd, tenslotte het gehele huis verlaten, gezin het werk voort: het prediken van woond. In 1937 ging hij met zijn echtge- Zij hebben toen tijdelijk elders in de ge- j meentegewoond. Zoals hiervoor reeds werd vermeld, heeft de gemeente in 1966 het notaris- Notaris van der Most en zijn vrouw f grote hebben 30 jaar in het huis gewoond. Hij e.d. Een toepasselijke ir.o |jg zencjeling in Vietman het huidige Waddinxveen meegemaakt rishuis’. Het is in elk geval te hopen dat organisator van het ”Lov Africa” het voor Waddinxveen behouden kan blijven 1 Waar een wil is, is een weg nog voldoende ka- liet het gehele perk dan ook verwijde- bijzonder. Het moet het nog waard zijn ,n ren. om het tot museum met betrekking tot Oud-Waddinxveen in te richten! En dan met ruimte voor tentoonstellingen "_’2e naam voor 1 museum zou dan zijn: ”Het oude nota- dween en moest plaats maken voor een nieuw hek, dat in de bouwtrant van de dertiger jaren gemetseld, geheel uit de toon viel op die plaats. WADDINXVEEN/GOUDA ’’Afrika antwoordt met liefde” is het motto van de bijeenkomst die donder dagavond 16 november in de Goudse Schouwburg om acht uur wordt gehou den, waarin Grace Dubé uit het Zuida- frikaanse Soweto optreedt. Samen met haar kinderen zingt zij geestelijke liede ren, die ten dele op recente gebeurte nissen in haar land zijn geinspireerd. Mevrouw Dubé is de weduwe van de ca. anderhalf jaar geleden door de re volutionaire vrijheidsstrijders dood ge stoken negerpredikant Benjamin Dubé. WADDINXVEEN Deze foto van het oud-notarishuis aan de Kerkweg-Oost, dat de gemeente wil slopen zodra rond de jaarwisseling de streekmuziekschool het pand zal hebben verruild voor het oude raadhuis aan de Zuidkade, werd gemaakt omstreeks 1900. Dat was de tijd dat mr. I. Molenaar notaris was in Waddinxveen. Het huis werd ge note in Zeist wonen. Beiden zijn inmid dels overleden. Het echtpaar had een zoon mr. G. A. Vos, die thans nog in Leiderdorp woont. In 1937 werd tot no- huis gekocht. Later werd de vleugel af- taris benoemd D. B. van der Most. Hij gebroken en het dak van het hoofdge in het huis. In de jaren dat de vleugel ]jet bij zijn komst het inwendige van de bij het huis hoorde, kon men spreken beneden-verdieping wat verbouwen, van een zeer groot herenhuis. Het had De achtergelegen tuinkamer werd pri- veel kamers en het was dan ook wel te vékantoor van de notaris. Het kantoor begrijpen dat notaris Vos, die een klein recht naast de deur, dat vroeger pri- late staat verkeert gezin had, de vleugel afzonderlijk ver- vévertrek was, werd bestemd voor het kocht. Dit zal omstreeks 1920 geweest personeel en de kamer links van de zijn. De koper van de vleugel liet op de deur, waar vroeger het personeel ver plaats van het kleine benedenraam (het bleef, werd wachtkamer. Ook in de derde van links op de foto) een voor- voortuin bracht hij wijzigingen aan. deur maken. Tussen deze deur en het electriciteit waren er nog niet in die da- aangrenzende notarishuis kwam een Op de plaats, waar links op de foto een heg, die later tot manshoogte uit- perk is, stond in 1937 een groot perk groeide. Aan de Kerkweg werd toen ook een tweede smeedijzeren hek gep laatst door de eigenaar van de vleugel. bouwd in 1859 in opdracht van zijn vader A. N. Molenaar, die sinds 14 april 1849 notaris was hier. Hij noemde het huis ’’Genot en Zorg”. Eerst woonde deze notaris aan de Nesse. Het betrof hier een voornaam heren huis met een gunstige ligging. Aan de bouw werd veel zorg besteed, vooral aan de afwerking en versiering. Het fraaie hek op de dam, het hek van het balkon, de hekken voor de hoge ramen van de bovenverdieping en de han glamp aan het balkon werden gemaakt door Abraham Vis, de grootvader van Nic. Vis aan de Kanaalstraat. Deze Abraham Vis was een bekwame smid, die toen al aan de Noordkade zijn werkplaats had. De hanglamp voor het notarishuis brandde op petroleum, want gas en gen. Onder de dakrand van het huis werden ’’consoles” aangebracht tot on dersteuning van de dakgoot. Dit waren fraaie ornamenten, waarschijnlijk van hout gemaakt en met de hand gesto ken. De vleugel, links op de foto, werd na 1859 aangebouwd. Er bevonden zich voor de bovenramen van deze vleugel ook geen smeedijzeren hekken. Voor de grote ramen van het hoofd- pand zien we jalouzieën hangen. Als ze opgetrokken waren, zaten ze onder houten sierstukken. Aan het sierstuk boven de balkondeur werd extra aan dacht besteed, waardoor het midden stuk goed naar voren kwam in de (toen nog) fraaie voorgevelpartij. Boven de balkondeuren bevond zich een forse dakkapel, welke het aanzien van het huis letterlijk en figuurlijk verhoogde. kastanjebomen De kastanjebomen, waarvan er nu nog (gelukkig) staan, met hun zware hout, zijn nu ongeveer 120 jaar oud. De voor tuin op de foto ziet er beter uit dan nu. Het lelijke opgehoogde pad dat nu naar de voordeur loopt, was er vroeger niet. 1866 gebouwd was. Aan de voorzijde Waddinxveense notariaat heeft zich van het notaris-huis liep eveneens een s' sloot (niet de sloot op de foto, want dat door de grote groei van de gemeente. Notaris A. N. Molenaar bewoonde het was de Kerkwegvaart). Als liberaal Eerste Kamerlid (sinds notarissen bewoond, die daar ook hun 1946 was hij lid van de Eerste Kamer) praktijk uitoefenden. Veel kandidaat- jwas hij zeer bekend. Zijn belangrijkste notarissen hebben destijds hun oplei- geschenk een lederen geldtas met gou- werk lag echter op het terrein den slot, waarop gegraveerd stond: J 1849 14 april 1874. Hij overleed te Begin november van datzelfde jaar werd zijn zoon mr. Isaac Molenaar tot zijn opvolger benoemd. Deze was op 6 november 1851 te Waddinxveen gebo ren. Op 28 jarige leeftijd was hij dus reeds notaris. Hij bewoonde het huis met zijn gezin tot 1910 en vertrok naar Rheden, waar hij op 16 maart 1917 o- breding voor de vleugel kon blijven staan, maar 3.2 ■si*#

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 3