OPKNAPPEN OUD-NOTARISHUIS KOST UITEINDELIJK 1 MILJOEN Aan het oud-notarishuis zitten vier aspecten pand al in een sterk verwaarloosde Financiële aspecten GOUDSE BIOSCOPEN Oud notarispand Herziening plan Brugcentrum ’78 Historische waarde Toekomstig gebruik B. en W. schrijven in een notitie dat aan sloop niet valt te ontkomen Van Rhijn BV I AGENDA één jaar tijd (1974) met driemaal kosten kunnen alleen enigszins worden nen bouwen. schooluitvoeringen in WEEKBLAD VOOR WADDINXVEENWOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 waarbij tevens tegemoet gekomen wordt aan de behoefte die leeft in Wad- dinxveen, is niet te geven. Als er al een behoefte bestaat aan ruimte, dan is deze elders goedkoper te realiseren. Het pand is niet bepalend voor een ac- bouwsel aan de Kerkweg-Oost bruik baar bleef. Inmiddels was besloten een deel van de achtertuin van het oud- notarispand te verhuren tegen de jaar tijd is en er eenmalig f 150.000,on derhoud en verbouwing zal moeten bouw van kleine wooneenheden verei sen dermate hoge kosten, dat van een qua prijs aantrekkelijk woongebeuren niet kan worden gesproken (max. 5 kleine wooneenheden op eerste verdie ping en zolder, waarbij het huidige dak door vele niet verantwoorde dakkapel len moet worden doorbroken). sten notarishuis zijn op een rijtje gezet deze: Gemaakte kosten (inclusief aankoop, Dat de gemeente 12 jaar geleden het nog ruim een jaar door notaris J. in ’t Hol bewoonde pand aankocht heeft te maken met het feit dat onze volks vertegenwoordigers van toen dachten een min of meer aaneengesloten win- kelgebeuren te gaan realiseren van de hefbrug over de Gouwe tot aan de bak- snel tempo verder zal vervallen. ”Men herinnere zich de deplorabele toestand van de destijds ongebruikte, thans afge- werd wegens bouwvalligheid de ”aan- broken aanbouw”, aldus B. en W. veel betekenend. notarispand aan de Kerkweg-Oost 165 zitten vier aspecten. We laten die - aan de hand van de ontwerp-notitie van het Waddinxveense college van Burgemeester en Wethouders - de revue passeren. bouw” afgebroken. Voor deze beide za ken en nog enkele ondergeschikte pun ten stelde de raad in 1975 bijna 80 mille beschikbaar. Hiervan is nu f 55.000, gebruikt. Maar met het resterende geld kan niet eens een nieuwe trap worden gemaakt, terwijl dat hard nodig is, eve nals het uitvoeren van een aantal an dere noodzakelijke voorzieningen. Kortgeleden besloot de gemeenteraad dat begin 1979 het oude raadhuis aan WADDINXVEEN/GOUDA In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken heeft zich nieuw laten in schrijven Van Rhijn BV, Waddinxveen. Omschrijving bedrijf: de handel in kunstmest- en organische meststoffen, zomede de brandstoffenhandel enz. Maatschappelijk kapitaal: f 125.000,-, waarvan geplaats/gestort f 35.000,-. Directie: C. Noordegraaf, Ermelo. Drie jaar geleden merkte Treffers en Polgar over de architectonische waar- dekarakter van het pand het volgende op: ”Het gebouw in zijn huidige vorm is een verpauperd overblijfsel van de 18e eeuwse status-architectuur van bui tenplaatsen en villa’s. De vormgeving van het niveau-verschil bij de hoofdin gang is verwaarloosd en vormloos ge worden (zoals) in het algemeen de ge hele ontmoeting van het gebouw met de directe omgeving". Het architectenbureau stelde nog dat na het gereedkomen van het kantoor van het organisatie- en adviesbureau Ydo BV en het jeugd- en jongerencen trum De Bonkelaar een ruimtelijke omgeving is ontstaan van zeer uiteen lopend karakter. Bij handhaving van het gebouw zou dan ook de Kerkweg moeten mee spelen, hetgeeti zal door werken in de beplanting. Overigens zeggen ook B. en W. - blijkens het ontwerp-bestemmingsplan Brugcen trum 1978 - dat het in vervallen staat verkerende oud-notarishuis een karak- In hun stuk schrijven B. en W. dat het kerijgrondstoffenfabriek oude notarishuis, dat de gemeente in 1966 voor f 160.000,heeft gekocht, één van de weinige gebouwen in Wad dinxveen is, dat dateert uit de negen- tiende eeuw en daardoor relatief histo- ticuliere basis opgezette streekmuziek- risch waardevol is voor de gemeente.. De bouwkundige staat van het nu nog -door de streekmuziekschool Wad dinxveen - welke school straks naar het leegstaande gemeentehuis aan de Zuid- kade 8 verhuist - "bewoonde” oud- notarishuis is echter bijzonder slecht. muziekschool Waddinxveen is gehuisvest. Het pand zal begin volgend jaar worden gesloopt. (Foto: Archief Weekblad voor Waddinxveen). staat. Maar om de aanvankelijk op par- WADDINXVEEN Aan de algehele-restauratie of sloop van het oud- school aan (tijdelijke) huisvesting te helpen werd het oud-notarishuis een beetje opgeknapt, waarna de muziek school erin trok. FORSE HERSTELLINGEN Al spoedig bleek dat zonder forse her stellingen aan het dak en aanleg van een centrale verwarmings-installatie het gebouw onbruikbaar was. Voor de muziekschool - inmiddels een stichting - was geen andere huisvesting aanwe- De in de loop der tijd gesuggereerde gebruiksmogelijkheden na restauratie, welke geen van alle onderzocht zijn op hun haalbaarheid en consequenties, zijn (in willekeurige volgorde): entree en foyer van een Waddinxveense thea ter op de plaats huidige Bonkelaar; re serveruimte voor Bonkelaar (d.m.v. gang verbinde); muziekschool defini tief aldaar huisvesten; cultureel cen trum (museumruimte, kleine uitvoerin gen, tentoonstellingen, voorlichting scentrum); repetitieruimte muziekvere nigingen; peuterspeelzaal of kinder crèche in combinatie met ander ge bruik; woongebouw voor collectief wo nen; woongebouw onderverdeeld in kleine wooneenheden; kantoorgebouw voor bank of adviesbureau, notarsi etc.; dorpshuis en wellicht nog andere bestemmingen. Gezien het kostenpeil van de restaura tie en de hoge herinrichtingskosten, komt het de gemeente voor, dat bij re stauratie een toekomstig commercieel gebruik dat kostendekkend is, de enige oplossing zal zijn. Bij een publiektrek- kend kantoor zal het vereiste autoloze voorterrein voor het gebouw niet haal baar zijn. Blijft over gebruik als kan- WADDINXVEEN Met het weer in oude staat te brengen oud- notarishuis aan de Kerkweg-Oost 165 zal uiteindelijk één miljoen gulden gemoeid zijn. Dat hebben dezer dagen Burgemeester en Wethouders becijferd in hun concept-notitie van acht pagina’s, waarin geconclu deerd wordt dat een kostbare restauratie van het uit 1859 stammende pand uit gemeentelijk financieel oogpunt niet verantwoord is. Dat bete kent dat beschouwingen over de waarde als monument van het gebouw en bespiegelingen over mogelijk toekomstig gebruik van het begin 1979 leegkomende pand vooral uit financiële overwegingen geen enkele zin hebben. Over de historische waarde van het pand zegt het Waddinxveense architec tenbureau Treffers en Polgar, dat in 1975 een renovatie-advies voor het ge bouw opstelde: ”De waardeschaal van historische betekenis is op zich een subjectieve schaal. Behoud van karak teristieke gebouwen in nederzettingen is op zichzelf waardevol. Het gebouw is in elk geval een onderdeel van de iden titeit van een nederzetting als Wad dinxveen met zijn karakter van indivi dualistische groei. Het gebouw heeft geen waarde uit oogpunt van monu mentenzorg, wel uit oogpunt van iden titeit”. Het bureau adviseerde de aan bouw af te breken hetgeen inmiddels is gesschied. Thans resteert het hoofdge bouw van 12 x 16 m 192 m2 opper vlak. De nota kernenbeleid stelt vast dat in het gebied van het Brugcentrum ges treefd dient te worden naar handhaving toor voor eenadviesbureau of adminis- van het winkeloppervlak en versterking tratief kantoor (zuiver kantoorgebouw) van de woonfunctie. Deze doeleinden met netto ’’kantooroppervlak” van zijn uitgewerkt in het ontwerp- --- - - -i--j ’’Brugcentrum 1978”. In de bij dat ontwerp-bestemmingsplan behorende toelichting, worden argu menten uitgewerkt om te komen tot een gefaseerde uitvoering van vervan- ting ofTzich neemt. Gebruik na rêstau- gende bouw, voornamelijk woning- ratie van het pand als woongebouw in bouw, waarvan het grootste aantal zal collectieve vorm of als verzamelge- kunnen worden verwezenlijkt in het uit te werken woongebied tussen Kerkweg-Oost, Stationsstraat en Beu kenhof. In dit woongebied is het oud- notarishuis gelegen. Het betreffende terrein, eigendom van de gemeente, vormt een wezenlijk on derdeel van het nieuwe woongebied, waarin wordt mogelijk gemaakt de zui delijke wand van de Kerkweg-Oost vanaf de Gouwe tot aan de Beukenhof in de toekomst een nieuw en bij de om geving passend aanzicht te geven. De direct ten oosten van het oude notaris huis gelegen 2 winkels en groothandel zijn daarbij eveneens in de totaalvisie betrokken. Het handhaven van het oud-notarishuis past niet in die ontwerpplannen, sterker zelfs het beperkt deze plannen in sterke mate, omdat de schaal van de belen dende nieuwbouw zal worden bepaald door het gerestaureerde gebouwal dus B. en W. ’’Over de vormgeving van In de loop der jaren is al net zoveel geld de nieuwe Kerkwegwand worden ruim- in het oud-notarishuis gestoken om het telijke suggesties gedaan. Een aanzet voor die wand kan op korte termijn worden gegeven door nieuwbouw van winkels en woningen langs de ment al zo’n drie ton gaan kosten, ter- Kerkweg-Oost naast de hefbrug-oprit (plan Rehorst B.V.). Zoals het ontwerp-bestemmingsplan de gemeente nog tevergeefs gepro beerd het opknappen van het Kerkweg- pand uitgevoerd te krijgen met rijks- subsidie, die werd verstrekt om de de geest werkgelegenheid in de bouw te stimule ren. Voor dat doel stelde het Wad dinxveense architectenbureau Treffers en Polgar voor vijfduizend gulden een renovatie-advies op, dat in fasen zou kunnen worden uitgevoerd, met als ge- bruiksdoel huisvesting streekmuziekschool. MEER VOORZIENINGEN wat te verbeteren, als de aankoopko- sten in 1966 160.000,—) bedroegen. Een beetje opknapbeurt zou op dit mo- Iiivul ai II ui IV Lull gaan auoivu, ivi- wijl uit een funderingsonderzoek is ge bleken dat daarmee ook nog eens f 125.000,zal zijn gemoeid. De ko- thans wordt gepresenteerd is voor een met betrekking tot het oud- handhaving van het oude notarishuis zelf geen plaats. De groene gordel met oude bomen aan de zijde van de Beu- groot onderhoud en sloop aanbouw kenhof is wel goed in de nieuwe plan- met wat voorzieningen 313.000,—. nen in te passen en zal blijven bestaan. Geraamde kosten (herstel fundering, Zonder inbreng tegen boekwaarde van gevels, kozijnen, vloeren, schilderen het gemeentelijk eigendom, o.a. in de binnen en buiten, geluidsisolatie, vloer- vorm van oud-notarishuis en bijbeho- bedekking, nieuw trappenhuis oostge- rende grond, zal een belangrijke, ffrian- 1 ...-.-1--icieel reële, bijdrage aan het totale sane ringsplan onthouden worden en een wezenlijk geringer aantal woningen realiseerbaar zijn in het vernieuwde Brugcentrum. Deze plannen zullen op zich al niet kostendekkend zijn. Er valt derhalve geen enkele bijdrage voor re stauratie van het oude notarishuis uit het grondbedrijf te verwachten, zegt de gemeente. THALIA ;J; Do. 8 uur, Vr. 7 en 9.15 uur, Za. ;f en Zo. 1.30, 3.30, 7 en 9.15 uur, ;j 3 Di. 8 uur, Wo. 1.30, 3.30 en 8 uur f; GREASE. f ■f Vr. en Za. 11.30 uur (nachtv.), maandagcyclus 8 uur LOFLIED OP DE ZONDE. 16 jr. L REUNIE Do. en Vr. 8.15 uur, Za. 7 en 9.15 uur, Zo. 3 en 7 uur LADY KA- if RATE CONTRA SHAO LIN. 16 if jr- Vr. en Za. 11.30 uur (nachtv.) en Zo. 9.15 uur MEISJES DIE HET if GROTE WERK NIET SCHU- if WEN. 16jr. SCHOUWBURG Do. en Vr. 8.15 uur, Za. 7 uur, Zo. jf 4 en 7 uur HOGE NOOD. Kleur, ;i a.l. Za. en Zo. 9.15 uur, Wo. 7.30 uur i; CASANOVA. Kleur, 16 jr. Za. 3 uur, Zo. 2 uur DE FLUIT if MET DE ZES SMURFEN. ;f Kleur, a.l. if vel, tuinaanleg en onvoorziene kosten f 600.000,—. Restauratiekosten (herstel oude binnen-indeling, aankleding etc. ten behoeve van representatief gebruik) f 50.000,— a f 100.000,—. Dat maakt bij elkaar zo’n 1 miljoen gulden. de Zuidkade 8 zal worden bestemd als huis een gebouw met respectabele leef- plaatsvinden kan de muziekschool de nieuwe huisvesting van de streekmu- tijd is en er eenmalig 150.000,on- daarin nog een jaar of acht (maximaal) ziekschool. Hoewel ook dit oude raad- derhoud en verbouwing zal moeten doelmatig gehuisvest worden. Volgens het college heeft gedeeltelijke reparatie geen enkele zin, omdat zon der een ingrijpende restauratie aan de buitenzijde het pand ontsierend werkt, o- --■= -- zonder een zeer kostbaar intern herstel zig. De gemeenteraad kwam daarom in onbruikbaar is en omdat een kostbare J ‘ïJ renovatie alleen gerechtvaardigd is bij f 24.800,over^de, brug^zodat het een gelijktijdig kostbaar herstel van de funderingen. COMMERCIEEL GEBRUIK De herstelkosten zijn niet subsidiabel lijkse som van f 22.500.- aan de Stich- uit monumentensubsidie. De te maken ting Jeugd- en Jongerencentrum Wad- kosten kunnen alleen enigszins worden dinxveen om op die plek het jeugd- en gedekt als na renovatie een opbrengst vrijetijdscentrum De Bonkelaar te kun- door commercieel gebruik plaatsvindt, nen bouwen. Commerciële belangstelling voor het gebouw is niet gebleken. Een voor de Voor het gebruik door de muziekschool hand liggende openbare bestemming, js door de gemeente nimmer huur in re- __i kening gebracht, waartegenover staat dat personeel van de muziekschool met eigen middelen en inzet van veel vrije tijd de zolder opknapte, waardoor deze als uitvoeringsruimte voor ’’eigen schooluitvoeringen” bruikbaar werd ceptabele stedebouwkundige aanpak (ongeveer 40 bezoekers). In 1975 heeft van het omringend gebied. Een goede vervangende bouw in samenhang met de sanering en renovatie van het Brug centrum is stedebouwkundig goed rea liseerbaar. Die oplossing (in <J j van de kernennota) vereist dat pand en omringende grond beschikbaar zijn om ingebracht te worden in het sanerings-reconstructieplan Brugcen trum tegen boekwaarde. Handhaving van het ongebruikte en verwaarloosde pand na het verlaten door de muziek school heeft weinig zin, omdat voortdu rend kosten voor instandhouding zullen moeten worden gemaakt en het pand in Omdat de zolder van het gebouw vaak werd gebruikt door veel mensen moest er een brandveilige trap komen en Bij een overweging van toekomstig ge- bruik dient in gedachten te worden ge- teristiek pand is, dat uit stedebouwkun- houden dat het gebouw op de begane dig oogpunt een goede afsluiting vormt grond gedeeltelijk een zeer beperkte voor het visuele beeld gezien vanuit de bouwhoogte heeft (2,20 m Deze bou- Oranjelaan. wlaag is slechts bruikbaar voor aanvul lende ondergeschikte doeleinden als garderobe, toiletruimte, berging etc. De eerste verdieping heeft een ruime verdiepingshoogte (3,5 m’) en is daar door voor vele doeleinden in principe bruikbaar. Omhoogbrengen van de eerste verdie pingsvloer om twee lagen van 2,85 m’ hoog te creëren zal bijzonder hoge ko sten met zich brengen. De zolder is via een nauwe trap bereikbaar en van rede lijke omvang. Bij gebruik voor open bare doeleinden of woondoeleinden zal een nooduitgang nodig zijn middels een trap aan de buitenzijde. De gebruiksdoeleinden sinds de aan koop door de gemeente zijn geweest notariskantoor en muziekschool, al smede opslag voor Rode Kruis Welfare werk. 150 m2 op de eerste verdieping en 300 bestemmingsplan m2 netto ’’overige oppervlakte” op be- gane grond en zolder. Dit is het uit 1859 stammende oud-notarispand waarin nu nog de streek- Bij verkoop (of uitgifte in erfpacht) zou als voorwaarde moeten gelden dat de verkrijger de restauratie als verplich- ratie van het pand als woongebouw in bouw, waarvan het grootste aantal zal

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 9