Een brief uit Torna voor de Waddinxveners En de karavaan cnmbifOTO TOMA Lezers schrijven trekt verder foto —9 film sjaak noteboom geldig t/m 5 december 1978. Sloop van het (toe vertrouwde) notarispand Nieuweprojectieleider in Torna ons Jaarvergadering van de PvdA op dinsdagavond ?ll fl\ Kodak Ektra pocket 22 EF ill met praktische handgreep en inge- Wander VP135 A een pracht projector met vele mogelijkheden cadeauprijs Eumig 610D de Luxe superieure super8 j|70 Cosina Flash 35 E makkelijken veelzijdige compact camera ÓCQ cadeauprijs p;s!i OS Combifoto scherm met zilverdoek voor 70 dia’s of film cadeauprijs Polaroid1000 ZJn I bouwde elektronenflitser cadeauprijs lUclé* -”j I WADDINXVEEN Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. bouwde elektronenflitser cadeauprijs 109,~ filmprojector cadeauprijs <f k£3i volautomatische j direct-klaar-cameraug-v 1 cadeauprijs WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 Romeinen 13: 1 en 2: ’’Alle ziel zij de reeds gekocht heidszorg - kerngroep) ligt die over- congrespresi- beroepscom- Ite cadeau surprises 1 was het eigenlijk een beetje te laat ge worden. Maar gelukkig hebben we een ken. Voor mij is het alsof de bond Heem schut het pand eigenhandig sloopt. Blijft het notarispand? Fijn! Deson danks is het behoud daarvan en de sloop van dat andere pand niet met el- naar boven halen van het water is ver der nog een probleem, maar aan de op- P. BAKKER, Eikenlaan 5 pen; want er is geen macht dan van God, en de machten die er zijn zijn door God geordineerd. Alzo dat wie Demotech. We verwachten begin vol gend jaar wederom Jos Besselink voor een voortzetting van de pompexperi- menten”. Aldus Egbert Hoving die in deze brief de situatie van het project tot op dit moment, aan ons doorgeeft. We zijn blij deze berichten uit eerste hand te krijgen. De kerngroep heeft weer volop plannen ter ondersteuning van de acti viteiten in Torna en hoopt daarover binnenkort meer te laten horen. het bizonder de Gereformeerde Bond de heer Aantjes door die groepering ken en tekortkomingen, i i i 1 t o»*z4q rta Lvoxj'/iiet ie z"x halve iedereen die Romeinen 13 als richtsnoer voor het leven aanvaardt en beleidt op één hoop, inclusief de Evan- weer eens een welkome gelegenheid WADDINXVEEN Eind september heeft de Kerngroep Ontwikke lingssamenwerking Waddinxveen, welke groep langzaam maar zeker weer uit de startblokken komt voor een reeks activiteiten gericht op een stuk bewustwording in de Derde Wereld en dan vooral Boven-Volta waar Waddinxveen een landbouwproject in Torna steunt, een brief ge kregen van Egbert Hoving, de nieuwe projectleider. Hij is in april Berry Wessels opgevolgd, Berry Wessels is gedurende 10 jaar de leider van het Toma-project geweest. Zelfs de vraag naar de utiliteit, de ge bruikswaarde, is slechts relatief. Ook de vraag naar de ouderdom is niet doorslaggevend. De zaak is deze: een aantal Waddinxveners heeft zich om wat voor reden dan ook, ingezet voor behoud van dat pand om dat voor de toekomst te bewaren. Waarschijnlijk slechts een minderheid, althans geen democratische meerderheid. Een pand met slechts een betrekkelijke ouder dom en in deze vorm zonder hoge ge bruikswaarde. Een wankele basis. In derdaad. Maar hun goed recht. Nie- dat gebed. En dat onafhankelijk van de mand zal ze dat recht ontzeggen. Ik samenstelling van vraag me af: Is het behoud van dat i - (allen) raadslid, fiiet bij de gratie van uw kiezers, maar evenzo bij de gratie dering. In café-restaurant De Urne Gods. Of dat door allen wordt erkent, doet aan het feit niet af. Eenzelfde ijver als blijkens de ingezon den brieven en artikelen wordt betoond voor behoud van het notarispand, had ik voor deze zoveel betere zaak, van het CDA mogen verwachten. Dat zou de eer van God, in wiens dienst u staat, en het welzijn van Waddinxveen wer kelijk hebben gediend. Ik wilde dat ie- JJ _L 1L1. 1_ spand, zich zou realiseren dat het voor tbestaan daarvan, nauwelijks nog inte ressant is in vergelijking met de door- Gods wederstaat en wie ze wederstaan zullen over zichzelf een oordeel halen”. Velen zijn in die dagen daardoor in ge- schaamt, ja^ok schaamrood geworden wetensnood gekomen, ook ondergete kende. Het past ons niet de heer Aant jes te veroordelen als zijnde het slach toffer van deze ’’theologische ideolo gie". Wél dat hij verzweeg de volle waarheid te zeggen over zijn verleden. Dan moet de heer De Bruin ook in één adem maar noemen de politieke vrien den van de heer Aantjes. Gelukkig dan ook dat de vorige week donderdag in de Tweede Kamer gevoerde debatten op waardige wijze zijn gevoerd. Ook door de heer Voogd van de Partij van de Arbeid. De politiek speelde geen rol en ook was er geen spoor van enig leed- Blijkens het Weekblad voor Wad- vermaak, zoals er ook geen sprake was dinxveen van 15-11-1978 was de kwe- van het afschieten van giftige pijlen, stie Aantjes voor de heer De Bruin Dit in schrille tegenstelling tot de heer weer eens een welkome gelegenheid De Bruin die zich juist daarvan zo zijn gram uit te storten over de kerk, in graag bedient. het bizonder de Gereformeerde Bond Inderdaad, de karavaan (de regering) in de Hervormde Kerk. Volgens hem is trekt verder; gaat door met alle gebre- de heer Aantjes door die groepering ken en tekortkomingen, waarvan ze theologisch beïnvloed en gooit gemaks- zich terdege bewust is, ondanks hoon halve iedereen die Romeinen 13 als en tegenwerking. Maar er is nog een karavaan die verder trekt: de Kerk met een hoofdletter, welke haar ’vertakkin- gëlïsche~ Omroep. "Ter verduidelijking gen’ heeft over kerkmuren en lands- Romeinen 13: 1 en 2: "Alle ziel zij de grenzen heen. Haar marsorder en machten over haar gesteld, onderwor- grondslag werd in genoemd debat heel typerend weergegeven door Minister Pais (liberaal), zoals we dat vinden in Jeremia 31:19: ’’Zekerlijk nadat ik be- zich tegen de macht stelt, de ordinantie keerd ben, heb ik berouw gehad en na- - - dat ik aan mijzelf ben bekent gemaakt, heb ik op de heup geklopt, ik ben be- omdat ik de smaadheid mijner jeugd gedragen heb”. Dit is de weg en roe ping voor ons vorstenhuis, kabinet, par lement en onderdanen, waaronder ook de heer Aantjes, de heer De Bruin en ondergetekende. En dan, ach, wie meent te staan, ziet toe dat hij niet valt. Tot slot voor de goede orde: ik ben ge woon lid van de Hervormde Kerk, geen lid van de Gereformeerde Bond en ook geen lid van het CDA. pand dan zoveel meer waard voor het "welzijn” van Waddinxveen, dan het behoud van het ambtsgebed? Citaat van de fractievoorzitter CDA uit het Weekblad voor Waddinxveen: "naar onze oprechte overtuiging mo gen en kunnen wij de plicht tot bidden niet opleggen aan degenen die God niet erkennen. Het ambtsgebed is een ge bed van de overheid, in casu van de raad, dat wordt uitgesproken namens allen, dus ook namens degenen die daaraan geen deel kunnen of willen der die zich bezig houdt met het notari- hebben” einde citaat. Ik mag aanne- -1 ':"u ---- men dat met name CDA-leden de ge hele zin kennen waaraan het ’’niet bij brood alleen (leven) is ontleend, gaande afbraak van principieel en fun- n.l. ’’maar bij alle Woord Gods” (le- damenteel werkelijk belangrijker za- ven). U kunt niet uw mederaadsleden de plicht opleggen om (mede) te bidden. Die plicht om te bidden geld deson danks voor alle mensen. Maar het is wel uw Christenplicht, op te roepen tot kar te rijmen. de raad. De koningin J. SMIT, is koningin bij de gratie Gods. U bent Jan Luykenstraat 13 WADDINXVEEN Vier CDA- waarde van een zaak, - ook in een de- raadsleden houden de herinvoering van mocratie - wordt niet bepaald door het het ambtsgebed tegen”, aldus de kop aantal voor-resp. tegenstemmers, van het artikel op de voorpagina van het Weekblad voor Waddinxveen van 1 november. Ik verwachtte hierop eigen lijk reacties van lezers in de rubriek Le zers Schrijven, maar op 8 en 15 novem ber bleek uit deze rubriek niet, dat ie mand gereageerd heeft. Velen reageerden wel n.a.v. berichten over de voorgenomen sloop van een oud - voor Waddinxveen karakteristiek - notarispand. Als aan de hand van het aantal reacties een oordeel zou moeten worden gegeven over de waarde van het ambtsgebed enerzijds, en de waarde van het notarispand anderzijds, zou de zaak beslist zijn. Evenwel, de WADDINXVEEN Volgende week dinsdagavond 28 november houdt de afdeling Waddinxveen van de Partij van de Arbeid de jaarlijkse ledenverga- j aan de Kerkweg-Oost zal vanaT acht uur deze agenda worden behandeld: 1. Opening 2. Ingekomen stukken en medede lingen 3. Notulen laatste ledenvergadering 4. Congres april 1979. Amendementen op de voorstellen van het partijbe stuur. 5. Congres april 1979 - eigen voorstel len voor het congres 6. Kandidaatstelling partijbestuur 7. Kandidaatstelling dium 8. Kandidaatstelling missie 9. Verkiezing afgevaardigde Wad dinxveen naar het congres in april 1979 10. Kandidaatstelling Europees parle ment waaronder de lijsttrekker 11Stand van zaken m.b.t. de in oprich ting zijnde streekfederatie en pol. team 12. Actuele politieke zaken in Wad dinxveen 13. Rondvraag 14. Sluiting. Met het PSI (Protection Santé Infan tile) programma (t.b.v. kindergezond- dracht van werkzaamheden moeilijker. omdat er geen Voltaanse organisatie is, die eenzelfde programma heeft als het onze. We proberen zoveel mogelijk het werk te laten doen door voor het pro gramma verantwoordelijke vrouwen uit de dorpen. De voedseldistributie die gekoppeld is aan het PSl-programma, baart ons zor gen. We hebben sterk het idee dat de vrouwen met hun kinderen het pro gramma bezoeken voor het gratis voed sel en de voorlichtingspraatjes op de koop toemSïn. We bereiken op deze manier wel veel vrouwen en kinderen (1200 peflhaand), zodat we voorlopig door zullen gaan met voedsel uit delen. Daarbij is dat voedsel vaak een zeer welkome aanvulling op het gezinsrant- soen. De tuinbouw staat in deze tijd op een wat laag pitje omdat het te nat is voor de vaak zeer gevoelige groentegewas sen. Het droge seizoen is het tuinbouw- seizoen bij uitstek, want dan kun je de zelf kopen (op krediet). Dat is dit minste de putten niet droog vallen. Het enigszins problematisch op het cen- De katoen is nog redelijk op tijd ge- riment slaagt, zal veel werk op het dres- door komt tijd vrij om rneer aan vee- schijnlijk weer worden gewerkt door goed regenseizoen, zodat de gewassen geplande Peulh-project (gericht op er over het algemeen goed bijstaan. F"* L Nog een maand, dan is het oogsttijd en deze semi-nomadische stam - kern- is er voorlopig weer een c:::ï mondjesmaat eten. Nog steeds zijn er voedseltekorten, zodat er elk jaar weer een periode van schaarste is vlak voor de nieuwe oogst. De grootste proble- nisaties. men kunnen worden voorkomen door- F dat er een regelmatige stroom van voedselhulp het land binnen komt. In ganiseren. Daartoe denken de dorpen leiden oud-stageaires van het centrum kollega-boeren op in het gebruik van ossentraktie enzovoort. Vlak voor zijn vertrek naar Boven- Volta heeft Egbert Hoving nog een be zoek aan Waddinxveen gebracht waar bij hij toezegde regelmatig berichten^ over de voortgang van het project aan de kerngroep door te zenden. Hierna volgt een gedeelte uit zijn eerste brief. ’’Sinds april zijn er wederom - zoals ge woonlijk - 28 families op het opleiding scentrum die onder leiding van Karim (d.k K. Sanogho die in dec. 1977 een bezoek aan Waddinxveen bracht) wor den vertrouwd gemaakt met ossentrak tie en allerlei nieuwe kultuurmaatrege- Tj len. De start van het teeltseizoen was ject. Er zijn echter ook boeren die hun hoeveelheid water zelf regelen, als ten- enigszins problematisch op het een- ossen; trum door zeer onregelmatige regenval, jaar voor het eerst en wanneer dit expe- I' J_ 'j’ -'T y --■--* j— o-—rr zaaid, maar voor de gierst en sorghum sagecentrum overbodig worden. Daar- lossing daarvan is gewerkt en zal waar- teelt te gaan doen in het kader van het ver* betering van de runderkwaliteit van deze semi-nomadische stam eind aan groep). Zo zijn we druk bezig allerlei werk zaamheden van het project over te dra gen aan de boer of aan Voltaanse orga- De kredietverschaffing willen we ge deeltelijk door de boeren zelf laten or- 1 we samen werkingsverbanden op dorpsnivo te kreëren, die moeten gaan beslissen wie er al dan niet kredietwaardig is en Dit jaar zijn er zo’n 120 leerling boeren, die tevens de verantwoordelijkheid die na hun opleiding een lening kunnen moeten gaan dragen voor de inning van krijgen van de kredietbank van het pro- de schulden, ject voor de aanschaf van ossen en no- dige werktuigen. De ossen worden nu door het dressagecentrum van het pro- •7 sG

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 7