de hefbrug I Rondom Bronzen beeld R d in ”de Passage” Kalender 1 or Kalenders (2) Knotten De Kamer Kom eens kijken ’t Weten waard Waddings- of Waddinxveen werkt, heeft afgesloten met een bezoek P aan Houtex BV aan de Noordkade. We Zoetwaterkanaal i w I. iw I 3 j Samenstelling: Bert J. Woudenberg is- r- ►er id. Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 V, I Dit is het bronzen beeld "Omkijkende jonge vrouw” van Marcus Ravens- waay. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Paul Bakker). WADDINXVEEN De gemeente is akkoord gegaan met de aankoop van het bronzen beeldje ’’Omkijkende jonge vrouw” van de Gorin- chemse beeldhouwer Marcus van Raveriswaay. Hoewel nog niet is uit- 14788 it- i I 01 s. 1, Pinkelotje" C. Huygenslaan) in oktober ur. im. elaa: Dude: de terschool Pinkelotje van de C. Huygens- tie en jeugd. AANKOOPBELEID iur I. verleend. I i laan, maar over de openbare kleuter school Woelwater van de Peter Zuidlaan. 18 jaa jaar e ion- osten on- )sten 7 staat donderdag te prijken, 't een gebreid, 't ander gehaakt. ef :st- e snte- a, ir Ou uii J uut d, ap. naarn St. Huybertsgeregt kennen. De naam van Vrouwe Maria de Tiennes o.a. vrijvrouwe van St. Hubrecht en Wad- heek on- >sten Zoals elk jaar brengt de Novib ook nu weer een kalender uit, die gerust uniek ge noemd mag worden. De Novib (Neder landse Organisatie voor Internationale Ontwikkelingssamenwerking) stelt zich ten doel om de armsten in de derde wereld te steunen in hun strijd voor een mens waardig bestaan. Dat doet zij onder meer door de bekende Gast aan Tafel-aktie (die thans meer dan 110.000 deelnemers heeft!) en de uitgave van een unieke kalen der, elk jaar. genoeg. Het is toch fantastisch om langs de Vlist te fietsen en te genieten van de nog aanwe zige Hollandse poldersfeer. Zo mogelijk gaan we na het knotten op de schaats nog een tochtje door de polder maken, of bren gen we een bezoek aan het plaatselijke café. Het knot-programma ziet er zo uit: 25 nov. Prov. weg West 25, Haastrecht, boer Graafland. 2 dec. 5e Tochtweg 8, Moordrecht, boer Oudijk. 9 dec. Lekdijk West 113, Bergambacht, boer Langerak. 16 dec. Voorweg 125, Zoetermeer, boer Vis. 6 jan. Lopikerweg 117, Lopik, boer Pe- terse. 13 jan. Prov. weg Oost 29, Haastrecht, boer van Rijn. woonsituatie. Uniek ook door de veelheid van informatie op de achterzijde van de bladen. Over de manier waarop de Novib met mensen uit de derde wereld samenwerkt en zijzelf aan het woord komen. Over het werk van de Novib. haar projekten, haar voorlichting, uitgaven, enzovoort. Tevens wordt door de verkoop van deze kalender voor een deel het werk van de Novib mogelijk gemaakt, door de 'winst' die op de kalender gemaakt wordt. Dat dit initiatief, deze kalenderactie, door het pu bliek gewaardeerd wordt, bewijst de stij gende verkoop wel: meer dan 30.000 men sen hebben de kalender 1978 aangeschaft! De kalender kost f 20,-f portokosten, en is te bestellen bij de Novib. Amalias- traat 7Den Haag. Pro Juventute heeft voor de 32e maal de Oranjekalender (1979) uitgegeven. Be kend is dat deze kalender verschijnt ten bate van het werk voor jeugd en gezin, on der het motto ’’Geef de jeugd een kans". Bijzonder aan de Oranjekalender is het volgende: exclusief, want verscheidene foto's zijn "uit particulier bezit" en nog niet eerder gepubliceerd: voor relaties in het buiten land komt er weer een Oranjekalender uit met een viertalige calendarium: Frans, Duits, Engels en Spaans. De onderschrif ten van de foto’s zijn in het Engels; ver krijgbaar bij alle Verenigingen Pro Juven tute/stichtingen voor Jeugd en Gezin en het landelijk besteladres a f 6,25 (ver zendkosten f 2,10 extra): Kalenderactie Pro Juventute-Postbus 7101 JC Amster dam. postgiro 517400, telefoon 020- 790949. ind. 0 uur 'ic_ De vorig jaar afscheid genomen heb bende en nu in Ede wonende ds. J. van den Heuvel van de Centrale Hervormde Ge meente is 65 jaar geworden. Van 1968 tot 1 oktober 1977 was dominee Van den Heuvel werkzaam als predikant van In de gemeentelijke commissie is kort- i verder nog gesproken over het in Waddinxveen te voeren aankoopbeleid. Later dit jaar zal daaro ver verder van gedachten worden ge wisseld. Omdat de aankoop van kunst werken tot nu toe door de gemeente zeer incidenteel geschiedt wil het col lege hierin wijziging brengen door jaar lijks voorstellen aan de gemeenteraad te doen tot dergelijke aankopen. De re gels betreffende een te voeren aan koopbeleid zullen in overleg met de ge meentelijke commissie worden opge steld. Wethouder Van Gent kondigde nog wel aan dat binnenkort de gemeen telijke commissie voor kunst, cultuur, recreatie en jeugd overeenkomstig de wijzigingen op de gemeentesecretarie zal worden gesplitst in een commissie voor kunst en cultuur enerzijds en Wethouders jeugd- en jongerenwerk anderzijds. Maar hierover zal nog nader worden gesproken. Herhaaldelijk plaatsen we berichten uit het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken. Hoe zit die Kamer eigenlijk precies in elkaar? De Kamer is een zelf standige overheid, precies als een ge meente. Het besturen ervan gebeurt door de leden. Dat zijn personen die worden be noemd door organisaties uit het bedrijfsle ven. Om te mogen benoemen, moet de So ciaal Economische Raad eerst een organi satie aanwijzen. Deze wijst een aantal or ganisaties aan van grootbedrijf, midden bedrijf. plantenhandel, markt-, straat- en rivierhandel, vervoer, horeca en bankwe zen maar ook werknemersorganisaties. In totaal worden zo 36 leden benoemd. De Kamer kan er zelf twee bij benoemen en zelf een voorzitter kiezen. Eenmaal in de vier jaar worden er nieuwe leden be noemd: de huidige leden hebben zitting tot eind 1979. Behalve deze bestuurders die vrijwillig hun tijd geven aan het vervullen van deze taak is er dan ook een staf van ambtenaren. In het bestuur van de Kamer hebben uit Waddinxveen zitting: J. P. Jonkers (onder-voorzitter), G. Th. B. Mulleman lid). P. Lips lid). C. de Bas lid). richt. Maar nu wil het geval dat we het toen niet hadden over de openbare kleu- Uniek door de knappe kleurenfotografie, die uitstekend tot haar recht komt door haar grootte: 27 cm hoog en liefst 60 cm breed. In 12 platen hebben de fotografen getracht een beeld van de derde wereld te vangen, waarbij dit keer - vanwege het Jaar van het Kind - het accent gelegd werd op foto's van kinderen. Niet vragend, niet bedelend, maar in hun eigen leef- en den overlegd over de definitieve plaats in Waddinxveen. Het kan zijn dat het bronzen beeldje te kwetsbaar is om te dicht bij het publiek een vaste plaats te krijgen. V, 30 ut De onder voorzitterschap van wethou der A. H. van Gent (PvdA) vergade rende gemeentelijke commissie had de keus uit een kleine twintig werken van twaalf kunstenaars. Dat er nu unaniem werd gekozen voor de ’’Omkijkende geleden" jonge vrouw” van Marcus van Ravens- waay mag opvallend worden genoemd, omdat de commissieleden er half juni niet in waren geslaagd een gezamen lijke keus te maken. De beelden van Pim van Moorsel, Jim Mulder en Fred "Zure Tuijnman vergaarden toen de meeste voorkeuren. Na een korte schorsing voor het bekij ken van de van de beelden gemaakte ters op vrijdag 1 december hun keus gaan maken uit boten, wiegen, poppen, etc. wordt iedereen de gelegenheid geboden donderdagavond 30 november een kijkje te nemen in de school om de kadoos te be wonderen. De kleuterschool is op deze avond voor iedereen toegankelijk van 20.00-21.00 uur. gelijk gelegenheid gemaakt waar dit beeldje, dat deze zomer in Waddinxveen tentoonge steld stond in het kader van de expositie van de Vereniging Carolus- kring, precies moet komen is nog niet bekend, maar er mag rekening mee worden gehouden dat dit op het pleintje van het winkelcentrum ”de Passage” zal zijn. De aankoop, waarmee f 6.000,- (inclu sief plaatsingskosten) is gemoeid, ge beurde op advies van de gemeentelijke commissie voor kunst, cultuur, recrea- 500 bomen met achterstallig onderhoud ten functioneren van een Bedrijfsgenees- een dergelijk aantal onder handen nemen, kundige Dienst op de tocht gezet. "De be- Het is duidelijk dat de meeste boeren het slissing om dit werk ter hand te nemen, is belang gaan inzien van het bijhouden van zeer afgewogen door de Staten voorbe- de groenstand om hun erf. We vinden reid”, zei een geschokte Gedeputeerde steeds meer boeren bereid om samen mee Boone (financiën) onlangs. "Ik houd mijn aan het achterstallig onderhoud te wer- hart vast voor alles wat de provincie nog in ken. Het fijnste voorbeeld hiervan is dat petto heeft". van een boer in Bovenberg die 2 jaar gele- Het enige raakvlak dat Zuid-Holland den nog zijn uniek gelegen groepje wilgen heeft met het zoetwaterkanaal is van puur wilde rooien om zijn land beter begaan- planologische aard. In het kader van de baar te maken voor de cirkelmaaima- Wet op de Ruimtelijke Ordening heeft de chine. Dit seizoen gaan we er knotten! De provincie een mede-bewind; het heeft de bomen zijn (voorlopig althans) behouden! opdracht streekplannen vast te stellen en Het is ook een genot om te zien hoe na één gemeentelijke bestemmingsplannen goed zomer de pruiken van de eerst nog geheel te keuren. Het kanaal van Waddinxveen kale knolstoven gegroeid zijn. naar Voorburg, dat de tuinbouw in het We willen dit jaar ook aandacht schenken Westland in extreem droge perioden van aan het planten van gezonde nieuwe loten. De Natuurgroep Waddinxveen, voor welke groep de samenwerkingsschoolle- j van Oord Lindengaarde 11, tel. 7089) als contactadres fungeert, gaat °rug te dringen. Het is geenszins uitgeslo- weer wilgen knotten in de Krimpener- Uen dat staatssecretaris Koning ook een waard. Van Rob van Oord kregen we hier- \streep zet door déze post. Al eerder heeft over het volgende bericht: \hij erop gewezen, het stichten van een ei- "Na de eerste nachtvorst en de eerste na- \gen fonds dat stadsvernieuwingsprojecten jaarsstormen zijn de bomen weer zonder \moet helpen begeleiden, geen provinciale bladeren. De groei staat stil, kortom het \taak te vinden. Hij heeft verder aange- is weer tijd om te gaan knotten. Vorig jaar drongen op het beperken van de uitgaven hebben we in 15 knotzaterdagen ongeveer i voor het bibliotheekwerk en het milieu- 1 onderzoek. Tenslotte heeft Koning het la- geknot. Ook dit seizoen willen we weer functioneren van De heer H. C. Ooms van de Groensvoorde 68 bladerde dezer dagen in het "Alge meen Historisch, Staatkundig en Plaats- der landen en onderhorige Landschappen Waddinxveense bijzonderheden, die hij ter van Pynsen, van wien 't verder gekomen is En dat is niet juist, 't Is maar dat u het van Schaage, heere van weet. Goudriaan, en na hem aan Vrouwe Maria de Tiennes, Gravinne van Warfuzé, vrij vrouwe van out en nieu Goudriaan, St. Slager John Compeer van de Kanaals traat is bij het door het "Worstmakers- gilde" in samenwerking met CIVO/TNO te Zeist georganiseerde keuring van vlees waren tweemaal derde geworden in de ca tegorieën "Schouderham" en Zult". De door de leden van het gilde in gezonden artikelen werden gekeurd op smaak, geur en kwaliteit. De bij de onder- scheiding behorende medailles en oorkon- foto’s bleek al gauw dat aller ogen zich des zijn in de winkel van slager Compeer richtten op het bronzen werkstuk van te zien. Marcus Ravenswaay. De suggestie van de gemeentelijke commissie dat voor dit beeld een plaatsje in de open lucht moet worden gezocht en dan liefst een plek waar veel mensen ko men, zoals het pleintje in het winkel centrum ”de Passage” blijkt in het col lege van Burgemeester en v j gehoor te hebben gevonden. Met de betreffende kunstenaar zal wor- 'vyzend woordenboek der Vereenigde Ne- Fébre, dit huys weder verkocht der landen en onderhorige Landschappen” Obd„..., JL /uitgave 1750) en las daarin een aantal stinge most overdoen aan Heere Willem publikatie aan ons heeft doorgegeven, op Jonker Dirk Hter volgt zijn verhaal: WADDINGS- OF WADDINXVEEN, Een dorp onder het Baljuwschap van Rhynlandt, of Ter Gou: het wordt in Hubrecht, Waddinxveen, Zyl enz. Moordt- en Zuidt Waddinxveen verdeelt. Bemerking van Ooms: Dirk van Schagen Het bestaat uit moerige landen, waar van is in Waddinxveen geen onbekende. Er is - er reeds veele water zyn (doch ook veele namelijk een plantsoen naar hem ge weer voor weinig jaaren, droog gemaa- noemd. Ook St. Hubrecht is in Wad- len) doordien 'er 't veen uit getrokken is: dinxveen niet onbekend, het vroegere heeft Kerk en Predikant, staande onder sluisje aan de Nesse was St. Hubrechtsee- Classis van Woerden en Over- regt genaamd, terwijl we ook de straat- Bhynlandt. Bemerking van Ooms: Aangezien ver melde bron in 1750 is uitgegeven, is bo vengenoemde kerk in Waddinxveen niet de dinxveen (en waarschijnlijk een dochter thans bestaande Brugkerk, maar de kerk van Dirk van Schagen) heb ik in Wad- vroeger staande aan de Kerkstraat, ter dinxveen nooit horen noemen, hoogte van de oude begraafplaats. In bovenvermelde bron komt ook een uit- In het Register van Predikanten te Bode- gebreid artikel voor van het huis te Zyl, graven na de reformatie (vanaf 1583) waarvan onderstaand een uittreksel: komt voor onder No. 8: JACOB PLAN- ZYL(HUYSTE) CIUS beroepen van Waddinxveen Ao. gelegen onder het dorp Leyderdorp 1683. Vertrokken na Maarsluys Ao. 1695. enz.Stamhuys van het edele geslacht Daarna naar Middelburgh Ao. 1700. Ge- vanZylenz. storven Ao. 1722 den 10 Dec. Synde doe wijk West, waarna hem emeritaat werd dit huys is in later tyden door ver- 65 jaar 2 maanden 1 dagh. verleend. aan het planten van gezonde nieuwe loten, voldoende goed water moet voorzien, kan De meeste bomen in de Krimpenerwaard een planologisch obstakel vormen, evenals en de Lopikerwaard zijn besmet met de pijpleidingen en rijkswegen. Maar de uit- watermerkziekte. Het is gebruikelijk om I voering van de plannen zelf raakt de pro- van oude bomen de af gekapte rechte tak- I vinciale huishouding niet: 90 procent van ken in de grond te steken. Hieruit vormt de kosten wordt gedragen door de staat, zich dan vanzelf een nieuwe boom. Het 10 procent door de hoogheemraadschap- stekken van de ongezonde bomen geeft pen. Aanleg van het kanaal schaadt het ei- grote kans dat de nieuwe bomen meteen al gen financiële belang dus niet. Het schrap- besmet zijn. We kunnen nu voor gezonde pen van het plan levert de provincie ook loten zorgen voor nieuwe bomen, mede geen extra miljoenen op. De discussie in door adressen die we via het Stichts Land de Staten over "zin en onzin" was daarom schapsbeheer krijgen. allereerst van principiële aard. De sociali- De subsidie die door een Rijksregeling 1 sten noemen de beschikbare gegevens, die verkregen kan worden is grotendeels hin de noodzaak van een kanaal moeten aan- nen. Vooral dit feit maakt dat we onze tonen, achterhaald. Zij achten het kanaal aandacht ook op andere activiteiten kun- niet de beste oplossing om het Westland nen richten dan het knotten alleen. Er uit de waterproblemen te helpen. wordt trouwens in de provincie ook steeds Maar de vorige noch de huidige minister meer aandacht aan het groenbehoud gege- van Verkeer en Waterstaat heeft ooit ven. Er komen steeds aantrekkelijker sub- enige aanleiding gezien de plannen te her- sidieregelingen. zodat ook in gewone on- overwegen. Als er per se een vervolgstudie derhoudskosten van erfbeplanting en moet komen, vragen wij daar zelf om, zo vooral van meer in de polder liggende ge- kunnen zij redeneren. Zodra de staatsse- riefbossen wordt bijgedragen. Ook ver- cretaris die kwart miljoen schrapt, tast hij richt onze groep subsidieaanvragen voor O, kom er eens kijken, de provinciale autonomie aan, meent een een aantal boeren. Zij krijgen dan via ons wat de ouders hebben gemaakt, der Zuidhollandse Gedeputeerden. Waar- het geld voor het zelf verrichte werk. Het I aan hij toevoegt: "Het gaat in vergelijking weerhoudt de mensen er vaak van subsidie tot andere begrotingsposten om een be- aan te vragen door onbekendheid met de Met veel enthousiasme zijn de ouders van trekkelijk gering bedrag, dat gemakkelijk procedure. Men schrikt ook van de lange de kleuters van de openbare kleuterschool wachttijd eer het verzoek behandeld is. "Pinkelotje" (C. Huygenslaan) in oktober dat het Toch is de Provincie bepaald snel met uit- aan het werk gegaan om een paar weken „oi en het is makkelijk om een formu- later met een schitterend zelfgemaakt en de volgende en de daarop volgende kun- lier aan te vragen. Een knotgroep als de kado weer voor de dag te komen. Dit alle- X»/ X./ J 1.A— lk Z.x. x. 7..*.’ I. x>ITÏZlZï/ 1 >Z» Q t tl t O te Is /zïZÏ O l/x>zv»«z7zv/ z/z» Zz/z»<» ken, dat die vele kleintjes het financiële te- indienen van de aanvragen. 'j' onaanvaardbare Wie zin heeft om mee te helpen aan het omvang brengen. Het onderzoek is nodig, onderhoud van de natuur in de omgeving alleen reeds om de kans te vermijden dat van Gouda kan zich opgeven voor een van het Rijk een financieel debdcle tegemoet de volgende data. Ook zetten we vaak een gaat. Indien de regering inziet dat Zuid- hele groep in op een apart project. Na Holland haar hiervoor kan behoeden, is deze publikatie van ons programma vol- zij wellicht zelfs bereid die 250-duizend gen in de loop van het seizoen nog twee gulden terug te storten in de provinciale programma 's. Dus mogelijkheden om kas. zoals de PvdA hoopt. als vrijwilliger een zaterdag in te zetten zij wellicht zelfs bereid die 250-duizend gen je Dit berichtje geeft ons kas. zoals de PvdA hoopt. als vrijwilliger een zaterdag in te zetten om u nog te vertellen dat dezelfde kleuter- -- school kortgeleden het project hout, waar- Kopinge vervremt, en in 't jaar 1490 geko- hebben daarover in deze rubriek al he men aan Roelant la Fébre, heere van Lies- veldt, wiens zoons zone, Jonker Roelant la t aan i' -Heere van Obdam, die 't zelve by naa- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 Over het te graven zoetwaterkanaal tussen Waddinxveen en Voorburg is en wordt - r>ok in het Weekblad voor Waddinxveen - reregeld veel geschreven. Andere kranten loen dat ook. Neem nu Het Vrije Volk dat dnd vorige week redacteur Hank Schaaf j onder de kop "Is studie naar zin en onzin kanaal 'n provinciaal belang?" de vol gende kanttekening liet publiceren: Een kwart miljoen gulden hebben Provin ciale Staten van Zuid-Holland uitgetrok ken om de Zin of onzin van een zoetwater kanaal voor het Westland te laten onder zoeken. Maar is het doen van zo 'n uitgave wel in het provinciaal belang?, Ja, zegt de Partij van de Arbeid, want ook al betaalt Zuid-Holland zelf geen cent aan de feite lijk aanleg, de 200 miljoen gulden die het eraven ervan uiteindelijk zal kosten, ko men toch uit "ons" belastinggeld. De staatssecretaris van Binnenlandse Za ken heeft de provincie echter eerder ge maand het eens een beetje zuiniger aan te doen. Alles moet in het werk worden ge steld om de begrotingstekorten voor vol- raar Rob gend jaar al geraamd op 3.6 miljoen) te- dat staatssecretaris Koning ook een andere begrotingsposten om een be- uit de reserves kan worden geput". Maar de bewindsman kan vrezen hek hiermee van de dam is. Deze uitgave keren nen al met al een zodanige hoogte berei- onze werkt geheel belangeloos mee bij het maal voor Sinterklaas. Voordat de kleu- kort uiteindelijk tot een alleen reeds om de kans te vermijden dat

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 11