In welke staat verkeert het Brug centrum en wie heeft daar wat? Brugcentrum krijgt nieuw gezicht vanaf de Kerkweg WE Vooral het rommelige karakter van het gebied komt naar voren Industriebond N W huldigt jubilarissen Klaar-overs in het nieuw A JULIANASTRAAT EN JAN DORREKENSKADE w RjiJl 7rT WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 het plan, gang krijgt en op een juiste manier in «fe, WADDINXVEEN De gemeente raad is gevraagd een krediet van BOUWTECHNISCHE KWALITEIT Om een indruk te verschaffen van de staat waarin de bebouwing zich bevindt ter opvang van het ruimtegebrek in het oude gemeentehuis. Deze zullen op korte termijn worden afgebroken. Ook is er een praktijkruimte van een tan- heeft de gemeente eens gekeken naar de functies, de bouwtechnische kwaliteit van de bebouwing en de eigendomsverhoudingen. Deze gege vens zijn met de waardering van de stedebouwkundige structuur van be lang om een inzicht in de waarden en mogelijkheden van het gebied, dat een deel al in werking getreden met de bouw van respectievelijk het kantoor gebouw voor bureau YDO, het sociaal- cultureel centrum De Bonkelaar en het nieuwe raadhuis. Een duidelijke toe gang tot het raadhuis is thans niet aanwezig. ZUIDKADE Het plangebied wordt bepaald door de bebouwing langs de Gouwe (Zuidkade) en de oprit naar de brug. De meest ka rakteristieke panden vindt men langs de Gouwe, waar de bebouwing een grote variatie kent. Alhoewel geen twee panden gelijk zijn maakt de Gou- wewand toch een redelijk harmonische indruk. Naar de brug toe wordt de be bouwing hoger met als sterk accent het pand op de hoek Zuidkade/Kerkweg- Oost. Karakteristiek voor de Zuidkade is te vens de gebogen straatwand, dit komt omdat de bebouwing hier de Gouwe volgt. Tevens ligt de bebouwing hier aanmerkelijk hoger (ca. 1.40 m) dan aan de andere straten binnen het plan gebied. De dichtbij de Gouwekade ge legen gevelwand maakt het onmogelijk om trottoirs of iets dergelijks aan te leggen. de plaatselijke afdeling niet meer func tioneert en ook geen subsidie meer ont vangt, geschieden de bestellingen van gemeentewege rechtstreeks bij WN in oude kern is aan verbetering Hilversum. f’-'r- J~“* J' WADDINXVEEN Voor het ontwerp-bestemmingsplan Brugcentrum zaak voor de thans aanwezige bedrijven voerder bijvoorbeeld ook j_ Jtx Hruf 7iin I lit hpcfpmmir tie vaiT verplaatsing wordt in enkele ge- j WADDINXVEEN Vrijdaga- vond 24 november gaat de afde- ling Waddinxveen van de Indus- triebond NVV zijn jubilarissen huldigen voor hun 25-jarig lid- maatschap van deze organisatie. Deze avond zal worden gehouden in het gebouwtje van de speel- tuinvereniging ”De Paddestoel” te Waddinxveen. KLACHTENAVOND Woensdagavond 27 november J houdt dezelfde afdeling van de Industriebond NW voor haar le- den weer spreekuur welke plaats- vindt tussen 19.30 en 20.30 uur in het gebouwtje van de speeltuin- vereniging ’’De Paddestoel” aan de Lijsterbesstraat. Leden met problemen zijn van harte welkom. WADDINXVEEN Het Waddinxveense gemeentebestuur wil het Brugcentrum aan de kant van de Kerkweg-Oost van een gehee n u k nieuw gezicht voorzien. Het eerst tegen de vlakte gaan de panden die staan op de bovenste foto. Rehorst BV gaat op die vrijko darts aanwezig, De overige bebouwing mende plek zes nieuwe winkeleenheden bouwen met drie lagen woningen er bovenop. Ten dele zullen dit kleine woningen zijn (twe. lende functies zijn op bijgaande kaart aangegeven. a drie kamers), ten dele kunnen hier ook gezinswoningen (bijvoorbeeld in de vorm van een maisonettegebouwd worden. De nee te zetten winkels zullen aan twee kanten toegankelijk worden gemaakt, vanaf de Kerkweg-Oost én vanaf het Raadhuisplein. D. toegang vanaf de Kerkweg-Oost naar het Raadhuisplein wordt door middel van een onderdoorgang geregeld. Dit nieuwbouwpro ject houdt tevens de bouw van enige woningen aan het Raadhuisplein in. Langs de Kerkweg-Oost is overbouwing van de weg moge lijk, zodat hier een luifel gemaakt kan worden, waar het plezierig winkelen is. Deze overbouwing kan eveneens leiden tot een be weeglijke gevelwand. Dit gegeven en de mogelijkheid de bebouwing enig formaat te geven (goothoogte ongeveer 12 meter) zijn be doeld om de invloed van de storende oprit naar de hefbrug te verzachten. De rooilijn wordt naar het zuiden verplaatst, zodat e heeft de gemeente een kaart gemaakt langs de oprit ook beter geparkeerd kan worden. Vanwege de geluidshinder, die her verkeer van en naar de brug veroorzaakt zullei - i--iwoningen met hun woonzijde op het Raadhuisplein worden gericht en zo min mogelijk woonfuncties aan de kant van d< Kerkweg-Oost krijgen. wordt begrensd door de Gouwe, de Jan Dorrekenskade-Oost, de Rijn- landstraat, de Beukenhof en de Kerkweg-Oost, te verkrijgen. Het Brugcentrum wordt gekenmerkt van vroeger datum, doch valt onder het door een gemengde bebouwing. Het plan Zuidkade 1 en zal als zodanig hier gebied telt naast winkels, bedrijven, niet besproken worden. kantoren en woningen. Dit levert niet In het Brugcentrum bevinden zich rela- alleen een afwisselend en levendig be- tief veel winkels, vooral langs de eld op. Zoals het geheel historisch ge- Kerkweg-Oost en aan het begin van de groeid is komt vooral het rommelige Zuidkade. Deze winkels zijn dicht bij karakter naar voren. de brug ontstaan aan de invalsweg van De vernieuwing van het gebied is voor Waddinxveen. Zij dragen bij tot de le vendigheid van het gebied. Behalve de aanwezigheid van relatief veel winkels vindt men in de oude m woongebieden vaak ambachtelijke be- passend in het integrale plan kan de uit- het Brugcentrum wordt ingepast. rishuis. Vanuit de Oranjelaan gezien muziekschool gehuisvest is, de Bonke- vormt het statige huis een goede ruim telijke begrenzing van deze straat. De bouwkundige staat van het pand is ech- oude gemeentehuis bevinden ter slecht. Het is provisorisch ingericht thans nog noodbarakken, die dienden als huisvesting voor de muziekschool. Het noordelijk deel van de Julianas- traat wordt gekenmerkt door pretentie- heeft een woonfunctie. De verschil- loze woningen, stijl jaren twintig, zon der voortuin, met diverse aanbouwen. Naar het zuiden toe komt het type twee onder één kap of vrijstaand voor. Hier zijn de woningen wel voorzien van een voortuintje en levert het geheel een vriendelijker beeld op. De woningen aan de noordzijde van de Jan Dorre- kenskade sluiten hierbij aan. Zij zijn ook vrijstaand of twee aaneen gebouwd en hebben allen een voortuin. Naar de Zuidkade toe wordt het beeld verstoord door de aanwezigheid van een bedrijf, dat rommelig tussen de ove.n?.j bebouwing in is gegroeid. De nieuwingen in een bepaald gebied die- zuidzijde van de Jan Dorrekenskade is - - waarop de bouwtechnische kwaliteit staat aangegeven. De kwaliteit van een gebouw is een veel omvattend begrip en wordt mede bepaald door de omge ving waarin het staat. De kwaliteits- kaart vormt mede een middel om te be palen waar verbeteringen en/of ver- .1 1 J 1" 'II IIIHIlUMI nen te worden aangebracht. Zo is duidelijk te zien, dat de bebou wing aan de Kerkweg-Oost in grote mate in matige, slechte of zeer slechte staat is. Het vroegere notarishuis is slecht. De woningen aan het begin van de Julianastraat zijn als matig geclassi ficeerd. De bebouwing in de zuid-oost hoek van het plan is bouwtechnisch een krediet van matig tot slecht. Daar, waar de bebou- 450,- beschikbaar te stellen om de wing in minder goede staat verkeert, verkeersbrigadiers van de hervormde kan een aanvang worden gemaakt met Rehobothschool (Onderweg) en Eben de veranderingen. Haëzerschool (Jan Dorrekenskade- De ervaring heeft echter geleerd, dat Oost) van de benodigde kleding en ui- ingrijpende verbeteringen in de parti- trusting te voorzien. Het gaat hier om culiere sector altijd erg moeilijk tot vier jassen met zuidwester en vier stop- stand komen. Daarom is een inzicht in borden, die de bestaande uitrusting de eigendomsverhoudingen binnen het gaat vervangen. Volgens de adjudant plangebied van belang. In het Brugcen- van de plaatselijke rijkspolitie, M. A. trum heeft men te maken met veel par- Ruissen, zijn de huidige kleding en ui- ticuliere eigenaren. De gemeente heeft trusting versleten. echter al enig eigendom. Verreweg de De uitrusting voor de verkeersbriga- slechtste panden aan de Kerkweg-Oost diers werd voorheen besteld door de zijn onlangs in het bezit van het bouw plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer bedrijf Rehorst BV gekomen. Dit wil Nederland en betaald uit de jaarlijkse de oude panden saneren en er nieuw- subsidie of uit een extra bijdrage. Daar bouw voor in de plaats brengen. CONCLUSIE Een deel van de bebouwing van de j toe of slooprijp. Tevens doet zich de nood- een bouwbe- m dit gebied te verplaatsen. De urgen- drijf zijn.'Dit bestemmingsplan dient hiertoe een duidelijke omlijnd kader vallen versterkt door de behoefte aan aan te geven, waarbinnen eventuele uitbreiding. ontwikkelingen mogelijk zijn. Voorts is het gewenst de woonfunctie te Duidelijk blijkt ook uit het vooraf versterken. De bouw van woningen zal gaande, dat veranderingen met de het draagvlak van de aanwezige winkel- grootste zorg plaats zullen moeten vin- bedrijven vergroten, het Brugcentrum den. Bij het inpassen van nieuwbouw nieuw leven in blazen en de ruimtelijke dient men met een aantal elementen re- structuur afronden. Thans doet zich kening te houden. Dit zijn o.m. de een ontwikkeling voor (nieuwbouw aan schaal van de begrenzende bebouwing, de Kerkweg-Oost), welke het noodza- de verscheidenheid in bebouwing die kelijk maakt met beleidsmaatregelen toch een harmonisch geheel vormt, de hierop in te spelen. Wil men doeltref- accenten die worden gevormd door de fend verbeteren in dit gebied, dan is het hoekbebouwing, de (storende) oprit van belang, dat de gemeente de ontwik- naar de brug en vooral de gebogen keling teweeg brengt. Vooral met het straatwand langs de Gouwe. Als bijko- oog op de financiële haalbaarheid, mend voordeel kan worden bereikt dat maar ook vanwege een integrale aan- het nieuwë raadhuis een duidelijke toe pak. Voor onderdelen van het plan, gang krijgt en op een juiste manier in drijfjes. De in het Brugcentrum aanwe zige bedrijven zijn van oorsprong am bachtelijk doch hebben inmiddels een dermate sterke groei doorgemaakt, dat zij nauwelijks meer onder die noemer zijn te vangen. Zo zijn er aanwezig een metaalconstructiebedrijf, een meubel- stoffeerderij, een zaadhandel, een tran sportbedrijf, twee schildersbedrijven en een garagebedrijf annex sloperij. De ’’Bruwa” wordt in dit verband niet ge noemd, omdat dit bedrijf reeds in aan gekocht door het gemeentebestuur en verplaatst wordt. Van de zeven bovengenoemde bedrij ven kan gezegd worden, dat zij alle door hun omvang niet meer in een woon-/winkelgebied thuishoren. Hier voor veroorzaken zij teveel hinder in de vorm van lawaai-overlast en/of het aan trekken van zwaar verkeer. Tevens slokt hun drang tot expansie teveel ruimte op, terwijl het gemeentebestuur de aanwezige ruimte juist wil benutten voor het versterken van de woonfunc tie in deze kern. TANDARTS KERKWEG-OOST Voorts vindt men in het plangebied be- Langs de oprit naar de brug vindt men houdens enige kleine kantoren, een eveneens een grote verscheidenheid in modern kantoorgebouw aan de Beu- bebouwing. De afzonderlijke panden kenhof en het onlangs gereedgekomen zijn duidelijk kleiner en smaller dan die raadhuis. Tevens bevindt zich aan de aan de Zuidkade en vormen een klein- Zuidkade de horecavestiging De schalig en deels vervallen geheel. De Gouwe Dis. Deze heeft echter meer oprit naar de brug is een forse ingreep een regionale functie en is hier meer geweest en vertoont geen enkele sa- gevestigd vanwege de unieke ligging menhang met zijn omgeving. De hoek langs de Gouwe, de relatie met het met de Julianastraat wordt eveneens Brugcentrum als zodanig is uiterst ge- geaccentueerd door een pand, dat in ring. hoogte verschilt met de overige bebou- De menging van functies wordt ge- wing. completeerd door de aanwezigheid van Naast de Beukenhof staat een karakte- een aantal gemeentelijke gebouwen, ristiek oud pand: het_ voormalige nota- Dit zijn het oude notarishuis waarin de laar (soc.-cult. centrum) en het oude raadhuis. Tussen het nieuwe en het oude gemeentehuis bevinden zich XtW

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 21