L tenor Chris van Woerkom Vier Advents- Boeiende avond vieringen in W’veense kerken Kerstconcert met bekende dank zij Splien Weer actie voor SOS-kinderdorp Van Ginkel BV Ouderavond Groen van Prinstererschool Vrijdag 15 december in de Ontmoetingskerk CHRIS VAN WOERKOM DE GROENE LIJN tussen stad en platteland r DE KUNST VAN HET YOGHURT MAKEN (1973), Zoetermeer, Dorpsstraat 138 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 beuren redelijk gevulde zaal was het te merken dat er sprake was van een vol- Dan wordt ze geprezen een goede Vrouwe. hoofdzetel is aan de Passage te Wad- dinxveen. De Beheermaatschappij Van Ginkel kt id- zal WADDINXVEEN Onder overwel digende belangstelling heeft de heer A. A. de Vries, voorzitter van de ouder- commissie van de protestants- christelijke Groen van Prinstererschool aan de Tollenslaan, de ouderavond ge opend. Voor de pauze werden nog wat huishoudelijke punten aan de orde ge steld, die vlug afgehandeld konden worden. wederopbouw- en herstelwerkzaamhe den vergen uitgaven die uiteraard niet door de jaarlijkse begroting van het dorp worden gedekt. Om de nood van Vervolgens lichtte het hoofd der school J. Dijkhuizen het gespreksthema van de avond: ’’Sexuele opvoeding óók op school?” toe. Daarna leidde hij de ge spreksleidster mevr. drs. S. M. van der Lindt, verbonden aan de Interkerke lijke Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid in Den Haag, in. Na de pauze begin mevrouw Van der Lindt met het onderwerp: De sexuele opvoeding van kinderen in kleuter- en lagere schoolleeftijd. Zij onderscheidde hierbij drie leeftijdsgroepen: de groe pen van drie tot acht jaar, de groep van acht tot tien jaar en de leeftijds groepen vanaf elf jaar. Na deze uiteen zetting stelde zij haar vier medewerk sters voor, waarna de aanwezige ouders in vijf gespreksgroepen verdeeld wer den. WADDINXVEEN Het gebeurt niet dikwijls dat beroemde zangers en zan geressen Waddinxveen bezoeken. Het kerstconcert op vrijdagavond 15 decem ber in de Ontmoetingskerk zal dan ook een bijzondere inhoud krijgen wanneer deze grote solist met zijn fluwelen stem, zoals de kranten hem noemen, een ver tolking zal geven van enige kerstliederen en soli's uit het Weihnachtsoratorium en van het bekende Cantique de Noël, begeleidt door Ben Kramer. Chris van Woerkom is geboren in Ridderkerk en kreeg o.a. privé-zanglessen van Bourlier (Den Haag), Jo Bollenkamp (Rotterdam), Henk Milo (Amster dam en bezocht het Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium. Kreeg speciale studies van Professor Hartmann en Professor Schramm in Wiesbaden. Won de eerste prijs met GROTE onderscheiding op het Internationale Vocalistencon cours te Den Bosch. Was te horen als solist bij het Holland Festival, festivals in Vlaanderen en Parijs. Frankrijk, Duitsland en Engeland en zong onder leiding van beroemde dirigenten. Philips. M.M.S. en C.N.R. maakten grammofoonop- namen van hem. Chris van Woerkom is een veel gevraagd solist in Bach’s Passionen meer dan 500 maal) in binnen- en buitenland. Werd in de Duitse pers geroemd als de be ste Evangelist sedert Karl Erb De Goudsche Courant schreef: "Het is een belevenis zijn vertolking te mogen beluisteren Het Leids Dagblad: "Een pro eve van roerende vocale schoonheidHet Vrije Volk: "Indrukwekkend en boeiend". Naar het zich laat aanzien is er grote belangstelling voor het Wad- dinxveense kerstconceert. Zorg dat u tijdig een toegangsbewijs krijgt, het aan tal is niet onbeperkt. WADDINXVEEN De Wad- dinxvener M. Mos organiseert vrij dagavond 15 december in de Ont moetingskerk aan de Groens- voorde een kerstconcert. Aan dit zeer bijzondere concert werken mee het christelijk mannenkoor Die Rhijnse Sanghers onder leiding van D. v.d. Bosch, het kinderkoor De Zangvogels onder leiding van A. Jongejan, het koperkwartet van de Koninklijke Militaire Kapel, de tenor Chris van Woerkom, de pia niste mevrouw Kruiswijk-Schouten en de organist Ben Kramer. Onder de medewerkers valt vooral de in ternationaal bekende tenor Chris van Woerkom op. Het 70 leden tellende mannenkoor Die Rhijnse Sanghers is een veel gevraagde en geziene gast in kerkdiensten en maakte dit jaar een tweede grammo foonplaat, die thans in heel Nederland te koop is. Volgend jaar bestaat het koor twintig jaar. De leden komen uit geheel midden Zuid-Holland, o.a. ook uit Waddinxveen. De tachtig kinderen van De Zangvo gels van de hervormde zangvereniging Vox Jubilans zullen een welkome afwis seling zijn met hun heldere kinderstem men tegenover de sonore mannenstem men. Dirigent A. Jongejan zal.zeker in staat zijn het publiek te boeien met eenvoudige, maar o zo mooie kerstlie deren. Ter afwisseling van het vocale gedeelte zal het koperkwartet van de Konin klijke Militaire Kapel een instrumen tale bijdrage aan de kerstconcert le veren en spelen o.a. ”Ein Kindelein so Löbelich” van Samuel Scheidt. Het koperkwartet bestaat uit twee trompet ten en twee trombones. Mevr. Kruis wijk zal het mannenkoor op de piano begeleiden. Zij is al vele jaren de vaste begeleidster van dit ensemble. Ben Kramer zal, naast de orgelsolo, het kin derkoor en de samenzang begeleiden. VOORVERKOOP Programma’s, tevens bewijzen van toe gang, kosten f 6,Houders van het Cultureel Jongerenpaspoort en 65- plussers betalen ƒ4,50. Verkoop adressen: Sigarenmagazijn D. Sonneveld, Kon. Wilhelminaplein. Boekhandel Burger, Dorpstraat 80 Boekhandel Veldwijk, Passage Verder op de Brugweg 53, Prinses Irenstraat 34, Mauritslaan 19 en Da Costaweg 15. Telefonisch onder no. 4882. WADDINXVEEN Nederlanders zijn tamelijk gretige yoghurtdrinkers of - eters: bijna vijftien liter per hoofd van de bevolking per jaar. Eeuwen geleden was yoghurt al een bekend zuivelprodukt. Yoghurt maken is een hele kunst. Bij een temperatuur van 30-31°C, laat men een cultuur van twee soorten melkzuur bacteriën inwerken op gehomogeniseerde, gepasteuriseerde melk, waarna de bekende lichtzure melkspijs ontstaat. Gehomogeniseerd wil zeggen, dat het vet in de melk evenwichtig wordt verdeeld (zodat de zaak niet gaat opromen) en ge pasteuriseerd, dat de melk door verhitting ten dele bacterievrij en daardoor meer duurzaam wordt gemaakt. De zure smaak van yoghurt wordt veroorzaakt door melkzuurbacteriën. Het gaat daarbij om'twee soorten. Deze twee zetten een klein gedeelte van de in melk aanwezige melksuikers om in melkzuur. Verwoede doe-het-zelvers kunnen zelf yoghurt maken, al zal het hen niet meevallen. Verse melk van de boerderij is hiervoor nodig en die moet goed worden doorgekookt en daarna teruggekoeld tot onder de 45°C. Om de vorming van een vel te voorkomen, kan de gekookte melk met een deksel of schone theedoek worden afgedekt. Als entstof kan men verse gekochte yoghurt gebruiken (drie eetlepels op een liter melk). De melk moet al roerend met de yoghurt worden vermengd om een gelijkmatige dikte te verkrijgen (vooral niet met een garde kloppen, omdat er anders schuim op komt; een roestvrij stalen lepel is het beste). De broedtemperatuur moet beslist onder de 45°C liggen en constant gelijk blijven. Goede broedplaatsen zijn te vin den bij radiatoren (mits die gelijk van temperatuur blijven) en op de geopende deur van de oven (op de laagste stand branden). De broedtijd kan variëren van 8 uur tot een etmaal. Een hogere temperatuur vergt een korte broedtijd en omge keerd. Er zijn speciale yoghurtbereiders in de handel, waarbij in de gebruiksaan wijzing de precieze broedtijd staat aangegeven. SPRUITEN, EEN WINTERGROENTE MET ZOMERSE ALLURES Spruiten behoren tot de typisch winterse groenten die niet de bescherming van een glazen kas nodig hebben. De planten kunnen wel wat koude verdragen. En of men ze nu lekker vindt of niet, het is een geweldig gezonde groente. Van bijna alle groenten bevatten spruiten het hoogste vitamine C-gehalte. Mits ze niet te lang worden gekookt, want dan is het gedaan met deze vitamine. De oogst begint meestal in de tweede helft van september en kan wel tot in april voortduren. De teelt zelf start uiteraard veel eerder. Eind maart tot begin april vertrouwt de teler het zaad aan de aarde toé. De spruit behoort tot de tweejarige gewassen. Dat betekent: het eerste jaar komen er een stengel, blad en andere groene delen boven de grond kijken. En het tweede jaar staat in het teken van de voortplanting, dan komt de bloem te voorschijn. Van te veel warmte bij de opkweek raakt de spruiteplant echter in de war en geeft meteen al een bloem. Dat noemen ze schieten. Spruiten zaait men meestal op een speciaal daarvoor klaargemaakt zaaibed. Acht tot tien weken later worden de plantjes, meestal machinaal, geplant op het veld. De twijfelachtige exemplaren selecteert de tuin der er meteen uit. Een goede start met allemaal gezonde planten van gelijke grootte is een belangrijke basis voor succes. Vroeger oogstte de teler de spruiten die op maat waren. Dat hield in dat hij soms vijf of zes keer het veld op moest. Goed beschermd tegen regen en wind! Met de moderne rassen kunnen alle spruiten aan een stronk in één keer geoogst wor den. De eerste methoden heet meermalig oogsten en de tweede methode een malig oogsten. Vandaag de dag komen beide voor. Bij de eenmalige oogst wordt apparatuur gebruikt die de spruiten razendsnel van de stronk, ook wel stam ge noemd, afsnijdt. WADDINXVEEN/GOUDA Uit het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Bedrijven voor Gouda en omstreken blijkt dat het Reis- en Passageburo Van Ginkel BV Wad- organi- dinxveen zich heeft opgesplitst in het Reis- en Passageburo Van Ginkel BV, loop van de samenkomsten is“er gele- Waddinxveen en Beheermaatschappij genheid om onder het genot van een kop koffie nog wat na te praten. Het Open Deur-team nodigt alle Wad- dinxveners van harte uit! op de volgende woensdagen: 29 november (vanavond) in de rooms katholieke St. Victorkerk aan de Zuid- kade. 6 december in de gereformeerde vermelding Kruiskerk aan de Passage. F 13 december in de hervormde Imma- "Dharamsala’ nuëlkerk aan de Prinses Beatrixlaan. 20 december in de gereformeerde/rooms-katholieke Ont moetingskerk aan de Groensvoorde. De samenzang van deze vierde en laat ste Adventsviering gebeurt samen met het Gereformeerd Kerkkoor Dient Den Heer. Aan de Adventsvieringen verlenen de plaatselijke pastores, koren en w sten opnieuw hun medewerking. Na af- zich ingezet om de resterende schuld op de watervoorziening van het SOS- kinderdorp in Bethlehem weg te wer ken, hetgeen voor de volle honderd procent is gelukt. Ook dit jaar wil het (1970), Den Haag, De la Reyweg 11 team de zorg op zich nemen voor een (1973), Zoetermeer, Dorpsstraat 138 groep minder bedeelden. Er is ditmaal (1977) en Zeist, Slotlaan 231 (1978). De weer een van de S.O.S.-kinderdorpen uitgezocht, namelijk ’’Dharamsala” in India. Dit kinderdorp is afgelopen zomer zo BV houdt zich bezig met de verkrijging, zwaar getroffen door overstromingen, vervreemding en exploitatie van ver- dat een groot deel is verwoest. De mogenswaarden en het deelnemen in-, steun verlenen aan-, het financieren van- en het voeren van bestuur over an dere ondernemingen van welke aard ook enz. VROUW lichteffekten is bepaald geen gemakke- Simpel, gezedig van gelate, opgave die de theatergroep Niemand te merkene op de strate, ’’Splien” zich had gesteld. Stille van woorde, van sprake schaars, Verrassend is dan ook te merken dat Rechtvaardig, zonder wanikwaars, deze schoolboeken-poëzie op een zeer Devotelijk wezende in der kerken, aanschouwelijke en humoristische' Ende thuis doen goede gewerken, wijze tot leven werd gebracht en als Sober van dranke ende van ate, ware theaterjuweeltjes werden neerge- In al haar doen houdende mate, zet. Het wisselen van soberheid en Geven noch nemen van genen man, overdadigheid van taal en beweging Dan daar zij ’t met eren doen kan, was zo typerend dat je je af en toe zelf Van moede minnelijk ende zachte, tovenaar Merlijn voelde en met hem te- Voorzinnig ende zuiver in ’t gedachte, rug in de tijd stapte. Ineke Roosen, Ta- Houdende haar ere stijf met trouwe, tania Radier, An de Donder, Henk van r' J‘ Loenen, Huub Scholten en René Ver- WADDINXVEEN De werkgroep ”De Spintol” heeft zaterdag voor een week met het uitnodigen van Zoetermeerse theatergroep ’’Splien” voor een zeer boeiende en interessante avond in het jeugd- en jongeren centrum De Bonkelaar gezorgd. Liefdespoëzie als toneel. Bepaald geen alledaags gebeuren, daar het programma van Splien niet alleen vraagt om enige kennis van de Nederlandse literatuur, maar tevens een totale inleving en volledige concentratie van de beschouwer vraagt. Aan de reacties van de, voor dit ge- heezen. Stuk voor stuk ras-artiesten die een gegeven naar waarde hebben ge schat en op een verantwoorde manier ledig geslaagde avond. Het is zeker te hebben vertaald in theater. hopen dat de werkgroep ”De Spintol” Veel lof ook voor de kostuums van Ma de ingeslagen weg weet voort te zetten rio Moceni en vooral ook voor de arti- om ons zodoende vaker te verrassen op stieke leider van het gezelschap, Cor dergelijke hoogstandjes uit de toneel en Stedelinck, die ooit eens een schitte- poëzie wereld. rende vertoning maakte van de gedich- Voor de uitvoering van zaterdag was ten van Paul van Ostayen (Dag Stoel - voor het thema van ”Ars Armandi” of Dag Tafel). Omdat we er niet genoeg ”De kunst om lief te hebben” een zeer van kunnen krijgen hieronder het schit- groot aantal gedichten verzameld uit de terende gedicht van de 15e eeuwse middeleeuwen tot aan de zeventiende dichter: Anthonis de Roovers. eeuw. Deze poëzie toegankelijk te ma- TESTAMENT VAN EEN GOEDE ken middels taal, decor, beweging en De gespreksgroepen gingen vervolgens lijke discussiëren over de vraag of de - sexuele opvoeding op school moet wor den begeleid met behulp van de ouders thuis. Het was dus meer een orientatie- gesprek en het aftasten van de mening van de ouders in hoeverre de school be hulpzaam moet zijn met de sexuele op voeding van onze kinderen. De ge spreksgroepen waren unaniem van oor deel dat de sexuele opvoeding op school, wanneer daartoe aanleiding be staat, als gevolg van een te behandelen onderwerp, zeer wenselijk is. Van Ginkel Waddinxveen BV. De eerste BV houdt zich bezig met het organiseren van reizen in binnen- en buitenland en het verrichten van alle handelingen, welke gerekend kunnen worden tot de normale werkzaamhe- KINDERDORP den van een reisbureau enz. Maat- Vorig jaar heeft het Open Deur-team schappelijk kapitaal: 250.000, j_ i v..i_| waarvan geplaatst/gestort f 60.000,— Directie: A. G. M. van Ginkel. Procu ratiehouder: A. J. N. van Maaren. Fi lialen te Gouda, Korte Tiendeweg 2-4 WADDINXVEEN Deze en komende weken houdt het Open Deur- team, waarin hervormden (Immanuëlkerkgemeente), gereformeerden en rooms-katholieken samenwerken bij het verkondigen van ’t evange lie aan rand- en buitenkerkelijken, voor het vierde jaar weer een viertal Adventsvieringen. Deze vieringen trokken in de afgelopen driejaar een ruime belangstelling. Dat was voor het Open Deur-team aanleiding deze opnieuw te houden.. De Adventsvieringen, die steeds om het dorp te lenigen is er telkens aan de 20.00 uur beginnen, worden gehouden uitgang een collecte. Wij vragen u een gul gebaar voor deze kinderen te ma ken. Giften voor dit goede doel kan men ook storten op gironummer 79138 t.n.v. Rabobank Waddinxveen onder j van: ’’Werkgroep Open Deur”, rekeningnummer 36.68.30.775

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 31